og meer illegale itzendingen via icidse kabel e verwachten Nieuwe straat verlichting bespaart 48% energie De Jong's nieuwbouw in „oude stijl Rijnlands bedrijfsleven raakt achterop jPORT I li jnzichtbrug wilde iven niet dicht ÏIEUW GROEPJE ETHER-PIRATEN flL LOKALE TV-OMROEP STUKJE BOOMMARKT WORDT IN VOLLE GLORIE HERSTELD Auto tegen stoplicht Oxford In het kader van de internationale uitwisselingen gaat Leiden op bezoek bij haar jumelage-partner Oxford in de periode 2 augustus tot en met 9 augustus. Er nemen ongeveer 100 personen aan de uitwisseling deel. Het ge zelschap bestaat uit leden van de sectie Cultuur en Sport, de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, Numismaten, organisten, volksdansers, Leidse gastvrouwen en gastheren, mo delvliegtuigenbouwers, de cricketclub Ajax Sportman Combinatie, de zwemverenigingen De Zijl/LGB en LZ 1886 en de badmintonclub BC Meren wijk. De reis gaat per chartervlucht van Schiphol naar Luton en vervol gens per bus naar Oxford, waar de deelnemers particu lier worden ondergebracht Op het programma staat onder meer een officiële ontvangst in de TownhaU door het gemeentebestuur van Oxford, een dagtocht en een tarewellparty, tevens afscheidavond. De groepen hebben de hele week verder hun eigen activiteiten. Beestenspul Voor de vijfde keer nu al weer wordt op 27 en 28 septem ber van dit iaar Europa's grootste dierenshow „Beesten spul" gehouden. Een uniek feestelijk gebeuren dat vorig jaar 50.000 toeschouwers trok. Ook dit jaar zullen de Groe- noordhallen het decor vormen voor deze manifestatie. Nieuw op het komende „Beestenspul" is de gezelligheids- markt; een markt waarop standhouders hun produkten 'gezellig' kunnen verkopen. Contactavonden De Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht 246a or ganiseert op iedere maandag een contactavond. Men sen die eens willen praten, kaarten of creatief bezig willen zijn of die bijvoorbeeld gezamenlijk naar de bioscoop, het theater of uit eten willen gaan kunnen bij de vrijwilligers terecht Op maandag 4 augustus wordt er vanaf 20.00 uur een open avond gehouden. Voor inlichtingen kan men 071-149064 bellen. WOENSDAG 30 JULI 1980 PAGINA 3 Een nu nog „dure" lantaarnpaal in beeld. Door het aan schaffen van lage druk natriumlampen hoopt de ge meente Leiden aanzienlijk te gaan besparen op de kos ten en het energieverbruik van de straatverlichting. LEIDEN De gemeente Leiden wil energie gaan be sparen door andere verlich tingstechnieken bij de open bare verlichting toe te pas sen. In de gebieden waar de nieuwe lamp, de zogenaam de lage druk Natriuralamp, gebruikt gaat worden levert dit een besparing op van achtenveertig procent op de elektriciteitsrekening. Over de gehele stad gezien, niet in alle delen wordt de nieuwe lamp gebruikt, zou de bespa ring dertig procent bedra gen. Het leeuwendeel van de Leid se openbare verlichting bestaat uit gloeilampen en kwiklam pen, lampen die door hun ge ringe lichtopbrengst in ver houding tot het energiever bruik in feite achterhaald zijn. Reden om in het kader van het gemeentelijk energiebe leid, dat een doelmatig en doeltreffend gebruik van energie voorstaat, op zoek te gaan naar nieuwe mogelijkhe den voor de openbare verlich ting. Op grond van gegevens uit het rapport 'Licht in Lei den', samengesteld door de T.H.