koppeling gasprijs aan ipliepri js zaak van jaren Duurdere brandstof niet doorberekend in KLM-tarieven £cidóc©owant Kamerlid heeft gemiddeld drie bijbanen naast politiek werk i 1. 1 9 [amerlidwil steun voor [oordhollands Dagblad Veilingen verwachten prijsdaling groenten Brevet van onvermogen Duizend nieuwe banen in welzijnssector weer -WENLAND leidse courant woensdag 30 juli 1980 pagina 9. (Vervolg van de voorpagina) N HAAG Toen mr. Spieren- gekozen vanwege zijn kwali- b als onderhandelaar, In mei dit jaar op pad ging, had hij als racht de afnemers te bewegen tot blijvende verandering van hun ntracten met ons land. Mede druk van de Tweede Kamer j de regering dat de exportprijs |het gas de stijging van de inter- male olieprijzen volledig en met iddellijke ingang diende te vol- i. Dit verlangen was vooral het 1g van het feit dat vorig jaar en i dit jaar de olieprijzen explo» omhoog gingen, terwijl die stij- slechts gedeeltelijk doorwerkte t prijs van het gas. basis van de huidige contracten is aanpassing in de contracten met af- lers in West-Duitsland en België lelijk ten hoogste 82 procent In het iaanse contract bedraagt de stijging hts zeventig procent van die van de prijs. Ook is het nu nog zo dat de aanpassing met aanzienlijke vertraging tot stand komt In de meeste gevallen gaat het om een „timelag" (vertraging) van negeneneenhalve maand, maar één Duits contract kent een periode van een jaar. Zouden alle (veertien) overeenkomsten in de door de regering en kamer ge wenste vorm gewijzigd worden, dan zou dat een bedrag van 3,5 4 miljard gulden per jaar opleveren. Vandaar dat minister Van Aardenne (economische zaken) het begin van dit jaar wel de moeite waard vond persoonlijk een tournee langs Bonn, Parijs, Brussel en Rome te maken. Ook dat leverde ech ter niet het gewenste resultaat op, voor namelijk als gevolg van het feit dat er belemmeringen zijn om de Wet Aard- gasprijzen te hanteren, op grond waar van de regering de bevoegdheid heeft de gasprijs vast te stellen. De Bondsre publiek stelt zich namelijk op het standpunt dat dit verboden is krachtens een overeenkomst met Nederland, da terend van 1967. De toenmalige minis ter van economische zaken, de huidige PvdA-leider Den Uyl, en diens West- duitse collega beloofden elkaar toen schriftelijk dat geen van beide landen maatregelen zou nemen, waardoor de levering van het gas bemoeilijkt zou worden. Hoewel het huidige kabinet meent dat er geen sprake is van een een volken rechtelijke overeenkomst West- Duitsland meent van wel wil het toch ook liever niet het risico nemen van een rechtszaak. Dat zou het gevolg kunnen zijn van het opleggen van een bepaalde prijs aan de Westduitse afne mers, onder dreiging van het dicht draaien van de gaskraan. Ook het een zijdig verhogen van de prijs voor de an dere buitenlandse afnemers, België, Frankrijk en Italië, stuitte op proble men, omdat deze landen weer zouden kunnen stellen dat zij gediscrimineerd zouden worden ten opzichte van West- Duitsland. Dit is verboden krachtens het EG-verdrag. Logisch dus dat de regering er de voor keur aan gaf eerst nogmaals te gaan onderhandelen, via mr. Spierenburg, voormalig Permanent Vertegenwoor diger bij de EG en de NAVO. Met op de achtergrond de mogelijkheid alsnog van de Wet Aardgasprijzen gebruik te maken. Deze maand heeft Spierenburg aan minister Van Aardenne verslag ge daan' van zijn ervaringen. Het is zeker dat hij geen honderd procent resultaat heeft geboekt, maar dat had ook nie-, mand