zwaardere eisen stellen lan verzekeringsagenten Regering overweegt belasting op LPG Novib een geld elebingo Kan Walsum >verleden Artsen luiden noodklok over hygiëne, op scholen Vakantierijbewijs niet langer inwisselbaar ekraakte woningen in otterdam ontruimd jol 11 fficieren ramptanker rijdag voor de rechter kernaft mogelit bovengronds OVER OPVOEDING GESPROKEN... uueer JNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JULI 1980 PAGINA I l flEK AFKOELINGSPERIODE VOOR NIEUWE POLISSEN (Van onze sociaal- economische redactie) 1 HAAG Aan assurantie-tussenperso* zullen zwaardere eisen moeten worden eld, dit om de consument te beschermen. et een wettelijke bepaling komen, die mogelijk maakt dat iemana, die een ver- ring afsluit, binnen een week zonder lichtingen op het contract terugkomt. [algemeen colportageverbod voor verze ngen is niet nodig. Tot deze aanbevelin* komt een speciale commissie van de So- Jl-Economische Raad na een studie van jaren op een adviesaanvrage van be- Idslieden van financiën en economische I n over wijziging van de Wet .Assuran tiebemiddeling' (WA'B). De SER zal op 1? oktober het definitieve advies opstellen. De commissie vindt het niet langer toelaatbaar, dat men zich zonder enige vakkennis als assu rantietussenpersoon kan vestigen. Voor bepaal de categoriëen is al wel een opleiding verplicht gesteld, maar die eisen zijn veel te zwak. De toekomstige opleidingen moeten Volgens de commissie meer op de dagelijkse praktijk en niet alleen maar op theoretische feitenkennis worden gericht. De bemiddeling in spaarkaso vereenkomsten moet eveneens onder de WAB vallen, omdat deze overeenkomsten in wezen ook levensverzekeringen zijn. De conimissie beveelt een wettelijke afkoelings periode aan van zeven dagen voor alle geval len, waarin een schade- of levensverzekering tot stand komt, met uitzondering van zoge naamde commerciële verzekeringen (voor risi co's verbonden aan de uitoefening van bedrijf of beroep) en van verzekeringen met onmiddel lijk ingaande dekking. Voor deze laatste verze kering zou de verzekeringnemer de gelegen heid moeten hebben binnen zeven dagen de duur van het contract terug te brengen tot een maand bij levensverzekeringen en een jaar bij schadeverzekeringen. De verzekeraars moeten wettelijk worden verplicht de adspirant-verze- keringnemer via prospectussen en een exem plaar van de polisvoorwaarden te informeren. Op het aanvraagformulier moet nadrukkelijk worden vermeld, dat de verzekeringnemer bin nen zeven dagen op zijn aanvraag kan terugko men. Als dit alles "aldus wordt geregeld is vol gens de commissie geen algemeen colportage verbod nodig. Er zijn echter commissieleden, die voor sommige verzekeringsvormen wel zo'n verbod ingevoerd zouden willen zien. Tussenpersonen, die door hun optreden verze keringsnemers ernstig benadelen, zöuden in het erkenningenregister moeten worden geschrapt. De commissie merkt voorts op, dat assurantie tussenpersonen beroepsfouten kunnen maken, waardoor de verzekeringnemer in grote moei lijkheden kan komen. In het algemeen is de tussenpersoon aansprakelijk voor de hieruit voortvloeiende schade. Daarom zou een tussen persoon pas erkenning moeten krijgen als hij aantoont, dat hij een verzekering tegen beroep saansprakelijkheid heeft afgesloten. I HAAG De Nederlandse Organisatie voor Ontwik- agssamenwerking (Novib) wil geen geld van de komen- 'elebingo-actie. i voelt er in de landen van de derde wereld niets voor om uimels, die hier van