Veel belangstelling voor twaalfde Volksdans festival Verbouwing clubhuis 't Mierennest kost ruim een half miljoen Texel Bejaarden en kinderen gratis naar circus Krone LEIDSE COURANT DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 et te hoge aart naar "spÜet toilet 'WOUDEN De bijna i. 20. hoge druk in de er Wlfas van een misdaiorijdende amerman was er de |en van, dat hij er zich gedane arbeid toe liet de maximum J£e£lheid met dertig urometer te serie.erschrijden. Door de troelige argumenten, i de getergde NET jtomobilist aanvoerde, lass, nt kantonrechter ekens zich itermorgen echter niet 0 TeWmurwen. Een <progrigeman, die op zoek erber ar ijsco een 'Lq °rr^keersovertreding Imrep.?ing, had iets meer feces. j het horen van de lllnklacht het binnen bebouwde kom rijden ^™"1t een snelheid van n ihtig kilometer per uur begon de verdachte amerman zijn '•j0 Miauwend relaas. „Ik 13 00rst dringend naar het Ik had het bijzonder klnieilijk. Er stonden prme zweetdruppels op n gezicht. Ik weet niet 4g jihet u wel eens taxi erkomen is, maar het is èselijk," aldus prklaarde de verdachte p de kantonrechter. automobilist bleek in jhandeling bij een arts, adat hij met de lelmatigheid van de ik in hoge nood keert. Gezien de ernst de kwaal vond de in, dat hij zich redelijk beheerst: „Mijn auto honderdvijftig leter per uur rijden. I vind het best knap, dat 18J niet harder dan tachtig ié Hied. In zo'n toestand wil )°2^namelijk wel hard op !t gaspedaal drukken." *^ntonrechter Teekens ëek goed op de hoogte in de situatie op de weg jn Voorschoten naar Jiden, waarop de zich bij zijn 17.24 nhouding bevond. De ®- 17pn kwam vanuit Den had in »rschoten reeds een [noir bezocht. Daarna hij weer plankgas ;even. „U had He|derweg van orschoten naar Leiden »t een noodlanding inen maken. Er zijn die weg verscheidenen fé's, aldus de rechter. Officier van justitie ëvrouw Tan meende, dat verschillende belangen ^Hhet geding waren; die |Hn de verdachte de ^Hicier verklaarde daar wel enig begrip jor te hebben en die in de verkeersveiligheid, tnzelfsprekend mag aan verkeersveiligheid niet tornd worden. De ficier eiste een boete van va^entig gulden subsidiair Bojee dagen hechtenis. In edqn laatste woord wilde de wederom in n bltails treden over us rftgeen hij even daarvoor Siiuitentreure duidelijk heJd gemaakt. De id. |nton rechter snoerde de de mond en r^nniste conform de eis. in ïjn; ïn, |v ,er jtoi tic 1b >NI n jongeman reed driftig zoek naar een ijscowin- I de Eerste Binnenvest- acht op, hoewel dat, ko- ende vanaf de Steen- aat, ten strengste verbo- De automobilist rklaarde, dat zijn vriend m op de fout opmerk- am maakte. Toen hij hter terug wilde rijden, eek de weg versperd tor een politiewagen. „Ik aag een beetje menselijk grip. Ik kreeg niet eens "t kans om mezelf te cor- |eren," verklaarde de tlwillende verdachte, die passagier als getuige ld meegebracht. De offi- 111 er zei niet van de gebrui- uu ilijke boete van vijfen- 0r ertig gulden af te willen ijken. De rechter had lige consideratie: „U J lóest het verkeersbord bl Ituurlijk zien, maar ik iaI il het ijsje voor u niet al duur maken. Ik verlaag boete tot vijfentwintig ddei Het vooraanzicht van het nieuwe clubhuis 't Mierennest aan de Morsweg LEIDEN Het clubhuis 't Mierennest aan de Morsweg staat een ingrijpende ver bouwing te wachten. Een ex tra verdieping op het pandje moet de broodnodige ruimte verschaffen om optimaal aan de activiteiten plaats te kunnen bieden. De gemeen teraad krijgt binnenkort een voorstel op tafel waarin ge vraagd wordt ruim een half miljoen (541.000 pilden) be schikbaar te stellen voor de bouwplannen. Een uitgave die wellicht zonder al te veel gekibbel verstrekt zal wor den. De rijksoverheid heeft inmiddels al laten weten dat de gelden terugvloeien in de gemeentekas via de zoge naamde Interim Saldo Rege ling Het clubhuis is eigendom van de stichting De Jeugdhaven. Het is een oud gebouw met 2 grotere ruimten, één