Kamernood onder studenten enorm groot Zegge schrijve. „Als het moet, ga ik in een tent slapen" Zes miljoen voor een- en tweepersoons huishoudens CcïdócSowïcunt RUIM 3.500 WONINGZOEKENDEN —(tad Zomeractivlteiten in buurthuis „Op eigen wieken" ïa I _s »"'l LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JULI 1980 PAGINA 3 kooldioxide geweer DEN De «rie Nederlandse wetten rijn :t gemakkelijk als het schiettuig gaat Het tarste wapen dat de >uds gemiddelde burger is lerie. toegestaan is het arze luchtdrukgeweer, en ten wordt niet iterecht geacht dat lleen in huis te bruiken of op plaatsen aar het geen kwaad en men moet zich van aanslagen op le have en goed alsmede andermans 1. eigendommen DocWhpuden- Docpat niet iedereen die mag.jeifdiscipiine jcan r^p.bra,3,Th,biUjken nportkemiddelde politiekorps swer een behoorlijke hoeveelheid in beslag BHjenomen luchtdrukwapens A beschikt Vooral "leugdige'pluimschieters ""Tiebben nogal eens de tuztetpeiging om zich in het Jounppenbaar als sluipschutters te 45 ,redragen en alles wat taxi.peweegt als schietschijf ie zien. De politie is fel op dat fcoort ondermijnende 1 guerilla-activiteiten en toen een Leidenaar enige I7.(iijd geleden zijn luchtdrukpistool van de illegale de projectielversnellende i. 16,kooldioxidepatronen had Otynvoorzien werd terstond Eind^ngegrepen. Op het Leidse m Jcantongerecht moest hij ^gisteren verantwoording afleggen voor zijn schuttersactiviteiten. „Ik niet dat het gebruik van kooldioxidepatronen o Ba>niet toegestaan was. Ik Niwheb het pistool en de muonen gekocht bij een Leidse winkelier en ik ga er vanuit dat wat te koop is ook is toegestaan. Ik heb ^£*ook verder geen azz. agevaarlijke dingen met het pistool gedaan, ik heb in afgelegen weiland op ^uessen staan schieten", aldus de Leidenaar. Het ^kantongerecht had weinig ■■^jegrip voor de hobby van i3.lte verdachte, die zijn c«nJ>istool aan de politie had kloeten afstaan. „Ik eis i7.24fen boete die gelijk is aan e waarde van het ichtdrukwapen, en dat 'ordt dus 150 gulden", dus officier van justitie ie vrouw Tan. antonrechter van der relde kon zich hier heel mee verenigen. rug Leidse binnenstad ft nogal wat van die aaie historische iggetjes, die door het meentebestuur terecht ere worden gehouden, 'oor het moderne verkeer lijn ze wat minder chikt, want ze zijn smal hebben een dusdanig ■llend verloop dat ze in Ie Ronde van Frankrijk jnakkelijk als „col" in de 'weede categorie zouden lunnen worden ingedeeld. _JWl /er pelAutomobilisten moeten novaak om de beurt passeren beellnaar kunnen elkaar door glooiing niet makkelijk ovtien. Vandaar dat ze Je elkaar wel eens le sonvriendelijk bejegenen opp de top. Schuldig aan de •tsing is in de regel egene die de brug vanaf in ale kant met het ronde behbord benadert, want die nahioet voorrang geven aan ninjegene die het vierkante it hpord krijgt voorgeschoteld, zijifien Leidenaar, die op de egilCerkvlietbrug vanaf de ils Verkeerde kant komend leemet een vrouw overhoop eroihad gelegen vond de in zijn geval niet htspran toepassing. „Die mevrouw kwam met een over links langereden en slipte brsmdat het glad was tegen gekjnijn auto op, terwijl ik jtond te wachten. De snfeactie van die venutomobiliste was ook een t Reetje vreemd. „Ach ingbijnheer, U hebt een oude Suuto en ik een nieuwe", nat zei ze. Dat heeft er it itoch niets mee te maken", oWdus de verdachte. Het atantongerecht raakte door aaadeze verklaring aan het twijfelen over de precieze DNloedracht van het gebeuren en sprak hem vrij. LEIDEN Ruim 500 eerste jaarsstudenten hebben zich de afgelopen maanden inge schreven op het kamerbu reau van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) aan de Doelengracht. Aan het eind van de