Het 'VingertjeVan Mennea Beschamend optreden van waterpoloploeg Zeilers weinig hoop op medailles Els Vader moet vakantie nog even uitstellen I PORT •LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JULI 1980 PAGINA 11 MOSKOU Pietro Mennea heeft al ja ren de gewoonte bij een overwinning rijn rechter wijsvinger in de lucht te I steken. Een voor zijn tegenstanders behoorlijk irritante gewoonte. Giste ren bracht hij met zijn handelsmerk ook de straffe organisatie in het Le- ninstadion danig van streek. De Ita liaan vierde zijn overwinning in de Olympische finale op de "lange sprint" met „het" vingertje en door brak als eerste medaillewinnaar het cordon van de baancommissarissen om een ereronde te maken. Dolblij was Pietro Mennea. Zijn bronzen medaille van Mtlnchen had hij acht jaar later in goud kunnen omzetten. Dat zijn wereldrecord (19.72 vorig jaar in Mexico gevestigd tijdens de Universiade) in de Olympische finale overeind bleef deerde de eeuwige student niet Want hoewel hij door dat record als de grote favoriet voor het goud op de 200 meter gold, had hij het na de finale 100 meter toch be nauwd gekregen. De Brit Alan Wells voerde daarin een ijzersterke vertoning op. Ook in de series van de 200 meter maakte Wells veel indruk. En in de fina le leek de Schot inderdaad op weg naar de „dubbel". Hij kwam uitstekend uit de bocht en had op het rechte stuk zeker drie meter voorsprong op Mennea. Op dat moment versnelde ae Italiaan,een soort dubbele demarrage. Die was vol doende om Wells te kloppen en de baan commissarissen tot wanhoop te brengen. Het brons was voor Don Quarrie. De man van Jamaica voltooide in het Le- nin-stadion een schitterende trilogie. Quarrie veroverde in Mtlnchen zilver, in Montreal goud en in Moskou dus brons, op de 200 meter. Voortreffelijk Voor een voortreffelijke prestatie zorgde gisteravond ook de Oostduitse versprin ger Lutz Dombrowski. Pas op het aller laatste moment in de Olympische selec tie opgenomen, sprong Dombrowski gis teravond een Europees record van 8.54 meter. Hij werd daarmee tweede op de ranglijst aller tijden achter de fameuze Bob Beamon (8.90 m, gesprongen op de Olympische Spelen in Mexico 1968). De prestatie van Dorpbrowski krijgt nog meer reliëf gezien zijn serie. De Oost duitser sprong vijf keer ruim over de acht meter en noteerde slechts één fout- sprong in de finale. Daarin ontbrak de Joegoslaaf Stekic, die samen met Dom browski het Europese record (8.45 meter) deelde. Hij had zich niet kunnen kwali ficeren. De om andere redenen eveneens afwezige Amerikaan Larry Myrics kwam vorig jaar in Montreal tijdens de World Cup wedstrijden tot 8.52 meter. De pas 21-jarige Dombrowski lijkt echter, de man om het wereldrecord van Bea mon over te gaan nemen. Naast de enorme sprong van de Oost duitser verraste ook de wereldrecord- houdster op de 100 meter horden, de Poolse Rabstyn. Maar dan in negatieve zin. Grazyna Rabstyn bracht het in de fi nale niet verder dan een vijfde plaats. Een zeer matige start was daar vooral schuldig aan. De Poolse dames leden trouwens een forse nederlaag op dit hor dennummer. Met drie dames in de finale gekomen was er slechts brons weggelegd voor Langer. De Russische Komisova verraste de Oostduitse Johanna Klier in de laatste meters. Haar tijd, 12.54 secon den, betekende een Olympisch record. Hetzelfde Hetzelfde was het geval met de tijd die haar landgenote Bochina in