rgeefs pleidooi voor ijvende monumenten Rijk houdt 80 miljoen over aan inhuldiging Anderhalf jaar geëist voor zwendel met eurochèques HAMSTERDAM >80 Weekend op de zomerse toer uueer Legale bewoners tegen gesprek Polak met krakers -Genland Acht Arabische landen sluiten zich aan bij Saoedisch dreigement NIEUWE ARRESTATIE IN MYSTERIEUZE EXPLOSIEZAAK ckerkerk staat op palen .'Scherpere controle Verplichte ■V tegen :;nger iff en •klozen LEENMAN (PTT): VIEWDATA WORDT EEN BLIJVERTJE Staatssecretaris stelt nieuw communicatiemiddel op proef in werking GORREDI.TK In voorgaande zomers gebeurde het meer malen dat het weer juist tijdens het weekend zwaar tegen viel. Volgens de statistieken, zegt weerman Hans de Jong uit Gorredijk, leverde de maandag beter weer dan de voor afgaande zaterdag of zondag. Deze zomer heeft kennelijk met dit schema gebroken, want juist in de weekends, ook het komende, geloven zon en temperatuur er weer in. Morgen kan het hier en daar nog wat nadruppelen, en wordt het aan net strand niet warmer dan 18 of 19 graden. Maiu- dan komt er een oceanisch hogedrukgebied op de proppen, zodat er voor zondag in het binnenland op 22 tot 25 graden gerekend kan worden. Begin volgende week wordt het opnieuw iets warmer, en zal het aan het strand goed toeven zijn. De duivenliefhebbers moeten morgen op het traject Frankrijk - Nederland rekening houden met een nog ietwat gestoord weertype. Hier en daar valt een bui en er staat een noordweste lijke tegenwind. Voor de zeilers staat er zondag een veranderlij ke wind, windkracht één tot drie. ZONNIGE PERIODEN DE BILT - Voor morgen wordt droog weer met zonnige perioden verwacht. De mid- dagtemperatuur is dan van 18 graden aan zee tot 23 graden in het zuidoosten van het land. De wind is matig uit richtin gen tussen noordwest en noor doost, aan de kust en boven het IJsselmeer tijdelijk vrij krachtig. Achter een depressie, waarvan het centrum vanmorgen via Oost-Brabant richting Duits land trok, komt een gebied met hoge barometer-standen naderbij. Voor dit gebied uit wordt eerst met noordelijke winden nog via de Noordzee wolkenvelden aangevoerd. Naar het zich laat aanzien zal het hogedrukgebied ons zon dag passeren, waarna de wind geleidelijk afneemt en omgaat naar het zuidwesten. De middagtemperaturen wor den dan ook enkele graden hoger dan die van zaterdag. Vooruitzichten voor zondag: Droog en vrij zonnig. Middag- temperatuur ongeveer 21 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 12. Max. temp: omstreeks 13 gra den. Max. temp: omstreeks 22 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië en Finland: Plaatselijk een bui, overigens opklaringen, 18 tot 20 graden. I Britse eilanden: I Enige tijd regen, vooral in het zuiden, 16 tot 20 graden. Noord-Frankrijk, Benelux, Denemarken, Duitsland: Eerst zonnig en droog, later regen, 20 tot 24 graden. Rest van Europa: Droog, zonnig en warm, 20 tot 30 graden. EeWe regen Eindhoven zw.bew. Luchfti. R'dam regenbul AMSTERDAM De legale bewoners van de appartemen ten aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam willen niet dat burgemeester Polak met de krakers gaat praten over de bestemming van het flatgebouw. „Wij spreken met u toch ook niet over de bestemming van het stadhuis? U kunt de krakers beter wijzen op het risico van ge vangenisstraf dan toe te geven aan chantage en het doen van toezeggingen", aldus één van de legale eigenaar-bewoners in een brief aan Polak. Burgemeester Polak heeft laten weten wel met de krakers te willen praten, die de appartementen eind volgende week moe ten ontruimen. Tegen deze beslissing van de rechter zijn de ad vocaten van krakers evenwel in beroep gegaan. LEIDSE COURANT VRUDAQ 8 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 ERDAM De ran 250 oude Ne- Ise zeilschepen EJdaag in het kader Kail Amsterdam ijden heeft gehou- i het IJsselmeer, it onder een zich Signurlijk samen- wid wolkendek. n luidde de Fede- „Het einde is spoedig in richt, wanneer de overheid