(SotlftCMli Aantal doden treinramn tot negen gestegen AMERIKA BOYCOT BOLIVIA TREIN DOOR VAKANTIETIJD MAAR BEPERKT BEZET inderen van ekende Duitse ommentator in talië ontvoerd u.s.s. Kim" richt ravage op Filippijnen aan Vliegtuigkapers geven zich over Els van Hout N.-Ierland uitgezet Zaterdag 26 juli 1980, 70e jaargang na 21717 ikersdljk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Dlreeteur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas dacteur: Wlm BuIJteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Tienten: kwartaal 46,30: laar 173,70; losse nummers: 60 cent. Rembrandt Film „Rembrandt" om 20.52 uur op Ned. II en om 23.00 uur anekdotisch programma „Ster ke verhalen Op Ned. I om 19.00 uur musi cal „Oliver" en om 21.30 uur „Internationaal Country Festi val". Morgen op Ned. I om 20.30 uur tv-spel „De liefde van Donal en Sally". Weer warm Zonnig en warm weer, maar. in de avond een kleine kans op onweer. Middagtemperatu- ren van 24 tot 29 graden. Morgen zon: 5.51 - 21.37. Schev. hoogw.: 3.20 en 15.51. Laagw.: 11.33. it van vandaag omvat In totaal 22 paglna'9 en be lt twee delen. Het actuele nieuws uit binnen- en bul- d, stad, regio en sport vindt u zoals gebruikelijk in rste deel. De wekelijkse bijlage Finale bevat onder eportages over: us Krone terug van weg geweest, inders teleurgesteld over boycot O.S. jangst symptoom van onderliggend probleem» «ontrol blijft een omstreden zaak, anks ongeval geeft Herman Krebbere nog 6teeds les, reëren op Canadese ranch een verrukkelijke retraite. Zwemmen in het Haringvliet levensgevaarlijk DEN HAAG Zwemmers moe ten de komende dagen op zeer rui me afstand blijven van de Haring- vliet-sluizen. Daar moet door het vele rivierwater intensief worden gespuid, waardoor sterke stromin gen kunnen ontstaan. Deze waar schuwing komt van het ministerie van verkeer en waterstaat en de rijkspolitie te water zal een extra oogje in het zeil houden. Ambtenaren in Den Bosch mogen niet meer privé bellen DEN BOSCH Ambtenaren van het Bos sche provinciehuis mogen voortaan niet meer ongecontroleerd bellen met nummers buiten het gebouw. Ze moeten hun ge sprekken net als vroeger weer via de tele foniste aanvragen. Bij wijze van experi ment waren de telefoons zo geschakeld^ dat de ambtenaren vrij konden bellen. Daar werd echter zo enthousiast van gebruik ge maakt, dat het provinciehuis niet meer be reikbaar was wegens overbezette lijnen. Veertig miljoen geroofd van rijke Arabier CANNE9 Inbrekers hebben gis ternacht in Cannes de zoon van de voormalige emir van Qatar voor veertig miljoen gulden aan geld en juwelen lichter gemaakt. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Verder zou uit het huis in Parijs van de broer van de huidige heerser van Qatar ook zijn ingebroken, waarbij ander half miljoen gulden werd buitge maakt. Scheurtjes in buizen Zweedse kerncentrales STOCKHOLM De Zweedse in spectie voor kerncentrales heeft gis teren de bureaus voor kernenergie in andere landen laten weten dat men scheurtjes heeft gevonden in de stalen buizen van koelsystemen in drie Zweedse centrales. De directeur van de inspectiedienst §chtte dit zo'n ernstige zaak dat hij zich verplicht voelde de desbetreffende instanties in het buitenland te waarschuwen. Toestand van koning Boudewijn sterk verbeterd BRUSSEL De toestand van koning Boudewijn van België, die elf dagen gele den met problemen aan het hart werd op genomen, is aanmerkelijk verbeterd. De koning zal waarschijnlijk binnen enkele dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Hij werd op 14 juli onwel en onmiddellijk overgebracht naar een ziekenhuis waar de doktoren hartritmestoornissen vaststel den. De koning zou de laatste tijd te veel hooi op de vork hebben genomen. Heel voorzichtig gingen de hulpverleners te werk, wetende dat er mogelijk nog slachtoffers in de trein waren. GRONINGEN Het aantal slachtoffers van de treinramp bij het Groningse Win- sum is gistermiddag gestegen tot negen. Mogelijk zal het dodencijfer nog verder stijgen. Vier van de 21 gewonden