atervan Moskou let weggespoeld Goud voor Hans Kroes Wereldrecord Oostduitse estafetteteam .EHEKUNIE BLIJFT MET BROKKEN ZITTEN jjj laldo Nehemiah gaat af op de zege op de 100 meter horden. einisch: drie gouden medailles bij de Europese npioenschappen in Skövde. tRD Nauwelijks eek na afloop van Hympische Spelen de vaderlandse at- ;top de kans gekre- om de kater van ;ou weg te spoelen, ras in feite onbegon- werk, want wat zich afgelopen weekeinde Sittard afspeelde, natuurlijk in geen verhouding tot de fenomenale presta- die er acht dagen in het Lenin-stadion :ien zijn geweest, ïraf gezien had de J de nationale titel- niet ongelukkiger en plannen, maar ngscoördinator Bob rman en de Beleids- Training waren iet begin van dit jaar iem van mening, dat dergelijk kampioen- p niet bepaald de nCgenheid is om aan jmieten voor de Spe- te voldoen en zij ten het raadzamer zo veel mogelijk [ends te benutten itleten tijdens inter- nale wedstrijden de te geven, om zich Moskou te kwalifi- im> ndien zouden de nodige ilandse stages ook een ge kunnen leveren aan Jitmuntende vorm in de sche hoofdstad. Het pak- 'iter allemaal anders uit. met uitzondering van de en met het KNAU-ere- onderscheiden marathon- Gerard Nijboer, bracht lympische ploeg er niets srecht. De bond bleef met ikken zitten en het was aag of de teleurgestelde Saskia Brouwer was een van de weinieg lichtpuntjes tij dens de nationale atletiekkampioenschappen door de 800 en 1500 meter te winnen. Rusland-gangers hun gezicht in Sittard nog zouden laten zien. Dat viel mee, want alleen een zieke Harry Schulting, een geblesseerde Koen Gtjsbers en een overtrainde Gerard Tebro- ke gaven er de voorkeur aan thuis te blijven, terwijl andere Olympiërs als Els Vader en Sylvia Barlag schuchtere po gingen deden om het geschon den prestige weer wat op te vijzelen, hetgeen bij het Zeeuwse sprinstertje met een dubbele overwinning aardig gelukte. Mede gezien de niet ongunsti ge weersomstandigheden, al was de drukkende warmte op de tweede dag voor diverse at leten een probleem, vielen de prestaties niet eens zo tegen al sneuvelde er ditmaal geen en kel nationaal record, omdat hinkstapspringen Roy Sedoc met 16.06 m weliswaar vijf centimeter boven zijn uit '74 daterende record bleef, maar juist op dat moment stak er een briesje op, waardoor hij bij zijn poging net te veel rugwind ondervond. Ondanks de uitschieter van Sedoc en enkele verdienstelij ke verrichtingen van de jeugdi ge atleten, lag het prestatie-ni veau, zoals in ons land nu een maal gebruikelijk is, vrij laag en bovendien misten deze kampioenschappen de nodige sfeer, omdat deze titelstrijd als een wat wrang nagerecht van het atletiekseizoen werd opge diend. Veel meer dan wat per soonlijke eer viel er voor de paar honderd atleten niet te halen. En daarom was er voor het publiek, dat traditiege trouw voornamelijk uit enthou siaste familieleden bestond, nauwelijks de gelegenheid om zich op uitbundige wijze te doen gelden. Veel werk De nieuwe full-timetrainings- coördinator Herman Buuts(36), die zaterdagochtend een prin cipe-overeenkomst voor de duur van vier jaar met de KNAU afsloot, maar daarna spoorslags verdween, zal dan ook handenvol werk krijgen om het aanwezige talent, dat onmiskenbaar aanwezig is, op verantwoorde wijze te begelei den. Want daar ontbrak het door voortdurende conflicten, die nu eenmaal kenmerkend zijn voor de atletiekunie, nog steeds aan. Zolang dit gekra keel aanhoudt, zal een aanslui ting bij de internationale top wel altijd een utopie blijven. Bovendien ontbreekt het de Nederlandse atleten over het algemeen aan de noodzakelij ke mentaliteit en de plotselinge blessuregolf van Moskou