eiden krijgt Internationaal ginder- agverbli jf Geen maatregelen tegen stakende leerkrachten Provincie Zuid-Holland zet anti-tank actie voort „Pastor H.Ch.G.M. ""van Eeuwijk •gafkerkaan 'gelovigen terug Cursus voor vrijwilligers Twee jaar celstraf voor Leidse heroïne handelaar GIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 EEN VAN DE TWAALF: \clil (M J)EN De gemeente Lci- ria. tarjj door het Ministerie van aangewezen om met fi- ;^°;iciële steun van de over een internationaal kin- rblijf in te richten. den is hiermee één van de Nederlandse gemeenten die - deze subsidie in aanmer- komt Het gaat hier om experiment van drie jaar voor de ministeries van en van Onderwijs en enschappen een krappe 7 en voor beschikbaar heb- gesteld. Het internatio- l kinderdagverblijf wordt iergebracht in vier lokalen De Heilig Hartschool aan de Luslhoflaan. van de Heilig Hartschool aan de Lusthoflaan en zal in de loop van september worden geopend. De twee ministeries maakten vorig jaar oktober bekend dat zij geld be schikbaar zouden stellen voor expiri- mentele internationale kinderdagver blijven. Het expiriment gaat drie jaar duren en is bedoeld voor kinderen (0 - 6 iaar) van gastarbeiders. Landelijke onderzoeken hebben uitgewezen dat het lager onderwijs aan kinderen van gastarbeiders in ernstige mate wordt belemmerd omdat de al wat oudere kinderen thuis worden gehouden om op hun jongere broertjes en zusjes te passen. Door een opvangmogelijkhpid voor de kleintjes in te richten hoopt de overheid een regelmatiger school- Integratie Behalve steden als Dordrecht, Zwol le, Amsterdam en Rotterdam mag nu ook Leiden een dagverblijf inrichten. De personeelskosten worden in het leader van de Rijksbijdrage-regeling Kinderdagverblijven geheel door de overheid gesubsidieerd, maar de in richtingskosten komen voor rekening van de geméente. B en w van Leiden toonden vorige week haar bereidheid om aan de realisatie van het dagver blijf mee te werken door 31.000 gul den voor de inrichting ter beschik king te stellen. Voordat dit geld be schikbaar komt zal de raad haar fiat aan het b en w besluit moeten geven. De vier lokalen in de Heilig Hart school zullen een onderkomen bieden aan 30 kinderen. De definitieve ver deling staat nog niet vast maar ver moedelijk zullen 11 Turkse en 11 Marrokaanse kinderen hiervoor uit gezocht worden. Teneinde de inter gratie te bevorderen worden hier nog 8 Nederlandse kinderen aan toege voegd. De plaats van het dagverblijf is niet toevallig gekozen. Een onder zoek heeft uitgewezen dat van de 436 kinderen (0-5 jaar) van in Leiden wonende gastarbeiders het meren deel in net noordelijk stadsdeel woont. Ook het feit dat Leiden tot één van de 12 gemeenten behoort die voor dit project subsidie van de over heid krijgen is niet toevallig. Bij de toekenning van de subsidie is onder meer gekeken naar het aantal bui tenlandse werknemers op het totale inwonersaantal. Leiden bleek hierbij hoog te scoren. Het door de ministeries van CRM en O en W ingestelde expiriment duurt drie jaar. Wat er daarna met het dag verblijf gaat gebeuren is nog onzeker. Wanneer de beide ministeries hun subsidies handhaven en ook het ge meentebestuur bereid blijft om mee te werken blijft het dagverblijf onge twijfeld bestaan en wordt het wel licht verder uitgebreid. Mocht de overheid na drie jaar alsnog besluiten het expiriment, en de subsidie, stop te zetten dan is de kans dat het dagver blijf enkel op subsidie van de ge meente blijft draaien, gezien de fi nanciële positie van Leiden, uiterst gering. GERT VISSER IFSCHEID VAN LEIDEN NA ™~i15JAAR EIDEN De Parochie van de H. An toni us in Leiden Zuid-West heeft !4o\ïen gevoelig verlies geleden: pastor c m H.Ch.G.M. van Eeuwijk (ofm) ver trok vandaag na 13 jaar het zieleheil «van de ruim 3000 parochianen voor rekening te hebben genomen, as tor Van Eeuwijk (49) was gedu rende die jaren een vast punt voor gelovigen; er