Ajax dankt toernooiwinst aan middenve Finale bewijst hoe het ook kan Arssnalwint toernooi Aja> Wiggemansen naar Ajax Atletico Minero speelt FC Twente van het veld SPORTTRIBUNE SOUTHAMPTON WINNAAR ROTTERDAMTOERNOOI FCDENHAAGWINTSTRIJDOMI PLAATS VAN REAL MADRID Doelman Bruee Grabble! aan basis zege Whitecapf Supertrio AMSTERDAM Het Amsterdam 705-toernooi was voor Ajax, zoals een landskampioen past, na een pakkende finale tegen de nationale runner-up AZ'67. Een kleine over winning (21) voor de ploeg die aan een paar kansen genoeg had - tegen een veel meer aanvallende ^-tegenstander. Wie mocht twijfelen aan het nut van voort zetting van het toernooi moet op ten min ste twee gronden zijn mening veranderen. Ten eerste kwamen er een kleine 60.000 toeschouwers op twee dagen, ten tweede werd het toernooi afgesloten met een ge weldige demonstratie van voetbalwil in de tweede helft van de finale, iets meer wil dan kunde overigens bij beide ploegen. En dat was gedeeltelijk het gevolg van een paar afwezigen. Kees Kist bijvoorbeeld. die zonder twijfel voor de rust meer had .gedaan met de kansen zoals die toevielen aan Pier Tol en Nygaard. Of Ling bij Ajax. Ajax had geen echte voorhoede. Het be grip los zand werd werkelijkheid door een afwezige Jensen, een nauwelijks nuttige Hamberg en een steeds verder terugval lende Ophof. AZ stopte het gevaar van Ajax' steun uit het middenveld, voorname lijk door Nygaard, uitstekend af en pro- beerde van zijn kant gevaarlijk te worden door overbelasting op de linkerflank van de verdediging van Ajax. Daar doken Jon ker, Artzn en Van der Meer in het gat. Zij troffen daar de uitstekende Boeve en na tuurlijk Lerby, de grote man bij Ajax. Ar- riesen was de andere gangmaker. De Alk- maarse druk uit de eerste helft leverde al ~veel kansen op. Peters, Tol en Nygaard v hadden de openingstreffers moeten ma ken, maar zij deden het niet. "Stilstand Het groeiproces in de verdediging van Ajax, dat zich het duidelijkst manifesteer de in het gestegen niveau van Boeve en Zwamborn, werd een klein kwartier na de rust tot stilstand gebracht door het uitwis selen van Ziegler. De man met ervaring werd vervangen door Wijnberg. Ajx stond toen al voor door een schitterende treffer van Schoenaker, die sterk voorbereidend werk van Molenaar afrondde dank zij een intelligent overstapje van Lerby. AZ werd daarna zeer gevaarlijk. Metgod schoof wat meer naar voren en onttrok zich aan zijn deel van de overbodige, dub bele bewaking.yan Hamberg. Metgod was na een combinatie met Welzl dicht bij de gelijkmaker. Wijnberg echter nam zijn taak over en schoot hard langs zijn eigen doel man Schrijvers, die op het verkeerde been stond. Die gelijkmaker stimuleerde de Almaar- ders, maar Schrijvers ging niet opzij. Zijn reactie op een schot van dichtbij van Pe ters was verbluffend, zijn ingrijpen in an dere spannende situaties overtuigend. Zoals ook zijn overtreding tegen de door- AMSTERDAM Ajax heeft zich za terdag versterkt met de linkerspits van FC Amsterdam, Martin Wigge mansen. Het transferbedrag moet rond de 350.000 gulden liggen. Wiggeman sen, semi-prof bij FC Amsterdam, zal bij Ajax volledig professional zijn. Ajax kwam in het weekeinde ook tot overeenstemming met Kees Zwamborn over een verlenging van het contract met twee jaar. LEIDSE COURANT MAANDAG 11 AUGUSTUS 1980 PAGIN ENSCHEDE -- FC Twente is er gisteravond tegen de Braziliaanse nummer twee, Atletico Minero, niet aan toegekomen het eigpn pu bliek inzicht te verschaffen in (je mogelijkheden voor het nieuwe seizoen. De tien duizend toeschouwers wer den getracteerd op een gave demonstratie van Atle tico, dat voetbal etaleerde van een klasse waarvan .men in Nederland slechts mag dromen. De balkunste naars uit Belo Horizonte, met de Braziliaanse voetbal ler van het jaar Toninho als onbetwiste vedette, speel den de thuisclub volledig van het veld. Weliswaar na men de En8chedeër8 via aanwinst Ferdi Rohde de leiding, maar