komt dan ook niet uit de lucht val len. Zolang Els Vader in Sittard met nauwelijks enige tegen stand van betekenis toch bete re tijden door de chronometers laat registreren dan in de Olympische piste, is er wat mis met onze atletiektop. Toch was zij samen met Marcel Klaren- JENA Het Oo8tduit8e viertal Marlies Göhr, Romy, Müller, Barbel Wöckel en Marita Koch heeft zaterdag in Jena het wereldrecord op de 4x200 meter estafette voor dames verbeterd. De Oo8tduitse loopsters kwa men uit op 1 minuut 28.15 seconden en bleven daar mee 2.6 seconden onder de vorige toptijd, die sinds de Spartakiade 1979 op naam van het team van de Oekraï ne stond met 1.30.8. Driekwart van de Oostduitse estafette (Ingrld Auerswald liep voor Marita Koch) verbe terde in Moskou tijdens de Spelen ook het wereldrecord op de 4x100 meter tot 41.60 seconden, een tijd die goed was voor de gouden medail les. De Amerikaanse atletiek- ploeg, die Moskou miste, heeft deelgenomen aan wed strijden in Keulen. Renaldo Nehemiah, die met 13.00 se conden wereldrecordhouder is op de 110 wereldseizoen- prestatie. Evenals twee da- gen eerder in Londen maakte hij een tijd van 13.23 secon den. Teamgenoot Greg For- ster bood goed tegenstand en werd met 13.35 seconden tweede. Met een uistekende 45.05 seconden won de tweevoudige Europese kam pioen Harald Schmid (WDI) de 400 meter voor de Austra liër Rick Mitchell, die in Mos kou tweede werd. Door de afzegging van de at leten uit het oostblok had de ontmoeting in Keulen groten deels het karakter van een landenwedstrijd West-Duits land—Verenigde Staten. De gene, die daar inbreuk op maakt, was de Brit Allan Wells. Met een tijd van 10.19 sloeg de Olympische kam pioen de aanval van Stan Floyd, zondag de snelste van de Amerikaanse sprinters- garde, af. Floyd kwam twee honderdste van een seconde tekort. De grote winnaars in de Amerikaanse ploeg waren Edwin Moses, die niet voluit behoefde te gaan om de 400 meter horden te winnen In 48.52, Macwilkins (66.46 me ter met de discus), versprin ger Larry Myricks (8.22 me ter), speerwerpster Karen Smith (64.78 meter) en de 38.66 lopende sprint-estafet te. De Oostduitse speerwerpster Ruth Fuchs nam in Linz af scheid van de wedstrijdsport. De Olympische kampioene van München en Montreal, die in Moskou buiten de prij zen viel, zegevierde met een worp van 62.94 meter. Twee de werd de Bulgaarse Iwanka Wantsjewa met 61.84 meter. De beste prestatie werd gele verd door Jutta Kirst. De Oostduitse won het hoog springen met 1.95 meter. Dit Jaar sprongen alleen de Ita liaanse wereldrecordhoudster Sara Simeoni (1.98), de Ca nadese wereldbekerwinnares Debbie Brill (1.97) en de Rus sische Nina Serbina (1.96) hoger. SKOVDE Hans Kroes heeft zaterdag tijdens de zwemwedstrijden om de Euro pese jeugdkampioenschappen in de Zweedse plaats Skövde een gouden me daille veroverd ep het nummer 200 meter vrije slag jongens. De in Lisse wonende zwemmer van HPC zegevierde in 1.58,05, een nieuw Nederlands jeugdrecord. Het oude record was sinds juli met 1.56,49 al In zijn bezit. Kroes had zich met 1.56,98 voor de eindstrijd geplaatst. In deze finale werd Ronnie Baars (Polar Bears) In 2.00,08 achtste. Hij had in de series 1.59,44 laten afdrukken. Bij de meisjes werd Annemarle Verstap pen (BZV Solar) vierde op de 100 meter rugslag. Haar tijd was 1.05,66. ZIJ ging als derde over naar de finale met een iets be tere tijd: 1.05,56. In totaal behaalde de Nederlandse jeugd- ploeg zes finaleplaatsen. De overmacht van Oost-Duitsland was minder groot dan verwacht. Rica Reinisch zorgde voor drie gouden medailles. De overige ploegleden samen waren goed voor tweemaal goud bij de meisjes en driemaal goud