Recreëren op Canadese ranch een verrukkelijke retraite :ral STORE Canadese bladwijzer k ENS IN DE ONEINDIGHEID Om- anada nog het meeste weg heeft kroepoek, die, eenmaal onderge- ipeld in kokendhete croma, niet ir van ophouden weet en daarmee betamelijke grenzen van zijn groei lal overschrijdt, verslikt de reiziger i onophoudelijk in dit continent. Je kt 's morgens exact te weten, waar «n begint, maar als je na de lunch hamburgers en bier in een mottig el de landkaart erbij pakt en met je point het gapend gat tussen jou en voorgenomen einddoel nameet, it je monkelend erkennen, dat er i beginnen aan is. Nee, alleen een eten mijlen-maler, die biet zijn pdas op half zeven en zijn broek- i op het verste gaatje plank gas i de dag des Heren sjeest, heeft kleine kans om vóór het invallen de duisternis de overkant van het ituur te halen. HET ONVERBIDDELIJKE AVONTUUR VAN 1980 inkelmoedigo toerist itegen, doet er goed n onmiddellijk wortel ieten, zodra hij een |evonden heeft, die nt. Gelijk op het mo dal hij tevreden I „Hó. hier zou Jaap ens een paar weken blijven", dient hij intactsleutel aan de slijke sheriff te ge- moet hij zich terug- n in de dichtstbijzijn- lommetstoel. n daaruit staart hij aens dag In dag uit ■■■He horizon, waarach- weliswaar een hoop Kvermoedt. maar het em allemaal verder 9n worden. Als door- erde Canada-kenner ilj immers, dat na de de bocht het pijnbo- bud ijzerheinig door- en de tarwevelden h2; pndeloos op de korrel f3, g2 nemen, van i ^brander ien vt daarom verstandig riant Canada je nieuws- teid naar de verte ttganft op de spaarbran- Le3f zetten en genoegen (4- gien met een kruimel KeSie koek. Want wie 10 door blijft rijden en L<Pn ophouden weet, 'lePlndelijk toch tot de 44king komen, dat hij volgt F proefwerken aard- irmednde overhoort, die ehab'n9 van huiten kent. loploderuit in grootvaders Ie Uj|oel in de „Black Cat Ranch", die in het sland van Alberta Highway 40 en 16 het verlaten heeft, taal ik al- it meer naar de be- le pieken van de Mountains en naar waïfl® Prairlaa van Yu ng Jet zal daar best aan- ag'n.m toeven zijn - de HoJ blozen er bij voor- an - maar Ik vind het Q- ^o: hier. In de blad- J2iln>egte voel ik me vol- :r|t2 senang en heb ik MTp jr* JU* Super Cowboy Jerry Bond van de „Black Cat Guest Ranch" in het verre Westen van Canada neemt zijn gasten graag mee op zijn fourageringstochten naar de „general store" van Entrance, die in het begin van deze eeuw is gebouwd ela ruilwinkel voor rondtrekkende indianen. geen wensen meer te ver geven. Religie Het is zondagmorgen. Een nieuwe, roerloze dag met in de hoofdrol de natuur, die sprakeloos is van zijn eigen schoonheid en intro vert het nietsdoen tot een religie heeft verheven. In een hoek bij het raam speelt een herfstige dame op het aamborstige har monium. Ik meen klanken te horen, die Handel ooit uit zijn fantasie heeft ge plukt. De noten balanceren wat bangig op hun even- i groc stamgasten van de Black Cat Guest Ranch ba- I tot fads jaar en dag Mieke Hollenbach, die in de na- 'an 2fce jaren een ongekende populariteit in Neder- lerheknoot door haar aandeel in het radiospel „Her- (mastiek" van de AVRO. De vraag „Hoe ie de er. n\|j0ke?", echoot na tot op de dag van vandaag. wichtsbalk, maar voor de murw gebeukte ziel van een jongen van Jan de Witt is het toch heel beste balsem. Vanuit de keuken waaien al geruime tijd geuren van gebakken eieren en spek me tegemoet. De tafel is al gedekt met kromgetrok ken klimijzers en aarde werk borden, die het cra- quelè van hun hoge ouder dom met ere dragen. In de open haard ligt het restant van een laaiend vuur, dat nauwelijks tien uur geleden hart en knoken van de gasten nog weldadig ver warmde. Wat er van is overgebleven zijn sintels en as. die trilt in de lucht stroom uit het rookgat. Broodjes smeren In dit authentieke decor ontvangt cowboy Jerry Bond al vele jaren zijn vrienden uit alle windstre ken. Met liefde heeft hij ze eerst