Exportverbod producenten kan daling koffieprijs niet stuiten F Deviezenreserves van Joegosla vië geslonken Afgiftekoersen pandbrieven omhoog Aandelen iets beter Uitblijven van Rijksgelden bedreigt energievoorziening Beurs van Amsterdam ECONOMIE LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 PAGINA 20 }EI Enka dagvaardt Du Pont in patentconflict ARNHEM - Enka BV en Akzo Plastics hebben de Amerikaanse onderneming E.I. Du Pont de Nemours and Company voor de rechter in Wilmington (VS) gedaagd. Enka verzoekt de reenter vast te stellen, dat bepaalde octrooien, eigendom Pont, den n drijf. Het betreft hier twee dagvaardingen op oc- trooigebied, waarvan de een betrekking heeft op het Enka-produkt Arenka, een kunstvezel, die lichter is dan staal maar dezelfde sterkte heeft. De andere dagvaarding betreft produk- ten, die onder de naam Arnitel door Akzo Palstics op de markt worden gebracht. Het gaat om zes octrooien, die Arenka betreffen en veertien octrooien, die op Arnitel of toe passingen daarvan betrekking hebben. Du Pont heeft van haar kant een procedure aangespannen wegens octrooi-inbreuk tegen Enka in Engeland en Frankrijk in verband met het verkopen van Arenka. BELGRADO - De Joegoslavische devie zenreserves zijn afgenomen tot onder de twee miljard dollar vergeleken met 3,2 miljard eind 1978. De gouverneur van de Joegoslavische nationale bank, Ksente Bogoev, heeft dit meegedeeld aan Tanjug, het officiële persbureau van zijn land. Hij zei te verwachten dat het bezit aan vreemd geld tegen het einde van dit jaar weer zal gaan toenemen. Bij een van de zeldzame gelegenheden dat een hoge Joegoslavische functionaris verkla ringen aflegt over de financiële toestand van het land zei de gouverneur van de centrale bank dat in de afgelopen twee jaar ongeveei 21 procent van de Joegoslavische inkomsten aan deviezen moest worden gebruikt voor af lossing en rente van buitenlandse leningen. In 1979 is de buitelandse schuld van het land opgelopen van 11,8 tot 15 miljard dollar. Daar staan vorderingen van slechts 1,3 miljard te genover. Bogoev zei dat een verdere devaluatie van de dinar uitgesloten is. Naar zijn mening kun nen economische problemen niet worden op gelost met een voortdurende waardevermin dering van het geld van een land. De dinar is vorige maand met ongeveer dertig procent gedevalueerd om de export te bevorderen en de import af te remmen. (De koers van de di nar bedraagt de laatste tijd ruim zeven cent). Verlies Chrysler in tweede kwartaal ruim een miljard gulden DETROIT Het Amerikaanse automobiel- concern Chrysler heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een netto verlies van 536,1 miljoen dollar (ongeveer 1,045 miljard gulden) geleden. Het verlies over de eerste zes maanden van dit jaar kwam daardoor op 984,9 miljoen dollar (1,92 mil jard gulden). Het nettoverlies in het twee de kwartaal van vorig jaar bedroeg 207,1 miljoen dollar en dat over de eerste helft van 1979 260,9 miljoen dollar. Eerder maakten ook General Motors (GM) en Ford forse verliezen bekend. GM verloor in het tweede kwartaal 416 miljoen dollar en Ford 468 miljoen dollar. De twee concerns weten deze slechte resultaten aan de vermin dering van de vraag naar auto's en de toene ming van de buitenlandse concurrentie. Amsterdam Ook gisteren bleef het vrij kalm op het Damrak. De meeste aande lenkoersen bewogen zich in de ochtenduren rond het slotpeil van donderdag, ter wijl de staatsfondsenmarkt een lichte neiging van af brokkeling toonde. Kleine