)A: 300.000 Wijkagent, diender van twee meesters, zoekt eigen weg iuwe banen en er woningbouw oreca: prijzen niet te hoog, maar juist te laag GING MET4 NOODZAKELIJK' NOMIE VAN HET GENOEG" Afscheid CcidócSouACWtt Ambitieus CDA-plan irrM Windtunnel „TNO-vergoeding was geen smeergeld Grote zwendel- bende opgerold Goed Gebit INLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 PAGINA ,G „Een prijsstijging van vier volgens ons voor de horeca abso- fckelijk. De kosten xijn veel meer gestegen zouden zijn dan wettelijk was toe gestaan. „Konsumenten Kontakt sprak over duizenden bedrijven die de prijsbeschikking ontdoken. ir. Stillebroer van het bedrijfs- eca op de beschuldigingen van ten Kontakt dat de prijzen meer Maar de consumentenorganisatie kan niet uit maken of deze bedrijven wel of geen speciale toestemming van de regering hebben". Volgens de heer Stillebroer ligt de schuld niet bij de ho reca, maar bij het ministerie van economische zaken. „De prijsstijging die het ministerie ons toestaat is veel te laag. Bovendien komt hij te laat. De vorige prijsbeschikking dateert van vo rig jaar september en mag een jaar lopen. •Waarschijnlijk proberen ze een nieuwe verho ging nog even uit te stellen. Maar andere be drijfstakken hebben al in januari een verhoging gehad", aldus Stillebroer. Morgen zal het be drijfschap Horeca met het ministerie rond de tafel gaan zitten. an de voorpagina) LG De verlan- et CDA sporen in iet die van de in het concept sprogram van £te partij ook iroken van 300.000 .nen en een aan- produktiegroei (2 t CDA is het nood- li periode in te zet- en „economie van Daarbij is een Dr alle inkomens- er een reeks van ja- coombaar. Ook de omensgroepen zul- lun bijdrage, zij het eten leveren, aldus n het ontwerp-ver- gram wordt wel de positie van de ikomens bij voor- BBIn worden ontzien. ZA. ySppeling tussen de ZO-ale uitkeringen en 445k minimumloon te AX.iets wat het CDA iBri wettelijk minium- «s niet zoveel mo- l*tr Etty LJdaat- **>uder in [lerdam 'mDAM. Het Am- PvdA-gemecnte- „Qpsalter Etty wordt waarschijnlijk *T>t nieuwe wethou- 301 financiën in de mst, >ftan te raadsfractie van ^besloot gisteravond voren te schuiven, g^gewest had eerder |^ir gegeven aan het P^et Jonker. De 31-ja- t-oloog Etty zit sinds 2*'78 in de raad en is r^id fractie-voorzitter vdA. Aanvankelijk IJUe-voorzitter PeÜe gjjvolger worden van -i afgetreden PvdA- van financiën Wim Iug was gedwongen trekken nadat hij was gekomen, een door hem ge- je niet als distribu- opgaf. o laar aU YoV moord Bnc '«irineman rei ts JE De hoofdof- L. ii justitie in Alk- J. Abspoel, heeft Ier jaar met aftrek ren een 21-jarigfr Den Helder die in Schagen een even- "beman heeft dood- bte behoorde tot een -plui die twee meisjes 'De marineman was antal vrienden van 4 >t de jongelui hun eden achterwege 54ten. Hierop volgde 6/artij waarbij de ma- oor een messteek in 7'eek dodelijk werd 8.m !o5raagt "lerling ufikker 15&VEEN Het fe- ""tuur van de Refor- i Politieke Federatie Hft Mijndert Leerling n voorgedragen als jr voor de komende jamerverkiezingen, —lerinjg van de federa- j3et zich 20 september "ordracht uitspreken. nw(44) werkt als tv-re- »j de Evangelische Binds 1977 is hij lid tderatiebestuur. gen stijgen als was voorzien. „Daarbij is terughoudendheid nodig", aldus het CDA. Bij de genoemde dalingsper centages van de inkomens heeft het CDA nog geen reke ning gehouden met een jaar lijkse extra huurstijging van vijf procent (bovenop de nor male huurstijgingen), die de partij nodig acht om jaarlijks 120.000 woningen extra te bou wen (kosten 3 miljard) en de omvang van de stadsvernieu wing in de komende vier jaar te verdubbelen: Daarnaast zul len alle inkomengroepen een groter deel van hun inkomen aan het wonen moeten beste den. Deze zgn. woonlastquote wordt daarom voor iedereen met enkele procenten ver hoogd. Verder zullen nieuw te bouwen woningen soberder van uitvoering moeten zijn om zo geld vrij te maken voor de extra