Leidenaar wint fotowedstrijd Fagelstraat boos op emeente en projectontwikkelaar iWW Rector-Magnifieus Kassenaar opent introductieweek voor 'eerstejaars' Toekomst nachtcafé's twijfelachtig paAD WEEGT BELANGEN NIET BEHOORLIJK AF 'HANDHAAF GOEDE NAAM UNIVERSITEIT' TOT NU TOE GEEN BEZWAREN, MAAR SLECHTS EEN GEÏNTERESSEERDE LEIDSE COURANT. MAANDAG 11 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 Leidenaar T. Schimmel heeft deze week de eerste prijs ge wonnen van een fotowed strijd die door het Haagse winkelcentrum Babylon was uitgeschreven. De vijftig deel nemers moesten als opdracht fleurige modelletjes op de ge voelige plaat vastleggen. De heer Schimmel deed dit als beste (zie foto) en ontving de prijs van tweehonderdvijftig gulden. Niet naar Digros Het Leidse college van b.en w. zal niet aanwezig zijn bij de opening van het koopcentrum Digros aan de Langegracht 3 in Leiden. De gemeentebestuur is wel uitgenodigd, maar heeft gemeend komende woensdag niet te kunnen verschijnen omdat men „niets heeft ge daan ter ondersteuning van de komst van de Digros- vestiging". Achterliggende reden van de absentie van het college is duidelijk. De gemeente Leiden heeft er nagenoeg alles aan gedaan om de vestiging van de su- pergrutter te voorkomen. Digros-directeur J.van den Broek was de gemeente echter te slim af. Woensdag avond wordt de verkoopniimte van 2500 vierkante me ter geopend; donderdag is de winkel voor bet publiek geopend. Orgelconcert De Leidse organist Joop Brons zal zijn medewerking verle nen aan het laatste concert in de serie K&O-zomerorgel- concerten dat op 15 augustus wordt gehouden in de Mare- kerk. Verder zal de fluitiste Veronica Steinbach optreden. Op het programma staan werken van Bruhns (praeludium en fuga in G), Vinei (sonate voor fluit en orgel in GDa- quin (Noël sur les jeux d'anches), C. Ph. E. Bach sonate voor fluit en orgel), Schumann (deux esquisses), Gaubert (madrigal), Alain (twee madrigalen) en Mushei (toccata in C). Het concert begint om kwart over acht. Kaarten a/2 en f3 zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden, tel. 141141 en in de Marekerk vanaf half acht. Telefoonketen Het LCC, de organisatie van Leidse centrumwinke liers heeft begin dit jaar een telefoonketen opgericht Opzet van de telefoonestafette was, dat leden van het LCC elkaar zouden waarschuwen wanneer er in één van de winkels problemen zouden ontstaan, bijvoor beeld het aanbieden van valse bank- of girocheques, diefstal, berovingen e.d. Aan de oproep tot deelname hebben tot op heden slechts tien winkeliers gehoor ge geven. Een teleurstellend resultaat Koningstraat Vandaag is de dienst Gemeentewerken begonnen met werkzaamheden in de Koningstraat tussen de Molenstraat en de Maresingel. De straat wordt in gedeelten van zo'n vijftig meter aangepakt. Eerst worden de trottoirs ver nieuwd en daarna de rijweg. Het bestemmingsverkeer kan de straat blijven gebruiken; alleen het doorgaande verkeer wordt geweerd. De werkzaamheden duren ongeveer een maand. Het gemeentebestuur vraagt de bewoners in ver band met de problemen voor de reinigingsdienst de vuil- zakken op ophaaldagen op de straathoeken te plaatsen. )EN De gemeente Leiden heeft nog Mbezwaarschriften ontvangen tegen de «voorlopig vastgestelde, plaatsen voor opjtcafé's. Op 4 juli werd in de gemeen- J'jjyertentie in de plaatselijke bladen de °wee bevolking opgeroepen om haar be- k,m en tegen de door de raad gesuggereer- flaatsen kenbaar te maken. Dat de se bevolking tot op heden nog niets Hzich heeft laten horen wil overigens B zeggen dat zij klakkeloos akkoord Bmet de plannen van het gemeentebe- Nog tot 1 september kunnen be et irschriften bij de burgemeester van ten worden ingediend en ook daarna in(4at nog de mogelijkheid tegen aanvra- £"van caféhouders te protesteren. Het .