Wereldraad en Romewerken aan gemeenschappelijkgetuigenis Aartsbisschop van Canterbury bepleit vrijheid van (katholieke) theologen Tips voor het weekeinde Fietsverhuur slecht geregeld BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 PAGINiH"^ ;NC De Wereldraad ran Kerken en de rooma- katholieke kerk werken samen aan een ge zamenlijk document, dat het gemeenschap pelijk getuigenis tot onderwerp zal hebben. Eerder is er door beide kerkelijke organisa ties al een gezamenlijke verklaring gepu bliceerd over het geloof. In de komende ver klaring zal worden geïllustreerd hoe er door protestanten en rooms-katholieken op verschillende manieren wordt getuigd. Dr. Philip Potter, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken zei dit aan het begin van de vergadering van het Centrale Comité (algemeen bestuur) van de wereldraad, dat, zoals gemeld, tot 22 augustus in Genève bijeen is voor zijn tweeëndertigste vergadering. Dr. Potter voegde er nog aan toe, dat er een goede verhouding tot Rome bestaat en dat ook de paus, zoals tijdens diens reis onlangs naar Bra zilië is gebleken, geïnteresseerd is in de we reldraad. Rooms-katholieken doen overigens in een heleboel dingen al mee. In oktober zul len de zaken op een rij worden gezet. Het Centrale Comité zal zich, zoals gemeld, be zighouden met de resultaten van een drietal belangrijke conferenties van de afgelopen an derhalf jaar en met de voorbereiding van de assemblee, de algemene vergadering van de wereldraad, die in 1983 in Vancouver wordt gehouden. Het gaat daarbij om de vraag welk thema deze assemblee zal hebben, in welke vorm deze gegoten wordt en hoe de zetels ver deeld moeten worden (er zijn immers bij de 295 leden-kerken, aangesloten bij de wereld raad kerken met miljoenen leden en kerken met slechts enkele duizenden leden). Dr. Potter zei uit te zien naar de viering van de tachtigste verjaardag van dr. Willem Visser 't Hooft, de eerste secretaris-generaal van de wereldraad. Hij is op 20 september jarig, maar het Centrale Comité besteedt daar zondag al feestelijke aandacht aan. Dr. Visser 't Hooft zal zelf zondagmiddag spreken over verleden en toekomst van de wereldraad. Dr. Potter maakte ook melding van het ge reedkomen van het oecumenisch liedboek „Cantate Domino", dat nog werd samengesteld door zijn echtgenote Doreen Potter, die on langs is overleden. Uit het liedboek zal dinsdag gezamenlijk worden gezongen door de 140 aan wezige comitéleden en de vele andere betrok kenen bij de vergadering. Wat de financiële problemen betreft, waarmee de wereldraad de laatste jaren te kampen heeft, zei dr. Potter dat deze zijn verminderd. Hij noemde de financiële crisis „stabiel maar niet rampzalig". De leden-kerken dragen se dert de algemene vergadering van de wereld raad in Nairobi (1975) dertig tot vijftig procent meer bij. In zijn openingswoord van de vergadering van het Centrale Comité gisteren heelt de. voorzit ter van de wereldraad, de anglicaanse aartsbis schop Edward Scott uit Canada, een betere sa menwerking bepleit tussen de wereldraad en de ledenkerken. De algemene vergaderingen (eens in de zeven jaar) vormen niet langer de centrale plaats waar de kerken elkaar reken schap van hun geloof geven. Daarom pleitte hij voor een ruimere voorberei ding van de assemblees, waarbij ledenkerken, niet-ledenkerken (met name de rooms-katho- lieke kerk) en de dialoog met niet-christelijke godsdiensten een grotere rol kunnen spelen. Om de „wereld" in dit proces te betrekken, sprak dr. Scott zich uit voor contact met be vrijdingsbewegingen, waarin leden van bij de wereldraad aangesloten kerken actief zijn. De betrekkingen tussen de anglicaanse Kerk van Enge land en de rooms-katholie- ke kerk kunnen worden be