oosjes op trpttoir in joodse wijk an Antwerpen Macht Britse vakbonden aan banden President Carter bereid voor Senaatscommissie te verschijnen Groot Sovjet-offensief tegenAfghaansestrijders ^^SLACHTOFFERTJE VAN GRANAAT- ^TAANSLAG IN NEDERLAND BEGRAVEN „Tunesiër" wilde aanslag plegen op El Al-vliegtuig roteVN- rderheid r Palestijnse doodstraffen 4 Angola _JL Nieuwe Hebriden na 74 jaar koloniaal bewind onafhankelijk Onderzoek naar toekomst van Amerikaanse gijzelaarsin Iran Hongerstaking Arabische gevangenen uitgebreid Laatste groet JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JULI 1980 PAGINA 7 ANTWERPEN Ogenschijnlijk Is de |M kalmte in de joodse wijk van Antwerpen eruggekeerd. In de Jacob Jacobsstraat lo- len, gelijk elke andere dag, enkele man- ïen met lange baarden, zwarte jassen en ote donkere hoeden. Eén heeft een iong teisje in een witte jurk aan de hand. In i straat werd gisteren de indrukwek* de uitvaartdienst gehouden voor de rjarige jongen, die zondag dodelijk werd swonid bij de aanslag in de Lamonière- itraat, een paar honderd meter verder. De is begraven in de Nederlandse jlaats Putte. „In België kan een li* shaam na een aantal jaren van een be- fplaats worden weggehaald. In Ne- Lerland kan het eeuwig rusten. Zo wil wet het", aldus een man. ^et is drukkend heet in dit hartje van het ïltureel en godsdienstig centrum voor de 5.000 Antwerpse joden. Enkele huizen ver- lerop staat voor het rabbinaat van de Israëli- ch-orthodoxe gemeente een vrachtwagen ran IJsboerke zijn verkwikkende lading te ossen. In de Lamonièrestraat heeft de zon fi iet asfalt tot een zacht tapijt gemaakt. Ter vïoogte van het sociaal-cultureel centrum Wêk 'i IVgoudath Israël zijn de overburen een nieu- w we ruit aan het inzetten. Verder wijst niet 4/eel meer op de verschrikkelijke gebeurtenis 1afgelopen zondag. Of toch? Op de stoep, van iemand ze heeft vergeten, staan in een t ilazen bierpul 15 rode roosjes. Helderder rood 19 'Ban de bijna zwarte vlekken op het trottoir... Doelwit Ginds, schuin aan de overkant, op de hoek bij Op Ifcle snackbar Slalom, moet zondagmiddag de Kersl|>5-jarige Arabische man zijn doelwit hebben eprijzegeobserveerd: 30 kinderen tussen 8 en 15 jaar, ssenenjn vrolijke stemming omdat ze aanstonds in houdefae bus zouden stappen naar het vakantie- kirkamp in de Ardennen, pistool, 28 kogels en 2 handgranaten had \bdel Wahid bij zich. Een week lang had hij loor de stad gedoold op zoek naar mogelijke ichtoffers. In hotel Monico, tegenover net intraal Station, had niemand iets verdachts ;evonden aan de zwijgzame gast met het later bleek valse Marokaanse pas- „Wij krijgen onze wapens van onze basis in Bagdad. We opereren individueel. Als we een goed doel vinden, moeten we ook zelf beslis sen welke wapens we gebruiken. Ik heb de handgranaten gekozen", zo heeft Abdel in middels verklaard. Hij zei dat de „revolutio naire lijn van El Fattan in oorlog is met de jo den". „Zij doden onze kinderen, ik dood de hunne". In die gemoedstoestand, op duizen den kilometers van het front in het Midde n-Oosten, heeft hij de explosieven tussen de kinderen geworpen. Drukte In het gebouw van het rabbinaat heerst zowel gelatenheid als koortsachtige drukte. Honder den telegrammen, waaronder sinds deze mor gen eindelijk een van Koning Boudewijn en De Belgische premier Martens bracht gisteren een bezoek aan het Stuijvenberg ziekenhuis in Antwerpen, waar enige gewonden van de granaat-aanslag op de joodse kinderen worden verpleegd. Op de foto begroet hij een van de eveneens gewond geraakte leid sters van de groep schoolkinderen, mevrouw Steinmetz. Neaerlandse moeders solidair HILVERSUM Een comité van zeven Nederland se moeders start morgen een col lecte ten behoeve van de slachtof fertjes van de aanslag op joodse kinderen, afgelo» pen zondag, in Antwerpen. De moeders willen het in te zamelen geld gebruiken voor een vakantie die ze de joodse kinderen aanbie den zodra