opgehaald in de boomtown Edmonton: dat betekent voor hem elke keer driehonderd kilome ter jakkeren in zijn Landro ver: een tocht door een gebied, waar beren 'm nog smeren met de broodjes, die je had meegenomen voor onderweg. Maar Jerry beschouwt dat al lang niet meer als een wonder. Want hij kent zijn plaats en weet. dat hij in dit stuk van Gods schepping slechts ternauwernood geduld wordt. Van het vliegveld van Ed monton „hay folks, glad to see you" rijdt Jerry daarna weer die driehon derd kilometer terug naar zijn ranch, een houten pa leis in „the middle of now here", waar geleefd wordt volgens de strikte wetten, die de natuur heeft uitge vaardigd voor hen, die wil len overleven. Jerry en zijn; staf van vrijwilligers zijn daarbij de gidsen, die spo ren uitzetten in de wilder nis, de paarden zadelen DOOR LEO THUR1NG V voor een rit door de onein digheid en daarna de lap pen vlees dichtschroeien voor de gestampte avond- pot. Ze temmen ook de wild bruisende Athabaska- rivier met hun rubberen boten en vullen de mam moetkoelkast in de keuken met het vuurwater, dat de immer dorstige gasten uit bange voorzorg hebben meegenomen uit hun eigen beschaving, die bij Cow boy Jerry geen poot aan de grond krijgt. Feestelijke corvee Elke dag in de „Black Cat Guest Ranch" begint al in de ochtendschemering, want de belangrijkste huis regel waarschuwt, dat le digheid des duivels oor kussen is. En daarna rijgen de uren zich aaneen tot een feestelijk corvee van telkens nieuwe ontdekkin gen. Niets moet van Jerry, maar alles kan. Het is in die entourage waar een mens zich tenslotte weer thuis voelt. Tijdens zijn da gelijkse strooptochten geeft hij de elanden hoffe lijk voorrang en in de hou ten winkel van Entrance, het laatste station vóór de Rocky Mountains, waar de laatste trein in 1926 een noodstop maakte, sluit hij geduldig aan achter de rij indianen, die hebben ge hamsterd voor hun tradi tionele wlntertrektocht. En dan te bedenken, dat de „Black Cat Guest. Ranch" er één is van de Reehit: Cowboy Jerry in specteert zijn amateur- cavalerie vóór de trek tocht door de immense oneindigheid van Alberta. Onder: Ad van Haatten, handelaar in op maat ge sneden ontdekkingstoch ten door Canada: „Soms kan een land bijna te mooi zijn." vele tientallen oases, waar een reiziger In Canada zich kan terugtrekken voor een verrukkelijke retraite. Je vindt ze overal in de ber gen en in de golvende jachtvelden van Alberta en Brits Columbia. Eenzame herbergen, waar gelooide dauwtrappers van het type Cowboy Jerry het enerve rend begin van de schep ping nog eens dunnetjes overdoen. En dat is voor de kinderen van de wel vaart een geruststellende zekerheid: recreëren op een ranch, het onverbidde lijke avontuur van 1980: het kan nog steeds. Oe kriebels „Er kan trouwens een hoop in Canada", belooft Ad van Haatten, dynami sche echtgenoot van Carla en vader van zonen Arjen en Roeland. Het verkassen zit hem in het bloed, want in 1955 ging hij reeds in dienst van de Nederlandse Handelmaatschappij naar Japan. Daar begon hij later met een aangewaaide Amerikaanse vriend een in- en exportbedrijf, dat te gen de verdrukking in groeide. In zijn schaarse vrije uren was hij toen ook al honorair-vertegenwoor- diger van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer, kortweg ANWV. Op het moment dat tegen het einde der zestiger ja ren het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) een Haags feit werd, schoof Van Haaften uiterst soepel als adjunct-directeur bui tenland van deze nieuwe organisatie achter een fors uitgevallen bureau in het Haagse Bezuidenhout. Dat hield hij op de kop af zeven jaar vol. Toen kreeg hij toch weer de kriebels: „Ik zag opeens niet meer zo duidelijk, wat ik nog verder in Nederland kon bereiken en dacht: mis schien is Canada eigenlijk wel leuker". Van Haaften legt uit waar om: „Op het moment, dat ik verkaste naar Vancou ver was het begrip „inko mend toerisme" In Canada