-student J.G. De Visser, koos het college van b en w in één van haar laatste vergade ringen voor het gebruik van lage druk natriumlampen om het energiegebruik wat naar beneden te schroeven. Deze natrium-lamp verbruikt min der energie dan de oude lam pen maar geeft wel dezelfde hoeveelheid licht Verder gaf het college het Energiebedrijf Rijnland opdracht tot een na der onderzoek over verdere bare verlichting door de I pen bijvoorbeeld s'avonds te dimmen. Geel De lage druk Natriumlamp zal in eerste instantie voorname lijk worden ingevoerd bij de hoofd- en wijkverbindingswe- gen. Het .gelige licht dat de na triumlamp uitstraalt wordt niet door iedereen als prettig ervaren en kan vooral in ge bieden waarin de verlichting 'sfeerbepalend' moet worden geacht, storend werken. Voor grote delen van de binnenstad, alsmede voor een aantal ver- beteringsgebieden zal de nieu we lamp dan ook vooralsnog niet ingevoerd worden. De financiële consequenties van het vervangen van de lampen zijn nog niet bekend. De aanschafkosten van de na triumlampen liggen hoger dan die van de gewone lampen maar men verwacht dat het lagere energieverbruik daar ruimschoots tegen op zal we gen. „Zowel uit energie- als uit economisch oogpunt is de lage druk natriumlamp en goede keus", aldus de samensteller van het rapport, de heer J.G. De Visser. De aktie van de gemeente Lei den zal ook besproken worden in het overleg met de andere tweeëntwintig gemeenten die door het Energiebedrijf Rijn land van stroom worden voor zien, in de hoop dat ook deze gemeenten tot een dergelijke energiebesparende maatregel over zullen gaan. - EIDEN De Rijnzichtbrug, tussen Haagweg en Noor- li einde heeft gistermiddag ongeveer vijf minuten openge- aan omdat sluiten van de brug door de warmte niet meer f logelijk was. 'oor de warmte zette het metaal net even te veel uit, waardoor - Ie brug niet meer dicht wilde. De Leidse politie heeft een drei- ende verkeersstremming proberen te voorkomen door het ver- g eer gedurende die vijf minuten om te leiden. )ngeluk door surfplank 'EIDEN Een surfplank Tijdens het remmen schoot de eeft gisteravond omstreeks surfplank echter los en kwam j even uur een ongeluk ver- onder de wielen van de nade- orzaakt op de Kanaalweg. rende auto op de Kanaalweg. >e plank was aan het dak De 65-jarige bestuurder van - an een auto, bestuurd door die auto raakte daarbij de en 23-jarige Leidenaar, be- macht over het stuur kwijt en I estigd. De bestuurder wilde botste tegen een boom. Zijn 64- anaf de Roomburgerlaan jarige vrouw, die naast de man i e Kanaalweg op rijden, in de auto zat, liep hierbij een iaar moest zeer krachtig armbreuk op en moest naar ttnmen om een aanrijding het Diaconessenziekenhuis 6 voorkomen. worden overgebracht. Bloemschikken in „de Waag" In het kader „Leiden Bloe menstad", een actie van de Commissie Leiden Promotion om deze stad meer dan nu tot een toeristisch centrum te maken waarin het prettig toe ven Is, werd gistermiddag voor de eerste maal In „de Waag" aan bloemschikken gedaan. De belangstelling voor dit dagelijks onderdeel van het programma (tussen 15.00 en 18.00 uur) viel, ge zien de weersomstandighe den niet tegen. Morgenavond wordt weer een ander bloem rijk onderdeel van de actie afgewerkt. Het motto „Koop avond in de bloemetjes" zal dan volledig worden waarge maakt. De fraai aangepaste nieuwbouwgevel aan de Boommarkt, waarvan J. de Jong sr. en zijn vrouw als grondleggers van het trouwautobedrijf volgende week de eerste paal zullen slaan. LEIDEN De Jong's Trouwautobedrijven in Leiden hopen volgende week reeds de eer ste paal te kunnen slaan voor de nieuw bouw van een showroom voor antieke auto's met daarboven twee kantoorlagen en vijf luxe appartementen op de plek van hun oude vestiging aan de Boommarkt en aan grenzende Kabeljauwsteeg. De twee vroege re panden van het vervoersbedrijf waren hier niet meer te handhaven en zakten min of meer van ouderdom door de knieën. De gebroeders De Jong achtten restauratie van de panden niet meer