Kardinaal Slipyj: Catacombenkerk in Oekraïne leeft en groeit kerk werek Bisdom Rotterdam herdenkt diaken Laurentii Korte wetten De negen bollen van Brussel en het manne Minder drukte bij het Uddelermeer INDIAANSE SIERKUNST IN TEXTIELMUSEUM ^pWKSSfVSrt^SÊSÊ^^ HetUdde- WKÊÊBÊÊBKKff'^^ termeer ontbreekt te- genwoordig op de wegwijzers 25SM en veel kaarten. Het ligt op een paar kilometer SP**^ van L/dde/, te bereiken via de weg tussen Kootwijk en Harderwijk. De E-8 kruist deze verbinding. Men neme de afslag naar genoemde plaatsen. Berijders van de A-29 (Amersfoort-ZwoUe) bereiken het meer via de afslag Elspeet. Het bisdom en de stad Rotterdam herdenken zondag sterfdag van hun patroonheilige, de diaken Laurenti die in het jaar 258 tijdens een dienst in de Romeinse ca comben werd gevangen genomen en gedood. In de kathedrale kerk, die naar Laurentius is genoemd, •de Mathenesserlaan te Rotterdam, zal de bisschop van Rott dam, mgr. dr. A. Simonis, zondag om tien uur een pontific mis celebreren en uitgaande van de figuur van Laurenti wiens leven stond in het teken van de dienstbaarheid p ken over „Zijn wij een diaconale kerk?". Mgr. Simonis daarbij ook indrukken geven van de kerk in het bisdom bora (Tanzania), dat indertijd door het bisdom Rotterdam geadopteerd en dat hij onlangs heeft bezocht. Ondanks de vervolging, die al vijfendertig jaar duurt, kunnen we met dankbaar heid vaststellen, dat onze tot ondergang veroordeelde kerk niet slechts leeft, maar zelfs groeit. Dit werd tijdens het dezer dagen in het Duitse König- stein gehouden (dertigste) congres van „Kerk in Nood" vastgesteld door het hoofd van de Oekraïens-katholieke kerk, de 88-jarige groot aartsbisschop van Lemberg, kardinaal Joseph Slipyj. Hij kon om gezondheidsredenen niet zelf het congres bijwo nen, maar zijn verslag werd voorgelezen door zijn per De patere van de Heilige Geest hebben op hun alge meen kapittel de Nederlan der pater F. Timmermans (45) voor een periode van zes jaar herkozen als alge meen -overste. Pater Tim mermans werd zes jaar ge leden voor de eerste keer gekozen. Het generaal ka- Eittel is gehouden in de uurt van Parijs en heeft vijf weken geduurd. De Congregatie van de Heilige Geest telt ongeveer 4500 le den over de hele wereld, verspreid over dertig lan den. Tien procent ervan is van Nederlandse nationali teit. Ruim tweehonderd soonlijk gemachtigde archi mandriet Ljubomer Husar. Voor de eerste keer gaf hij officieel op, dat de „catacom benkerk" van de Oekraïne tenminste vier miljoen gelo vigen telt, die Rome trouw zijn gebleven. Zij beschikt over een „geheime hiërar chie", over priesters, monni ken en kloosterzusters en le vert talrijke roepingen. In het afgelopen jaar zijn tijdens een plechtigheid in een kel der elf jonge mannen tot priester gewijd. Hun vorming en opleiding voltrekt zich strikt in het geheim. De priesters werken als dokter, ingenieur, jurist, maar ook Nederlandse paters werken in het buitenland vooral in Afrika en Brazilië. In een gezamenlijke brief hebben de Raad van Kerken Nederland en de nationale commissie Justitia et Pax aan de bisschoppen van Bolivia hun hulp en solidariteit aan geboden. Ook worden de kerkelijke leiders bemoedigd in de krachtige houding, die zij publiekelijk hebben inge nomen tegenover de staats greep in Bolivia. „Allen we ten wij dat op dit historische moment de kerk in Latijns- Amerika steeds meer een profetische en pastorale taak als arbeider". Sommigen trek ken ook van plaats tot plaats, beleggen kerkdiensten en dienen de sacramenten toe. Zelfs partijfunctionarissen la ten hun kinderen