stijgingen hadden bij de aandelen de overhand. De grootste verschuivingen deden zich voor bij Elsevier- NDU, een winst van 2 op f 238 en bij Unilever tegen het middaguur een vooruitgang van tachtig cent op 122. De de laatste dagen in de belang stelling staande Ahold deed er nog eens zestig cent bij op 74. Westland-Utrecht Hypotheek bank moest echter twee kwar tjes terug naar 278. KLM trok langzaam aan tot rond de 65, een winst van 1. Akzo begon wel wat beter, maar verloor snel weer een paar dubbeltjes. Hoogovens, Kon. Olie en Philips lagen iets hoger in de markt. Ook de meeste banken en verzeke ringswaarden boekten een lichte winst, evenals de bouw- aandelen. Op de lokale markt bleven de verschuivingen meestal be perkt. Een duidelijke uitzon dering was Vandervliet- Wer- nink, die 3,40 aantrok tót f 47. Medebouwer Bam volgde in mindere mate. Er zijn be richten dat de woningmarkt weer wat zou aantrekken. VRG was in herstel, terwijl fondsen als Holdoh, Audet en Inventum ook redelijk in de markt lagen. Aan de andere leant liep de koers van Veree- nigde Glas met ƒ3,50 terug naar 79. Ook Metaverpa zat in de verkeerde hoek. Op de actieve markt konden Kon. Olie, KLM en Ahold nog wat doorlopen. Westland-U trecht zakte nog wat verder terug. Voor de rest waren ook hier de wijzigingen te ver waarlozen. Op de Europese optiebeurs was het opnieuw rustig. Op het middaguur waren 466 corn tracten verhandeld, voorna melijk in Kon. Olie, KLM en de Amerikaanse klassen Boeing en Occidental Petro leum. LONDEN Het exportverbod van een aantal be langrijke koffieproducerende landen heeft de sterke daling van de koffieprijs op de wereld markt niet kunnen stuiten. De prijs is op zo'n laag niveau gekomen dat de belangrijke produce rende en verbruikende landen op 28 juli een bij zondere bijeenkomst zullen houden om te praten over stabiliserende maatregelen. De bijeenkomst vindt plaats onder auspiciën van de Internationale Koffie Organisatie (ICO), een instel ling van de Verenigde Naties die beoogt sterke schommelingen van de koffieprijs te voorkomen. In de afgelopen maand is de prijs op de internationale markten met twintig dollarcent gedaald tot 167 cent per pound (ongeveer zeven gulden per kilo). Onder aanvoering van Brazilië, de grootste produ cent ter wereld, hebben de Latijns-Amerikaanse kof fielanden de export naar de verbruikende landen in het Westen de afgelopen week voor onbepaalde tijd stopgezet. Zij zijn in Panama gaan praten over een nieuwe strategie voor het ondersteunen van de prijs. Mogelijk zal dit leiden tot uitbreiding van de finan ciële middelen om de prijs op de internationale markten te beïnvloeden. De producerende landen hebben geprobeerd de prij- op peil te houden door op de markten in Londen er New York koffie op te kopen via de onlangs opge richte onderneming Pancafe Productores de Cafe. Pancafe is een gezamenlijke onderneming van Brazi lië, Columbia, Costa Rica, Venezuela, El Salvador, Honduras, Guatemala en Mexico. Deze landen teke nen samen voor 55 procent van de wereldkoffie-ex- port. Tot nu toe hebben zij Pancafe 500 miljoen dol lar beschikbaar gesteld voor interventie op de mark ten. De genoemde landen, voorheen bekend als de Bogo- ta-groep, is er in het afgelopen jaar redelijk in ge slaagd de prijs te stabiliseren. De prijsdaling van de laatst^ tijd, die het gevolg is van net ruime aanbod en van vermindering van de vraag, hebben zij echter niet kunnen tegenhouden. Verbruik daalt In het oogstjaar 19808-'81 zal de voor de export be