1)e Jingst mee 3V| 'S EUROCONTROL BLIJFT OMSTREDEN ZAAK Luchtoorlog boven Nederland iAM Klamme verkrampte spieren, ippingen. «Ie voelt je lekker als het bordje aan- om sigaretten te doven veiligheidsriemen vast te Jctn. Je gaat de lucht in, aaktW niet met de „blijmoedi- T^aalf overtuiging van een Van de wat je nu voelt, klopt nds«| met de achteloze opmer- rtduta <tie je maakte, toen je je vakantiebestemming gevraagd: „O, we vlie- idenft naar Spanje'*. En daar zit eert**», beklemd, angstig, dol* 1 *11 «to P weer vaste grond Var*der dr voeten voelt Ben je *as| zo'0 angsthaas of lijkt het e1eaii maar zo? Toch ben je to gek. Eén op de drie Mssagiers zit er net zo slaakt ook een zucht verlichting als het toestel grond weer raakt ist, variërend van een gevoel tot een ware 'liegen mag dan ge- loed zijn geworden, mil* Nederlanders wensen m de aanlokkelijkste aan* niet „in te vliegen", lijven aan de grond. Maar die wel het lucht- kiezen, zit nog altijd zo'n :nt met angst en beven vliegtuig, zoals uit een van de luchthaven blijkt. noemen vliegangst het Ijden van vliegen, of in ul- déte noodzaak gaan vliegen ilan l behulp van kalmerende t Idelen of alcohol", verdui- 2jken Josette ten Have-De ilje en Anneke Ruijgh. psy- n logen van het Instituut voor tgepaste Rationele en Ge* hte gstherapie te Amsterdam, sinds enkele jaren curus- organiseert om vliegangst gelj te nemen of te verminde* 0 I. Vliegangst is in die vorm lam fobie die echt niet zo zeld- 'U m is. Uit onderzoek van ons I lebieken dat eenderde van Een op de drie vliegtuigpassagiers zit met klamme handen, verkrampte spieren of hartkloppingen in het toestel. de ondervraagden met zulke angsten zat. Daarbij was er geen onderscheid naar ge* slacht, leeftijd, godsdienst en sociaal-economische status en bleek er ook geen verband te bestaan met het al dan niet eerder gevlogen hebben". Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat nog eens zo'n dertig procent „min of meer angstig is", zoals Josette dat noemt. „Dan zijn er ook mensen die nog nooit hebben gevlogen. Maar die hebben geen fobieën. Deze mensen hebben een angst voor het onbekende en kunnen met goede voorlichting ade quaat worden geholpen. Het is psychologisch gezien een te grote sprong dat deze mensen echt vlieg-fobisch zouden wor den". CONTROLEVERLIES Maar hoe zit nu echte vlie gangst in elkaar? „Wij hebben ontdekt dat de angst voor con- troleverlies het belangrijkste onderdeel Is. Daarnaast spelen ook claustrofobie (engtevrees), transportfobie (angst voor het reizen) en zelfs hoogtevrees een rol. Dat laatste is opval lend omdat zo vaak gedacht wordt dat hoogtevrees alleen optreedt als er nog contact is met de grond. Maar het zijn bijna altijd combinaties van deze angsten. In een auto heb je nog contact met de omge ving, je kunt zelfs het idee heb ben dat je, als de bestuurder iets overkomt, kunt ingrijpen. Bovendien is een auto-ongeval niet altijd zo fataal als een on geluk met een vliegtuig", ver telt Reinier Groenendijk, psy chologiestudent en medewer ker aan het Instituut voor Klini sche Psychologie aan de VU te Amsterdam, dat enkele jaren geleden een project startte om vliegangstigen te helpen. „Het is voor veel mensen een pro bleem om hun rol af te geven, een beeld dat je heel duidelijk aantreft bij het zogenaamde ;,mee-rijders-effect". Maar het verschil met de auto zit daarin, dat je in een vliegtuig je oriën tatie kwijt bent en dat is beangstigend: dat je alles