Strengere controle op alle belasting opgaven dreigt Russische leiders met aftreden Industriebond FNV wil loon inleveren voor meer werk Karmal is lassale trek i ar het strand ihuimkraag DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 24 lull 1980, 70e jaargang na 91715 Vrouwelijke politie Documentaire „De politie van San Francisco" over vrouwen in het korps om 21.15 uur op Ned. I en om 19.00 uur jeugd serie „Worzel Gummidge". Op Ned. II om 19.0? uur scien- ce-fiction-serie „De Hulk" en om 20.27 uur Western-serie „De Sacketts". Droog en vrij zonnig. Middag- temperaturen tussen 20 en 25 graden. Tot matig toenemende wind uit west tot noordwest- Morgen zon: 5.48 - 21.40. Schev. hoogw.: 1.49 en 14.28. Laagw.: 9.49 en 22.27. JULI 1 ieidóe Sou/temt d Iiersdijk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directebr-hoofdredaeteur: J. J. Hallewas - Jacteur: Wlm Buijteweg. Advertenties (e*cl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - menten: kwartaal ƒ46,30; Jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. :ren krijgen ■e kans op en vaatziekten De vee [lines- en woonten van 15- en en in Nederland lei- er wellicht tot grote- op hart- en vaatziek- 10 heeft 1200 leerlin- tn beroeps- en alge- vormend onderwijs ocht. Tien procent is Cholesterolgehalten alom te hoog. Dertig gebruikt regelmatig gerookt wordt er ooral door vijftienja- eisjes. TNO acht daar- ider onderzoek drin- fewenst. Zeeuwen vangen tonnen hasj BRESKENS De Zeeuwse rijkspolitie, opererende te land, te water en (met een helikopterHn de lucht, een aantal gemeentelijke politie korpsen, de douane en de Koninklijke Marechaussee hebben vannacht in een ge zamenlijke actie drie tot vier ton hasj „gevangen". Het spul werd volgens een voor lopige mededeling van de rijkspolitie in de haven van Breskens aangevoerd met een viskotter. Nadere gege vens ontbreken nog. Peter Sellers overleden De Britse acteur Peter Sellers is vanochtend vroeg op bijna 55-jarige leeftijd overleden, nadat hij gisteren na een hart aanval was opgenomen in het Londense Middlesex zieken huis. Sellers kreeg vooral bekend heid door zijn komische film rollen, waaronder die van In specteur Clouseau in Blake Edwards' Pink Panther-films. Zijn vierde echtgenote, de 29- jaar jongere actrice Lynn Fre derick, was bij zijn laatste ogenblikken aanwezig nadat zij gisteren overhaast uit Los Angeles was overgekomen. (Zie verder pagina 8) Geen vaklui voor bouw in Rijnmond ROTTERDAM De Neder landse chemische industrie (VNCI) vreest dat er voor de bouw van nieuwe en uitbrei ding van bestaande fabrieken in Rijnmond een grootscheeps beroep moet worden gedaan op buitenlandse metaalbewer kers. Voor het normale onder houd zijn al Franse vaklieden aangetrokken. Voor de nieuw bouw zullen werkers uit Duitsland, Engeland, Frank rijk en België moeten worden gebaald. De VNCI wijt deze si tuatie aan het onderwijs, dat de opleiding voor handvaar- digheidsberoepen i\iet stimu leert. Overheidstarieven mogen volgend jaar vijf procent hoger DEN HAAG Provincies en gemeen ten mogen hun tarieven volgend jaar (met niet meer dan) vijf procent verho gen. Het gaat hier om de prijzen van zo geheten „diensten", zoals bijvoorbeeld leges en tarieven voor zwembaden en sportaccomodaties. De elektriciteitsta- neven mogen slechts 2,25 procent om hoog. Een en ander staat in een brief van staatssecretaris De Koning van Binnenlandse Zaken. Operatie FISCUS: „TE VEEL MENSEN PLEGEN FRAUDE" 1EN HAAG Het onder- \ek van de Fiscale Opspo- dienst naar bet zoge nd zwartgeldcircuit teft in fiscale en parlemen- t kringen de codenaam a tie Schuimkraag" ge- Deze codenaam is ijnlijk ontstaan, pdat dit onderzoek zich \rst beeft gericht op de ho- Icasector, waar bet pilsje \et een goede schuimkraag durend over de tap de vaste kamercom- >ie voor Financiën, die bezig beeft gehouden de regeringsstukken r de aard en de omvang de belastingfraude, is t en ander reden geweest i te vragen of inderdaad en van de tien bij dit on betrokken horeca- deremers frauderen. „Operatie Schuim- lopen ook onderzoe bij artiestenbureaus, keiaars, tandartsen en ndtecbnict