vonden namelijk nogal wat wisselingen plaats in de pastorale bezetting. Franciscaan oftewel minderbroeder Van Eeu wijk verwisselt Leiden voor Gorkum, de stad van de martelaren waar hij de Parochie van Nicolaas Pieck en gezellen, verbonden aan de Martinuskerk aldaar onder zijn hoede zal ne men. De pastor voelt zich geen martelaar, tij dens die laatste dagen in zijn flat aan de Apollolaan tussen de hoog opgetaste verhuis dozen. Gehuld in ongedwongen zomerse kle- "j waar in de loop van het gesprek haastig een gele das op wordt geknoopt als de foto- rraaf verschijnt. „Het afscheid doet wel pijn. ik had het niet erg gevonden om in Leiden te .02 g blijven, maar mijn franciscaanse overste drong er de laatste iaren op aan om nog één keer te verkassen. Na je vijftigste wordt dat moeilijker en ze zien het graag dat er enige doorstroming plaatsvindt. Ik wilde in het westen blijven en toen werd het Gorkum, waar de geestelijke nood nogal hoog was ge stegen want ze zitter> sinds februari zonder priester. Ook de H. Antonius zal het even ^■zonder geestelijke moeten stellen want pastor Van Haasteren gaat met vakantie en mijn op- volger, pater W. Happel (45) uit Alphen aan ^^den Rijn zal pas medio oktober hier zijn op- wachting maken", aldus Van Eeuwijk. Pastor van Eeuwijk. werd geconfronteerd. „De opbouwpastoor is weggegaan om te sterven, twee priesters zijn getrouwd, éen is er weggegaan. De huidige deken Schlatmann heeft hier nog een tijdlang gewerkt in verband met de moeilijkheden. Ik ben zelf toen nog een maand uit de roulatie geweest als gevolg van de spanningen", aldus pastor Van Eeuwijk, die achteraf heeft kun nen constateren dat de verwikkelingen geen negatieve invloed hebben gehad op het wel zijn van de parochie. Integendeel. „Het jaar 1969 was heel belangrijk en betekende voor mij persoonlijk een hoogtepunt. In dat jaar werd de parochievergadering voor het eerst democratisch gekozen. De parochievergade ring is het instituut dat de hele verantwoor delijkheid voor het parochiegebeuren wil dragen. Het betekende de aanzet van een priesterkerk tot een lekenkerk. Nouvind ik net woord „leek" een rotwoord, het is net of je het dan over mensen hebt die nergens van af weten, en geloof me, dat is niet het geval. Ik heb met veel mensen erg hard kunnen werken aan de nieuwe ideeën. Vooral de in zet van het eerste bestuur heeft een uiterst positieve invloed gehad". :and Levensloop Pastor Van Eeuwijk werd op 2 december 1930 in het Brabantse Drunen geboren. In het Maasdorp Lith ging hij bij zijn vader op school en in 1945 ging hij naar het francis caanse seminarie in Mege. „Dat was enigszins uitzonderlijk want in Brabant heb je voorna melijk de Capucijners". In 1952 trad hij in in het klooster der franciscanen in dezelfde plaats. Er volgden jaren ^an studies theologie en filosofie in onder meer Alverna, Nijmegen en Weert en in 1959 werd hij tot priester ge wijd. Na een pastorale cursus in Maastricht kwam in 1960 de eerste aanstelling in Hoorn, de kop van Noord-Holland waar hij assisten- ties verleende en de de zorg voor een inter naat in Medemblik droeg. In augustus 1963 werd de heer Van Eeuwijk kapelaan in Ur- sem bij Hoorn, maar dat duurde maar drie maanden, want in de maand december van betzelfde jaar werd hij overgeplaatst naar de franciscaanse parochie aan de Leyweg in Den Haag. Ook dat bleek uiteindelijk van korte duur te zijn, want in augustus 1965 ging hij naar Leiden waar hij aalmoezenier van club huis De Spreeuwpot werd. In augustus 1967 kwam hij bij de parochie van de H. Antonius. De zachte „g" sleet door het jarenlange ver blijf in het westen weg. „Ik ben van mening dat we de kerk aan de gelovigen moeten teruggeven. Ik wil ze alles laten doen wat ze kunnen doen. De pastores kunnen zich dan met andere zaken bezighou den. Ik hecht in dat verband veel waarde aan de gebedsdiensten, waar we de laatste jaren veel aan hebben gedaan. Deze