Met uw krant naar Hilton in Brussel Franse politie maakt korte metten met diplomatieke moordcommando's Modebeeld 980-1981 Politieke dialoog geeft Turken nieuwe hoop Belaunde zet hervormingen in Peru door T JITENLAND Beter te vroeg dan te laat LEIDSE COURANT DINSDAG 2? JULI 1980 PAGINA 7 irote Parijse modehulzen hebben gis- i officieel een voorproefje getoond hun herfst- en wintercolecties 1980- I. Bij Dior viel een avondcape van taf- te bewonderen, die gedragen wordt een wijdvallende avondjurk van crè- deurige mousseline. ten de somber Russisch-geïnspireerde ,t ^aWerpen van de couturier Jean-Louis imst#Brrer vielen deze twee satijnen boeren- i-jj ses op. De linker blouse Is versierd w» goudkleurig borduursel, afgezet met loort m,nk- De rechter blouse is gemaakt en wit satijn en eveneens met borduursel •sierd. Beide blouses worden in een 9rt satijnen broek gedragen. Cardln zijn de rokken weer kor- orden en hebben zij bijna de hoog- heup bereikt. De moordaanslag op de Syrische vice-premier Salah Al-Bitar, die vo rige week maandag om het leven kwam en de mislukte aanslag op de Iraanse oud-premier Bakhtiar vier dagen daarvoor heeft in Frankrijk opnieuw de aandacht gevestigd op het verschijnsel van de Arabische lijfwachten die vaak onder het mom van bun diplomatieke status onder ling vetes uitvechten, waartegen de politie bet vaak moet afleggen. Ome correspondent in Parijs bericht ero ver. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS - Volgens betrouwbare inlich tingen bevinden zich momenteel twee honderd leden van Arabische moord commando's in Parijs en de politie heeft na de moordaanslag op de Iraanse oud- -premier Bakhtiar een jacht ontketend op alle zogenaamde lijfwachten van uit wijkelingen uit het Nabije Ooosten die in de Franse hoofdstad verblijven. De Franse politie heeft enkele dagen ge leden al in de provincie een „lijfwacht" van een zeer vooraanstaande Arabische figuur in Parijs aangehouden. Deze be schikte weliswaar over een wapenver gunning, maar zonder vermelding van naam of nummer van het betreffende wapen. De arrestatie heeft de Franse au toriteiten in grote verlegenheid gebracht omdat de „werkgever" van de gearres teerde een zeer vooraanstaande politieke figuur is. Over zijn identiteit is nog niets uitgelekt. De politievakbonden zijn vastbesloten om een schoonmaak onder de talloze moordcommando's en terroristengroepen te houden ondanks het feit, dat bepaalde arrestaties voor de regering onprettige politieke en diplomatieke gevolgen kun nen hebben. Zij verklaren dat de aanslag op Bakhtiar, waarbij een agent werd ge dood en een ander zijn leven lang zwaar gewond zal zijn, de druppel was die de emmer heeft doen overlopen. Een door een Parijs' dagblad doorge voerd onderzoek heeft uitgewezen dat praktisch elke Arabische ambassade in de Franse hoofdstad over een waar arse- naai aan wapens en springstoffen be schikt, voldoende om een hele stadswijk in de lucht te laten vliegen. Deze wapens en explosieven komen volgens het blad ongehinderd via het roemruchte diplo matieke valies Frankrijk binnen. Verder is gebleken dat minstens de helft van het personeel van ambassades en legaties van Arabische staten in Parijs als diplo maat vermomde lijfwachten, terroristen en leden van moordcommando's zijn. Het flagrante bewijs daarvoor werd al geleverd toen de Iraakse lijfwachten in juli 1978 een Franse politie-Inspecteur doodschoten en „gedekt" werden door hun „diplomatieke onschendbaarheid". Contractbasis Een van deze moordenaars bekleedt mo menteel zelfs een hoge functie bij de po litie in Bagdad. Wat de ambassade van Iran in Parijs betreft: deze heeft nog maar één enkele secretaris die tot het di plomatieke corps behoort; al de andere zogenaamde diplomaten zijn gecamouf leerde gewapende fanatiekelingen zoals verklaard wordt. Behalve deze verkapte diplomaten zijn er momenteel dus tweehonderd leden van Arabische moordcommando's in Pa rijs die op een kans wachten om toe te slaan. Zij zijn, zo heet het, geen geheime agenten maar simpelweg uitvoerders van geheimzinnige doodvonnissen. Zij werken op contractbasis maar kennen in nagenoeg