Godsdienstige minderheden in Iran wacht onzekere toekomst Missionarissen van het Goddelijk Woord hebben unieke vlindercollectie I Priester-raadsli* geschorst in Tin Paus naar AquilaenSiena Korte metten kerk wereld BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JULI 1980 „Stilt mijn honger, lieve mensen. Een beremaag heeft veel te wensen! Ik zamel grote en kleine gaven Voor V Heidenland en zijne slaven; Den gever kijk ik dankbaar 'an En brom daarbij al wat ik kan". Waar zou je een fraai staaltje van-poëzie met een dergelijke inhoud anders moe ten zoeken dan in een Missiemuseum Een kaartje met deze tekst hangt naast een levensgrote beer in het Missiehuis in het Limburgse Steyl (bij Tegelen). Na in- worp van een muntstuk spert het beest zijn kaken wijd open, schudt met de kop en laat een zacht doch dreigend gebrom horen. Zijn waardevolle maaginhoud komt ten goede van de missionarissen van de Societas Verbi Divini, beter be kend als de missionarissen van het God delijk Woord, danwel de missionarissen van Steyl. de congregatie die het mu seum heeft ingericht en in stand gehou den, nu al bijna honderd jaar. Oude herberg Maar de geschiedenis van de missiona rissen van Steyl begon al eerder. Tijdens de Kulturkampf (1870-1885), de strijd tussfen de katholieke kerk en verschillen de regeringen van Europa, was het in een aantal landen niet wel mogelijk, zo niet volkomen onmogelijk een kloosterorde te stichten. Ook Bismarck droeg de katho lieke kerk geen warm hart toe, maar toch liep Arnold Janssen, een Duitse priester en leraar aan een gymnasium in het Westfaalse bisdom Munster, met grote plannen rond. Zijn tijdgenoten zagen er weinig heil in, maar Arnold Janssen zette door. Niet in Duitsland, maar in Neder land en wel in Steyl, kocht hij in 1875 een herberg voor het bedrag van 10.000 gul den. Op 8 september van dat jaar, de dag van Maria Geboorte, opende hij zijn missiehuis en in plaats van het oude uit hangbord hing er een kruis boven de deur van de herberg. Doel van het stichten van de Congregatie van het Goddelijk Woord was het oplei den van missionarissen. In 1879 vertrok ken de eerste jonge priesters naar Hong kong om in China hun missionerend werk te verrichten. Zij werden gevolgd door vele, vele anderen. Zij trokken letterlijk de wijde wereld in. Overal gingen zij heen om het woord Gods te verkondigen. Verzamelen Maar behalve verspreiden van de Heilige Schrift begonnen de missionarissen ook te verzamelen. Helemaal in het begin zal het zo zijn geweest dat de priesters, die met verlof terugkwamen naar Nederland, allerlei cultureel-religieuze voorwerpen meebrachten ter lering van de studenten aan het seminarie van Steyl. Maar al lengs groeide dit uit tot een verzameling die zo groot werd, dat men in 1882 een Missiemuseum opende. Overigens was dat nog een kleine verza meling vergeleken bij wat thans in het museum wordt tentoongesteld, maar zij groeide zo gestadig dat het museum in 1932 toe was aan een uitbreiding. En nu kan men in het Missiemuseum on dermeer een unieke collectie vlinders zien van alle soorten en maten, met de prachtigste tekeningen en in onwaar schijnlijke kleurschakeringen. Fantastisch en ook een beetje angstaanjagend is de grote collectie sprinkhanen, spinnen, schorpioenen en kevers die allemaal door de missionarissen uit de missielan den werden meegebracht. Maar niet alleen het „kleine spul" is in dit museum te zien. Een hal verder kan men zich vergapen aan opgezette zangvogels, struisvogels, antilopen, zwijnen, giraffes, herten, kleine aapjes en gorilla's, bisons, koningstijgers en slangen om maar een paar diersoorten te noemen. En natuurlijk niet te vergeten de ge bruiksvoorwerpen, de maskers, sieraden, kledingstukken, het handwerk en het porselein uit die verre landen. Een werkelijk unieke collectie die bijna een eeuw lang liefderijk werd verzorgd door de broeders van de congregatie. Veel broeders zijn er echter niet meer, maar hun levenswerk wordt even liefde vol voortgezet door de heer Hermans uit Venlo, een „deskundige hobbyist" die al zijn beschikbare tijd geeft aan dit mu seum, die ervoor zorgt dat de vlindercol lectie „fris" en op peil blijft. Het Missiemuseum is op zon- en feestda gen geopend van 14.00 tot 18.00 