zijn er ernstig aan toe. Zij zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen. De preciese oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Mr. M. G. de Bruin, oud-president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen zei gister middag in Winsum, dat een menselijke fout niet uitgesloten moet worden geacht. Het aantal slachtoffers zou vrijwel zeker nog veel groter zijn geweest, wanneer de botsing niet in de vakantietijd plaats had gehad. De twee treinen die frontaal op elkaar in reden, zijn 's morgens vroeg vooral belangrijk voor het woon-werkverkeer. Met name de trei nen Roodeschool-Groningen, die nu redelijk bezet was, is normaal overvol. Veel school kinderen maken van deze trein gebruik om naar Groningen te reizen. Het kostte gistermiddag vele uren werk om de treinstellen uit elkaar te trekken. Dat ge beurde echter pas nadat met snijbranders en andere apparatuur getracht was de stoffelij ke overschotten van de eerste zeven slacht offers eruit te halen. Vier konden al vrij snel worden geborgen, de andere drie wer den later uit het treinwrak gehaald. Toen dit was gebeurd, werd met behulp van kraanwagens en kabels geprobeerd de com partimenten los te wrikken. Daarbij werden nog twee omgekomen slachtoffers gevon den. De meeste van de reizigers die in het eerste compartiment van de treinen zaten, moeten op slag dood zijn geweest. De identi teit van alle slachtoffers kon nog niet be kend worden gemaakt, daar een aantal fa milieleden wegens vakantie niet kon wor den ingelicht. Inmiddels is uit een bandopname van de mobilofoongesprekken, waarbij het trein- verloop op de lijn Sauwerd-Roodeschool- wordt geregeld, gebleken, dat de communi catie met de verkeersleiding in Groningen volgens de regels is gegaan. De treinbe stuurders hebben zich correct gemeld bij de verkeersleiding, en de orders die zij kregen volgens de afspraak herhaald. Hoe het des ondanks mogelijk is geweest, dat de twee treinen in botsing kwamen, is nog niet dui delijk. Een onderzoekscommissie van de NS zal nog veertien dagen nodig hebben om vast te stellen, wat er is gebeurd. De directie van de NS wil met betrekking tot de schuld vraag niet verder gaan dan de mededeling, dat een menselijke fout niet uitgesloten moet worden geacht. Misschien is door de verkeersleiding in Groningen een beoorde lingsfout gemaakt, of heeft één van de treinbestuurders zich niet aan zijn door hem overigens wel bevestigde opdracht gehou den. De NS wil op deze veronderstelling echter niet ingaan. Zeker is wel dat de trein die uit Groningen moest vertrekken (om 7.08 uur) vijf minu ten te laat is gestart, omdat de conducteur zich had verslapen. Volgens de directie van de NS behoeft dit feit niet van invloed te zijn geweest op de treinramp, omdat de treinbestuurders de verkeersleiding regel matig op de hoogte hebben gehouden van hun positie. (Zie ook pagina 7). 0RENCE Drie gemaskerde mannen hebben gisteren Florence de twee dochtertjes en een neefje van een be de Westduitse televisiecommentator ontvoerd uit een a die de familie voor de vakantie had gehuurd. meiries, Susanne en Sabine Kronzücker, zijn 15 en 13 jaar en de jongen is 15. De kinderen- zaten aan de rand van het mbad van de gehuurde villa te zonnebaden toen* de drie rvallers kwamen. Dezen knevelden de ouders en sleepten de zich hevig verzettende en schreeuwende kinderen naar een waarmee zij verdwenen zonder dat iemand hen verder ge- heeft. Italiaanse minister van binnenlandse zaken heeft zelf de lei van het onderzoek in handen genomen. Vermoed wordt en de verkeerde personen ontvoerd heeft. Waarschijnlijk den de ontvoerders het gemunt op familieleden van prins sini, de eigenaar van de villa. advertenties J Zondag 27 juli Aanvang 20.30 uur. Meerhoeve Oude Ade Vanavond VERONICA RIVE-IN SHOW et medewerking van Johan Timman Aanvang 20.30 uur. Meerhoeve Oud Ade BELFAST De 33-jarige freelance-verslaggeefster Els van Hout uit Amsterdam is gisteren Noord-Ierland uitge zet en ze mag er de eerste drie jaar niet meer komen. Ook mag zij drie