in het ge heim dopen. De brieven, die ik van onze gelovigen ontvang, zijn be moedigend, aldus de kardi naal in zijn verslag. De over ste van de „ondergronds" werkende zusters heeft hem bijvoorbeeld in code meege deeld, dat „enkele dochters getrouwd zijn", hetgeen bete kent, dat zij de eeuwige ge loften hebben afgelegd. De religieuzen zijn voor het meerendeel in de verpleging op zich neemt als verdedig ster van de rechten van de mens, vooral van de armsten, geheel in overeenstemming met de bisschoppenvergade ring van Puebla' De Egyptische president Sadat heeft zijn oproep aan de wereld herhaald mee te helpen bouwen aan een christelijk-joods-islami- tisch centrum aan de voet van de berg SinaL Het cen trum, dat voorziet in een moskee, een kerk en een synagoge en moet dienen als symbool van de werke lijke broederschap tussen de drie godsdiensten, is al werkzaam, genjeten daar groot aanzien en inspireren jonge meisjes tot het volgen van hun voorbeeld. Dit alles neemt niet weg, dat de kerk in de Oekraïne krachtig wordt vervolgd. Onder meer getuigt daarvan de moord op twee priesters dit jaar. Over de toestand van de rus- sisch-orthodoxe kerk in de Sovjet-Unie sprak op het congres de orthodoxe priester Michael Meerson-Aksionov uit New York. Hij stelde, dat een nieuwe arrestatiegolf, die einde vorig jaar begon, type rend was voor „de nervositeit van het ^Sovjet-regime" ten opzichte van het „godsdien stige herontwaken' in de tijd al een van zijn favorie te projecten geweest. Sadat deed zijn oproep bij te dra gen in een moskee in de „Vallei der Rust4', waar hij de laatste dagen van de is lamitische heilige vasten maand Ramadan zou door brengen. Vier leden van de protes tants-christelijke kerk op Bali en vier leden van de evangelisch-christelijke kerk van Minahasa zullen binnen een uitwisselingsprogramma Sovjet-Unie. De autoriteiten zijn des te ongeruster, omdat het christelijke verzet steeds meer gaat lijken op de dissi dentenbeweging. In de afge lopen jaren is ongeveer de helft van alle ondergrondse publikaties van christelijke signatuur geweest. Een officieel document, dat enkele maanden geleden in het westen bekend werd, deelt de orthodoxe hiërarchie in drie categorieën in. De eerste onderwerpt zich volle dig aan de politieke eisen van de staat, de tweede voor een deel, maar de derde tracht de wetgeving te om zeilen. Het document toont met de Nederlandse her vormde kerk op 3 september in Nederland arriveren. Zij zullen zes weken te gast zijn in hervormde gemeenten in Nederland, zoals een aantal leden van die gemeenten mettertijd een paar weken zal vertoeven bij gemeenten op Bali of Minahasa. Op 23 september komen ook vier leden van de Presbyterian Church van Ghana op be zoek in Nederland. Het doel van de uitwisseling is een persoonlijke en directe ken aan, dat de russisch-ortho- doxe bisschoppen geenszins een eenheid vormen en wat dat betreft moeten de menin- Een in het westen worden erzien. Het patriarchaat van Moskou evenwel staat nu zowel als vroeger onder volledige con trole van de staat. De officië le kerk is van de hoogste tot de laagste instantie volledig onderworpen aan de aanwij zingen van de staat. Wat be treft de oecumenische toena dering tot de katholieke kerk, zei Aksionov, dat deze blijkbaar door het kerkelijke en niet door het staatsbelang wordt voorgeschreven. nismaking met elkanders kerkelijk leven. In het vluchtelingenkamp Hargeisa in Somalië leven 43.000 vluchtelingen opeen gepakt, van wie tachtig procent aan open tubercu lose lijdt. Het totaal aantal vluchtelingen uit het oor logsgebied in Ogaden (Et hiopië) bedraagt al meer dan 1,5- miljoen, van wie negentig procent vrouwen en kinderen. Dit meldt de hulporganisatie „Caritas" van het bisdom Münster, die in nauwe samenwer king met de protestantse diaconie en met steun van de Westduitse regering de laatste weken goederen ter waarde van een miljoen gulden naar het noodge- bied heeft gebracht Soma lië (3,5 miljoen inwoners), dat met een jaarinkomen per hoofd van tweehonderd gulden een van de armste landen van de wereld is, is niet in stat om de nood der vluchtelingen te lenigen. De evangelische kerk in West-Duitsland wil hét ko mende bezoek van de paus benutten om met hem over leg te plegen over betere sa menwerking niet de katho lieke kerk in het land. De leiding van de evangelische kerk hoopt dan ook een o ciële uitnodiging voor ontmoeting met de paus ontvangen, die West-Du land van 15 tot 19 novem bezoekt. Mevrouw Erica Bak (36) per 1 augustus benoemd i geestelijk' verzorger in I Nederlandse leger. Zij is eerste vrouw met een d gelijke functie. MeVroi Bak heeft de afgelo^ drie jaar een dagopleidi gevolgd aan het Ned lands Bijbelinstituut Amersfoort. D*arv< werkte rij ooder m—r in bejaardenzorg. BINNENLAND LEIDSE COURANT -w VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 Vanaf vandaag la in het Nederlands Textielmuseum in Tilburg de ten toonstelling „Mola Art" te zien. Deze expositie bestaat uit de grootste en oudste collectie originele mola's (in diaanse blouses), die werd samenge steld door Robert en Marianne Huber uit de Verenigde Staten. Mola's zijn applicaties, die alleen wor den gemaakt door de Cuna-indianen van de San-Blaseilanden en ze be staan uit verschillende lagen stof. Felle schitterende kleuren worden gebruikt bij deze unieke vorm van appliqueren. De motieven die worden gebruikt bij het beschilderen van het lichaam heb ben in de loop der eeuwen plaats ge maakt voor kleurige, veelal door de natuur geïnspireerde afbeeldingen en werden later gebruikt voor de mola's. In het maatschappelijk leven zijn de mola's een belangrijk statussymbool bij de Cuna-indianen. Het is dan ook heel normaal dat een cuna-meisje twaalf of meer ongedragen mola's bij haar bruidsschat heeft. In het Textielmuseum zijn behalve on geveer honderd mola's ook een groot aantal gebruiksvoorwerpen, foto's, sierraden en rituele voorwerpen te zien. Tijdens de tentoonstelling, die tot 21 september te bezichtigen is, wordt twee maal daags (om 14.00 en 15.00 uur) een film van een half uur gedraaid over de leefsituatie van de Cuna-india nen en over het maken van mola's. In de weekends wordt die film echter niet gedraaid. Het adres van het museum is Gast- huisring 23, Tilburg, tel., 013-422241 en de openingstijden zijn: van maan dag tot en met vrijdag 10.00 tot 17.00 uur: zaterdag en zondag 14.00 tot 17.00 uur en op maandagavond 19.00 tot 22.00 uur. KLASSIEKE UITSTAPJES Het Uddelermeer ie een idea le bestemming geworden voor hen die zich aan deze plas willen bezinnen op onze historie. De tijd dat school kinderen er van wakker la gen is voorbij. Ooit hebben honderdduizenden reikhal zend uitgezien naar een dag je Uddelermeer, het pootje baden, de schommels, limo nade in de theetuin. De unieke combinatie van bos en heide rondom deze heldere bronwateren boeit nog slechts middelbaren en ouderen met Jeugdsentiment. Het restau rant geeft voedsel aan hun overpeinzingen, met een ge recht als Ossobuco a la Utti- loch (kalfsschenkel in lichte knoflook-roomsaus), rijst, di verse groenten (voor twee personen 55.