vakantie zal dat aantal zeker met nog 1000 studenten, die met smacht naar een kamer uit kijken, zijn gestegen. Los van de woningzoekende eer stejaars heeft de SLS ook nog de zorg over circa 2150 ouderejaarsstudenten, die al veel langer dan vandaag ge noteerd staan op de wacht lijsten van het kamerbu reau. De SLS kan al deze in schrijvers slechts met mond jesmaat helpen. Er is in Lei den, maar ook natuurlijk in andere universiteitssteden in het land, een ontstellende tekort aan woonruimte voor studenten. Directeur T.G.D. Steenbeek van de de SLS spreekt in dit opzicht van een uiterst moeilijke situa tie, die hem dagelijks veel zorgen baart De heer Steenbeek verwacht ongeveer in oktober wat meer duidelijkheid te hebben over de juiste aantallen woningzoe kende studenten waar zijn stichting komend studiejaar mee te maken krijgt. Normaal is het zo, dat toch nog tiental len studenten, die bij de SLS staan ingeschreven, op eigen houtje een kamer in ae Sleu telstad weten te vinden. Meestal gaat het om huurka mers in de particuliere sector, die via advertenties in de krant worden aangeboden. Hoewel het aantal studenten dat op deze wijze in de stad onder de pannen komt niet te verwaarlozen is, klampt de hoofdmoot van de woningzoe kenden zich met hand en tand vast aan het huizenbestand van de SLS. De stichting heeft in Leiden duizenden kamers onder haar beheer. Dat zijn of grote flats óf kleinere panden, meestal in of in de nabijheid van het centrum gelegen. Over het algemeen zeggen maandelijks naar schatting 100 studenten, al dan niet afgestu deerd, hun kamer bij de stich ting Op. Deze worden hierop onmiddelijk weer in de ver huur gestopt. Leegstand is een woord, dat bij de SLS al jaren lang tot het verleden behoort. Op het kamerbureau van de SLS Is het de laatste tijd de gebruikelijke zoete inval van woningzoe kende studenten. De wachtlijst wordt iedere dag weer een beetje langer. Aan het eind van de vol gende maand kan men gerust stellen, dat er nog eens 1.000 eerstejaars bij zijn gekomen. Voorrang Van de ongeveer 1.500 wo ningzoekende studenten die dit jaar in september voor het eerst gaan studeren, woont ruim een derde (500) op ander half uur reizen (enkele reis) van de Leidse universiteit vandaan. Deze studenten ge nieten bij de SLS voorrang wat betreft de kamertoewij zing. Alleen studenten met een medische urgentie worden nog eerder geholpen dan genoem de categorie. De 500 reizende eerstejaars kunnen tot novem ber dit jaar profiteren van de voorrangsbehandeling van de SLS. Hierna doen gewoon ook de ingeschreven ouderejaars weer mee aan de jacht op Zes uur reizen per dag geen zeldzaamheid LEIDEN Van de 1.500 eerstejaars wo nen 5.00 studenten op meer dan anderhalf uur reizen van de Rijksuniversiteit Lei den af. Sommige studenten zouden als zij in Leiden komen studeren en nog geen ka mer hebben dagelijks heen en terug zès uur met bus en trein moeten afleggen. De kamernood is ontstellend groot in de stad, de daaruit voorvloeiende problemen nave nant. Het komt vaak voor, dat een student vanwege zijn huisvestingsperikelen zijn studie niet meer ziet zitten en het bijltje er bij neer gooit. Op zijn zachtst gezegd: zonde van alle moeite en alle getrooste studieinspanningen... Een greep lukraak uit het lijstje van adverte rende kamerzoekers levert bij telefonische navraag de volgende gegevens op: Marijke Voogt (21) woont in de gemeente Hengelo aan de Jan Prinsenstraat 44. Ze wil dit jaar cultu rele antropologie gaan studeren. Als ze in Leiden niet op tijd een kamer vindt, zou zij het hele jaar door vijf inspannende werkda gen achtereen zes uur met de trein moeten reizen. Marijke heeft zich een maand geleden bij de SLS laten inschrijven. Ze wordt van wege