nog onbekend. En ik rede neerde dus: het moet al heel gek lopen, als er in dat Immense land voor mijn gezin geen stuk brood met goed beleg op de plank ligt." Een prettige bijkomstig heid was nog, dat niemand in Canada vraagt naar je vergunningen en diplo ma's. „Het zijn jouw cen ten", zegt een Canadees, „en al9 je zo nodig moet, 19 dat jouw zaak". Mat die wetenschap begon Van Haaften zijn reisorga nisatie Cadusa Internatio nal (het woord „travel" heeft hij bij de deponering van zijn merknaam bewusl weggelaten, „want al9 het nog eens mis mocht lopen met dat reizen", legt hij uit, „kan ik onder dezelfde naam altijd nog een toko In scheerapparaten of wasknijpers beginnen". Voorlopig zit dat er echter niet in, want na vier jaar keihard werken heeft hij de wind nog steeds fors in de zeilen. „Canada", zegt hij, „is een land, dat zichzelf verkoopt. Het 13 een wa renhuis, waar de natuur de meest fantastische aanbie dingen heeft uitgestald. Hier kun je nog echt ont dekken, hier ligt Klondyke en het parool is: graven maar Jongens. De Rocky Mountains zijn bijna te mooi om echt te zijn en Vancouver island te anno 1980 nog steeds een onge rept vooroorlogs paradijs je. En dat zijn nog maar twee tophits van een ellen lange waslijst". Aartsvijanden Cadusa International heeft momenteel 35 toeristische verrassingspakketten In de aanbieding met een rijk gevarieerde inhoud: zee- zeilen in de Pacific, zwerf tochten per motorfiets, vis sen, kamperen, wiidwater- tochten en campingreizen. Er zijn ook op maat gesne den specials voor boeren, slagers, huizen- en wegen bouwers, die met eigen ogen willen zien, wat Ca nada er in hun branche van bakt. Nee, ook voor Ad van Haaften is het een overdui delijke zaak: Canada kan er heel wat van. Het te een land met onbegrensde mo gelijkheden, die voorlopig nog niet zijn uitgeput. Zelfs een bereisde roei als Ad van Haaften kan er niets anders van maken: „In Canada word je voort durend geconfronteerd met de mooiste schatten, die de natuur te bieden heeft. Na jaren loop ik me hier nog steeds met open mond te vergapen". „Waarachtig: soms kan een land bijna te mooi zijn". cowboy Jerry fungeert ale wegbereider tijdene de ontdekkingstochten te paerd door het immense niemandsland van de Canadese provincie Alberta. Alge ?kinpjeldnatuurfonds ïJpreedtzijn T^jvlteiten LONDEN Het is at weer vier Jaar gele den dat prins Bernhard alt gevolg van de Lockheed-affaire aftrad als voorzitter van het Wereldnatuurfonds (WNF). Dat de organisatie deaondaAks haar voor keur voor koninklijke franje heeft behou den bleek onlangs weer, toen prins Phi lip van Engeland liet weten dat hij bereid was om met ingang van 1 juni volgend jaar het voorzitterschap van het Wereld natuurfonds op zich te nemen. In de af gelopen jaren heeft het Wereldnatuur fonds zich ontwikkeld tot een steeds ra dicalere organisatie, die zich niet meer uitsluitend bezighoudt met nauw om schreven problemen als vervuiling en de bescherming van uitstervende diersoor ten, maar zich ateeda meer toelegt op het algemene milieubeleid. Deze ontwikkeling was eigenlijk onvermij delijk omdat een organisatie die zich ten doel stelt bedreigde diersoorten te be schermen, er niet om heen kan zich te mengen in politiek gevoelige aangelegen heden zoals de ontwikkeling van de Derde Wereld, de rol van het zakenleven, kerne nergie en vervoer. Enkele weken geleden heeft het WNF een overeenkomst met China getekend voor het behoud van de panda. Met deze daad heeft China zich na een langdurig isole ment aangediend op het toneel van de in ternationale milieuorganisatie. Het Wereld natuurfonds is bijzonder verontrust over het lot van de panda. Volgens schattingen leven er nog 1.000 panda's In het wild In de drie noordelijke provincies van China en 60 in gevangenschap. Het kleine beertje wordt met uitsterven bedreigd doordat er een tekort Is ontstaan aan zijn voornaamste voedsel, een bepaalde bam- boepiant die slechts