egering doet niets tegen nti-Israël verklaringen KLM amsterdam sail'80 amro bank a tersporters ïog hooguit veek vast n Ardennen Proces campingramp kan nog twee jaar duren Koning Boudewijn uit ziekenhuis Alsnog medisch onderzoek in Lekkerkerk-West Actie voor beveiliging spoortraject Groningen- Roodeschool ficicWSommit Israël isoleert zich Egypte zet onderhandelingen Palestijnse autonomie voort weer NNENLAND/BUITENLAND leidse courant zaterdag 2 augustus 1980 pagina 7 lATSSECRETARIS SMIT-KROES: „TOELATINGSEISEN WAARAAN MOET WORDEN VOLDAAN" onze parlementaire redactie) HAAG De regering is niet plan stappen te ondernemen te- de KLM, omdat het bedrijf voor - werknemers in bepaalde Arabi- landen nog steeds verklaringen ~ft waarin staat dat „de aanvra- geen relaties onderhoudt met Is- De redering heeft de KLM wel aaldelijk gewezen op de onwen- kheid van het afgeven van der- ke verklaringen. Alduis staatsse- ~ris van verkeer en waterstaat t Kroes op vragen van het D'66- De luchtvaartmaatschappij heeft de staatssecretaris verzekerd te zullen blij ven streven naar de volledige afschaf fing van de verklaringen. „Er moet echter voor ogen worden gehouden dat het hier toelatingseisen van Arabische staten betreft waaraan de KLM moet voldoen wil zij haar bedrijf daar kun nen uitoefenen", aldus de staatssecreta ris. Uit de antwoorden van de staaatssecre- taris blijkt verder, dat de KLM voor Arabische lafiden een andere dienstre geling hanteert dat voor Israël. In de Arabische editie komen de vluchten van de KLM op Israël niet voor. Smit- Kroes stelt dat de Arabische landen in voer van dienstregelingen waarin der gelijke vluchten wel staan vermeldt, weigerèn. Tevens blijkt dat de KLM speciaal voor de Arabische landen een aangepaste editie heeft gemaakt van het tijdschema van alle vluchten die de maatschappij uitvoert. Ten aanzien van verklaringen voor Arabische werknemers van de KLM stelt staatssecretaris Smit-Kroes dat het nog niet gelukt is met de nu gekozen formulering „dat de aanvrager geen re laties onderhoudt met Israël" aan te ge ven dat het hier alleen om politieke of economische relaties gaat. Zij voegt daaraan toe dat toelatingseisen van Arabishe landen tamelijk ondoorzichtig zijn en per land kunnen verschillen. Het is haar niet bekend of ook andere luchtvaartmaatschappijen dergelijke verklaringen uitgeven. Informatie daarover, ingewonnen in de VS en Ca nada, leverde geen betrouwbare gege vens op. BRUSSEL Koning Boudewijn van België heeft het ziekenhuis ver laten, waar hij bijna drie weken doorgebracht heeft vanwege hart klachten. Naar het ko ninklijk paleis verder be kendmaakte, moet het staatshoofd nog wel kalm aan doen. De 49-jarige Koning der Belgen was op 14 juli in een universiteitskliniek opgenomen nadat hij on wel was geworden op het koninklijk paleis in Brus sel. OVERSTROMINGEN NU EXTREEM GE WATERSTAND OP MAAS ^JANT Het tachtigtal Nederlandse motor- en zeiljach- dat sinds het noodweer van 19 juli zit opgesloten op de as bij Dinant in de Belgische Ardennen, zal nog hoog- ns een week pioeten wachten tot de meest dringende her- werkzaamheden aan de kapotte sluizen en stuwen weer ge scheepvaart stroomafwaarts mogelijk zullen maken, was gisteravond de verwachting bij het Belgische mi- terie van openbare werken dat, geholpen door werklozen militairen, de reparaties en de verwijdering van wrak- kken uitvoert. or de ongeveer 300 gestrande Nederlanders langs de Maas is situatie iets verbeterd sedért ze afgelopen donderdag bij de derlandse en Belgische autoriteiten aan de alarmbel hebben Mokken. Met name in Anseremme, waar zich zo'n 50 jachten ü>ben verzameld, is dankzij het Nederlandse consultaat-gene- J in Luik eindelijk een vuilophaaldienst georganiseerd en 'ft de brandweer voor drink- en spoelwatertoevoer gezorgd, k het nijpende toiletprobleem in de onvrijwillige aanlegplaats laardoor wat verlicht. de teleurstelling over de mislukte vakantie staat de helft van gestrande Nederlandse watersporters nu voor het probleem 1 de vakantie afloopt en ze maandag weer op het werk moeten schijnen. De meesten durven hun schip niet onbeheerd ach- te laten, uit vrees voor diefstal. Onder leiding van ANW- ïulpverleners