imm Nederland opnieuw onder Arabische druk Iraanse studenten betogen opnieuw Leidse vierling herenigd olotov- icktail Kamer- bouw iekse iepen aan ketting Krakers in Amsterdam gaan in hoger beroep Vervoerders geven vaak aard gevaarlijke stoffen niet aan hekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas rredacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) inementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 7 augustus 1980, 70e jaargang na 21727 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Mijn zoon, mijn zoon Begin nieuwe Britse serie „Mijn zoon, mijn zoon" die speelt in Ierland. Op dit net om 22.35 uur het spionage-in- cident in Venlo. Op Ned. I 19.50 uur sterke verhalen bij Piet Römer en om 22.25 uur „Een heet hangijzer" over verboden wapenleveran ties. 4 Enige tijd regen Veel bewolking en enige tijd regen. Middagtemperatuur on geveer 19 graden. Matige aan de kust tot krachtig toenemen de wind uit richtingen tussen noordwest en noordoost Morgen zon: 6.10 - 21.16. Schev. hoogw.: 1.45 en 14.33. Laagw.: 9.55 en 22.31. iblitieagent onderzoekt de aangerichte schade in het Kamervertrek. Orkaan „AUen" raast door naar VS KINGSTON De zware orkaan „Al len die gisteren Haïti en Jamaica is gepasseerd, koerst naar de Kaaima neilanden en Cuba. Gevreesd wordt, dat het volgende doel de kust van de Verenigde Staten zal zijn. De storm, een van de krachtigste, die tot nu toe is geregi streerd, heeft in het Caribisch ge bied enorme scha de veroorzaakt. Het aantal doden is nu vijfentwintig. Atoombom snel gemaakt in Zwitserland BERN Zwitserland is ge makkelijk in staat om bin nen twee maanden enkele atoombommen te maken, maar het is niet van plan dit te doen. Dit heeft een woordvoerder van de regering gezegd naar aanleiding van protesten te gen de verkoop van een Zwitserse installatie voor zwaar water aan Argentinië. Het vreedzaam kernonder zoek in Zwitserland staat onder controle van het in ternationaal bureau voor atoomenergie. Dat Zwitser land zo snel atoombommen kan maken, betekent vol gens de woordvoerder slechts, dat het land zich kan rekenen tot de meer ontwik kelde landen in de wereld. Aanzienlijk korter werken in Enschedese textiel ENSCHEDE De Ensche dese textielbedrijven Schut tersveld en Nino kampen met zulke grote afzetproble- men dat ze overgaan tot aan zienlijke arbeidstijdverkor ting. Bij Schuttersveld zal vanaf maandag veertig pro cent minder gewerkt worden en bij Nino vanaf maandag over twee weken vijftig pro cent. Beide bedrijven hebben werktijdverkorting aange vraagd voor een periode van minstens zes weken. In die zes weken hopen ze meer in zicht te hebben in de mark tsituatie. De vakbonden zijn bang dat de overcapaciteit geen tijdelijk karakter heeft. Brillen voor Nicaragua In West-Duitsland werd in samenwerking met de organisatie Medico International een op roep gedaan, om brillen die men niet meer nodig heeft voor mensen in Nicaragua be schikbaar te stellen. Dat leverde meer dan 30.000 exemplaren op. LEIDEN De laatste twee nog in het ziekenhuis ver blijvende jongetjes van de Heuer-vijfling hebben giste ren het Academisch Zieken huis mogen verlaten. De vijfling werd, in op 8 mei geboren. Als gevolg van adem halingmoeilijkheden overleed één van de jongetjes twee we ken na de geboorte. Op 22 juli mochten reeds twee jongetjes naar huis. De twee anderen moesten, ter aansterking, nog enkele weken op de kinderaf deling van het ziekenhuis blij ven. HAAG Onbekenden en vanmorgen om vier ranaf de straat in de ka- van het Tweede Kamer- Ina Muller-Van Ast A) aan het Haagse Bin- of een molotov-cocktail oid en daardoor een 4je veroorzaakt. Het ikozijn, de gordijnen en aantal papieren op een au moesten het ontgel- Een tweede molotov- tail kwam op straat te- zijn er stellig van over- SAOEDI-ARABIë MAAKT BREEKPUNT VAN ISRAëLISCH JERUZALEM-BESLUIT BAHREIN Saoedi-Arabië en Irak, de twee grootste olie-exporteurs in de wereld hebben gisteren verklaard dat zij hun politieke en economische ban den met elk land zullen verbreken dat de Israëlische annexatie van Oost-Je- ruzalem vorige week donderdag bij wet geregeld door het Israëlische par- lement aanvaardt. Uit een gemeen schappelijk communiqué na bespre kingen tussen koning Chaled en de Iraakse president Saddam Hoessein in de oliestaat Bahrein blijkt dat de sancties