haalbaar en zijn der halve inmiddels met de sloop begonnen. De nieuwbouw aan de Boommarkt wordt volle dig aangepast aan de omgeving. Het pandje aan de Kabeljauwsteeg wordt zelfs weer in oorspronkelijke staat van de grond af op gebouwd. Een stukje binnenstad wordt op deze wijze in oude luister hersteld. Het is van meet af aan de stellige bedoeling van de familie De Jong geweest op de plaats van haar voormalige showroom en bijbehorende panden een fraai ogend bouwwerk neer te zet ten. „Geen recht-toe-recht-aan-gedoe in ieder geval, maar een pand wat volledig past in de omgeving van de Pieterswijk. Het behoud van het gezellige sfeertje hier denken we op die ma nier het beste te waarborgen. Zoiets kost mis schien een paar centen meer, maar je krijgt er wel iets voor terug." Aldus Ron de Jong. De bouwplannen zijn al vanaf het prille stadi um met de gemeente en het buurtcomité Pie terswijk doorgesproken en uiteindelijk ook met volledige instemming goedgekeurd. De Jong's Trouwautobedrijven verwachten nog vóór de aangekondigde herbestating en de aanleg van een nieuw riool in de Breestraat al een eind met de nieuwbouw op weg te zijn. Zoals bekend zal in die periode een belangrijk deel van het verkeer over de toch wel vrij smalle Boom markt gaan lopen. De nieuwbouw gaat uit van een riante show room op de begane grond. Op de eerste en tweede verdieping wordt kantoorruimte gerea liseerd. De bovenste verdieping is bestemd voor bewoning. Hier worden vijf luxe appartemen ten gebouwd die doorlopen tot achter het be lendend woonhuis annex café op de hoek van de Kabeljauwsteeg. Zowel de kantoorruimte als de appartementen zullen te zijner tijd worden verhuurd. Kenmerkend voor de nieuwe gevel zijn de boogvormige raampartijen, die eveneens in andere monumentale panden in de directe omgeving zijn terug te vinden. Het idee hier voor is afkomstig van de Leidse architect M. Beukering, die de tekeningen voor de nieuw bouw heeft gemaakt. De ramen worden geflan keerd door pilasters, die uit zacht rode steentjes van het type Rijnformaat zijn opgebouwd. Ver der wordt bij de invuling van de gevel gebruik gemaakt van zilver-grijze stenen, terwijl het dak uit blauwe leitegels zal bestaan. De nieuw bouw sluit tevens aan bij het naastgelegen pand aan de Boommarkt, waar café-chantant „Les Amis de Napoleon" in is gevestigd. De gebroe ders de Jong hebben deze woning verleden jaar geheel gerestaureerd. Zolang men met de bouwwerkzaamheden bezig is wordt het trouw- wagenpark, bestaande uit 18 oldttimers gestald in een tijdelijke showroom aan de Garenmarkt. Het hoofdkantoor aan de Lammenschansweg blijft normaal in functie. JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL: LEIDEN 'De groei is eruit: Rijnlands bedrijfsle ven raakt achterop. Er kan zelfs geconstateerd worden dat de ontwikkeling van het Rijnlands bedrijfsleven als geheel achterblijft bij de landelijke ontwikkeling'. Dit wordt gecloncudeerd in het jaarverslag van de Ka mer van Koophandel voor Bedrijven en Fabrieken voor Rijnland. De teruggang is vooral duidelijk in de agrarische sector waar het aantal omzetdalingen in ver gelijking met vorige jaren nog verder steeg. 