moet overgeven". Zowel Reinier als Josette en Anneke wijzen erop, dat vlie gangst niet alleen maar met 'vliegen heeft te maken. „Die vliegangst staat wel centraal, maar meestal zit er meer ach ter", aldus Reinier. „De fobie is alleen een symptoom, de oorzaak ligt elders. Zeer veel mensen zitten met problemen. Je zou kunnen zegen dat de vliegangst, de fobie dus. het symptoom is van het onderlig gende probleem", meent Jo sette. Uit de praktijk noemt zij enkele voorbeelden, waarbij vliegangst voortkwam uit een gevoel thuis onmisbaar te zijn. Maar ook van een zakenman die vliegangst had, omdat hij in zijn functie veel moest onder handelen met Japanners, wat hij erg moeilijk vond. Door niet te hoeven vliegen was het tweede, maar in feite hoofd probleem opgelost. Zo was er ook iemand die om promotie te kunnen maken veel zou moeten gaan vliegen. Hij kreeg vliegangst, maar de werkelijke achtergrond was dat hij de promotie niet wilde maken- Beide ^instituten proberen de oorzaken op te sporen en die weg te nemen. Zou je alleen maar de techniek leren om vliegangst te „bestrijden", dan is de kans aanwezig dat de problemen op een heel ander punt boven komen en er weer andere fobieën ontstaan. NEGATIEF Maar al met al zitten de vlieg tuigen nog steeds vol met een groot aantal vliegangstigen. „De een stokstijf in zijn stoel, urenlang, bang om op te staan en daardoor het „evenwicht" van het vliegtuig te verstoren. De ander zie je constant rond lopen, steeds maar „controle rend" of er niets fout gaat", zegt Reinier. Maar ook dat rondlopen of een kijkje nemen in de cockpit, zoals Transavia aan angstige mensen toestaat, zal volgens Josette een echte fobicus niet tot rust brengen. Reinier: „Iemand die echt doodsbang is zal alles argwa nend blijven bekijken. Een vorm van negatief denken. Een rustige piloot, onderuitgezakt in zijn stoel, zal de een rust ge ven, maar een angstig mens het idee, dat hij opzettelijk niet wil laten merken dat er iets fout is. Technische informatie zal sommige mensen kunnen kalmeren, bijvoorbeeld vlieg- verlegenen, maar fobici niet. Net zomin als statistieken over de veiligheid van het vliegen. Want iedereen legt die naar zichzelf toe uit. Wie vliegen vei lig vindt omdat er een kans van 1 op de 1.000 is dat er. een storing ernstig of niet op treedt, koopt wel een lot in de loterij en denkt dat hij dan wel die kans van 1 op 1.000 zal hebben." Maar wie vliegangst heeft, zit er maar mee. Er is wat aan te doen. Uiteindelijk is het een aangeleerd gedrag, volgens Josette, en als je dat de men sen duidelijk kunt maken, kun je hen aanmoedigen dit onge wenst aangeleerde gedrag „af te leren". Alleen gaat dat niet zomaar. Belangrijk is dat de mensen leren zich te ontspan nen. Aan de VU is daarvoor een apparaat ontwikkeld, een zogeheten Myotron, dat keurig de spierspanningen aangeeft. Op deze machine aangesloten kan de cliënt nauwkeurig zien of hij op een bepaald moment gespannen is en of hij, als hij zich bewust moet ontspannen, dit ook merkt. Weet men wat „je ontspannen" betekent, dan draait men aan de VU een dia serie af. „De mensen met vlie gangst krijgen die angst niet pas op het moment van het in stappen, maar thuis reeds als de taxi voorrijdt om hen naar het vliegveld te brengen", zegt Reinier. „Er worden dia's ver toond van dat moment, maar ook van de reis naar Schiphol, de vertrekhal, het inchecken en noem maar op. Na elke dia moet men zoals men heeft geleerd zich trachten