verwacht. Het kabinet is bereid akkoord te gaan met wijzigingen in de contracten, die ertoe leiden dat de volledige en onmid dellijke koppeling aan de olieprijs gefa seerd tot stand komt,-dat wil zeggen dat zij wordt uitgesmeerd over een aantal jaren. Op termijn zou daarmee dan toch een resultaat van honderd procent wor den geboekt. Mede omdat de afnemers het aan hun achterban verplicht zijn luid te protes teren, gaat men er in politiek Den Haag vanuit dat het wel begin volgend^jaar zal worden voordat alle contractwijzi gingen een feit zijn. Voor miljoen aan cocaïne onderschept SCHIPHOL De douane op Schiphol heeft een Colom biaan aangehouden,, die tien kilo cocaïne bij zich had, Hij was met een lijnvlucht van de KLM uit Peru gekomen. Bij de controle werd hem verzocht zijn koffer open te maken. Daarin zaten alleen zes broe ken die allemaal aan de bo venkant waren dichtgenaaid om de verdovende middelen te verbergen. De handelswaarde van cocaïne zou op het ogen blik 100.000 gulden per kilo zijn. Crèche gewenst op Schiphol SCHIPHOL De vereniging van stationmanagers van de buitenlandse luchtvaartmaat schappijen op Schiphol (SAOC), heeft de directie van de luchthaven gevraagd een kindercrèche voor de kinde ren van de vrouwelijke perso neelsleden op de luchthaven in te richten. Volgens Lenneke Claassen, voorzitter van de SOAC, blijkt steeds vaker dat de luchtvaart maatschappijen hun vrouwelij ke personeelsleden, die vaak van veel waarde voor het be drijf zijn vanwege hun lange ervaring, moeten verliezen als gevolg van gezinsuitbreiding. aaWD-ER NIJPELS MET VEERTIEN ^NEVENFUNCTIES TOPSCORER DEN HAAG De VVlkr Ed Nijpels (30) bezit de meeste nevenfuncties van alle Tweede-Kamerleden, amelijk 14. De liberaal wordt op de voet gevolgd door ijn CD A-collega Schakel met 13 bijbanen. Derde op peze „ranglijst" is de liberaal Portheine met 12 neven functies gevolgd door zijn fractiegenoten Geurtsen en Van de Ven met ieder elf bijbanen. Dit blijkt uit de deuwe lijst van nevenwerkzaamheden van Tweede rleden zoals de parlementariërs die zelf aan Ka- dtter Dolman hebben opgegeven. De lijst wijst voorts uit dat de WD-ers het hoogst scoren in het aantal nevenfuncties, namelijk bijna vijf per fractie lid. Bij de christen-democraten ligt het gemiddelde iets bo- 1 ven de drie bijbanen en bij de PvdA-Kamerleden iets on- I der de twee. In totaal hebben de 150 Tweede-Kamerleden I tenminste 431 bijbanen. I Nijpels blijkt behalve als Kamerlid betaald te worden voor lidmaatschap van de gemeenteraad van Bergen op im, lidmaatschap gewestraad West-Noord Brabant en als columnist bij het Algemeen Dagblad. Bij zijn niet be taalde nevenfuncties zijn ondermeer het lidmaatschap van het bestuur van de AVRO, secretaris van het carnavalsor- l£|kest „wa summe me nou ebbe" en medewerker aan de stichting Wetswinkel Bergen op Zoom en omgeving. Van de fractievoorzitters van de drie grootste partijen in de Tweede Kamer bezit de VVD-er Rietkerk de meeste bijbanen, namelijk zes waaronder vier betaalde commissa riaten van bedrijven. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl AL! heeft drie onbetaalde bijbanen (lid bestuur PvdA, vice-pre sident socialistische internationale en voorzitter Federatie van socialistische partijen in Europa). CDA-fractievoorzit- ter Lubbers volstaat met het aangeven van zijn reeds in 1978 bekend geworden belangen in bedrijven en onroerend IG Die zijn 34 procent aandelen in het metaalbedrijf dllandia-Kloos, 50 procent aandelen in BV Fabriek van Klinknagels en Schroefbouten, vijf procent aandelen in Ri- ^viervaartmaatschappij Richard 3, 50 procent aandelen in ^7een kantoorgebouw in Krimpen a/d Ijssel, 35 procent aan delen in enkele panden in Den Haag en een zelfde aandeel in panden in Bleiswijk. lil Fractievoorzitters die alleen onbetaalde bijbanen hebben zijn Terlouw (D'66), Bakker (CPN) en Nijhof (DS'70). Kamervoorzitter Dolman krijgt 7000 per jaar als commis saris van de Centrale levensverzekering Bank. Hij heeft bovendien twee onbetaalde nevenfuncties, f y Uit het overzicht blijkt tenslotte dat 24 Kamerleden in het J geheel geen werkzaamheden, betaald noch onbetaald, •|g naast het Kamerlidmaatschap hebben. Onder hen zijn ook >e fractievoorzitters Beckers (PPR), Van der Spek (PSP) n Koekoek (Boeren Partij). Deze laatste schreef als moti- atie: „Koekoek is thans tijdelijk het enigste Kamerlid van Ée BP. Koekoek maakt voor dat Kamerlidwerk een 16 uri- e-werkdag, de overige 8 uren is hij aan het eten, drinken, asten en slapen. Hij zou dus in andere functies geen cent 'aard zijn. Hij heeft dus geen enkele nevenfunctie". leke S 0rs< HAAG Het PvdA-Tweede Kamerlid Kosto heeft uister Gardeniers van crm gevraagd zonodig financiële in te verlenen om te voorkomen aat het Noordhollands ;blad als zelfstandig dagblad gaat verdwijnen. jens Kosto zou het verdwijnen van het Noordhollands Dag- d een verschraling van de pluriformiteit in de dagbladsector ekenen. Hij wijst ér in zijn schriftelijke vragen op dat door de ""genomen fusie met de Alkmaarse Courant in de kop van d-Holland er in feite maar één regionaal dagblad zal over- DUSTRIEBOND-FNV: .oopkracht-plan desnoods Héén verdedigen LVERSUM Ook als andere industriebonden zich afwijzend Hellen tegenover het jonste plan van de industriebond-FNV teruggaan in koopkracht accepteren in ruil voor werkgele- nheid zal de industriebond dit plan desnoods alleen moeten dedigen. Aldus bondsvoorzitter Arie Groenevelt gisteravond Brandpunt. >enevelt verwacht dat ook de andere vakbonden overstag len gaan. „Als je niets cjoet om de werkgelegenheid te her- Men, zal de koopkracht steeds lager worden. Als iemand min- koopt omdat hij werkloos is, merklt de detailhandel dat in imzet. Dat werkt weer door naar de leveranciers en zo wordt draagvlak van onze economie steeds geringer", zei Groene- Christen- Turken overnachten in open lucht HENGELO Twee Christen-Turkse fami lies in Hengelo over nachten in de open lucht wegens gebrek aan woonruimte. Het gaat om zestien mensen die wachten op een uitspraak over hun asielaanvraag in ons land. Begin mei kwa men ze naar Nederland, waar ze illegaal in een Hengeloos huis trokken. gens de gemeente uit het oogpunt van volks gezondheid volkomen ongeschikt is voor be woning. De families willen niet in een pen sion omdat de Turkse Evenmin voelen ze er voor in tenten te over nachten. ÏÊÊÊM De twee Turkse families zijn maar op het trottoir van hun voormalige woning gaan zitten. SCHIPHOL De KLM zaljjeen gevolgen verbinden aan de verhoging van de brand stofprijzen de laatste tijd; de tarieven voor vluchten vanuit Nederland worden per 1 oktober niet verhoogd. In enkele gevallen gaan ze zelfs omlaag. Een en ander is het gevolg van de harde Ne derlandse gulden. Op een vorige week gehou den internationale conferentie van luchtvaart maatschappijen, verenigd in de lata, is afge sproken dat maatschappijen van landen met zwakkere valuta de tarieven wél mogen verho gen. Desondanks hebben British Airwys