de lange reistijden door studentenhuis vesting zondermeer als urgent beschouwd. De reden waarom Marijke in Leiden wil stude ren en bijvoorbeeld niet in Groningen, dat toch dichter bij huis ligt? „Tja, in Groningen hebben ze bij culturele antropologie geen A- frika in hun pakket zitten. En dat interes seert mij nou het meeste. In Leiden zit Afrika er wel in, dus ben ik wat mijn studie betreft op deze stad aangewezen." Het telefoonnum mer van Marijke Voogt is: 074-917232. Esther Visser (20) wil eveneens culturele an tropologie gaan studeren. Ze woont in Vaas- sen (Gelderland, vlak bij Apeldoorn). Reistijd, pak 'm beet, vijf uur in totaal. „Als ik geen kamer vind dan ga ik een jeugdherberg sla pen of in een tent. Als je het zonder kamer moet stellen mis je een noop van je studie en ook van de gezelligheid onder je medestuden ten." Haar telefoonnummer: 05788-1973. Henk van der Hoek (18) woont in Vlaardin- gen. Henk is van plan Nederlands te stude ren. Reizen doet hij met bus en trein. Hij van zijn woonplaats tot Leiden ruim anderhalf uur reizen onderweg. Volgens zijn moeder, Henk is met vakantie, is het hebben van een kamer een voorwaarde voor haar zoon om te gaan studeren. Zijn telefoonnummer: 010- 745546. Stevan Gertitz (19) woont in Haaksbergen bij Enschede. Hij is eerstejaars scheikunde. Op en neer reizen kost hem iedere dag zes uur van zijn tijd. Hij kan de eerste weken bij ken nissen in Den Haag wonen. Hierna moet hij elders een kamer hebben gevonden. Zijn tele foonnummer: 05427-2627. De lijst van wo ningzoekenden op het kamerbureau van de SLS is echter schier eindeloos. „Er zijn nog 1.499 wachtenden voor u", kreeg een student uit Limburg gistermiddag toen hij zich wilde inschrijven door een meevoelende collega in gefluisterd... woonruimte. De ouderejaars die kans maken op een kamer moeten echter wel zes maan den bij de stichting staan inge schreven. De SLS stelt aan ie dere ingeschreven student de voorwaarde, dat hij of zij maandelijks een briefkaart naar de stichting verstuurt, waarmee de inschrijving op het kamerbureau automatisch wordt verlengd. Diegene die van deze verlengingsmogelijk heid geen gebruik meer maakt wordt door de SLS gevoegelijk uit haar registers verwijderd. Men neemt dan aan, dat de be treffende student al een kamer heeft gevonden, óf in ieder ge val geen interesse meer heeft voor het wonen in een stich tingshuis. Twee fenomen waarmee de SLS sinds kort bij de verhuur van kamers rekening dient te houden, zijn het afschaffen van het min of meer beruchte hospiteersysteem, ook wel vrije coöptatie genoemd, en de invoering van de nieuwe huurwet. De afschaffing van het hospiteren (de regeling dat bewoners in étichtingshuizen zelf mogen uitmaken welke student zij op hun afdeling verkiezen) houdt in, dat de SLS nu zonder onderscheid des persoons kamers kan gaan1 Het Wijk- en Buurtcentrum 'Op Eigen Wieken' aan het Vaiken- pad in de Leidse Merenwijk is gisteren met haar zomeraktivi- teiten voor de jeugd gestart. Voor de verschillende spelle tjes, dié vanwege het prachtige weer in de buitenlucht werden gespeeld was redelijk veel belangstelling, hoewel het zwembad aardig wat kinderen uit de buurt lokte. 