te ont spannen. Zo leert men de beangstigende situaties mees ter te worden. WERKELIJKHEID NABOOTSEN Het Instituut voor Rationele en Gedragstherapie werkt op een soortgelijke, maar uitgebreide re manier, waarbij de „cursist" de werkelijkheid nog meer on dergaat. Na een psychologi sche analyse van de persoon lijke klacht wordt men geleerd lichamelijke spanningsver schijnselen en angstopwekken- de gedachten te herkennen en vervolgens zich te ontspannen en die gedachten om te zetten in „probleemoplossende" ge dachten. Ook dit instituut werkt met een Myotron. De realiteit wordt zoveel mogelijk benaderd door „droog te oefe nen". Met lege koffers gaat de „cursist" naar Schiphol, laat zich met namaak-instapkaar- ten inchecken, gaat door de douane, bekijkt het vliegtuig en beleeft zo de werkelijkheid zo goed mogelijk. Daarnaast is er doelgerichte informatie van een piloot en een stewardess. In afwijking van de VU heeft men hier een echte nazorg op de cursus, die wordt afgeslo ten met een vliegweekend naar Parijs, door de cursisten een logboek bij te laten houden over hun verdere vliegervarin- gen en die ervaringen op bij eenkomsten te bespreken. De resultaten zijn zeer positief, zeggen zowel Reinier als Joset te en Anneke. Probleem is echter, dat deze cursussen tegen vliegangst slechts op beperkte schaal Ook al angst bij het inchecken. worden gehouden. Bij de VU heeft men zo'n tien mensen kunnen helpen, terwijl Joset- te's instituut de afgelopen ja ren zo'n 50 cursisten van hun angst wist af te helpen. De praktijk heeft geleerd dat 96 procent van de cliënten gehol pen kon worden. VOORLICHTING ONVOLDOENDE Er blijven dus ook door on bekendheid met het feit dat er iets aan te doen is duizen den angstige mensen rondvlie gen of het vliegveld vermijden. Een taak voor de vliegtuig maatschappijen? Josette vindt van wel. Maar in vergelijking tot de Lufthansa of PanAmeri- can Airways doen de Neder landse maatschappijen weinig, vindt zij. Transavia is mis schien dan nog een gunstige uitzondering. Een goede op vang en de mogelijkheid om te praten over vliegangst kan veel helpen. Josette noemt de voor lichting daarover, zowel aan het cabinepersoneel als aan het Nederlandse publiek, on voldoende. Er worden wat fol dertjes aan passagiers uitge reikt, maar verder wordt er weinig gedaan. Ook niet door de touroperators, die dit. zoals Holland International zegt „een verantwoordelijkheid van de vliegmaatschapij vinden". Martinair meent dat er weinig aan vliegangst kan worden ge daan. „Bovendien beslist men zelf om te gaan vliegen", vindt men bij deze maatschappij. Daarbij gaat men er tevens van uit „dat mensen met echte vliegangst wel thuis blijven en niet voor het vliegtuig als ver voer kiezen". Een uitspraak die door de cijfers wordt gelogen straft. In elk vliegtuig vliegt de angst nog altijd mee. BERT MOLENAAR nai HTPHOL/BEEK „De huidige gang van taken verslindt rvu iraie", teggen ze bij de luchtverkeersleiding Eurocontrol in me ümburgse Beek. „Een toestel uit New York dat via het Ne- Ne tandse luchtruim naar Frankfurt vliegt; is krachtens de nu J -> dende regels verplicht de grens met Duitsland te passeren c een hoogte van 25.000 voet Zonder die bepaling zou de ge* igir (voerder zijn daling pas veel later in hoeven zetten en op de momisch meest gunstige hoogte kunnen blijven kruisen J i besparing van duizenden liters brandstof. Ander voor bid iid: bij de huidige regeling moet een vliegtuig op de lijn