de kwartfi nales van de 200 meter neerzette (22.26). Altijd nog een halve seconde boven het wereldrecord van de Oostduitse Marita Koch, die niet op de 200 meter startte in Moskou. Dat deed zij wel op de 400 me ter. Volgens verwachting pakte Marita Koch het Olympisch goud in (uiteraard) een Olympische recordtijd: 48.88. Het re cord stond op naam van de Poolse Irena Szewinska, die in de halve finales werd uitgeschakeld. Dat gebeurde net niet met de grote man van de 400 en 800 meter in Montreal, Al berto Juantorena. Met grote moeite wist' de Cubaan zich voor de finale van het enige nummer waarop hij in Moskou start, te plaatsen. Hij lijkt daarin echter kansloos voor een medaille. Die strijd wordt onder meer uitgevochten door de Engelsman David Jenkins en de Belgi sche hoop Fons Brijdenbach. Die twee maakten grote indruk in de halve fina les. Een dag nadat hij zc schitterend de tien kilometer had gewonnen deed Miruts Yifter dat ook. De Ethiopiër plaatste zich moeiteloos voor de halve finales van de vijf kilometer. Hij lijkt te putten uit enorme reserves, want hij kon het zich gisteravond permitteren een beetje met zijn tegenstanders te spelen. Naast twee andere Ethiopiërs (Kedir en Mohamed) akteerden ook de Zwitsers Ryffel en de Belgen Hagelsteens en Put- temans opvallend in de series van de vijf kilometer. Grote afwezige daarin was Lasse Viren. De Fin start vrijdag op de marathon. De zilveren winnaar op de tien kilometer, na Maaninka, was wel voldoende hersteld van de inspanningen die hij maandag had geleverd en plaatste zich moeiteloos voor de halve finales van de vijf kilometer. Een verrassing deed zich nog voor bij het discuswerpen. Achter de Rus Rassh- chupkin pakte namelijk de onbekende Tsjech Bugar het zilver. Er was zelfs niet eens brons weggelegd voor de grote fa voriet op dit nummer, de Oostduitse we reldrecordhouder Wolfgang Schmidt Dat ging naar de Cubaan Dalis. Die na zijn landgenote Colon, gouden medaille op het speerwerpen dames, bewees dat er op het Caribische eiland grote vorde ringen worden gemaakt op de werpnum- mers. TOCH PLAATS IN HALVE FINALE 200 METER MOSKOU - Verdriet sloeg om in vreugde. Teleurgesteld had Els Vader de baan verlaten. Zesde was ze gewor den in haar serie van de kwartfinales 200 meter, dacht de Zeeuwse. Van de drie series gingen slechts de eerste vijf over naar de halve finale. Kans op de resterende plaats, bestemd voor de snelste verliezer, had zij ook niet, gezien haar matige 23.67 seconden. „Uitlopen doe ik niet meer", zei ze, „het is toch afgelopen voor me. Ik ga nu maar een beetje vakantie houden. Foto's van Moskou maken". Maar zie, toen zij terugkwam in het Le- ninstadion kreeg Els Vader te horen dat zij toch vijfde was geworden. Weliswaar met slechts eenhonderdste van een se conde voosprong op de Hongaarse Orosz, maar even goed zat zij toch in de halve finale. „Geweldig", riep de Zeeuwse uit. Els Vader (tweede van links) in actie tijdens de tweehonderd meter dames. Zij werd vierde. Geheel rechts winnares Merlene Ottey. voor de Soestenaar. Klarenbeek is in ie der geval zeker van zijn plaats in de viermaal vierhonderd meterploeg, die overmorgen in actie moet komen. Met Harry Schulting is dat ook het geval, on danks zijn matige optreden in de series van de 400 meter. Mario Westbroek en Henk Brouwer stre den gisteren ook om een vaste plaats. De Arnhemmer moest tegen Westbroek met 47.16 