de welvaartstafel afvallen, op te pik- Als Novib zijn we voor die geluiden heel gevoelig en van dat we de Telebingo-boot hebben afgehouden". Dit heeft Theunis, algemeen secretaris van Novib, gisteren verklaard, (bingo had de inkomsten van het televisiespelletje aan tien nisaties toegedacht, waaronder ook Novib en haar zusteror- saties. Volgens Theunis wordt het standpunt van de Novib (eld door de ICCO (protestants), de Cebemo (katholiek) en js (humanistisch). Hij zegt dat derde-wereldlanden recht me- te hebben op gelden uit de ontwikkelingssamenwerking, per ontbreekt het bij Telebingo aan de fundamentele bezin- j die duidelijk moet maken waarom het nodig is dat Neder- pers ook buiten de overheid om aan ontwikkelingshulp moe- fdoen. retaris A. van Emden van „Bingo-Ned", welke stichting Te- j organiseert, zegt niets te begrijpen van het standpunt e NOVIB. Hij wijst erop dat deze organisatie wel geld ac- t van toto en lotto. UD-BURGEMEESTER ROTTERDAM È^RDAM Oud-bar* ter mr. G. E. van i van Rotterdam is rdag op 80-jarige leeftijd rieden in rijn woon- its Capelle aan den IJs- Zijn overlijden is giste- bekend gemaakt Van Walsum werd in 1952 jemeester van de Maas- Hij heeft die functie bijna ien jaar uitgeoefend. Ón- zijn bestuur werd de Rot- amse haven uitgebreid Botlek- en Europoortge en kreeg de luchthaven hoven zijn huidige Verder legde hij de ag voor de Erasmus 'ersiteit en voor regionale inwerking die nu voort- in het Openbaar Lichaam nond. Van Walsum was tot 1946 van de CHU. Daarna was tot 1950 lid van het hoofd- uur van de PvdA en werd burgemeester van Delft :ijn overstap van de CHU de PvdA werd Van Wal sum een van de vooraanstaan de figuren van de zogenoemde „doorbraak", waarbij confes sionelen kozen voor een plaats binnen de PvdA. In december 1972 bedankte hij voor de PvdA en bleef daarna partij loos. ITE] IRDAM Twee woningen in Rotterdam zijn maandag de politie ontruimd en daarna dicht gemetseld. Volgens de tie is de ontruiming onder protest maar zonder lhoeilijkhe- verlopen. In een van de panden woonden ongeveer 25 men- het andere was leeg toen de metselaars arriveerden, gens een woordvoerder van de gemeente staan de bewoners t op straat omdat zij elders in de stad geregistreerd staan. De g den zijn ontruimd omdat zij na sloop, plaats moeten maken n r nieuwbouw. Dit lot valt een groot gedeelte van de straat deel in het kader van de stadsvernieuwing. (II OTTERDAM De kapitein en de eerste stuurman van de >ertanker „Energy Concentration" zullen aanstaande dag om half tien voor de rechtbank in Rotterdam ver* Lijnen. zullen zich moeten verantwoorden voor de fouten die ze heb- gemaakt bij het lossen van de tanker, waardoor deze een ek geleden in Rotterdam door midden knakte. De officieren hnen maximaal zes maanden gevangenisstraf of een boete cnn gulden krijgen. Een groepje Bolivianen met spandoeken tijdens de demonstratie vanmor gen bij de Dokwerker in Amsterdam tegen do staatsgreep in Bolivia. Vakbeweging eist boycot Boliviaanse junta AMSTERDAM Ér mag geen enkel verdrag worden af gesloten met de militaire junta, die elf dagen geleden via een staatsgreep in Bolivia aan de macht kwam. Alle ontwikke lingshulp, handel en economi sche steun aan dat bewind moet worden stopgezet. Dit eisten vertegenwoordigers van de vakcentrales CNV en FNV gistermiddag op een openluchtbijeenkomst voor so lidariteit met het volk van Bo livia Qp het Jonas Daniel Mey- erplein in Amsterdam. Taken rijks- inkoopbureau uitgebreid