ook gelden voor landen die hun ambasasades in Jeruzalem hand haven. Dit is door het officiële Saoedi- sche persbureau bekendgemaakt. Het Israëlische besluit van vorige week donderdag wordt afgewezen als een „nieuwe gevaarlijke situatie in een reeks van voortdurende zionistische aggressieve daden die de stabiliteit in de wereld bedreigt". Vorige week woensdag nog voor de offi ciële annexatie liet het Iraakse persbu reau weten dat Nederland zijn ambassade in Jeruzalem, die daar al voor 1948 het iaar dat de Israëlische staat tot stand herhaalde het standpunt van Nederland kwam bestond moet overhevelen naar dat Oost-Jeruzalem beschouwd moet een andere stad. Venezuela, dat samen worden als door Israël bezet gebied. Den met nog een aantal Latijnsamerikaanse Haag betreurt het besluit van het Israëli- landen zijn ambassade in Jeruzalem sche parlement Oost-Jeruzalem bij het heeft, gaf aan soortelijke Arabische drei- westelijke deel te trekken. Minister Van gementen gehoor. der Klaauw heeft half juli in een gesprek met Arabische ambassadeurs laten weten Een woordvoerder van het ministerie dat Nederland zijn ambassade uit Jeruza- van buitenlandse Zaken in Den Haag lem n'et verplaatsen. dat het geen gerichte actie is geweest doch een kwestie aaldadigheid," zo verklaarde vanmorgen een woordvoerder de Kamer. De brandbommen kwamen terecht in de werk- van het Tweede Kamerlid mevrouw Ina Müller-Van Ast, mens de PvdA-fractie deel uitmaakt van onder meer de ssie voor onderzoek van de activiteiten van in Nederland dende secten. Aan het adres van de leden van deze com- e zijn wel eens onvriendelijkheden geuit, die door sommi- als bedreigingen werden uitgelegd. „Het is voor ingewijden rschrikkelijk moeilijk om de weg te vinden in het kamerge- en om te achterhalen wie in welk vertrek zit. -Van buiten- it te stellen welk venster bij welke werkkamer behoort is, voor buitenstaanders, vrijwel onmogelijk. En dan zou men ;nel, goed gericht, een voorwerp 'door een klein ruitje van treffen vertrek moeten kunnen gooien, dat lijkt ons uitge- n," aldus de woordvoerder. TERDAM De Interna- le Vervoersfederatie ITF in Nederland drie Griek- :hepen wegens wantoes- tn aan de ketting laten n. De Griekse vlag is of- 1 geen „goedkope" vlag, de niet-Griekse beman- ileden op de drie schepen 'olgens de ITF-inspecteur lecht behandeld. Sommi- atrozen hebben al drie tot jaar gevaren zonder ooit gekregen te hebben. Vier maanden voor kapitein „knaktanker" ROTTERDAM De recht bank in Rotterdam heeft de kapitein en de eerste stuurman, van de „knaktanker" Energy Concentration vier maanden gevangenisstraf opgelegd. Het vonnis is zwaarder dan de eis (drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk). De rechters hebben laten meespelen dat de beladingsfouten die op de su pertanker zijn gemaakt, cata strofale gevolgen hadden kun nen hebben voor het Rijn mondgebied. Storm vertraagt zeilfeest Omgeven door een vloot van kleinere schepen bereikt het Italiaanse schip Amerigo Vespucci, gevolgd door de Clear Cloud, de haven van Amsterdam, waar vandaag en de komende dagen de grootse manifestatie Sail Amsterdam 1980 gehouden wordt. De start van de feestelijkheden is door de storm vertraagd, zodat in plaats van een feestelijke intocht volgende week dinsdag een feestelijke uittocht plaats vindt. (Zie verder pagina TEHERAN BREIN ACHTER DEMONSTRATIES NEW TORK, TEHERAN Een deel van de ongeveer 200 vrijgelaten Iraniërs die vorige week' werden opge pakt tijdens pro-Khomeiny- demonstraties is gisteren naar Washington terugge keerd om opnieuw te protes teren bij het Witte Huis in Washington. Daar houdt een aantal andere Iraniërs al een week lang een honger staking waarbij zij voortdu rend blootstaan aan scheld partijen van boze Amerika nen. In New York moest de politie zeventig Iraniërs in bescherming nemen die door 400 Amerikaanse demon stranten werden aangeval len toen zij gisteren vanuit het Islamitisch Centrum op nieuw naar Washington wil den vertrekken. Er is ook een groep Iranërs die voor het gebouw van de Vere nigde Naties in New York. Dit deelde radio-Teheran mede, dat ook verdere bijzonderhe den gaf over de demonstraties in New York en Washington. De ongeveer zeventig in hech tenis genomen Iraniërs die maandag in Londen waren aangehouden na pro-Kho- meinydemonstraties zijn giste ren in