's Middags kwamen ongeveer 25 kinderen naar het buurtcen trum voor de film 'Het konink rijk In de wolken'. Een sprook je vol spannende avonturen van een jongen, die op zoek gaat naar het koninkrijk in de wolken, waar de eeuwige jeugd zou zijn. Morgen wordt van 10.00 tot 12.00 uur het overbekende sprookje 'Klein Duimpje' van de gebroeders Grimm op film vertoond. Morgenmiddag wordt er vanaf twee uur een bezoekje gebracht aan het mu seum van Volkenkunde. toewijzen. „Een heel wat rechtvaardiger systeem dan bij de vrije coöptatie het geval was." Aldus de heer Steen beek. „De weinige beschikbare kamers die we hebben kunnen we nu op de eerlijkste manier verdelen. Het hospiteren pro beren we in de loop van het iaar, hoewel dat in sommige huizen op weerstand zal stui ten, helemaal in Leiden uit te bannen." Het andere ver schijnsel waar studentenhuis vesting rekening mee moet houden is de invoering van de nieuwe huurwet. Volgens deze wet zouden afgestudeerde stu denten, die elders geen kamer hebben gevonden, nog gerui me tijd op hun oude studen tenflat kunnen blijven zitten, zonder dat er een haan naar kraait. Ook al verdienen deze mensen inmiddels geld als wa ter dan nog kan de SLS hier weinig aan doen. „Het is een bijkomend probleempje waar we ons op moeten bezinnen", zegt Steenbeek. Die huurwet is voor meerdere interpretaties vatbaar. In Delft is er onlangs een uitspraak van de kanton rechter geweest, die een afge studeerde student toestond, zo lang hij geen andere woon ruimte nad gevonden, op zijn oude kamer te mogen blijven wonen. We moeten eerst mar eens kijken hoe dat zich in Leiden kan gaan ontwikkelen. Er is nog weinig over te zeg gen." Bouwen Het bouwen van woningen, in dit geval dus met name voor studenten, is volgens Steen beek de enige remedie die een oplossing aan het huisvestings- vraagstuk kan bieden. Een af gezaagd verhaaltje natuurlijk, bijna een cliché zelfs, maar de waarheid kan soms niet an ders gezegd worden. Bouw plannen heeft de SLS overi gens genoeg, maar wat valt er op korte termijn van te reali seren? Volgens de heer Steen beek kan men de eerste jaren niet bijzonder veel in het Leidse verwachten. Drie- tot vierhonderd kamers, waaron der een werkende jongeren- studentencomplex in Koppel- stein en een barakkenprojectje in Oegstgeest Wat andere lo caties betreft, de Leeuwen hoek bijvoorbeeld, heeft men wel intussen de nodige claims gelegd, maar voordat hier ooit iets gebouwd gaat worden zijn we inmiddels ruim over de helft van de tachtiger jaren aangeland: hier doen moeiza me procedurele gevechten te gen de bierkaai de woning bouw bijna de das om. Blijft over, aldus de heer Steenbeek, de te verwachten terugloop van het aantal studenten, eveneens halverwege dit de cennium, door de gestaag da lende geboortegolf. Met cijfers valt een en ander nog niet ge heel te staven ten burele van de SLS. Maar hoop doet niet temin leven en wie weet dat zélfs in een stad als Leiden het woord „leegstand" ooit geen gemeenplaats meer hoeft te PETER VIERING Tweede Leidse etherpiraat in de lucht LEIDEN Naast de Leidse etherpiraat, de PTV, zal bin nenkort een tweede piraten zender de centrale kabeltele- visiemast In Oegstgeest ge bruiken om eigen uitzendin gen te verzorgen De naam van de nieuwe groe pering is nog niet bekend. Gis teravond verzorgde zij van 0.00 - 1.30 uur haar eerste (proef)uitzendiagen via het kanaal van Duitsland 2. Ver moedelijk gaat vanavond via hetzelfde kanaal een tweede uitzending 'de lucht in' ook al om de apparatuur uit te testen. Het programma zal evenals gisteravond uit teken- en mu ziekfilms bestaan. Wanneer al les naar verwachting verloopt kan binnenkort definitief met de uitzendingen gestart wor den. De piraten willen een maal per week een uitzending verzorgen. De groep, die voor namelijk uit Leidenaars be staat, treedt volgens een woordvoerder op uit ideologi sche overwegingen. Zij zijn het ondermeer niet eens met de zenderkeuze van het kabelnet omdat er van de zes kanalen maar twee Nederlandse zijn. Zij zeggen bovendien te gelo ven in wat zij noemen 'de vrije zenders'. Het programma zal er dan ook heel anders uit ko men te zien van dat van de Leidse PTV, die voornamelijk pornofilms vertoont Straatpatronen De uiterst culturele vereniging