om 47.30 seconden het onderspit delven. Toch zijn de kansen van Brou wer op een estafetteplaats nog niet ge heel verkeken. Het is namelijk nog onze ker of Coen Gijsbers zal starten. De Bre dase student aan de Miltaire Academie is «nog altijd niet voor honderd procent fit. Vandaag zal trainingscoördinator Bob Boverman bekijken hoe het met Gijsbers is gesteld en aan de hand daarvan de estafetteploeg samenstellen. Vorige week, vlak voor de tweede hon derd meter, werd Els Vader getroffen door buikloop. Een dag in bed en een dag binnen blijven hadden haar krach ten blijkbaar zo zeer aangetast dat zij gis teren geen geweldige prestatie neer kon zetten. Haar tijden waren daar ook naar, 's morgens 23.50, 's avonds dus 23.67. Els Vader werd met die laatste tijd veruit de langzaamste halve finaliste. Maar dat deerde haar niet. Zij had aan haar op-, dracht, het bereiken van die halve fina le, voldaan. Niet zo ver Marcel Klarenbeek kwam niet zo ver. In de tweede ronde van de 400 meter werd hij uitgeschakeld. Maar zijn tijd, 46.81, betekende wel een persoonlijk record Gebroeders Vollebregt stellen teleur TALLINN De Nederlandse zeilers dreigen in de baai voor Tallinn, waar de Olympische regatta wordt gehou den, tussen de waf en het schip te ge raken. De resultaten in de zesde en voorlaatste races van gisteren waren op zich niet slecht (alle boten eindig den bij de eerste zes), maar toch niet goed genoeg om de hoop op medailles te verlevendigen. De gebroeders Vol lebregt, van wie in de Flying Dutc hman zoveel werd verwacht en de Tornadozeilers Willem van Walt Meijer en Govert Brasser maken geen kans meer. Geringe uitzichten op een Olympische plak hebben nog Geert Bakker (Soling), Boudewijn Bink horst (Star) en Henk van Gent (47(h klasse). "Ik ben nog je enige hoop", zei Van Gent lachend tegen ploegleider Ben Staartjes, die direct na aankomst op het haventer rein driftig begon uit te rekenen hoe de zeilers er voor stonden. „Met een beetje geluk heb ik zelfs nog kans op goud vervolgde Van Gent, die met Jan Wilem van den Hondel een keurige derde plaats behaalde, wat overmoedig. De Rotter damse zeilschoolhouder staat immers nog altijd zesde in het klassement op bij na zeventien punten van de Braziliaanse leider Soares. Op de Pool Wrobel, die derde is, ligt Van Gent slechts 5,4 punten achter. Zowel Soares (elfde) als Wrobel (twaalfde) waren gisteren met opnieuw vrijwel ideaal zeilweer ten prooi aan een inzinking. Wie weet hebben ze morgen weer een slechte dag", hoopte Van Gent. „Ik weet nu al dat ik geen oog dicht doe". Boudewijn Binkhorst en Kobus van den Berg zijn in de Starklasse gea bonneerd op een slechte start „Ik kon wel janken toon het weer mis ging", zei Binkhorst na terugkeer. Opnieuw zou de huisarts uit Leusden zich echter in de volgende rakken naar voren werken om net als zondag als derde binnen te ko men. „De Italiaan Gorla bleef jammer genoeg buiten ons bereik", zei Binkhorst. Daardoor groeide de achterstand op de als derde geklasseerde Gorla tot 5,3 pun ten. De Russische favoriet Valentin Mankin maakte een misstap door zesde te worden. Hij zag nu de Oostenrijker Hubert Raudaschl tot op 3,7 punten na deren. Twaalf jaar geleden streden beide concurrenten bij Acapulco om de hoogste eer in de Finnjollenklasse. Daalde Geert Bakker verspeelde met zijn Soling opnieuw terrein. Na een goede start (tweede) zakte de 59-jarige Warmonder met