Toninho, Eder, Reinaldo en nogmaals To ninho bepaalden de eind stand op 4-1 voor de Zuida- merikaanse gasten. Karakteristieken overige oefenduels: Telstar-Sparta 1-2. Scoreverloop: Meijer 0-1, Van der Meer 1-1, Leng- keek 1-2. Scheidsrechter: Oetelmans. Toeschouwers: 2500. Rode kaart: Van der Gijp (Sparta). Excelsior-Xerxes 5-2. Scoreverloop: Piasmans 1-0, Piasmans 2-0, Pattina- ma 3-0, Wekens 3-1, Pattinama 4-1, Nipius 4-2. Struis 5-2. Scheidsrech ter. Van Riel. Toeschouwers: 1800. De Graafschap-Go Ahead Eagles 2-2. Scoreverloop: Hiddink 1-0, Brinks (strafschop) 2-0. Van Kooten 2-1, Kristiansen 2-2. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 2000. PEC Zwolle-lpswich Town 3-5. Doel punten: Van der Hengst (2) en eigen doelpunt voor PEC Zwolle; Burley (3) en Gates (2) voor Ipswich Town. NAC-Manchester City 2-3. Scorever loop: 1. Reld (eigen doel) 1-0, 2. Sucr- ne 1-1, 13. Daley 1-2, 42. Sucrne 1-3, 60. Lokhoff 2-3. Toeschouwers: 3500. FC Groningen-Brighton 0-0. Scheids rechter Severein. Toeschouwers: 3500. Willem ll-Birmlngham City 3-1. Doel punten: Van MierJo. Broeken en Nele mans voor WJUem II; Wortington voor Birmingham City. Toeschouwers: 3758. DOVO-Wegenlngen 1-1. Scorever loop: Van de Oostërkamp 1-0, Hazei- hekke 1-1. Toeschouwers: 1500. SC Cambuur-Steenwljk 1-0 na verlen ging (finale toernooi Friesland). Doel punt: Boersma. Toeschouwers: 800. Haarlem-Leicester City 0-1. Scorever loop: 32. May 0-1. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 500. Blauw Geel '55-Vitesse 1-5. Doelpun ten: De Geit voor Blauw Geel; Koolhof (2). Van Oosterom (2) en Van der Vall voor Vitesse. Scheidsrechter: Van Erp. Toeschouwers: 1200. Gorssel-Heerenveen 0-8. Doelpunten: Smit (2), Bosman (2), Schutting (2), Boskma en Visser. ABS-Heerenveen 2-14. Doelpunten: Rietman (2) voor ABS; Nljgh (4), De Blaauw (2). Schultink (2), Visser (2), Heijne (2). Smit en De Vries voor Heerenveen. ROTTERDAM Het publiek had de keus tussen het harde voet bal dat Feyenoord en Schalke '04 in het Rotterdamtoernooi voor de derde en vierde plaats speelden of de finale tussen Club Brugge en Southampton, waarin beide teams elkaar niet naar het leven stonden. Het me rendeel koos voor het eerste duel en vond de eindstrijd maar saai. Waaruit dus kan volgen dat het voetbalminnend publiek in de aanstaande competitie wat te wachten staat. Technisch spel wordt kennelijk minder gewaar deerd dan het klossen en er zul len er te weinig zijn geweest, die hebben genoten van het briljan te spel van Kevin Keegan, een publiekstrekker zonder weerga en bovendien een speler die al tijd attent is, steeds zichzelf bij het spel betrekt en zijn ploegge noten inspireert. Dat Southampton de eerste prijs won, was verdiend. De Engelsen beheersten de finale volledig. Dat Feyenoord als laatste eindigde, geeft te denken voor de naaste toekomst. Hoewel weinig spelers werkelijk onvoldoende waren, was er maar één sterke man, doelman Ton van Engelen, die voorkwam dat de gastheren niet met met een nederlaag van zo'n 6- of 7-1 werden afgedroogd. De vraag of dit toernooi volgend jaar nog gehouden zal worden, moet beant woord worden door de sponsors. Vorig jaar waren er in totaal 53.000 toeschou wers. Er moesten er ditmaal 35.000 zijn om uit de kosten te komen. Zij waren er maar de kwaliteit van het gebodene was zodanig dat een andere keus van deelnemers gerechtvaardigd zal zijn. Gastheer Feyenoord viel wel bitter te gen. Tegen Schalke, dat vrijdags geheel kansloos was tegen Southampton, werd Ijver en inzet getoond maar ook hard heid en gebrek aan produktiviteit. De Duitsers beantwoordden het te felle spel van de Rotterdammers en zo ont stond een duel waarin elke speler, die aanstalten maakte de bal aan te ne men, onderuit werd geschopt. Scheids rechter Thomas gaf de gele kaart aan Jara en Wuttke maar spaarde de Rot terdammers voor die straf. Het voortdurende offensief van Feye noord beviel Schalke wel. Steeds was er een Duits been dat