Ko- siac «hagen-Parijs boven Nederland een omweg van tien minu* maken. Dergelijke verspillingen (het gaat om constante vliegtuigen per dag) zouden allemaal overbodig zijn de luchtverkeersleiding op Schiphol maar bereid was der i daal van haar taken aan Eurocontrol over te dragen". >ijv< ,un het gewraakte zenuwcentrum op onze nationale luchthaven h ort men uiteraard een ander geluid. „Zullen we even voor u 'd. teilen wat we de afgelopen drie uur via Nederland hebben °€ieten omleiden omdat Eurocontrol te vol zat?", roepen ze Jnl ir. „Londen-Stuttgart. Londen-Wenen. Tweemaal Londen-Zü* zo- h. Londen-Salzburg. Londen-Bazel. Allemaal omgeleid vanwe* "1 de te geringe capaciteit bij Eurocontrol. Wie praat er nou over spilling?" woedt een luchtoorlogje in het uitspansel boven ons land. dat luidelijk. Het 6trijdvuur is aangeblazen door de beslissing van Europese parlement van vorige week dat het project Euro* KWALIJK ^jntrol (in de jaren vijftig opgezet els een toekomstig geïnte- ■"ird luchtregelingssysteem voor Europa, maar sindsdien Wij steken) moet worden uitgebreid en dat Nederland snel de te stap dient te zetten. Die stap zou moeten bestaan uit het vdragen van de verkeersleiding in de hoogste luchtlaag boven ba derland aan Eurocontrol. Nu houdt men daar nog vanaf Schip- de stromen vliegtuigen in goede banen. ndWen Europa ligt een van de drukste en dus meest moeilijke n.1 htverkeersgebieden ter wereld. Het lijkt een vanzelfsprekend- an, kl. de problemen dan ook maar Europees aan te pakken. De ali! dertandse luchtverkeersleiders, verenigd In een eigen gilde. >t met die gedachte eens. Geen 6prake van een anti-Euro- nationalistische stemming. Wel de redenering: „Waarom lij (ropees als het alleen maar nadelen heeft? Europees, graag. Il met voordelen. En die zijn er volgens ons niet. Daarvan heb* ;Ul we ook de verantwoordelijke staatssecretaris mevr. Smit* kunnen overtuigen. Wanneer de resolutie van het Europe- lement wordt uitgevoerd, Krijgen we een dusdanig ondoei- Mg systeem dat niemand er voordeel bij heeft". Het Europese parlement heeft zich vorige week bij het nemen van de beslissing gebaseerd op een rapport van zijn commissie Vervoer. „Wat ons zo triest stemt", aldus de Nederlandse ver keersleiders bij monde van hun woordvoerder Lex Hendriks, „is dat alle argumenten in die 28 bladzijden gemakkelijk te ontzenu wen zijn. De ideeën zijn stuk voor stuk achterhaald. Het rapport maakt bovendien een zeer eenzijdige indruk. De deskundigen die eraan hebben meegewerkt, lijken opzettelijk uit een bepaalde hoek te zijn gehaald. Politieke belangen winnen het van techni sche. Wij vinden dat allemaal bijzonder kwalijk". Op het eerste oog bevat het aldus naar de prullemand verwezen rapport zinnige taal. Bijvoorbeeld: een Europees geïntegreerd verkeersleidingssysteem maakt het mogelijk voortaan Europese bestemmingen in een rechte lijn te bereiken, zonder omwegen. Amsterdam-Frankfurt 180 mijl in plaats van de 267 van nu. De Nederlandse verkeersleiders vinden deze manier van hemels breed meten echter lachwekkerfd. „Ik kan toch ook niet in een rechte Ujn van mijn werk naar huls fietsen? Veiligheid In de lucht Een verkeersleider moet niet achter de radar zitten met het gevoel dat er aan zijn stoelpoten wordt gezaagd. vraagt net zo goed om banen en trajecten als veiligheid op de grond. Vergeet niet dat het luchtruim vol obstakels zit, al zijn ze vaak onzichtbaar. Je hebt te maken met twintig tot