is nu echter geregeld dat nog achterblijvende lantiegangers in samenwerking met de plaatselijke politie de hten zullen bewaken, in de hoop dat volgend weekeind de irweg naar Nederland weer vrij zal zijn en de eigenaren hun epen kunnen gaan ophalen. herstelwerkzaamheden aan de sluizen en stuwen, die het in nacht van 19 op 20 juli onder het overstromingsgeweld en de egesleurde caravans^begaven, verlopen volgens de waterspor- s veel trager dan nodig zou zijn. Daaraan zal onder meer een lisch Belgisch conflict ten grondslag liggen en wel tussen mi- ter Dehousse van de Waalse deelregering en de nationale mi- teries van openbare werken, van verkeer en van binnenland zaken. Dehousse meent dat de reparaties voor rekening van centrale overheid komen, omdat de overstromingen een na tale ramp zijn. Zijn landelijke collega-bewindslieden staan op standpunt dat de kosten voor rekening van de Franstalige neenschap komen. vallend is overigens dat thans in feite weer een uitzonderlijke e waterstand op de Maas in de Ardennen de scheepvaart on gelijk maakt. De kapotte stuwen waarvan de schotbalken zijn ggeslagen, laten immers veel te veel water door. Tientallen nenvaartschepen zitten daardoor aan de grond. Voordeel van lage watersstand is wel dat het opruimen van de enorme hoe- lheden puin, brokstukken van caravans en huisraad in en gs het water gemakkelijker kan geschieden. ederlandse mpeerders het nauw RIJS Een 50-tal Neder- dse en Engelse kampeer- s op de camping La Rose- e in Argeles-sur-Mer in de telijke Pyreneeën hebben Nederlandse onderneming de kampeerplaats beheert, (geklaagd wegens oplich- plaatsen op de camping, tevoren gehuurd, bleken et. De prijs van 350 gulden r vier personen was 600 gulden geworden. Het strand, dat op drie minuten gaans zo# liggen, bleek drie kilometer ver te zijn en de bezettings graad van het terrein was met 50 procent verhoogd. Ook in Haute-Provence, óp de oevers van het meer Sainte- Croix, hebben de kampeerders onder leiding van een Belg de handen ineengeslagen. Hon derden hebben geen plaats kunnen vinden op de officiële campings en zijn buiten die terreinen gaan staan, wat daar niet mag. Overal aan de Fran se Riviera kampt men met plaatsgebrek en na 1 augustus zal dat nog erger worden. De politie is nog niet tegen „vrije" kampeerders opgetreden. KAMERLEDEN VRAGEN MINISTER: DEN HAAG Er moet als nog een medisch onderzoek worden verricht onder de be volking van Lekkerkerk- West. Dit stellen de PvdA- Kamer leden Veldhoen en Eparaa-Brugman, nu onder de bevolking van Lekker- kerk nieuwe onrust is ont staan omdat de rijksinstitu ten voor drinkwatervoorzie ning en volksgezondheid in de bodem kankerverwek kende polychloorbifenylen (PCB's) hebben aangetrof fen. De PCB's zijn stoffen, die niet natuurlijk kunnen wordèn af gebroken. Onderzoeken heb ben kankerverwekkende ei genschappen aangetoond, ter wijl men vermoedt dat de PCB's ook erfelijke afwijkin gen tot gevolg kunnen hebben. De Kamerleden wijzen minis ter van volksgezondheid Gin jaar op zijn uitspraak, dat ten alle tijde een nader medisch onderzoek onder de bewoners zou kunnen worden gehouden. Wateroverlast in Hongarije Nu Nederland na wekenlange regenval nog wat zomerzon meepikt, is de beurt aan ver scheidene Oosteuropese lan den om te kampen met water overlast door overvloedige re genval en rivieren, die dienten gevolge buiten de oevers tre den. In Zuid-Hongarije wordt de stad Mezoberény bedreigd door het wassende water van de rivier de Köros. Leden van het Hongaarse leger en bur gers doen er alles aan om het gevaar voor de stad af te wen den. Zo werden gisteren de dij ken rond Mezoberény met dui zenden zandzakken versterkt. Tarieven notarissen omlaag DEN HAAG De tarieven die notarissen mogen bere kenen voor het opstellen van overdrachtsakten van onroerend goed, hypotheek akten en akten in verband met veilingen van onroeren de zaken gaan met zes pro cent omlaag. Daartoe hebben de ministers Van Aardenne (Economische Zaken)" en De Ruiter (Justitie) beslóten. Beide bewindslieden achten de verlaging van de ta rieven gerechtvaardigd op ba sis van de inkomensontwikke ling van notarissen in de afge lopen jaren. Bij de tariefverla ging is wel