moeilijkt door acties van bet Vaticaan tegen theolo gen als de Zwitserse hoogle raar Hans Kfing van de uni versiteit van Tübingen. aan wie de leerbevoegdheid door het Vaticaan werd ont nomen. Dit is de mening van Robert Runcie, die nu een jaar aarts bisschop van Canterbury is en daarmee primaat van de an glicaanse kerk, over de oecu menische toenadering tussen beide kerken. Aartsbisschop Runcie is van mening, dat de anglicaanse kerk een speciale bijdrage kan leveren in die oecumenische samenwerking, namelijk door de opvatting te verdedigen, dat theologen niet alleen het geloof moeten ver dedigen, maar ook de vrijheid moeten hebben om te specule ren. na te denken en te on derzoeken. Hij pleit dan ook voor de vrijheid van theolo gen als Kling en prof. Schille- beeckx De aartsbisschop van Canter bury vindt, dat de gastvrij- bij andere speciale gelegenhe- heid in de eredienst verder den de anglicanen en rooms- moet worden ontwikkeld, bij- katholieken elkaan eucharis- voorbeeld zo, dat in het geval tie kunnen erkennen. Runcie van gemengde huwelijken en toonde zich tevreden over het advies van deze strekking, ge daan bij het Engelse landelij ke pastoraal beraad van de katholieken in mei. Aartsbisschop Runcie heeft goede hoop, dat de ARCIC, de internationale anglicaans- rooms-katholieke commissie, die in 1970 is ingesteld door paus Paul us VI en aartsbis schop Michaël Ramsey van Canterbury, door zal gaan met haar nuttige werk. Hij hoopt, dat het gesprek tussen beide kerken ruimer wordt en niet beperkt zal blijven tot theologische onderwerpen. Hij meent, dat „wii hebben le ren praten met elkaar, maar nauwelijks met de gelovigen van onze kerken". Dit gaat volgens hem ook op voor de dialoog tussen de anglicanen en de orthodoxen. Korte metten Vorig jaar hebben minder mensen de kerk van Zwe den verlaten dan in 1978. Toen verklaarden -31.000 mensen niet langer lid te willen zijn van deze Luther se kerk, vorig jaar bijna 22.000. Ondanks het feit, dat er elk jaar mensen zijn, die zich terugtrekken, is toch nog 96 procent van de Zweedse bevolking lid van de Kerk van Zweden. Dit blijkt uit de officiële kerke lijke statistiek, die ook aan geeft, dat minder mensen hun kinderen laten dopen en er minder mensen belij denis doen. Anderzijds doen veel meer mensen mee aan het Avondmaal. Het aantal kerkbezoekers schommelt al jaren rond de twintig miljoen per jaar. Vorig jaar koos 64 procent van de bruidsparen voor een kerke lijk huwelijk. Ondanks de verslechterende economi sche situatie geven de ker kleden steeds meer geld uit aan hun kerk. Gelijktijdig zal dinsdagmiddag tussen twaalf en drie uur bij een viertal ambassades in Den Haag die van Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie en Pakistan worden gepost door groepen van rond dertig mensen, die actief zijn binnen de campagne van het Interkerkelijk Vredesberaad tegen de kernwapens. Men wil daarmee de aandacht ves tigen op „de steeds .verder gaande verspreiding van kernwapens en kerntechnolo gie over de wereld" en op „de ongebreidelde machtspolitiek die de kernwapenmogendhe- den ten toon spreiden ten op- In en om Doorn zijn zondag prachtige antieke koetsen te zien. de Nederlandse Kunstsurf- kampioenschappen. Nispen (ten zuiden van Roosendaal) loopt zondagmid dag uit voor een show van ra diografisch bestuurde model vliegtuigen. Aanvang 14.00 Noordwijk heeft drie dorpen In Boven-Volta geadopteerd. Ten bate van de bouw van een educatief centrum voor die dorpen is zaterdag in de badplaats een evenementen markt. Dat wil zeggen dat er dan van 10.00 uur tot 22.00 uur een kunst-, milieu- en der de-wereldmarkt en een rom melmarkt wordt gehouden, alsmede demonstraties van oude handwerken en een kleinkunstshow. De