Voorschotense paardenmarkt: minder drukeven gezellig Noordwijkse aannemer in muurkrant van belastingfraude beticht BOUWER JAN DE RAAD OVERWEEGT GERECHTELIJKE STAPPEN Ozo van de Lente snelste op korte baan POSITIE DOSR WELHAAST UITZICHTLOOS Opvang van voetballende jeugd bijna onmogelijk Vrouw in tuin gevonden... Katwijkse jongens stelen vooi 25.000 gulden aan brommers; Geen nieuw transportbedrijf op voormalige N.A.L.-terreinen REGIO LEIDSE COURANT NOORDWIJK „Dit is de muurkrant Noord- wijk no. 1". Zo luidt de voorafspraak van een over twee kolommen volgeschreven pamflet Het is aangeplakt op een wel zeer geëigende plek. Op de buitenwand van de openbare wa terplaats aan de kop van de Kerkstraat. De scribenten verschuilen zich in de anonimi teit De muurkrant vermeldt slechts een post busnummer als contactpunt Postbus 243 Lei den. Men kondigt aan nieuws te brengen waar je anders niet van hoort. Dit moet blijkbaar prikkelen tot le zen. Wat dat nieuws zoal is? Een tussenkop geeft er een voorbeeld van: „Belasting grijpt De Raad". We citeren nu de muurkrant letterlijk: „De belastin ginspectie heeft de boekhouding in beslag geno men van een van de vele werk B.V.'s van De Raad". Bestuurslid CDA en Noordwijks grootste bouwer, staat er tussen haakjes achter. De muur- krantschrijver vervolgt: „Het gaat om een sociale premie-ontduiking, dus stelen van de gemeen schap. Is dit het topje van de ijsberg van de praktij ken van deze gehaaide zakenman?" Aannemer Jan de Raad (59) in een reactie op de aantijging in de muurkrant. „Het is klinkklare nonsens. Pure Indianen-verhalen", aldus de Noordwijkse bouwer. Er is van het hele verhaal §een woord waar, behalve dan, dat ik bestuurslid en van het plaaselijke CDA en dat ik in Noord- wijk huizen bouw. Wat op die muurkrant staat, is pure laster". De Raad is niet van plan om dit te nemen. Hij acht zich in z'n eer en goede naam aangetast en zal over deze zaak contact opnemen met zijn advocaat en deze vragen een strafklacht in te dienen bij de Of ficier van Justitie. Volgens zijn informatie zou achter het postbus nummer een Leidse Stichting schuil gaan. Met zijn juridische adviseur zal De Raad bekijken of deze stichting in een kort geding kan worden genood zaakt dergelijke lasterlijke publicaties na te laten. „Ik maak me wel niet zo gauw druk over die jon gens, maar er zijn wel grenzen. „En die grenzen acht de Noordwijkse aannemer ver overschreden. In het schotschrift worden verder sneren uitge deeld aan het adres van hotel-restaurant „Hof van Holland". Onder de kop „Discriminatie in Noord- wijk" wordt de exploitant verweten zwakzinnigen van het terras te weren. „Zonder koffie konden we weer vertrekken. We zijn zwakzinnigen, dus geen klanten", vermeldt een passage in de muurkrant. De aantijging zit eigenaar-exploitant Wim Vink niet lekker, maar hij overweegt voorhands geen gerechtelijke stappen. „Wat in dat pamflet staat, is gewoon met waar. Het „Hof van Holland is de eni ge zaak in Noordwijk-Binnen, die overdag open is, en op het terras zitten daelijks ouders met gehandi capte kinderen, die een wandeling maken en bij mij in de zaak een kopje koffie gebruiken. Ook mensen, die elders in inrichtingen verpleegd wor den, behoren tot de bezoekers. Iedereen is hier welkom. Daarvan kan men zich elke dag overtui gen". Vink zou van de schrijver van de muurkrant wel eens willen weten wie, wanneer en hoe laat men sen -uit een inrichting zouden zijn geweigerd. Ver der zou hij graag reacties ontvangen van mensen uit de inrichtingen of