Spakenburg frivoler dan voorheen Een overwinningskus van Miss Knikker Document van bisschoppensynode over het gezin te weinig geschreven uit „pastoraal blikveld" 1500 jaar Oirschot kerk wereld Nieuwe NAVO-expositie in Rotterdam Bloemencorso Rijnsburg Kardinaal König vraagt ook ontslag als aartsbisschop Wereldkampioenschappen modelspeed bootracen Holland Happening Korte metten BINNENLANDLEIDSE COURANT DINSDAG 29 JULI 1980 PAGINA 6 fcj] Wat als een gewaagd pro beersel werd beschouwd in de toen nogal gesloten dorpsgemeenschap Spaken burg, de Spakenburgse Da- Sen, is een blijvertje gewor- en. Morgen en volgende week woensdag vindt de be zoeker er iets van de vroege re sfeer van het vissersdorp Spakenburg terug. De vrouwen - er zijn nog maar enige tientallen dames die dagelijks of op zondag vol gens de traditie gekleed- gaan halen dan de kleder drachten uit de kast en helpen elkaar met het omdoen van de rokken, de kraplap en al het andere schoons wat het Spa- kenburgs kostuum heeft te bieden. En alle vrouwen en mannen die zich voor de we kelijkse toeristische trekpleis ter hebben aangemeld (men heeft al twee van die woens dagen achter de rug), reppen zich naar het hart van het dorp, het Spuiplein, en zetten zich daar en in de directe om geving in voor het geven van demonstraties van ouderwet se huishoudelijke bezigheden, visbewerking, zang en dans en nog zo'n aantal bezigheden die het hart van de toeschou wers stelen. Spakenburg, dichtbij het Gooi, bruist op die woensda gen. Aanstaande woensdag (30 juli) herleeft 's middags om half vier de visvangst. Een vloot van botters, die voor deze gebeurtenis uit allerlei havens van de oude Zuiderzee De Atlantische Commissie zal tot en met 15 augustus In de hal van het Rotterdamse stadhuis een nieuwe expositie over de NAVO tentoonstellen. Deze expositie „Nederland en de NAVO" Is op werkdagen geo pend tussen 9.00 en 16.30 uur. Het stadhuis ligt aan de Cool- singel. Al in januari van dit jaar overwoog de Atlantishe Commissie een expositie over de NAVO in het Rotterdamse stadhuis. Diefstal van het expositie-materiaal en de hevige discussies op dat mo ment rond de kernbewapening deed de commissie toen van een tentoonstellling afzien. De expositie van het Anti-NAVO- tentoonsteliingscomité, die aansluitend zou plaatsvinden, is toen wel doorgegaan. Zijn opgetrommeld, vaart de haven binnen en doet het voorkomen alsof er een rijke vangst wordt binnengebracht. Na het aanleggen van de schepen hijsen de schippers de vis aan land die naar de vi- safslag wordt overgebracht. In het bijzijn van het publiek wordt de vis geveild. Voor de laatste Spakenburgse dag (6 augustus) is een optre den van een boerenkapel te verwachten. De sluiting van de dagen, om vijf uur, gaat met enig officieel vertoon gepaard. Maar hoofdpunt van de Span- kenburgse dagen is toch wel de folkloristische markt op het Spuiplein. Stalletjes met aller lei waar - vooral de typische Spakenburgse stoffen zijn erg gewild - en demonstraties van oude ambachten lokken de duizenden bezoekers. Op een podium worden demonstraties van bezigheden gegeven wasyaan het dorp de faam heeft overgehouden: de tot standkoming en de verzorging van de kleding, wat er aan te pas kwam bij de visvangst en de manier waarop de bewo ners zich vroeger met zang en dans ontspanden. De Spaken burgse Dagen beginnen om tien uur en eindigen 's mid dags om vijf uur. Een van de prachtige wagens in het corso. Op zaterdag 2 augustus rijdt het Bloemencorso van R burg voor de 26ste keer uit. Onder het motto „Bloemen n den van kinderen" gaat men zaterdag 2 augustus van s Men kan de