t )odentalvan bomaanslag 86 gestegen Koele en warme lucht botsen met donderend geweld Begin: vervroegde verkiezingen akan tiegangers espreid naarh uis <2owuwl <ersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) imenten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Maandag 4 augustus 1980, 70e jaargang no. 21724 Film Film „De zoon van Monte Christo" om 20.00 uur op Ned. I en om 21.55 uur documentai re „De vergeten oorlog". Op Ned. II om 20.27 uur mu ziekprogramma „Waylon Jen nings at the Grand Ole Opry" en om 21.20 uur tv-serie „Kaz". Regen Enige tijd regen, later opkla- ringen. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest Morgen zon: 6.04 - 21.22. Schev. hoogw.: 10.51 en 23.24. Laagw.: 6.15 en 18.53. sische lucifers strijken m Britse haren in ÏN Ook de Britse spoorwegen maken van r de hand liggende middel van doosjes luci- .iruik om voor zichzelf en met name voor de gten van „British Rail" reclame te maken. Er r sprake van een schoonheidsfoutje: de doos- Evoorzien van het opschrift „Made in USSR". Yjetrussisehe lucifers strijken nu tegen de ha- Jvan het conservatieve parlementslid Robert Hij ontstak bijgevolg in woede en schreef een sief aan de president-directeur van British verbijsterend noemt hij het, dat een staatsbe- ?clamelucifers „en dan nog slechte" in de Sovjet-Unie. Als de dagtours van de egen even slecht zijn als hun lucifers, dan de concurrenten iets om zich vrolijk over te Aldus Adley. Vechtpartij met Britse supporters AMSTERDAM Een vecht partij tussen Engelse voetbal supporters van Tottenham Hotspur en enkele tientallen Amsterdammers heeft zater dag in de hoofdstad geleid tot vier arrestaties onder de Brit ten. De Britse supporters hun club speelde zaterdag te gen PSV in het Drentse Beilen kregen ruzie met straathan delaren in hasj en hun medes tanders. Daarbij werd met ste nen gegooid en met stokken en kettingen geslagen. Twintig politie-agenten slaagden erin de vechtenden te scheiden. Speedboot op de Maas verongelukt LITH Op de Maas bij de gemeente Lith is zaterdag middag een speedboot met vier Duitse opvarenden over een stuw geschoten. Het stoffelijk overschot van één van hen is inmiddels opgevist. Men vreest dat een twee de opvarende eveneens om het leven is gekomen. Hoe het ongeluk heeft plaatsgehad is nog niet duidelijk, maar de rijkspolitie te water wijt het ongeluk aan het feit dat de stuurman de situatie ter plaatse niet kende. Bergbeklimmers in Peru onthoofd LIMA In Peru ziin drie Westduitse bergbeklimmers door Indianen beroofd en vervolgens onthoofd. Het dra ma heeft woensdag plaats gevonden. De slachtoffers zijn drie inwoners van Keulen, in de leeftijd van 23 en 24 iaar, die van plan waren de 5000 meter hoge Huascaran- berg te beklimmen. Een vierde lid van de groep ont snapte aan de dood door zich levenloos te houden. FILEVORMING VOOR FLATINCANNES CANNES Meer dan veertig mensen, vergezeld van een aantal huisdieren, verdrongen zich het af gelopen weekeinde in vakantiestemming voor een klein huurappartement in het Zuid franse Cannes. Zij hadden 2500 gulden huur betaald en dachten deze nu voor vakantievreugde te kunnen inwisse len. Het „hoe meer zielen hoe meer vreugd" ging in dit geval echter niet op. Al spoedig bleek, dat het ap partement aan tien gezinnen tegelijk was verhuurd. De eigenaresse van het appartement en haar doch ter op dit gebied geen onbekenden van de politie konden in Grasse worden aangehouden. Zij had den nog vijftien jaar tegoed wegens soortgelijke ver grijpen, die zij nu in een cel kunnen doorbrengen. Zonder sleutelgeld te moeten betalen. Met gemengde gevoelens «nDERS MOGELIJK NEO-FASCISTEN; GEEN NEDERLANDERS ONDER DODEN EN GEWONDEN DEN HELDER: 51 BLIKSEMS PER MINUUT DEN HELDER De con- frontatie van zeer warme lucht uit het oosten met veel koelere lucht uit het westen is gisteren gepaard gegaan met imposant noodweer. In de morgenuren werden voor al de kop van Noord-Hol land, de Waddeneilanden en Friesland getroffen, 's Mid dags donderde en bliksemde het in zuid-oost Brabant en 's avonds onstond zwaar on- weder boven Salland en Twente. Weerman Hans de Jong uit Gorredijk telde in Heerhugo- waard 40 bliksems per minuut en in Den Helder zelfs 51, het grootste aantal van de afgelo pen 15 jaar. In Callantsoog (Noord-Holland) kwamen campings onder water te staan. Het overtollige water kon bo vendien niet snel worden af