Iran betaalt demonstraties Y S Japan gaat bewapening opvoeren Lmnesty: Junta Bolivia schendt mensenrechten Hoofd Israëlische veiligheids dienst ontslagen ffatigato een verklikker en agent IITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 Stduits jtLEMENTARIëR: ichting in Fghanistan 'olg van de voorpagina) IHINGTON. BONN .jj pns het raport heeft Ame- :N 'tijdens de oorlog in Viet- 9U/III noo,t 8ifgas gebruikt of llilujivgas, maar slechts een i van traangas. Westduitse CDU-parle- ter") tariër Jilrgen Todenhöfer t de Sovjet-Unie ervan be ll Leiddigd in Afghanistan sy- |atische volkerenmoord te ijven. Na een reis van ne- in gezdagen door het land, cbe geholpen door Afghaanse I I ^filastrijders ondernam, IjMaarde Todenhöfer giste- Bonn dat de bombarde- Nten tot dusverre naar jt geschat het leven heb- jgekost aan 300.000 tot een miljoen burgers. Toden- k* vond dat de bombar- heten van de dorpen bij beelden in herinnering welken van de verwoestingen Duitsland na de Tweede eldoorlog. [internationale commissie het Rode kruis heeft gis- rekerf1 bekend gemaakt dat de i^anse regering aanbiedin- van het Rode Kruis om te •rhandelen over het toela- van Rode Kruis-functiona- !Ssen in naar het door oorlog ge erde land, heeft afgewe- augul WASHINGTON POST: t TEHERAN, WASHINGTON De S^ote sommen geld wordt beschikt". pro-Khomeiny-manifestaties in de z? verklaarde een Amerikaanse fune- Verenigde Staten worden met miljoe- tionaris tegenover de Washington nen dollars vanuit Iran gefinancierd, Post. aldus de Washington Post. Onder Gisteren hadden er opnieuw demonstra- aanhaling van „welingelichte krin gen" schrijft het gezaghebbende blad dat volgens de Amerikaanse autori teiten naar schatting vijf miljoen dollar (een kleine tien miljoen gul den) via diplomatieke bagage en bui- ties van Iraniërs plaats in Washington. In Londen, waar nog steeds Iraniërs vastzit ten, verbood de politie demonstraties. De Iraanse minister van Buitenlandse Za ken, Sadeq Ghotbzadeh, heeft zich in een toespraak tot de Majlis, het Iraanse parle- tenlandse tanken^rAmerikaTs mcnt' kr.ac,hi;?. verdedigd teg.e" besehuldj- (rebracht om daar de idenlneie van de Êin6en dat hlJ en *zlJn mirmtene onvol- Jo k2 A doende de islamitische revolutionaire lijn Iraanse revolutie te verbreiden en de volgen In zijn gisteren gehouden rede Amerikaanse regering in verlegen- ontkende de bewindsman tevens dat'veel heid te brengen. Dit geld zou worden gebruikt om Iraanse studenten en ontkende de bewindsman tevens dat'veel van zijn ambtenaren in binnen- en bui tenland nog steeds het voormalige bewind zwarte mohammedanen te werven en van de sjah koesteren. Sinds de revolutie U~1 1 van vorig jaar is meer dan .dertig procent van de 2100 bij het ministerie van Buiten hun reizen te bekostigen. De kern van de pro-Khomeiny-beweging in de VS zou uit ongeveer vijftig personen landse zaken werkende ambtenaren weg- bestaan. „Het zijn beroepsbetogers, zonder ander werk die door het land reizen en auto's en onroerend goed ;ezuiverd, zei hij. De minister was door net parlement, dat door de orthodoxe geestelijkheid wordt beheerst, ter verant- kopen. Het is duidelijk dat er over woording geroepen nadat tal van afge vaardigden in de afgelopen weken het be leid van Ghotzbadeh en zijn ambtenaren hadden gekritiseerd. Hij zou het volgens de geestelijken in de Amerikaanse gijze lingsaffaire op een akkoordje willen gooien met de Amerikanen. Ghotzbadeh, die vorig jaar november mi nister van buitenlandse zaken werd, ver klaarde dat hij onder een nieuwe regering niet in functie blijft. De Majlis moet in de komende dagen de benoeming van een nieuwe premier goedkeuren, die dan ge vraagd zal worden een nieuwe regering samen te stellen. Favoriet voor deze post is volgens parlementskringen de huidige minister van Onderwijs, Mohammed Ali Rajai, maar, aldus deze kringen, zijn be noeming staat nog steeds niet volledig vast