uur; op werkdagen tussen 1 mei en. 30 septem ber van 10.00-12.00 uur en van 14.00 tot 18.00 uur; op werkdagen tussen 1 okto ber en 30 april gaat het 's middags een uur eerder dicht. Voorts geldt dat het ge sloten is op Eerste Kerstdag, Nieuwjaar en Goede Vrijdag. De botanische tuin heeft een pracht aan bloemen te bieden; bloemen die ook nog erg fraai zijn als ze vol met hemelwater zitten. De entree-prijzen zijn 1,50 voor vol wassenen, 80 cent voor kinderen, 65- plussers en invaliden (het museum is uit stekend toegankelijk voor rolstoelers). Groepen van twintig personen en meer betalen een gulden per persoon. Jochum Hof Op 150 meter afstand van het Missiemu Vitrines vol met vlinders, kevers en schorpioenen zijn te zien in het Missiemuseum in Steyl. seum ligt de botanische tuin Jochum Hof. Ook deze tuin is te danken aan een priester, pater Peter Jochum. In 1933 be gon hij met de aanleg van de tuin op het grondgebied van de missionarissen van Steyl. Hij was biologieleraar aan het gym nasium en samen met zijn studenten ver zorgde hij de aanleg. De tuin groeide en bloeide maar de oorlogsjaren waren bij na desastreus. Maar in 1953 begon men met het herstel. In 1971 kwam de tuin opnieuw in gevaar door exploitaitemoei- lijkheden. Door allerlei subsidies kon echter ook toen weer het voortbestaan van deze mooie pal aan de Maas gelegen tuin worden verzekerd. Er werd een stichting in het leven geroepen die het complex vernoemde naar de man die er de eerste plantjes had geplant: de Jo chum Hof. Nu kan men er genieten van een grote verzameling tropische planten in een kas waar men de bananen aan de boom kan zien hangen. In die kas zijn voorts orchi deeën, cactussen, vruchtdragende cltrus- en koffieplanten te bewonderen. Van Peel tot Maas Wat het „buitengebeuren" betreft: in de Jochum Hof is de Limburgse flora in een heemtuin van Peel tot Maas ingericht. Alle in dit deel van Limburg voorkomen de planten en bloemen, inclusief het on kruid, zijn hier terug te vinden. Ook bezit de Jochum Hof een kruidentuin, een al penflora en heideplanten. Om niet te ver geten de Tiglientuin, waarin men dankzij de vele fossiele zaden en stuifmeelkorrels die in de Tegelse klei bewaard zijn geble ven, de natuur rond Tegelen zoals deze In do Jochum Hof in Steyl kan men in miniatuur de Limburgse natuur van Pcj^ Maas zien. Omdat de tuin nogal wat smalle paadjes heeft, is hij moeilijk toegaig voor gehandicapten. P anderhalf miljoen jaar geleden moet zijn geweest, heeft nagebootst. Daartoe moesten er planten worden geïmpor teerd uit ondermeer de Kaukasus. Wie een bezoek brengt aan de Jochum Hof doet er goed aan eerst even binnen te lopen in het documentatiecentrum, waar enige theoretische kennis kan wor- den opgedaan die men aan de tuinprak- tijk kan toetsen. Overigens hoeft de tuin op regenachtige dagen niet te worden gemeden. Bij dergelijk weer, maar ook op drukke dagen en in elk geval op zon dagen worden in de filmzaal op gezette tijden interessante films gedraaid. En voor hen die al jaren naar de naam van een bepaald bloempje of plantje hebben gezocht, kan een bezoek aan de biblio theek in het documentatiecentrum nuttig zijn. Daar staan de laatste uitgaven van talloze boeken over flora en fauna en men is er geabonneerd op 41 natuurtijd- schriften. Wie daar dus een bepaalde plant niet kan terugvinden heeft onge twijfeld een tot nu toe onbekende soort ontdekt. De leeszaal is tot 27 oktober ge opend op dinsdag, woensdag en donder dag tussen 14.00 en 17.00 uur en op za terdag tussen 15.30 en 17.00 uur. Na 27 oktober gaan er andere openingsdagen gelden. Interessant voor mensen die hun tuin wil len uitbreiden is dat er op 4 oktober tus sen 12.00 en 13.00 (een uurtje dus maar en de voorraad is snel uitgeput) een ver koop wordt gehouden van tuinrestanten. Voor die tijd wordt de tuin opnieuw in orde gebracht en alles wat te veel is uit gegroeid, gaat in de verkoop. Die het eerst komt, het eerst maalt. De Jochum Hof is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 (tussen 1 oktoberp» april van 14.00 tot 17.00 uur). Op Me jaarsdag, Carnaval en Eerste Kersfö- de tuin gesloten. De entreeprijzetec een rijksdaalder voor volwassenenFn gulden voor bejaarden en houdetie een CJP en 1,50 gulden