rekening gehouden met de teruglopende activitei ten van notarissen in verband met het instorten van de bouwmarkt. Was dit niet ge daan dan was de tariefverla ging op ongeveer negen pro cent uitgekomen. Tarieven voor het opstellen van testa menten en vennootschapsak ten vallen buiten de verlaging. ïer jaar geëist Dor ofoverval STERDAM Ondanks feit dat beide verdachten hard ontkenden ook maar met de zaak te maken te ben heeft de officier van itie bij de rechtbank in sterdam, mr. R. A. M. Be lg, gisteren vier jaar gevan- isstraf met aftrek van rlopige hechtenis geëist te- een 32-jarige man uit Hel- nd en een 33-jarige man uit dhoven. Volgens de officier er volop bewijsmateriaal wezig dat dit tweetal op 17 art dit jaar een gewapende rval pleegde op een geld- iisport van Van Gend en Hilversum. Hierbij d ruim drie ton buitge- WINSUM Burgemeester en wethouders van de Groningse gemeente Winsum hebben staatssecretaris Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) om een onderzoek gevraagd naar het beveiligingssysteem op de spoorlijn Groningen-Roode- schooL B. en W. zeggen de staatssecretaris dat „een beveiligingssysteem waarbij kennelijk geen afdoende controle bestaat op eventueel menselijk falen, volstrekt ontoereikend is". Op de spoorlijn Groningen-Roodeschool wordt het treinverkeer geregeld door middel van radioverkeer (ussen de bestuurders van de treinen en de centrale verkeersleiding van NS in Gro ningen. Doordat vrijdag 25 juli de bestuurder van een uit Roode- school komende trein niet wachtte op een rij-opdracht van de verkeersleiding ontstond vlakbij Winsunveen ernstige botsing tussen twee treinen. Er kwamen negen mensen om het leven en 21 raakten gewond. De spoorbaan Groningen-Roodeschool (gro tendeels bestaande uit enkel spoor) is de enige lijn in ons land die zo is beveiligd' Nabestaanden eisen schadevergoeding van 45 miljoen DEN HAAG De advocaten van de slacht offers en hun nabestaanden van de ramp op de camping Los Alfaques nabij de Spaanse plaats Tarragona (juli 1978) hebben bij ge rechtelijke procedure een schadevergoeding geëist van ruim 45 miljoen gulden. Het kan echter nog wel twee jaar duren alvorens dit „monsterproces" tot een einde zal zijn geko men en de definitieve schadevergoedingen zijn vastgesteld. Bij deze ramp, die op 11 juli 1978 werd veroor zaakt doordat een van de weg afgeraakté tan kwagen op de camping ontplofte, zijn 150 men sen om het leven gekomen, onder wie vier va kantiegangers uit een Eindhovens gezin en twee inwoners van Alkmaar. De juridische afdeling van de ANWB, die via een Spaanse advocaat opkomt voor de belangen van de Nederlandse nabestaanden, kon aan de hand van uit Spanje ontvangen documenten een tussenstand opmaken. Verwacht wordt dat het gerechtshof in Tarragona begin november een datum zal bepalen, waarop de mondelinge behandeling van deze zaak zal plaatsvinden, mogelijk februari 1981. Mocht na de uitspraak één der betrokken partijen in beroep gaan bij het hooggerechtshof in Madrid, dan zal een nieuwe behandeling van de procedure zeker weer een jaar vergen, aldus wordt thans aan de hand van de ontvangen documenten geraamd. het schouwspel dat de Israëlische politiek momenteel ople vert is weinig opwekkend. Terwijl de coalitie van premier Begin steeds verder verschrompelt na Dayan en Weizman stapte donderdag de derde minister uit zijn kabinet op is de machteloze socialistische oppositie gedwongen geweest naar aanleiding van het voorstel tot „hereniging van Jeruza lem" in het voetspoor van Begin te treden. Zelf zou de oppo sitie het voorstel nooit geëntameerd hebben, omdat het voor de tegenstanders van Israël na de nederzettingenpolitiek een nieuwe provocatie is, terwijl de Jeruzalem-wet aan de feite lijke situatie niets verandert. Nu kon de oppositie niet anders nadat het rechtse parle mentslid Geula Cohen de kat de bel had aangebonden. Jeru zalem is immers en met name het oudere niet-Israëlische gedeelte met zijp Klaagmuur bij alle al dan niet terechte oppositie die de wet heeft opgeroepen, een emotioneel sym bool van het Jodendom dat de Israëlische staat in haar eigen ogen al te lang heeft moeten ontberen. Opgeven van dat symbool zou inhouden dat men