omdat nog geen overeenstemming is bereikt met president Bani-Sadr, die de premier moet aanwijzen. Deze voelt meer voor de huidige ondermoinister van Bin nenlandse. Zaken Mostafa Mir-Salim. Zijn keuze stuitte echter op verzet van de kant van een groep binnen de islamitisch repu blikeinse partij die de harde lijn volgt. MirrSalim is zelf ook lid van deze partij. Woedende Amerikanen wilden in New York gisteren Iraanse pro-Khomeinybetogers te lijf gaan toen de Ira niërs opnieuw voor het Witte Huis in Washington wilden protesteren. De Amerikanen droegen ook karikaturen bij zich van de Iraanse leider Khomeiny. n 'nsSHINGTON/LA PAZ/LONDEN verenigde Staten zullen de onder- lidse Boliviaanse regering van Her- Siles Suazo niet erkennen. Dit heeft ins< hoge Amerikaanse functionaris in en orthington bekendgemaakt. Amnesty irnational vreest voor de veiligheid de politieke gevangenen in Bolivia, het bureau van Amnesty zijn berich- 'linnengekomen over executies, wille- *ige arrestaties en martelingen van itanders van het militaire regime Paz. Amnesty heeft de militaire leider van het land, generaal Luis Garcia Meza, opgeroepen alle politieke gevange nen vrij te laten. De Amerikaanse regering heeft besloten vooralsnog niet tot erkenning over te gaan van de regering die Siles Suazo vanuit zijn ondergrondse schuilplaats in Bolivia zelf heeft geproclameerd. Een hoge functionaris in Washington, die anoniem wenste te blij ven, zei dat „de clandestiene regering van nationale eenheid wel veel sympathie ge niet, maar geen grondgebied controleert en het land niet vertegenwoordigt". Hoewel de regering Carter herhaaldelijk heeft laten blijken niet bepaald ingenomen te zijn met het door een staatsgreep aan de macht geko men militaire bewind van generaal Garcia Meza, menen waarnemers in La Paz dat het uiblijven van erkenning door Washington de levenskansen van de ondergrondse rege ring van Siles Suazo aanzienlijk verkleint. Tot nu toe is nog geen enkel land tot erken ning van Siles Suazo's bewind overgegaan en heeft slechts de Boliviaanse ambassadeur in Madrid zich, volgens goedingelichte krin gen, uitgeroepen tot de diplomatieke verte- I genwoordiger van de clandestiene regering. Overigens is het militaire regime van gene raal Garcia Meza nog slechts door Argenti nië en Paraguay erkend. Amnesty International heeft een.beroep ge daan op de militaire leiders van Bplivia, alle f>olitieke gevangenen vrij te laten en een ijst van mensen te publiceren die sinds de staatsgreep van 17 juli zijn gedood of ge wond. Naar schatting van Amnesty zijn sinds de coup zeker 1000 mensen gearres teerd en wordt gevreesd voor de veiligheid van de gevangenen. Amnesty heeft een I boodschap gestuurd aan generaal Garcia Meza, waarin de organisatie zegt dat ze in formatie heeft ontvangen over „parate exe cuties, willekeurige arrestaties en martelin gen die ons doen geloven dat internationale normen worden geschonden waartoe Boli via zich heeft verplicht". Volgens de organi satie zijn er vele ooggetuigenverslagen over geweld tegen ongewapende burgers, aan houdende beschuldigingen van bruut optre den tegen gevangenen en meldingen over de rol van para-militaire groepen die de mi litairen steunen. tLIAANSE NEO-FASCISTEN OVER tDACHTE BOMAANSLAG: RIJS De in Nice aangehouden Italiaan Marco atigato. verdacht van medeplichtigheid aan de naanslag op het station van Bologna, heeft vol ts een van zijn advocaten een „ijzersterk alibi", t zal in sterke mate van zijn alibi afhangen, of gende week aan het verzoek tot uitlevering van Italiaanse justitie zal worden voldaan. Intussen ft de Italiaanse neo-fascistische beweging NAR atigao een „verklikker" genoemd. co Affatigato zou zaterdag in Nice bij zijn broer, schoonzus- zen vriendin zijn geweest, terwijl tevens een employé van een ielkantoor hem zaterdagmorgen in de stad zou hebben ge- i. Aan de andere kant hebben overlevenden van de aanslag