„.Jat tot op heden slechts én caféhouder na)e gemeente heeft geinformeerd naar aaiogelijkheden om een nachtcafé te be tijen maakt de toekomst van dit feno- afiti in Leiden uiterst twijfelachtig. ^ïmeenteraad stelde enkele maanden geleden taatsen vast waar een sluitingstijd van 3.00 uur gunnen worden toegestaan. Het criterium bij de jkbpige vaststelling was, dat de nachtelijke hore- jtiviteiten geen (verkeers-) overlast zou veroor- 'A. Dichtbevolkte gebieden kwamen dus niet in jerking. De raad nam de suggesties van het 1g>raadslid Walenkamp over en wees daarmee de tejnde gebieden aan: Terrein Groenoordhallen, Holiday Inn, Terrein De Grote Vink, deel je Oostvlietpolder bij het Lammeschansplein en schuttersveld in de niet voor woningen bestem- Jdeelten. "rangstelling inter P. De Raat, werkzaam op de afdeling Alge- ei I Zaken van de gemeente Leiden, is één van de- r die de bezwaarschriften behandelt. „Mij is niet #id dat er al bezwaarschriften zijn binnengeko- jkf, aldus de heer De Raat. Hij zegt dit niet zo ver- 97lerlijk te vinden daar op de genoemde plaatsen n lelijks iemand overlast van de nachtcafé's zou oifen hebben. Bovendien komen er in latere stadia jejgenoeg mogelijkheden om tegen de vestiging ti#en nachtcafé te protesteren. De heer De Raat: ccjjneer de gemeenteraad definitief akkoord gaat e 0e vijf plaatsen moeten we nog maar afwachten agf geinterseerden zijn om een nachtcafé te ope- (Wanneer er een aanvraag binnenkomt krijgt de hiking opnieuw de mogelijkheid om te proteste- dslegen het laat open blijven van dat cafe. En we al» natuurlijk niet wat er in de resterende drie lijln nog gaat komen". ins de heer De Raat is de belangstelling vanuit >recawereld om op één van de vijf plaatsen een )lftcafé te openen minimaal. Hem is slechts be- kend dat de eigenaar van het aan de Vliet gelegen café Nieuw Cronesteyn belangstelling heeft getoond om in de toekomst tot drie uur open te blijven. De ei genaar, de heer P.J.M. Overdevest wenst daar zelf nog niet op te reageren. „Ik heb inderdaad overleg met de gemeente gevoerd maar voorlopig staat nog niets vast", aldus de heer Overdevest. Van de zijde van een andere gegadigde, het motel Holiday Inn, geeft de heer Worms te kennen geen plannen te heb ben om het café van Holiday Inn langer open te la ten blijven. „De combinatie van motelgasten en late cafébezoekers lijkt ons onmogelijk. Wanneer men van plan zou zijn om in de directe omgeving van Ho liday Inn een dergelijk nachtcafé te openen zullen wij daar zeker tegen protesteren", aldus het directie lid. Ook voor de overige plaatsen zijn vooralsnog geen serieuze kandidaten te verwachten. Op het terrein van de Groenoordhallen staat geen etablissement dat de bestemming van nachtcafé zou kunnen krijgen en datzelfde is het geval voor het terrein Schuttersveld. Op het terrein van De Grote Vink stond vroeger weliswaar een café maar dat werd enkele jaren gele den omgebouwd tot watersportcentrum. Tegen de achtergrond van deze gegevens lijkt de toekomst van het nachtcafé in Leiden een vooralsnog uiterst twij felachtige zaak. GERT VISSER EN Bewoners uit de Fagelstraat in de Leidse $herenbuurt voelen zich gemangeld tussen projectont- '•30 iifelaar Proper en de gemeente Leiden. Proper verwijten uitSesPr°ken a-sociale houding tegenover de buurt jiers en de gemeente vinden zij laks omdat deze niet ifashiurlijk de belangen van Proper en bewoners lijkt af te Hobia en een advies van de commissie beroepsschriften zich neer legt. s er aan de hand. Op het stuk grond achter de huizen aan -35 ^elstraat heeft projectontwikkelaar Proper 26 luxe wonin- (Morrjgergezet. Op zich niets op tegen natuurlijk, al hadden de ;eerstfers l»ever het landje achter hun huis gehouden, omdat het 19 40oi speelplekje voor de vele kinderen uit de buurt was. De Verhgen die inrpiddels zijn verrezen, kosten tussen de vijf en iet Ci! ton. Van de 26 woningen staan er nog 11 leeg. Van de 22-40ondervonden de meeste bewoners bijzonder veel last. Het en verschuiven van grond was soms zo erg dat zij het huis uchtten. Maar de huizen staan er nu bijna en de meeste Geva is achter de rug. Grote problemen ontstonden pas, toen 9r- 1ltontwikkelaar Proper achter zijn huizen, waarvan bijna de 195^ was voorzien van een garage, nog eens 20 garages neer ns0' |Zetten. De garages zouden dan vlak achter de tuinen van 