van ouders van zwakzinnige kinderen. „Laten zij mij laten weten of zij in het „Hof" welkom waren", aldus hotelier Vink. Als ie mand in de muurkrant hqt tegendeel beweert, 1 hij er dan z'n naam onder zetten", voegt hij er i Behalve aan de kop van de Kerkstraat, blijkt I publicatie a la China gedurende het weekeinde c op andere plaatsen in het dorp te zijn aangebrar Naast de reeds vermelde aantijgingen tegen i tweetal Noordwijlpe zakenlieden, wordt in i muurkrant gefulmineerd tegen een bezwaarschn dat de heer Heineken zou hebben ingediend tea de bebouwing van het Vinkenveld. Verder wo; de VVD en het CDA verweten, ,dat zij reeds jaar een bestemmingsplan traineren. Op die r nier zou het aan bouwers mogelijk worden m maakt nog een twaalfhonderd appartementen! raison van 500.000,— te bouwen en „het r1 van Zee te verkrachten". Paardenmarkt in Voorschoten: gezellige drukte. VOORSCHOTEN De jaarlijkse paardenmarkt in Voorschoten was minder druk dan voorgaande jaren, liet losbarsten van de zomer na een barre regenperiode deed vele vaste kustbezoekers ditmaal kiezen voor de zee, zand en zon en gaven zo de wel aanwezige tienduizenden be zoekers de kans om iets rustiger paarden te kijken. De paarden wa ren ook geringer in aantal. Slechts 145 stuks van groot tot klein. Voorschoten heeft een bepaalde naam in handelskringen voor de verkoop van particulieren. In heel Nederland 'is de particuliere paardenaankoop te ruggelopen. Inmiddels hebben velen 'ontdekt dat het houden van een luxe 'paard gemiddeld 100.- per week kost. De economische toestand is er niet naar om thans zo gauw te zwich ten voor de gril van een dochter of zoon, bovendien is er te weinig stal ling voor particuliere paarden. De mening van een handelaar werd be vestigd door anderen. Om tien uur opende loco-burgemees ter L. Marselis officieel de markt met het plaatsen van een houten kruis aan het Ambachts- en Baljuwhuis ten te ken dat het geboefte binnen de markt veilig was voor schout en schepenen, die al jaren in Voorschoten in het uni form van de rijkspolitie rondlopen. Kort na de officiële opening mocht de voorzitter van het Paardenmarktco mité Piet Kraayeveld (Paardepiet) een gemeentelijk vlekje wegwerken door het lang verwachte en na vijf jaar toch gekomen bronzen beeld van een paardte onthullen. Piet Kraaye veld doopte het paardje met de naam „Floris" ter nagedachtenis aan de Hollandse graaf Floris V, die 698 jaar geleden Voorschoten marktrechten verleende. Hij verzocht in het bijzon der de jeugd van Voorschoten zuinig te zijn op het beeld, waardoor het een betere toekomst zou krijgen dan de graaf eenmaal had. Hij werd vijf jaar na zijn cadeau aan Voorschoten door de edelen onthoofd. De beklimming van de dorpstoren leek wel een stormloop. In twee uur tijd namen bijna vierhonderd mensen de honderden treden, om Voorschoten van grote hoogte te bekijken. Ook het concert in de Dorpskerk door H. Wal- vaart bleek een grote trekpleister. De muziek van o.a. Bach bleek goed te passen in het marktgebeuren. In de Schoolstraat zorgden twintig standwerkers voor veel plezier en goede handel. Met een grap en een frol ging menig kijker met een aan- oop naar huis, waar nu niet direkt de hele familie op zat te wachten, maar gelachen werd er. Schoonmoe ders en bedorven broers zorgen nog steeds voor spraakwatervallen bij deze kooplui. Aan het einde van een lange markt dag, welke rond vijf uur in de morgen begint, jnoeten handelaar en paard weer samen naar huis. Zowel paard als baas hebben er eigenlijk weinig