asonderhandelaar 'boekt resultaten Vrijlating RAF-leden geëist in ruil voor ontvoerde kinderen JUSTITIE WIL AF VAN BEKEURSMOESJES" Mi nd drijft op zee Cruijff weer in geldproblemen WEDDENSCHAP OF DIEFSTAL LINKE FINANCIËLE MEEVALLER VOOR KABINET |fnkommertijd Irak keert zich tegen Nederlandse ambassade Jeruzalem Auto schept f ietsster Rijkswaterstaat in actie tegen spookrijders Protest tegen gevaarlijke uitbreidingen £eicl&e(3owta/nt (lekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacleur: J. J. Hallewas rredacteur: Wim BuIJteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontles 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Inementen: kwartaal ƒ46,30: jaar 173.70: losse nummers: 60 cent. Woensdag 30 Juli 1980, 70e Jaargang na 21720 Zonnige perioden In de nacht en vroege ochtend enkele mistbanken en min. temp. ongeveer 12 graden. Overdag perioden met zon, een kleine kans op een bui en temperaturen tussen 20 en 25 graden. Morgen zon: 5.57 - 21.30. Schev. hoogw.: 5.59 en 18.38. Laagw.: 2.09 en 14.13. Film Hongaarse speelfilm „Als Jo zef terugkomt" om 19.55 uur op Ned. I en om 21.20 uur re portage „Koninklijk Versail- Op Ned. II om 20.32 uur „Her oes of Rock Roll" en om 21.25 uur tv-serie „A man cal led Sloane". OND AAN ZEE Een ijarige Duitse jongen, leze week in Egmond )ee vermist werd, blijkt iim zes uren in zee in ntsoog aangespoeld te Zwemmend en drijvend hij erin geslaagd aan inking te ontsnappen. ;r Kiffmeijer uit het duitse Pfolzhein vond Dnds een plekje in de »n en ging slapen. Gis- itend meldde hij zich strandpost en werd hij jebracht naar Egmond Metaal-cao vordert traag ZOETERMEER De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de groot-metaal vorderen slechts traag. Nadat er enkele weeken geleden op enkele onderdelen openingen waren ge maakt, zijn gisteren nau welijks nieuwe vorderin gen geboekt. De partijen waren zelfs niet bereid mededelingen te doen over de stand van zaken. Pas in de tweede helft van augustus worden de onderhandelingen voort gezet. Pongo beschermt Britse postbodes LONDEN De Britse poste rijen hebben gisteren een lande lijke campagne gelanceerd ter bescherming van de postbestel- Iers. Het publiek wordt vriende lijk verzocht de dieren weg te houden ais de man van de post zijn ronde doet Vorig jaar wer den er alleen in Groot-Londen al vijfhonderd bestellers door bon den gebeten tijdens hun werk. De campagne is Operatie Pongo gedoopt oen duidelijk woord, dat de mensen gemakkelijk zul len onthouden, aldus een woord voerder van de Britse posterijen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - Johan Cruijff zit opnieuw in financile moei lijkheden. Zijn Amerikaanse advocaat Clifford Hynning eist na melijk ruim 50.000 gulden van Cruijff, wegens achterstallige be talingen. Hynning heeft inmiddels een civiele procedure aan hangig gemaakt bij een rechtbank in Washington DC. Cruijff, die ook nog verwikkeld is in een juridische strijd met de •Spaanse belastingdienst, zou Hynning sinds mei 1979 nog bijna 26.500 dollar schuldig zijn. Hynning behandelde Cruijffs verbin tenis voor twee wedstrijden met de Cosmos in New York, zijn contract met de Los Angeles Aztecs en zijn overgang dit jaar naar de Washington Diplomats. Cruijff weigert elk commentaar. ALMELO De Almelose rechtbank stond gis teren voor de vpaag: was het nu de winst van een weddenschap of diefstal? Een 20-jarige Al- meloër had op 9 mei met een dronken cafébe zoeker de volgende weddenschap aangegaan: als de laatste 50.000 gulden aan contanten kon tonen, dan kreeg hij duizend gulden zo niet dan zou hij het getoonde geld verspelen. -De dronken man kwam niet verder dan 40.000 gul den, waarop de Almeloër met het geld ver dween. Van het geld is niets meer teruggevon den. De officier van justitie vond dat er sprake was van diefstal en eiste acht maanden gevan genisstraf. De advocaat van de verdachte wees erop dat de dronken man al tweemaal met suc ces gewed had en achtte daarom diefstal niet bewezen. Uitspraak 5 augustus. MOEGETERGDE MANNEN BRUGGE - tn de Belgische stad Brugge hebben enkele welzijnswerkers bet ihitia- tief genomen voor de oprichting van een „tehuis voor moegetergde mannen". Het tehuis zal hulp en onderdak kunnen bie den voor mannen die in bun huwelijk of andere relatie gebukt gaan onder .jnoreel geweldvan hun partner. Volgens de ini tiatiefnemers kan het vluchthuis voor mannen gezien worden als de tegenhanger van de bestaande huizen voor mishandel de