Amsterdamverwach^eldslag met s krakers volgende week J VN-resolutie tegen ambassades in Jeruzalem Academische ziekenhuizen willen niet bij Pais weg Unifillers beschoten nnedy zich voor ter PvdA-FRACTIE PROBEERT NOG TE BEMIDDELEN esident van riname dreigt ;t aftreden )ciaal Nieuwe commissie in de maak voor Wilhelmina- monument veidóe <Sowva/nt rsdijk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas cteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) enten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 14 augustus 1980, 70e Jaargang na 21733 Corrie en haar mannen Herhaling van show „Corrie van Gorp en haar mannen" met André van Duin en Wil lem Nijholt op Ned. II om 20.27 uur. Om 21.20 uur tv-se- rie „Miin zoon, mijn zoon". Film „Kecht van Gideon" over rechtzoekende arme man op Ned. I om 19.55 uur. Koeler Enkele regen- of onweers buien. Lagere temperaturen. Morgen zon: 6.21 en 21.03. Schev. hoogw.: 6.32 en 19.06. Laagw.: 2.39 en 14.36. Zeven miljoen kijkers voor inhuldiging van koningin Beatrix HILVERSUM De NOS-tv-re- portage over de inhuldiging van koningin Beatrix op 30 april trok bijna zeven miljoen kij kers. De hiermee samenhangende do cumentaire „Troonwisseling" kreeg ruim vijf miljoen kijkers. De waardering voor beide pro gramma bereikte de acht. Goede kijkcijfers werden ook gehaald voor het Eurovisiesong festival, Studio Sport en het Eu ropese kampioenschap voetbal, nl. rond vijf miljoen kijkers. BEIROET Soldaten van het Nederlandse UNIFIL-de- tachement in Zuid-Libanon zijn gisterennacht door Pales tijnse guerrillastrijders be schoten. Dit heeft een wood- voerder van UNIFIL be kendgemaakt. Volgens de verklaring zouden de Neder landers met geweervuur op de beschieting hebben gerea geerd. Er zijn geen berichten over slachtoffers. Nettowinst Philips scherp omlaag EINDHOVEN In de eerste helft van 1980 is de omzet bij Philips sterker ge stegen dan was verwacht In guldens uitgedrukt trad een stijging op van 12 Eet, in volume van 7 pet. De nettowinst ield daarmee echter geen gelijke tred. In de eerste zes maanden van dit jaar verdiende Philipsnetto 234 min tegen 323 min in dezelfde periode van vorig jaar. In het tweede kwartaal daalde de nettowinst van ƒ161 tot ƒ71 min, zo heeft de Raad van Bestuur vanochtend bekendgemaakt (zie verder pagina 7) Saoedische prins roept op tot „Heilige oorlog" RAIF Emir Fachd Aziz, kroonprins en vice-premier van Saoedi-Arabië, heeft giste ren in een reactie op de Israë lische annexatie van Oo6t-Je ruzalem verklaard, dat een „heilige oorlog het enige ant woord is op de zionistische" on verzettelijkheid". Prins Fachd noemde een reorganisatie van de Arabische strategie een dringende zaak. Haagse militair bekent moord op ambtenaar DEN HAAG De Haagse politie heeft gistera vond een 19-iarige Haagse militair aangehou den die inmiddels heeft bekend zaterdagnacht de ambtenaar F. Bekker te hebben vermoord. Het motief van de militair voor zijn daad is de Êolitie nog niet duidelijk. De rechercheurs her enden de militair aan signalementbeschrijvin gen en een verband om zijn hand. Bekend was dat de dader zich tijdens de steekpartij had ver wond. De politie had naast het slachtoffer bloed aantroffen dat niet van het slachtoffer afkom stig bleek te zijn. Het steekwapen is nog niet gevonden. De militair was al eerder met de po litie in aanraking geweest wegens openlijke ge weldpleging. ijbRK „Ik felici- Aident Carter met •ididatuur. Ik on- |f het programma •democratische par- v steun verlenen werken voor de zing van presi- Het is noodza- we Ronald Rea- n en ik roep ocraten op, daar- werken". Met rden maakte se- ward Kennedy een eind aan alle als zou hij er oor voelen een Democrati- residentskandida- president Carter ondersteunen. De g van Kennedy rt nadat de De- he partijconven- y Carter bij accla- )t kandidaat voor iezingen van no- had uitgeroepen erder pagina 10). AMSTERDAM Begin volgende week valt het startsein voor de, naar valt te vre zen bloedige, veldslag tussen de politie en de Amsterdamse krakers om de zeggen schap over de 47 luxe-appartementen aan de hoofdstedelijke Prins Hendrikkade 