voor kiikai tot 12 jaar. De tuin is voor gehandii slechts zeer beperkt ofwel nauwelijËei gaanbaar. Ab ANWB-route Steyl (gerekend vanaf Den Haag jgev rijden) ligt aan de Maas-Schwalmnai route van de ANWB (route numi po< Een tocht (waarvan een kaart en£ beschrijving voor 1,90 is te vei bij alle ANWB-kantoren), samené met de Westduitse ADAC, die leitfit Limburg en Duitsland en die eeni heeft van 152 km. De ANWB geeft I routes de goede raad: er is in alle i die u tegenkomt veel meer te zienJO vanuit de auto kunt waarnemenT daarom eens uit en neem de tije een dergelijke tocht. Wij stapten f uit in Steyl. Maar ook de Maasvqi het prachtige natuurpark Schwalrr (450 km2) onmiddellijk langs del grens is een bezoek ten zeerste En daarom zouden wij u willen aaif minstens een weekeinde voor dezi uit te trekken. En als u nog meer beschikking heeft om in Limburg c brengen, overweeg dan eens d% schaf van deel 7 van de ANWlf „Waar naar toe vandaag" (acht Talloze bezienswaardigheden in en de Peel staan er in. LONNEKE VAN l De sluiting van de school van de paters Salesianen in Teheran en het in hechte nis nemen van negen Ita liaanse priesters op verden king van spionage voor Is raël heeft weer eens de aandacht gevestigd op de positie van de christelijke minderheden in Iran, waar negentig procent van de be volking tot de staatsgods dienst, de sji'itische islam, behoort en vijf procent tot de soennieten. In het bijna 35 miljoen inwo ners tellende land wordt naast de belangrijke ethni- sche minderheden zoals de Koerden, Arabieren en Ar meniërs de gemeenschap van naar schatting 300.000 christenen tot de grootste godsdienstige minderheden gerekend. Zij wordt gevormd door verschillende confessies en ethnische groepen. Bin nen de gemeenschap vormt de niet met Rome geünieerde Armeense kerk de sterkste christelijke groepering met ongeveer 168.000 gelovigen. Zij genieten al sihds lang het inwonerrecht. In tegenstel ling tot de Armeniërs in Tur kije worden zij niet in hun bestaan bedreigd, al komt het nü en dan tot vervolging en discriminatie. Slechts twee duizend Armeniërs behoren tot de met Rome geünieerde kerk. De Assyriërs, ook bekend als „Nestorianen" die zichzelf ook als de „kerk van het oos ten" typeren behoren eveneens tot de kleine chris telijke groepen. Bij hen leeft nog de geest voort van de oude Aramese christenheid van het Perzische rijk. Zij le ven in het ruwe bergland schap van Kurdistan. Dan is er nog de gemeenschap van ongeveer 15.000 Chaldeeën. Als minderheden leven in Iran bovendien nog naar schatting zevenduizend kat holieken van de latijnse ritus, tweeduizend protestantse christenen, tegen de zeven tigduizend joden, alsmede 21.000 aanhangers van de oude godsdienst van Zarat- hoestra, ook wel Parsi's ge noemd en een groep van dui zend anglicanen. Zeer moei lijk hebben het de leden van de Bahó'i Gemeenschap, de grootste godsdienstige min derheid, die ruim 400.000 aanhangers telt, welke nu onder voortdurende druk en dreiging staan en tegen wie elk ogenblik een vervolging kan uitbreken. Het is over het algemeen on zeker hoe de toekomst van de godsdienstige en ethnische minderheden in Iran er uit zal zien. Volgens opvattingen van islamitisch recht vallen de aanhangers van een gods dienst, die zich op een „heili ge schrift" beroepen joden, christenen en parsi's derhal ve onder de bescherming van de islamitische gebieder, zolang zij zich „loyaal" ge dragen, maar het is wel dui delijk, dat de interpretatie van „loyaliteit" sterk afhan kelijk zal zijn van de nor men, die de heersende partij daarvoor aanlegt. De bisschop van Bozen-Brixen, dr. Jozef Gargitter, h^ de 43-jarige Zuidtirolse priester Luis Pichler in de uir fening van zijn ambt geschorst. Pichler was kandidj* gesteld bij de gemeenteraadsverkiezingen in Bozen PJr was ook in dé raad gekozen. Volgens de persdienst van het bisdom Bozen had bisscjV Gargitter Luis Pichler vóór de verkiezingen verboden z^d kandidaat te stellen voor „Nieuw Links". In de mededell®1! werd toen gezegd, dat het voor de bisschop niet uitmaaktefr welke lijst de priester stond, maar dat het hem ging omj? voorrang van de zielzorg. Pichler had al jaren geweigerd f™( pastorale taak in het bisdom op zich te nemen. Toen hij <f. na de