oedkoop toch duurkoop Corsica, West-Duitse terroriste verongelukt Overwinning van PLO op vrouwenconferentie itkeringen liet aantasten Rebellen infiltreren in Kaboel weer ILLEDIGE BEVEILIGING OP ONRENDABELE SPOORLIJNEN TE DUUR Onderzoek naar tramverbinding Den Haag-Leiden Iran bepleit boycot Amerika Hu welijksdag om nooit te vergeten Akkoord tussen Demirelen Ecevit Ongelukken in verkeer moeten worden onderzocht Russische dissidente overleden Uw krant samen met Air France parel van Middellandse Zee JNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURAimi ZATERDAG 26 JULI 1980 PAGINA 7 ICHT Met klonk zo mooi eind '67. ëderlandse Spoorwegen zouden proe- s on hrfaan nemen met de Centrale Radio Ver- land (rpleiding (CRVL), onder meer op het onrendabele baanvak Sauwerd-Roode- Voel van de proef was het uitprobe- een systeem, dat de voordelen had mal,90ïeen centrale verkeersleiding (station ilngen), en bovendien weinig investe» vereiste. Kabels waren overbodig, de n voor Lis zouden worden bediend door de trei- aatst: en de machinisten kregen „op de bok" obilofoon. exploitatie Biezeveld zei destijds dat het er veel aan gelegen was, door een goed- e exploitatievorm dit soort lijnen voor het (verkeer te behouden. Goedkoop toen, (koop nu? De menselijke fout, waaraan het luk van gisteren dat negen treinreizigers even kostte, volgens NS is te wijten, wijst i richting. >- gsplai in g< breni Je be ite; ambt! 2,- iveau is zei de heer Biezeveld tiat er een „stren- spreksdiscipline is vereist om ondubbel- ge opdrachten en berichten door te geven, ïetekent geenszins dat afbreuk wordt ge- aan de veiligheid". is er nu dan toch fout gegaan? De spoorwe- veten het nog niet. Van de gesprekken die jde beide machinisten van de ramptreinen gevoerd, is zoals gewoonlijk een bandopna- (emaakt Wie heeft er schuld? De Gronin- pfficier van justitie, die gistermiddag de I heeft afgeluisterd, wilde en kon nog geen jiitsel geven. Blijft tóch „het menselijk fa de 2800 kilometer spoorwegnet in ons land 'pO kilometer beveiligd via de ATB, een au- itisch systeem dat „ingrijpt" als de machi- bijvoorbeeld door een onveilig sein rijdt, woordvoerder van de NS: „Daarmee krijg na 100 procent veiligheid. Niet de vólle 100 pnt, want altijd kan er iets tussen de wis bomen, kan er iets gebeuren waarmee je l geen rekening hebt kunnen houden". De Ige 1200 kilometer treinweg is beveiligd I seinen, of met baanvakblokkades (een vlak voor of achter een andere krijgt geen met ATB beveiligde baanvakken vindt procent van het reizigersverkeer plaats. |le overige 1200 km dus slechts 10 procent, p één van die 1200 kilometers is gistermor net fatale ongeluk gebeurd. Gistermiddag laat kon men de brokstukken van de twee treinen uit elkaar trekken, waarin men echter nog de stoffelijke resten van twee mensen vond. NS: „Het totale beveiligen van het spoor- jnet met ATB zou destijds honderden mil- (en hebben gekost. Het is een politieke én Hulpverlening «schappelijke afweging geweest. Bovendien, Ijnen die niet met ATB zijn beveiligd, daar- r rijden treinen die niet harder gaan dan |km per uur, en ze rijden met een frequentie I éénmaal per uur. Zou dat rendabel zijn ge weest?". Die keus wordt nog steeds gemaakt als het om beveiliging gaat. Overigens blijven de spoorwegen een bedrijf waar mensen met mensen werken. De woord voerder zegt het zelf: „Mensen maken fouten. Harmeien, Schiedam, Westervoort, nu Winsum. Die factor valt nooit uit te schakelen. Zelfs niet met een optimaal