wagens zoals gebruikelijk ook voorbezichtige wel op vrijdag 1 augustus tussen 19.00 en 23.00 uur in d< ling Flora en zaterdagochtend tussen 9.00 en 11.30 uur. Ti - die voorbezichtiging kunnen er planten en bloemen worde kocht. Men begint zaterdag te rijden om 13.00 uur en de stoet her6 een uur voor nodig om in Oegstgeest te komen. Oms#n 14.30 uur bereikt de stoet Leiden binnen waar een rondrijd anderhalf uur wordt gemaakt. Men houcn pauze in ae S J5 noordhallen en vertrekt dan weer om 19.30 uur naar Noor< Op zondag kan men de praalwagens nog zien pronken o" Noordwijkse boulevard. Het dorpje Noordeloos in de Albtes- eerwaard daagt bedreven knikke- raars uit voor de jaarlijkse wedstrij den, op de eerste vrijdag van au gustus. De eerste dag van de maand dus. Terwijl de charmante Miss Kuiltjeknikkeren 1980 Alie van Dijk een kus voor de overwinnaar in reserve houdt, zullen meer dan honderd deelnemers elkaar de eer betwisten om zich de nationale kampioen te mogen noemen. Deze schertsvertoning is in vier jaar uitgegroeid tot een groot dorpsfeest. Als organiserende vereniging heeft „De Ovalen Stuiter" bij een postor derbedrijf opnieuw 500 glazen knik kers moeten bestellen, om alle deel nemers te kunnen bevoorraden. Dit jaar zal een zeer bekende Nederlan der worden uitgenodigd voor een ere-wedstrijd tegen de kampioen 1979 de heer Nol Bikker en zijn voor gangers mevrouw Den Hartog en Wim van Genderen. Tot op heden hebben de inwoners van Noordeloos, één van de dorpen waarover burgemeester-kamerlid M. W. Schakel de scepter zwaait, de eer aan zichzelf kunnen houden. Maar nu landgenoten van heinde en ver zich aanmelden voor deze krachtmeting zou de trofee (een wandbord van plateel met vermelding van het kam pioenschap), wel eens naar elders kunnen gaan. De wedstrijden staan open voor alle nationaliteiten. Om aan te tonen dat het een serieuze zaak betreft, wor den deelnemers die nog geen 16 zijn verwezen naar de speciale kinder kuiltjes-knikkeren-kampioenschap pen, dip later worden gehouden. De wedstrijden op het plein voor het dorpshuis beginnen 's avonds om ze ven uur in aanwezigheid van, naar men weer aanneemt, duizenden sup porters. Na afloop wordt in het dorpshuis een groot knikkerbal gehouden, waar ie dereen kan dansen, al is het niet met de miss. de 18-jarige dorpsschone die voor gezinsverzorgster studeert. De dag daarop, 2 augustus, wordt er in Noordeloos een folkloristische jaarmarkt gehouden. De markt be gint om 10 uur en duurt tot 5 uur. Speciale attracties zijn: een shwo van zendamateurs, die over de helf reld contaqten hopen te legg optreden van Herman Broekh| met ijn draagbare poppenka verder 135 stands en kram© oude ambachten en allerlei warq te koop worden aangeboden. Noordeloos is gelegen in de i serwaard, aan de rijkswe. Utrecht-Breda, waar de afslag lijk is aangegeven, ergens Vianen en Gorinchem. Het dol ook te bereiden via de provirl weg 36 (Papendrecht-Meerkerkfl De „lineamenta" (bet werkdocument) van de al gemene Romeinse bis schoppensynode over „De taken, van het christelijk gezin in de wereld van van daag", die op 27 september in Rome begint, zijn te wei nig geschreven vanuit een pastoraal blikveld. De taal van het document zou meer oproepend moeten zijn en niet zozeer affirmerend (bevestigend). Vanuit een oproepende tekst zou voor de gelovigen moed en in spiratie kunnen uitgaan, terwijl de affirmerende toon veel minder aansluit bij de werkelijkheid, die de mensen ervaren. Aldus het commentaar uit Nederland op de „Lineamen- ta", die ruim een jaar geleden zijn verschenen. Daarin werd het onderwerp voor de ko mende