kleinere en een kamer die als kantoor gebruikt wordt. In deze ruim ten moeten alle aktiviteiten plaats vinden. Dit betekent in de praktijk dat wanneer de crèche is afgelopen het speel goed moet worden opgeborgen voordat de handenarbeidtafels kunnen worden neergezet. Een dergelijk ongewild multi functioneel gebruik doet zich ook voor bij de andere ruim ten. Extra verdieping Volgens de plannen van de stichting De Jeugdhaven wordt het oude gebouw gro tendeels afgebroken om er een nieuw pand voor in de plaats te zetten. Op de plaats van het oude, twee verdiepingen tel lende, gebouw komt nu een pand met drie verdiepingen te staan dat echter nauwelijks hoger uit zal vallen dan het, oorspronkelijke clubhuis. Het oude gebouw had onnodig hoge plafonds en door deze in het nieuwe pand tot normale hoogte terug te brengen wordt precies zoveel ruimte gewon nen als nodig is voor één extra verdieping. De begane grond in het nieu we clubhuis wordt grotendeels ingenomen door een ontvang struimte die ook gebruikt gaat worden voor allerlei buurtak- tiviteiten. In een afgeschermd gedeelte wordt de crèche ge houden. Op de eerste verdie ping wordt een handenarbeid- lokaal en een ruimte geschikt voor de kookcursussen inge richt. In beide lokalen kunnen de voor de cursussen benodig de kookplaten en werkbanken blijven staan. De tweede ver dieping van het nieuwe pand wordt vrijwel geheel ingeno men door een ruimte voor jon- gerenaktiviteiten waarin ook een bar is ondergebracht. Met de verbouwing is een be drag van 541.000 gulden ge moeid dat via de Interim Sal do Regeling door het rijk wordt betaald. De hele ver bouwing neemt ongeveer een jaar in beslag. Wanneer alles volgens schema verloopt kan het nieuwe pand aan het eind van de vakantie in 1981 in ge bruik worden genomen. De aktiviteiten en administratieve bezigheden zullen zolang in het buurthuis van de vereni ging d'Oude Morsch plaats vinden. LEIDEN Frida Sembach- Krone, de eigenaresse van het grootste Europese circus, dat volgende week in de Sleutelstad optreedt, heeft de Dienst Sociale Zaken achthonderd vrijkaarten overhandigd. De kaarten van circus Krone zijn be stemd voor bewoners van Leidse bejaarden- en kinder tehuizen. De première in Leiden heeft volgende week donderdag om acht uur 's avonds plaats. Daarna zijn er tot en met zon dag 17 augustus dagelijks twee voorstellingen: om 15.00 en om 20.00 uur. Tijdens het bezoek aan Leiden staat de grote cir custent op het Schuttersveld. Leidse auto mobilist ramt drie wagens LEIDERDORP Bij een ongeval op de provinciale weg 5 ter hoogte van de Dwarswetering zijn gisteravond om streeks half negen twee mensen ge wond geraakt. Het ongeluk, waarbij in totaal vier auto's be trokken waren, werd veroorzaakt door een 53-jarige Leidenaar. De ge wonden zijn overge bracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. De Leidenaar, ko mend uit richting Roelofarendsveen, raakte ter hoogte van de Dwarswetering door nog onbekende oorzaak de berm. Door te krachtig naar links sturen kwam hij op de verkeerde rij baan terecht en ram de tegemoetkomende Uitbreiding Het Leidse politie-apparaat is uitgebreid door de aan stelling van inspecteur J-A.Nap. De 23-jarige inspec teur volgde de vier-jarige politieacademie in Apel doorn waarna hij bijna een jaar stage liep als agent in Eden en als brigadier en adjunct-inspecteur in Delft. De heer Nap, Rotterdammer van geboorte, is officieel per 1 juli aangesteld en zal zich vooralsnog met de al gemene zaken bezig houden. Kurosawa Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden draait op maandag 11 augustus de film Rashomonuit 1950 van de Japanse regisseur Akira Kurosowa. Met deze film won Kurosowa de grote prijs van het festival van Ve netië. De film wordt om 20.00 en 22.15 uur gedraaid. Een van de vernielde auto's drie auto's. De eerste auto die hij raakte, bestuurd door een Hagenaar, liep alleen materiële schade op. De tweede aangere den