niet fi nancieel bijspringt", aldus een woordvoerder. „De schepen botters, tjalken, schouwen, lemsteraken en andere voor malige zeilende bedrijfsvaar- tuigen met ronde of platte bo dems zijn gerestaureerd en worden onderhouden door hobbyisten. Bij elkaar hebben die inmiddels meer dan 100 miljoen gulden in de vloot, ge stoken. Ze kunnen het niet langer bolwerken". De 500 opvarenden van- de grote, in de Amsterdamse ha ven afgemeerde windjammers, die vandaag het zoute voor het zoete water ruilden om hun bekwaamheid uit te testen op de oude Nederlandse zeilsche pen, waren het hartroerend met deze smeekbede eens. De tegenwind die Sail Amsterdam 80 vanaf het begin geplaagd heeft, blies ditmaal echter uit de mond van CRM-staatssecre- taris Wallis de Vries. „Ik voel niets voor subsidie", liet hij met orkaankracht weten. „Als we de instandhouding van oude zeilschepen financieel gaan steunen, waarom dan niet oude stoomschepen, oude auto's, oude koetsen en oude vliegtuigen We moeten het hek niet van de dam halen. Wie wil genieten van de lus ten van antieke zeilschepen, zal ook de lasten dienen te dragen. De overheid moet er voor oppassen belastinggelden uit te gaan keren voor het on derhoud van particuliere be zittingen". Gisterochtend liep een van de deelnemers aan de zeilrace van Denemarken naar Neder land, die aan Sail voorafging, aan de grond bij Texel. De reddingsboot Ida Marie heeft de acht opvarenden van boord gehaald. De eigenaar van het schip, C. Postema uit Den Haag, hoopt dat zijn kostbare motorjacht (waarde ongeveer twee ton) kan worden gebor gen. Als onderdeel van Sail '80 waren de Amsterdamse grachten gis teren de doorvaarroute geweest van zeventig „pieremacho- chels". De enige voorwaarde die aan deze bootjes werd gesteld was dat ze moesten drijven. De duizenden toeschouwers zagen derhalve een auto op een vlot, een reusachtige eend, een gemo toriseerde leunstoel en een drijvende luifel. (Vervolg van de voor liet Iraakse perst) meldde gisteren dat na Saoe- di-Arabië en Irak* de groot ste twee olie-exporteurs ter wereld* nu ook acht andere Arabische landen hebben la ten weten dat zij de betrek kingen zullen verbreken met elk land dat de Israëli sche annexatie van Oost-Je ruzalem aanvaardt of zijn ambassade in Jeruzalem handhaaft. De acht landen* die deze toezegging zouden hebben gedaan in telefoon gesprekken met president Saddam -Hoessein van Irak* zijn: Koeweit, Bahrein, de Verenigde Arabische Emira ten, Qatar, Algerije, Jorda nië, Noord-Jemen en Maure- tanië. Van deze staten zijn de eerste vijf eveneens be langrijke olieproducenten. Nederland betreurt de annexa tie van Oost-Jeruzalem door Israël en zal deze niet aan vaarden. Voor het verplaatsen van de ambassade ziet buiten landse zaken echter geen re den. Temeer niet omdat deze al sinds 1936, zij het in de 'vorm van een consulaat-gene raal, in Jeruzalem was geves tigd. „Toen de staat Israël ont stond met als hoofdstad Tel Aviv zijn wij in het Weste lijk deel van Jeruzalem ge bleven, omdat de toenmalige ambassadeur het klimaat aan de kust te vochtig vond", aldus de woordvoerder. Overigens zei hij wat vreemd aan te kijken tegen de eis van de Arabische landen, „omdat het er toch niet om gaat waar een land zijn ambassade heeft maar met welke andere lan den het betrekkingen wenst te onderhouden". Anderzijds zei hij zich ook te kunnen voor stellen dat de Arabische we reld de aanwezigheid van een ambassade in Jeruzalem ziet als een symbolische ondersteu ning van de annexatie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat het Rijk flink geld zal overhouden aan de inhuldiging van koningin Beatrix op 30 april. Een eerste schatting levert het rijk een positief resultaat van on geveer/80 miljoen op. De voornaamste oorzaak van dit overschot vormt de op brengst van de speciaal voor de inhul diging geslagen munten. Na aftrek van de kosten blijft uit de verkoop een be drag van rond ƒ90 miljoen over. Van dit overschot moeten de kosten die het rijk voor