atigato van foto's herkend als de man die kort voor het ont- fen van de bom koffers in het station zou hebben neergezet, een verklaring heeft de ..Gewapende Revolutionaire Ker- (NAR), de neo-fascistische organisatie die verleden week verantwoordelijkheid opeiste voor de aanslag op het station Bologna. Marco Affatigato een „verklikker" genoemd, die de dodenlijst van de organisatie staat. Hij zou onder meer tact onderhouden met de in Parijs in ballingschap wonende ilano Delia Chiaie. die zegt de leider te zijn. van een rechtse anisatie maar volgens de NAR een agent is van het Italiaanse I usterie van binnenlandse zaken. In die hoedanigheid zou hij iantwoordelijk zijn voor de aanslag van rechtse Italianen, ook l frankrijk gens de NAR is Affatigato onschuldig aan de aanslag in Bo- ïa en wqordt hij alleen gebruikt, om „onschuldigen door de it om zeep te laten 'helpen". Marco Affatigao, gefotografeerd bij aankomst bij het paleis van justitie in Nice. ulkaan Ejt.-Helens nieuw MCOUVER De Mount St.-He- in de Westameri- staat Washing- nabij Alaska, is gis- tot tweemaal toe t uitbarsting gekomen. |t de krater stegen om en aswolken op een hoogte van meer i tien kilometer. dat de vulkaan meer dan eeuw slapende was ge it kwam hij in maart dit tot leven. Daarna hebben li h in totaal vijf uitbarstingen orgedaan, als gevolg waar- i verscheidene personen leven hebben gelaten en ïduizenden hectaren onbe- anbaar en onbruikbaar zijn worden. Billy Carter gaat onder zware schuldenlast gebukt ATLANTA Eens pochte Billy Carter dat hij meer verdiende dan zijn broer Jimmy, de president van de Verenigde Staten. Maar in de afgelopen paar jaar heeft hij aanzienlijke pewrsoonlijke schulden gemaakt. Gedurende de eerste twee jaar van Jimmy's presi dentschap leverde Billy's aanstellerij en zijn schijn van belangrijkheid hem voor een persoonlijk op treden een bedrag op van 10.000 dollar per keer. In oktober 1978 liet Billy zich ontvallen dat hij meer verdiende dan de 200.000 dollar die zijn broer per jaar aan salaris ontvangt. De lucratieve; markt voor persoonlijke optredens brokkelde begin 1979 af, toen Billy als gastheer op trad voor een officieuze Libische handelkdelegatie. Sindiens, zegt Billy, heeft hij nauwelijks meer een inkomen gehad. Billy voelt er weinig voor om over zijn persoonlijke financiëen te praten, om dat dit „niemand een don der aangaat". Voor de onderzoekscommissie van de senaat zou hij echter bereid zijn weliswaar met veel tegenzin zijn mond open te doen. JERUZALEM Het bureau van de Israëlische premier Me- nachem Begin heeft gisteren bekend gemaakt dat het hoofd van de Israëlische geheime dienst aan het eind van het jaar op eigen verzoek van zijn taak zal worden ontheven. De bekendmaking volgde na geruchten dat Begin de direc teur van de Shin Beth veiligheidsdiensten had ontslagen omdat deze had gestaan op een onderzoek bij joodse extre misten, waaronder de Goesj Emoniem-beweging, in verband met de aanslagen op Palestijnse burgemeesters op de weste lijke Jordaanoever op 2 juni Volgens het Israëlisch parlementslid Toledano die Begin om in formatie had gevraagd zou het een zwarte dag voor de staat Is raël zijn, wanneer het hoofd van de Shin Beth om die reden wordt ontslagen. Het bureau van de premier gaf een verklaring uit waarin stond dat de directeur, wiens naam niet werd vrijgegeven, eerder dit jaar gevraagd had uit zijn functie te worden ontheven. De Israë lische televisie meldde op gezag van de Washington Star dat het hoofd van Shin Beth om deze reden was ontslagen. De Israëlische onberheid heeft gisteren zeven Palestijnse natio nalisten nieuwe beperkingen opgelegd en gezegd dat zij hun ste den of dorpen op de westelijke Jordaanoever niet mogen veria- TOKIO Japan moet zijn de fensie-apparaat opbouwen ih overleg met de Westelijke bond genoten om een militair macht sevenwicht met de Sovjet-Unie te behouden, aldus een onlangs gepubliceerd