kunst markt In dorpshuis De Kuip is ook zondagmiddag van 12.00 tot 18.00 uur geopend. Tijdens de jaarlijkse feest- week in Broek in Waterland wordt zaterdag een Oudhol lands markt gehouden. Bezoe kers kunnen om 11.30 uur, 13.00 en 15.00 uur een oud- hollands wagenspel zien. Op het Agathapleln in Delft vindt zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur een bijenmarkt Tweehonderd jaar geleden werd in Rotterdam Hendrik Tollens geboren. Ter gelegen heid van dat feit wordt van vrijdag aanstaande tot en met 28 september in het historisch museum De Dubbelde Palm boom in Rotterdam-Delfsha- ven een tentoonstelling over de dichter gehouden. Door de week van 10.00 tot 17.00 uur d ,pita ten: en zondags van If11 17.00 uur. ding Het A. M. de Jondkonc in Nieuw Vossemerf» eel wijdt tot 1 oktober 4j ov< toonstelling aan Merij"nS zen, hoofdpersoon uitvaar mancyclus van de B# vaI schrijver. Openingsuré".611 weekends van 14.00 t mn6 uur. reor£ g va Artis in Helmond Is nd van een tentoonstellinj de J en met 7 september t( in de gemeentelijke eild di zaal aan de markt in H Par' De tentoonstelling omvdsch J. Voerman jr. en H. P behoeve van de VerklBor bums „Dierenleven inlen en „Apen en Hoefdier!ne d maakte prenten en aquÉer-, s Voorts dia's van de(L_ bewoners van Artis zette dieren. De ieidse Groenoordhallen staan dit weekeinde weer bol van de volksdansmu zichte van de derde were de niet-gebonden landen" elke ambassade zal een worden aangeboden met ciaal op het betrokken gerichte overwegingen, die brief zal een gesprek den gevoerd tussen een gatie uit de demonstrat mensen van de ambassad de Kloosterkerk aan het ge Voorhout zal om drie verslag worden gedaan de besprekingen. 11 Engeland heeft zijn e< „Europese bisschop" noemd. Het is de 54-ji John Satterthwaite. Hi. de directe verantwoo lijkheid hebben voor o veer 250.000 gelovigen, nend in veertig landen. J rigens vallen ook Mare en de Canarische Eilao onder zijn jurisdictie. ;p; md De katholieke bisschore'^ van Liberia in West-Al' ,re hebben in een herder [e schrijven gevraagd om een !t gemene amnestie voor politieke gevangenen en de bekendmaking van nauwkeuriger datum voor terugkeer naar een burgr gering via algemene vei zingen. Ook stellen zij een commissie in te steil die als opdracht zal krijr een nieuwe grondwet ui werken. In Liberia werd jr 12 april de toenmalige pfl dent William R. Tolbert een militaire coup ten val bracht. President werd korporaal Samuel Doe, sindsdien aan het hoofd een militaire raad bij deel j regeert Wie weet er iets leuks Deze week verschijnt de rubriek Wegwezen voor het laatst dagelijks. Gedurende herfst, winter, en voorjaar beperken wij de toeristische informatie tot één rubriek per week om volgende zomer weer dagelijks terug te keren. En voor dat seizoen vragen wij u om uw medewerking. Wanneer u in Nederland of vlak over de grens iets hebt aangetroffen, waarvan u het bestaan niet kende, en waarvan u denkt dat een bezoekje daaraan ook voor andere lezers best leuk zou zijn. laat u ons dat dan eens weten. Op een briefje aan het adres van deze krant onder vermelding van Wegwezen, en wij zullen eens gaan kijken of er een leuk verhaaltje aan te wijden is. En natuurlijk Is het gehele jaar door informatie over te organiseren evenementen van harte welkom. Potten- bakkende paters in Oosterhout (2) Enige tijd geleden vertelden wij in deze rubriek over de KDttenbakkende paters in het oordbrabantse Oosterhout. Een pottenbakkerij in de St. Paulusabdij, waar men de pa ters aan het werk ken zien. Echter, de Brabantse WV heeft ons aan een verkeerd telefoonnummer en foutieve openingstijden geholpen. Wel iswaar ook van een Ooster- houtse pottenbakkerij, maar een heel kleintje, dat met name groepen niet kan ont vangen. Onze excuses, maar hier volgen de juiste gege vens: De werkplaats van de Sint Paulusabdij Is voor een af spraak telefonisch te bereiken op werkdagen tussen 8.00 en 11.