Oud-Lelden is geïnte resseerd In tal van zaken die het historische Leiden be treffen. De leden van de vereniging schromen daarbij •niet om de blik ook eens naar de grond te laten dwa len, dat blijkt uit bet laatste mededelingenbulletin van de vereniging. Daarin besteedt de heer Mulder aan dacht aan de Leidse straatpatronen, de wijze waarop de Leidse straatstenen zijn gerangschikt Patronen (2) Mulder gaat onder meer in op de puntkeien en Luikse keien, die in de volksmond „kinderhoofdjes" heten. Deze beruchte kasseien, de nachtmerrie van elke rechtgeaarde fietser zijn te vinden rond de Pieterskerk. Ze kunnen wor den gelegd in schelpen verband, schubbenverband, waaier- verband, stroom verband en blokverband, maar blijven hoe dan ook funest voor tere fietsonderdelen. Omdat de toepas sing van de kei erg duur was ging men al vroeg over tot de verwerking van hardgebakken stenen van klei, de straat klinkers. Patronen (3) Klassiek zijn de harde blauwe rijnstenen klinken, vrij algemeen de rode straatklinkers die in de nieuwe re wijken voorkomen en verder bestaan er nog de gele tjsselsteentjes, waarmee bet „eigen erf* vaak wordt aangelegd. De straatstenen worden gelegd in half steens verbandkeperverband (visgraat), elleboogvei* band en blokverband en die verbanden kunnen aanlei ding geven tot tal van verrassende patronen. De heer Mulder, die dit alles met gevaar voor eigen leven beeft moeten bestuderen tussen het moorddadige Leidse ver keer in zal in bet nieuwe mededelingenbulletin een veiliger onderwerp behandelende stoepen. LEIDEN De Stichting Leidse Studentenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren hebben onlangs zes miljoen gulden aan rijkssubisdie in de wacht gesleept voor het ver bouwen van oude panden subsidie komt voor deze in stellingen als geroepen, want de kamernood onder werkende en studerende jon geren heeft inmiddels bui tengewone proporties aange nomen. De beide stichtingen willen nu direct na de bouw vak beginnen met het oir knappen van de huizen. Me dio 1981 zou dat karwei kun nen zijn geklaard. Voor de Leidse woningzoekenden misschien nu nog een wat schrale troost, maar aan de andere kant toch ook wel weer een hoopvol gegeven. Blij mag de gemeente Leiden in ieder geval zijn met het feit, dat de zes miljoen aan uitge keerde overneidspenningen het tweedubbele is van het be drag dat men aan subsidie had aangevraagd. Omdat een aan tal gemeenten te laat is ge weest met het indienen van haar bouwplannen hield het ministerie van VRO maar liefst vier miljoen extra over voor de Leidse instellingen. Het grootste deel van het geld gaat naar de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren (SHWJ), die hiermee in totaal 110 wooneenheden in de bin nenstad kan gaan vernieuwen. Er is zelfs geld over om wat panden aan te kopen en deze in te richten voor werkende jongeren, wat een winst ople vert van 45 extra eenheden. De Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS) verwacht met het geld het herstel van ongeveer 70 kamers te kunnen realiseren. Voorts wil de ge meente Leiden op korte ter mijn de met elkaar verbonden panden aan de Boommarkt 6 en Breestraat 24 (voormalig onderkomen van de dienst ge meentewerken) opknappen en deze met een hoeveelheid ka mers voor werkende jongeren en studenten inrichten. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonne< voor deze handige 4-kleurenbalpen. noteer m.i.vals nic abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) I per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite handige matstalcn 4-kleurenballpoint. Postcode/Plaats- Telefoon Adres- l Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel I plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3