vrouwen. ,£oals mannen in een slechte relatie soms tot lichamelijk geweld over gaan, zo kunnen vrouwen moreel geweld gebruiken en dat kan veel geraffineerder zijn", aldus een woordvoerder. (Van onze parlementaire redactie) k DEN HAAG Wanneer de meest 1 betrokken ministers op 11 augustus j in het Catshuis beginnen aan de af- U rondende besprekingen over de be- r groting voor volgend jaar, kunnen 5 zij rekenen op een aanzienlijke fi nanciële meevaller. De pogingen i< van regeringscommissaris mr. D.P. Spierenburg verbetering te brengen in de aardgascontracten met het 'buitenland hebben tot nu toe een re delijk voorspoedig verloop gehad. Als gevolg daarvan zal de export van aardgas de schatkist in 1981 vrijwel zeker enige miljarden meer opleveren dan was voorzien in de berekeningen van het Centraal Planbureau. In kabinetskringen gaat men ervan uit dat de besprekingen over de begroting hierdoor gemakkelijker worden. Dit omdat nu bij voorbeeld de mogelijkheid is ontstaan de so ciale voorzieningen met meer voorzichtig heid tegemoet te treden. Tot nu toe meende men in het kabinet dat het onvermijdelijk was hierin flink te snijden, wilde men de noodzakelijk geachte totale bezuiniging van sla haalde vorige week op filing een record prijs. yacht wordt dat de uit de gesprongen groenteprijzen het betere weer wat zullen BAGDAD Irak heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de weigering van ons land om zijn ambassade uit Jerusa lem te verplaatsen. Israël is, zoals bekend, van plan Jeruza lem uit te roepen tot ondeelbare hoofdstad van het land. De Arabische landen hebben ieder land gevraagd uit protest te gen die plannen hun ambassade uit die staa te verplaatsen. Ministervan der Klaauw heeft onlangs in een gesprek met Ara bische ambassadeurs in Den Haag het standpunt van de Neder landse regering in deze kwestie uiteengezet. De Nederlandse re gering, aldus Van der Klaauw, blijft bij handhaving van de am bassade in (westelijk) Jeruzalem. Voor 1948 bij de stichting van de Joodse staat had Nederland daar al een consulaat voor pel grims. Het Iraakse persbureau INA zei gisteren dat de houding van Ne derland indruist tegen alle Arabische gevoelens. Wanneer ons land zijn standpunt niet wijzigt, zouden de betrekkingen tussen Nederland en de Arabische landen ernstig kunnen verslechte ren, aldus het persbureau. NOORDWIJKERHOUT Een 29-jarige Rotterdamse vrouwelijke fietser is gister middag rond vier uur ge schept door een 30-jarige au tomobilist uit Leiden op de Schulpweg, ter hoogte van camping 'De Weyde Bliek'. De Rotterdamse is met onder meer een gebroken voet over gebracht naar het Diaconesse Ziekenhuis in Leiden. De fietsster reed op het afge scheiden fietspad en wilde de weg oversteken naar de cam ping. De Noordwijkerhoutse politie betitelt dit verkeer spunt als een "gevaarlijke punt" mede door de snelheid van 80 kilometer die op deze weg, dwars door een recreatie gebied, gereden mag worden. Slecht voor de klandizie Dit wegrestaurant langs de Amerikaanse hoofd weg 13 (U.S. 13) in de staat Delaware (oostkust) heeft reden om over de klandizie te klagen. Ter wijl staten elders in het land al wekenlang wor den geteisterd door een hittegolf, zorgden hevi ge regenbuien in Delaware voor ondergelopen wegen en aardverschuivingen. De U.S. 13 en talrijke andere wegen in de staat werden geslo ten en gestrande automobilisten geëvacueerd. Wanneer de regenval aan blijft houden wordt gevreesd voor een doorbraak van de stuwdam in de rivier de Como. Mr. Spierenburg. acht miljard kunnen realiseren. Ingewijden wisten te vertellen dat dit onherroepelijk zou leiden tot een botsing tussen enerzijds minis ter Albeda (Sociale Zaken) en de CDA-frac- tie, die een dergelijke ingreep onverant woord vinden, en anderzijds de rest van het kabinet plus de VVD-fractie. Overigens meent de VVD dat dit soort extra geld ge heel moet worden aangewend ten behoeve van het bedrijfsleven. (Zie verder pagina 9) FLORENCE Een onbekende man heeft gisteren in een telefoongesprek met de uit geverij Rusconi in Milaan de vrijlating geëist van zes in West-Duitsland gevangen zittende leden van de Rote Armee Fraktion in ruil voor de vrijlating van de drie West- duitse kinderen, die vrijdag in Italië werden ontvoerd. De man zei te behoren tot de „Venetiaanse co lonne Anna Maria Ludman". Vermoed wordt, dat deze colonne onderdeel is van de „Rode Brfgades". Anna Maria Ludman werd in maart in Genua tijdens een gevecht met de politie ge dood. De