auto schoot door de klap in de sloot. De bestuurder van deze wagen werd met heupletsel naar het ziekenhuis gebracht; zijn wagen is total loss. De derde auto, bestuurd door een Hoogmadese automo bilist liep eveneens alleen materiële scha de op. De Leidenaar kwam met de schrik vrij maar zijn passagier moest worden overge bracht naar het zie kenhuis. De auto van de Leidenaar is total De dansgroep uit Joegeslavië. Deelnemers uit de Balkan. LEIDEN Het twaalfde Interna tionale Volksdansfestival 1980, dat op op vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 augustus in de Leidse Groenoordhallen wordt gehouden mag zich verheugen in een zeer grote belangstelling. Momenteel is al meer dan de helft van het aan tal beschikbare plaatsen in de voorverkoop aan de man gebracht. Het Volksdansfestival wordt voor de zevende achtereenvolgende keer door de Nederlandse Volksdansve reniging (NEVO) In de Sleutelstad georganiseerd en heeft dan ook de toevoeging „Leiden" gekregen. Het Volksdansfestival 1980 zal, met uitzondering van vrijdag- en zater dagnacht, een doorlopend program ma van dans, zang en muziek bieden. Vooral het muzikale element zal dit jaar zeer nadrukkelijk en overal aan wezig zijn. De orkesten en zangers van de deelnemende groepen spelen en zingen tijdens de voorstellingen, de dansinstructie met de buitenlandse dansleiders en in het folk-café. Voor de voorstellingen, in de pauzes, in het het folk-café, bij de kostuumshow en bij de slotbals spelen de Nederlandse volksdansorkesten Prelaz en Ranja. De presentatie van het festival is in handen van de Eveline Velsen van de AVRO. Volksmuziekkenner Rob Smaling presenteert het programma in het Folk-café. Een geheel nieuwe activiteit op het festival is „Ontmoet de Groep", een speciaal programma van drie van de buitenlandse groepen op zaterdag om 11.30 en 14.30 uur en op op zondag om 10.30 uur. De groe pen krijgen in het kader van deze acitiviteit gelegenheid om dingen te doen die karakteristiek zijn voor hun land of de aard van de groep en die niet in gewone voorstellingen tot hun recht kunnen komen. De organisato ren hopen middels deze opzet een di recter contact tussen toeschouwers en volksdansgroepen tot stand te kun nen brengen. Deelnemers De NEVO heeft dit jaar tien volks dansgroepen voor het festival uitge nodigd. Uit Hongarije komt de groep Medosz, een groep die bestaat uit me dewerkers van de Lanbouwhoge- school in Boedapest. Medosz wordt begeleid door het eigen orkest Ka- lamjka. De Balkan is verder verte genwoordigd door het ensemble Ivan Goran Kovacic uit Joego-Slavië. Bei de Oosteuropese groepen treden op in de vaak schitterende kostuums die kenmerken zijn voor een bepaalde streek in hun land. De Apple Chili Cloggers zijn afkomstig uit North-Ca rolina in de Verenigde Staten. Zij brengen een tapdansachtig optreden op snelle blue grass muziek. Uit Frankrijk komt de group folklorique Lous Las Aygues. De groep is afkom stig uit het plaatsje Eugenie-Les- Bains in de streek Les Landes. De schaapherders bewegen zich in deze moerassige streek van oudsher voort op lange stelten, die in de loop der ja ren ook een plaats kregen in de plaatselijke folklore. Vandaar dat di verse dansen op stelten zullen wor den uitgevoerd. Uit het pittoreske vissersdorp Nazaré in Portugal komt de groep Mar Alto. De muziek en de liederen die de groep brengt zijn vaak eeuwenoud en natuurlijk ontbreken daarbij de be roemde Portugese fado's niet. Opval lend zijn de kostuums van de vrou wen, die zeven of negen gokken over elkaar heen dragen. De Zuidameri- kaanse dansgroep Tequendama is sa mengesteld uit studenten uit ver schillende Zuidamerikaanse landen die op dit moment in Spanje stude ren. Het programma van de groep is daardoor zeer gevariëerd, het omvat dansen en muziek uit Bolivia, Peru, Chili en Argentinië. De Nederlandse volksdans zal dit jaar zeer sterk op het Leidse festival ver tegenwoordigd zijn. Vier groepen brengen een