de inhuldiging maakte wor den afgetrokken. Dit bedrag beloopt volgens eerste schattingen van de be trokkenen ruim ƒ10 miljoen. Het rijk heeft eind juni al een meevaller van 105 miljoen op de begroting voor 1980 genoteerd voor de garaamde ver koopopbrengsten van de speciaal geslagen munten voor de inhuldiging. Binnen dit bedrag zijn echter de kosten voor het slaan van de munten nog niet verwerkt. Het slaan van een normale rijksdaalder» kost het rijk 25 cent, tien procent van de waarde. Becijfert men daarbij ook nog de overige kosten die met het uitgeven van de speciale munten zijn verbonden dan zal de netto opbrengst voor de staaat rond 90 miljoen liggen. Premier Van Agt heeft op zijn begroting van het ministerie van Algemene Zaken inmiddels 4,5 miljoen opgevoerd om de kosten van de inhuldiding te dekken. Het ging daarbij om kosten die door de be trokkenen zijn gemaakt buiten hun nor male uitgaven. Het bedrag zal, aldus Van Agt, waarschijnlijk nog hoger worden. In dit bedrag waren de kosten voor de open bare orde en veiligheid nog niet opgeno men. Deze kosten zullen, zo, blijkt bij navraag, rond de zes miljoen gulden liggen. Het grootste deel daarvan, tussen 3 en 4 miljoen, komt uit de extra inzet van ge meentepolitie tijdens de inhuldiging. Deze manschappen kwamen daarvoor uit alle delen van het land naar Amsterdam. 2n In de gifwijk van Lekkerkerk beginnen steeds meer izien van paalwoningen te krijgen. Met een lange «n wordt de grond onder de funderingen weggehaald. je grond, waarvan steeds monsters worden genomen, 4 naar de vuilverbranding AVR in Rijnmond. Inmiddels heeft het rijksinstituut voor de drinkwatervoorzie ning geconsteerd dat de bodemverontreiniging in Lekkerkerk geen invloed heeft gehad op de kwaliteit van het drinkwater. De eerste drie dagen ontgraving hebben geen verassingen opgeleverd. Er zijn geen andere stoffen aangetroffen dan bij de proefontgraving het geval was. AMSTERDAM De 35-jari- ge Cis ka IL, die sinds 16 juni gezocht wordt in verband met de mysterieuze explosie in de Amsterdamse Quel- lijnstraat, is in de Noordhol landse gemeente Oud Karp- sel aangehouden in de wo ning van haar ouders. Zij is net als Henk W. die op 18 juni in verband met de ex plosie in Amersfoort werd gearresteerd, overgebracht naar de centrale recherche in de hoofdstad. In het op 16 juni ontplofte pand zijn waarschijn lijk explosieven aanwezig ge weest, een vermoeden dat nog sterker werd toen de bewo ners, Ciska E. en Henk W., die beiden bekend staan om hun extremistische opvattingen, na de ontploffing spoorloos ver dwenen bleken te ziin. ER. VI onirj onze lentaire lactie) aan£HAAG °"jbinet ver- 166lat een ver- controle {ebruik van Jüichte ver- IJg een be sparing zal opleve ren van enkele tientallen miljoe nen guldens. De ministerraad is gis teren akkoord ge gaan met een wijzi ging van het in- schrijvingsbesluit ziekenfondsverze kering. Naar schat ting twee procent van de verplicht verzekerden is ten onrechte bij een ziekenfonds inge schreven. De verscherpte controle zal gebeu ren door de werk gever te verplich ten de verplicht verzekerde aan- en af te melden bij het ziekenfonds. Voor groepen als uit zendkrachten, scholieren met va kantiewerk «i dagcontractanten als musici en ar tiesten zal een an dere regeling wor den getroffen. ROTTERDAM De offi cier van justitie in Roter- dam mr. Van Brammen, heeft gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 38-jarige Schot. De man wordt gezien als één van de leiders van de inter nationale bende die zich de afgelopen maanden heeft be ziggehouden met de verzil vering van in Engeland ge stolen eurochècques. De bende ree ruteerde koeriers in Londen om de gestolen en gerolde chèques in Nederland en andere Westeuropese lan den bij banken in te wisselen. De koeriers kregen een toeris tenpaspoort mee op naam van degene aan wie de chèques hadden toebehoord. Dergelijke paspoorten zijn bij de Engelse postkantoren makkelijk te krijgen; het tonen van een zie- kentondskaart