wtwni Daling koopkracht in 1981 onontkoombaar Stakingen in Polen breiden zich uit Alle inkomens op de minlijn Gijsen doet beroep op Rome Goudse wethouder nieuwe burgemeester van Zoeterwoude Eurocard alleen voor topinkomens Opnieuw gesprek tussen Muskie en Gromiko poekoek aangehouden BEZORGDHEID IN MOSKOU EN IN WESTEN kersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Üacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) frnenten: kwartaal ƒ46,30; Jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 13 augustus 1980, 70 jaargang na 21732 The Kinks programma gewijd aan The Kinks op Ned. II om 20.32 uur in „Count down". In „Info" om 22.25 uur bouwfou- ten in Scheveningen en kraak pand Prins Hendrikkade. Wegens het einde van de Tweede Wereldoorlog in aug. 1945 na de capitulatie van Ja pan herhaling van Nederland vrij-feest in Haagse Houtrust- hallen op Ned. I om 19.55 uur. Warmer Wolkenvelden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Matige wind uit zuidoost tot zuidwest Morgen zon: 6.19 - 21.05. Schev. hoogw.: 5.54 en 18.36. Laagw.: 2.02 en 14.01. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. GOUDA/ZOETERWOUDE De Goudse wethouder ing. Anton J.M.Houdijk (48, CDA) is inet ingang van 16 september tot burgemeester benoemd van de gemeente Zoeterwoude. Hij volgt bur gemeester J.A. Detmers op, die per 1 september de pen sioengerechtigde leeftijd be reikt. De heer Detmers is al enkele maanden met ziekte verlof. Voor de functie van burge meester van Zoeterwoude kwamen 33 sollicitanten bin nen. Zoeterwoude telt 7600 in woners. Eerste reactie van de nieuwe burgemeester: „Ik ben uiteraard erg blij. Zoeterwou de is een agrarische gemeente en dat trekt me als boerenzoon sterk aan". (Zie verder pag. 4) (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe internationale betaalcheque Eu rocard, die vanaf 1 september officieel ook in Nederland verkrijgbaar is, zal door de postgirodienst en de commercië le banken alleen worden verstrekt aan mensen die mini maal een jaarsalaris van 60.000 gulden ontvangen. De Eurocard is zeker niet bedoeld voor jan en alleman om mee op vakantie te gaan, aldus een woordvoerder van Eurocard Ne derland BV. De verkoop van Eurocards is in handen van de postgiro en de banken, die samen de inkomensgrens van 60.000 gulden zijn overeengekomen.(Zie verder pagina 9) BONN De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie en zijn Russische ambtgenoot Gromyko zullen binnen kort opnieyw een ontmoeting hebben. Dit heeft de Westduitse Bondskanselier Schmidt gezegd in een interview met het dag blad „Frankfurter Rundschau Leon tien Ceulemans presenteert NOS-jeugdjournaal HILVERSUM De Amster- damse actrice Leon tien Ceule mans (28) zal het NOS-jeugd- journaal gaan presenteren. Dit komt te beginnen op 5 januari dagelijks op tv, behalve op zondag. Zij zal ook betrokken worden bij de redactionele voorberei ding van dit journaal. Van de tv is zij bekend van de presen tatie van „Popzien" en van de Vader en Zoon-serie samen met Guus Hermus op tekst van Peter van Straaten. Sadat bood Begin Nijlwater aan KAIRO President Sadat van Egypte heeft premier Begin van Israël eerder dit jaar water uit de rivier de Nijl aan geboden voor de Negev-woestijn in ruil voor een toezegging van Begin dat de joodse vestigingen in bezet gebied zou den worden ontruimd, maar Begin wei gerde dit. Dit blijkt uit de briefwisse ling tussen de regeringsleiders naar aanleiding van het Israëlische besluit oostelijk Jeruzalem te annexeren. Sadat schrijft dat als gevolg hiervan het „bij na onmogelijk is" de vredespogingen te hervatten, als Israël zijn houding niet wijzigt (Zie verder pagina 10-19) Man verbergt gedode vrouw HEERLEN Een 23-jarige fabrieksarbeider uit Heerlen heeft gisteren bekend zijn drie jaar oudere vrouw, moe der van twee kinderen, te hebben gewurgd. Hij deed dat tijdens een ru zie vorige week woensdag. Zes dagen heeft hij het li chaam van zijn'' vrouw in huis verborgen gehouden en haar als vermist opgegeven. Dinsdag legde hij haar in de tuin, wat door boren werd .opgemerkt. MINISTER VAN DER STEE: „WELLICHT 1,5 2 Van der St enigd, omgegooid en in brand gestoken hke Zuidafrikaan zit in de stromende regen, nadat zijn wagen in de omgeving i woonwagenkamp voor zwarten bij Johannesburg met stenen was bekogeld, aoid en in brand gestoken. De man liep bij de aanval zodanige brandwonden op, ^enige uren later overleed. Zff