zijn zoon Steven en Dick Coster langzaam af om als vijfde aan de finish te arriveren. Daardoor daalde het trio van de derde naar de vijfde positie in het klassement. „Brons kan altijd nog", aldus Steven Bakker, die voor net eerst wat somber was gestemd. „Dan moeten we wel de laatste race winnen en geluk heb ben met de plaatsen achter ons". Haast ongemerkt is de Deense titelverdediger, na zijn tweede dagzege, opgerukt naar de eerste plaats, vlak voor de Griek Boudo- ris en de Oostduitser Below. De Spanjaarden Alesandero Abascal en Miguel Noguer werden in de Flying Dutchman-klasse de eerste Olympische zeilkampioenen. Het ijzersterke duo won voor de derde maal en zag de kloof met de verrassend goed varende Ieren Wil- kins en Wilkinson tot niet meer te over bruggen proporties oplopen. Erik en Sjoerd Vollebregt slaagden er niet in iets van hun achterstand af te knabbelen. De tweeling uit Warmond zakte in het laat ste kruisrak af naar de vijfde plaats en staat zesde in het klassement. Slechts een wonder kan hen nog aan brons hel pen. Ook de Brazilianen Alexander Welter en Lars Sigurd Bjorkström, respectievelijk van Westduitse en Zweedse origine, haalden het goud definitief binnen. In de Tornado-klasse werden zij voor de derde keer eerste. „Voor ons is het afge lopen", wisten Willem van Walt Meijer en Govert Brasser toen zij op de zesde plaats bleven steken. „Dat die Fin en die Rus voor ons zaten, maakte niet zoveel uit", aldus Van Walt Meijer. „Maar de Zweed Markström is nu te ver uitgelo pen". Mark Neeleman is te laat op dreef gekomen in de Finnjollen-klasse. In de zesde race boekte hij met een vierde plaats zijn beste resultaat tot nu toe. De Reeuwijker steeg naar de achtste positie in het klassement, maar is kansloos voor de bezetting van een van de ereplaatsen. De Fin Esko Rechardt, die voor de twee de maal won, is de grootste kanshebber voor de gouden medaille. Hij kan bogen op een riante voorsprong van negen punten op de Oostenrijker Mayrhofer. MOSKOU Nederland heeft Rus- land aardig op weg geholpen om voor het eerst na 1972 (München) weer 'Olympisch kampioen waterpolo te worden. De Nederlandse ploeg verzet te zich nauwelijks toen de Russen zonder zich overigens al te energiek in te spannen aan hun doelsaldo werkten. Het werd 7-3 voor de Olym pische gastheren en dat was bescha mend voor Nederland. Het zal nauwelijks geloof vinden, maar toch was Rusland niet zoveel sterker als de score liet zien. Waar dan toch het verschil van vier doelpunten in schuilt? Het antwoord ligt voor de hand; Neder land benutte slechts een fractie van het aantal scoringskansen, de Russen daar entegen lieten die zich maar uiterst zel den ontnemen. Het is een merkwaardige zaak met het Nederlandse waterpolo. Kwalitatief behoort het tot de sterkste teams. De beweeglijkheid en de techniek worden alom geprezen, maar toch staat Oranje met slechts één punt uit vier wedstrijden onderaan in de finalepoule. Coach Ivo Trumbic weet er wel een ver klaring voor. Hij acht zijn team dat nogal wat jonge spelers herbergt - Van Bel- kum, Nieuwenhuizen, Noordegraaf, Van Mil, Korevaar - mentaal nog niet rijp ge noeg om aan een Olympisch toernooi deel te nemen. „Ze moeten een keer de sfeer hebben geproefd en dan gaat het beter. De ploeg moet draaien op een paar routiniers, zoals vier jaar geleden in Montreal. Toen werd met een beetje ge luk de derde plaats gepakt, omdat de