zin in en onder vele kritische ogen moeten beiden tot een akkoord ko men. Hierbij zitten de benen van het paard wel eens los en de handen van de baas en de toeschouwer is geneigd om partij te trekken voor de viervoe ter. In een geval werd ondeugdelijk inladen geconstateerd en de eigenaar kreeg de sommatie om een paard min der te laden hetgeen onder protest ge schiedde. Het bezoek aan de kermis was door het goede weer matig. In de middagu ren vertrokken velen richting Korte- baandravërij of naar het strand. In de avonduren trok de kermis weer veel bezoek. De kortebaandraverij: ook in Voorschoten een geslaagd evenement vol verrassin gen. 99 VOORSCHOTEN De koe tebaandraverij werd onder ideale weersomstandighe den op de Prins Bernhard- laan verreden. Aan de start kwamen vijfentwintig dra vers die de duizenden toe schouwers urenlang in spanning hielden. Er waren diverse kampritten nodig en helaas waren er ook vele valse starts. De totalisator deed goede za ken te meer daar goede kans hebbers weinig interesse ble ken te hebben om met de ere prijzen naar huis te gaan. Na de.vierde omloop kwam in de beslissende omloop tussen Ozo van de Lente, een zeven- 1'arige bruine hengst en Opu- ent H., een zevenjarige brui ne ruin eerstgenoemde als beste uit de baan. Nummer drie werd Prelude, een zesja rige bruine merrie en vierde Speedster Laren, een vierjari ge bruine merrie. Verrassend omdat bijvoor beeld in de eerste omloop Marc Anthony, Over Pride en Penofez al werden verslagen. De kortebaan blijft altijd vol verrassingen, zelfs voor de kenners van de draverij. Er was een totaal aan prijzen te verdelen van 6.500,-, waaronder een eerste prijs van 3.250,-. Daarnaast wa ren er zes ere-prijzen. Langs de ruim driehonderd meterbaan zaten of lagen vele toeschouwers in het groen en genoten van de dravers en de zon. ROELOFARENDSVEEN - Het bestuur van DOSR verwijt het gemeentebestuur onvol doende visie getoond te hebben. Men loopt nu als grootste voetbalvereniging van Alke made zeker vier jaar achter op de groei van de gemeentelijke bevolking. Het gemeente lijke beleid was gebaseerd op de verwach ting dat de animo voor voetbal zou vermin deren of op z'n hoogst sou stabiliseren na het gereedkomen van het zwembad en de sporthal. De praktijk echter bewijst dat men in „De Tweesprong" vaak zijn tweede sport bedrijft; veldvoetbal is gewoon favo riet gebleven. De kwaliteit van de huidige velden van DOSR is volgens voorzitter Bert de Haan nooit goed geweest. „Bij ons moeten verhoudingsgewijs veel vaker wedstrijden afgelast worden, dan bijvoorbeeld bij De Rijpwetering-Oud Ade Combinatie, ROAC. De drainering, het grondwaterpeil en de grondstruktuur van onze velden laten veel te wensen over en ons noodveld bij het Indu strieterrein wordt tegenwoordig door de jeugd als crossterrein gebruikt. Trouwens het nood veld is echt een „nood"veld, we hebben er veel last van vandalisme, terwijl goed toezicht er ge wóón niet mogelijk is. Bovendien is het kleed lokaal aldaar wel bijzonder primitief", aldus De Haan. Het hecht samenwerkende bestuur van DOSR heeft een beleidsplan voor de jaren 1980 tot en met 1983 opgesteld. Dit beleidsplan zal 15 au gustus op de ledenvergadering ter discussie staan. Legio zaken komen hierin aan de orde, waaronder vernieuwing van de accommodatie, uitbreiding van het aantal velden, een finan cieel overzicht, zaken van speltechnische aard etc. Het wel en wee met het oog op de toekomst van de vereniging, zou je het kunnen noemen. Er staat in hoe het voor DOSR