2.15 gelstraat komen te liggen. Reeds bij de eerste geruchten de plannen van Proper, stuurden de bewoners een brief de gemeente, waarin zij hun bezwaren tegen de garage's ™*ar maakten. Antwoord kreeg men zelfs na maanden niet e gemeente. eerste brief werd niet gereageerd en na wat telefoontjes, ambtenaar zou op vakantie zijn), zei men bij het jouwhuis dat er een brief gestuurd zou worden. Die brief echter ook nooit door de bewoners ontvangen. Via de ge- advertentie kwamen de bewoners er tenslotte achter 0 j^oper zijn bouwaanvraag voor de garages al had ingediend ournJ het in de commissie Ruimtelijke Ordening behandeld zou Kirtn. De bewoners dienden officiéél een bezwaar in tegen de 7.50 en van Proper. Bij de commissie Ruimtelijke Ordening l: 10-men die bezwaren van de bewoners echter overdreven en lechts een tegenstemmende PSP werden de bezwaren van woners van tafel geveegd. Daarna gingen de bewoners in 30 PiP bij de commissie beroepsschriften. 7.00 i74rzittingen 'erden twee hoorzittingen gehouden en de commissie stelde e garages niet in strijd waren met het bestemmingsplan, choodat de garages dan wel aan een weg behoren te liggen, die r weer niet in het bestemmingsplan was opgenomen en im zouden die garages er dus niet mogen komen. De bouw lechts toegestaan kunnen worden als b en w of de raad het mmingsplan zou wijzigen en alsnog een weg in het plan zou nen, maar Proper is alvast maar begonnen met de bouw ,^Jie garages. De gemeente steunt waarschijnlijk liever de be- n van een projectontwikkelaar dan van ons, gewone bur- 45 vu aldus de bewoners uit de Fagelstraat. iil Inspraak plaatsen nachtcafé's Onlangs vergaderde de gemeenteraad over de slui tingstijden van cafó's in Leiden. Oe meerderheid van de Raad sprak zich erover uit om, voor-een proefperiode van 6én {aar, op vijf plaat een in Leiden een sluitingstijd om 03.00 uur, de gehe le week door, toe te staan. Dit betreft een bevoegdheid van de burgemeester. De loco-burgemeester heeft zich bereid verklaard de raadsuitspraak uit te voeren. De genoemde plaatsen moeten zo worden uitgeko zen aldus de gemeenteraad dat de horeca-aktivi- teiten daar geen (verkeers-)overlast kunnen veroorza ken. Gebieden met een hoge bewoningsdichtheid ko men dus niet in aanmerking. In overleg met enkele raadscommissies heeft de loco burgemeester een voorstel gemaakt voor deze vijf plaatsen, nl. de volgende e. Terrein Groggocalhallen. mits niet bereikbaar van noord. 1 emeente-advertentie van 4 juli LEIDEN De rector-Magnificus van de Leidse Universiteit, Prof.dr. A.A.H.Kasse naar, opende vanochtend in de Hooglandse Kerk de El Cid week. Voor de 1800 aanwezi ge eerstejaars sprak prof. Kassenaar de hoop uit dat vele verwachtingen waarmee zij in Leiden waren gekomen zouden wor den gerealiseerd. De rector Magnificus schetste de Leidse Uni versiteit als een tamelijk groot bedrijf dat kon steunen op goede tradities en sprak de hoop uit dat de nieuwkomers de naam van de universi teit zouden weten te handhaven. „Alle deelne mers aan het universitair gebeuren zullen hun verantwoordelijkheid jegens de samenleving die hen betaalt, steeds weer waar moeten ma ken door de nadruk te leggen op kwaliteit", al dus Prof. Kassenaar, die zijn teleurstelling uit sprak over het feit dat een academische studie in afnemende mate een garantie geeft Weinig goede woorden had de rector magnificus over voor het beleid van minister Pais, die de studie duur wil fixeren op 4 jaar. „Om velerlei rede nen zijn de universiteiten, en nu druk ik me heel zwak uit, niet erg gelukkig met de wijze waarop de minister de principes van zijn beleid vorm wil geven in de nieuwe wet", aldus prof. Kassenaar. Hij sloot zijn opening af met de hoop dat de studenten na het beeindigen van hun studie zouden kunnen vaststellen dat zij een goede tijd in Leiden hadden gehad. Het enige horeca-bedrijf dat interesse heeft getoond: Het veelbesproken pad naar de garages van woningen achter de Leidse Fagelstraat. De meeste weerstand uit de buurt richt zich vooral tegen de werkwijze van Proper. Een duidelijk voorbeeld van