Voor ben is ijkbaar nog geen code- i bedacht DEN HAAG De fiscus gaat met speciale controleurs strenger optre den tegen belastingfraude bij de in komstenbelasting. Dit optreden gaat veel verder, dan het thans geopend onderzoek naar het zogenaamd ewartgeldcicuit in bepaalde sectoren van de samenleving. Het gaat de dienst niet om de eenvoudige opga ven op het aangiftebiljet, die zonder enige controle kunnen worden afge daan. Er zijn echter diverse posten waarvoor een strengere controle noodzakelijk wordt gèacht: bijvoor beeld onkosten, inkomsten uit rente, loonbelasting-sociale verzekering en dergelijke, aldus de dienst. De fiscus wil daartoe overgaan, omdat naar haar opvatting dergelijke posten aanleiding (kunnen) geven tot fraude op kleinere of grotere schaal. Iedere belas tingplichtige kan derhalve in de toe komst met deze controle te maken krij gen, vooral omdat de belastingdienst niet laat weten om welke wisselende posten het jaarlijk zal gaan. „Te veel mensen plegen belastingfraude, waarbij de belastingmoraal steeds verder daalt", aldus directeur-generaal Sledde- ring van Financiën in het personeelsblad van zijn ministerie. Hij meent dat bij voorbeeld bij het verzwijgen van rente- inkomsten een groot bedrag is gemoeid. Dit geldt ook voor fraude via de sociale verzekeringen. Want fraude via opgaven van de loonbelasting betekent volgens de directeur-generaal tegelijkertijd fraude op het terrein van de sociale verzekering. Daarom zullen er ook steviger boetes moeoten komen, meent hij. Thans wor den verkeerde opgaven vaak gecorri-, geerd via een kleine boete: Dat-vindt de directeur-generaal „geen goede zahk", omdat bij een lage boete nauwelijks het renteverlies vergolden wordt wat de fis cus lijdt op de achterstallige betaling. KABOEL De Afghaanse leider Bahrak Karma) beeft in brieven aan de Russische president Brezjnjev gedreigd met aftreden als hij niet meer vrijheid als partij- en rege ringsleider krijgt, aldus diplomatieke bron nen in Kaboel. Deze opmerkelijke stap van de Afghaanse president son zijn ingegeven door de groeiende onenigheid tussen de twee stromingen binnen de (communistische) De mocratische Volkspartij, de Parcham-stro ming waartoe Karmal zelf behoort en de KhaJq-stromtng waartoe zijn voorgangers Amin en Tarakkl behoorden. Dit bericht de speciale verslaggever. Martin Woollacott. van het Britse dagblad The Guardian. De Russen probeerden de kloof tussen beide stromingen te dichten door na de invasie een regering te installeren waarin sowel vertegen woordigers van Parcham als Khalq zitting had den. blaar de rivaliteit was diepgeworteld en bleek moeilijk uit te bannen. Allerlei factoren spelen bij deze rivaliteit een rol. Maar vooral het Russische vertrouwen in Asadullah Sarwari, een ervaren politicus, beho rend tot de Khalo-stroming en tegenstander van Karma! Ujkt de Afghaanse president nu dwars te zitten. Karmal wil van de Russen be voegdheden krijgen in overeenstemming met zijn rang om zijn tegenstanders uit de weg te ruimen en zijn gezag in de partij definitief te vestigen. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De industriebond FNV is bereid in de nabije toekomst pas op de plaats te maken met zijn looneisen. Hij is bereid een stuk koopkracht in te leveren, mits overheid, werkgevers en vakbeweging een contract afsluiten, waarin tegenover die bereidheid van de, vakbeweging een toezegging van de contractspartners staat voor een duide-> lijk streven naar meer werkgelegen heid. De industriebond beeft een ont werp voor een dergelijk contract in de maak. Hij geeft hiermee de hoge priori teit, die in zijn programma aan hand having van de koopkracht op midel- lange termijn wordt toegekend, niet oi „Maar", zo zei voorzitter Arie Groeneveït gistern tijdens een persconferentie, „werkgelegenheid en koopkracht liggen in eikaars verlengde: Bij onvoldoende werk gaat de koopkracht helemaal te loor". Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen heeft positief gereageerd op de ommezwaai van de industriebond. „We kunnen zeker niet zeggen dat het allemaal onzin is. Er valt over een aantal punten best te praten", aldus directeur B. Holle van het verbond. Groeneveït stelde gisteren dat handha ving van de koopkracht nu al een illusie is. Duizenden mensen onder wie zo'n 80.000 duizend van zijn leden - hebben door hun plaatsing in WW of WAO al een stuk koopkracht verloren en werkenden zullen steeds meer belasting en premie's moeten betalen om de uitkeringen over eind te kunnen houden. „Het zou dan ook een groot misverstand zijn, dat het geven van de eerste prioriteit aan de werkgele genheid nadelig zou zijn voor de koop kracht van de werknemers", aldus Groe neveït. „Groei van de werkgelegenheid geeft de mogelijkheid om CAO-eisen te stellen, omgekeerd doen CAO-eisen niet de werkgelegenheid toenemen, als daar voor de middelen ontbreken". Groeneveït vreest voor het komende jaar een nieuwe loonmaatregel en voor langere termijn een geleide loonpolitiek. Hij is daar abso luut op tegen^ Ernstig ongeval in Lisse LISSE Bij een ernstig on geval op de kruising Nas- saustraat-Oranjelaan zijn gisteravond om tien uur twee meisjes, passagieres van een 39-jarige automobi list uit Voorhout, gewond geraakt Beide zijn met hoofdletsel ter observatie opgenomen in het Diacones sen Ziekenhuis in Heemste de. Aan de Voorhoutse automobi list, rijdend op de Oranjelaan, werd geen voorrang verleend door de wagen, bestuurd door een 54-jarige inwoner van Amstelveen. De Amstelvener werd met zijn passagier even eens naar het ziekenhuis over gebracht; zij konden na onder zoek naar huis. Beide voertui- ger raakten total loss. lllllllllUlllllllllIliillllllllllllli Björn Borg vandaag getrouwd BOEKAREST Tennisser Björn Borg, die vandaag in het huwelijk is getreden met de Roemeense Mariana Simeonescu, heeft dins dagavond zijn vrijgezellenavond in Boekarest gevierd. Met een aantal vrienden hield hij een privé-party in de bar van het hotel Athenee Palace in Boekarest. Borg had de pers uitdruk kelijk verboden foto's te maken. Toen een foto graaf toch de bar van het hotel was binnenge komen werd zij filmrolletje door de politie af- i bruid heeft een jurk laten ontwerpen die een waarde heeft van 16.000, ruim vier keer zo veel als het gemiddelde in kamer* van een Roe meen. Vanavond vertrekken Borg met zijn echtgenote naar Monte Carlo waar voor de Franse vrienden eveneens een receptie zal wor den gehouden. 1>F ^/uii en VENINGEN Het plotseling verbeterde weer heeft assale trek naar de Nederlandse badplaatsen op gang Icht. „Het regent telefoontjes, vooral van buitenlanders llen weten hoe het weer hier is", aldus een woordvoer- an de WV in Schevéningen vanmorgen, die aan deze duidelijk de voorkeur gaf boven het het hemelwater e afgelopen weken. „Gisteren was het wel twee keer tik als op een normale zomerdag. De mensen stonden ijen dik". illeen in Hollandse badplaatsen als Noordwijk, Zandvoort ek van Holland loopt het storm, maar ook in Zeeland en Veluwe wordt het steeds drukker. VV van Scheveningen vertelde dat er veel vraag was naar Vooral veel Belgen en Duitsers zijn van plan enkele da- m de kust door te brengen. „Maar er zijn ook veel mensen regio die nog een paar dagen van het mooie weer willen en". Campinghouders en hoteleigenaars in recreatiegebie- ie aanvankelijk een strop verwachtten, hebben weer wat [ekregen. Kleine hotelletjes en pensions beginnen lang- ol te raken. Dag van het paard Ruim tien duizend toe schouwers waren giste ren op Duin- digt getuige van de veer tiende editie van de „Dag van het Paard". Zo nu en dan sloegen er nog wel eens paar den op hol. Maar zoiets maakt de Dag nu een maal com pleet. Zie verder pagi na. 4. Nederland de zon „Sit-in" in Nederlandse ambassade Peru LIMA Een aantal Peruaan se studenten is gisteren in de Nederlandse ambassade in Lima een sit-in begonnen om de aandacht te vestigen op de financiële problemen waarmee de universiteiten in hun land kampen. De actie is niet tegen Nederland gericht. De studen ten hebben de Nederlandse overheid juist bedankt voor de 1,8 miljoen gulden, die de Pe ruaanse univeristeiten jaarlijks krijgen. toeristen willen weten hoe het weer

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1