Sowuvnt b Knesset akkoord met Israëls rechtsmacht over heel Jeruzalem 1emperatuur }0 graden Zionisme belangrijkste breekpunt op vrouwenconferentie Hartchirurgie in De Klokkenberg weer vastgelopen Christelijke politiebond wijst bezuinigingen af /J Kostuums -«ivoor de prijs van j Opbrengst grotere export viel tegen - 'OtG ^4, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas ,OQ redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18 00 tot 19 00 uur) pementen: kwartaa! 46,30; jaar 173,70; iosse.nummers: 60 cent. Donderdag 31 juli 1980, 70e Jaargang na 21721 Droog Droog weer en flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Morgen zon: 5.58 - 21.29. Schev. hoogw.: 6.42 en 19.20. Laagw.: 2.52 en 14.58. Thriller Psychologische thriller „The Conversation" om 20.15 uur op Ned. I en om 19.00 uur repor tage .Internationale folkloris tische parade". Op Ned. II om 20.27 uur klucht „Kom van het dak af' en om 23.00 uur tv-serie „Ten voeten uit: Dave Allen". (4 KLEINE INZINKING: fk f* S» flOOf* 19! Muskie: oppermacht Amerika voorbij WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Ed mund Muskie heeft gisteren verklaard dat de V.S. nog wel een wereldmacht zijn, maar dat de tijden waarin zij do mineerden over hun zwakkere bondge noten, zoals in de periode van opbouw na de tweede wereldoorlog, voorbij zijn. De minister zei dit tot de commissie van Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden. Hij waarschuwde de Sovjet-Unie de situatie niet mis te verstaan door te denken dat deze ver anderde betrekkingen tussen de V.S. en hun bondgenoten een mogelijkheid bieden tweedracht te zaaien. Laatste nieuws uit Calcutta KATMANDOE In Nepal is giste- ren een aangetekende brief bezorgd, die 44 jaar onderweg is geweest De brief werd op 19 augustus 1936 in Calcutta, India, van bet poststempel voorzien en was bestemd voor een man in bet Nepalese Katmandoe (600 km van Calcutta verwijderd). Daar de geadresseerde inmiddels overle den is, werd de brief aan zijn zoon overhandigd. Naar de oorzaak van de vertraging wordt een onderzoek inge steld. VARA verliest 12.000 leden (van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VARA heeft sinds 30 april ongeveer 12.000 leden verloren. Dit is bijna een verdubbe ling van het aantal leden dat deze om roep een maand na de geruchtmaken de reportages kwijtraakte. Volgens de VARA is er in elke zomer een daling onder de kwartaalabon nees van de gids, maar dit jaar is het aantal opzeggingen ook daar groter dan anders. De conclusie is dan ook, dat een groot aantal leden met bedan ken heeft gewacht tot de eerstvolgen de betaling. Voor miljoen aan heroïne onderschept ROTTERDAM In Rotter- dam-Zuid hebben de douane en het bureau voor verdo vende middelen gisteren vier kilo heroïne onder schept Drie Turken, die in Rotterdam wonen, zijn gear resteerd. De mannen zijn 38, 42 en 43 jaar oud. De vier kilo heroïne heeft een marktwaarde van naar schatting een miljoen gul den. Hoe men de verdovende middelen op het spoor is ge komen wil de politie in ver band met het onderzoek nog niet zeggen. Lek in Botlek ROTTERDAM Bij een chemisch bedrijf in het Bot- lekgebied is gisteren onge veer tweehonderd liter acry- lo nytril ontsnapt. De chemi sche stof lekte uit een veilig heidsklep van een reactor. Acrylo nytril is een chemi sche stof die snel verdampt. Inademing van de damp veroorzaakt irritatie van de luchtwegen. Volgens het O- Eenbaar Lichaam Rijnmond on men snel een nevelgor dijn van water over de reac tor leggen, waardoor er geen gevaar ontstond voor de om geving. IJK 'ter en daar t land zelfs ware buien ende regen van gister- \r\fpo beeft de r .Mhtiet kunnen '^*~^houden. In- feel zelfs, volgens (nan Hans png kan tij- ™mUiet weekein de tempera- weer tot om _i bij de dertig oplopen, rvoor zorgt bogedrukge- dat zich tpig niet intimide- aldus Hans regen ben gis- wel bet an 151 in juli breken. niet ge- Dit jaar uli bet niet kunnen yen dan 145 regen, on- s de vervroe gingen daar- Deze