witboek over de Japanse defensie. Het rapport waaraan het Japanse kabinet in middels zijn goedkeuring heeft gehecht, is een somber verslag van de gevaren waaraan Japan met zijn gebrekkig defensieap paraat bloot staat na de recente militaire acties van de Sovjet- Unie in het Verre Oosten. Dit witboek is verreweg het duide lijkste van de zes rapporten die sinds 1970 zijn verschenen. Alle belangrij ke ontwikkelingen van de laatste tijd, zoals de uitbreiding van de Rus sische vloot in de Stille Zuidzee, de stationering van Backfire-bommen- werpers en middellange afstandsra ketten in het Verre Oosten en de volgens Japan onrechtmatige -bezet ting door de Sovjet-Unie van de Ku- ril-eilanden in het noordwesten van de Stille Oceaan komen in het wit boek aan bod. „De verhoogde militaire activiteit van de Sovjet-Unie in het Verre Oosten vormt een ernstige bedrei ging voor het Amerikaans-Russische machtsevenwicht in het westelijk deel van de Stille Oceaan, waardoor de Japanse veiligheid in gevaar komt", zo stelt het rapport. Eerder dit jaar heeft de Sovjet-Unie militai re vlootoefeningen op en rond de Kuril-eilanden gehouden. Het witboek werd gepubliceerd aan de vooravond van de herdenking van de atoomaanval op Hiroshima die op 6 augustus precies 35 jaar ge leden plaats vond. Tijdens de her denkingsplechtigheden heeft de bur gemeester van Hiroshima, Takeshi Araki, in bewogen bewoordingen opgeroepen tot vrede en het buiten land gevraagd de produktie van nu cleaire wapens stop te zetten en tot algehele ontwapening over te gaan. Het witboek, dat is samengesteld door een aantal defensie-experts, is het laatste in een reeks adviesrap porten waarin de Russische dreiging wordt benadrukt en wordt voorge steld de Japanse bewapening op te voeren. Vorige maand nog werd de Japanse premier een document overhandigd waarin werd aange drongen het jaarlijks defensiebudget met 20 procent te verhogen. Kort daarna bracht ook het ministerie 35 JAAR NA HIROSJIMA - RAMP van buitenlandse zaken voor het eerst een rapport uit over he^iefen- siebeleid, \yaarin het zijn verontrus ting uitte over de Russische militaire activiteiten. In het rapport bena drukte het ministerie nog eens hoe belangrijk militaire kracht is voor het diplomatiek verkeer. (Officieel heeft Japan sinds 1945 geen leger meer, maar een een omvangrijke „politiemacht". Door een dergelijke omschrijving omzeilde men het ver bod van de Geallieerden een eigen leger op te richten, red.) Deze rapporten en de nimmer afla1 tende stroom krantenartikelen en te levisiereportages over Russische vliegtuigen die de Japanse kust ver kennen en Russische onderzeeboten die plotseling uit de Japanse wateren opduiken, hebben een crisisfeer ver oorzaakt, aldus een hooggeplaatst ambtenaar van het ministerie van defensie. De Japanners die na de Tweede We reldoorlog jarenlang afwijzend heb ben gestaan tegenover de opbouw van een defensieapparaat, zijn zich nu wel degelijk bewust van de nood zaak hun militaire kracht op te voe ren, aldus de Japanse ambassadeur in Washington. Vooral door de Rus sische activiteiten nabij de Japanse kust en de invasie in Afghanistan zijn de Japanners tot andere gedach ten gekomen, zo zei de ambassadeur. Het jongste witboek zegt dat de Wes telijke landen van Japan als werelds op één na grootste geïndustrialiseer de democratie, vragen om op defen sief gebied een rol te gaan spelen die in overeenstemming is met zijn eco nomische positie. Het voornaamste doel van de samen stellers van het witboek was om de regering te bewegen meer geld voor de defensie uit te trekken. En daar zijn ze in geslaagd. Enkele dagen ge leden heeft het kabinet defensie de hoogste prioriteit verleend bij de sa- menstelling van de bègroting en dat is sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer voorgekomen. De regering besloot om 2.6 miljard gulden meer uit te trekken voor de fensie. Washington dat er