Iraaiise studenten !in Amerika vrijgelaten Nederland voor mil joenen de boot in Unifillers vastgenouaeiK' i door milities FRAUDE MET ONTWIKKELINGSGELD m w ritse man geurt et zichzelf Kazerne in opschudding doornepbom Hagel houdt sla prijzig ID Loonmaatregel voor 1981 vergeten Raad van Kerken vraagt Tweede Kamer afwijzing van leegstandwet Twee miljoen voor voetgangerstunnel Willem de Zwijgerlaan £eidae (Bwrna/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ekersdijk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas «facteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoont)es ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) lementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 6 augustus 1980, 70e Jaargang na 21728 Perioden met regen Veel bewolking en perioden met regen. Tegen de avond van het westen uit opklarin gen. Minima rond 15, middag- temperatuur omstreeks 19 gra den. Vrij krachtige tot harde zuidwestenwind Morgen zon: 06.08 - 21.18. Schev. hoogw.: 00.39 en 13.29. Laagw.: 08.47 en 21.27. onze correspondent Bert van Velzen) OEN Opvallend veel Britse mannen zijn onwelriekend voelen zich daar kiplekker bij zo blijkt uit een onderzoek, Jor een cosmetische industrie op touw is gezet. Het onder wijst op een voorkeur van de Britse man, om een vrij dui- t geur af te scheiden. Hij schept daar behagen in, zolang er Mste door zijn omgeving geen al te negatieve opmerkingen vorden gemaakt. In het rapport wordt geleerd opgemerkt, Brit met zijn lichaamsgeur zijn bestaan probeert te beves- In zijn eigen huis zou de Britse man er prijs op stellen een raffe geur af te scheiden om daarmee zijn rol als gezags- aan te geven. Dat komt neer op een soort afpalen van zagsterreinzo denken de onderzoekers. Grote opschudding heerste gisteren in en om de Knoop- kazeren in Utrecht toen een 18-jarige jongeman voor keu ring binnenstapte met pruik, hoedje, flapschoenen én een koffer met opschrift „Explosie ven". De Eyplosieven-oprui- mingsdienst en tientallen stro balen moesten eraan te pas komen om te constateren dat het em wat loze draden ging. De jongeman, behorend tot de anti-militairistische actiegroep Onkruit zal bedreiging ten las te worden gelegd. BREDA De hagel die zondag in sommige delen van Neder land neerkwam, heeft op veel plaatsen grote schade veroor zaakt in de fruitteelt en de glas tuinbouw. Volgens de hagel ver zekeraars zijn de meeste schade- meldingen afkomstig uit Noord- Holland, Zuid-Limburg eil Noord-Brabant Op de Bredase veiling is giste ren bekendgemaakt dat de scha de in de glas- en vollegrondtuin- bouw in Brabant wordt geschat op ruim vier miljoen gulden. Bij zo'n vijftig bedrijven wer den enkele honderden, soms dui zenden ruiten stukgehageld. In veel gevallen liepen ook de ge wassen schade op. De aanvoer van sla op de Breda se veiling, maatgevend voor de totale Nederlandse sla-aanvoer, was gisteren de helft kleiner dan vorige week. Verwacht wordt daarom dat de prijs van de sla, mede als gevolg van de geringe aanvoer, voorlopig nog aan de hoge kant zal blijven. Chinese wijn net Frans "bouquet" COGNAC De Franse cognaconder neming Remy Martin gaat China helpen bij de produktie van wit te wijn, zo is gisteren door de onderneming bekendgemaakt. Er is al een voorlopig akkpord gesloten met de commune Tieniin. De regering in Pe king heeft haar in stemming met de overeenkomst be tuigd, maar er moet nog een officieel con tract worden gesloten. NEW YORK LON DEN Op een na alle 192 Iraanse studenten die zondag in Washing ton werden aangehouden op de verdenking ille gaal in de VS te verblij ven en die weigerden hun namen te noemen, zijn vannacht weer op vrije voeten gesteld. Van 169 van hen is vastge steld dat zij geldige pa pieren hebben en twee anderen verblijven per manent in de VS. De laatste Iraniër zal in Washington voor de rechter moeten verschij nen. De gevangenhouding van de Iraniërs leidde, zoals wij gisteren meldden, in Teheran tot heftige anti- Amerikaanse betogingen. Er werd gesteld, dat de studenten zouden worden mishandeld. Een in de VS woonachtige imam, die hen in de gevangenis be zocht, sprak deze verhalen gisterenavond echter met klem tegen. De behande ling in de gevangenis was volgens hem „goed". De op vragen en hun namen te noemen en dreigen met een hongerstaking. Het Iraanse persbureau Pars sprak vannacht over de „bloeddorstige" Britse po litie, die „onschuldige stu denten" had verwond. Volgens de politie zijn er echter geen gewonden ge vallen. 