pogin- 1.4ï SNELLE AFWIJZENDE REACTIE UIT DEN HAAG JERUZALEM, KAIRO De beslis sing van het Israëlische parlement, de Knesset, met 69 stemmen voor, 15 tegen en drie onthoudingen het wets ontwerp goed te keuren dat Israëls rechtsmacht uitbreidt over heel Je ruzalem, met inbegrip van de Arabi sche sector, heeft internationaal een golf van kritiek veroorzaakt Egypte overweegt de besprekingen over Palestijns zelfbestuur op te schorten en zijn ambassadeur uit Tel Aviv terug te trekken, aldus minis ter. van Buitenlandse Zaken Raman Hassan Aly. President Sadat ver klaarde dat de wet indruist tegen de akkoorden van Camp David. De Amerikaanse regering liet eveneens blijken afwijzend te staan tegenover de nieuwe wet Tot vlak voor het de bat heeft het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken gepro beerd aanneming van de nieuwe wet te voorkomen. van het Israëlische parlement een ver klaring uitgegeven waarin zij de nieu we wet „betreurt". De Nederlandse re gering meent dat Oost-Jeruzalem dient te worden beschouwd als door Israël bezet gebied" hetgeen „dientengevolge onder de bepalingen van het interna tionaal recht valt dat Israël als een be zettende macht bindt". Het wetsontwerp dat was ingediend door de uiterst rechtse afgevaardigde Geula Cohen werd door de Israëlische Arbeiderspartij met tegenzin gesteund. „Het is tactisch onverstandig", aldus Premier Begin stemt voor het controversiële wetsontwerp oud-premier Rabin, .maar wij hebben toch voorgestemd, omdat wij het in principe over de kwestie Jeruzalem een zijn". Het oostelijk deel van Jeruzalem be hoorde tot 1967 tot Jordanië. Het werd in de zesdaagse juni-oorlog van 1967 veroverd. Men verwacht dat premier Menachem Begin nu binnenkort zijn bureau jal overhevelen naar oostelijk Jeruzalem. Met de nieuwe wet is Jeru zalem tot eeuwige hoofdstad van Israël geproclameerd. DESNOODS KORT GEDING TEGEN MINISTER UTRECHT De Algeemeen Christelijke Politiefederatie (ACP) zal alles op alles zetten, desnoods via een kort ge ding tegen minister De Ruiter van justitie, om de bezuini gingsmaatregelen bij de politie ongedaan te kunnen maken. De acties zijn gericht tegen de plannen van de minister om bij het korps rijkspolitie ingrijpende bezuinigingen door te voeren. Ook bij de gemeentekorpsen worden, aldus de fede ratie, dergelijke bezuinigingen doorgevoerd. Een groot aantal vakopleidingen bij de rijkspolitie wordt door de maatregelen sterk verlaagd of zelfs geheel ingetrokken, belang rijke verbindingsapparatuur mag niet worden aangeschaft en het benzineverbruik moet met 25 procent dalen. Dit heeft desa streuze gevolgen voor het goed functioneren van het korps, al dus de ACP, die met kracht van argumenten en desnoods via gerechtelijk ingrijpen de maatregelen ongedaan wil laten ma ken. Voor de federatie is het zonder meer onverteerbaar, dat de minister geen overleg met de politiebonden vooraf heeft ge voerd over deze maatregelen, die direct het politiepersoneel ra ken. Bovendien dreigen zij vooral de belangen van de burgerij ernstig te schaden. Vandaar dat de ACP desnoods naar het laat ste middel wil grijpen, dat van een kort geding. Levenslang voor Folkerts kerts is vandaag in Stuttgart tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens me deplichtigheid aan de moord op de Westduitse procureur- generaal Siegfried Buback en diens twee begeleiders in 1977. Ook is hij schuldig bevonden aan poging tot moord, roof ea het lidmaatschap van een ter roristische organisatie. Fol kerts is in december 1977 ir Utrecht al veroordeeld to- twintig jaar wegens moord op een Nederlandse politieman en poging tot moord op een twee de. In 1978 is hii aan de Bonds republiek uitgeleverd. GEEN ALGEMENE INSTEMMING MET VN-ACTIEPLAN KOPENHAGEN Het doel van de VN- wereldvrouwenconferentie die de afgelo- Sen twee weken in Kopenhagen is gehou- en, een door alle deelnemers aanvaard actieplan voor de strijd tegen de discri minatie van de vrouw, is niet bereikt. Voor veel westerse landen