-). Uttiloch, zo noemden volksstammen reeds vóór de geboorte van Christus dit meer in het woud. Het aan bod op de menukaart is teke nend voor de situatie. De uit spanning is een gedistingeerd eethuis geworden, waar gezel schappen slechts na afspraak terecht kunnen. Medege brachte eetwaren mogen er niet meer genuttigd worden. De beroemde Uddelermeer- pannekoek leidt in deze cuisi ne een kwijnend bestaan. Niet elk doelwit dat een vroe gere generatie in verrukking bracht, blijft meedraaien in het hedendaagse massatoe risme. Als natuurbad met een batterij van kleedhuisjes, was het Uddelermeer een geliefd doelwit. Er liepen personages rond in Veluwse klederdracht, kinderen stortten zich op de speelwerktuigen en de school meesters gaven het reisje een educatief cachet. Een klein museum herinnerde aan vondsten van speerpun ten nabij de Hunnenschans. Het trechtbekervolk, jagers uit het klokbekercultuur en ande re volkeren hebben er hun sporen nagelaten. Later waren er de arcadische taferelen te zien. van koninklijke families die uit vissen gingen en hun vangst nuttigden aan een di ner dinatoir. Het enige meer op de Veluwe weerspiegelt nog altijd die duistere, prehistorische tijden en aan vissende Oranjevor sten. Maar in de atlassen wordt er geen druppeltje blau we inkt meer aan verspeeld. De naam is verdwenen van alle wegwijzers in Apeldoorn en omgeving. Alleen de ANWB-paddestoel ruimt er nog een plaatsje voor in: Ud delermeer. „Schoolkinderen weten van het bestaan niet meer af", zegt mevrouw J. J. Ykema- Scheepstra, die samen met haar man het restaurant van de Kroondomeinen exploi teert. „Het is van alle kaarten geschrapt". Allerlei omstan digheden hebben dit in de hand gewerkt. Opperhoutves ters en andere functionarissen willen deze omgeving in de natuurlijke staat handhaven. Zelfs de tien laatste kleedhok jes worden bedreigd. Maar net op tijd herinnerden de be woners van Uddel zich dat het Oranjehuis hen een eeuwigdu rend recht op de badgeneug- ten heeft geschoken. De vere niging „Uddel's Belang" staat op de bres voor dit privilegie. Intussen weerspiegelt de pracht van het Veluwse land schap zich in het „Uttiloch". De schans wordt zelden be klommen. Wandelaars zoeken er niet tevergeefs de een zaamheid. De tijd dat massale wildspeurtochten werden ge houden, met voor elke deelne mer een wildschelp en een glas wijn in de uitspanning, behoort tot het verleden. Zijn er nog ansichten te koop? In de souvernirwinkel hebben kunstnijverheidsartikelen het gewonnen van de schorsjes en koperen herten. Geen sneeuwbui in een glazen bol ontlaadt zich boven een meer tje van bordkarton. De bad meester is met pensioen. Toch komen er nog vrij veel men sen, die zich heugen welke rol het Uddelermeer in 's lands historie en hun eigen vrije tijdsbesteding heeft gespeeld. Ze weten niet zeker of de boe- derderij er nog staat, waarin pannekoeken werden gebak ken, vóór de eerste uitspan ning deze taak overnam. LEO J. LEEUWIS Dankt Parijs de Eiffeltoren aan en wereldtentoonstel ling, Brussel heeft er de ne gen bollen van het Atomium aan overgehouden. Wat slechts een blikvanger leek voor de expositie van 1958 - bezocht door 40 miljoen mensen - is een internatio nale attractie geworden. Vooral nu de kernenergie zo heftig in discussie is wagen veel voor- en tegenstanders zich in de snelste lift van gans België en het roltrap- pencircuit dat de negen gi gantische bollen (sferen) verbindt. Brussel bezit 22 jaar na de wereldtentoonstelling in het Atomium een bezienswaardig heid, nog altijd goed voor de bezoekersscore van 300.000 's jaars. Veel Nederlanders die de stad gaan bezichtingen laten zich naar het topje van