dertig ver schillende oefengebieden voor militaire vliegtuigen, die vrijwel permanent operationeel zijn. Daar moet je de burgervliegtuigen omheen leiden. Die rechte lijnen van Eurocontrol zijn een hersen spinsel". UNIFORME AANPAK Wil men de zaak Europees aanpakken, dan moet men bij de luchtmachten van de verschillende landen beginnen, vinden de verkeersleiders op Schiphol. De NAVO zou daarvoor een ge schikt werktuig zijn. Creëer Europese oefengebieden voor militai re vliegtuigen en reserveer de rest voor de burgerluchtvaart. Pas dan kan men aan het trekken van enigszins rechte lijnen gaan denken. Maar men is dan nog niet van de problemen af. Voor een Europese aanpak zal ook noodzakelijk zijn dat alle appara tuur voor de luchtverkeersleiding aan uniforme maatstaven wordt aangepast. Daarvan is op het ogenblik nog geen sprake. Men bestelt maar raak. Het past internationaal niet in elkaar. Een aantal landen loopt jaren achter. Bovendien moet er een gestan daardiseerde opleiding voor verkeersleiders komen. „Al deze en nog andere voorwaarden zullen eerst vervuld moeten zijn voor dat de luchtverkeersleiding uit handen van de nationale overhe den genomen en aan een Europese instantie overgedragen kan worden", aldus de Nederlandse verkeersleiders. „En wij staan met deze mening niet alleen. De vereniging van burgerluchtvaart maatschappijen IATA bijvoorbeeld denkt er precies zo over. Waaraan behoefte bestaat, dat is een beter management van het Europese luchtruim". Aan Eurocontrol nemen, voor zover het de actieve verkeerslei ding betreft, op het ogenblik alleen Duitsland. België en Luxem burg deel. In de zestiger jaren lag dat anders; toen waren zeven landen aangesloten, waaronder Nederland. Frankrijk trok zich echter al vrij snel terug, gevolgd door Engeland en Ierland. Ne derland bleef aanvankelijk nog wel bereid bepaalde taken aan Eurocontrol over te dragen, maar stelde dit afhankelijk van de komst van nieuwe apparatuur, nodig om de onderlinge coördina tie tussen de systemen te versoepelen. Lex Hendriks: „Die appa ratuur is nu beschikbaar en wordt februari 1981 operationeel, maar Inmiddels is het karakter, de structuur van het luchtverkeer wezenlijk veranderd en deugt de opzet van Eurocontrol niet meer. Er moet dus een grondige heroriëntatie plaatsvinden en in die tussentijd kunnen we met de nieuwe apparatuur op Schiphol ons hele luchtruim gemakkelijk aan. Sterker: we behandelen da gelijks handenvol vluchten die Eurocontrol vanwege zijn geringe capaciteit moet laten schieten. Wat voor zin zou het dan hebben de resolutie van het Europese parlement uit te voeren en taken over te gaan dragen? In het geval van Eurocontrol is ontzettend met geld gesmeten om een experiment van de grond te krijgen dat sindsdien door de ontwikkelingen is achterhaald. Jammer, maar zoiets gebeurt vaker en mag niet tot domme beslissingen leiden". LOBBY Rest de vraag waarom het Europese parlement de resolutie dan toch heeft aangenomen. Onder druk van een lobby, fluisteren boze tongen. De voorzitter van de vakbond van Europese beambten is tevens verkeersleider bij Eurocontrol. Vandaar. Dus mobiliseren de verkeersleiders op Schiphol hun eigen lobby. De veiligheid van de luchtverkeersleiding is met deze onrustige situ atie niet gediend, heet het daar. Een verkeersleider moet niet achter de radar zitten met het gevoel dat er aan zijn stoelpoten wordt gezaagd. «I v PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15