en en kele Amerikaanse maatschappijen aangekon digd dat ze in het najaar de prijzen willen ver lagen van vluchten tussen Londen en de Vere nigde Staten. Daarbij gaat het om het zoge naamde opstap-tarief, waarbij men niet van te voren kan boeken. Of deze tariefsverlaging de Nederlandse reiziger aanmerkelijke voordelen biedt is nog maar de vraag. De prijs lijkt niet veel onder het goedkoopste KLM-tarief te kun nen zakken, terwijl men vanuit ons land de handicap heeft eerst naar Londen te moeten vliegen. Officieren van „knak-tanker" op borgtocht vrij BOTTERDAM De kapi- te in en de eerste stuurman van de geknakte tanker „Energy Concentration" zijn op borgtocht vrijgelaten. Dit heeft de Rotterdamse poli tie gisteren bekend gemaakt. De officieren moeten vrijdag terecht staan voor het ongeluk met de tanker die vorige week in Europoort knakte tijdens het lossen van olie. Bergers van Smit in Rotterdam hebben gisteren „blowers" ingescha keld, om de ruwe olie wat vlotter te laten doorstromen door de 250 meter lange lei ding die het schip verbindt met de Indiase supertanker „Jag Laxmi". Daarin wordt de resterende 111.000 ton olie van de knak-tanker overgepompt Nijmeegse wielervierdaagse In Nijmegen Is gisteren de wielervierdaagse van start gegaan. Het gaf bij het startpunt op de Wedren een grote drukte. Omvangrijke fraude in Maastricht MAASTRICHT De Maa- strichtse politie is bezig met een onderzoek naar wat wel eens een zeer grote fraude zaak zou kunnen zijn. Heft gaat om fraude van een bu reau dat zou bemiddelen tus sen klanten in Nederland en zgn. „brokers" personen die goederen op de buitenlandse termij nmarkt kopen. Sinds een jaar bemiddelt de in Maastricht gevestigde „Inter national Brokers Service" (IBS) tussen klanten uit Ne derland en „brokers" in o.m. Engeland, Amerika en Japan. Het onderzoek kwam op gang naar aanleiding van klachten van een tiental Nederlanders. Zij hadden via IBS in het bui tenland goederen in optie ge kocht. Maar van hun geld heb ben ze nooit meer iets gezien. Volgens de benadeelden stak IBS het geld in eigen zak. De twee directeuren zijn inmid dels gearresteerd op verden king van fraude op grote schaal. Mede in verband met soortgelijke affaires in Duits land, waar nogal wat zwart geld omging, heeft de politie besloten vroeg in te grijpen. Koninklijk telegram aan slachtoffers van treinramp GRONINGEN Koningin Beatrix en prins Claus hebben vanuit hun vakantieoord in Italië een telegram gestuurd aan de Groningse commissaris der koningin, E. Toxopeus. In het telegram toont het konink lijk echtpaar zich geschokt door het bericht van de trein ramp bij het Noord-Groningse Winsum. De heer Toxopeus heeft in een persoonlijke brief aan de familieleden en nabe staanden van de'negen doden en aan de negen gewonden die nog in het ziekenhuis liggen, de inhoud van het telegram meegedeeld. DEN HAAG Sla, bloemkool, andij vie en spinazie, die de afgelopen dagen veel duurder zijn geweest dan normaal voor deze tijd van het jaar, zullen de komende weken in prijs dalen. Dit is de verwachting van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen. Door het koude en natte weer in de eerste helft van deze maand heeft de sla niet goed kunnen groeien. Daardoor was het aanbod, juist toen het warme weer van de laatste dagen de vraag opdreef, klein. De aanvoer wordt nu echter groter, waardoor de prijzen zullen dalen, al zullen ze vol gens het Centraal Bureau nog „behoor lijk" blijven. De sla, die de vorige week vrijdag op de veiling in Utrecht nog een recordprijs van 2,60 gulden per krop haalde, bracht begin deze week nog een gulden op (winkelprijs 1,50 of 1,60 gulden). Komkommers halen, nog stevige prijzen: 80 cent per stuk op de veiling, terwijl 30 of 40 cent normaal zou zijn. Tomaten, vei- lingprijs 1,60 gulden per kilo, zijn ook duurder dan anders. Deze beide kasgroen-' ten zullen volgens het Centraal Bureau ook wel duur blijven, omdat ook zij onder het donkere weer van juni en juli hebben geleden. 