it „i „fabelhaft" 2>gramma terug bi weg geweest agsedrummer- ins Seuren in cus-„orkest" jas^i Krone is na vijf jaar afwezigheid veer onze landsgrenzen. Met het voor ind van A tot Z nieuwe programma teW Parade 1980" wordt tot en met 21 itber In tien Nederlandse steden een .•P4* afgewerkt Na succesvolle optredens, eenvolgens in Amsterdam, Alkmaar en p. ven Is het ven dinsdag 29 juli tot en Riet jatg 13 augustuv de beurt aan Den 3pvDe nieuwe, enorm grote circustent het Malieveld. Circus Krone is it en met zondag 17 augustus te zien Het beschermheerschap berust bij isadeur van de Bondsrepubliek Gerhard Fischer. Circus Krone elijks twee voorstellingen, te t om 15.00 en 20.00 uur. Zoals kelijk bij de organisatie van grote tournees in de Beneluxlanden berustte a. rbereiding bCj algemeen ^manager Jos Mullens. Hij had het er maanden druk mee. AG Dat het Münchener topclrcus Krone I voorbereid aan zijn Nederlandse tournee enen, hebben de voorstellingen In Amster- Ikmaar en Haarlem inmiddels aangetoond, pikten tijdens de geslaagde première op 2 msterdam zeker vijfduizend mensen de tri- Gerekend naar Nederlandse maatstaven is f>r een circus allerminst slecht. Voetnoot I is de gewoonte om bij premières grote heden vrijkaarten uit te delen. Het van it-mond doorgeven van nieuws is nu een- ïerent aan een snelle verspreiding ervan. Informatie dan ook nog lovend is, is in I het circus bij de volgende voorstelling KEN^rd van voldoende publiek en dus voldoen- isten. Een talrijk en meelevend publiek is >n juist voor de sfeer in een circus onmis- it is dan ook gelijk de reden waarom het [de „Krone Parade 1980" (de titel van de ilingen) tot nu toe niet aan sfeer ontbrak, liek liet niet verstek gaan, wat erop mag dat circus Krone in tegenstelling tot veel circussen geen ziektesymptomen heeft, k openbaren in akelig kale plWcken op de t. Het is net zo levendig en van gezondheid J als zijn Upizzaner-hengsten. ^Hisport gebeurt telkens met drie extra trel- een konvooi van niet minder dan negentig ikt onwaarschijnlijk, maar het derd mensen tellende circus Krone sn slechts uit één persoon bestaand Die ene persoon is de Hagenaar Frans Frans ie drummer, de enige functie in cusorkeet die niet kan worden jen door de bandrecorder. De ns volmaakt klinkende muziek in Krone komt immers uit krachtige toxen. Het is echter onmogelijk zelfs in circus met een „timing" els die van het onmisbare slagwerk langs nische weg synchroon te laten verlopen uitvoeringen. Het inzetten en Men van een roffel bil een salto- of de harde slag bij het voetje lichten down, ia en blijft (tiende) leuren officieel woont hij in Den laar hij is er gezien de vele tournees Bk voltooide vlak vóór het uitbreken Tweede Wereldoorlog een klassieke Kaan het Koninklijk Conservatorium lag. Via de Marinierskapel belandde •t artiestenleven, dat hij tot op de dag idaag trouw bleef. Frans Seuren werkte meer ook bij het niet meer bestaande Strassburger. ■je ook bijna niet geloven dat er van enig gevaar sprake is. Stricklers formule voor de hechte vriendschappelijke band is: de dieren met veel lief de benaderen zonder brutaliteit. Verder is er een behoorlijke portie geduld nodig. Routine kun je in het dompteursvak, volgens hem. in elk geval niet opdoen. Het zijn nu eenmaal beesten met een wis selend humeur, er kan van alles gebeuren. Ook het veel samenzijn met hen is van belang. Strickler houdt het op vijf uur per dag, Jaar in jaar uit. Hij moet zich daarom veel ontzeggen; vakantie bij voorbeeld heeft hij als dompteur nooit gekend. „Echt moeite heb ik er niet mee, dat ik met han den en voeten aan het toch wel harde circusleven ben gebonden. Ik ben gelukkig in dit beroep, als bankemployé kon ik dat niet zeggen". Bijzonder Is ook de manier waarop Strickler met zijn beren omgaat. In welk circus zie je beren, die toch bekend staan om hun onberekenbaarheid, zonder muilkorf acteren? Ook de ijsbeer, die maar heel even de kooi wordt binnengelaten als de an dere