hongerstaking gegaan. Frankrijk heeft gisteren ge protesteerd tegen uitlatingen van de Iraanse president Bani- Sadr die voor de Franse tele visie verklaarde dat dit land militaire opleidingskampen op zijn grondgebied heeft. De Franse minister Ponget zei dat Frankrijk dit nooit zou toe staan. Ondertussen heeft het Iraanse dagblad Kayan een nieuw complot ontdekt tegen het isla mitisch bewind onder leiding van oud-premier Bakhtiar. Gisteren werden veertien mensen terechtgesteld van wie er dertien betrokken zouden zijn bij een staatsgreep. In to taal zijn 49 mensen in verband ihiermee geëxecuteerd. Iraanse vrouwen begroeten met vreugdekreten de vrijlating van de Iraniërs in de Verenigde Staten. In Iran werden gisteren weer massaal demonstraties gehouden, ditmaal tegen Is raël, nadat Khomeiny had ge zegd dat de islamieten met de hulp van God de Israëli's van de aarde zullen verdrijven van wege hun annexatie van Oost- Jeruzalem. AMSTERDAM De advocaten van de krakers van de appartementen aan de Prins. Hen drikkade in Am sterdam gaan in hoger beroep te gen het vonnis van rechtbank president Borger- hoff Mulder. Deze bepaalde vorige week dat de kra kers uiterlijk eind volgende week het pand ontruimd moeten hebben. De advo caten van de kra kers noemen het vonnis slecht, om dat de rechtbank- Sresident bepaal- e dat op grond van getuigenver klaringen en be wijzen tegen een van de krakers een heel complex ontruimd moet worden. „De president blijft het pand als een complex zien, terwijl het duidelijk gescheiden wonin gen zijn", aldus advocaat Kersting. Met het hoger beroep proberen de krakers een ontruiming door „de sterke arm" alsnog te voorkomen. Kersting: „Als ik burge meester was zou ik wachten met een ontruiming van het ge bouw, omdat best eens zou kunnen blijken dat het vonnis niet juist is". Formeel heeft het instellen van een beroepsprocedure geen invloed op een vonnis in een kort geding, omdat dif met een uitvoerbaar is. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIHIIIII UU1JUU1UU1111IIIIIIIIII1UUUU1IU1I Geen krant ontvangen? Bel tueeen 11.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per tpeclale koerier wordt de krant alenog bezorgd. ROTTERDAM Op ruim twintig procent van de tankau to's die dagelijks door de Botlektunnel bij Rotterdam gaan, staat niet vermeld welke gevaarlijke stof de auto vervoert De auto's vermelden geen stofnummers op de daarvoor be stemde oranje borden. Dit is gebleken tijdens een onderzoek van de afdeling verkeer en vervoer van Rijnmond in sa menwerking met de dienst milieubeheer Rijnmond naar het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg in Rijnmond. Volgens het wegenverkeersregelement is het verboden ont plofbare, bijtende, brandbare stoffen en tot vloeistof ver dichte gassen door tunnels te vervoeren. Dagelijks gaan 180 tankauto's met gevaarlijke stoffen door de Beneluxtunnel. Behalve de twintig procent die de vervoerde stof niet vermeldt, bleken per dag nog negen tankauto's de verbin ding ten onrechte te gebruiken. Dieselolie wordt het meest in Rijnmond vervoerd, 22 procent van alle transporten, gevolgd door benzinetransporten (15 procent), vloeibaar petroleumgas LPG (15 procent) en azijnzuur (1,5 procent). Van de te vervoeren stoffen bestaat binnen Rijnmond voor 2,5 procent een routeplicht. Vrijwel alle daartoe verplichte trans porten (99 procent) volgen ook die route. Onlangs is de gemeen te Rotterdam overgegaan tot het instellen van een LPG-route- plicht. Uit het onderzoek, dat in augustus en oktober 1979 plaatsvond, bleek verder dat de meeste transporten met gevaarlijke stoffen langs de zuidkant van de Nieuwe Waterweg verloopt, terwijl 300 Britten hebben aan eigen olie genoeg LONDEN Het olieverbruik in Groot-Brittannië is zo sterk af genomen, dat het land nu voldoende olie produceert om zijn ei gen behoefte te dekken, volgens voorlopige cijfers van het mi nisterie van energie. Het verbruik in het tweede kwartaal van dit jaar was 13,5 pro cent kleiner dan in hetzelfde kwartaal 1979. Ook het gasver bruik nam sterk af. De vermindering van het olieverbruik is overigens geen typisch Brits verschijnsel. Ook in andere wester se landen hebben het hoge peil van de olieprijzen en de econo mische teruggang de vraag duidelijk doen afnemen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1