bij de jon gens. De spreiding In de breedte wordt geïllustreerd door het feit dat Tsjechoslo- wakije viermaal goud won en Denemarken eenmaaL Nederland is in Bem Europees junioren kampioen kunstzwemmen geworden. De Nederlandse formatie, bestaande uit Mar leen Engelen, Liesbeth van Hoorn, Debby Castelijns, Brenda Richardson, Ilse West broek, Belinda Bosch, Caroline Adriaan- sen en Esther Theisen, won de landenwed strijd met 158,673 punten. Zwitserland eindigde met 157,423 punten als tweede en West-Duitsland werd derde (155,560 punten). De duetten Belinda Bosch-Liesbeth van Hoorn en Ilse Westbroek-Marleen Engelen zijn zaterdag in de finale duetten respec tievelijk als vierde en vijfde geëindigd. De Europese titel werd veroverd door het Westduitse paar Gudrun Hërnisch-Christl- ne Lang. Edwin Kooyman van HPC toonde zich bij de langebaanwedstrijden in Den Bosch op de 3000 meter weer de snelste. Hij legde de afstand af In 36 minuten, 34 seconden en was daarmee Gerard Smit duidelijk te snel af. Joop Lam van De Otters uit Bussum toon de zich bij de zwemmarathon Terschelling naar Vlieland over 25 kilometer evenals vorig jaar, de snelste. Met zijn tijd van twee uur, 16 minuten en 32 seconden was hij veruit de snelste zwemmer. Bij de da mes triomfeerde ditmaal Irene van der Laan van VZC Vlaardingen met Lydia Ste- gink van Otters en winnares van vorig jaar op de tweede plaats. Zwemmers en zwemsters van Njord, dat zaterdag in het recreatiegebied Spaarn- woude langebaanwedstrijden hield, heb ben een belangrijk deel van de prijzen in de eigen club gehouden. Monique Wild schut en Ria Willemse wonnen respectie velijk de vrije- en schoolslag. Els Vader passeert als eerste de finish od de 100 meter. Rechts van haar Martha Derby en Marjo Wijnbergen. beek, die een goede 47,06 sec. op de 400 meter voor zich af liet drukken, de enige Olym pische atlete, die op niveau presteerde. Sylvia Barlag won weliswaar het hoogspringen met een overigens niet tot de verbeelding sprekende 1.81 m, maar moest zowél op de 100 meter horden als op het ver springen de hoogste eer aan Tineke Hidding laten. De De venter atlete mocht trouwens toch met plezier op dit kam pioenschap terugzien, want en passant veroverde ze ook nog een bronzen medaille op de korte sprint, achter de onge naakbare Els Vader en Tilly Verhoef, voorts overtuigend winnares van de 400 meter. Het aantal verrassingen bij de damesnummers bleef beperkt tot de ronduit sensationele dubbele overwinning van de Arnhemse Saskia Brouwer op zowel de 800 als 1500 meter. Deze 19-jarlge leerling-ver- pleegster speelde dit karwei klaar zonder een goede voor bereiding als gevolg van een gebroken middenvoetsbeentje en een beenvliesontsteking. Zelfs kreeg ze onlangs het ad vies van een arts op het plaat selijke sportmedisch advies centrum op maar met atletiek te stoppen, omdat de blessure toch niet leek te genezen. Maar het frêle loopstertje, dat vrijwel dagelijks onder leiding van vakgroeptralniner Haico Scharn op Papendal te vinden is, wilde van geen stoppen we ten en zal nu ongetwijfeld wil len trachten om aansluiting te zoeken met de internationale top. Daar zal nog wel enige tijd overheen gaan. omdat ons land op deze afstanden waar op van oudsher zulke goede prestaties werden verricht, ver achterop is geraakt. Het feit al leen al dat het meisje, dat in Deventer nog door de bekende trainer Arend Karen beid is ont dekt, op beide afstanden een persoonlijk record vestigde door op de 800 meter drie en op de 1500 meter vijf volle se conden onder haar beste tij den te blijven, toont haar mo gelijkheden op de middenaf stand aan, waar Nederland dringend om dergelijke talen ten