spelers in zichzelf geloofden. Dat is nu niet het geval, je ziet het toch zelf." Het valt inderdaad op, dat de bal zelfs bij open kansen naar een medespeler wordt getransporteerd uit pure angst te missen. Nico Landeweerd is een typisch voor beeld van een bange aanvaller. Toch heeft de Hilversummer een knap schot in handen, maar het kwam er ook tegen Rusland maar zelden uit. Bijna per tradi tie ook zag Landeweerd zijn slecht geno men strafworp gestopt. Trumbic: „Kijk, dat komt ook door de druk van een Olympisch toernooi. Com binaties die ze anders met de ogen dicht zouden kunnen maken, mislukken hier. Waarom? Omdat dit een Olympisch toer nooi is". De Joegoslaaf, die weddenschappen wil afsluiten op de Olympische zege van zijn landgenoten: „Er is nog iets anders. We zijn veel te kort met elkaar samen ge weest. Sofia, toen een paar toernooien en nu naar hier. Dat is te kort. Kijk naar de Torenspringen voor Hoffmann MOSKOU Falk Hoffmann uit Oost- Duitsland heeft gisteren in het zwemsta- dion van Moskou beslag gelegd op de gouden medaille bij het torenspringen voor heren. Het zilver was voor de Rus Vladimir Aleinik, het brons voor zijn landgenoot David Ambartsoemijan. Russen, de Joegoslaven, de Hongaren, die zijn zeker vier jaar bezig met hun ploeg. Die vinden elkaar blindelings. Natuurlijk was de overwinning van Rus land verdiend, maar om nu te zeggen wat een mooi, attractief waterpolo? Neen, in feite wachten de Russen ge woon af tot de tegenstander een fout maakt. Het is een soort Ivic-concept te water. Daardoor was het mogelijk dat Nederland tot halverwege de wedstrijd nog aardig in de buurt kon blijven. Ne derland combineerde toen niet onver dienstelijk, schoot weliswaar slecht en miste een strafworp, maar een achter stand van 2-1 na twee kwarten was een uiterst bemoedigende score. In de derde periode maakte Nederland echter nogal wat fouten en daardoor lie pen de Russen ver weg. Met name Iva- nov kon met achterwaarstse schoten zijn gang gaan. Aan het eind van de vierde Eeriode moest Trumbic zelfs vanaf de ant roepen wie nu eindelijk op doel zou moeten schieten. Hij koos vor Eric Noor degraaf, die dit toernooi nog niet in de basis heeft gelegen, en deze voldeed aan de opdracht. Toch een merkwaardige zaak, dat routiniers als Veer, Buunk en Van Zeeland die verantwoordelijkheid niet durven op te eisen. Hoe slecht het wel gesteld was met de Nederlandse schotvaardigheid blijkt wel uit het feit dat van de zeven situaties met een man meer er slechts twee een doelpunt opleverden. Scoreverloop Nederland-Rusland; 3-7 (0-1. 1-1, 1-2. 1-3). Ivanov 0-1, Kabalov 0-2, Veer (strafworp) 1-2, Ivanov 1-3, Mzjevenieradze 1-4, Van Zeeland 2-4, Ivanov 2-5, Barkalov 2-6, Mzjevenierad ze 2-7, Noordegraaf 3-7. Door de zege van Joegoslavië op Span- je(7-6) wordt er vandaag een echte finale gespeeld in het polotoernooi. Rusland en Joegoslavië maken onderling uit wie goud en zilver verdient. De bronzen me- stand: 1. Rusland 4 4 0 0 8 26-16; 2. Joegoslavië 4 3 1 0 7 27-24; 3. Hongarije 4 2 0 2 4 24-23; 4. Cuba 4 0 2 2 2 24-29; 5. Spanje 4 10 3 2 19-14; 6. Nederland 4 0 13 1 19-15. Goud voor Zwitserse judoka MOSKOU Voor de eerste keer in de nog ionge Olympische iudogeschiede- nis (Japan '64 voor hei eerst) is een Zwitser er in geslaagd een gouden me daille te winnen. De 25-jarige bouw kundig ingenieur Jörg Röthlisberger won gisteren de titel in het middenge