die wer kwijze is de manier waarop de projectontwikkelaar 'zijn' heggen uit de tuinen van de Fagelstraat-bewoners haalde. „Achter onze tuinen hebben de meeste mensen in de loop van de zeker al der tig jaar een prachtige haag laten groeien. De vorige eigenaar van het stuk (toen nog) kweekgrond, zette tussen zijn land en onze tuinen een heg als afscheiding. Die heg was voor ons het einde van de tuin. De heg is echter bij de grondtransactie aan Proper verkocht. Juridisch is die heg dus wel van hem, maar na die dertig tot veertig jaar beschouwden de bewoners de heg toch ei genlijk als hun eigendom. Die situatie werd helemaal niet door Proper gerespecteerd en zonder overleg met de bewoners wer den enige tijd geleden op een zaterdagmorgen om kwart voor zeven, de eerste heggen achter de huizen weg gehaald. Toen dat was gebeurd, legde Proper het weggetje aan dat nodig was om zijn garages te bereiken, volgens de commissie Beroepsschriften noodzakelijk maar niet in het bestemmingsplan opgenomen. Dat weggetje werd maar gelijk een halve meter boven het niveau van onze tuinen aangelegd, zodat bij een beetje flinke regenbui onze tuinen onder komen te staan. Verder is de weg tussen gara ges en de tuinen van de bewoners zo krap dat het net begaan baar is voor een normale auto. Bij een kleine verkeerde ma noeuvre rijden die auto's zo onze tuin in. De kinderen kunnen maar beter ook de tuin achter niet meer uit, want de kans dat er een auto passeert is natuurlijk steeds aanwezig en een plaats om uit te wijken is er niet meer. De mensen in de woningen van Proper vonden het ook maar niets dat die weg en die garages er kwamen en hebben een stenen muur van twee meter hoog om hun tuin laten bouwen. Maar in hun koopcontract met Proper staat dat zij geen bezwaar mogen indienen tegen de bouw van de garages. Door die verhoging van de weg en die muur er nog bij kijken we vanuit onze tuinen eigenlijk tegen een twee en een halve meter hoge muur aan", aldus de verongelijkte buurtbewo- 'ners. De heer P.D. Hoogenraad van de gemeentelijke dienst Stadsont wikkeling heeft de zaken van de Fagelstraat bewoners steeds op de voet gevolgd. "De gemeente heeft de zaak heel correct afge handeld. De commissie Ruimtelijk Ordening gaf de bewoners al geen gelijk. Daarna gingen ze naar de Raad van State waar zij ook al aan het kortste eind trokken. Toen zij daarna naar de commissie voor Beroepsschriften gingen, werd er gezegd, dat er geen 20 maar 16 garages konden komen omdat men het over dreven vond dat de bewoners van de huizen van Proper over twee garages moesten beschikken. Zij stelden dat de bezwaren van de buurt wel opwogen tegen die extra vier garages. Met 16 garages zou het minder problemen opleveren. Burgemeester en wethouders waren het er niet mee eens en vonden dat 20 gara ges beter, omdat bij die dure woningen van Proper best twee ga rages pasten. Het weggetje dat Proper naar de garages aanlegt, hoeft helemaal niet op het bestemmingsplan te staan. Het is geen echte doorgaande route zoals de Fagelstraat of de Johan de Win straat. Die straten zouden wel in een bestemmingsplan moeten worden opgenomen, maar voor zo'n weggetje laat het bestem mingsplan genoeg ruimte. De bewoners zullen hierover binnen kort een brief ontvangen. Het enige wat ze nog kunnen doen is naar de Raad van State gaan, maar Proper mag ondertussen wel gaan bouwen", aldus de heer Hoogenraad. De heer B.J. Proper, vindt dat hij niemand een strobreed in de weg heeft gelegd en precies volgens het uitbreidingsplan van de gemeente te werk is gegaan. „De bewoners hebben elke gelegen heid aangegrepen om tegen ons in beroep te gaan en overal zijn ze in het ongelijk gesteld. Ik vind het echt vervelend dat ze zo reageren. We bouwen precies volgens de richtlijnen van de ge meente en hebben met iedereen rekening gehouden. De bewo ners wisten dat die heggen ook bij het bouwterrein behoorden en dus ook dat ze eruit gehaald konden worden. We hebben ge woon niemand een strobreed in de weg gelegd", aldus de heer Proper.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3