Vernietiging van San Franeiseo en Los Angeles nog maar kwestie van jaren, misschien maanden met voorbeelden van de'kracht waarmee onderaards gloeiend gesteente zich "door een'itrakke pjék in de aardkorst naar buiten werkte. Honderden malen zijn dorpen verdwenen orTdèr de lavastroom. Verschillende vulkanen zijn bezweken onder hun ejgen geweld; soms ook verrijkten ze de aarde" met "nieuwe eilanden en nieuwe'bergen. De 20ste'eeuw vormt tot nu toe een uitzonderingSpectacüladr geweld zoalsjrT 1883 o"p"Krak*atau; in"l783 de~Laki en" in 1669 eV 1693 de Etna, uitbarsting van, de PeJéejn 1903, die Elk ogenblik kan, ergens op de aarde, eén vulkaan tot uitbarsting komen. Feitelijk zijn er iedere dag enkele tientallen actief. Dat is niets bijzonders; de bewoners van bijvoorbeeld het Italiaanse eiland Strorribóli zijn juist gerustgesteld als ze bovenhun* berg een rookpjuim'ontwaren. Dat is voor hifn^ee n"tek e n 'da t ~8 peet acu laj re gêbeutteriïssen.uit zullen* blijven. DEN HAAG Viermaal reeds dit jaar is de bevolking van de Verenigde Staten opgeschrikt door een uitbarsting van de vul kaan St.-Helens in het zuidwesten van de Amerikaanse staat Washington. Op 17 mei was de berg, die zich ruim tweehonderd jaar volstrekt rustig had gehouden, onverwachts weer tot explo sie gekomen. Een grootscheepse evacuatie kon toen echter niet voorkomen dat 24 mensen werden gedood, voornamelijk door het inademen van giftige gassen. Vijftig anderen worden vermist en zijn vermoedelijk onder de as begraven. De eruptie van St.-Helens was van een onvoorstelbare kracht. Al spoedig werd hij vergeleken met de uitbarstingen op het onbe woonde Krakatau in Indonesië in 1883. Drie kraters werden toen in éên maand tijds actief. De meest spectaculaire, uitbarsting deed zich voor op 27 augustus. Bij dit gebeuren ontstond een enorme vloedgolf die duizenden kilometers door de oceanen trok met een snelheid van 570 km per uur. Een watermassa van 15 30 meter hoog overspoelde toen de kusten van West-Java, Zuid oost Sumatra, Merak en andere eilanden en liet van de dorpen aan de zee niets over. De natuurramp eiste 36.000 slachtoffers Vooral weerkundigen vliegen elkaar nu in de haren over de ge volgen die de uitbarsting van St.-Helens op het weer kan heb ben. Vaststaat dat, net als bij de uitbarstingen op Krakatau (en eerder bij andere vulkanen) een enorme hoeveelheid vulkanische stof in de atmosfeer is gebracht, die zich nu verspreidt in de ho gere luchtlagen rond de gehele aardbol. Die „sluier" kan het zonlicht temperen, zoals in 1783, toen de winter als gevolg van erupties van de IJslandse Laki en de Japanse Asama extreem koud was, en in 1815, na een uitbarsting van de Indonesische Tambora, toen de zomer geen hogere temperaturen dan 5 10 graden opleverde. Maar die discussie is nu nog theoretisch. De extremiteiten van deze zomer niet wijkende hittegolven in de Verenigde Staten en China en aanhoudend slecht weer in Europa - kunnen nog nauwelijks door de St.-Helens zijn beïnvloed om dat de aswolk zich nog aan het verspreiden is. SAN FRANCISCO ln.de Verenigde Staten zelf maakt men zich meer zorgen over de invloed van de vulkaanuitbarsting in het noordwesten op het aardbevingsgebied in Californië. Ook daarbij komen volstrekt verschillende theorieën op tafel. Al een tiental jaren zijn er onmiskenbare tekenen dat de streek rond San Franeiseo en Los Angeles binnen afzienbare tijd door een onvermijdelijke aardbeving zal worden getroffen. Het gebied is een onderdeel van de vulkanische strook die van de zuidpunt van Chili tot in Alaska bijna ononderbroken langs de westkust van het Amerikaanse continent loopt. De San Antonio-kloof, die in het verlengde ligt van de Golf van Californië in West-Mexico, staat bloot aan enorme krachten. De west- en de oostrand van de kloof bewegen zich in tegenovergestelde richting zuid- en noordwaarts, en op het „breukvlak" is dat overduidelijk zicht baar door verspringende stoepranden, knikken in hekwerken en scheuren in fundamenten. De deskundigen zijn het over één ding eens: een aardbeving kan niet meer uitblijven. Voor verschillen den is het een raadsel waarom deze nog niet heeft plaatsgevon den. Bi net zo'n sombere voorspelling is, dat nu zowel San Franeiseo als Los Angeles grote kans lopen zo'n natuurramp niet te overle ven. De beving die San Franeiseo in 1906 vernietigde en die een kracht had van 8,3 op de schaal van Richter, kostte als door een wonder „slechts" 700 doden. Maar nu lopen beide steden gevaar te worden weggevaagd. Er wonen respectievelijk twee en zes miljoen mensen en slechts de kracht van de aardschok zal bepalen of er straks duizenden of honderdduizenden slachtoffers vallen. De eruptie van de St.-Helens, zo'n 1.200 kilometer noordelijker, wordt nu door sommige vulkanologen aangegrepen voor de voorspelling dat door de vulkaanuitbarsting de druk weer even van de ketel is; dat de aardkorst enige tijd tot rust zal komen. Maar anderen zien er een onmiskenbaar teken in dat de aarde er nu pas echt onder spanning staat en dat de vernietiging van San Franeiseo nog maar slechts een kwestie van jaren misschien maanden is. RUSTIG De 500 600 actieve vulkanen die de aarde kent hebben zich deze eeuw betrekkelijk rustig gehouden. Weliswaar werd de we reld gemiddeld elk jaar wel opgeschrikt door een krachtige erup tie, maar de gevolgen vielen relatief mee. Afgezien van de uitbar sting van de Pelée op het eiland Martinique in de Kleine Antillen in 1902, die 36.000 doden eiste. Maar de eerste tekenen waren door de autoriteiten volstrekt genegeerd; het braaksel van vuur en as werd zelfs aanleiding voor een feest waaraan de hele ei landbevolking deelnam. Toen iedereen min of meer laveloos was ingeslapen, bereikte in de vroege morgenuren van 8 mei, precies óm acht minuten voor acht, een verzengende gloedwolk de hoofdstad St. Pierre en alle inwoners stierven onmiddellijk door het inademen van de hete lucht van 210 tot 230 graden. Er wa ren twee overlevenden, de 25-jarige Auguste Sylbaris, die in de gevangenis zat in een onderaardse kerker zonder vensters, die slechts geventileerd werd via een smalle reet in de deur aan de van de vulkaan afgewende kant. Hij had weliswaar zware brand wonden maar kon het navertellen. En de 82-jarige schoenmaker Léon Comprère, die de vulkaan als enige op het eiland wan trouwde en al een week in een gebarricadeerde kelder verbleef. Dergelijke rampen zijn deze eeuw verder uitgebleven, al vergden andere erupties elders, zoals in Mexico en Chili en op Java en Nieuw-Guinea ook nog enkele duizenden slachtoffers. 'ONBEKEND Het meest verontrustende karakter van vulkanische uitbarstingen is, dat ze zich zelden aankondigen. Vaak gaan er min of meer krachtige aardschokken aan vooraf, maar zo'n verschijnsel alléén is nog geen voorspelling van een eruptie. Dinsdag 22 juli werden fh het gebied rond St.- Helens ook enkele schokken geregi streerd, maar die waren betrekkelijk zwak en gaven geen aanlei ding het evacuatieplan opnieuw uit de kast te halen. Desondanks was enkele uren later de vierde eruptie van de St.-Helens een feit. Een groot deel van de aarde is als het ware bezaaid met vulka nen. Het Caraïbisch gebied, Japan, IJsland, de Indonesische Ar chipel, het Andesgebergte en de Rocky Mountains zijn mede ontstaan doordat vloeibaar magma van onder de aardkorst aan de oppervlakte werd gebracht. Voor het overgrote deel gebeurde dat vele tienduizenden tot miljoenen jaren geleden. Duizenden bergen met een vulkanische oorsprong zullen, zo verwacht men, nooit meer tot uitbarsting komen. Maar de plotselinge eruptie van de doodgewaande Helgafell in 1973 op IJsland heeft geleerd dat een vol.ledige zekerheid daarover uitgesloten is. Het voorspellen van vulkanische uitbarstingen net als van