één keer in de 100 jaar bloeit. De organisatie hoopt dat de nieuwe con tacten met China (voorlopig is overeenge komen een onderzoekcentrum In de pro vincie Sichuan te bouwen) er toe zullen lei den dat ze haar beschermende vleugels kan uitstrekken tot andere zeldzame dier soorten die in de omgeving van de panda leven, zoals de gouden aap, de Siberische tijger, zeldzame herten en gieren. En dit Is nog maar een kleine greep uit de 85 zeld zame en bedreigde diersoorten die zich volgens Peking In China bevinden. Maar niet alleen op regionaal niveau ver groot het WNF de omvang van zijn werk zaamheden. Zo is er in Gland, Zwitserland, een nieuw hoofdkwartier gekomen. Het enorme gebouw, dat vier miljoen gulden heeft gekost en uitkijkt op het meer van Genève, biedt tevens onderdak aan de In ternationale Unie voor het Behoud van de Natuur (IUCN) die in meer dan 100 landen onderzoek verricht, en het secretariaat van de Washlngton-conventie van I975 ter voorkoming van handel in produkten van bedreigde diersoorten (CITES). Dat deze drie heel verschillende organisa ties in hetzelfde gebouw huizen is teke nend voor de nieuwe weg die het WNF Is ingeslagen. De nieuwe filosofie werd vier maanden geleden gepresenteerd in de vorm van een uiterst somber rapport met de titel „Beleid tot Behoud van de We reld". Het rapport waarschuwde dat al het land, flora, fauna en bossen tegen het eind van deze eeuw gedecimeerd zullen zijn als er geen einde komt aan de huidige verspil ling. Al jaren worden meer dan 1.000 favoriete en minder favoriete diersoorten zoals de tijger, krokodil en rinoceros met uitster ving bedreigd. Ala er niets gedaan tfrordt. zijn omstreeks de eeuwwisseling meer dan een half miljoen dieren en planten voor het nageslacht verloren gegaan, aldus de or ganisatie. Het Wereldnatuurfonds blijft dit soort waarschuwingssignalen uitzenden, niet in de laatste plaats omdat dieren, net als kinderen, geld in het laatje brengen. Ongeveer 80 procent van het Inkomen van het Wereldnatuurfonds vorig jaar zo'n 20 miljoen gulden is afkomstig van ver ontruste burgers. En hoewel sommigen uitsluitend het filoso fische récht van dieren op een leven naast de mens benadrukken, moet men niet ver geten, zo zeggen de wetenschappers van het IUCN, dat behoud van deze diersoor ten van vitaal belang Is voor de mensheid, niet alleen vanwege de Inkomsten uit bij voorbeeld toerisme, maar ook vanwege hun waarde voor wetenschappelijk onder zoek. Op dit moment wordt bijvoorbeeld de zonbestendigheid van de haren van de poolbeer onderzocht en weet pien dat het gordeldier (tandeloos zoogdier), afgezien van de mens. het enig© zoogdier is dat le pra kan krijgen. De benarde positie waarin veel dieren zich op dit moment bevinden, maakt echter deel uit van een veel grotere milieucrisis. „Waarom zouden to de olifant proberen te redden, als het bos waarin hij leeft, ach ter hem wordt kaal gehakt", vraagt Davld Mitchell, woordvoerder van het Wereldna tuurfonds. Mede hierdoor is het WNF ver wikkeld geraakt in controversiële kwesties zoals de ontwikkeling van de Derde We reld en de kloof tussen arm en rijk. In de toekomst zal de organisatie zich waar schijnlijk net zo hard bezig houden met het feit dat de ontwikkeling van de techno logie tot gevolg heeft dat de zeeën worden leeggevist als met het behoud van dolfij nen en walvissen. Uiteraard zijn aan deze nieuwe opstelling ook gevaren verbonden. Een ervan is dat het image van het WNF, dat bijna net zo neutraal is ais het Rode Kruis, de kans loopt bezoedeld te raken. Bovendien te ar het risico dat de organisatie verwikkeld raakt in politieke geschilpunten. Maar toch waagt het WNF de sprong. „We moeten gaan praten met de Darde Wereld en da grote ondernemers en hen op de gevaren wijzen", aldus David Mitchell. „In hun da gelijks leven hebben zij veel te weinig mal dieren te maken". IAIN GUEST THE GUARDIAN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19