gisteren voor de tweede achtereenvolgende Bag onrustig bij het kamp. De oor- Vin de rellen was het optreden van de pojitie tegen zwarten, die de boycot van het J^oer steunen. Bij de gewelddadigheden zijn in totaal zes mensen omgekomen. Zerlid rijdt in op studenten iEKOM De politie van Ede jvanochtend het Tweede-Kamer- IKoekoek (Boerenpartij) aange- 1 op beschuldiging van poging i jiTe mishandeling. Door drie stu- i van de Landbouw Hogeschool >©n lingen is een aanklacht inge- icL4 .1 eerstejaars biologiestudenten en lv0'jhisanten demonstreerden in Koe- t u n woonplaats Bennekom tegen de ach| behandeling die het kamerlid zijn sledzou Seven- Koekoek werd daarop ebri zo boos dat hij met zijn auto op de demon stranten inreed, aldus de studenten. Volgens de politie verscheen Koekoek tij dens de demonstratie met twee honden en een zware stok op zijn terrein. De stok zei hij nodig te hebben om de honden in be dwang te houden. Hij stapte even later in zijn auto en reed met een enorme vaart weg. De demonstranten moesten ijlings opzij springen en ook de politieman, die de demonstratie in goede banen moest lei den, kon zich ternauwernood in veiligheid brengen. HILVERSUM Als ons land eco nomisch weer in het gareel wil ko men, is een daling van de koop kracht in 1981 onontkoombaar. Die daling zou tussen de L5 en 2 moeten schommelen. Dit zei minis ter Van der Stee van financiën gis teren in een uitzending van de actu aliteitenrubriek Brandpunt van de KRO. Volgens de bewindsman zal de koopkrachtdaling moeten gel den voor zowel werkenden als uit keringstrekkers. Hij ziet geen heil (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens het van morgen gepresenteerde concept-ver kiezingsprogramma van het CDA zullen alle inkomensgroepen, inclu sief de laagste inkomens en dege nen die «ran sociale uitkeringen rond moeten komen, er de komende jaren in inkomen op achteruit moe ten gaan. Bij de minimuminko mens zal dit tussen een half en één procent per jaar zijn, twee procent per jaar voor de modale inkomens (ƒ32.500) en-min 3,5 procent per jaar voor de hogere inkomens. Deze offers van iedereen zijn volgens het ontwerp-programma van het CDA noodzakelijk om de komende jaren 300.000 mensen aan werk te helpen waaronder 120.000 arbeidsonge schikten. Daarnaast is het voor een slagvaardig sociaal-economisch be leid noodzakelijk dat het bruto na tionaal produkt jaarlijks met 2,5 procent stijgt in een belastingverlichting om de allerlaagste uitkeringen wat te ont zien. Het cijfer van 1,5 a 2 is nog niet concreet aan de orde geweest in het overleg dat Van der Stee tot nu toe heeft gevoerd. Een matiging in deze orde van grootte acht hij niettemin noodzakelijk om de bedrijvenx vol doende „lucht" te geven om de rende menten te verbeteren. De stap tërug zou bij voorkeur op basis van vrijwil ligheid moeten worden gedaan. Wat er dient te gebeuren als de werkenden en uitkeringstrekkers dit niet uit ei gen beweging doen, wilde de bewind man niet zeggen. Over een loonmaat regel wilde hij niet praten omdat je, zo zei hij, geen beroep kunt doen op par tijen en tegelijkertijd dreigen met een eenzijdige ingreep. De ministers die het meest betrokken zijn bij de begro ting voor 1981 zijn deze week al met hun overleg begonnen. Eind volgende week komt het voltallige kabinet hierover bijeen. CDA IN ONTWERP-VERKIEZINGSPROGRAM: Het ontwerpprogramma dat als titel draagt „Om een zinvol bestaan", nieu we wegen naar een verantwoordelijke samenleving, is opgesteld door een programcommissie onder voorzitter schap van prof. rar. Franken. Het pro gram zal definitief worden vastgesteld op het verkiezingscongres van de par tij op 21 februari 1981. Van de noodzakelijke stijging van de produktie met 2,5 procent zal één pro cent besteed moeten worden aan een verruiming van de investeringsmoge lijkheden voor het bedrijfsleven. De rest zou overblijven voor de inko mensverdeling, ware het niet dat dit deel vrijwel geheel wordt opgeslokt door de jaarlijkse groei van het aantal inkomenstrekkers. Met promoties en periodieken zal er niet aan een min lijn voor alle inkomens te ontkomen zijn. "(Zie verder pagina 9) ikagent OVER KWESTIE AMBTSOPLEIDINGEN UTRECHT De bisschop van Roer mond, mgr. J. Gijsen, is niet van plan zich zonder meer te onthouden van o- penbare uitspraken over katholieke ambtsopleidingen, ondanks het feit, dat een commissie van de bijzondere synode een onderzoek naar die