jaar niet naar En geland. Els van Hout heeft twaalf dagen vastgezeten, na dat zij op het station van Bel fast was gearresteerd op ver denking van contacten met de IRA. krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 48 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Smith's Chips deels uitgebrand Een grote uilslaan- de brand heelt gis teren de fabriek van Smlth'a Chips op het Industrieter rein In Broek op Langedijk voor een deel verwoest. Door de enorme rookontwikkeling, die tot ver in de omgeving waa te zien, trok de brand een enorme belangstelling. Oe schade loopt zeker in de honderddui zenden guldens. De directie sluit zelfs niet git dat een be drag van twee mll- |oen gulden wordt overschreden. Over de oorzaak van da brand Is nog niets bekend. Foto: Tijdens de brand vatte ook een bedrl|fsbrand- weerauto vlam. MANILLA Een wervel storm heeft gisteren op de Filippijnen 12.000 huizen vernield en enorme overstro mingen veroorzaakt Bijna 168.000 mensen moesten wor den geëvacueerd. Vooral de provincie ten noor den van de hoofdstad Manilla moest de woede van „Kim" ontgelden. Hier zouden vijf tien mensen zijn verdronken. Zes personen worden vermist, aldus het Rode Kruis. Met snelheden tot 220 km per uur raasde „Kim" over het land. Vijfhonderd dorpen en 37 ste den kwamen onder water te staan. Dit gebied werd afgelo pen maandag al getroffen door de wervelstorm „Joe". Toen vonden negentien mensen de dood en raakten er zeventien gewond. MUNCHEN Een slecht gevulde bierpul kan een kastelein in de Westduitse deel staat Beieren voor taan komen te staan op maximaal 500.000 mark boete of een lange ge vangenisstraf. De bierpullen moeten precies die hoe veelheid bevatten die op de drank- kaart is aangege ven, zo heeft een rechtbank gisteren in München be- pa^d. De West duitse consumen- klaagd omdat zij de tenbond had een glazen slechts voor; kastelein en zijn tweederde met bier vrouw aange- vulden. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren een halt toegeroepen aan alle economische steun aan Boli via, met uitzondering van voedselzendingen en andere hu manitaire hulp. Deze actie is aangekondigd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Edmund Muskie, „om uiting te geven aan onze grote bezorgdheid over de militaire machtsovername in dit Zuidamerikaanse land''. Hij kondigde ook aan dat de Ameri kaanse ambassade in La Paz zal worden gesloten en dat een groep militaire adviseurs wordt teruggeroepen. „De VS kan geen steun verlenen aan deze poging die indruist tegen de wil van het Boliviaanse volk", aldus Muskie over de machtsoverna me. De ambassadeur in Bolivia is eerder deze week al teruggeroepen en alle Amerikaanse hulp werd opgeschort Ook West-Duitsland heeft gisteren zijn ambassadeur voor over leg teruggeroepen. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft gisteren eveneens de staatsgreep veroordeeld en haar ernstige bezorgd heid uitgesproken over de schendigen van de rechten van de mens. Alleen Bolivia, Chili en Paraguay stemden tegen de reso lutie die gisteren op een buitengewone zitting van de OAS werd aangenomen. Omringd door politie en militairen werden de twee kapers (op de toto de enigen zonder hoofddeksel) gisteren afgevoerd. KOEWEIT De kapers van de Boeing 737 van Kuwait Air ways, twee Jordaanse broers, hebben zich gisteravond over gegeven aan de autoriteiten op de luchthaven van Koeweit Het toestel was eerder op de dag na een reeks omzwervingen in Koeweit teruggekeerd. Daar wisten de gezagvoerder en de twee de piloot de benen te nemen. De kapers vuurden op hen, maar ze wisten ongedeerd het geouw van de luchthaven te bereiken. Kort daarop kwam het bericht van de onvoorwaardelijke over gave. De 33 passagiers en bemanningsleden die nog aan boord waren, konden ongedeerd het vliegtuig verlaten. De kapers had den eerder gedreigd het vliegtuig op te blazen als ze geen losgeld van twee miljoen dollar kregen. Dit geld zou een zakenman uit Koeweit hen schuldig zjjn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1