geen een geval hun werkelijke opdrachtgever zodat consequenties be perkt blijven. Het nadeel van dit sy steem is dat de uitvoerders zelden pro fessionelen zijn en veelal amateuristisch te werk gaan, hetgeen eens te meer bleek bii de aanslag op Bakhtiar. Boven dien vallen zij als regel zeer vlug door de mand, maar omdat zij praktisch niets weten van de organisatie waarvoor zij werken zijn hun bekentenissen voor de Franse politie van relatief weinig waar de. De meeste van deze „uitvoerders" zijn Palestijnen. Dit komt omdat het Pales tijnse Ëevrijdingsfront zich steeds meer diplomatiek is gaan opstellen waardoor een groot aantal terroristen beschikbaar kwam. Tal van hen hebben hun diensten aan Khomeiny en de Iraanse opperrech ter Khalkali aangeboden. De politie heeft verder onomstotelijk vastgesteld dat telkens wanneer er op Frans grondgebied een aanslag gepleegd wordt op een tegenstander van Kho meiny het hoofd van de SAVAMA (De Iraanse geheime politie en opvolgster van de SAVAK), generaal Fardoest, zich in Frankrijk bevindt. Zo was hij enkele dagen vóór dé aanslag op Bakhtiar in Nice aanwezig vanwaar het moordcom mando naar Parijs vertrok. Hij was ook in Parijs in december toen de neef van de sjah in de Franse hoofdstad doodge- schoten werd. Behalve de politie is ook de Franse bur- n" hoe langer hoe ongeruster over het ische terrorisme dat op Frans grondgebied uitgevochten wordt: tien procent van de direkt inzetbare politie mannen zijn daarom niet meer voor nor male taken beschikbaar; zij zijn gemobi liseerd om de vluchtelingen en uitwijke lingen en ballingen die van het Franse asielrecht gebruik maken te beschermen. President Giscard d'Estaing heeft ver klaard dat er geen sprake van kan zijn het traditionele asielrecht dat Frankrijk aan politieke immigranten toekent, op te heffen, maar dat het land als gevolg daarvan niet het operatieterrein mag worden voor degenen die veten onder elkander uitvechten. Rifaa-Al-Assad De politie haalt een tweetal feiten aan om de ernst van de situatie te illustreren: Op 1 februari kwam de broer van de president van Syrië, Rifaa-al-Assad, naar Bordeaux om na een op hem in zijn land gepleegde aanslag medische hulp te zoe ken. Hij wilde de wereldvermaarde pro fessor Michel Portmann raadplegen en zijn vliegtuig landde die dag op de lucht haven Merignac van Bordeaux. Rifaa-e- 1-Assad was vergezeld van twintig tot de tanden toe gewapende lijfwachten waar van er drie zelf ostentatief kalachniko- v-machinepistolen aan een schouderriem droegen en die ze met bijna kinderlijk trots en in wat ziekelijk uitdaging onder de neuzen van de Franse politieagenten duwden. De autoriteiten vreesden een ogenblik lang dat het Syrische gezel schap een militaire operatie kwam door voeren. De Fransen hadden van hun kant voor een escorte en bewaking van de broer van de president van Syrië ge zorgd maar deze deed bijna lachwek kend aan naast het primitief woeste machtsvertoon van het uit Damascus ko mende gevolg. Nadat de hoge bezoeker in het Frantel-Hotel afgezet was, eiste de „commandant" van zijn lijfwacht dat twee van de Franse politiemannen die voor de ingang op wacht stonden verwij derd werden. Hij had namelijk de lijst van de namen van de agenten opgeëist en daarin twee namen van joodse origine aangetroffen. Enkele dagen later deede zich een vergelijkbaar voorval voor. De Iraanse minister van Buitenandse Zaken Sadegh Gotbzadeh die op doorreis in de Franse hoofdstad was besloot Rifaa-e- 1-Assad in de kliniek in Bordeaux een bliksembezoek te brengen. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken stel de hem een vliegtuig ter beschikking en waarsdhuwde de prefect van het depar tement. Deze haastte zich met een escor te van een aantal politiemannen naar de liichthaven maar toen het vliegtuig ge land was schoot er een lange Ameri kaanse wagen op af die vol zat met ge wapende Arabieren: de escorte die Ri- faa-el-Assad gestuurd had. De Iraanse minister keek de Franse prefect niet eens aan en werd met een tweede door de Syriers gebrachte wagen naar de kli- •niek gereden, geëscorteerd door de lijf wachten waarvan er vier eveneens in de wagen van Gotzadeh hadden plaats ge nomen. De prefect van het departement moet later gemompeld hebben:„Ze zagen ons niet eens staan". Groot -Brittannië en Saoedi- Arabië leggen ruzie bij LONDEN Groot-Brittannië heeft gisteren be kendgemaakt, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Londen en Saoedi-Arabië zijn genormali seerd. De relaties tussen beide landen werden drie maan den geleden min of meer verbroken als gevolg van Saoedische verontwaardiging over de Britse televi siefilm „De dood van een prinses". De doorbraak volgde op een drie-daags bezoek aan Saoedi-Arabië door de Britse onderminister van bui tenlandse zaken, Douglas Hurd. Deze verklaarde op een persconferentie in Jeddah, dat de Saoedi's had den ingestemd met een „spoedige aankomst" van een nieuwe ambassadeur naar Londen. De Britse ambas- Handelsakkoord tussen Roemenië en Europese Gemeenschap BOEKAREST Roemenië heeft zich gisteren opnieuw onafhankelijk van de overige Oostblo klanden opgesteld, door de ondertekening van een handelspact met de Europese Gemeenschap, hetgeen het land verzekert van gunstige handels- voorwaarden met de EG-lidstaten. Het akkoord vergemakkelijkt de introduktie van in totaal 94 Roemeense pródukten, van chemicaliën tot meubilair, op de EG-markt. Het verdrag werd on dertekend door de voqrzitter van de EG-raad, Gast on Thorn, en de Roemeense vice-premier en minis ter van buitenlandse handel, Cornel Burtica. Verle den jaar bedroeg de handel tussen Roemenië en de Europese Gemeenschap bijna vier miljard dollars. Verwacht wordt dat als gevolg van het akkoord de handel tegen volgend jaar zal toenemen met 20 pro cent. Venezolaanse ambassade uit Jeruzalem weg JERUZALEM Het besluit van Venezuela zijn ambassade te verplaatsen van Jeruzalem naar Tel Aviv heeft eerder te maken met chantage van Arabische zijde, dan met oppositie tegen de stappen van Israël zijn grip op Jeruzalem te ver stevigen. Dit heeft de waarnemend premier van Israël, Yigael Yadin, verklaard. In een officiële verklaring, verleden week in Cara cas openbaar gemaakt, verklaarde Venezuela ziin ambassade naar Tel Aviv te verhuizen vanwege de eenzijdige pogingen van Israël de status van Jeruza lem te wijzigen. In Israël is ondertussen de Juridische parlements commissie bezig met het wetsontwerp waarin Jeru zalem wordt uitgeroepen tot de ondeelbare, eeuwige hoofdstad van het land. IREL EN ECE-VIT EENS OVER STRUD TEGENTERRORISME .RA Nu de waarne- president van Turkije, Sabri Cacglayangil, er is een politieke g op gang te brengen "ers van de groot- politieke partijen, is in rlüje nieuwe hoop gerezen :t indammen van bet ix^ geweld. Sinds begin dit zijn bijna vijfentwintig- mensen bet slachtof- geworden van een niet-af- stroom politieke ter van uiterst-links en -rechts. De politieke ur wordt zonder twijfel de publieke opinie in irzelhdje als lands klemmend- ren 'probleem ervaren ^Jjde moordaanslag van de !C"°%lopen week op het sociaal- en ^nocratische parlementslid r °vuurrahman Koksaloglu, laH-premier Nihar Erim en actbondsleider Kemal Tur- aadt heerste algemeen een "ïmming van pessimisme. n8etfkler en Koksaloglu zouden en- slachtoffer zijn geworden van rechtse extremisten, ter wijl Erim waarschijnlijk is vermoord door een „links-re volutionair" commando. Na drie jaar van politieke ter reur en economische onzeker heid kijken de Turken gretig uit naar elk sprankje goed nieuws. Het gesprek tussen de conservatieve premier Sulei man Demirel en de sociaal-de mocratische oppositieleider Bulent Ecevit heeft een ware golf van optimisme ontketend. De twee politieke leiders zijn het eens geworden over enke le wetsontwerpen ter bestrij ding van de terreur. Deze wetsontwerpen willen onder meer de bevoegdheden van de commandanten van de staat van beleg uitbreiden en een aanzienlijke schadevergoe ding toekennen aan politie agenten die het slachtoffer worden van het geweld. Ecevit heeft echter afwijzend gereageerd op Demirels voor stellen voor een wet op de noodtoestand, en voor het op nieuw instellen van hoven voor de staatsveiligheid. Ece vit ziet daarin een bedreiging van de rechten van