woningbouw. De rente aftrek voor de belastingen voor hypotheken op woningen tot een waarde van 400.000 moet blijven bestaan, aldus het CDA. Arbeidsplaatsen Via een wet op de inschake ling van arbeid willen de christen-democraten vrouwen, jeugdigen, WAO-ers en landu- rig werklozen meer kansen op een baan geven. Volgens de partij is het onaanvaardbaar dat steeds toenemende aantal len mensen geen werk heb ben. Binnen het te scheppen aantal van 300.000 nieuwe ar beidsplaatsen berekent het CDA dan ook ondermeer 60.000 plaatsen in deeltijdar beid voor 120.000 mensen die nu gedeeltelijk arbeidsonge schikt zijn. Verder ziet het CDA zich 200.000 schoolverla ters tussen 1981 en 1985 aan bieden (van wie 50.000 in deel tijdbanen) waarvoor dus 175.000 plaatsen beschikbaar moeten komen, terwijl 25.000 arbeidplaatsen vrijkomen door vervroegd uittreden. De extra banen worden gevonden door energiebesparing en nieuwe investeringen bekostigd uit ex tra opbrengsten uit onze gas- export (100.000 banen), in de bouw (25.000 banen), door be tere afstemming arbeidsmarkt op vacatures (25.000 banen) en 60.000 nieuwe banen die nu al worden voorzien in de gezond heidszorg en het onderwijs. Andere punten uit het verkie-_ zingsprogram zijn: geen bouw van kerncentrales in ons land, herziening van de wetgeving en zwaardere sancties op be lastingontduiking, onderzoek naar invoering van het draag krachtprincipe voor onderne mingen bij de financiering van het sociale stelsel en het vast houden aan het voorbehoud van Nederland binnen de NAVO ten aanzien van moge lijke plaatsing van middellan ge afstandsraketten, waarover pas eind 1981 een besluit moet worden genomen. De grootse zeilmanifestatie Sail '80 is afgelopen. Gisteren verlieten de windjammers via het Noordzeekanaal ons land. Door Honderden belangstellenden werden zij uitge leide gedaan. Het ontwerp-verkiezingsprogramma van het CDA, zoals dat vandaag is gepubliceerd, is een gedegen werkstuk. Door wrocht, gedetailleerd, maar ook vrij droog. De bevlogenheid, die het vorige CDA-program „Niet bij brood alleen" ken merkte, is in dit programma aanzienlijk minder aanwezig. Dat is wellicht in zekere mate een teken des tijds: de proble men, vooral op economisch gebied, zijn aanmerkelijk forser en minder te overzien dan vier jaar geleden. Dat uit zich wel zeer in het nieuwe ontwerp program van het CDA. De toonzetting is eigenlijk uitsluitend zakelijk; en de boodschap is een zeer sombere. Geen dankbare boodschap om mee de verkiezingen in te gaan. Met dit progam, hoe nuchter-zakelijk van aard het ook is, brengt het CDA de moeilijk keuzes aanmerkelijk opener onder de aandacht van de kiezers dan de andere grote partij, de PvdA, vorige maand in haar ontwerp-verkiezingsprogram heeft gedaan. De sombere boodschap dat de koopkracht vier jaar drasti sche moet verminderen, waarschijnlijk ook voor de minima, is dapper. Maar veel belangrijker nog is de fundamentele po litieke keuze die het CDA in dit programma doet voor een handhaving van de koppeling tussen de uitkeringen en de lonen. Er is daarmee een harde keuze gedaan voor een soli dariteit van de werkenden met de niet-werkenden. Natuurlijk, als de minimum-lonen er in de koopkracht op achteruit gaan, dan gaan vanzelf ook de uitkeringtrekkers evenredig achteruit. Maar de lasten worden in dit opzicht evenredig verdeeld: er is niet gekozen, zoals hier en daar wel is geopperd, voor een uitsluitend of meer dan evenredig inle veren door de ontvangers van sociale uitkeringen. Die fun damentele keuze is ten zeerste toe te juichen. Dit temeer daar deze gepaard gaat met een blijvende keuze voor het principe, dat bij een aanpak van de lonen de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen, dus dat de hogere inkomens aanzienlijk meer zullen moeten inleveren ten behoeve van de gezondmaking van de economie dan de lagere inkomens. VOOR dat gezondmaken heeft het CDA een ambitieus plan op tafel gelegd. In vier jaar tijd wil men 300.000 