synode ingeleid. Aan de bisschoppenconferenties werd gevraagd hun opmer kingen bij het stuk te maken. Mede op grond van deze op merkingen kan het definitie ve werkdocument voor de synode worden vastgesteld. In Nederland heeft dr. A. Vermeulen, studiesecretaris van het secretariaat van de r. k. kerkprovincie, in samen werking met een groep spe cialisten op het gebied van huwelijk en gezin een ant woord samengesteld, dat nu wordt weergegeven in het jongste nummer van het in formatiebulletin „1-2-1" van het secretariaat van de kerk provincie. Het Nederlandse antwoord plaatst kanttekeningen bij hetgeen in de „Lineamenta" wordt verstaan onder „het gezin": het model van het ge zin in de westerse samenle ving in de agrarisch-ambach- telijke periode. Dit heeft niet de algemene geldigheid, die* in feite wordt gesuggereerd. Voorgesteld wordt er van uit te gaan, dat er meerdere ty pen van een gezin mogelijk zijn, mede afhankelijk van de De beschrijving van het ge zin, aldus de Nederlandse nota, moet minder afstande lijk zijn. Gelovigen moeten hun eigen situatie erin terug- herkennen. Dat betekent, dat het niet zozeer beschreven moet worden vanuit het ge zichtspunt en de zorg van de kerkelijke leiding, maar meer vanuit de beleving van de mensen zelf. Wil men een echte confrontatie met over tuigingen en ervaringen uit onze tijd, dan moet men ook werkelijk ruimte geven voor bezinning en deze ruimte niet voortijdig afsluiten door het geven van waarde-oorde- len, zoals nu in de „Linea menta" wel wordt gedaan. De nota geeft een aantal as pecten, die aandacht verdie nen en stelt de vraag hoe het in deze tijd met het persoon lijk geloof is gesteld. Waarom hecht men zo weinig aan de sacramentaliteit van het hu welijk; waarom spreekt de welijk en over de geboortere geling zo weinig aan? Hierbij zou volgens de nota er ook aandacht moeten zijn voor het feit, dat er binnen de the ologie en het pastoraat vaak tijken bestaan dan de officië le kerkelijke leer aangeeft. Bij de huiver die de „linea menta" constateren bij jonge ren om een huwelijk aan te gaan, mist de Nederlandse nota een belangrijke oorzaak: vele jongeren hebben me| ei gen ogen huwelijken zien stukgaan. Daarom hebben zij geen vertrouwen in een hu welijksbinding volgens het traditionele patroon. Door te spreken over de „wil van God zo zegt de nota verder, geven de „Lineamen ta" vooral de indruk, dat het leergezag van de kerk in za ken van huwelijk en gezin spreekt over „plichten" en „moeten". Dit maakt het voor de gelovigen moeilijker om een goed zicht te krijgen. Op de voorgrond zou moeten staan, aldus de nota, dat in het huwelijk mensen op een bijzondere wijze aan elkaar zijn toevertrouwd. Dat heeft alles te maken niet de wil van God, die uit is op het welzijn van mensen en met de boodschap van liefde, die Jezus Christus heeft ge bracht. In dat licht mag men zorg voor elkaar in het hu welijk zien als het deelnemen aan Gods liefde en aan Christus' zorg voor de men- Kardinaal Franz König, aartsbisschop van Wenen, heeft de paus zijn ontslag aangeboden, omdat hij op 3 augustus 75 jaar wordt. Eerder al heeft hij zijn ontslag aangeboden als leider van het Vaticaanse secretariaat voor de niet-ge- lovigen. Kardinaal König, die binnen een paar maanden een beslissing van de paus verwacht, heeft altijd gegolden als een van de be langrijkste verbindingsmannen tussen het Vaticaan en de communistische landen van Oost-Europa. Tijdens het tweede Vaticaans concilie was de kardinaal oud-testamenticus en progressief theoloog een van de leiders van de vooruitstre vende concilievaders. Hij gaat door voor een