de mens in Turkije. Ondanks deze meningverschil- len putten de meeste Turken hoop uit het feit dat Demirel en Ecevit samen aan tafel zijn gaan zitten. Alles wijst erop, dat deze poli tieke dialoog zal worden voortgezet. De grote onbekende blijft in tussen het Turkse leger, een sterke gedisciplineerde strijd macht, die in het verleden op crisismomenten herhaaldelijk heeft ingegrepen in het poli tieke leven. In het Turkse le ger leeft zeker onbehagen over de huidige politieke situatie. Tot dusver houdt het leger zich afzijdig van de politiek. Maar wanneer extremisten een hoge officier tot hun vol gend doelwit zouden kiezen, zou de politieke afzijdigheid van het leger wel eens onder druk kunnen komen. Terwijl ook Moskou deze dagen gebukt gaat onder een zomerse hitte van rond de 25 graden, biedt het warenhuis Detzki-Mir de Moskovieten al kerst artikelen te koop aan. Men kan de keus maken uit verschillende soorten kunst-kerstbomen en de daarbij horende versle ringen. WITTE HUIS OVER ONDERZOEK „BILLY- GATE" Congres mag zichzelf ook wel onderzoeken WASHINGTON Als bet Amerikaanse Congres een onderzoek instelt naar de ac tiviteiten van Billy Carter, mag bet ook wel een onder zoek instellen naar de eigen leden, van wie er verschil lende eveneens geld van de Libische regering hebben ge kregen. Dit verklaarde Jody Powell, de woordvoerder van de het Witte Huis. Powell verwees hierbij naar berichten dat de. voorzitter van de Democrati sche partij, John White, en se nator James McClure van Ida ho eveneens giften van Libië zouden hebben gekregen. Dit als dank voor hun pogingen om door de regering Khadaffy bestelde en betaalde vliegtui gen ook daadwerkelijk door de VS te laten afleveren. Van onze redactie buitenland) LIMA Een ontzagwek kende combinatie van socia le, economische en politieke moeilijkheden wacht de bur gerregering die gisteren tij dens een emotionele plech tigheid het roer in handen heeft genomen en daarmee een einde heeft gemaakt aan twaalf jaar militair bewind. De man op wiens hoofd het al lemaal zal neerkomen, is oud- president Fernando Belaunde Terry (67), die terugkeert als gevolg van een klaterende overwinning in de presidentie le verkiezingen van 18 mei. Het kabinet dat hij heeft sa mengesteld is een wonderwel staaltje van evenwichtigheid. Behalve drie militairen, ma ken er deel van uit twee art sen, vier juristen, vier inge nieurs, twee economen en een wijsgeer. Het leger van Peru had in ok tober 1968 zonder bloedvergie ten de macht aan zich getrok ken en Belaunde afgezet om dat „machtige, nationale en vreemde elementen een on rechtvaardige sociale orde in stand hielden". De militairen beloofden toen een „unieke maatschappelijke omwente ling", een die geheel losstond van communistische of kapa- listische modellen. De mannen in uniform voer den verregaande agrarische hervormingen uit, naastten de grootste in buitenlandse han den zijnde bedrijven en trok ken sleutelindustrieën aan zich. Maar volgens vele des kundigen mislukte het militai re avontuur en deed het erg weinig aan verbetering van het lot van de zeventien mil joen inwoners van het Andes- gebied. In de twaalf militaire jaren steeg Peru'sbuitenlandse schuld tot ruim tien miljard miljard dollar en de economie raakte in het slop als nooit te voren, met de middenstand en de standen daaronder als de eesrte slachtoffers. Dankzij de olie- en koperuit- voer en in mindere mate de honderd miljoen dollardie Peru elk jaar van de Verenig de Staten krijgt, is de econo mie de laatste twee jaarwat op gevijzeld. Maar een ernstige droogteperiode in het rijke agrarische noorden betekent voor de economieen maat schappij een extra zware be lasting. Wanneer de droogte blijft .aanhouden, kunnen de gevolgen voor de voor econo mie en boerenbevolking ramp zalig zijn, aangezien immers tienduizenden Peruvianen voor hun bestaan van de land bouw afhankelijk zijn. Daarnaast heeft Peru te ma ken met een hoge geldont waarding (afgelopen jaar be droeg die ongeveer zestig pro cent) en werkloosheid en dal belooft weinig goeds voor de gemiddelde Peruviaan wiens wiens maandloon een kleine tweehonderd gulden