ze weer genezen zijn. „De actie moet solidari teit tot uitdrukking brengen en er moet een waarschuwing vanuit gaan tegen het herlevend anti- semtisme", aldus de Hilversum se mevrouw van Dijk, één van de leden van het comité, dat de naam heeft ge kregen „Moeders helpen joodse kin deren". telefoongesprekken komen binnen uit alle hoeken van de wereld. Jonge mannen staan iedereen vriendelijk te woord. Een vertelt dat de kinderen toch naar een geheimgehou- TWEEDE TERRORIST IN BELGIë AANGEHOUDEN numl irt enl ort BRUSSEL De Brusselse politie heeft gisteren een, naar eigen zeggen, Tunesi sche student aangehouden, die in het bezit was van soortgelijke wapens als waarmee afgelopen zondag in Antwerpen de aan slag is gepleegd op de groep joodse kinde ren. De man heeft aan de politie bekend van plan te zijn geweest afgelopen zondag een aanslag te plegen op een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij EL Al. Het vliegtuig zou op hetzelfde moment 1 als de handgranaten naar de schoolkinde ren werden gegooid op het Brusselse vliegveld Zaventem landen. De aanslag schijnt niet te zijn doorgagaan omdat hel toestel eerder landde dan verwacht Volgens de politie bedienden de beide mannen zich van dezelfde naam. Al Said Naser. De Antwerpse politie meent echter dat haar nieuwe arrestant in werkelijk heid de 25-jarige Syriër Abdel Wahid is. De procureur-generaal van Antwerpen verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de bommengooier, hoewel hij alleen heeft ge handeld, deel uitmaakt van een gespeciali seerd Arabisch commando: „Zij worden als commando volledig geïnstrueerd over wat te doen als ze in handen van de poli tie vallen: valse verklaringen en de onder zoeker telkens weer op andere dwaalspo- dag aangehouden terrorist heeft onder meer verklaard dat hij van een Duitse vrouw zijn wapens heeft gekregen en lid is van de „Revolutionaire Lijn" van de Pa lestijnse organisatie El Fatah. den vakantieadres in de Ardennen zijn ge gaan. Met dezelfde bus, maar onder politiege- leide. Een ander vertelt dat een Amerikaanse her- senspecialist speciaal is overgekomen om de 13-jarige iongen te opereren, die tientallen granaatsplinters in het hoofd heeft gekregen en daardoor blijvend gehandicapt is. Een der de bezweert dat de joodse gemeenschap ter reurdaden niet wil wreken. Wel zullen de ei gen veiligheidsmaatregelen worden ver scherpt. Altijd al was men, als een tweede na tuur, op zijn hoede, hoewel er sinds de Twee de Wereldoorlog nooit meer iets tegen de Antwerpse joden is ondernomen. Op de ha kenkruizen na die onbekenden af en toe op een gevel kladden. Voorzitter Salomon Klagsbald van het Cen trum Agoudath moet de meest uiteenlopende vragen van buitenlandse journalisten beant woorden. Of Arabische terroristen niet bij zonder worden uitgedaagd door de traditione le joodse kleding? Zijn antwoord: „We wor den vervolgd omdat we joden zijn. Ook Hitier maakte geen onderscheid. Ongeveer de helft van de joden in Antwerpen is orthodox en slechts een paar honderd families gaan ka rakteristiek gekleed". Klagsbald meent dat er geen betekenend anti-semitisme is in België. Ongeveer 90 pro cent van de Antwerpse joden heeft de Belgi sche nationaliteit. Dat zij toch vaak als een gesloten groep worden ervaren komt, althans tn Antwerpen, mede omdat de meerderheid werkt in de diamant-industrie, een oud am bacht met een eigen sfeer en eigen gebrui ken. MARC DE KONINCK te vei amei leii een geeft 1 alle e ziei de tijgat hwali 3s di ai r dezf 3urg YORK De Algeme- ergadering van de Vere- e Naties heeft gisteren overgrote meerderheid resolutie aanvaard, Israël opgeroepen It zich on voorwaarde- te rug te trekken uit de ,lM.l(_s 1967 bezette gebieden. anwt november zon deze cht gaming Oost-Je- ,n Llblem zou moeten omvat- L moeten beginnen. Te- van k worden in de resolutie onvervreemdbare rech- van het Palestijnse volk Palestina" met inbegrip het recht op zelfbeschik- en