aardbevingen Is een wetenschap geworden, maar iedereen geeft graag toe dat de kennis tot nu toe uiterst beperkt is geble ven. Want niet altijd gaan aardschokken aan een eruptie vooraf; niet altijd leidt een verhoging van de temperatuur van de aardbo dem en een verstoring van het magnetisch veld van de rotsen In de omgeving tot een uitbarsting. Vaststaat alleen, dat de mag- malaag onder de aardkorst onder een enorme druk staat en van tijd tot tijd een uitweg zal trachten te vinden. Dat kan via een be staande vulkaantrechter; het kan ook door het ontstaan van een nieuwe vulkaan. Wèèr, Is al helemaal niet te voorspellen. Zoals bij een ketting de zwakste schakel breekt zal de aarde barsten op de plaats waar de korst het meest kwetsbaar is. Maar de ken nis van de aardkorst is tot nu toe beperkt gebleven tot hooguit enkele kilometers. Een proefboring op bijvoorbeeld IJsland zou zelfs spontaan tot het ontstaan van een nieuwe vulkaan kunnen leiden. Vandaar'dat *dë krachtigste eruptie tot'nu toe'deze eeuw, dit'jaar van dé St.-Helens in de Amerikaanae staat Washington, de pennen weer in beweging brengt en speculaties ontstaan over een mogelijke verandering van het weer en de invloed op de te verwachten aardbeving die voor San Francisco en omgeving is voorspeld. De aarde telt 600 „actieve" vulkanen. Dat zijn bergen die elk ogeblik van zich kunnen doen spreken. De St.- Helens, die ruim 200 jaar „sjiep" is er één van. De erjjptië, hoewel niet voorspeld, was geen verrassing. Alleen de "kracht wekte verbazing. Bijgaand artikel geeft een beeld van waartoe vulkanen in dë loop van de tijd in staat zijn gebleken. Ter geruststelling: Nederland ligt ver verwijderd van de dicht"sbijzijn*de vulkanische zone. TOEGANG TOT DE HEL De oudst bekende vulkaanuitbarsting waar overleveringen van bestaan vond plaats rond 1470 voor Christus op het eiland San- torini, of Thera zoals de oude Grieken het eiland noemden. De eruptie die een einde maakte aan de Minoïsche beschaving op Kreta, leeft nog steeds voort In de legende van Atlantis, het „ver dwenen werelddeel". Aanzienlijk bekender en één van de meest actieve vulkanen Is de Etna in Italië, die al zeker drieduizend jaar van zich doet spreken en in de loop van de tijd, bij tientallen erupties, in totaal mis schien wel een miljoen slachtoffers eiste op Sicilië. Volgens de Griekse mythologie werden de uitbarstingen veroorzaakt doordat de oppergod Zeus de reus Typhon in de berg gevangen hield en die legde zich daar niet zomaar bij neer. Het vroege Christendom zag de Etna als de toegangspoort tot de hel, maar rond het Jaar •1100 moest de vulkaan die functie afstaan aan de IJslandse He- kla, toen enkele monniken getuigen waren van een. gigantische uitbarsting daar. Een andere Italiaanse vulkaan, de Vesuvius bij Napels, overdekte in 79 na Christus de stad Pompeji met as. Naar schatting 16.000 mensen werden gedood. Toen Pompeji in 1595 werd herontdekt, trof men er nog de versteende overblijfselen aan van slachtoffers die, zoals te zien was aan hun houding, in hun laatste ogenblik ken met hevige ademnood hadden te kampen. Ook de Vesuvius haalde in de loop van de tijd keer op keer uit en duizenden stier ven aan dit natuurgeweld. Een derde Italiaanse vulkaan is de Stromboli, die weliswaar voortdurend actief is, maar. tot nu toe geen catastrofe veroor zaakte. En overal op de hellingen, in Italië en elders wonen men sen; meestal nauwelijks verontrust over de mogelijkheid dat ze plotseling door een ramp kunnen worden getroffen. IJSLAND Misschien kunnen we dat beter begrijpen als we er even bij stil staan dat de Nederlanders voor een groot deel als het ware op de zeebodem wonen, slechts beschermd door dijken. Dat ook dat fout kan gaan is gebleken In 1953, toen de watersnoodramp in Zeeland ruim 1.800 mensen het leven kostte. Maar wij blijven daar aanzienlijk rustiger onder dan veel buitenlanders, die