ambtso pleidingen instelt Mgr. Gijsen, die zelf deel uitmaakt van de commissie, heeft deze zaak na voorgelegd aan de Heilige StoeL Een en ander blijkt uit een communiqué, uitgegeven na de maandelijkse vergade ring van de Nederlandse bisschoppen, die gisteren is gehouden. De impasse is enige tijd geleden ontstaan toen mgr. Gijsen in het openbaar verklaarde, dat hij een priester die was opgeleid aan de Hoge school voor Theologie en Pastoraat in Heerlen nooit in zijn bisdom zou laten werken. De Centrale Beleidscommissie voor de Ambtsopleidingen, een soort overkoepe lend orgaan voor alle priesteropleidingen, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de bisschoppenconferentie, de stich ting Nederlandse priester-religieuzen en de katholieke instellingen voor weten schappelijk theologie-onderwijs, reageerde daar krachtig op en vroeg de bisschoppen, met name mgr. Gijsen, zich in het open baar te onthouden van uitspraken, zolang het onderzoek van de synodecommissie waarvan behalve de bisschop van Roer mond, ook mgr. Ernst van Breda en mgr. Möller van Groningen deel uitmaken nog gaande was. Mgr. Gijsen zei toen zich idaar niet aan te kunnen houden. Daarop heeft de raad voor de bijzondere synode, bestaande uit kardinaal Wille- brands, kardinaal Garrone en mgr. Bluys- sen van Den Bosch, eind juni de zaak in Rome besproken. Mgr. Bluyssen zei toen, dat er een mogelijke uitweg uit de impasse gevonden was. Die mogelijkheid, waaro ver geen mededelingen zijn gedaan, is gis teren in de bisschoppenvergadering be sproken, maar heeft dus niet tot overeen stemming geleid, reden waarom mgr. Gij sen nu de zaak aan Rome heeft voorge legd. Rechter te huur., (Van onze correspondent) SAN FRANCISCO Advokaten in de Amerikaanse staat Californië, die meer dan genoeg hebben van de lange wachttij den, die bestaan voor civiele procedures, hebben een snellere manier gevonden om hun cliënten van dienst te zijn: zij huren hun eigen rechters. Dit toegestaan op grond van een wet uit 1872. Meestal wordt een beroep gedaan op gepensioneerde rechters, die zo'n 1000 gulden per dag vra gen. Een aardige bijverdienste, als men bedenkt, dat sommige processen een veer tien dagen in beslag nemen. (Van onze correspondent) WARSCHAU Al meer dan zes weken wordt er in Polen gestaakt en het einde van de stakingsgolf lijkt voorlopig nog niet in zicht. De Poolse leiders volgen de ontwikkelingen gespannen. Polen is een mijnenveld geworden dat niet alleen ge vaar oplevert voor de Poolse communis tische partij, maar ook voor een toene mend bezorgd Kremlin en daarmee voor het hele Oostblok. Ook Westerse regeringen en banken die hun investeringen in Polen in gevaar zien komen, beginnen zich zorgen te maken en reageren terughoudend op verzoeken van de Poolse regering om meer krediet Dat het Poolse leiderschap nervëus wordt bleek eergisteren, toen voor het eerst een arrestatie werd verricht. Marek Glesmann, een stakende vuilnisman, werd aangehou den door de veiligheidsdienst. Glesmann die negen uur is vastgehouden, werd gearres teerd toen de stakende vuilnislieden op het punt stonden het werk te hervatten nadat hun een salarisverhoging van 54 gulden per maand was aangeboden. -Maar op het moment dat de vuilnismannen weer aan het werk gingen, legden een deel van de buschauffeurs in Warschau het werk neer. Ze eisten hoger loon en een „betere behandeling van de mensen". De Poolse regering heeft toegegeven, dat Polen de langdurigste periode van arbeid sonrust doormaakt sedert de communisti sche machtsovername van 36 jaar geleden. Volgens een regeringswoordvoerder kun nen de al zes weken durende stakingen aan houden, maar politieke veranderingen zul len zich niet voordoen. (Zie ook pagina >\0) Brokx: huren moeten meer gaan stijgen DEN HAAG Staatssecre taris Brokx (volkshuisves ting) vindt dat de huren in 1981 sterker moeten stijgen dan de afgelopen jaren het geval is geweest. Dit jaar be droeg de wettelijke huurver hoging zes procent, wat naar de mening van de bewinds man te weinig was. In rege ringskringen gaat men er van uit dat Brokx volgend jaar een percentage van ten minste acht zal voorstellen om de woningbouw te sti muleren. Een andere mogelijkheid om de woonlasten te verhogen is het invoeren van een zogehe ten huurbelasting voor men sen die vergeleken met hun inkomen te weinig huur beta len. hij x straffend zou optreden...

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1