op een eigen staat de resolutie stemden 112 ^en, terwijl zeven staten aronder de Verenigde Sta- er hè» Canada en Australië te- Ie'uiPtemden' Europese ge- indid£nschap onthield zich van net anc*ere sterse landen omdat geen ilding werd gemaakt van re- bisscl|*tie 2*2 uit 1967 waarin den zFdt aaugedrouf»60 °P ..veili- dedellen er^ende" grenzen voor aaktep*" omi ^et Israëlisch parlement frï* vandaag gestemd over hij J wetsontwerp dat beoogt 0pf(j heel Jeruzalem tot eeuwige is hij iondeelbare hoofdstad van Jbël te maken. Bij aanvaar- van het wetsontwerp, dat ngediend door de uiterst htse Tehiya-partij, lopen de J sonderhandelingen met e groot gevaar. Veel af van het stemgedrag 1 de veel gematigder Arbei- spartij. Deze zal zich waar- iiinlijk onder druk van de blieke opinie in Israël ach- I het voorstel scharen, ISABON Een Angolees ichtshof heeft gisteren 16 ïen ter dood veroordeeld 5>r hun aandeel in een reeks gen, die in de afge ven twee jaar door een in «itie zijnde guerrillabewe- J in Launda, de hoofdstad 1 Angola, en andere delen 1 het land zijn gepleegd, t Angolese persbureau AN- JP dat dit meldde, liet we- '1 dat de Angolese politie in "band met deze bomaansla- 1 124 mensen heeft gearres- rd. Van dit aantal moeten nog 96 terechtstaan. Etpiritu Santo VanuaataOQ (voorheen Nieuwe Hebriden) FM» Nieuw-«jiand Stille C Nïoi PORT VILLA Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gis teren de onafhankelijkheid verleend aan de Nieuwe Hebri den, een groep van 72 eilanden met 112.000 inwoners in de Stille Oceaan, die voortaan als Vanuaata („eiland dat zich verheft boven de zee") door het leven zal gaan. Hiermee kwam een eind aan 74 jaar chaotisch gezamenlijk bestuur door Engeland en Frankrijk, die Vanuaata nu door gods dienst, taal en politiek verdeeld achterlaten. De eerste pre mier van de nieuwe staat is de Engelstalige priester Walter Lini Het voornaamste probleem waarmee hij te maken krijgt, is de enige maanden oude opstand op het voornaam ste eiland, Espiritu Santo, die ondanks de overkomst van Franse en Britse troepen nog steeds niet is neergeslagen. Zoals bekend worden de opstandelingen op Espiritu Santo aan- fevoerd door ene Jimmy Stevens, een bulldozerchauffeur met 5 vrouwen. Hij wordt gesteund door Franstaligen, die over heersing door de Engelstaligen vrezen; Franse kolonisten die bang zijn voor de onteigening van hun plantages en de rechtse Amerikaanse beweging „Phoenix", die van het eiland een belas tingparadijs wil maken. De opstandelingen, voor het merendeel tewapend met pijl en boog, hebben de hoofdstad van Espiritu anto, Luganville, in handen. Een groep van 200 Franse en Brit se soldaten verblijft sinds verleden week op'het eiland, maar heeft volgens premier Lini nog weinig uitgericht. Hij heeft Pa rijs en Londen gevraagd de troepen nog even te laten Iblijven om alsnog tegen de rebellen op te kunnen treden. Daarnaast heeft hij aan Papoea Nieuw-Guinea hulp gevraagd voor het opzetten van een eigen legertje. Premier Lini, die wordt gesteund door andere staten in de Stille Oceaan, beklemtoonde dat hij de su- permogendheden buiten de deur wil houden en een voorstander is van een verdrag met Australië, Papoea Nieuw-Guinea en Nieu w-Zeeland. De Fransen en Britten „vierden" de machtsoverdracht elk op hun manier. De Fransen streken hun „Tricolore" zonder enig ceremonieel; de „Union Jack" werd gestreken tijdens een recep tie bij de Britse commissaris, die aan de ceremonie een toast op de Britse vorstin vooraf liet gaan. Mijnwerkers Bolivia geven verzet op LA PAZ De Boliviaanse mijnwerkers gaan vandaag weer aan de slag. Gisteren hebben zij, na elf dagen uit pro test tegen de machtsovername in Bolvia te hebben gestaakt, een overeenkomst gesloten met de militaire regering. In het akkoord staat onder meer dat geen van de mijnwerkers zal worden vervolgd of ontslagen. Anderzijds verplichten de werknemers zich niet langer met wapens tegen het