politie onderzoekt nog wat voor waar de aan het telefoontje moet worden gehecht. In West-Duitsland heeft Knut Folkerts, tegen wie tweemaal levenslang werd geëist in ver band met de moord op rie procureur-generaal Siegfried Buback, zijn proces een showverto ning genoemd. Zijn verdediger voerde aan, dat men niet in staat is geweest afdoende bewijs te gen Folkerts op tafel te brengen. Men ver wacht, dat morgen het vonnis wordt uitgespro ken. Eigenaar verantwoordelijk voor wat met auto gebeurt DEN HAAG Justitie werkt aan een rege ling die bet mogelijk moet maken de eige naar van een auto waarmee een overtreding werd gemaakt zonder meer te bestraffen, ook al zegt die „houder van het kenteken" bijvoorbeeld dat hij ten tijde van die over treding de auto niet bestuurde. Prof. mr. C. H. Enschede, voormalig lid van de Hoge Raad, is bereid die door het ministerie van justitie al jarenlang gewenste wetswijziging uit te werken. De nieuwe regeling is voord be doeld voor verkeerd-parkeerders en automobi1» listen die door rood licht rijden en door een ca mera daarop zijn betrapt. In die gevallen is het zeker dat er een verkeersovertreding is ge pleegd. Alleen de naam van de „dader" is onbe kend. Strafvervolging kan echter alleen wor den ingesteld tegen een verdachte die met name bekend is. De overtreders, die in eerste instantie van de politie een kaartje krijgen waanpee ze kunnen aangeven of ze de overtreding al dan niet heb ben begaan, maken de laatste jaren steeds meer gebruik van de ontsnappingsmogelijkheden die de wet hun biedt. Vooral de politie in de grote steden krijgt steeds vaker van de eigenaar van de auto te horen dat hij niets van ae overtre ding afweet en dat hij zich ook niet kan herin neren wie op het betreffende moment met zijn auto heeft gereden. „En dan staat de politie voor de taak om te bewijzen dat de houder van het kenteken óf zelf zijn auto verkeerd par keerde óf zelf reed, dan wel wist wie er met zijn auto op stap was op het moniènt dat de overtreding werd begaan. Een onmogelijke op gave", aldus een justitie-woordvoerder. Overigens zal het nog wel even duren voordat een nieuwe regeling rond is. Prof. Enschede zal naar verwachting een paar maanden nodig hebben om het een en ander uit te werken. Daarna moet de volksvertegenwoordiging er nog zijn goedkeuring aan hechten. BORDEN MET „GA TERUG LANGS OPRITTEN BIJ de afritten van rijkswegen staan straks deze borden om aspirant-spookrijders de weg terug te wijzen. DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft de strijd aange bonden met de zogenaamde spookrijders; automobilis ten die op de verkeerde rijbaan tegen het verkeer inrij den. Binnenkort zullen er bij alle afritten van rijkswe gen borden staan met de tekst „ga terug". Deze borden, die onder het bekende ronde rode bord met de witte balk worden geschroefd, zijn alleen leesbaar voor degene die in de verkeerde richting een weg op dreigt te rijden. Op het ogenblik werkt een aantal bedrijven met man en macht om de in totaal 1200 borden snel klaar te krijgen. Het eerste bord is gisteren geplaatst halverwege de afrit Ede-Wageningen van rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem). De campagne van Rijkswaterstaat, die het resultaat is van een studie naar spookrijders, gaat voorlopig een halfjaar duren. De afritten van regionale wegen zullen ook op hun veilig heid worden bekeken. De borden met de tekst „ga terug" zijn gemaakt van een materiaal dat uit alle hoeken licht kan opvangen, zodat ze ook 's avonds goed leesbaar zijn. Jaarlijks verliezen acht tot tien mensen het leven door het fenomeen spookrijden. Nog veel meer verkeersdeelnemers raken bij dergelijke ongelukken gewond. Maar het aantal gevallen van spookrijden moet nog veel groter zijn, doch in veel gevallen loopt het gelukkig nog goed af. Capitol, een meubelwereld vol warmte, stijl en gratie. Waalwijk, Zanddonk Telefoon: 04160-38225 Js-GRAVELAND De stich ting Natuur en Milieu heeft bij de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Brabant bezwaar gemaakt tegen uitbreiding van bedrijven waarvan de prod uk- tie gevaar oplevert voor de be volking en het milieu. Het gaat om de chemische bedrij ven van General Electric Plas tics in bergen op Zoom, Dow Chemical in Terneuzen en Unilever Emery in Gouda. Bij het laatste bedrijf gaat het om amoniakopslag onder druk, die volgens Natuur en Milieu veel te dicht bij woongebieden ge legen is.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1