rijk geschakeerd pro gramma van vaak weinig bekende Nederlandse volksdansen. Uit Am sterdam komen de groepen Paloina en Hupsakee, die internationaal furo re hebben gemaakt. Ook de beide an dere groepen, het Haags Folkloris tisch Dansensemble en de dansgroep Radostan uit Rotterdam hebben veel internationale ervaring. Programma Het Volksdansfestival begint op vrij dag 15 augustus met de traditionele optocht van de deelnemende groepen in klederdracht door het centrum van Leiden. De optocht vertrekt om 14.00 uur vanaf het parkeerterrein aan de ir. Driessenstraat en loopt dart via Haarlemmerstraat, Kort Rapen burg, Prinsessekade, Breestraat en Nieuwe Rijn naar het Stadhuisplein, waar om 15.00 uur korte demonstra ties gegeven worden. Om 15.30 uur vindt de officiële ontvangst in de Burgerzaal door het college van b. en w. plaats. Om 17.00 uur wordt in de Groenoordhallen het openingsbal ge houden met het orkest Rania. Vanaf 20.00 uur treden alle buitenlandse en twee Nederlandse groepen op. Om 23.00 uur is de voorstelling afgelopen en begint voor de liefhebbers het volksdansbal. Op zaterdag 16 augus tus is er vanaf 9.30 uur een volledig dagprogramma met folk-café (de voor deze gelegenheid omgedoopte bistro van de Groenoordhallen), dan- sinstructies, Ontmoet de Groep en de folkloristische markt. Op deze markt zijn tal van zaken te koop die met het festival samenhangen, zoals platen, muziekinstrumenten en dergelijke. Om 20.00 uur treden wederom alle buitenlandse groepen op en één Ne derlandse groep. Om 23.00 uur weer volksdansbal voor de liefhebbers. Op zondag wordt het volledige dagpro gramma van zaterdag vanaf 9.30 uur herhaald. Op deze dag treden alle buitenlandse groepen en één Neder landse groep om 14.00 uur op. Om 17.00 uur wordt het Volksdansfesti val feestelijk afgesloten. Kaarten voor het festival zijn ver krijgbaar in de voorverkoop tot 15 augustus bij de Leidse VVV, Stations plein 210, tel. 146846 en verder aan de zaal. Vanaf vrijdag 15 augustus zal er ook een grammofoonplaat van het festival te verkrijgen zijn waarop eerdere opnamen van de muziek van de deelnemende groepen. TIJDENS BOUWVAK Voor twintig mille aan lood gestolen LEIDEN Twintigduizend gulden aan lood is tijdens de bouwvakantie gestolen van uit verscheidene in aanbouw zijnde woningen. Een bouwbedrijf uit Papen- drecht deed bij de politie aan gifte van de diefstal van een hoeveelheid lood ter waarde van vijftienduizend gulden. Het lood in totaal tachtig meter lang en veertig centime ter breed was weggesneden van gevels en schoorstenen van bouwwerken in het 'Plan Boekhorst'. Tevens werden al daar vernielingen aan het metselwerk aangericht. Een bouwbedrijf uit Katwijk deed eveneens aangifte van diefstal van lood. Ook werden pakken glaswol gestolen. De totale schade bedroeg daar 5000 gul den. MARKTEN Pruimen 145-205; aardappelen 16-31; andijvie 133-167; augur ken 50; snijbonen 490-540; stambonen 320-350; kroten 54 rode kool 50; spits kool 59-66; postelein 32-82; prei 97-102; ra barber 51-61; spruiten A 60- 100; spruiten B 50; spruiten C 35-65; uien 44-67; meloenen 175-340; bloemkool 1x6 80-185; bloemkool 8 ST 50-115; bloem kool 10 ST 55-60; sla 26-76; pe terselie 19-39; radijs 45; selderij 22-37. advertentie Voor uw vakantie kort of lang de WV Texel regelt 't graag voor u! 3-, 5- en 8-daagae hotelvakantie» incl.bootvervoer en verzekering vanal f 70,- (logies en ontbijt), f 90,- (haltpension) en f 95,- (volpension). Kampeervakantie» vanaf f 22,50 p.p.p.w. 3 dagen fietsen of 5 dagen wandelen, volpension f 125,-p.p. resp. f 240,- p.p. En een nazomer-bungalow huurt u al vanaf f 250,- per week. Aanbiedingen gelden vanaf 1 september 1980m.u.v. kampeer- vakanties (14 augustus 1980). Inlichtingen en boekingen; 1 WV Texel, Postbus 3,1790 AA Den Burg, Tel 02220-2844. f—* 1 O I PubGkaiK m samenwerking mei hel i Nationaal Bureau voor Toerisme m Den Haag.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3