nieuwe ar beidsplaatsen scheppen, resulterend in een economische groei van jaarlijk 2,5 procent. Het doet goed bij het CDA op nieuw een elan voor het stevig aanpakken van de giganti sche problemen te constateren. Bij het kabinet, zoals dat de laatste tijd opereert, is dat elan helaas lang niet altijd meer herkenbaar. Het ambitieuze plan voor de bestrijding van de benauwen de teruggang in de economie is overigens niet zomaar uit voerbaar. Het CDA-program wijst daar ook herhaaldelijk op: er kan slechts fundamenteel iets gebeuren als het door brede groepen in de samenleving wordt gedragen. Het lijkt wat vroeg om in dit verband de samenstelling van een volgende regering aan te snijden; de verkiezingen zijn als het kabi net-Van Agt de rit uitzit immers pas in mei volgend jaar. Maar door dit CDA-ontwerpprogram wordt men opnieuw met de neus op de feiten gedrukt wat de hachelijke economi sche situatie betreft. En dan kan toch niet anders worden ge concludeerd dan dat het land hard toe is aan een regerings beleid, dat zowel politiek als maatschappelijk steunt op een breed draagvlak. (Van onze parlementaire redactie) DEN. HAAG De functie van wijkagent heeft een zekere tweeslachtigheid: aan de ene kant is hij een „gewone" politieman, aan de andere kant is hij de dienstverlener v^n zijn wijk, waar hij niet ver komt met bekeuren. Zijn werk vergt dan ook een gro te zelfstandigheid, temeer omdat er geen al gemene richtlijnen voor zijn werk bestaan. Dit staat te lezen in een tussentijds rapport van een bureau, dat in opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken een onderzoek instelt naar het functioneren van de wijk- en rayon surveillance bij de politie. De wijkagent staat steeds weer voor de vraag in hoeverre hij wel of niet straffend moet op treden. „De wijkagent ziet zich dan voor de keuze gesteld welke van de twee meesters hij moet dienen," zo stellen de rapporteurs, die het verslag dan ook de titel „Wijkagent, diender van twee meesters" meegaven. Bij gebrek aan duidelijke richtlijnen vanuit een eenduidig korpsbeleid, laaf de wijkagent zich in de prak tijk meer leiden door zijn persoonlijke taakop vatting en de aard van zijn wijk. Naast assis tentie in de hulp- en dienstverlenende sector treedt hij bij strafbare feiten meestal bemidde lend en schikkend op. Kennis van de wijk en van achtergronden is daarbij wel een voor waarde. Dit maakt de wijkagent niet alleen tot een probleemspecialist, maar ook tot een soort buitenbeentje in het politiekorps. De rapporteurs stellen, dat dé meeste wijka- fenten zich goed kunnen vinden in deze wer- wijze, al hebben ze moeite met de toevloed van vragen om hulp vanuit de wijk. De profes sionele hulpverlening blijkt nogal eens een ho gere drempel voor het publiek te hebben dan de politie en kan bovendien niet altijd een op lossing bieden. In het rapport wordt aange drongen op duidelijke taakomschrijving en goede begeleiding van de wijkagent. Dit kan echter pas, als de politie zich heeft bezonnen op de vraag wat men met wijksurveiüance ei genlijk wil bereiken. i" Volgende week woensdag zal staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) in Vollenhove in de Nooroostpolder de modernste windtunnel van Europa openen. Deze windtunnel, waarin onderzoek gedaan kan worden naar de veiligheid van vliegtuigen, is een project van Nederland en West-Duitsland, waarmee 125 miljoen gulden is ge moeid. Op de foto een van de meetplaatsen, met een gewicht van driehonderd ton. EX-DIRECTEUR DR. C. VERBRAAK: DEN HAAG De onder zoeksorganisatie TNO heeft vanaf het begin van de jaren zeventig gedurende een aan tal jaren een maandelijkse toelage van ongeveer 1250 gulden aan de Duitse defen sie-ambtenaar Wilhelm S. overgemaakt De toelage was een onkostenvergoeding en geen smeergeld. Aldus de reactie van de voor malige TNO-directeur dr. C. Verbraak op de bekendma king van de officier van justi tie in Bonn dat hij gaat onder zoeken of het geld dat Wil helm S. heeft