nieuwe regi me te verzetten of op een andere manier de „nationale veilig heid" in gevaar te brengen. Na Argentinië heeft ook Paraguay de Boliviaanse junta erkend. NEW DELHI De Sovjet-Unie heeft een grootscheeps tegenoffensief tegen de Af ghaanse guerrillastrijders op touw gezet om een eind te maken aan de vermoedelijk ern stigste bedreiging van de Sovjet-troepen macht. Na de desertie op grote schaal van eenheden van het Afghaanse leger zou zij nu voorbereidingen treffen om de guerrilla strijders definitief uit te schakelen. Volgens reizigers uit Kaboel heeft in de afgelopen dagen „het meest intensieve luchtoffensief" sinds de invasie in december plaats gehad. Russische helicopters, MIG-straaljagers en An- tonov-transporttoestellen vlogen af en aan tus sen het vliegveld van Kaboel en de provincie Ghazni in het zuid-westen van het land waar Russische troepen en pantserwagens verleden week Afghaanse eenheden zouden hebben om singeld, die zich zouden hebben willen voegen bij de guerrillastrijders. Het zou gaan om een van de best geoefende divisies van het Af ghaanse leger. De Islamitische Nationale Raad van de Revolu tie een onlangs gevormd orgaan bestaande uit hoofden van Afghaanse stammen en verte genwoordigers van de Afghaanse aristocratie heeft gisteren in principe ingestemd met de vorming van een voorlopige regering in Afgha nistan, aldus de voorzitter van de raad, Hassan Gaylani, in de Pakistaanse hoofdstad Islama bad. De voorlopige regering zal gevestigd wor den in de door de mohammedaanse verzetsstrij ders bevrijde Afghaanse gebieden. Volgens Gaylani zullen de president en de premier bin nenkort worden benoemd. De verbannen Russische dissidente natuurkun dige Andrei Sacharov heeft gisteren in een open brief aan partijleider Leonid Brezjnev erop aangedrongen dat Moskou zich bereid ver klaart al zijn troepen uit Afghanistan terug te trekken en deze te laten vervangen door een strijdmacht van de Verenigde Naties, die in af wachting van verkiezingen onder internatio naal toezicht de neutraliteit van het gebied moeten garanderen. TEHERAN Volgens de voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsanjani, zal de „wrede1.' behandeling in Washington van demonstre rende Iraanse studenten door de politie gevolgen heb ben voor het lot van de Amerikaanse gijzelaars in Iran. De dood van de ex-sjah noemde hij niet van bijzon der belang in verband met Rafsanjani zei, dat een parle mentaire commissie begin vol gende week zou beginnen met een onderzoek naar wat moet gebeuren met de Amerikaanse gevangenen. De Iraanse minis ter van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh heeft opdracht ge geven om bij Groot-Brittannië krachtig te protesteren tegen de condoleance-boodschap, die de Britse regering na de dood van de sjah naar Cairo had ge stuurd. Wat de benoeming van Alostafa Mir-Salim als premier betreft, meldt het Japanse persbureau Kyodo, dat de Iraanse president Bani-Sadar heeft bevestigd, dat een stem ming over de benoeming van Mir-Salim is uitgesteld. Kabinet Thatcher overleeft motie van wantrouwen LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft met de stemmen van de Labouroppositie tegen, in laatste lezing het wetsont werp tot beperking van de macht van de vakbonden aan vaard. De wet moet nu nog aan de koningin worden voorge legd alvorens van kracht te worden. De door de vakbonden fel bestreden „employment bill" beteu gelt voor het eerst de grote macht van de werknemersorganisa ties. Het belangrijkste punt is een regeling, die het inschakelen van stakersposten op bedrijven beperkt tot de eigen bedrijfstak. Tot nu toe was het aan de orde van de dag dat de vakbonden met steun van stakersposten ook ondernemingen van een ande re branche blokkeerden. Vakbondsleiders hebben al verbitterd verzet tegen het verbod van dit „secondary picketing" aangekondigd. Vooral de militan te leiders van de mijnwerkersbonden willen de wet openbaar