verlegen zit, nu Ellie van Hulst en Tineke Kluft duidelijk hebben aangetoond slijtage- verschijnselen te hebben. De aandacht ging tevens uit naar de 400 meter horden en 3000 meter, omdat voor beide niet-Olympische afstanden ko mende week eveneens in Sit tard wereldkampioenschappen gepland staan. De Nederland se inbreng blijft echter tot één atlete, t.w. Olga Commandeur, beperkt, omdat zij als enige aan de limiet voldeed. Veel illu sies zal de struise IJmuidense, die tegenwoordig bij het Am sterdamse ADA traint, zich echter niet over dit WK-debuut hoeven maken, want daarvoor is de concurrentie met meer dan 25 loopsters, die in staat zijn de 400 meter horden bin nen de 58 seconden af te rafe len, te sterk. Carla Beurskens slaagde niet op de 3000 meter, omdat zij niet aan 0e door de bond opgelegde eis van 9 mi nuten en 15 seconden kon vol doen. Op technische nummers was het net als bij de heren ar moe troef, met als absoluut dieptepunt het speerwerpen dames waarop een ongetrain de Lida Berkhout met een armzalige 44.20 meter toch nog goed bleek voor een zilve ren plak. Geblesseerd Bij de heren was op die onder delen eveneens weinig reden om in jubeltonen uit te bar sten. Al kwam een aantal abonnementshouders op na tionale titels, zoals de Limbur ger Harry Zitsen, ditmaal niet aan het goud toe. Het tekent ook de armoe op het hoog springen dat een zwaar ge blesseerde Ruud Wielart met 2.06 meter toch nog op het hoogste schavotje van het ere podium mocht stappen. De KNAU lijkt deze machteloos heid nog verder aan te moedi gen door de 17-jarige discus-, werper Erik de Bruin, die nota bene de beste seizoenprestatie achter zijn naam had staan, van deelname aan dit kam pioenschap uit te sluiten, al leen omdat hij te jong is. Meer reden tot opgewektheid gaven de loopafstanden, al moet je dan niet direkt aan de sprintnummers denken, waar op Henk Brouwer bij gebrek aan tegenstand een zilveren (100 meter) en een gouden plak (200 meter) in ontvangst mocht nemen. Hoogtepunt was de overwinning van de nog maar 18 jaar oude Utrechte naar Rob Druppers op de 800 meter, opgenomen in de jeugdselectie voor de EK, die volgend jaar in zijn woonplaats worden gehouden. Druppers liep een slimme race door fa voriet Arno Körmeling de kop positie te gunnen, in het besef dat hij normaal gesproken op de laatste 200 meter toch niet rap genoeg zou zijn voor de Al- meloër. De HAVO-atleet sloeg na de laatste bocht toe en won in de jeugdrecordtijd van 1.48.8. Voor iemand die nog maar vier jaar serieus de atle- tieksport beoefent een opmer kelijke prestatie. Klaas Lok deed na een tot dusver zwak verlopen seizoen van zich spreken door zowel de 1500 meter als vijf kilome ter op zijn naam te schrijven, met vooral op de kortste af stand een redelijke tijd van 3.40.3, die nog voor verbete ring vatbaar had kunnen zijn wanneer hij op de laatste 200 meter toen de concurrentie, in clusief Evert Hoving en Cor Louws, al op een onoverbrug bare achterstand waren gezet, niet zo verkrampt had gelopen. Clubgenoot Joost Borm offer de zich overigens in deze race op door op de eerste duizend meter het tempo te bepalen en vervolgens uit de baan te stap pen. Hans Koeleman presteer de eveneens op niveau door in de 3.000 m steeple chase, waarin hij van start tot finish het tempo aangaf, slechts drie seconden boven zijn nationale record te blijven. Dat tenslotte Hugo Pont bij afwezigheid van Harry Schulting de 400 meter horden in de goede tijd van 50.56 seconden won, wekte geen verbazing, al had hij graag de tweede plaats achter Schulting ingenomen in ruil voor een tijd beneden de 50 HES LAG RAND

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9