ontvangen wel licht als smeergeld moet wor den aangemerkt. Dr. Ver braak, thans hoogleraar aan de TH-Twente, was tot 1972 di recteur van het metaalinsti tuut van TNO. Volgens hem moest Wilhelm S. de mogelijk heden onderzoeken van een gezamenlijk Nederlands-JVest- duits onderzoekbureau De vergoeding van 1250 gulden per maand zou ziin bedoeld om de onkosten te bestrijden die hij in dit verband maakte. De beschuldiging dat de eigenlijke opdracht aan Wilhelm S was het metaalinstituut TNO aan aantrekkelijke opdrachten te helpen, wijst dr. Verbraak van de nand. AMSTELVEEN De poli tie in Amstelveen heeft een grote zwendelbende opge rold, die de afgelopen drie jaar ruim een miljoen gul den buitmaakte bij het ste len en vervalsen van cheques en betaalkaarten. Zes Amsterdammers zijn aangehouden. Hoofdverdachte is een 42-jari- ge man, die werkte op het Amstelveense postkantoor. In 1977 begon hij met het stelen van pakjes betaalkaarten die via het postkantoor doorver- zonden moesten worden. Het ging om blanco kaarten van de Amro-, ABN- en Midden- standsbank en van de giro. Zijn handlangers gingen ver volgens met die kaarten het land in, schreven een bedrag uit ten name van zichzelf en verzonnen een handtekening. AMSTERDAM De activi teiten van de stichting Goed Gebit, die zich inspant het Nederlandse volk een betere mondhygiëne bij te brengen, hebben effect gesorteerd. Uit een enquête is gebleken dat 54% van de lezers van het krantje „Walrusgeluiden", dat vier maal per jaar wordt toeg- stuurd aan 15.000 Amsterdam se huismoeders, na lezing was begonnen met toediening van fluoridetabletten aan de kin deren. Ruim 40 was de tan den beter gaan poetsen en 28% kreeg schuldgevoel na het ge ven van zoetigheid. Volgend jaar gaat de stichting gaatjes tellen bij 5-jarige Am sterdammertjes, om na te gaan of de kinderen die door de stichting zijn voorgelicht en begeleid, minder gaatjes heb ben dan andere kinderen. Iets warmer DE BILT - De middagtempe- ratuur ligt morgen rond een graad of 23. Het ziet er niet naar uit, dat er morgen in ons land regen valt, hoewel een regenzone geleidelijk onze kant uitkomt. Deze regenzone bevond zich vanmorgen nog boven Ierland en de oceaan en trekt langzaam naar het oos ten Verwacht wordt dat de bewol king ervan in de loop van de dag Nederland kan bereiken en mogelijk valt daaruit in de nacht van morgen op over morgen regen. Deze ontwikke, lingen houden in dat het in Engeland en West-Frankrijk wisselvallig weer is met mid- dagtemperaturen rond een graad of twintig. Elders in Eu ropa is het warmer. In Spanje en Italië liggen de maxima rond dertig a vijfendertig gra den. Zo warm wordt het mor gen in ons land niet. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Eerst af en toe regen, later opklaringen, maar mogelijk ook een bui, 16 tot 22 graden. Scandinavië, Finland: Eerst af en toe regen of een bui, later opklaringen en waarschijnlijk droog, 15 tot 20 graden. Benelux, Duitsland, Noord- Frankrijk: Zonnige perioden en vrij,warm, 20 tot 26 graden, maar vooral later kans op een regen- of onweersbui en van het westen uit enige afkoeling. Alpengebied: Flinke zonnige perioden en waarschijnlijk .droog, 20 tot 25 graden, 0°C- niveau toenemend van 3000 tot 4000 meter. Spanje, Portugal en Zuid- Frankrijk: Eerst vrij zonnig, later kans op een regen- of on weersbui, 25 tot 35 graden. Italië: Droog en zonnig, 27 tot 33 graden. Balkan: Enkele regen- en on weersbuien wegtrekkend naar het oosten, gevolgd door vrij zonnig weer, 30 tot 35 graden. Vooruitzichten voor vrijdag: Vrij warm en mogelijk een bui. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 10 Min. temp: omstreeks 15 gra den. Max. temp: omstreeks 25 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uun 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam De Bilt Deeien Eefde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genóve motregen h.bewr. I.bew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9