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Het nummer Is: 01620- 53394. Een bezoek brengen is alleen 's middags mogelijk, eveneens op werkdagen, en weJ tussen 14.00 en 17.00 uur. Het Nationaal Bureau voor Toerisme verzamelde weer de volgende tips voor het week einde: De Belgische St. Remigius- kerk is zondagavond om 8.30 uur het vertrekpunt van de 28e Kaarskensprocessie door Baarle Nassau/Baarle Hertog. Negen praalwagens rijden mee in het bloemencorso dat zaterdag vanaf 14.00 uur In Kerkwijk (Bommelerwaard) te zien is. „Kinderliedjes" is het motto van het bloemencorso waar mee zaterdag de Haagse Va kantieweken worden besloten. De elf praalwagens rijden 's morgens om 11.00 uur van af de Lange Voorhout naar Houtrust, vanwaar ze via de boulevard naar de Brusselse laan trekken. Voor de vijftiende keer houdt de Stichting Aanspan ning In Doorn zondag haar jaarlijkse kastelentocht. De antieke koetsen vertrekken om 10.15 uur bij Huis Doorn, rijden over het terrein van de kastelen Moersbergen, San- denburg en Maarsbergen en keren rond 15.00 uur in Doorn terug. Daar nemen ze op een terrein aan de Beaufortweg deel aan een „Concours d'E- légance". De Nederlandse Volksdans vereniging heeft voor vrijdag, zaterdag en zondag een inter nationaal festival georgani seerd in de Groenoordhallen in Leiden. Er zijn uitvoeringen op vrijdag- en zaterdagavond vanaf 20.00 uur en op zondag middag vanaf 14.00 uur. De houten huizen en de mo lens van de Zaanse Schans zijn zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur het decor van een folkloredag. Het programma bestaat onder meer uit de monstraties van oude hand werken en admiraalzeilen met rond- en platbodemvaartuigen op de Zaan. Met een taptoe (22.00 uur) en vuurwerk (22.30 uur) ein digen zaterdagavond de fees telijkheden rond het 400-jarig bestaan van het Groningse grensdorp Bourtange. Oostvoorne (ZH) viert zater dag zijn zevende jaarlijkse Burchfeest onder meer met een feestmarkt met demon straties van oude ambachten (vanaf 10.00 uur), een barbe cue op het dorpsplein (17.00 tot 22.00 uur) en veel muziek. Een tiental fraaie pieremen ten laat zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur van zich horen in de Groningse binnenstad. De badgasten In Katwijk kunnen zaterdagavond vanaf 19.00 uur kijken en luisteren naar een taptoe in het sport park Nieuw Zuid. Zondagochtend om 11.30 uur begint bij het Zuiderbad in Noordwijk een wedstrijd voor De treinreiziger die op station van aankomst een fiets wil hu* ren, is overgeleverd aan de gebrekkige kennis omtrent de lan delijke regels en aan het eigen inzicht van de stallingbaas. Dit blijkt uit een onderzoek van Konsumenten Kontakt en de' ENFB. Vaak noemde de stallinghouder niet de mogelijkheid om als treinreiziger korting te verkrijgen op de huurprijs. De verhuur ders blijken vaak ook niet goed op de hoogte te zijn van de ver- zekeringsvoorwaarden en men hanteert plaatselijk verschillende voorschriften voor legitimatie en borg. Klachten registreerden de onderzoekers ook over het ontbreken van damesfietsen, fietsen met versnellingen, kinderfietsten en kinderzitjes. Het meenemen van de fiets in de trein bleek in de paktijk op veel minder problemen te stuiten dan de NS doet voorkomen, aldus de twee organisaties. Het NS-personeel bleek vaak bereid te zijn de voorschriften soepel te hanteren. In Baarle Nassau wordt voor de 28ste keer, in navolging van Lourdes, de Kaarskensprocessie ter ere van Onze Lieve Vrouw gehouden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10