de gaandeweg slordiger opgezette aanvallen onder brak en het speltype van Feyenoord hield in, dat Schalke kon counteren. Zelden kwamen de Duitsers voor de rust over de middenlijn maar die ene keer ging Dzoni, ondanks een overtre ding van Notten, door en legde de bal voor de vrijstaande Kügler:1-0. Vlak na de rust eenzelfde situatie. Een verre pass werd door Wuttke omgezet in 2-0. Het klopte in het centrum van de defen sie van Feyenoord helemaal niet met ditmaal Nielsen en Stafleu. Trainer Je- zek had moeten improviseren want Hie- le en Balkestein waren vrijdag - Hiele licht, Balkestein door zijn enkel gegaan - geblesseered geraakt en Van Deinsen en Peters zaten al in de ziekenboeg. Op schotvaardigheid zal Feyenoord hard moeten trainen. Weer werd een strafschop gemist, ditmaal door Ver meulen die (nog) niet de „verlosser" is, zoals hij werd aangekondigd. Een bete re organisatie zal ook tot stand ge bracht moeten worden. Zo betwistten Bouwens en Petursson elkaar de eer van het scoren met het gevolg dat de eerste de bal tegen de lat deponeerde. In de tweede helft onderscheidde Ton van Engelen zich zodanig dat hij Schal ke zesmaal van scoren afhield in situa ties die hij in zijn eentje moest opknap pen. De strafschop, die Thomas toeken de voor hands van Rüssmann - Ver meulen zag die voor het neerleggen van Wijnstekers gestopt door Sandhofe - werd door Petursson ingeschoten en zo kwam Feyenoord tot de in cjifers kleine nederlaag van 2-1. Het enige evenwel waarover Jezek zich monenteel geen zorgen hoeft te maken, zijn de doel mannen Hiele en Van Engelen. Verademing Na dit veel te harde duel was de finale Southampton - Club Brugge een vera deming. De Britten beheersten de wed strijd en hadden Keegan terwijl bij Brugge Jan Ceulemans kansloos was tegen de sterke Britse defensie. Uit een fantastische pass van Keegan kon de uitstekende doelman Jensen - Barth was niet opgesteld - het schot van George nog keren maar tegen de inzet van Baker was hij machteloos. Southampton speelde directer en hoe wel Brugge meermalen zuivere combi naties op het veld legde, won de direct heid het royaal. Mike Channon zorgde na de rust voor 2-0 en Vandereijcken verkleinde met een haarzuivere vrije trap de achterstand tot 2-1. Keegan toonde zijn onbaatzuchtigheid toen hij in schietpositie kwam maar Baker er nog beter voor zag staan. Dat beteken de 3-1 na een aantrekkelijke, zij het weinig opwindende, wedstrijd. Dat Kee gan tot beste speler van het toernooi 'werd uitgeroepen, verbaasde niemand. Zo'n speler is in zijn eentje in staat eni ge tienduizenden toeschouwers naar de tribunes te lokken. HERMAN VAN BERGEM gebroken Van der Dungen. die hem de gele kaart opleverde. Die kaart was echter verguld omdat daar door de nederlaag buiten de deur werd gehouden. De gelijke stand werd negen minuten voor tijd uitgewist door Lerby en Arnesen, die Ajax ook verdedigend over eind hielden, toen Alkmaar stormde. Het duo was steeds present in de aanval, om de noodzaak van echte spitsen te onder strepen. Lerby ontdeed zich in de 81e,mi- nuut schitterend van zijn tegenstanders, de pass van de achterlijn op Arnesen kon niet beter en het winnende doelpunt was een logisch gevolg van een volmaakte Deense actie. Ajax zette een kwartier voor tijd de nieuwe man, Martin Wiggemansen, in. Hij kreeg geen gelegenheid zijn eventuele waarde voor de ploeg te bewijzen. Andere Ajacie- den hadden daarvoor meer kans. maar zij deden het ook niet. Als het werkelijk moei lijk wurdt, bezit de landskampioen altijd nog het beste middenveld van Nederland (Schoenaker, Arnesen, Lerby), het drietal dat de winst in Amsterdam-705 binnen bracht. Noodoplossing Wedstrijden om derde plaats zijn noodo plossingen. Aan de ene kant hadden Fo rest en Bayern niets meer te zoeken in Amsterdam dan een troostprijsje. Aan de andere kant kon de organisatie twee van dergelijke teams na vrijdagavond niet naar huis sturen. Maar waarom eigenlijk niet? De Westduitse