191 Iraniërs zijn met een bus naar de wijk Queens in New York gebracht om een gebedsdienst bij te wo nen. In Londen heeft een rechter ongeveer zeventig Iraniërs, die maandag avond slaags raakten met de politie, in voorlopige hechtenis gesteld. Ook zij weigerden te antwoorden Terwijl in het gerechtsgebouw in Londen de zaak diende tegen een aantal Iraanse studenteh die bij de Ameri kaanse ambassade slaags waren geraakt met de politie, hielden sympathisanten voor het gerechtsgebouw een betoging. ■■I KAMERLID WEUERS (CDA): DEN HAAG Het kabinet zou verstandig handelen door een loonmaatregel voor 1981 te verge ten. Een eenzijdig dictaat zou maatschappelijk gezien een ver gissing zijn. Ik acht de contracten tot nu toe niet onverantwoord. Ook een gedeeltelijke loonmaatre gel zoals hier en daar bepleit, vind ik onzin, aldus het CD A-ka merlid Weijers, voorzitter van de commissie sociale zaken van zijn fractie en voorzitter van de ka mercommissie voor ambtenaren zaken, in het blad De Werkgever van het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond NCW. Het kabinet zou volgens Weijers de sociale partners duidelijk moeten maken dat het geen loonmaatregel overweegt. Ook zou het voorstellen moeten doen om tot een akkoord te komen met werkgevers en werkne mers. Voor ambtenaren en trendvol gers zou gedacht kunnen worden aan schoning van de prijscompensa tie voor energie, aldus de CDA-er. Weijers verklaart zich voor- noch te genstander van het opheffen van de belastingaftrek voor sociale premies. Over de solidariteit tussen actieven en niet-actieven zegt hij dat wel ie dereen die solidariteit moet voelen: „Ook aan de onderkant. We moeten van de heilige koe van de koop- krachthandhaving af. Als het be drijfsleven door de koopkracht zakt, dan moet dat ook gelden voor de in- actieven". Wel zegt Weijers dat de koppeling van inkomens van actie ven en inactieven gehandhaafd moet worden, zolang de sociale partners bereid zijn extra financiële lasten te dragen. Brandende kaarsen in Zaltbommel Anderhalf uur en elf stralen had de Bommeler brandweer gisteravond nodig om de grote brand in de kaarsenfabriek De Toren te blussen. Het vuur was moeilijk te bestrijden door de grote grote hoeveelheid kaarsen en paraffine die vlam hadden gevat. Het toegestroomde publiek werd met het oog op ontploffings gevaar op zeer ruime afstand gehouden. De fabriek is geheel uitgebrand. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad van Kerken zal de Tweede Kamer vragen het ontwerp van de regering voor een leegstandwet niet (ongewijzigd) te aanvaarden. De voornaamste reden daarvan is, aldus drs. L. J. Hogebrink, voorzitter van de Commissie Kraakproblematiek van de raad, de angst „dat dit ontwerp de problemen rond het kraken niet zal vermin deren, maar juist de grootst mogelijke ellende zal veroorza ken". _t De kritiek van de Raad van Kerken is vooral van belang, <n$ dat, zoals het er nu naar uitziet, de opstelling van het CDA be slissend zal zijn voor het al of niet aanvaarden van het wetsont werp. In het verleden hebben de christen-democraten zich op dit punt bevattelijk getoond voor de mening van de raad. Vrij wel de gehele linkerzijde in de Kamer is tegen het wetsontwerp, terwijl de VVD en de kleine rechtse partijen zich wel in de ideeën van de regering kunnen vinden. De progressieve partijen steunen het initiatief ontwerp voor een leegstandwet, dat de PvdA'ers Patijn en mevrouw Salomons hebben ingediend. DEN HAAG Vier Nederlandse Unifil-militairen, twee officie ren en twee soldaten, zijn gisteren in Zuid-Libanon enkele uren vastgehouden door de christelijke milities van majoor Haddad. Aanleiding tot de gijzeling was vermoedelijk een schotenwisse ling, die volgde op de dood van twee militiesoldaten, die maan dag met hun auto op een landmijn gereden waren. Volgens majoor Haddad was de mijrv gelegd door Palestijnen die door Ne derlands en Iers Unifilgebied waren getrokken. Gisteren kwam het tot een artilleriebeschieting van de milities, waarop het- Nederlandse batljon met mitraiÜeurschoten ant woordde. Daarna werden de vier Nederlandse militairen aange houden die enkele posten bezochten. Zij werden na zes uur gij zeling ongedeerd vrijgelaten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuimiiiiii ji de Britten meestal be- d zijn voor de geur van dem.... 