wicht door een overwinning op de Co- baan Isaac Azcuy. Hoewel beiden geen voordeel hadden gecreëerd was de beslissing van de scheidsrechters unaniem in het voordeel van de Zwitser. Röthlisberger is in de ju dowereld geen onbekende. Vier jaar ge leden won hij in Montreal het brons. De bronzen medaille ging nu naar Detlev Ultsch uit Oost-Duitsland en Alexander Tatkevitsj uit de Sovjet-Unie. Volleybaltoernooi herhaling van Montreal MOSKOU De prolongatie van de Olympische volleybaltitel door het Poolse herenteam lijkt op de tocht te staan. De kampioen van Montreal be ging gisteren in de laatste voorronde- wedstrijd een mistap door een verlies van 3—2 tegen Brazilië. Ondanks de nederlaag werd Polen groepswinnaar en vermeed het daardoor in de halve finales de directe confronta tie met de Sowjet-Unie, de groepswin naar in poule A. Polen speelt nu woens dag tegen Bulgarije en de Sowjet-Unie tegen Roemenië. De winnaars treffen el kaar in de eindstrijd. Het heeft er alle schijn van dat Polen en de Sowjet-Unie het op een herhaling van Montreal aan sturen. Russische handballers zonder creativiteit MOSKOU Olympisch titelverdedi ger heeft de finale van het heren- handbal toernooi gehaald op basis van een betere doelsaldo. De Russen ein digden in groep B gelijk met Roeme nië en Joegoslavië door een overwin ning van 22—17 op Joegeslavië. Het Oosteuropese treffen was een zeer hard duel, waarin de grens van het toe laatbare menigmaal overschreden werd. Fraaie spelmomenten kwamen dan ook niet voor. De „robotten" van de Russi sche trainer Anatoli Jevtoesjenkov den derden maar voort op de ingestudeerde spelpatronen. De eigen creativiteit ont brak en die van Joegoslavië, in 1972 in München Olympisch kampioen, werd met harde middelen onderdrukt De Russische ploeg dankte de zege aan doel man Nikolai Tomin. Hij stopte in de slot fase vier strafworpen op rij. Verrassing bij gewichtheffen MOSKOU De strijd om de medail leverdeling in het zwaargewicht (tot 100 kg), de achtste discipline in het Olympische gewichtheftoernooi, is met een verrassing geëindigd. Niet de favoriet, de Rus Igor Nikitin, maar de volslagen outsider Ota Zaremba uit Tsjecho Slowakije veroverde goud. De 23-jarige zwaargewicht kwam in de tweekamp uit op een totaal van 395 kilo gram (trekken; 180, stoten: 215). Tweeë- neen halve kilo meer dan Nikitin, die door de absentie van wereldkampioen Syrtsjin en Rigert de favorietenrol op zijn schouders kreeg. Kennelijk woog die last de Rus te zwaar, want hij faalde in de laatste poging om 220 kilo te stoten. Het brons ging naar de Cubaan Alberto Blanco met 385 kilo. Goud op degen voor Harmenberg MOSKOU Bij afwezigheid van de Westduitsers Pusch en Hehn, de gou den- en zilveren-medaillewinnaars van Montreal 1976 die door de boycot niet in staat waren hun eremetaal te verdedigen, heeft Johan Harmenberg in Moskou het schermgoud op degen gewonnen. 1977 wereldkampioen was, behaalde in de finaleronde vier overwinningen te genover een nederlaag. Met die score (41) bleef de Zweed voor op een drietal concurrenten die allen uitkwamen op 32. Op basis van het aantal treffers werd Ernoe Kolczonay uit Hongarije tweede eh Philippe Roboud, de regerend wereldkampioen uit Frankrijk, derde. Veteraan 'Rolf Edling (37). de Zweedse schermer die in 1973 en 1974 wereldtitels behaalde, bleef met lege handen staan„

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11