bestrijden. Over het geheel genomen wordt de macht van de vakbonden echter minder beperkt dan aanvankelijk het plan was. Zo wordt niet het omstreden systeem van de „closed shops" afgeschaft. Daarbij gaat het om bedrijven, waar alle werknemers lid van een vakbond moeten zijn. Later op de dag verdedigde de Britse premier, Margaret That cher, met kracht haar economisch beleid. In de debatten over een motie van wantrouwen, die met 333 tegen 274 stemmen werd verworpen, beklemtoonde zij dat „een koersverandering een fundamentele fout zou zijn". De leider van de oppositie, James Callaghan, verweet de pre mier dat zij met haar economische politiek zware schade toe brengt aan de Britse industrie. Hij waarschuwde ervoor dat de regering niet mag proberen 's lands problemen over de ruggen van 2,5 miljoen werklozen op te lossen. TEL AVIV Ongeveer 400 Arabische gevangenen in de ge vangenis van Asjkelon in Israël zijn gisteren in hongersta king gegaan. Ze willen hiermee protesteren tegen de „on menselijke omstandigheden", waaronder zij gevangen wor den gehouden. Een woordvoerder van de gevangenisautoriteiten zei, dat de sta king was uitgebroken om een soortgelijke staking van 47 gevan genen in een andere Israëlische gevangenis te ondersteunen. Daar zijn twee Palestijnen, die tot levenslange gevangenisstraf waren veroordeeld, afgelopen week overleden. Pretldent Sadat van Egypte brengt een leetste groet een de bear van de ex-ajah, die gieteren werd begraven. Naast hem etaat de vroegere keizerin Farah Oiba. De uit vaartplechtigheid in Kalro was gisteren met uitzonderlij ke veiligheidsmaatregelen omgeven. Van de kant van de Egyptenaren waa er weinig belangstelling. Behalve oud- president Nizon liepen de Griekse ex-koning Constantijn en de ambassadeurs van de V3, Frankrijk en Engeland achter de baar. WASHINGTON - President Carter heeft gisteren in de perskamer van het Witte Huis aangekondigd dat hij graag persoonlijk wil getuigen voor de speciale Senaatscommissie die de relatie van zijn broer Billy met de Libische regering onderzoekt Eerder op de dag werd bekend dat president Carter mogelijk onder strafbedrei ging gedagvaard zal worden om als getuige te verschijnen voor de Se naatscommissie. Senator Strom Thurmond zei dit in een televisieinterview, enkele uren voor het begin van de hoorzittingen van de speciale commissie. „Alles wat ik wil is de waarheid boven tafel brengen en als het nodig is iemand onder strafbedrei ging te dagvaarden, dan ben ik daar voor, zelfs als het de president betreft", zo zei Thurmond. Bij het onderzoek van de Senaatscom missie zal mogelijk ook de voortvluch tige en op de Bahama's wonende finan cier Rotert Vesco worden betrokken. Vesco verklaarde afgelopen weekeinde tegenover twee senatoren, dat hij de betalingen van Libië aan Billy Carter had georganiseerd om het Witte Huis in verlegenheid te brengen. Vesco, die in 1976 werd vervolgd op beschuldiging van oplichting van aandeelhouders voor miljoenen dollars in een interna tionale zwendelaffaire, werd afgelopen weekeinde bezocht door de Democrati sche senator Dennis Deconcini en de Republikein Orrin Hatch in verband met een onderzoek dat de Amerikaanse Senaat uitvoert naar overheidscorrup- tie. Senator Deconcini sprak overigens zijn twijfel uit over het verhaal van Vesco over diens betrokkenheid bij de affaire Billy Carter, hoewel hij hem goed van allerlei details op de hoogte Ten aanzien van de „Wip-Carter bewe ging", die de president wil afhouden van de Democratische nominatie, heeft na vice-president Walter Mondale ook de minister van buitenlandse zaken, Edmund Muskie, steun beloofd aan president Carter. Een groep van onge veer veertig Democratische congre^e- den had, zoals bekend, hen als alterna tieve kandidaten naar voren willen schuiven op de Democratische conven tie, die van 11 tot 14 augustus in New York wordt gehouden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7