'In '77 kon nog worden ge sproken van een zich herstel lend Rijnland, het jaar daarop werd al geconcludeerd dat dit herstel van tijdelijke aard zou zijn. Deze ontwikkeling heeft zich in '79 nog verder voortge zet', aldus het jaarverslag. Van meer dan zeven procent (twee procent meer dan het landelijk gemiddelde) van de bedrijven daalde de omzet. Het aantal winststijgingen nam daarente gen slechts toe met drie pro cent. De klappen kwamen voornamelijk aan in de agrari sche sector; in 1978 haalde nog een kwart van de agrariërs de werkelijke omzet, in '79 daalde dit aantal tot een vijfde. In het jaarverslag van de kamer wordt geconcludeerd dat meer dan de helft de inflatie niet meer kan bijbenen. Ook de visserij is een zorgenkindje in het Rijnlandse bedrijfsleven. Geen enkel bedrijf in deze sec tor meldt meer een werkelijke omzetstijging. Voorsprong De voorsprong die de Rijn landse industrie in '78 had ge nomen ging het vorig jaar veelal verloren. Het totaal beeld van de industrie geeft een achterstand van enkele procenten op de landelijke trend te zien. Soortgelijke ont wikkelingen vonden plaats in de metaalsector, de horeca en de textiel- en schoeiselindu strie. Lichtpuntjes zijn te bespeuren in de bouwnijverheid en de chemische industrie. De Rijn landse bouwnijverheid kon over vorig jaar meer winststij gingen en minder omzetdalin gen noteren. De investerings bereidheid in deze sector nam aanzienlijk toe. De Chemische industrie kende in '79 ook al meer winststijgingen en doet het ten aanzien van de lande lijke trend goed, een ontwik keling die ook in de groothan delsector valt te bespeuren. De produktie van de Coöperatieve Bloemenveilingvereniging 'Flora' in Rijnsburg steeg in '79 van 170 naar 190 miljoen. Een soortgelijke stijging wordt verwacht voor de glastuin bouw, waarin vooral de pro duktie van snijbloemen (7 en potplanten (17 in 1 toe lijkt te gaan nemen. 'IDEN Het lijkt erop p M t Leiden en omgeving er ,'s, er een ether-piraat bij (Vasiii eft die via de kabeltelevi- uitzendingen verzorgt keer betreft het een oepje van voornamelijk idenaars dat om ideologi- ie redenen aan de uitzen- ïgen begint Een naam or him 'station' hebben de ■aten nog niet gevonden. 0 woordvoerder van deze ^jepale zendamateurs zegt t het de bedoeling is we- lijks met een uitzending ireorin enkele uren te komen. 1 tweede Leidse piraat opt komend weekeinde of t weekeinde daarop „offi- eel" te gaan uitzenden. Tot dit moment bleven de •ydactiviteiten beperkt tot proefnemingen. 20 n< Infor kenta (orlopig zullen de uitzendin- n via Duitsland 2 worden ;estraald. Later zouden ook Duitsland 3 uitzendingen verwachten kunnen zijn. •ze piraten zullen geen por- -uitzendingen, maar meer caal getinte programma's •t muziek of speelfilms via kabelnet uitzenden, groep nieuwe etherpiraten gt met de uitzendingen te iginnen uit ideologische erwegingen. Zij vinden dat t kabelnet zoals het nu func- lyni, ineert te slecht wordt benut. 00p groep vindt dat er een lo- le omroep moet komen die jaal, via de kabel, televisie zendingen kan verzorgen.' j noemen het 'onzin' dat de ;idenaars en de mensen uit randgemeenten, die ook ge- uik maken van de zender in egstgeest, slechts twee Ne- rlandse netten, drie Duitse een Belgische zender kun- >n ontvangen. Zij vinden een okale omroep met televisie- irogramma's er gewoon bij ho- lêren. „De mensen hebben be toef te aan lokale informatie. Volgens de Nederlandse Dag- ipers (NPD) zouden de lo- dagbladen in verhouding •er abonnees werven dan de ndelijke, omdat men steeds meer lokaal nieuws wil. Waar om zou je dan geen lokale tele visiezender kunnen opzetten? In Amsterdam luisteren toch ook heel veel mensen naar 'Radio Stad'. Er wordt zelfs meer naar geluisterd dan naar de Hilversumse zenders en dat komt gewoon omdat er veel lokaal nieuws te horen is. We zouden natuurlijk een aan vraag voor zo'n station kun nen indienen, maar we weten nu al dat zoiets voorlopig toch niet van de grond komt. Door alle bezuinigingen is de kans om zoiets nu op te zetten vrij wel nul komma nul. Het Rijk, Provincie en de Gemeenten zouden aan de kosten moeten meebetalen en dat zien we nu met Bestek '81 