dieren (behalve de sint-bernhardshonden) nog op hun plaatsen zitten, draagt geen muilkorf. Wie net als Strickler dompteur wil worden, moet in eerste instantie over „feeling" beschikken. „Met moed alleen kun je zo'n nummer niet opbouwen", zegt de Zwitser zelf. wagens. De „nomadenstad" telt vierhonderd men sen en evenzoveel dieren. Aardig om te weten is, dat het circus beschikt over een eigen brandweer, school, restaurant, smederij, timmermanswerk plaats en zadelmakerij. Dit om een indruk te geven van wat er zoal nodig is om de argeloze circusbe zoeker twee en een half uur kijkplezier te bieden. Voor een circus met de omvang van „Krone", is uiteraard nog veel meer nodig, zoals een goede bedrijfsvoering. Maar het zijn uiteindelijk de arties ten die het moeten „maken". Van hen wordt bij elke voorstelling honderd procent Inzet verlangd. Voordat de enorme Krone-karavaan voor het eerst na vijf jaar ons land binnentrok om de op 5 april in Stuttgart begonnen zomertournee voort te zetten, gaf het circus een reeks voorstellingen In eigen land. In Duisburg, de laatste standplaats op de Duitse tournee, werd de balans opgemaakt. De werkgevers en -nemers konden tevreden zijn; cir cus-minnend West-Duitsland had Krone niet ver geten. Plasje Een groot aantal Nederlandse journalisten was uit genodigd om de met veel publiciteit omklede en als „fabelhaft" aangekondigde première in Duis burg bij te wonen. Wat zij te zien kregen was hon- derdvijftig minuten circus van formaat: een parade van twintig, elkaar in razend tempo opvolgende programma-onderdelen, aan elkaar gelast met korte revue-achtige dansnummers en sketches waarin de Caroli-clowns en de lilliputter Helmut een belangrijke rol vervulden. Geen moment ver veling, het goed uitgebalanceerde programma zorgde er voor dat de nummers nooit te lang duur den. Al met al een zeer gedisciplineerd geheel. Er ging niets mis, of het moet de vrouwtjesolifant zijn ge weest. die tijdens de voorstelling haar „plasje" niet meer kon inhouden. De dikhuid had, ondanks herhaaldelijke aandrang van baas Harry Jahn, ge weigerd vóór de voorstelling naar „het toilet" te gaan. Tot hilariteit van „das Publikum" hing ze nu achteroverhellend, stevig urinerend boven haar postament (kruk). Haar ongehoorzaamheid werd bestraft toen ze een van haar aangeleerde kuns tjes moest tonen: op de kruk gaan zitten. De piste jongens hadden ter absorbering van al het neerge daalde vocht zand op die kruk gestrooid, dat later als degelijk stukadoorswerk op het heen en weer schuddende achterwerk werd meegedragen. Maar echte fouten komen zo goed als nooit voor, mogen ook niet voorkomen; ze kunnen fataal zijn, in de meest letterlijke zin van het woord. En de ar tiesten weten dat maar al te goed. Bankemployé Als dat voor èén persoon in het bijzonder geldt, is het wel voor de Zwitserse dompteur René Stric kler. Zijn dressuurnummer boeit zelfs de minder grote circusfanaat. Strickler, tien jaar geleden nog bankemployé In Zürich, brengt elke voorstelling zes diersoorten in de piste: leeuwen, tijgers, zwarte anters, poema's, zwarte beren en sint-bernhards- onden; uniek in het circuswereldje. Het Is de grootste gemengde roofdierengroep ter wereld. Hij betreedt als eerste de kool, daarmee zijn dieren tonend dat hij bovenaan de hiërarchische ladder j staat, de baas is. Na hem betreden, te beginnen bij de laagste In rangorde, de katachtigen de be- kooide piste; respectievelijk panters, poema's, tij gers en leeuwen. De niet-katachtigen, dus beren en honden, verschijnen het laatst. „Wordt die vol gorde niet aangehouden", verklaart Strickler, „dan kan het wel eens helemaal mis gaan tussen de die- i ren onderling. Wanneer ik de kooi verlaat en de dieren aan hun lot overlaat, vallen ze elkaar onge- j twijfeld aan. De gevolgen laten zich raden: de zwakste worden onherroepelijk verscheurd. In de ogen van de dieren ben ik hun leider, wat overi gens niet betekent dat er niets kan gebeuren als ik in hun