niet goed snappen hoe we op onze zelfgemaakte dijken kunnen ver trouwen. „IJsland Is net als Nederland. „Ook wij winnen land uit zee", zei een IJslander trots, toen ik dat land in 1970 bezocht. Het was een krankzinnige overeenkomst, maar hij klopte. Op enkele tien tallen kilometers uit de kust waren duidelijk de contouren te zien van het eilandje Surtsey, dat in 1963 opeens uit zee was verre zen. Op de plek waar het de vorige dag nog 200 meter diep was, was een vulkaan ontstaan. Maar de IJslander was toen nog onbewust van het feit dat de na tuur er later een hoge prijs voor zou gaan rekenen. IJsland wordt gemiddeld eens per vijf jaar door een vulkaanuitbarsting getrof fen en juist in het voorjaar van 1970 was de Hekla weer aan de beurt geweest; een „onschuldige" eruptie, die alleen maar enke le honderden schapen had gedood. Enkele maanden later was nog slechts aan een lavaberg van enkele meters hoogte, die be stond uit gloeiend gesteente en die zich enkele tientallen centi meters per dag voortbewoog, te zien dat de uitbarsting nog niet ten einde was. Een indrukwekkend gezicht, alleen al vanwege het feit dat hier en daar sporen van vrachtauto's plotseling onder de lava verdwe nen. Maar het was geen gebeurtenis waar IJsland van onderste boven was. De rekening kwam echter drie jaar later. Zonder een enkele waarschuwing kwam de Helgafell, een zevenduizend jaar dood gewaande vulkaan op het eiland Vestmannaeyar, enkele tiental len kilometers van Surtsey, tot uitbarsting. De 5.500 inwoners werden allen binnen 24 uur geëvacueerd en zijn intussen voor het grootste deel weer terug, want de Helgafell is weer rustig. Maar de schade een asregen had het hele eiland overdekt, door de hitte waren tientallen huizen afgebrand en maar nauwe lijks kon worden voorkomen dat de lavastroom de haveningang van de buitenwereld afsloot liep in de vele tientallen miljoe nen. IJsland was al vaker door een vulkanische catastrofe getroi Het eiland, dat z'n bestaan te danken heeft aan het vulkanis heeft daar in de loop van de tijd met rente voor moeten betd Vooral het jaar 1783 werd wat dat betreft een zwarte bladzijd de geschiedenis. In juni kwamen bijna tegelijk twee vulkaner uitbarsting; de Skapterjokull aan de kust en de Laki een ki honderd kilometer landinwaarts. Bij de eerste eruptie kwal giftige gassen vrij, die zich over het hele eiland verspreidden, vijfde deel van de toen 60.000 inwoners, tachtig procent val schapen en de helft van de rest van het vee overleefdenj ramp niet. Het gewas bleef jaren onbruikbaar, door vergifti van de bodem. Maar nog aanzienlijk krachtiger was de uitbarsting van de l Daarbij kwam de grootste stroom lava vrij die ooit In de gesd denis is geregistreerd. Omgerekend zou het gehele oppei^ van Nederland er 30 centimeter mee kunnen worden opgehd De aswolken die verantwoordelijk werden gesteld voor de b| winter die volgde werden ook in Nederland waargenomen. ONVOORSPELBAAR Het zijn maar enkele voorbeelden uit de geschiedenis, mai tonen aan dat vulkaanuitbarstingen zelf, noch hun gevolgen, maar met enige graad van betrouwbaarheid kunnen wo voorspeld. De eruptie van de St.-Helens kwam niet als een lagen verrassing; de vulkaan stond als „slapend" geregistn Maar het moment waarop de vulkaan explodeerde, kwam strekt onverwachts. Sinds mei zijn alweer drie nieuwe uitbar gen gevolgd en de activiteit heeft al aanleiding gegeven voc theorie dat het weer er aanzienlijk door zal worden beïnvlo Maar niemand weet of de jongste eruptie de laatste was o zij zal worden gevolgd door nog meer uitbarstingen, laat s hoe krachtig die dan zullen zijn. Niemand kan de gevolgen v spellen, evenmin als iemand kan zeggen waar en wanneer w andere vulkaan actief zal worden. De schepping is nog nie einde en vulkanen zijn daar misschien wel het beste bewijs

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16