schikbare hoeveelheid koffie slechts weinig kleiner zijn dan in het huidige seizoen. Er zijn echter teke nen dat het verbruik duidelijk begint af te nemen. Voor de Amerikaanse markt, die ongeveer dertig procent van de wereldkoffie-export afneemt, is in de eerste zes maanden van dit jaar vijf procent minder koffie gebrand dan in dezelfde periode van vorig jaar. Bovendien zijn er zowel in de producerende als Het kopje koffie wordt tóch goedkoper. in de verbruikende landen voorraden opgebouwd doordat de produktie het verbruik vorig jaar over- overtrof. Ook het feit dat de winter in Brazilië tot nu toe mild is geweest heeft een drukkende invloed op de prijs. In deze tijd van het jaar zijn koffiehandelaren altijd bijzonder gespitst op tekenen van vorstschade aan de Braziliaanse oogst, omdat het aanbod daardoor klei ner zou kunnen worden. Tot nu toe is de tempera tuur echter ruim boven de gevarenzone gebleven. Vijf jaar geleden was vorst in Brazilië de oorzaak van een explosie v^n de koffieprijs. Volgens hande laren zou de prijs op het ogenblik nog lager zijn dan hij al is wanneer er niet zoveel nervositeit zou heer sen over de mogelijkheid van vorstschade vèèr het eind van de koudste periode volgende maand. Verbod te laat Veel handelaren zijn v« bod te laat is gekomen c i'mening dat het exportver- i meer dan een tijdelijke in vloed op de prijs te hebben. Veel producerende lan den hebben namelijk het overgrote deel van de oogst van 1979 80 al geëxporteerd. Bovendien is de vraag vanuit westerse landen tijdens de zomermaanden al tijd gering. Het is trouwens de vraag of de produce rende landen het zich kunnen veroorloven de koffie- voórraden lang genoeg aan te houden om een tekort in de verbruikende landen te veroorzaken. Veel kof fieproducenten zitten namelijk dringend verlegen om buitenlandse valuta. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit dat op de bijeenkomst van de ICO op 28 juli overeenstemming zal worden bereikt over maatregelen om de prijs te stabiliseren. De jongste prijsdaling heeft de menings verschillen tussen producerende en verbruikende landen over het minimumniveau waarop de prijs dient te worden gesteund alleen maar groter ge maakt. De Verenigde Staten hebben al laten weten niet over ondersteuning van de prijs te willen praten zolang de producenten ermee doorgaan de prijs een zijdig op peil te houden. ALGEMENE ENERGIE RAAD (AER): Prognoses zijn noodzakelijk, maar dienen getoetst aan milieu, werk en inkomen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Op korte ter mijn moet voor ons land een prognose worden opgesteld, waarin de welvaartsgroei wordt getoetst aan zaken als milieukwaliteit, werkgele genheid, kwaliteit van het werk en inkomensverdeling. Op dit moment ontbreekt het aan een goed overzicht van de voor* en nadelen van een verdere welvaartsgroei Alle prognoses stellen de welvaart afhankelijk van groei in de produktie en van het nationaal inkomen (wat afweging gemaakt worden op het gebied van de natio nale brandstofbehoefte. Im mers, welvaartsbehoud op langere termijn boven pro- duktiegroei, zal aanzienlijke gevolgen hebben voor de brandstofbehoefte van ons land. Deze informatie is on ontbeerlijk in het kader van de te voeren maatschappe lijk discussie rond verder gebruik van kernenergie in ons land. Dit schrijft de Algemene Ener gie Raad (AER) in een advies aan minister Van Aardenne (economnische zaken) over het ontwikkelen van nieuwe prog noses in verband met de te verwachten ontwikkeling