beveiligingssysteem". Het treinongeluk, dat in dichte mist plaatsvond, is gisteren bij de politie gemeld door een parti culier, een boer die op het land in de buurt van de spoorweg bezig was. Vrij snel daarop kwam een omvangrijke hulpverlening op gang van Èolitie, brandweer en NS-mensen. •e politie had de grootste moeite om nieuws gierigen uit de buurt van het treinongeluk te houden. Honderden toeschouwers, die van heinde en verre waren toegestroomd en van wie velen gewapend waren met verrekijkers, probeerden zo dicht mogelijk bij de plek des onheils te komen, waar ze echter de hulpverle ners voor de voeten liepen. Uit de bandopname van het mobilofoonverkeer tussen de twee machinisten is gebleken dat zij op het laatste ogenblik eikaars treinen hebben gezien. Eerder dan op dat laatste moment kon ook niet, want het zicht was toen niet meer van 150 meter. Er is nog een geluidssein gegeven en vervolgens geremd, maar het was al te laat. Vele van de passagiers, die met de schrik of een lichte verwonding vrij kwamen, zijn na afloop van het ongeluk op eigen gelegenheid naar huis of naar hun werk gegaan. Dit heeft tot een erg onoverzichtelijke situatie geleid, omdat niet meer duidelijk was wie mogelijk nog in de trein kon zitten en wie niet. De sportschool in Win sum was ingericht als opvangcentrum voor pas sagiers en familieleden. Maar slechts vier passa giers hadden zich daar gemeld. Met als gevolg dat veel familieleden uren hebben zitten wach ten op nieuws van hun kinderen, man of vrouw. N HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland n een onderzoek instellen naar de haalbaarheid van een nverbinding tussen Den Haag en Leiden. afh« 980) 3men^ is 3me<f i van imer irecte Leide heeft het provinciebestuur gisteren bekend gemaakt in ant- Wkrd op vragen van het statenlid Van der ,Vhst (PvdA). Hij de die vragen naar aanleiding van de plannen van het ge ntebestuur van Leiden om weer een tramnet rond de stad te leggen. In 1961 werd de „blauwe tram", die Leiden via e rschoten en Leidschendam met Den Haag verbond, opgehe- ia omdat hij onrendabel was. Van der Vlist wees erop dat sinds opheffen van de „ouwe blauwe" grote woonwijken zijn ge ien in Voorburg, Leidschendam, Voorschoten en Leiden- ..i- an een tram zou volgens hem nu veel meer gebruik wor- f gemaakt dan twintig jaar geleden. YORK Iran heeft gisteren óp de speciale VN-zit- over Palestina voorgesteld een embargo af te kondigen iet leveren van strategische grondstoffen aan de Vere- ie Staten. dergelijke boycot van de VS zou tot gevolg hebben dat Is- I niet langer „zijn agressie in Palestina" kan voortzetten, zo bnde de Iraanse delegatieleider. Hij pleitte ook voor het stop ten van de investeringen in Amerika, die dit land in staat len zijn „uitbuitingspolitiek en zijn hulp aan de agressor" rt te zetten. Tijdens de redevoering van de Iraniër verliet de brikaanse delegatie de zaal. „Dat zijn we verplicht aan de gij- lars", aldus de Amerikanen. WIEENTEN: Laagste N HAAG „Met de meeste aandrang verzoeken wij u laagste sociale uitkeringen ongemoeid te laten als de so- uitkeringen bij de bezuinigingen betrokken moeten len. In de dagelijkse contacten met cliënten ervaren de leentelijke sociale diensten dat allerlei maatregelen in laatste jaren de rek volledig uit de sociale minima is ver enen". r hrijft het Haagse gemeentebestuur, mede namens Amster- Rotterdam en Utrecht in een brief aan de ministerraad. De leentebesturen zeggen in deze brief gealarmeerd te zijn door