'en de Britse mannen zich om lichaamsgeur te be neren. endeel zij zijn er in vele Hen zelfs trots op. r tenminste geen aan- n op gemaakt wor- (Van een onzer DEN HAAG GENEVE Minis ter De Koning van Ontwikkelings samenwerking weigert nog langer gelden beschikbaar te stellen aan het International Universitary Ex change Fund (IUEF), een in Genè- ve gevestigde internationale orga nisatie die hulp verleent aan voor verslaggevers) namelijk studenten uit Latijns- Amerika en Afrika. Intern onder zoek heeft namelijk uitgewezen dat de organisatie, die behalve met Ne derlandse overheidsgelden ge steund wordt door Zweden, Dene marken, Noorwegen en Canada, zich in de afgelopen vijf jaar aan steeds grotere zwendelpraktijkeh heeft schuldig gemaakt. Voor zover tot nu toe bekend, is in de elf jaar die de organisatie bestaat een bedrag van vijf miljoen gulden verduisterd. Het IUEF in Genève spreekt zelf van een „ver lies van slechts twee miljoen Zwitserse francs, (ongeveer 2.400.000 gulden). De Ne derlandse bijdrage aan het Fonds is van 200.000 gulden in 1974 opgelopen tot 2,3 mil joen gulden in het afgelopen jaar. In totaal werd in die periode minstens acht miljoen gulden uitgegeven in het kader van studie beurzen aan buitenlandse gevluchte studen ten, zo bevestigt het ministerie van ontwik kelingssamenwerking. Behalve van regeringsinstanties ontving het IUEF ook gelden van particuliere Neder landse organisaties waaronder de NOVIB, de katholieke Caritas Neerlandica, het pro testantse ontwikkelingshulporgaan ICCO en waarschijnlijk ook van het Universitair Asylfonds. Het Comité Zuidelijk Afrika in Amsterdam gaf toe wel contacten gehad te hebben met de organisatie in Geneve, maar nimmer gelden aan haar te hebben toever trouwd, omdat men de zaak vanaf het begin j niet had vertrouwd. Het NOVIB stopte vo- j rig jaar zijn bijdragen nadat de men lucht had gekregen van de kwalijke praktijken in de organisatie (zie verder pagina 11- Orkaan „Allen" bombardeert kust Als ware het een bom, zo „explodeert" een reusachtige golf op de kust van Santo Domingo. Het is een uitspatting van de cy cloon „Allen", die door deskundigen als een van de zwaarste van deze eeuw wordt getypeerd. Begonnen bij de Kleine Antillen trekt hij een verwoestend spoor in de richting van Porto Rico of Jamaica met snelheden van meer dan tweehonderd kilometer per uur over een breedte van zeshonderd kilometer. Er wordt al gesproken over tien dodelijke slachtoffers, vernielde oogsten en enorme materiële schade. LEIDEN Minister Tuyn- man van Verkeer en Water staat heeft twee miljoen gul den beschikbaar gesteld voor de aanleg van een tun- nel voor voetgangers en fiet sers onder de Willem de Zwijgerlaan. Hij komt hier mee tegemoet aan de wens van omwonenden, die jaren lang acties (onder meer en kele blokkades) hebben ge voerd voor de tunnel die een veilige oversteek van de drukke verkeersweg moge lijk moet maken. Het gemeentebestuur van Lei den steunde de wens van de bewoners, maar lietdiverse malen weten geen geld be schikbaar te hebben. De mi nister heeft besloten de voet gangerstunnel bij de Kooilaan deel te laten uitmaken van de route Merenwijk naar het cen trum van Leiden. Langs deze route liggen al fietspaden. Een knelpunt is al jarenlang de ge vaarlijke kruising met de Wil lem de Zwijgerlaan. De minis ter schrijft in zijn mededeling, dat de veiligheid van fietsers en voetgangers door de tun nelbouw stellig zal toenemen. Jongen vist girokaarten uit brievenbussen ZWOLLE De Zwolse politie heeft een 18-jarige man uit die plaats aangehouden, die giro kaarten uit brievenbussen stal en liet verzilveren, op die ma nier kreeg hij 17.000 bij el kaar, waarvoor hij diverse goederen kocht. Hij kreeg de artikelen zonder dat hij zijn betaalpasje hoefde te laten zien. Een deel van de gestolen goederen is bij hem thuis ge vonden. v "v v v

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1