gevoerd omdat het plaatselijke gemaal door de bliksem was getroffen. In Asten (Noord-Brabant) raakten twee personen ge wond toen de tent waarin zij gistermiddag schuilden, tijdens het noodweer instortte. Elders in de gemeente en ook in de nabijgelegen dorpen Deurne en Someren waaiden tiental len bomen omver - sommige met een doorsnee van ruim een meter. Hetzelfde gebeurde 's avonds in Dalfsen en Alme lo (Overijssel). In Broekland brandde na blikseminslag het bedrijfsgedeelte van een boer derij uit. In Almelo bleven als gevolg van onweer spoorwego vergangen in doorgaande we gen ongeveer anderhalf uur gesloten. Een beeld van de waterover last op camping Het Kleine Begin in Callantsoog iN HAAG Het eind van de bouwvakvakantie ft dit jaar niet geleid tot een massale overstro- ïg van de Nederlandse wegen door terugkerende cantiegangers. De reizigers zijn „gespreid" terug- :omen, aldus de verkeerseentrale van de rijkspo- e die donderdag al de eerste thuisgangers signa- -de. kte was er overigens voldoende. Vrijdag en zaterdag ont- den enkele files, ondermeer bij de grensposten Zevenaar en irlen. Ook gisteren was het daar druk, mede omdat veel tsers richting kust trokken. Op de toegangswegen naar de t kwam het dan ook tot enkele flinke files, zoals bij het Hel- itsplein (12 km). alarmcentrales kregen ook dit weekeinde meer drukte te werken dan het vorig jaar, maar dit past in het algemene ld. Voor de ANWB betekende dit weekeinde dat er 300 auto's het buitenland moeten worden gehaald. Bij het ANWB-kan- r in Lyon klopten ook tientallen Nederlanders aan die geen d meer hadden, zelfs niet voor benzine, el telefoontjes kwamen binnen van ongeruste mensen die den weten of er ook Nederlanders waren getroffen door de naanslag in Bologna. Hieruit bleek dat de mensen slecht op hoogte zijn met de verblijfplaats van familieleden in het bui- land. e voor de drukte in het buitenland pagina en krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer £248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.# Albertsen smakt tegen omheining (Van onze sportredactie) DEN HAAG Met een ver vaarlijk inge pakt hoofd werd Roger Al bertsen gister avond kort voor de rust van de interto- towedstrijd FC Den Haag- Sparta Praag per brancard van het veld gedragen. Na een onzinnig KOM N\OU NcciT NS De Olympische Spelen zijn voor wie er aan meegedaan hebben achter de rug. We kunnen nu weer vier jaar in training.... lijkende poging om een bal binnen te hou den, was de middenvelder namelijk tegen de omheining gesmakt. Daar bij liep hij won den op boven het rechteroog en op-zijn kaak, die in het zie kenhuis moes ten worden ge hecht. Rönt genfoto's we zen tevens uit, dat Albertsen enige ribben had gekneusd. Na onderzoek door een neur- loog kon de Noor, met ook nog eens beur se plekken op elleboog en handen, naar huis. Dokter Ed Beeftink van FC Den Haag (links op de foto naast ver zorger Orlando Rodrigues) ver wacht dat Al bertsen in de loop van de week weer met looptrainingen kan beginnen. „Hij heeft geluk gehad", ordeel- de de arts, want het was een hele lelijke ËPAR? iïAGE^nn|nHnH| leien, i Ce (d< n min (Van onze correspondent Piet Tummers) ,OGNA Het dodental van de bomaanslag op iSjVstation van Bologna, afgelopen zaterdag, is tot tekens 86 gestegen. In tegenstelling tot eerdere iwijü. thten bevinden zich onder hen ook verscheidene d0<*enlanders, maar géén Nederlanders. Van de in —al 188 gewonden is inmiddels een tiental uit het enhuis ontslagen, van 16 anderen zou de toe- d nog kritiek zijn. De verantwoordelijkheid de ergste bomaanslag uit de Italiaanse ge- edenis onderzoekingen hebben inmiddels on to telijke aangetoond dat het inderdaad om een i ging is zowel door linkse als rechtse groe- opgeëist, maar de verdenking rust vooral op de fascistische beweging NAR (Gewapende Revo- Dnaire Kern). Rond het gat dat de in een wacht- ïer ontplofte bom in de bodem heeft geslagen, t men gisterenmorgen een hek geplaatst. De ikrater werd al spoedig bedolven onder bloe- i en kransen. Aan een ervan hing een lint met opschrift: „Adio, papa...". Zelfverbranding op Rode Plein Op het Rode Plein in het hartje van Moskou heeft zaterdagmiddag een man van middelbare leeftijd zich in brand gestoken. Wie de man was en waarom hij zo gehandeld heeft, is niet bekend. De Russische autoritei ten zwijgen in alle talen over het inci dent, dat leidde tot