niet zo zitten. Het beste zou zijn om veel re clame in de programma's te verwerken, zodat je een com merciële zender wordt die kan draaien op de financiële bij dragen van bedrijven. Helaas werd onlangs in de Tweede Kamer een dergelijk voorstel afgekeurd. We hebben er toen nog met het Tweede Kamerlid voor de VVD, Wim Keja, over gesproken en die zei wel een voorstander van te ziin van een commerciële lokale om roep. Maar hij zei erbij dat het ;nog niet zover was en dat eerst de wet veranderd zou moeten worden voordat een dergelijke omroep van de grond kan ko men. Daarom kiezen we voor lopig voor illegaal uitzenden. Uiteraard met het risico dat we gepakt kunnen worden, al is die kans vrij klein. In die paar uur uitzending heeft de PTT nauwelijks de tijd om ons uit te peilen en ook bij ons, net zoals de PTV dat meldde, wordt de zender op afstand be stuurd, zodat zelfs indien de PTT ons uitpeilt, ze slechts de apparatuur vindt. Maar ook als we gepakt worden is het een goede aanleiding om over onze ideeën voor een lokale omroep te spreken. Misschien dat dan de discussie over dit soort za ken losbarst", aldus de woord voerder van de nieuwe illegale zendamateurs. Het zou inderdaad een unicum zijn als de piraten worden ge pakt. Tot op heden is het de PTT nog niet gelukt zoge naamde piraten te pakken. Het is ook heel moeilijk om een schatting te maken van de straffen die opgelegd zouden kunnen worden. Er bestaat namelijk nog geen jurispru dentie over. PTT-woordvoer- der G. de Voogd, zegt dat het een heel ingewikkelde juridi sche zaak zou kunnen worden. „Het is een novum. We weten nog helemaal niet hoe zo iets strafrechtelijk ligt. Het is weer heel wat anders dan de gewo ne zendamateurs, die via een bepaald kanaal hun praatjes de ether in slingeren. Hier heb ben we met televisie te maken. Ook zou moeten worden nage gaan hoe het zit met de au teurswet, want ik denk niet dat het zomaar is toegestaan om zonder het betalen van au teurs-rechten, films uit te zen den. En misschien heeft ook de NOS hierover nog wel iets te zeggen. Ik weet het niet, maar een gemakkelijk proces zal het niet worden", aldus de heer De Voogd. De PTT, kan het dus druk gaan krijgen in de toekomst, met een aan zijn achtste uit zending beginnende PTV-Lei- den, die haar porno-achtige lijn al een beetje lijkt te heb ben ingeruild voor het softere sexwerk en voor de komende uitzending een music-special met de Leidse Rubberen Rob bie in het vooruitzicht heeft gesteld, en de nieuwkomer die inmiddels ook al iets over dit Leidse fenomeen zegt uit te zullen zenden. Voor de peilen de PTT-ers veel overwerk in het verschiet, maar ook voor de geïnteresseerde kijkers wordt het steeds meer nacht werk. Want de doorsnee tele visiekijker zal de illegale uit zendingen blijven volgen, al was het alleen maar vanwege het feit dat de uitzendingen verboden zijn. Of de nieuwko mers zonder sex- of porno films evenveel belangstelling zullen krijgen, vooral als de uitzendingen op een doorde weekse nacht zullen plaatsvin den, is nog de vraag. SYLVIA VAN LEEUWEN Ui en 41-jarige vrouw uit Vianen zorgde gister- ni lorgen omstreeks half twaalf voor de nodige e ivage door tegen een verkeerslicht op de e ruising Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat k«an te rijden. Op het moment dat zij wilde oppen, trapte ze door de rem heen, waarna zij niet meer in staat was tijdig tot stilstand te komen. Het verkeerslicht brak af en de auto raakte aan de voorzijde zwaar beschadigd. De vrouw werd liep wat schaafwonden op. Het voertuig is door de Leidse politie aan een technisch onderzoek onderworpen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3