DEN HAAG De taken van het rijksinkoopbureau zijn uitgebreid. Het konink lijk besluit waarin dit is vastgelegd is gisteren be kend gemaakt. De voornaamste nieuwe taak is het verlenen van bemidde ling bij het contracteren van diensten, die verband houden met de aanschaf van roerende goederen. Verder zal het bu reau meer algemeen worden ingeschakeld ten behoeve van instellingen van gezondheids- en bejaardenzorg. Een andere nieuwe aciviteit is het sluiten van contracten voor het schoonmaken van dienstge bouwen. (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG Er bestaat een kans dat radioactief af val afkomstig van kerncentrales voor enkele tien tallen jaren bo vengronds zal worden o_ gen vóór het afval naar ondergrondse opslagplaatsen (zout of gesteente) verhuist Het gaat daarbij zowel om hoog als laag ra dioactief mate riaal. Dit blijkt uit een rapport dat een ad viescommissie on der leiding van ir. A. de Haas van Dorsser over het gebruik van ver schillende typen kernreactoren in ons land, aan minis ter Van Aardenne (economische za ken) heeft aangebo den. Zoals bekend denkt de regering aan berging van radioactief materiaal in de zoutkoepels in het noord-odsten van het land. Daarbij is sprake geweest van tijde lijke bovengrondse opslag voor bewerking van het afval voordat het in een aan te leggen mijn in de zoutkoepels opgeslagen zou worden. In het nu verschenen rapport stelt de commissie ten aanzien van het afval dat er tussen het ontstaan van het afval en uiteindelijke opslag in ondergrondse lagen, nog een aantal stap pen zitten. Dat kunnen zijn bovengrondse vooropslag op de plaats waar het afval ontstaat, bovengrondse tussenopslag, voor bewerking, transport en verpakking. Ten aanzien van bovengrondse vooropslag stelt de commissie dat dit natte (onder water) of droge opslag kan zijn voor een pe riode van één tot twee jaar op de plaats waar het afval ontstond (de kerncentrale) De duur van de opslag is afhankelijk van de aard en samenstelling van het afval. Voor bovengrondse tusse nopslag denkt de commissie aan de opzet van een speciale facili teit waar het afval voor een periode-van „enkele tot enkele tien tallen jaren", nat of droog kan worden opgeslagen. Het gaat daarbij zowel om laag radioactief materiaal (kleding en gereed schappen) in vaten als om stalen buizen met splijstofelementetv en hoog radioactief materiaal voor opberging in zout op gesteen te, aldus het rapport. Man verdrinkt in zwembad „MARKELO De 20-jarige Chr. Graven uit Dinxperlo is gister avond verdronken in het Markelose zwembad de „Vijf Heu vels". De politie neemt aan dat Graven, die goed kon zwemmen, on wel is geworden of kramp heeft gekregen. Geen van de vele aanwezigen heeft overigens iets gemerkt. ARNHEM Volgens de schoolartsen- dienst Ede-Wageningen wordt het hoog tijd dat leraren en leerlingen op de la gere scholen wat meer gevoel voor ver antwoordelijkheid wordt bijgebracht op het vlak van de hygiëne. De schoolartsendienst schrijft dit in het deze week verschenen jaarverslag over '79, waarin de noodklok wordt geluid over de steeds slechter wordende hygiënische situaties op met name de lagere scholen. Bij inspecties door schoolartsen is zelfs ge bleken dat op de lerarentoiletten de hy giëne en reinheid ver te zoeken waren. „Over opvoeding gesproken", zo schrijft de dienst in het jaarverslag. Een andere klacht van de dienst was het veelal ont breken van toiletpapier, papieren hand doekjes en zeep. In '79 zijn in Ede