polyglot: behalve zijn moedertaal zou hij vloeiend Italiaans, Engels, Frans, He breeuws, Arabisch, Latijn en Grieks spreken. Met snelheden van vijftig tot zeventig kilometer per uur scheren ze begin augustus over het water van het Rot terdamse Zuiderpark: Kleine krachti ge bootjes, radiografisch bestuurd door tientallen modelbouwera uit de hele wereld. Er zal fel gestreden wor den, want de wereldtitel staat op het spel. Het Is de tweede keer dat er wereld kampioenschappen modelspeedboot- racen worden gehouden. Vorig jaar waren de wedstrijden In Duitsland. Tij dens het festijn in het Zuiderpark zullen niet alleen boten op het water te zien zijn; op de vaste wal staan stands van modelbouwverenigingen die hun mooi ste boten meebrengen om aan het pu bliek te laten zien. De speedboten, waarmee van 2 tot en met 9 augustus om het kampioenschap wordt gevochten, zijn ingedeeld In ver schillende klassen afhankelijk van de cilinderinhoud. De kleine, met een mengsel van alcohol en wonderolie ge stookte machientjes kunnen 16.000 toeren per minuut draalen en daarmee snelheden van 50 tot 70 km/uur berei ken. Behalve het bereiken van een hoge snelheid (een kwestie van sleute len) is ook de behendigheid van de stuurlui aan de wal van het allergroot ste belang voor de uitslag. En het i9 danook een van de weinige keren dat de beste stuurlui aan de wal ook echt de beste zijn. Zoals gezegd beginnen de wedstrijden op 2 augustus; althans, op die wordt er getraind. Op 3 augustui gint om 11.00 uur de officiële ningsceremonie. Om 14.00 uur h het startschot gegeven voor de e wedstrijd. Op de andere dagen (b ve woensdag, een rustdag) tot en 8 augustus zijn er tussen 8.00 ui 18.00 uur wedstrijden. Op 9 augt (eveneens begin 8.00 uur) worde finanles gevaren waarna om 16.0( de sluitingsceremonie wordt gehot „Een wervelende theater show" noemt Amsterdam een nieuwe toeristische at tractie die onder de naam „Holland Happening" op 1 augustus van start gaat. Met behulp van 42 compu tergestuurde diaprojectoren worden op een scherm van 15 bij 2.5 meter In 25 minu ten tijds 3360 dia's over twintig verschillende onder werpen vertoond in een spe ciaal hiervoor gebouwd theater dat dagelijks van 9.30 tot 19.00 open is. Elk half uur begint wordt de se rie afgedraaid. Plaats van handelen is Nieuwdijk 16 (op loopafstand van het Centraal Station). Voor dat halfuurtje dia's kijken betaalt een vol wassene wel 7,50 gulden; kinderen tot en met twaalf Jaar, bejaarden met een 65- pluskaart en CJP-houders mogen voor vijf gulden naar binnen. Oirschot bestaat 1500 jaar en daarom worden er de komende maand verschillende feestjes gebouwd. Er worden vier Rederijkerslandju welen gehouden. Daaraan verbonden zijn al lerlei festiviteiten. Om 14.00 uur op zondag 3 augustus wordt de beiaard van de Sint Pieterskerk bespeeld en kan men op de Markt Gildedansen aanschou wen. Voorts gaat er een optocht van de vier Oirschotse gilden vanaf de Markt naar de mo len aan de Kprenaar In De Notel. Hier zal naar oud gebruik worden geschoten op de molen wiek) met de kruisboog. Op 10 augustus zullen de beste schutters van de Oirschotse gilden deelnemen aan de ver schieting van het Oirschots Kampioenschap Kruisboog op de Wip. Op 17 augustus kan men getuige zijn van van het konlngschieten bij de Broederschap van Onser Liever Vrouwe. Een en ander zal plaatsvinden in de Schuttershof aan de Agnes van Kleefstraat en begint om 14 uur. Het laatste landjuweel wordt gehouden op 24 augustus op het feesttererein In de Notel. Het aantal deelnemende gilden wordt op honderd geschat; het aantal gildebreoders op 3500. De