bedraagt Politiek gezien zijn er alle ide ologische richtingen vertegen woordigd. President Belaunde heeft gis teren na zijn installatie gezegc dat hij een miljoen nieuwe ar beidsplaatsen wil scheppen er de door het vorige bewind be gonnen landbouwhervormin gen wil consolideren. Belaun de is wijs genoeg om te besef fen dat hij een minimum aar continuïteit moet handhaver in een gebied waar de militai ren het in de meeste Duurlan- denhet voor het zeggen heb ben. (Van onze correspondent) LGNDEN Hei aftappen van tele foons is op de Britse eilanden volledig uit de hand gelepen en het is hoog tijd dat er een offi cieel onderzoek wordt ingesteld* Dat is de conclu sie van een rap port, dat donder dag wordt uitge bracht door de vakbond van Britse PTT-tech- niet Het rapport is in opvallende tegen spraak met de sus sende verklarin gen, die eerder door de minister van Binnenlandse Zaken, William Whitelaw, werden afgelegd. Afgezien van het aftappen van. telefoons op grond van een ge rechtelijk bevel, worden er tele foons afgeluisterd en andere commu nicaties onder schept door officië le instanties, die dat zonder vooraf- Aftappen van telefoons in Engeland volledig uit de hand gelopen gaande goedkeu ring kunnen doen en door een leger van industriële spionnen en pri- vé-speurders, die de beschikking hebben over hoogst verfijnde electroni- sche apparatuur. Wanneer de minis ter van Binnen landse Zaken zegt dat hij de situatie onder controle heeft dan weet hij niet waar hij het over heeft, zo zegt het vakbondsrap port. De minister heeft totaal geen vat op het aftappen van telefoons op gezag van premier Thatcher, de secre taris van het kabi net, de minister van Buitenlandse Zaken en de minis ter van Defensie. Dezen kunnen be vel tot aftappen ge ven zonder dat daarvoor een ge rechtelijk bevel no dig is. Er is ver moedelijk geen en kele controle op het onderscheppen van internationale communicatie door instellingen als de inlichtingendienst „Government Communications Headquarters" eiv de Amerikaanse nationale veilig heidsdienst Lagerhuisleden hebben al laten weten dat zij mi nister Whitelaw donderdag in het parlement geducht aan de tand zullen voelen. België bestaat 150 jaar en daarom houdt het beide ar men wijd open om uitermate gastvrij bezoekers te ont vangen. Uw krant maakt zo'n bezoek mogelijk in samen werking met Maaskant-tours en het Brusselse Hilton Ho tel. In het weekeinde van zaterdag 29 en zondag 30 au gustus 1980 kunt u in dit luxueuze hotel logeren. Zaterdag 29 augustus 's morgens om kwarl over negen vertrekt de touringcar uit Den Haag (Centraal Station) en om kwart voor tien uit Rotterdam (Coolsingel). Via een koffiestop In Baarle-Nassau krijgt u gelegenheid in Antwerpen om te lunchen. Nadat u in Brussel uw kamer in het statige Hilton hebt betrokken bent u de middag vrij om te winkelen of voor museumbezoek. Na het diner In Hilton volgt een avon drondrit door Brussel met aan het slot een bezoek aan de Grote Markt, waar het klank- en lichtspel 'Son et lu- mière' wordt opgevoerd. Zondags staat een grote tour door het Vlaamse land op het programma. Na een bezoek aan de slagvelden van Waterloo gaat het In de richting van Gent (koffiestop) en vandaar naar Brugge, waar ruimschoots tijd Is om te lunchen en in het eeuwenoude stadje rond te wandelen. Dan vla Knokke, Zeeuws-Vlaanderen, het veer Bres- kens-Vllssingen en de Zeelandbrug naar Oosterland, waar het afscheidsdiner plaats vindt. Omstreeks negen uur bent u terug In Rotterdam en een half uur later in Den Haag. De pri|s van een weekeinde Brussel Is f 139 per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag eenper soonskamer 18. Minimum aantal deelnemers: 40. Bij voldoende belangstelling wordt deze tocht In de weekeinden 6/7 september en 13/14 september her haald. Inbegrepen bij de prijs Is: de bustocht, diner, ont bijt en overnachting in Hilton Hotel, alsmede het slotdl- ner In Oosterland. Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch (na 9 uur en niet op zaterdag) bij SijthoH Pers Reisorganisatie in Den Haag, tel. 070-635918.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7