diensten wor den door de gelovigen zelf gemaakt, wij hou den ons als pastores daarbij zoveel mogelijk op de achtergrond. Het zal in de toekomst waarschijnlijk gaan voorkomen dat de pasto res er niet altijd zijn omdat ze bijvoorbeeld een vrij weekend hebben en dan zullen ze een gebedsdienst zonder ons moeten houden", aldus Van Eeuwijk, die zich in de laatste ja ren gesteund wist door ongeveer 200 vaste medewerkers op allerlei gebied. „Vroeger moesten de parochianen doen wat de pastoor zei. Dat is uit de tijd. Ik ben ook maar een mens, ik ben gelijk aan de gelovigen, ik ben hoogstens wat meer onderlegd vanwege de theologische studies. De bruidsparen die bij mij komen om een huwelijksmis te bespreken laat ik de mis zoveel mogelijk zelf samenstel len, ik laat ze de mogelijkheden zien", aldus de scheidende pastor, die het als een voordeel zag dat hij zeven jaar geleden van de pastorie bij de kerk aan de Boshuizerlaan naar zijn flat verhuisde. De pastorie werd verhuurd iaan vrouwelijke religieuzen. ,;De mensen ko men hier makkelijker binnen, ik geloof dat de pastorie een hogere drempel had. Ook heb je meer vrijheid als je niet zo dicht op je werk woont. Je moet er toch ook een eigen leven op na kunnen houden. In Gorkum kom ik weer in een pastorie te wonen, dat is jammer maar natuurlijk ook geen ramp. Ze zijn daar nog niet zo vergevorderd als in Leiden, ik hoop daar enige verandering in te kunnen brengen. Ik zie het als een belangrijke taak die mensen te bereiken die zich enigszins van Hoogtepunt „Ik heb dat nooit goed begrepen, al die ver huizingen", zegt pastor Van Eeuwijk als hij o op op zijn sterk wisselende geestelijke carriè- de kerk hebben afgekeerd. Ik geloof dat bij re terugkijkt. „Leiden was de eerste plaats waar ik echt de gelegenheid kreeg om inge burgerd te raken. Ik kwam bij de H. Antoni us als vierde wiel aan de wagen, als derde ka pelaan", aldus Van Eeuwijk, die in de paro chie zelf met heel wat persoonswisselingen veel mensen de religieuze gevoelens nog le ven maar dat ze de huidige vorm waarin het geloof is gegoten niet zien zitten. We zijn de greep op de jongeren wat kwijtgeraakt maar ik ben er zeker van dat dat terugkeert", aldus pastor Van Eeuwijk. LEIDEN De LeicLse Vrij- willigerscentrale organi seert in de week vanaf 15 september weer een aantal cursussen voor ervaren en aankomende vrijwilligers. Er zijn drie cursussen. De Oriënteringscursus is voor mensen die graag geholpen willen worden met het maken van een gemotiveerde keuze voor wat betreft het vrijwilli gerswerk. De cursus Hulpver lener als vrijwilliger is voor de mensen die ervaring hebben in het vrijwilligerswerk en hun vaardigheden willen uit breiden. De cursus 'Begeleiden van groepen' is voor iedereen die als vrijwilliger met groe pen te maken heeft. De cur sussen worden in de avond uren gegeven. Voor informatie kan men terecht bij de Vrij- willigerscentrale, Langegracht 246a in Leiden, telefoon 071- 149064. Er is een boekje met uitgebreide informatie over de cursussen voorradig waar zich tevens een aanmeldingsformu lier in bevindt. 4 LEIDEN/DEN HAAG Na een eis van twee jaar en zes maanden door de officier van justitie, heeft de Haagse rechtbank een 34-jarige verdachte uit Leiden wegens over treding van de Opiumwet veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest, verbeurdverkla ring van 4400 gulden en een hoeveelheid heroïne die in be slag was genomen. Hoewel het in dit geval ging om slechts tien gram van het ver dovende middel was het feit wel van betekenis, omdat het ver moeden bestond dat verdachte in Leiden tot één van de grootste handelaren in verdovende middelen moest worden gerekend. Het was aan de politie bekend dat verdachte regelmatig naar Amsterdam of Den Haag reisde, om daar zijn inkopen te doen. Toch was het steeds niet gelukt om verdachte tijdens die tochten aan te houden in de verwachting dat hij dan de „stuf" bij