77 82. Dat is de algemene veronderstelling in kringen van deurwaarders en advocaten, krakers en lagere politie-officieren. Een nieuw sprankje hoop op een geweldloze af loop ontstond gisteren toen de krakers in stemden met het bemiddelingsvoorstel van de PvdA-raadsfractie in Amsterdam. De PvdA wil proberen alsnog een gesprek met b. en w. op gang te brengen. De kans op succes van deze bemiddeling wordt gering geacht. Als meest waarschijnlijke aan- vangstijdstip van de nieuwe krakersoorlog noemt men: maandagmorgen zeven uur. De verwachting van de betrokkenen is gebaseerd op twee overwegingen. De eerste is dat van veel kanten, niet op de laatste plaats van de zijde van de politie zelf, wordt aangedrongen op een zo spoedig mogelijke uitvoering van het ontruimingsvonnis van de rechter. Ook minister Wiegel heeft hiervoor in bedekte ter men gepleit. De tweede overweging is dat politie-in- grijpen vrijdag, zaterdag of zondag al tezeer bemoei lijkt zou worden door op sensatie belust publiek. Zoals bekend is morgen, 15 augustus, de termijn van twee weken afgelopen die de krakers van de rechter hebben gekregen om het pand vrijwillig te verlaten. Ie bewoners-eigenaars van het gebouw zijn it hun appartementen weggegaan en heb- lig heenkomen gezocht bij vrienden en fa- De vijf 1 inmidi ben een veilig heenkomen gezocht bij milie. Het draaiboek van de politie voor de ontrui ming is gereed. De krakers, verzekerd van de steun van honderden zoniet duizenden sympathisanten- hebben het gebouw tot een ogenschijnlijk onneem bare veste gebarricadeerd. Voor vanavond is een grote demonstratie van sympathisanten gepland, die voor het kraakpand zal eindigen. •(Zie verder pagina 9>< BEWINDSLIEDEN OPGEPAKT IARIBO De politieke spanning in Suriname is t toegenomen, nadat president Ferrier had gedreigd reden wanneer het kabinet van premier Chin a Sen ;t toestaat de begroting voor het komend jaar vóór 1 )er aan het parlement aan te bieden. I premier Chin a Sen stroken de voorstellen van de pre- liet met zijn regeringsbeleid, dat erop gericht is de begro- I aan het overigens buitenspel gezette parlement pieden, wanneer de bestuurlijk-politieke hervormingen Ée rug zijn. Ident en de regering van Suriname zijn het al langer on- er het functioneren van het parlement. Gisteren liep het echter zo hoog op, dat premier Chin a Sen het nodig p spoedzitting bijeen te roepen van de regering, de leger- len de Nationale Militaire Raad. |werd gisteren in Paramaribo bekend, dat een aantal iguren" uit het in februari aan de kant gezette kabinet nier Henck Arron is opgepakt. Om welke mensen het ïchter niet bekendgemaakt. R MQEVMIJ fters werken te hard. 'ten zich maar aanpas- i de Italiaanse levens- Zakkenrollers in bioscoop LEIDEN Een 31-jarige. Voorschotenaar is gister avond ineen Leidse bio scoop beroofd van een porte monnee met 400 gulden. De portemonnee, die zich in een achterzak van de broek van het slachtoffer bevond werd gerold tijdens de tweede avondvoorstelling. Panda geboren in gevangenschap MEXICO Voor de eerste keer is een panda, op natuur lijke wijze verwekt, in gevan genschap geboren en wel in de' dierentuin van Chapultepec in Mexico. Het pandaechtpaar is door China geschonken. De geboorte van het jong kon met een camera in de kooi gevolgd worden. De kleine panda wordt op een aparte plaats verzorgd en zal pas over drie maanden den volke vertoond worden. In China was al eens een panda in gevangenschap geboren, maar die was ver wekt door middel van kunst matige inseminatie. Dit jong leefde slechts 24 uur. Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Prinses Margriet bij opening Schaakolympiade voor blinden Prinses Margriet was gisteren bij de opening van de zesde Schaakolympiade voor Visueel Gehan dicapten. die in de Leeuwenhorst in Noordwijkerhout wordt gehouden. Op de foto: De prinses In een gezellig onderons|e met de heer A. Bestman, de blinde voorzitter van de Nederlandse Schaak vereniging voor Visueel Gehandicapten en tevens president van de International Braille Chess As sociation. (Zie ook pagina S). „ANDERS LOPEN ONDERZOEK EN ONDERWIJS GEVAAR" DEN HAAG Het zou onverantwoord zijn wanneer de primaire verantwoordelijkheid voor de academische ziekenhuizen, die nu bij minister Pais van Onderwijs ligt, zou worden overgeheveld naar de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Ook de oplossing waarbij zowel de minister van Onderwijs als de minister van Volksgezond heid verantwoordelijkheid dragen is niet aanvaardbaar. Het huidige systeem, waarin Minister Pais van Onderwijs de verant woordelijkheid hfgft, kan worden gehand haafd, maar dawment er wel een beter be leid en beheer te worden gevoerd. Dit staat in het rapport „De plaats van de Academische Ziekenhuizen", waarin de academische ziekenhuizen, de universiteiten en de medische faculteiten de handen in elkaar hebben geslagen en een gezamenlijk stand punt hebben ingenomen. Het rapport is vandaag aan geboden aan de bewindslieden van Onderwijs en Volksgezondheid. De instellingen uiten in het rapport kritiek op de plan nen van de regering: met het voornemen de academi sche ziekenhuizen onder te brengen bij Volksgezond heid wordt een te eenzijdige nadruk gelegd op de pa tiëntenzorgtaak van de academische ziekenhuizen en er wordt geen aandacht geschonken aan het feit dat de patiëntenzorg in de academische ziekenhuizen geheel verweven is met het geneeskundig wetenschappelijk onderwijs en onderzoek. 1 I DEN HAAG Waarschijnlijk nog deze maand, maar in ieder geval op korte termijn, zal een nieuwe Com missie Nationaal Monument kun nen worden geïnstalleerd. Minister Gardeniers heeft nog niet met name bekende mensen uitgenodigd zitting te nemen in deze commissie die opnieuw de opdracht moet gaan verstrekken voor de oprichting van het Koningin Wilhelmina-monu- ment De betreffende personen heb ben het verzoek nog in beraad, al dus een woordvoerder van het mi nisterie van CRM. Gezien de gebeurtenissen in het ver leden zal deze keer de gemeente Den Haag zeer sterk betrokken moeten zijn bij de keuze van het definitieve ontwerp. Er is echter nog in het ge heel geen zicht op wanneer de onthul ling zal kunnen plaatsvinden; in ieder geval niet op 31 augustus aanstaande, de dag waarop koningin Wilhelmina honderd jaar zou zijn geworden. In fe bruari van dit jaar zei Gardeniers nog in antwoord op schriftelijke CDA-vra- gen, te verwachten dat het definitieve ontwerp op die datum bekend zou kunnen zijn. Destijds koos men voor het ontwerp van de kunstenaars Petri en Van Dillen, dat onder meer be stond uit een lint van keien dat liep van het Haagse stadhuis naar het Bin nenhof. NEW YORK In New York lijkt een Veiligheidsraadresolutie in de maak te zijn, waarin in het alge meen de landen wordt gevraagd geen contacten te hebben of zaken te doen met de Israëlische rege ring in wat deze haar hoofdstad noemt. De paar landen met am bassades in Jeruzalem waaronder als enig Europees land Neder land, zou daarin in het bijzonder gevraagd worden deze terug te trekken. Dit werd gisteren verno men uit diplomatieke kringen in New York. Er wordt volgens deze kringen op aan dringen van de islamitische landen achter de schermen al dagen aan een ontwerp van een dergelijke resolutie gewerkt. Deze landen wilden vanwege de inlijving van Jeruzalem door Israël eigenlijk een resolutie waarin verplichte sancties tegen Israël worden afgekondigd. Daarop werd ook gisteren nog aangedrongen, maar vol gens dezelfde diplomatieke bronnen kon den zij niet aan de negen stemmen komen die nodig waren om te komen tot een be sluit. Een oproep tot sancties zal vrijwel zeker door een veto van de Verenigde Staten of Engeland worden getroffen. In het geval van een afgezwakte resoluties, dus zonder oproep tot sancties, maar wel met het verzoek betreffende de ambassa des, zou naar werd verwacht alleen de VS en Engeland zich van stemming onthou den, terwijl de meeste en misschien alle veertien andere leden-landen van de raad volgen s de diplomaten voor een dergelijk ontwerp zouden stemmen. De nieuwe Nederlandse ambassadeur zal voorlopig niet naar Jeruzalem vertrek ken, zo is in Den Haag meegedeeld. (Zie verder pagina 10)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1