chten over het verlagen van alle uitkeringen met een vast fcntage of het loslaten van de koppeling van de laagste socia- J. (itkeringen aan het minimumloon. Ook die koppeling moet "^ens de vier grote gemeenten buiten schot blijven. De uitke- [en waarop zij vooral doelen zijn de bijstand, de weduwen- bezenuitkering en de aow. KABOEL Ondanks strenge contro les op de toegangswegen, zijn de afge lopen week tussen 10.000 en 35.000 Af ghaanse rebellen geïnfiltreerd in de hoofdstad Kaboel. Sowjet-tanks en militairen van het Rode Leger, die zich gewoonlijk overdag niet op straat vertonen, staan nu op alle strategi sche punten in de hoofdstad opgesteld. het verzet in Kaboel voor het eind van de ramadan (de islamitische vastenmaand) zijn aangegroeid tot tegen de 80.000 man. De zegslieden noemen drie redenen voor de massale toestroming: de Russische bombardementen op dorpen in de buurt van Kaboel, de voedseltekorten op het platteland rondom de hoofdstad en een mogelijke anti-Russische opstand in de stad, op de laatste vrijdag van ramadan. Sinds maandag zijn er in Kaboel zeker dertig mensen bij aanslagen gedood. On der hen zijn de directeur van de burger luchtvaart en de onderminister van hoger onderwijs. De hoofdredacteur van een re geringsgezinde krant werd bij een aanslag gewond. De aanslagen worden ondermeer geweten aan een toenemende spanning binnen de Afghaanse regering, waardoor er op alle niveaus moordaanslagen wor den gepleegd. BONN Bij een frontale botsing tussen een personen auto en een vrachtwagen in de buurt van Stuttgart is de terroriste Juliane Plambeck om het leven gekomen. Naar haar werd al geruime tijd intensief gezocht omdat zij wordt gerekend tot de harde kern van de Rote Armee Fraktion. Ook haar mede-inzittende, de zich eveneens in terroristische kringen bewegende Wolfgang Beer, vond bij het ongeluk de dood. Mogelijk bevond zich nog een derde persoon in de auto, maar die is spoorloos verdwenen. Bij het blussen van de in brand geraakte auto ontdekte de brandweer wapens en mu nitie waarna onmiddellijk de recherche werd ingeschakeld. Deze stelde een machinepis tool, drie vuistwapens van groot kaliber, zendapparatuur alsmede verschillende docu menten veilig. Het ongeluk ge beurde op een weggedeelte dat ook vaak door procureur-ge neraal Rebmann wordt benut, wat tot het vermoeden heeft geleid dat mogelijk een aan slag op hem werd voorbereid. Zijn voorganger Buback werd in 1977 door de RAF ver moord. Maaswater is gezakt BERGEN Het water in de bereikbaar zijn. Ook de brug Maas is zodanig gezakt, dat de over de Maas tussen Well en Noordlimburgse plaatsen Well, Wanssum, die de afgelopen da- Aijen en Bergen, die door de gen onbegaanbaar was, is gis- overstromingen geïsoleerd wa- termiddag weer opgengesteld. ren, weer voor alle verkeer EINDHOVEN Jan Andriessen uit Eindhoven en Julia Goossens uit Gemert heb ben gisteren een huwelijksdag be leefd om nooit te vergeten. Om half drie zou den zij in Eindho ven in de echt worden verbonden. Onderweg naar het stadhuis raakte de laatste wagen uit de stoet van de weg zonder dat de anderen daar iets van merkten. In die auto zaten de moeder en de voogdes van de bruid. Moeder Goossens raakte licht gewond en moest naar het zie- kenhuis ter obser vatie. Toen men in Eind hoven na enkele telefoontjes ont dekte wat er ge beurd was, moest de ambtenaar van de burgerlijke stand via een tele foontje naar het ziekenhuis toe stemming van de moeder verkrijgen voor het huwelijk van haar minderja rige dochter. De voogdes zou zelf nog naar Eindho ven komen om haar toestemming te verlenen. Ze was echter zo overstuur van het gebeurde dat ze in Eindho ven prompt de weg kwijt raakte. Uit eindelijk werd het half vijf voordat zij in het stadhuis aankwam. Toen stond niets de hu welijksvoltrekking meer in de weg. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüii Staking dreigt in Johannesburg JOHANNESBURG De illegale vakbond van zwarte gemeen tearbeiders in Johannesburg (Zuid-Afrika) heeft gedreigd met een staking als het gemeentebestuur van die stad niet tegemoet komt aan de looneisen van 1300 arbeiders van het elektriciteits bedrijf. Deze mensen zijn door het gemeentebestuur ontslagen omdat zij hun eisen met een staking kracht bijzetten. Maandag zullen de overige arbeiders ook in staking gaat als het gemeentebestuur zijn poot stijf houdt. KOPENHAGEN De Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO heeft gistera vond in Kopenhagen een overwinning behaald. In een van de voorbereidende commissies van de VN-vrouwenconfe- rentie is met overweldigende meerder heid een amendement van India op het ontwerp-actieprogramma aangenomen. Hierin wordt de PLO omschreven als „de vertegenwoordiger van het Pales tijnse volk". Nederland en de andere EG-landen, voor wie het voorstel onaanvaardbaar was, de den niet mee aan de stemming. Het amen dement heeft betrekking op hulp aèn Pa lestijnse vrouwen die „in overleg en sa menwerking met de PLO, de vertegen woordiger van het Palestijnse volk" moet worden gegeven. Pogingen van Neder land en andere westerse landen om de discussie over het amendement op te schorten tot vandaag, npislukte. De uitslag van de stemming was 85 landen voor, 3 tegen (Amerika, Canada en Israël) en 21 onthoudingen. De reden dat de EG-landen niet deelna men aan de stemming was „bevreemding" over de procedure. Zij wilden de discus sies over politiek geladen onderwerpen zolang mogelijk uitstellen om daarmee de beste garantie te krijgen voor een goed ac tieprogramma. ANKARA Premier Demirel van Turkije en oppositielei der Ecevit zijn het erover eens geworden dat het parlement op korte termijn wetsvoorstellen moet aannemen die be trekking hebben op de strijd tegen het geweld in Turkije. Het akkoord werd bereikt na een onderhoud van ruim vier uur. Demirel liet weten dat Ecevit en hij besloten hebben al het mo gelijke te doen opdat het Turkse parlement de vijf wetsontwer pen over de openbare orde aanneemt. In een van deze wetsvoor stellen wordt meer macht verleend aan de militaire bevelheb bers, belast met de uitvoering van de maatregelen krachtens de staat van beleg. DEN HAAG De Voorlopige Raad voor de Verkeersveilig* heid vindt dat er een diepgaand onderzoek moet worden in gesteld naar de oorzaken van zeer ernstige verkeersongeval len. De raad zegt dit in een advies aan minister Tuijnman van ver keer. Zo'n onderzoek is nodig om meer inzichten in de oorzaken en aanleidingen van verkeersrampen, zoals die zich in het verle den hebben voorgedaan in Prinsenbeek en bij Schiphol, te krij gen. „In ons land is het wel gebruikelijk om ongevallen in het lucht-, trein- en luchtvaartverkeer te onderzoeken. Bij het on derzoek van ongevallen op de weg met slachtoffers ligt de na druk tot nu toe echter op het beantwoorden van de schuld vraag", aldus de raad die onder voorzitterschap staat van mr. Pieter van Vollenhove. MOSKOU De 30-jarige dissidente activiste Irina Kaplun is deze week bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Vrienden van haar in Moskou hadden dat telegrafisch gehoord van lo kale functionarissen in Li touwen, waar het ongeluk gebeurde. bondsman Wladimir Borisov. Op 23 juli is hij Rusland uitge zet. Op een persconferentie in Parijs noemde hij gisteren het ongeluk een „voorbereide mis daad van de KGB". Irina Ka plun kwam in botsing met een vrachtwagen. Drie familiele den die bij haar in de auto za ten, zouden eveneens zijn om gekomen. Scandinavië: wolkenvelden, kleine kans op een bui, 20 tot 25 graden, in kuststroken 15 tot 20 graden. Vooruitzichten voor maandag: Mooi zomerweer met mogelijk een regen- of onweersbui. Weersvooruitzichten in cijfers voor maandag: aantal uren zon: 5 tot 15; min. temp.: om streeks 17 graden; max. temp.: omstreeks 25 graden. Kans op droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Ierland, Schotland: veel be wolking, af en toe regen, 16 tot 21 graden. Midden- en Zuid-Engeland: eerst zonnig, later meer bewol king en enkele buien, kans op onweer, 20 tot 25 graden. Benelux, Denemarken, Duits land, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Frankrijk, Spanje, Por tugal, Joegoslavië, Grieken land: meest zonnig en warm, 23 tot 28 graden, plaatselijk in de zuidelijke landen rond de Middellandse Zee 30 tot 35 graden, zelfs hier en daar 35 tot 40 graden. Eindhoven Den Hektor Luchth. R'dam Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Malaga Split Stockholm Casablanca Istanboel Las Palmas Corsica, de parel van de Middellandse Zee. Een erenaam, die dit zonovergoten Franse eiland onder de kust van de Cóte d'Azur niet voor niets heeft gekregen. Bloeiende amandelbomen, weelderige sinaasappel- en cl- troenenbloei en niet te vergeten de fraaie geelkleurige mimo sa, vormen de afwisseling langs de smalle wegen op dit rus tieke, paradijselijke eiland. En daartussen liggen lieflijke dorpjes, sommige met slechts enkele honderden inwoners, enkele zelfs helemaal verlaten. Het rotsachtige eiland wordt om-oomd door In de zon blake rende goudgele zandstrander En dan de wijn, dia op 'La Corse' wordt verbouwd; een streling voor de tong. De hoofdstad Ajaccio ligt in het zuidwesten van Corsica aan de Middellandse-Zeekust. Dat Is het doel van de zevendaag se reis, die uw krant in samenwerking met Air France van zondag 14 tot en met zondag 21 september 1980 organi seert. Gelogeerd wordt in het uitstekende Hotel Fesch, alle kamers met bad/douehe en toilet. Dit hotel ligt zowel in de direte nabijheid van Ajaccio als van het goudgele strand. De maaltijden worden gebruikt in het tegenover het hotel gelegen specialiteiten-restaurant Pal mies. Drie excursies zijn bij deze toer inbegrepen. Een halve dag toeren rond Ajaccio met o.ni. bezoek aan het geboorte huis van Napoleon, alsmede een middagtoer naar de maquls. Een volle dag Is uitgetrokken voor een uitgebreide trip dopr het zuidelijke deel van Corsica. De prijs van deze exclusieve vakantie bedraagt 1225 p.p. op basis van een tweepersoons kamer en half pension (ont bijt en diner). Inbegrepen is: vliegreis met Air France van Amsterdam naar Ajaccio v.v.; zeven overnachtingen in Hotel Fesch op basis van half pension; welkomstdrankje in het hotel; transfers van vliegveld naar hotel v.v.; excursies met Engelssprekende gids. Minimum aantal deelnemers: 20. Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij Sijthoff Pers Reisor ganisatie Wagenstraat 37 te Den Haag, tel. 070-635918.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7