was de para graaf waarin het zionisme werd gelijkge steld met racisme een reden om tegen het actieplan te stemmen. Het actieplan werd uiteindelijk aangenomen met vier onthoudingen en tweeëntwintig stemmen tegen. De Nederlandse delegatie, die zich ook gedwongen voelde tegen het plan te stemmen, toonde zich bijzonder te leurgesteld. „Nu het wereldactieplan niet met algemene stemmen is aanvaard, heeft het duidelijk aan kracht ingeboet", aldus de voorzitster van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris van CRM, mevrouw Kraaijeveld. Omdat vooral de tegenstemmende westerse landen het programma moeten financieren, komt de uitvoering ervan in gevaar. Geen van die landen voelt zich immers tot iets verplicht. Bovendien kan er niet worden te- ruggegrepen op een actieplan, dat met alge mene stemmen is aanvaard. Er was in feite een aantal paragrafen in het actieprogramma dat moeilijkheden oplever den. Twee daarvan hebben betrekking op de Midden-Oosten-problematiek. Naast de omstreden resolutie waarin zionisme een van de „wortels van de onderdrukking van de vrouw" wordt genoemd en daarmee gelijkgesteld aan racisme, kolonialisme en imperialisme veroorzaakte een paragraaf over hulp aan Palestijnse vrouwen proble men. Die hulp zou „in overleg en samen werking met de PLO, de vertegenwoordiger van het Palestijnse volk" gegeven moet worden. Bij stemming over deze paragraaf onthield Nederland zich, omdat de delegatie het humanitaire aspect te belangrijk vond. \ïwillêner nog wel eens 1 3 jyer doen... ;raai> 0 i velI ©•sof een aangetekend 'en dat 44 jaar onderweg ig wet een unicum ge- UB worden. Zware primeur Met het transport Ba zel/Milaan van een 95.000 kilo zware ce- mentmolen (op een veer- tienassige, 56 wielen tel lende spe- ciaalwagen) zorgde het Nederlands transportbe drijf Mam moet voor een Zwitser se primeur. Als eerste passeerde de molen twee maan den'vóór de officiële ope ning de nieuwe Gott- hardtunnel. CONFLICT ROND VAN DER SCHAAR 3rde onlangs in het 600 ter verder gelegen Kat- oe in Nepal. De geadres- was inmiddels overle- BREDA In het hartchi- rurgisch centrum De Klok kenberg in Breda, zijn nieu we problemen gerezen. Vol gens prof. Greep, die bij eer dere moeilijkheden werd aangetrokken, liggen de re cente moeilijkheden „in het medische en intermenselijke vlak". Het conflict is nu zo hoog opgelopen, dat het be stuur aan hartchirurg dr. P. van der Schaar heeft ver zocht niet meer op De Klok kenberg te komen. supervisoren, is vannacht van nen. zijn vakantieadres in P<jrtugal naar Nederland terug gevlo- Volgens Greep oordeelde hart- gen, om de kwestie te bespre- chirurg dr. Schaepkens van ken. Ook het bestuur van De Riemst de situatie zó ernstig, Klokkenberg heeft de vakan- dat hij tot terugroepen van ties moeten afbreken. Van- van dr. Greep en het bestuur morgen zijn het bestuur en dr. besloot. Greep met het overleg begon- Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Nederland heeft vorig jaar duidelijk meer uitgevoerd dan in eerdere jaren, terwijl de invoer relatief minder sterk steeg. Het gaat hier dan echter om hoeveelhe den, niet om geldwaarden. Want de prijzen van ingevoerde produkten stegen juist sterker dan die van de export, onder meer omdat de prijs van het uitge voerde aardgas die van de ingevoerde ruwe aardolie niet bij hield. Hierdoor bleef de toeneming van het nationaal inkomen ver achter bij die van het nationaal produkt, zo stelt het CBS vast in een jaaroverzicht De consumptieve bestedingen van gezinnen bleven ook in 1979 sterker stijgen dan het inkomen; men at als het ware de spaarte goeden op. De sociale uitkeringen stegen nog sterk, maar min der sterk dan in 1978 (10% tegenover 13%), ondanks het feit dat langdurig vorstverlet extra stijging veroorzaakte. Bij de bedrij ven als totaliteit nam de werkgelegenheid toe dank zij meer werk in de dienstensector. Bij de overheid was de groei van de werkgelegenheid minder groot

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1