midden ben. Bij elke voorstelling en repeti tie is er latent gevaar". Trouwens, zijn overigens grootse voorstelling in Duisburg verliep, in letterlij- I ke zin, niet helemaal vlekkeloos. Halverwege het optreden tekenden zich bloedvlekken af op zijn witte overhemd. Wat was er gebeurd? Strickler la- ter daarover: „Het was de zwarte panter, die zijn j klauwen uitzette toen ik hem moest opvangen bij zijn sprong van een hoog postament. Het dier kwam niet helemaal goed terecht. En wat doen ka- tachtigen dan? Inderdaad, ze zetten hun klauwen uit om houvast te krijgen. De panter greep me bij Im'n arm, maar een vijandige bedoeling zat daar zeker niet achter". Als )e Strickler zo ziel ravotten met zijn dieren, kun Het laat de-giraffe „Baluku" volkomen koud dat de Arabische hengst „Ghazi" hem als poort gebruikt Waarom zou je je ook druk maken, als je een mand met lekkernijen wordt voorgehouden. Christel Sembaclt-Krone houdt de bewegingen van Ghazi nauwlettend In het oo£ De Zwitserse dompteur René Strickler tijdens een stoeipartijtje met een van zijn leeuwinnen. Paardendressuur Circus Krone ontleent op dit moment vooral veel bekendheid aan de indrukwekkende paardendres suur, waarin ster-amazone Christel Sembach-Kro- ne een groot aandeel heeft. Zij presteert het om tijdens de climax van haar dressuurnummer dertig wild snuivende paarden rondjes te laten draven in een piste met een doorsnede van slechts twaalf meter. Christel zien we meerdere keren terug. Bij een van die optredens brengt zij het paard „Ghazi" en een giraffe, luisterend naar de naam „Baluku", in de piste. De schijnbaar onverstoorbare Baluku laat Ghazi onder zich door rennen. Waarom zou hij zich ook druk maken; vóór hem wordt een mand met lekkernijen opgehouden. Tot besluit van het ge mengde nummer mag Baluku zelf ook rennen. Het is dan net of in de piste in slow-motion een driedi mensionale film wordt geprojecteerd. Overigens verdient ook het paardendressuumum- mer van de Enricp-familie veel lof. Zenuwen Het is eigenlijk allemaal te veel om te noemen, maar enkele kwaliteitsnummers moeten nog even worden vermeld. Zo zijn er de talentvolle „Flying Jiminez", een Mexicaans/Italiaans kwartet dat met zijn trapezenummer menig toeschouwer de adem in de keel doet stokken. De Mexicaan Raulito. met zeventien jaar de jongste van de groep, eist van de toeschouwer zenuwen als kabeltouwen. Zeker wanneer hij geblinddoekt een driedubbele salto maakt. Les Francesco, drie clowns, gooien met hun origi- Inele vondsten in het bijzonder bij de jeugdige kij kers hoge ogen. Een van hen, de kleine goedlach se Enrico Caroli, is misschien wel de meest door gewinterde artiest van circus Krone. De Italiaanse raskomiek heeft de pensioengerechtigde leeftijd al met enkele jaren gepasseerd, maar het circusbe staan heeft hem jeugdig gehouden. Als nestor van Krone's artiestenvolkje heeft hij zo zijn theorieën over de circusjëugd. Veel jongeren hebben vol gens hem talent, maar zijn te weinig bereid daar voor wat van hun vertier op te offeren en iets met dat talent te doen. Enrico vindt ook, dat je een kind nooit kunt dwingen een bepaald circusnum mer in te studeren: „Een kind moet zelf kiezen, an ders bereik je er niets mee". Maar voor iedereen die het artiestenvak in wil, ongeacht hét vakonder deel waarnaar zijn keuze uitgaat, is volgens hem een balletopleiding een eerste vereiste. „Ballet is de sleutel van het artiestenvak", is een van Enri co's gevleugelde uitspraken. Er is nog veel meer humor in circus Krone: de grappen van de lilliputter Helmut bijvoorbeeld. Verder wordt de kijker getracteerd op werkelijk bovenstebest werk van de jongleurs Suzanne en Fudi. We besluiten, al is nog lang niet iedereen ge noemd, met de „Lederhose" dragende Claus Leh- nert, die zijn pony's de knapste dingen laat doen. Overtuigt u zelfl TEKST: RENé VAN LEUSDEN FOTO'S: SIMON E. SMIT Ster-amazone Christel Sembach-Krone

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13