en Wageningen 530 be- smettingsgevallen van hoofdluis gesigna leerd, dat is 167 gevallen meer dan in het groep verspreiden als er niet nauwkeurig 1'aar ervoor. De meeste besmettingen (452) op de hygiëne wordt gelet?", zo vragen de iwamen voor op de Edense lagere scho- artsen zich af. Volgens de artsendienst len. lijkt het er op of eerst een epidemie moet De artsen menen dat er bij de leerkrach- uitbreken om te bereieken dat de leer- ten onvoldoende kennis aanwezig is over krachten met de neus op de feiten worden verspreiding van infectieziekten. Sommi ge leraren zijn volgens de dienst ook ge- [edrukt. 'olgens het jaarverslag zijn koffieautoma- neigd om aan elementaire hygiënische ten wel handig, maar wordt de wegwerp- voorschriften niet meer zo'n waarde te cultuur er mee in de hand gewerkt. Het hechten. „Als je soms de wolken stof in de school- j is dan ook dat koffiebekers overal liggen, behalve in de daartoe bestemde gebouwen ziet dwarrelen dan houd je je manden. Ook allerlei rommel en brood- hart vast voor de allergische kinderen zo zakken met of zonder inhoud, worden schrijft de dienst, die veel hoofdpijnklach- veelal door de leerlingen weggegooid, ten bij pubers toeschrijft aan overdadig Klachten van artsen worden door de lera- stof in de klassen en aan slechte ventila- ren wel weersproken met argumenten als tie. „Beseft men dan niet dat allerlei zou de schoonmaakdienst niet deugen of darm- en luchtwegeninfecties zich eerder dat leerlingen de toiletten verstoppen in de lucht in een dicht op elkaar levende door er rollen toiletpapier in te werpen. worden betaald. Namens de olie-industrie heeft Shell zich vangst van 1,5 miljoen ton van dit gas per jaar. Van de ongeveer vier miljoen auto's in (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans bestaat dat LPG (vloeibaar petroleumgas) in de nabije toekomst aanzienlijk duurder wordt. Het ministerie van financiën is bezig met een onderzoek naar de moge lijkheden om ook op deze brandstof, net als bijvoorbeeeld op benzine, ac- van LFli geleidelijk omnoog gaat. ue re- van i 0p 10 "wordt dit aantal echter cijns te gaan heffen. Dit mede als ge- den daarvan is dat de oliemaatschapijen zeer snef groter. Shell berekende al eens volg van de 'Mg men, waar hel liter LPG kost nu maximaal 60,1 cent per liter, terwijl voor eenzelfde hoe veelheid superbenzine bijna 1,50 moet tot de regering gewend met het verzoek ons iand rijden er nu circa 250.000 op een dergelijk plan in elk geval met in één LPG Door het financiie voordeel mi- keer uit te voeren. Als het dan al onver- nimaal vijfhonderd gulden bij een kilome- mijdehik zou zijn, wil Shell dat de pnjs trage van 15.000 per jaar en een verbruik 'an LPG geleidelijk omhoog gaat De re- van i 0p 10 wordt dit aantal echter len daarvan is dat de ohemaatschapijen zeer snel groter. Shell berekende al eens grote financiële proble- grote investeringen op het programma dat er in 1990 in ons land een half miljoen it rijk mee worstelt. Een hebben met het oog op het sterk toene- auto's-op-gas zullen zijn LPG wordt ook it nu maximaal 60.1 cent mende verbruik van LPG. Zo wil de com- gebruikt in de chemische industrie, als binatie Shell BP in 1982 een terminal fiessengas en als energiebron in de land- klaar hebben in Rijnmond voor de ont- bouw. Zwaargewonden treinbotsing buiten levensgevaar UTRECHT Er bestaat geen levensgevaar meer voor de vijf zwaargewon de slachtoffers van de treinbotsing bij Winsum. Volgens een woordvoer der