op het moment dat de staat Israël opnieuw betwist wordt aan die staat zelf zou tornen. Daarbij vergeten de voorstanders van deze „hereniging" dat dele symboolwaarde van Jeruzalem ook opgaat voor het Christendom en de Islam, ook al heeft het Jodendom histo risch bezien ongetwijfeld de oudste rechten. VOOR het kabinet van premier Begin heeft de annexatie van Jeruzalem niet alleen symboolwaarde. De hereniging van de stad is voor de regering-Begin een uiting van de wan- hoopsstrategie die zij ten uitvoer legt zolang zij het leven rekken kan. Het is het volgen van de politiek van de voldon- gen feiten waarvan toekomstige onderhandelaars over Pales tijns zelfbestuur de rekening krijgen gepresenteerd. Daarbij stimuleert de regering-Begin met deze politiek die groepen in de Israëlische samenleving die de noodzaak van een Israë- lisch-Palestijns naast-elkaar-bestaan bewust ontkennen. Een oplossing voor het Palestijnse probleem raakt zo verder uit het zicht en het isolement van Israël op het internationale politieke toneel groeit. De reacties van de partners in het vredesoverleg, Egypte en de VS, zijn nog betrekkelijk gematigd, waarschijnlijk omdat zij er van uitgaan dat de regering-Begin vrijwel aan het eind is van een slijtageslag die zij gezien de internationale op positie ertegen op den duur hoe dan ook zal verliezen. De prijs ervoor zal zijn een vergroot isolement van de Joodse na tie, een isolement waarvoor zij ditmaal zelf verantwoordelijk ONDANKS AANVAARDING JERUZALEM-WET CAIRO Egypte heeft be sloten de onderhandelingen met Israël over de autono mie voor de Palestijnen, on danks de aanvaarding van de omstreden Jeruzalem-wet door het Israëlische parle ment, dit weekeind gewoon volgens plan voort te zetten. Door de Jeruzalem-wet heeft Israël zijn rechtsmacht ook tot het oostelijke stadsdeel uitge breid. President Sadat van zaak een speciale boodschap naar de Israëlische premier, Begin, te sturen. In New York heeft Pakistan gisteren namens een veertigtal islamitische landen gevraagd om een spoedige speciale zit ting van de Veiligheidsraad over de kwestie-Jeruzalem. Verwacht wordt echter, dat deze vergadering niet voor 5 augustus zal worden gehou den. Vooruitzichten voor zondag en maandag: eerst enkele buien, later meer opklaringen. Koe ler. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8 Min. temp.: omstreeks 17 gra den Max. temp.: omstreeks 24 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 5 tot 12 Min. temp.: omstreeks 13 gra den Max. temp.: omstreeks 22 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. advertentie 6-12 augustus Een grootscheeps nautisch evene ment. Een imposant festijn van trotse vier-en driemasters.Van barken en fraaie jachten. Met spiegelgevecht, wedstrijden, exposities en vermaak. 't Programmaboekje Sail '80 is nu te koop voor f5,- bij alle Amro banken. Een zowel handzame als leerzame wegwijzer Met achtergrondinformatie en reisverslagen Met alle gegevens over dit geweldige 7-daagse gebeuren. En met een interessant praktisch voordeel. Want in dit boekje is ook de NS-reductiebon opgenomen: 50% korting op 'n enkele reis. 40% korting op 'n retour. Denemarken, Noord west- Duitsland, Benelux, West- Frankrijk, Noordwest-Spanje: Veranderlijk bewolkt en plaat selijk regen of onweer. 22 tot 28 gr., later vanuit het zuid westen enige afkoeling. Rest van Frankrijk en Spanje, Zuidoost-Duitsland: vrij zonnig en warm, ook een- enkele onweersbui. 27 tot 33 gr. In Spanje plaatselijk nog warmer. Britse eilanden: Nu en dan regen of buien, af gewisseld door enkele opkla ringen. Temperaturen van 19 gr in het noordwesten tot 24 gr in het zuidoosten. Alpen: Overwegend zonnig, in dp da len 25 tot 30 gr. 0 graden ni veau op ongeveer 4000 meter hoogte. Balearen, Corsica, Italië, Joe- go-Slavië, Griekenland: Zonnig, in Noord-Italië tijde lijk wat bewolking, 27 tot 33 gr. in het zuiden bij aflandige wind of in het binnenland tot 37 gr. Weersgesteldheid van gisteren Eelde h.bew. Eindhoven zwbew. Den Halder gehbew. Luchth. R'dam regen Frankfort GenAve Helsinki Innsbrück Klagenfurt Malaga Mallorca München Stockholm Wenen Zurich Casablanca

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7