verkiezingen niet reageerde op de herhaalde oprï van de bisschop zijn politiek mandaat neer te leggen, is hij i schorst. ®el Eerder had de aartsbisschop van Napels, kardinaal Ursi, f» priester Franco Brescia uit zijn ambt ontheven, toen deze [JJ vertegenwoordiger van de communistische partij in de ri jv van Napels werd gekozen. Volgens de bepalingen van kerkelijk recht kan een priester slechts politiek actief met toestemming van zijn bisschop. Paus Johannes Paulus II zal zaterdag 30 augustus Aquila in de Abruzzen en zondag 14 september Siena in Toscane bezoeken. Aanleiding tot deze ééndaagse bezoeken zijn de viering van de zeshonderdste verjaardag van de geboorte van de uit Siena afkomstige en in Aquila begraven franciscaanse prediker San Bernardino en de herdenking van het feit, dat zeshonderd jaar geleden Catharina van Siena is gestorven. De paus zal de beide tochten per helikopter maken. In Aquila zal hij eerst samenkomen met de arbeiders, die al elf jaren werken aan de autotunnel onder de Gran Sasso. Daarop volgt een ontmoeting met de jeugd op de Monte Rio en vervolgens gaat de paus naar de grafkerk van de heilige Bernardino. Het programma van het bezoek van de paus aan Siena is nog niet bekend. l>e uit Afrika afkomstige kardinaal Gantiu, presi dent van „Justitia et Pax" en „Cor Unum", alsmede aartsbisschop Lopez Trujil- lo van Medellin (Colum bia) zullen deelnemen aan het dertigste congres „Kerk in Nood", dat zoals gemeld van 31 juli tot 3 au gustus in Königstein wordt gehouden met als thema „Onze verantwoordelijk heid voor de vervolgde kerk". Voor de eerste keer zullen de vijfhonderd deel nemers uit dertig landen zich niet alleen bezighou den met de nood en de gelo vigen in de communistisch geregeerde landen, maar in versterkte mate ook met de problemen in de landen Bij gelegenheid van-het vijf tiende eeuwfeest van de ge boorte van de Heilige Bene- dictus heeft de aartsbisschop van Nairobi (Kenia), kardi naal Maurice Otunga, de eer ste steen gelegd voor de kerk van een benedictijns klooster. De steen is gewijd door paus Johannes Paulus II tijdens diens bezoek aan Kenia in juni. Meer dan tien jaar gele den had kardinaal Otunga de abt-bisschop Eberhard Spies osb van Peramiho in Tanza nia verzocht een benedictijns klooster in het aartsbisdom Nairobi te stichten, maar door gebrek aan voldoende roepingen kon met de verwe zenlijking van dit plan pas in 1977 worden begonnen. Tot nu toe bestaat het convent van het klooster uit zeven paters, vijf Afrikaanse novi cen en zes Afrikaanse postu lanten. Het bezoek van de paus aan de Ierse bedevaarts plaats Knock heeft de toe loop naar dit Mariaheilig- dom zodanig gestimuleerd, dat men overweegt voor veertig miljoen gulden een vliegveld aan te leggen. De capaciteit van de parkeer gelegenheid en het open haar vervoer is niet toerei kend om de stroom van pelgrims de baas te wor den. De katholieke commissie voor „Gerechtigheid en Vre de" in Japan heeft het Vati caanse secretariaat voor de niet-christenen verzocht zijn steun te onthouden aan de „Wereldconferentie voor re- ligie en ethiek". Formeel, zo zegt men, gaat het hier om een interconfessionele verga dering ter bespreking van et hische en godsdienstige vraagstukken, maar in wer kelijkheid betreft het een po ging om het staatsjintoïsme te doen opleven. De raad van kerken in Japan heeft van deelneming aan de conferen tie afgezien. „Gerechtigheid en Vrede" is nu bang, dat katholieke deelneming ver deeldheid tussen de christe nen of zelfs onder de katho lieken zelf te weeg zal bren gen. De Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezins vorming (PSVG) vindt, dat de delegatie van de Ge reformeerde Kerken in derland op de Gereform de Oecumenische Synod' Nimes duidelijk had n)Q ten verklaren, dat praktj rende homofielen aan Avondmaal mogen dee men en ambten mogen vullen. De Nederlandse legatie heeft in Nimes i iswaar geweigerd te b ven, dat homofiele genu teleden die aan hun gea; heid gestalte willen get w niet aan het Avondni mogen gaan en geen a: j* ten mogen vervullen, m He PSVG meent, dat de legatie het besluit van Gereformeerde Kerken Nederland over homofic van november 1979 te nig heeft verdedigd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6