zich zou hebben. Als verdachte per trein ging verliet hij het station langs ver schillende wegen, zodat de politie die de wacht had betrokken, hem niet kon aanhouden. Soms ging verdachte per taxi ergens heen, zo had de politie geconstateerd. Verdachte ontkende dat hij als „dealer" optrad, de heroïne was voor eigen gebruik. De rechtbank had reeds eerder het verzoek om verdachte on middellijk in vrijheid te stellen afgewezen. DEN HAAG/WASSENAAR In de loop van deze week krijgen de bewoners ten zui den van het duingebied tus sen Den Haag en Wassenaar een folder in de bus, waarin de provincie Zuid-Holland het aanbod doet niet meer gebruikte ondergrondse tanks voor huisbrandolie te laten legen, schoonmaken en opvullen met zand. Dit is het tweede actiegebied voor de provincie in het kader van de zogenaamde „anti- tank-actie waterwingebie den provincie Zuid-Hol land". De provincie Zuid-Holland voert deze „anti-tank-actie" in de waterwingebieden om te voorkomen dat niet meer ge bruikte ondergrondse olie tanks gaan lekken en een be dreiging gaan vormen voor de', drinkwaterwinning. Eén liter olie kan namelijk één miljoen liter grondwater ongeschikt maken voor menselijk ge bruik. In dit tweede actiegebied, dat begrensd wordt door de Was- senaarseweg, Raamweg, Waalsdorperweg, Van Alke- madelaan, Landscheidingsweg en de grens met Wassenaar, bevinden zich naar schatting 1100 ondergrondse olietanks. Daarvan zijn er vermoedelijk 550 buiten gebruik gesteld. Eind mei/begin juni is in het eerste actiegebied aan de noordkant van Den Haag de eerste serie van 100 tanks be handeld. De provincie gaat dit jaar nog zo'n 600 tanks behan delen, voor een deel in het eerste en voor een deel in het nieuwe actiegebied. Men hoopt eind augustus al met de „be handeling" van de tanks in het nieuwe actiegebied te be ginnen. A vondwandeltoch t De wandelsportvereniging Zuid-West Leiden houdt woens dag 20 augustus een avond wandeltocht over de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. Het vertrekpunt is de voetbalkantine van VTL aan de Voorschoterweg naast zwembad De Vliet. Starttijd is van zes tot zeven uur. Voor inlichtingen: tel. 01717 -7291. Schoonmaakactie Aankomende studenten van de vereniging Minerva en Quintus gaan op vier dagen de stad Leiden een stevige schoonmaakbeurt geven. Een en ander als onderdeel van de kennismakingsprocedure van de nieuwe lich ting studerenden. De actie wordt uitgevoerd in samen werking met de Leidse Reinigingsdienst Deze dienst zorgt dan ook voor de nodige prikstoken en bezems en zét de route uit waar de activiteiten worden gepleegd. De leden van Minerva zullen bun reinigende bezighe den uitvoeren op 20 en 27 augustus, van tien uur tot half een. Hun collega's van Quintus steken de handen uit de mouwen op 30 augustus en 3 september van twaalf tot twee uur. Lancee in Leids Vrijetijdscentrum Het Leids Vrijetijdscentrum gaat na een lange zomerpauze weer open. Het eerste optreden in het nieuwe seizoen wordt komende vrijdag verzorgd door de band Ferdi Lan cee. De eerste langspeelplaat van de groep, 'Models', is po sitief ontvangen en werd zelfs beloond met een Edison. Lancee maakt eigentijdse rock'n roll met een mooie melo dieuze achtergrond. De band bestaat uit Feray Lancee (zang en gitaar). Frank Klunhaar (toetsen), Leon van den Akker (gitaar), Jos van den Dries (drums) en Pieter Korre- mans (basgitaar). Wie zin heeft in een avond met swingen de muziek, kan vanaf 15 augustus weer iedere vrijdaga vond in het LVC aan de Breestraat terecht De toegang sprijzen bij het optreden van Lancee zijn van voor leden vier en voor niet leden zes gulden. Het optreden begint om negen uur. Geslaagden ziekenverpleging De volgende personen zijn donderdag 7 augustus in het Academisch Ziekenhuis Leiden geslaagd voor het diploma ziekenverpleging-A: de dames M.M.J.A. van Aalst, B.A.M. Arentsen, J.P.Avis, J.W. Boogerd, M.J.H. Caspers, ET.M. Gamier, P.J.M. van