kampioen en de Europese bekerhouder behoeven toch niet voor 20.000 toeschouwers een oefenpracticum af te werken? Bayern zocht - uitgaande van het gegeven dat Paul Breitner er zaterdag in de Bun- desliga weer bij zal zijn - naar een derde middenvelder: Kraus of Roeber. Kraus was verdedigend beter en Roeber aanvallend. Daarom kon Rummenigge met een volledi ge vrijbrief over het veld gaan, want Roe ber nam zijn positie op de linkerflank ge regeld over. Gevaarlijk werd dat echter pas nadat Hoeness vlak na de rust gebles seerd was uitgevallen. Delhaye verscheen De uitslag van het supertrio dat gisteren in Groni koers om de Star van Epse-prijs werd gelopen Is: 10- kering is 197,50 met een omzet van 228.930,00 AMSTERDAM Arsenal heeft-zaterdag hat jeugdtoemc I Ajax zegevierend afgesloten. In de finale werd Feyi kansloos met 6-0 geklopt. Dermott en Meade scoorder driemaal. FC Den Haag eindigde als derde door met j| winnen van Real Madrid. Dl De resultaten van de finaledag waren: M Om de zevende plaats: Ajax-Hamburger SV 4-0. Scorev ,g 16. Vaanenbqrg 1-0, 34. Vaanenburg 2-0, 53. Kraaij 3-0,1 fe verkort 4-0. Scheidsrechter: De Schepper. e Om de vijfde plaats: AZ '67-Anderlecht 4-2. Scoreverloc (|a Bakker 1-0, 43. Talan 2-0, 55. De Buijsscher 2-1, 61. Van l 2, 70. Zwart 3-2, 84. Bakker 4-2. Scheidsrechter: Folmer. va Om de derde plaats: FC Den Haag-Real Madrid 4-2. Sc< y loop: 8. Keloglu 1-0, 10. Van Garderen 2-0, 38. Orejon 2 g Teunissen 3-1, 66. Gonzalez (strafschop) 3-2, 86. Purvi Scheidsrechter: Bannet. Om de eerste plaats: Arsenal-Feyenoord 6-0. Scoreverloc Dermott 1-0, 18. Meade 2-0, 40. Meade 3-0, 49. Meade 4 sti Dermott 5-0, 73. Dermott 6-0. Scheidsrechter: Bosman. er( in NEW YORK Niet Ruud Krol, maar doelman Bruce Gr< 'r laar heeft Vancouver Whitecaps zaterdag aan de over* geholpen in de belangrijke wedstrijd voor de Noordameri se voetbalcompetitie tegen Washington Diplomats. Ondanks de aanwezigheid van Johan Cruijff, die het vijant jj] doel keer op keer bestookte, bleef Grobblelaar zichzelf. Vo: de tweede helft haalde hij bijna zekere treffers nog uit hel Whitecaps won uiteindelijk met 2-0 door doelpunten van 1n' Whymark en Carl Valentine. De Canadese ploeg is zo go zeker van een plaats in de play-offs. Chicago Sting won met 4-1 van San José Earthquakes. Ressel maakte, na een pass van Dick Advocaat, zijn achtsti fer dit seizoen. De overige doelpunten van Chicago Sting men op naam van Miljkovics (strafschop) en tweemaal Arno fenhagen. Uitslagen Schotse competitie: Alrdrle-Glasgow Rangers 1-1; Celtic-Mort 'a Dundee United-Kilmarnock 2-2; Patrick Thistle-Hearts 3-2; St. Mirr* ni deen 0-1. In Engeland werd hel seizoen geopend met de traditionele wedstrijd Charity Shield tussen de landskampioen (Liverpool) en de bekerwInnaF Ham United). Liverpool won met 1-0. Na de prachtige pass van Keegan kon doelman Jensen het schot van George nog keren maar tegen de inzet van Graham was hij kansloos. De winnende getallen in de De reservegetallen zijn 13 en 21. Het 583.337, die voor een totale inleg van 2.622.043 Het prijzenbedrag was 1.245.470,66 met een eers 539.929,41. De winnende getallen jn de Belgische lotto zijn: 3-4-2 Het reservegetal is 29. De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn: 1! 34-46. Het reservegetal is 45. De uitslag van Spiel '7 Jos Jonker is sterk aan de bal in het duel met Ziegler. op de vleugel en Janzon dook als gevaar- Bayern kon zich daardoor steeds groepe- lijke spits in het centrum op. ren, had vaak acht man in en om het straf- Forest probeerde hoe lang balbezit door .schopgebied en gaf vrijwel geen mogelijk- breedtespel gerekt kan worden. Dat was heden weg aan de Engelsen, die geen mo- vaak erg lang, maar evenzeer vervelend, ment Brits speelden en daardoor hun ei gen mogelijkheden geweld aan Bayern was veel meer zichzelf en ook met 30 door treffers van nigge (63e), Janzon (74e) en (89e).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10