toegang tot dit landjuweel is gratis. Wat betreft de leer van „HT manae Vitae" vindt de Nu derlandse nota het niet reëP^ dat hiernaar wordt verwezj zonder te spreken over I m problemen, die rond de encycliek leven. Dit hoU alleen maar de verwarrii rondom kerkelijke uitspij ken, in stand of bevordel dat men kerkelijke uitspn ken als onbelangrijk b schouwt. Het is ook ni goed, zo meent de nota, c| mensen met officiële uitspii ken van het kerkelijk leerd» zag moeten omgaan, alsof1- allemaal onfeilbaar zijn, zeP: wanneer algemeen W°C! aangenomen, dat ze dat nf? zijn. C voor aartsbisscnop M; van Milaan een proces tot ligverklaring op gang Tl brengen. Tijdens haar vier zwangerschap in 1962 een tumor opgetreden, voor moeder en kind fal kon zijn. Zij liet haar co! ga's weten niet te aarzel indien tussen haar leven dat van haar kind mo«* worden gekozen. Zij scho^j op 21 april 1962 het leven aL( een gezonde zoon, maar ov« leed zelf zeven dagen laté_. Aartsbisschop Martini atfo dit een opmerkelijke daad een wereld, waarin vaak nalaat om het ren leven te beschermen. :e daad r irin mfo :t ongeft iet Boliviaanse episcopaat heeft opgeroepen tot het eerbiedigen van de rechten van de mens en heeft de hoop uitgesproken, dat de huidige regering de grond wettelijke orde zal herstel len. De bisschoppen hebben op een bijeenkomst ver klaard de verstoring van de grondwettelijke orde te betreuren. Het geweld in het land wijzen zij af en zij hebben de autoriteiten ge vraagd de para-militaire groeperingen, die verant woordelijk zijn voor ernsti ge schendingen van de rechten van de mens, te ontbinden. De bisschoppen betreuren bet, dat de staat van beleg is afgekondigd en eisen toepassing van bet beginsel, dat niemand zoo der arrestatiebevel kan worden gearresteerd. De abt van het bekende Cat- harinaklooster in de Sinaï, de orthodoxe aartsbisschop Da- mianos Samartzis, heeft zich gericht tot de interkerkelijke hulporganisatie „Christian Solidarity International" met het verzoek de christelijke Europese kerkelijke leiders en politici op te roepen hun invloed bij president Sadat van Egypte aan te wenden om in de omgeving van het klooster een beschermende zóne in te stellen. Het gaat de aartsbisschop daarbij om het behoud van de natuurlijke omgeving van het 1600 jaar oude klooster en de berg Si naï. In Egyptische ontwikke lingsplannen voor het gebied is opgenomen de stichting van een „Catherinastad" di rect in de buurt van het klooster. Abt-aartsbisschop Damianos toonde zich in dit verband voorstander van een beschermende zóne van ten minste tien kilometer rond om het Catharinaklooster. De Vaticaanse staatssecre taris kardinaal Casaroli zal van 27 tot 29 september aan het hoofd van een Vati caanse delegatie Hongarije bezoeken op uitnodiging van kardinaal Laszlo Le- •kal, voorzitter van de Hon gaarse bisschoppencónfe- rentie. Aanleiding voor het bezoek is de viering van het feit, dat duizend jaar geleden de heilige Gerhard van Csanad werd geboren. Gerhard was monnik en abt van het benedictijner klooster San Giorgi in Ve- lnetië. Op een reis naar het Heilig Land kwam hij om streeks 1015 in Hongarije terecht, waar koning Ste fan I hem tot onderwijzer van zijn zoon Emmerich aanstelde. Daarna leefde Gerhard enige tijd als here miet in Bakonybel. Om streeks 1030 werd hij be noemd tot bisschop van het nieuwe diocees Csanad. Op 14 september 1046 vond hij op een brandstapel de dood tijdens een opstand. De beslissing van een vrou welijke kinderarts haar leven te offeren ten gunste van haar ongeboren kind is reden

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6