ideale sportvel dencomplex eruit ziet en penningmeester George de Koning doet uit de doeken hoe een en ander gefinancierd zou kunnen worden. Het bestuur had het nieuwe sportcomplex tus sen de Rijksweg en de Geestweg in gebruik willen nemen bij gelegenheid van het 55-jarig jubileum van DOSR in september 1982, maar de laatste berichten van gemeentewege geven weipig hoop dat deze datum gehaald wordt. „Eigenlijk staan we met de rug tegen de muur, we hebben dringend twee speelvelden extra nodig, maar hoe we de huidige ontwikkeling bij moeten houden is mij een raadsel", aldus 1 de Haanen, voorzitter van DOSR. Naast de 14 senioreneltallen heeft de Roelol rendsveense voetbalclub DOSR nu al 29 jeu delftallen; deze in totaal 43 teams moeten z nog steeds behelpen met 2 voetbalvelden, noodveld en een trainingsveld. Het aantal je delftallen is steeds groeiende als gevolg van P grote bevolkingstoename in Roelofarendsvej (in jan. '77: 7.594 inwoners; in jan. '80: 7.9301 woners en de verwachting voor januari 19861 8.662 inwoners) en het op steeds jongere leef j toetreden van nieuwe leden. De jongste I zijn nu 6 jaar, terwijl ze vroeger minimaal 8poi 9 jaar moesten zijn. Het nijpend tekort aan accommodatie heeft fc gevolg dat de velden overbespeeld worden I het weekeinde en ctoor de week 's avonds, tt wijl dan nog een klein gedeelte onofficieel f het noodveld moet trainen. De velden ral overspeeld met alle nare consequenties dien en de organisatie wordt met de dag ii\ wikkelder. Voor het opstellen van trainip roosters mag men wel haast wiskundigen at trekken. Doordat de nieuwe leden zich steeds jongere leeftijd aanmelden en dan exf veel aandacht vragen, is er een chronische C'r" kort aan begeleiders en begeleidsters. Hoe* momenteel reeds meer dan honderd mani| en vrouwen zich belangeloos inzetten en van hun vrije tijd opofferen aan hun favoriL t sportvereniging, Door Oefening Sterk Roelof rendsveen, gaat een en ander steeds meer f kosten, mede omdat men met vrijwilligj werkt, die dan wel tijd hebben en weer i Het plotseling schuiven met minuten en kw tieren kost veel tijd en energie. Monco», week in week uit twee of drie avonden pita zaterdag en/of zondag aan hun voetbalclub ven zijn geen uitzondering binnen sportvert Sing DOSR. Aad Strijk, voorzitter van I eugdcommissie vertelt dat men zich aan f bijzonder strak tijdschema moet houden, I elk team zijn partijtje voetbal kunnen spel „Volgens de KNVB-norm is er voor iedeil teams een veld nodig, deze norm wordt vriji nergens gehaald; wij zijn al tevreden met 4 V den en optie voor een 5e veld, ten behoeve i onze 43 teams." Dat de voetbalsport enorm I liefd is bij de Veners, blijkt wel uit het feit 1 de vereniging ongeveer 500 trouwe supporr heeft, die overal mee naar toe gaan. VOORSCHOTEN De be woonster van een pand aan de Voorschotense Prins Bernhardlaan keek gistera vond omstreeks twaalf uur wel even raar op toen zij een vrouw van tegen de 45 jaar in haar tuin vond. De vrouw was door haar zwaar be schonken echtgenoot in de tuin gegooid en achtergela ten. De gedupeerde echtge note, woonachtig in het Overijsselse Balkbrug, is ei genaresse van een psychia trische inrichting in de ge meente Soest Met een taxi is zij afgevoerd naar de in richting. Het echtpaar had tijdens de Voorschotense Paardenmarkt te diep in het glaasje gekeken. De man is in de auto van zijn echtgenote gestapt en wegge reden. Sindsdien is er van de man niets meer vernomen. De vrouw werd door de politie met sterke koffie enigzins bij kennis gebracht