is voldoende. De koeriers kregen hun reis- en verblijfkosten in een luxu eus hotel in Nederland be taald. In ruil hiervoor moesten zij de chèques verzilveren en het geld aan de Schot afdra gen. Bij zijn eis hield de officier re kening met het feit dat de Schot de afgelopen twintig jaar al een keer of vijftien is veroordeeld voor soortgelijke feiten. Tijdens de zitting bleek dat hij op 25 mei na een straf van vier jaar wegens fraude, werd ontslagen uit de gevan genis van Dublin en onmiddel lijk na aankomst in Londen, zich al met de eurochèques ging bezighouden. „Deze man begint weer zodra hij even vrij is", zo zei de offi cier, die ook een forse straf meende te moeten eisen om „een gebaar naar Engeland te maken". 'HT „De FNV is en de plannen van icretaris De Graaf ivttiale zaken om de J latregelen in de wer- :c iidswetten (ww.wwv f| r) meer op elkaar te insluiten", schrijft de H dskrant van de FNV. heeft als enige straf- kel het inhouden van tering. De twee andere [kennen genuanceerde- Jfen. Volgens de FNV I staatssecretaris de ge- die wwv en rww uit- I verplichten voor de- periode sancties te ne- 8 bij de ww. „Het gaat iemand voor één rout al te straffen", meent V. Zo zou iemand, die lelijk) door eigen Werkloos is en daarom w-uitkering (een half wordt geweigerd, i half jaar wwv-uitke- kee jaar 75%) moeten k aldus de FNV. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PTT-direc- teur Leenman verwacht dat de gisteren gestarte proef met Viditel zal lei den tot definitieve invoe ring van dit Viewdata-sy steem. Hij zei dat op de bij eenkomst ter gelegenheid van de officiële start van de Viditel-proef. Het start sein werd gegeven door staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en wa terstaat vanuit haar va kantieoord Sneek. De verrichtingen van de staatssecretaris konden via een groot beeldscherm in het Haagse PTT-gebouw, waar de eigenlijke bijeenkomst Elaatsvond, worden gevolgd, tet Viditel-systeem verleent via telefoon en computer in formatie op het televisie scherm. Momenteel zijn vijf honderd gebruikers op het sy steem aangesloten, nog vijf tienhonderd mensen wachten op aansluiting. Verder be schikt men nu over 35.000 te levisie-pagina's, een aantal dat de komende tijd moet uit groeien tot 120.000. De Viditel-proef, die een jaar zal gaan duren, is bedoeld om inzicht te verschaffen in een aantal zaken zpals de gevolgen van het Viewdata-systeem voor de concurrerende media, de auteursrechtelijke proble men die eraan verlxmden zijn en bescherming van de pri vacy. Ten aanzien van de per soonlijke levenssfeer stelt Viewdata wel andere eisen dan het normale telefoonver keer, aldus Leenman. De ano nimiteit van de gebruiker zal ook in de proefperiode vol strekt worden gerespecteerd, zo verzekerde hij. Prof. G. Zoutendijk, die het project begeleidt, zei wel pro blemen te verwachten met de bescherming van de persoon lijke levenssfeer. Men moet zich nu gaan afvragen „hoe o- penbaar openbare informatie eigenlijk behoort te zijn". Zou- PTT-directeur Leenman bij gisteren op het televisiesch tendijk doelde op publicaties van bijvoorbeeld echtscheidin- en en faillissementen, zoals ie regelmatig in de Staatscou rant verschijnen. Ook dient rekening gehouden te worden met de mogelijkheid van on juiste informatie, gekleurde voorlichting en misleidende reclame. Het zou best kunnen zijn dat de belangen van. de consument ten gevolge van Viewdata meer bescherming zouden behoeven. Verder zou het probleem van de informa- Je eerste Viditel-pagina die rm verscheen. tieverminking bij Viewdata wel eens erg groot kunnen zijn, meende hij. Er zullen wellicht ook regels moeten ko men voor elektronische col portage. Viewdata kan en mag geen al leenrecht zijn voor de PTT of de overheid. Volgens professor Zoutendijk moet er ruimte zijn voor particuliere viewdatasys- temen, maar er zullen dan wel wettelijke regels gesteld moe ten worden aan net gebruik 'ervan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9