3innen veertien dagen zullen ook voor mdijvie, bloemkool en prijzen worden neergetc SlNDS president Jimmy Carter in januari 1977 het Witte .Huis betrok, is herhaaldelijk de vraag gesteld of hij wel de capaciteiten heeft, waarover een president van de Verenigde Staten eigenlijk behoort te beschikken. Kwesties als Iran, Afghanistan, de boycot van de Olympische Spelen en de zware economische recessie in de Verenigde Staten hebben in dit verband meer vraagtekens opgeworpen dan duidelijk heid gebracht, hoewel deze problemen natuurlijk niet geheel op het conto van de de Amerikaanse president kunnen wor den geschreven. Het schandaal rond zijn broer, Billy Carter, heeft ten aan zien van president Carters capaciteiten echter veel verduide lijkt. Natuurlijk kan hem niet verweten worden dat zijn wat labiele broer vriendschappelijke banden onderhoudt met een Amerika vijandig-gezind land, noch dat deze een alcohol probleem heeft of dat hij er financieel van profiteert de „broer van de president" te zijn. KWALIJK is echter wel, dat de Amerikaanse president en zijn adviseur voor veiligheidszaken, Brzezinski, Billy Carter hebben.gevraagd contacten te onderhouden met de Libische regering, in de hoop dat de officieel door Washington verket terde kolonel Khadaffy zou kunnen bemiddelen in de Iraan- se gijzelingszaak. Het feit dat een twintigste-eeuwse presi dent van de VS ertoe besluit met alle respect voor dege nen die een alcohol-verslaving te boven komen een labie le, ex-verslaafde en als vrijbuiter bekend staande man te ge bruiken als tussenpersoon in een politiek zo belangrijke zaak als die van de gijzelaars, moet als een duidelijk brevet van onvermogen van president Carter worden beschouwd. Het is daarom niet zo vreemd, dat verschillende leden van Carters eigen partij een beroep hebben gedaan op zowel de president als zijn tegenstander in de race om de Democrati sche presidentskandidatuur, senator Kennedy, om zich nog voor de partijconventie op 11 auguatus begint, terug te trek ken. Zo zou de weg kunnen worden vrijgemaakt voor een nieuwe, minder controversiële en voor de kiezers meer aan vaardbare Democratische presidentskandidaat. Gebeurt dit niet, dan valt president Carter ongetwijfeld op 14 augustus de Democratische nominatie ten deel. En dan zal er nog maar weinig zijn dat de triomfantelijke opmars van Ronald Rea gan naar het Witte Huis zal kunnen stoppen. LEIDSCHENDAM Er ko men duizend nieuwe banen bij voor de zogenaamde trendvolgers; mensen die werken in ziekenhuizen, bet welzijnswerk en andere vor men van niet-commerciële dienstverlening. Die duizend banen horen tot de vijfdui zend die mogen worden ge creëerd in het kader van het Arbeidsplaatsenplan 1980- 1981. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heeft aan een beleid dat daarop is ge richt haar toestemming gege ven. Het doel van het Arbeids plaatsenplan van de regering is onder meer de werkloos heidheid te verminderen on der die groepen die op de ar beidsmarkt erg kwetsbaar zijn, zoals langdurig werklozen, vrouwen en jongens en meisjes die net van school komen. Dit jaar komen er bij elkaar 3500 banen bij voor die groepen en volgend jaar nog eens 1500. Bij de verdeling van de ar beidsplaatsen zal vooral ge dacht worden aan het noorden van het land en aan Zuid- Limburg omdat de werkloos heid in die gebieden uitzon derlijk hoog is.-Met de uitvoe ring van dit plan van volksge zondheid is een bedrag van 50 miljoen gulden op jaarbasis ge moeid. ZONNIGE PERIODEN DE BILT - Een zone met re gen en onweer trok vandaag langzaam van zuid naar noord over Nederland. De hoeveelheid regen, welke daarbij viel, liep van plaats tot plaats sterk uiteen. Zo werd vanochtend om acht uur in Vlissingen negenentwintig millimeter regen gemeten, ter wijl op andere waarnemings stations soms minder dan een millimeter werd geregistreerd. Boven Frankrijk vormt zich een nieuw hogedrukgebied, dat zich naar onze omgeving uitbreidt. Het wordt daarom morgen tamelijk zonnig, waar bij de temperatuur in de mid dag kan oplopen tot ongeveer tweeentwintig graden. In grote delen van West- en Midden Europa is het zomers weer. Alleen op de Britse Ei landen is het zwaar bewolkt met van tijd tot tijd regen. In Oosterijk, Duitsland, Polen en Denemarken wordt het mooie weer korte, tijd ver stoord door een énkele on weersbui. Vooruitzichten voor vrijdag: Vrij zonnig en overwegend droog. Middagtemperatuur omstreeks 23 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 6 tot 15. Min. temp.: omstreeks 15 gr. Max. temp.: omstreeks 24 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië en Finland: Zon nig en warm, 25 tot 30 graden. Britse eilanden: Wisselende bewolking en enkele buien, 17 tot 23 graden. Frankrijk, Benelux, Denemar ken, Duilsland: Eerst enkele regen- of onweersbuien. Later weer vrij zonnig, 20 tot 26 gra den. Spanje, Portugal: In het zuiden en oosten meest zonnig, 26 tot 30 graden, elders tijdelijk meer bewolking met enkele regen- of onweersbuien, 20 tot 27 gra den. Alpen: Veranderlijke bewol king en enkele regen- of on weersbuien, ongeveer 25 gra den. Italië, Middelandse Zeegebied: Zonnig en warm, 27 tot 33 gra den. Joegoslavië, Griekenland: Zonnig en warm, ongeveer 30 graden. Balkanlanden: Vrij zonnig en geleidelijk minder buien, 25 tot 30 graden. Oostzeestaten: Zonnige perio den en vrij warm, ongeveer 25 graden. Dali lijdt aan hersen- verkalking MADRID De Spaanse sim realistische kunstenaar Salva dor Dali lijdt aan hersenver* kalking, zo heeft het Spaanse' blad „Ya" gemeld. Volgens vrienden van de 76-jarige Dali zit hij de meeste tijd zwijgend op de binnenplaats van zijn huis te Port Lligat aan de Cos ta Bra va en weigert hij te eten. Nu en dan verbeeldt hij zich een slak of een reptiel te Onlangs kreeg Dali, die regel matig psychotherapeutisch wordt behandeld, een zware slag te incasseren, toen zijn psychiater tijdens een behan deling voor zijn ogen stierf aan gingen om hem uit zijn passi viteit en zijn depressie te ha len, zou hij nors afweren met de woorden: „Laat me met rust, ik denk na". Naar een vriend van hem verklaarde, wil de wereldbekende schilder van surrealistische droombeel den ook van de kunst niets meer weten. Al vele maanden is Dali niet meer in het open baar verschenen, het laatst bij de opening van het nieuwe ex positiegebouw „Centre Pompi dou" te Parijs. een hartaanval. Volgens zijn particuliere secretaris lijdt de kunstenaar aan uitputting. Po-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9