Oranjevereniging verslaat gemeenteraad lpi De Rijnsburgse Oranjefeestweek is is gisteravond sportief start gegaan met een volleybalwedstrijd tussen de Oranjeverö— ging en de gemeenteraad. Het duel dat in het Westerpark w< verspeeld, leverde een overtuigende zege op voor de OranjeVv-» reniging. Na deze ontmoeting speelden Intermed NOVO (NooJU wijk) en de RVV tegen elkaar; de Noordwijkers wonnen. W houder van sportzaken, J.C.J..van der Mey reikte vervolgens het Waterbos de prijzen uit kT In het Oegstgeesterkanaal werden onder grote belangstellf viswedstrijden gehouden, terwijl in het Voorhof druk werd j schaakt (52 deelnemers) en gedamd (34 man sterk). L. Vanavond volgen de bridgedrive, de wielerronde en het OraijO concert. KATWIJK De politie van Katwijk heeft een groep van zeven jongeren gearresteerd die vanaf '79 voor zo'n 25.000 gulden aan brommerdief stallen pleegden. In Kat wijk en omgeving werden in De politie kwam op het spoor van de groep toen zij op 8 juli een 16-jarige jongen aanhield die op een gedeeltelijk uit ge- TER AAR Met het wijzigen van het bestemmingsplan Aardam Noord wil het gemeentebestuur van Ter Aar voorko men dat er straks bijvoorbeeld een trans portbedrijf gevestigd wordt op de terrei nen van de firma Langhout. Een derge lijk bedrijf acht het gemeentebestuur op dit punt in de dorpskom ongewenst in verband met de verkeerssituatie ter plaatse en de in de onmiddellijke omge ving gesitueerde brug over het water De Aar. De gemeente Ter Aar wil Langhout niet dwars zitten. De busondernemer moet zijn bedrijfsgebouwen om financiële redenen verkopen en heeft ze in eerste instantie aan geboden aan de gemeente. Die vindt het ge vraagde bedrag echter te hoog. Het gemeen tebestuur wil de busondernemer wel zoveel mogelijk vrij laten om zijn garages en terrei nen te verkopen. Ter Aar wil alleen voor komen dat er een bedrijf gevestigd wordt dat veel verkeer aantrekt. Met de vestiging van een detailhandel of een horecabedrijf ter plaatse is men voor een stroom van auto s niet bang. Om deze bestemmingswijziging te bespre ken kwam de raad in een spoedzitting bijeen. Er waren overigens maar zeven van de dertien raadsleden in de gelegenheid om naar de spoedbijeenkomst te komen. De ze ven aanwezigen gingen overigens unaniem akkoord met de voorgestelde wijzigingen. In het nieuwe plan, waartegen nog wel bezwa ren kunnen worden ingediend, zijn tegelij kertijd nog een tweetal andere zaken ver vat, namelijk milieubeschermende voor waarden van een te creëren parkeerterrein aan de Hertog van Beierenstraat en een uit breiding van de Firma Lek. Deze onderne ming wil hoger bouwen dan het oorspron kelijke bestemmingsplan toestond. Met de gewijzigde opzet van het bestemmingsplan is deze handelaar in verwarmingsinstallaties ten behoeve van de tuinbouw in zijn plan nen gedwarsboomd. stolen onderdelen vervaard0 de brommer reed. Nader l^a derzoek had tot gevolg dat p zelfde dag nog een 16-jait2 Katwijker kon worden gehP den. Uit de verklaringen de jongens bleek dat zij <ry uit maakten van een gre Katwijkse jongeren van 16fw 18 jaar. De groep hield zich p zig met het wegnemen pa. bromfietsen waarvan zij re goede onderdelen afhaalt*; en op hun eigen brommer 1 ten. De restanten van de ge^ec len brommers gooiden zijuY3 het Uitwateringskanaal. Var 2; januari 1979 pleegden zii diefstallen in Katwijk, o£.. Noordwijk en in de gemenrp' Leiden, Rijnsburg en Vfirie hout elk 1. L, 1 DINSDAG 29 JULI 1980 PAGIN/

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4