paniek op het plein. Politieagenten probeerden het vuur te doven en sloten het plein waar zich veel toeristen op bevon den voor nieuwsgierigen af. Fotogra fen werd het werken onmogelijk ge maakt. TEL AVIV De Israëlische regering van premier Begin beraadt zich over vervroegde verkiezingen in het ko mend voorjaar. Berichten hierover werden gisteren gemeld door de Israë lische regering na afloop van het kabi netsberaad. Normaal worden verkie zingen pas verwacht in november 1981. Voornaamste inzet vkn de vervroegde verkiezingen zou moeten worden de toekomst van de bezette westelijke Jor- daanoever. Later op de dag ontkende een woordvoerder dat vervroegde ver kiezingen waren gepland voor mei of juni 1981, zoals aanvankelijk was ge meld. Zoals bekend is de positie van het kabi net-Begin uiterst zwak. Vice-premier Ehr- lich zou tegen Begin hebben gezegd dat men beter vervroegde vervroegde verkie zingen kan houden d^n een nederlaag lij den in het parlement na een motie van wantrouwen. De hervatting van de onderhandelingen over Palestijns zelfbestuur is na de inlij ving van Oost-Jeruzalem op verzoek van Egypte toch voor onbepaalde tijd uitge steld. In een protestnota laat president Sa- dat van Egypte weten dat Begin zich zal moeten houden aan de Akkoorden van Camp David waarbij ook afspraken zijn gemaakt over Jeruzalem. MOSKOU Op dezelfde kleur rijke wijze al9 bij de opening werden gistera vond de Olym pische Spelen 1980 gesloten. Spelen, die zeer gemengde ge voelens achter laten met voor Nederland de werkelijkheid dat het op mon diaal sportge bied weinig of niets betekent. Een bittere conclusie, temeer omdat op verbetering van de sombere situa tie niet kan worden gerekend. Zelfs de meestal opti mistische chef de mission Bram Leeuwenhoek liet zich ditmaal uiterst pessimistisch uit en sprak van „wij kunnen alleen nog maar een toevalstreffer sco ren". Er mag slechts gehoopt worden dat de verant woordelijke personen lering hebben getrokken uit de resultaten van de Spelen van Moskou, waarvan gistermiddag de laatste medaille werd uitgereikt aan de Pool Jan Kowalczyk die het paardspringen won met slechts acht strafpunten. En dat was zeer opmerkelijk in het hippisch toernooi waar barrica des sneuvelden alsof een tornado er overheen was getrokken. Bestuurslid FC Groningen mishandeld ASSEN Bestuurslid M. Massink van FC Gronin gen zag zaterdagavond zijn organisatie van een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen Feye- noord en FC Groningen in Borger eindigen met een shock, een gekneusde kaak en een hersenschud ding waarmee hij in het ziekenhuis van Assen moest worden opgenomen. Na afloop van een ge zellig samenzijn met de spelers van beide clubs sloeg een drietal woedende Rotterdamse suppor ters Massink, die tijdens de wedstrijd bezwaar had gemaakt tegen het gooien van bierblikjes, in elkaar. Reddingsteam, bijgestaan door vrijwilligers, doorzoeken de puinhopen van de Ingestorte wachtkamer. Het onderzoek van de politie heeft aangetoond dat de bom ont plofte in de tweede klas wachtkwamer, precies om vijf voor half elf, het tijdstip waarop de klokken van het station stil zijn blij ven staan. Op het moment van de ontploffing bevonden zich enige duizenden mensen op de acht perrons, in de wachtkamers en het restaurant. Het was zaterdag extra-druk, omdat naast de buitenlandse vakantiestroom ook in Italië zelf de grote vakan- tiedrukte was losgebarst. Het dak en de muren van de wachtka mer en het restaurant stortten in. Een voetgangerstunnel tussen de wachtkamer en de perrons werd onder het puin bedolven. De autoriteiten spraken in eerste instantie niet over een aanslag. Tot gisterenmiddag hielden zij ook rekening met de mogelijk heid van een gasontploffing. Het onderzoek wees uiteindelijk uit, dat in de drukbezochte wachtkamer een bom met een kracht van 40 kilo TNT door middel van een tijdsklok was ont ploft. Aanvankelijk werd gesproken over vijftien tot dertig do den en gewonden. Naargelang het reddingswerk op gang kwam werd duidelijk, dat de gevolgen veel ernstiger waren. De zie kenhuizen in Bologha waren spoedig overvol. Ziekenhuizen en ambulances uit omliggende plaatsen kwamen te hulp; voor het afvoeren van de doden werden stadsbussen gebruikt. Met name de identificatie van de slachtoffers leverde moeilijkheden op (zie verder pagina 5) L

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1