Gent, E.I. Goïnga, J. de Groot, C.G.E van Leeuwen, B.A. Mertens, E. R. Meijer-Bal.dal, J.C.C. Meijsen, G.F. Oostenbrink, A.W.A.M. Pernot, G.K. Pijnac- ker, J.R. Salomon, M.J. Scheurwater en mevrouw J. Vooys. De volgende heren slaagden eveneens: C. Aantjes, W.J.C.J. Jansen, J.J.M. Janson, F. van Leeuwen, P. van den Oever, A.H. Ronkens, W.J. Tijsma, C.A.J.M. van den Ven en tenslotte P.S. Westrik Boersma. Mixed Up Band bij SSR De Mixep Up Band De succesvolle Mixed Up Band treedt vanavond op voor de studentenvereniging SSR aan de Hogewoerd 108. Het concert, dat in bet kader van de El Cid week wordt gehouden, begint omstreeks half tien. De toe gang is gratis. Tussen de stevige moderne roek-num mers worden ook melodieuze ballades ten gehore ge bracht Dus kan er naast het swingen eveneens rustig geluisterd worden naar de muziek van de band. Bij bet geheel speelt de lichtinstallatie een belangrijke rol. De meeste composities van de band zijn van eigen hand. BESTUURSCOMMISSIE: 'GEEN BEHOEFTE AAN' LEIDEN Het college van b en w van Leiden wil vooralsnog geen maatregelen nemen tegen het Leidse onderwijzend personeel dat in juni heeft deelgenomen aan de akties van de Algemene Bond van Onderwij- Onduidelijk zend Personeel. Het college laat dit J gemene Onderwijzersbond had haar aanhangers opgeroepen niet deel te ne men aan de akties van de A.B.O.P. weten in antwoord op vragen van het WD-raadslid M.Zonnevylle. Op 19 juni organiseerde de A.B.O.P. een landelijke stakingsdag waar naar schatting 150 Leidse leerkrachten aan deelnamen. De staking richtte zich op een betere kwaliteit van het onderwijs, kleinere klassen en stimulering van de arbeidsplaatsen. Minister Pais had het onderwijzend personeel tevoren ge waarschuwd dat de uren waarop ge staakt zou worden in mindering zouden worden gebracht op het salaris. De Al- Het college geeft in antwoord op de vragen te kennen van slechts twee scholen, De Meerpaal en De Lorentz- school, bericht te hebben ontvangen dat het personeel deel zou nemen aan de akties. Van andere scholen heeft zij niet officieel van de deelname verno men. Voor zover bekend zijn er gedu rende de afwezigheid voldoende voor zieningen genomen om de toch aanwe zige kinderen op te vangen. De kinde ren hebben namelijk bij- afwezigheid van de leerkrachten een 'leerzaam' dagje in de dierentuin genoten. Het'col lege zegt van de ouders geen tekenen van ontstemming over de gang van za ken te hebben ontvangen. B en w heeft nog geen salariële maatre gelen tegen de stakende leerkrachten genomen omdat zij zegt nog niet over een volledig beeld te beschikken van de situatie in juni. Bovendien acht zij het nog onduidelijk of bij een voldoen de voortgang van het schoolgebeuren nog wel gesproken kan worden van een werkonderbreking. Het nemen van disciplinaire maatregelen tegen het sta kende personeel acht b en w niet tot haar competentie. Zij meent dat dit meer een taak is voor de bestuurscom missie (waar de vragensteller deel van uit maakt) van de twee scholen. De voorzitter van deze commissie, de heer Rijpma, laat desgevraagd weten dat er in de bestuurscommissie wel over ge sproken is maar dat men niet van plan is disciplinaire maatregelen te nemen. „Mocht blijken dat de minister alsnog op dergelijke maatregelen aandringt dan zullen wij daar verder over praten. Voorlopig heeft het dagelijks bestuur van de commissie zich op het standpunt gesteld geen behoefte aan dergelijke maatregelen te hebben", aldus de heer Rijpma. De mening van de heer Zonnevylle als zou de aktie tegen het kabinet zijn ge richt en schade hebben toegebracht aan het openbaar onderwijs wordt door het college niet gedeeld. „Het uiting geven van groeperingen binnen het openbaai onderwijs aan hun maatschappelijke betrokkenheid kan in onze ogen het o- penbaar onderwijs geen schade doen" aldus het college.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3