van de Nederlande Spoorwegen is er in de toestand van de in totaal negen gewonden een lichte verbetering opge treden. DEN HAAG Wie tijdens een vakantie in het buitenland een rijbewijs heeft gehaald, kan dat vanaf donderdag 31 juli as. niet meer inwisselen voor een Nederlands rijbe wijs. Een daartoe strekkend koninklijk be sluit is vandaag in het staatsblad gepubli ceerd. Een uitzondering wordt gemaakt voor Neder landers die aannemelijk kunnen maken dat ze het rijbewijs hebben behaald in een periode van minstens zes maanden waarin ze in het buiten land hebben gewoond. Ook kan een buiten lands rijbewijs nog worden ingewisseld als de bezitter aannemelijk kan maken dat hij bet no- dig had voor de uitoefening van zijn beroep op bedrijf. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft tot de nieuwe regeling besloten, omdat steeds meer Nederlanders een korte reis naar het buitenland (de laatste tijd o.a. naar Egypte) maakten, alleen om daar een rijbewijs te halen en dat hier om te wisselen. De bedoeling van de oude, uit 1965 stammende regeling was echter om buitenlanders met een geldig rijbewijs, die zich in ons land komen'vestigen, op een een voudige manier aan een Nederlands rijbewijs te helpen. Die mogelijkheid blijft overigens be staan. Huisbaas voor rechter wegens achterstallig onderhoud* AMSTERDAM Negen be woners van de Lepelstraat in Amsterdam-Centrum, hebben een kort geding aan-- gespannen tegen hun huis baas, de firma Gassan, ook wel bekend als de Diamant Associatie. De huurders eisen dat hij de gebreken aan de woningen zal herstellen op straffe van een dwangsom van duizend gulden per huurder per dag. Gassan bezit 21 panden in de Lepel straat die volgens de huurders uit speculatief oogmerk zijn gekocht. Een uit 1969 daterend bestemmingsplan, waarin het terrein was gereserveerd voor de bouw van een muziekly- ceum, zou voor Gassan aanlei ding zijn geweest de panden te laten verkrotten. Vooruitzichten voor donder dag: Aanhoudend warm en mogelijk een regen- of on weersbui. Weetsvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot l5 Min. temp.: omstreeks 17 gra den Max. temp.: omstreeks 25 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans maal: 5d procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië en Finland: Zon- bewolking en enkele buien, 17 tot 23 graden. Frankrijk, Benelux, Denemar ken, Duitsland: Eerst enkele regen- of onweersbuien, later weër vrij zonnig, 20 tot 26 gra den. Spanje, Portugal: In het zuiden en oosten zonnig, 26 tot 30 gra den, elders tijdelijk meer be wolking met enkele regen-of onweersbuien, 20 tot 27 gra den. Alpen: Veranderlijke bewol king en enkele regen-of on weersbuien, ongeveer 25 gra den. Italië, Middellandse-Zeege- bied: Zonnig en warm, 27 tot 33 graden. Joegoslavië, Griekenland: Zonnig en warm, ongeveer 30 graden. Balkanlanden: Vrij zonnig en geleidelijk minder buien, 25 tot 30 graden. Oostzeestaten: Zonnig en vrij warm, ongeveer 25 graden. Amsterdam l.bew. De Bilt l.bew. Deelen zw.bew. Eelde mist Eindhoven onbew. Den Helder h.bew. Luchth. R'dam onbew. Lbew* l.bew. Casablanca Istanboel Las Palmaa UNIVERSITAIR NIEUWS Nederlands: J. H. ter Mors (Zoeter- meer); Godgeleerdheid: C. Sonnevelt (Zoe- termeer, cum laude); Apothekersexamen: M. T. Wewerln- ke-Hybregtse (Nieuwkoop). Aan de Technische Hogeschool In Eindhoven Is H. F. Ravesloot uit Den Haag geslaagd voor het doctoraal examen bedrijfskunde.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9