in de vraag naar energiebronnen in ons land. Met het advies neemt de AER in feite een reeds eerder door het Centrum voor Energiebesparing ont wikkeld model over. Van Aar denne kwam tot zijn advie saanvraag op basis van het door hem uitgebrachte eerste deel van de Energienota. Daarin werden de komende ontwikkelingen op energiege bied in ons land beschreven op basis van twee voorspellingen. Een ging uit van een jaarlijkse groei van drie procent van het bruto nationaal produkt (waarde van alle goederen en diensten die wij samen produ ceren) en het andere van een jaarlijkse groei van twee pro cent. Verder speelden mee een aanvaardbaar niveau van werkgelegenheid, een goede en evenwichtige betalingsba lans en de grens aan de om vang van het financieringste kort van de overheid. Van verschillende kanten werd de bewindsman toen verwetendat hij nog nog steeds uitging van de groei van 'de economie, daarbij een aantal andere wezenlijke elementen (zoals milieu) over het hoofd ziend. De AER wil nu dat het de verwachting van het Cen trum voor Energiebesparing, dat de brandstofbehoefte vrij wel zeker zal dalen, wordt ge legd naast de „modellen" van het ministerie van Economi sche Zaken. Beide toekomst verwachtingen zouden dan door het Centraal Plan Bureau aan de hand van een energie model uitgewerkt moeten worden. De AER wijst er daar bij op dat het ontwikkelen van dergelijke toekomstvoorspel lingen alleen een hulpmiddel kunnen zijn knelpunten in de toekomst op te sporen. Het is onmogelijk beligsingen alleen op prognoses te baseren. Met het oog op de maatschappelijk discussie wil de AER wel dat de prognoses voor iedereen be grijpelijk zullen zijn. AMSTERDAM - De Westland-Utrecht Hy potheekbank NV heeft de afgiftekoers van haar 10 pet pandbrieven 1980 per 1985-1988 verhoogd van 99 naar 100 pet, waarmee het effectieve rendement uitkomt op ca. 10,0 pet. De bank heeft'de afgifte van haar 10,5 pet pandbrieven 1980 per 1982-1988 gestaakt. De Friesch-Groningsche Hypotheekbank heeft de afgiftekoers van haar 10 pet pand brieven 1979 per 1982-1986 verhoogd van 99 naar 100 pet (effectief rendement thans 10 pet) en de afgifte van haar 9,5 pet pandbrie ven 1979 per 1982-1986 hervat tegen een koers van 99 pet, waardoor het effectieve rendement 9,85 pet bedraagt. Rabohypotheekbank heeft eveneens de af giftekoers van haar 10 pet pandbrieven 1979 per 1982-1987 verhoogd van 99 naar 100 pet, waarmee het effectieve rendement uitkomt op ca. 10 pet. De af^ftekoers van haar 9,75 pandbrieven 1979 per 1983-1987 heeft zij 1 pet hoger gebracht op 99 pet (effectief rendement ca. 10 pet). Nederlandse Scheepshypotheekbank NV heeft de afgiftekoers van haar 10 pet pand brieven 1980 per 1984-1988 van 98,5 naar 99,5 pet verhoogd (effectief rendement ca. 10,12 pet). De Nederlandse Credietbank heeft de afgifte koers van haar 10,5 pet spaarbrieven per 1980-1986 verhoogd van 102,5 naar 103,1 pet, waarmee het effectieve rendement uitkomt op 10,16 pet. In de prijs is begrepen de sinds 13 iuni 1980 opgelopen rente van 13,22 per 1000 nominaal. Nederlandsche Middenstandsbank heeft de afgiftekoers van haar 10,5 pet spaarbrie ven per 1980-1987 verhoogd van 103,5 tot 103,9 pet, waarmee het effectieve rendement uitkomt op 10,15 pet. In de prijs is begrepen de sinds 30 mei 1980 opgelopen rente van ment op haar spaarbrieven 1980-1986 omlaag gebracht en wel zelfs van 10,25 pet naar 10 pet. Dit door de afgiftekoers van de 11 pet resp. 10,5 pet-brieven te verhogen tgot 110,15 resp. 104,85 pet. Daarin is de opgelopen rente sinds 12 maart resp. 23 mei {f 1000 nominaal 42,47 en 19,83) begrepen, aldus de bank. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de rijksoverheid, gezien de eigen budgettaire problemen, niet in staat zal zijn voldoende middelen (ƒ750 miljoen) vrij te maken voor de uitvoering van een onderzoek-, ontwikkelings- en demonstratieprogram ma voor kolentoepassing in de energie voorziening van ons land. De overheid is er immers nog niet in geslaagd de in de Kolennota, handelend over extra kolenin- zet in ons land oplopend tot 30 miljoen ton kolen per jaar in 2000, opgevoerde be dragen in de begroting hard te maken. Hierdoor wordt de toekomstige energie voorziening in de waagschaal gesteld om dat het benodigde programma zal moeten worden verschoven oi uitgesteld. De geloofwaardigheid van het te voeren energiebeleid staat of valt echter met de ernst die ae overheid maakt om voldoende ruimte te scheppen voor het kolenbeleid. De zaak klemt des te meer omdat de ƒ750 milioen slechts een eerste ruwe schatting van de kos ten betrof. Het uiteindelijke bedrag zal waar schijnlijk nog hoger uitvallen. Deze kritiek is afkomstig van de Programma voorberei dingscommissie Kolen (PVC) en de Raad voor Energie-onderzoek (REO) op basis van de Kolennota. In deze nota stelde minister Van Aardenne (economische zaken) dat de rijksoverheid tot 1985 ƒ750 miljoen beschikbaar zou stellen als bijdrage in onderzoek- en demonstratiepro jecten voor winningstechnieken, transport, distributie en opslag, verbrandingstechnie ken, rookgaszuivering en afvalverwerking. Voor deze bedrragen bestaat echter tot nu toe geen dekking binnen de rijksbegroting. De rijksbijdrage in de projecten werd noodzake lijk geacht om in de toekomst 40 procent van de energievoorziening uit kolen op te wek ken. PVC en REO vrezen nu dat bij het uit blijven van de rijksbijdrage het gebruik van kolen in de negentiger jaren nauwelijks mo gelijk zal zijn. Beide organisaties pleiten ervoor onderzoek te gaan doen naar het verstoken van kolen- olie mengsels in bestaande oliegestookte ke tels. Bovendien wijst men erop dat de milieu- f»roblemen bij gebruik van kolen extra uchtvervuiling, geluidhinder en overblijvend vliegas) in ons dichtbevolkte land aangepaste oplossingen zal vragen. Verder wil men een nieuw geologisch onderzoek naar kolenvoor- komens in de Nederjandse bodem en pleit men ervoor veel gebruik te maken van reeds bestaande kennis op kolengebied in het bui tenland. PA overigs aandelen Stol b ra 1-8 15.00 19.70 P Am St. R'dam 76.00 Begem ann Bergoss Berkel P Boe0Dmi? 130,00 211.00 122,00 102i0O 165,00 123,20 Goudsmit Hsgemetjer 36,50 27.00 2,80 Rijn-Schelde Ifo Schev. Expt. 0,70 Schlumberge» 6 00 Schokbeton 5^00 Schultema 4,20 |chuppw 4^20 Slavenb Bank 9,30 Vlhamll Bu 6,50e Wegener 69,80 S0.50« 135.00 217,00 Wl|k en Ha» 125.20 Alg. Fondwnö. 105.00 W ^«•03 ate «SkiN :eoM£ I. Maaiseh. 265.0i Leveraged Sumabet i Tokyo PH(S) Viking"63' 3.25 ld 55-85 3.00 ld Grb. 3.00 ld 37-81 0.50 ld 74-99 0^50 ld 76-01 7.25 ld 73-08 7.00 ld 661-91 7.00 Id 66-II 87,80 90!30 beurs van New York Gen. Electric Goodyear 28 1/2 28 1/8 UnlroyhJ Un. Techn. 28 1/8 27 3/4 buitenlands geld (Pr1|a In gulden») Amerlkaanae dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugees eec. (100] Canadese dollar Franse Ir. (100) ZurttavM fr. (100) Spaanse pea. (100) Griekse drachma (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) 'oc

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20