bij Japan al herhaalde malen op heeft aange drongen om zijn defensieapparaat uit te breiden, had op nog meer gehoopt. Op dit moment geeft Japan jaarlijks reeds 20 miljard gulden uit aan de fensie en dan zijn de kosten voor pensioen, scholing etc. nog niet eens meegeteld, hetgeen bij de NAVO- landen wel het geval is. ROBERT WHYMANT/ THE GUARDIAN Stakingen Polen houden aan WARSCHAU Als protest tegen de gestegen vleesprijzen hebben zich in Polen sinds 1 juli al ongeveer 140 stakingen voorgedaan. „En de golf van stakingen is nog niet weg geëbd". Dit is vernomen uit dissidente bronnen in de Pool se hoofdstad. Naar verluidt is dinsdag en woensdag voor de tweede keer in een maand tijd een staking gehouden door de 20.000 arbei ders van de grote helikopter- fabriek in Svidnik, in het zui den van Polen. Volgens het dissidente Comité voor Sociale Zelfverdediging (KDR) legden de arbeiders in Svidnik op nieuw het werk neer omdat de bedrijfsleiding niet inging op hun eisen. Het KDR maakte ook melding van een staking, afgelopen dinsdag, in de tex tielindustrie van Lodz, ten westen van Warschau, waar 10.000 werknemers in een van de grootste katoenfabrieken van de stad het werk neerleg den. Deze melding is de eerste aanwijzing, dat de arbeidson rust over de verhoogde vlee sprijzen zich nu ook heeft uit gebreid tot de voor de Poolse economie zo belangrijke tex tielindustrie. Brits bedrijf gaat omgeslagen boorplatform bergen OSLO Een Brits bergings bedrijf, SDM, zal voor een be drag van bijna tien miljoen dollar proberen het gekapseis de Noordzeeplatform Alexan der Kielland recht op te zet ten. Dit heeft een woordvoer der van de Noorse verzeke ringsmaatschappij S torebrand bekend gemaakt. De 10.000 ton metende Alexander Kielland, die in maart tijdens een zware storm op de Noordzee verging, ligt thans ondersteboven afge meerd in Stavanger. De ber gingsoperatie zal naar wordt verwacht binnen twee weken beginnen en eind oktober of begin november voltooid zijn. Bij het omkeren van het plat form zal gebruik worden ge maakt van een luchtkussen onder het dek, terwijl door speciale ventielen afwisselend lucht en water in de tanks van het platform gepompt zal wor den. De mogelijkheid bestaat dat in het hotelplatform nog enkele van de 123 slachtoffers zullen worden aangetroffen. Het zoeken naar hen zal niet beginnen voor het platform is omgekeerd. Belgische Senaat ook akkoord met staatsher vormingen BRUSSEL Nadat dinsdag de Belgische Kamer van Afge vaardigden akkoord was ge gaan met de door de regering Martens opgestelde plannen voor een staatshervorming, heeft ook de Senaat zijn fiat aan de plannen gegeven. Met 132 stemmen voor, 23 tegen en 2 onthoudingen rondden de Belgische senatoren gisteren de wetgeving af, die Wallonië en Vlaanderen het constitutio nele recht verschaft enkele van hun eigen zaken auto noom te regelen. Vissterfte langs grote rivieren ARNHEM In de plassen en sloten direct langs de grote ri vieren in ons land wordt sinds twee dagen een grote vissterf te waargenomen. De zuurstof is uit het water verdwenen door het sterk rottende gras van de uiterwaarden die lang onder water hebben gestaan. Bij het rottingsproces wordt veel zuurstof verbruikt waar door, nu het rivierwater is ge zakt, het zuurstofloze water in het open water langs de rivie ren komt. In het Gelderse plaatsje Dreumel is de brand weer ingeschakeld die met pompen zuurstof in het water probeert te brengen. Tienjarige dichteres in Rusland MOSKOU In de Sowiet- Unie heeft een tienjarige scho liere een dichtbundel het licht doen zien die volgens de pers een bestseller is. Het meisje, Raoutsjan Aspindi- rarova, schrijft al vanaf haar vijfde jaar gedichten. Zij illu streert die zelf. De bundel, ge titeld „de Uren", is uitgegeven door de „literaire uitgaven, van Kazakhstan". De 75.000 exem plaren vliegen de boekenwin kels uit.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11