deze kristalmolecuul voeren. Op ruim honderd meter boven het maaiveld hebben zij daar een prachtig vergezicht, tot aan Mechelen toe, waar de Sint Romboutstoren de oriën tatie vergemakkelijkt. Het is vooral de gigantische constructie en de hechtheid daarvan, die indruk maakt op de bezoekers. Het Atomium doemt op als een stuk huisvlijt van zilverpapier, door wat slordige 'plakkers achtergela ten op het plateau van Heizel. Maar wie eenmaal hij de in gang staat wordt overweldigd door deze uitvergroting (200 miljard maal) van een ijzermo lecuul. Elk van de negen bollen heeft een doorsnee van 18 meter. Een triomf van de techniek dus, met 30 meter lange bui zen die als gangen van de ene naar de andere ruimte leiden, voorzien van roltrappen. Hoe veel plezier er ook beleefd kan worden in de brasserie, een snackbar het luxe restaurant en op de uitkijkpost, het Ato mium heeft ook een educatie ve functie. De Belgen blijven er inhaken op de actualiteit, door een permanente tentoonstelling steeds van nieuwe aanwinsten te voorzien. De inrichting is opgedragen aan Euratom, de Europese Gemeenschap voor atoomenergie, die toont voor welke vreedzame doeleinden deze energie kan worden aan gewend. Wie zich een oordeel wil vor men over dit omstreden ge bruik. kan veel profijt hebben van een dagje in ht Atomium. De tentoonstelling omvat vijf afdelingen: kernfysica, schei kunde. kristallogie, elektronica en vulganisatie. De geschiedenis van de atoomstructuur wordt er in beeld gebracht, evenals de veelbesproken kettingreactie, de wreking van een reactor en de toepassingsmogelijkheden van atoomenergie in genees kunde, landbouw en industrie. Het Atomium in Brussel Men vindt het Atomium In La ken tien minuten buiten het centrum van Brussel. Het is geopend van 9.30 tot 17.45 uur en tot 30 september kan met tot 22 uur terecht in het Belvédère. De toegangsprijs is 60 frank. Het manneke dat moet plassen Wat zware kost misschien, voor een dagje uit? Brussel zorgt ruimschoots voor tegen wicht in de vorm van allerlei plezanteriën. Waarom een be zoek aan dit alluminium ge vaarte niet gecombineerd met het huldebetoon aan Brussels klassieke attractie: Manneke Pis? Dit fonteintje in de Stoof- straat is vanouds het doelwit geweest van ontelbare Neder landers. Het manneke, soms gekeeld in een fraai costuum, beluis tert geduldig de eindeloos herhaalde grappen. En wie daar dan weer op uitgekeken is, zou eens een bezoek moe ten brengen aan het Gemeen telijk Museum jn het Brood huis op de Grote Markt. Daar beheert mejuffrouw Andrée Brunard de kleerkast van deze wereldburger. Manneke Pis is altijd het mid delpunt geweest van fo tische uitbarstingen, al4 bool van een eertijds bf de stad. Men heeft hert ouds costuums ten gesJ gegeven. Het aantal is groeid tot 160 en serie ze zijn waar het carnav e.d. betreft, hebben del selaars ze onderverdej militaire costuums, stud uitrustingen, folkloril gewaden, sportkledingf bachtskledij enz. Heel I reld heeft een Dijdrnc^ verd in deze verzamelin soms zeer kostbare ki kleding zo toont het m aan. Intusen blijft het mannej bekken vullen met koel.l water, op de hoek j straat-Eikstraat. Een I van souvenirs, die sod mes nog doen blozen, I de omgevïng uitgestai kurketrekker is zeer pt De Brusselaars hebbe kleine held na diefstal, mische schakingen, ver schuilkelders en zelfs v zeling door vandalen, weer teruggekregen. Zij weten echter nog niet, waar hij vandaan Volgens sommig bronn< reeds in 1619 het for zijn gaan wellen. LEO J. LEI Zo was het vroeger bij meer; nu kan

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6