Nieuwveense vrijwillige brandweer kan ook bij ernstige ongevallen hulp verlenei maarfiji Wassenaar heeft moeite met standplaatsen voor woonwagens Viditel"geeft meer informatie in Alphense bibliotheek Wieler kampioenschap in Zoeterwoude i CcïdócSoutOAit DOOR AANSCHAF VAN HYDRAULISCHE REDSCHAAR "WAT WETEN DIE HOGE HEREN VAN ONS LEVEN AF?" Hazerswoude met Waldkappel bestaat tien jaar Raden naar winnerv paard REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JULI 1980 PAi Nieuwveen Vanaf vandaag is de uit zeven tien leden bestaande Nieuwveense vrijwillige brandweer in het bezit van een hydraulische redschaar, waarmee plaatijzer tot een dikte van 20 milimeter door geknipt kan worden. Met deze schaar kunnen slachtoffers, die bij een ongeval bekneld zijn ge raakt, snel bevrijd wor den door dak of deur weg te knippen. Kosten van deze hydraulische redschaar bedragen ruim 10.000 gulden. De vrijwillige brandweer van Nieuwveen valt onder de regio Alphen aan den Rijn, waar meer dan 10 gemeenten bij ho ren. Nu is de taak van de brandweer sinds enige tijd uit gebreid met de opdracht hulp te verlenen bij ernstige onge vallen. De brandweer van Nieuwveen beschikte echter niet over de juiste hulpmidde len hiertoe en was afhankelijk van Alphen aan den Rijn, een gemeente die in geval van een calamiteit met de rampenwa gen uitrukte om in de omlig gende gemeenten assistentie te verlenen. De 20 minuten die het de Alphenaren zou kosten om bij een ongeval in Nieuw veen te arriveren, was de Nieuwveense vrijwilligers te lang. Zij dienden in februari van dit jaar bij de gemeente het verzoek in om zelf de be nodigde apparatuur aan te mo gen schaffen om in geval van nood zo snel mogelijk de juiste hulp te kunnen geven. Th. Versteeg, commandant van de vrijwillige brandweer, zegt dat geen enkele andere gemeente in de omtrek zo klein als Nieuwveen over deze apparatuur beschikt, maar dat de verkeerssituatie in Nieuw veen hierom vraagt. „Nieuw veen beschikt over slechts 5 kilometer autoweg, maar juist op dit gedeelte bevinden zich twee uitzonderlijk gevaarlijke kruispunten, namelijk de krui sing Zevenhovenseweg/Pro vinciale weg en Achterweg- Provinciale weg, waar al her haaldelijk ernstige ongelukken gen". later de aanschaf van een tuig. Het heeft een poederaan- gebeurd zijn. Dit bracht ons De gemeente vroeg advies aan Volkswagenbusie tot gevolg hanger, waarmee een eventue- ertoe om bij de gemeente om bij de brandweerinspektie te had, dat gebruikt gaat worden le brand, bij een botsing ont eigen hulpmiddelen te vra- Den Haag, wat enkele weken als een hulpverleningsvoer- staan, snel geblust kan wor- De Nieuwveense vrijwillige brandweer heeft sinds van daag behalve de op de foto staande poederaanhanger, ook de beschikking over een hydraulische redschaar voor ernstige ongevallen. den. Ook de reaktie op de aan vraag van een redschaar was positief, maar dit bleef nog in behandeling in de gemeente. De noodzaak van deze hydrau lische redschaar werd afgelo pen zondag duidelijk, toen bij een ongeval op de kruising Achterweg/Provinciale weg vier inzittenden van een per sonenauto een half uur lang bekneld hebben gezeten tot de rampenwagen vanuit Mij drecht arriveerde die wel over zo'n redschaar beschikte, ter wijl de al eerder aangekomen Nieuwveners machteloos moesten toekijken. „Als je bij een ramp aankomt en je kunt niets doen, dan krijg je een mentale opdonder. Je moet dan wel erg sterk staan, wil je dan nog met dat werk door willen gaan," aldus plaatsvervangend comman dant J. C. Mienis. De heren Versteeg en Mienis vroegen hierop maandag een gesprek aan met loco-burgemeester H. Soede en wethouder J. Fran sen, die direkt hun toestem ming gaven tot de aanschaf van dit belangrijke hulpmid del. „Het besluit om advies te vragen bij de inspektie i brandweerwezen was a men. De aanschaf vai schaar is alleen versnel dit ongeval op de Achf Wij hebben dan ook f slissing genomen vi pend op B W en de i wie de definitieve bc ligt," aldus loco-burged H. Soede. Met deze hulpmiddelen i vrijwillige brandweer voorlopig tevreden ges zijn vol lof over de me( king die zij ontvangen 1 gemeente. Deze had hen egin van dit jaar al een! onderkomen gegeven Hogendijk, zodat aan ee lijke, te krappe behuizj een boerderij onder de kap, een einde was gel Dit nieuwe onderkom) nog voor het eind van verbouwd worden hebben zij de complj van deze hulpstukken të spreidschaar en een pr tisch kussen, waarmJ slachtoffer, onder een i gend, bevrijd kan word! 99 ALPHEN AAN DEN RIJN Mogelijk zal straks in elke huiskamer een tweede televisiescherm staan. Een scherm, dat aangesloten is op een centrale computer en informatie zal verschaffen over de weekaanbiedingen bij de supermarkt, over de programma's van diverse biosco pen in alle steden van het land, over hy potheken, krantenartikelen enz. enz. Vanaf 1 augustus start de PTT een proef van 1 jaar met dit systeem, VIDITEL ge heten. De belangstelling voor het toestel zal worden gepeild door zestig bibliothe ken waar de Viditel zal worden ge plaatst. Eén van deze bibliotheken is de Alphense Openbare Bibliotheek aan de Pieter Doelmanstraat. Deze bibliotheek is graag ingegaan op het verzoek van de Nederlandse Bibliotheek en Lectuur Centrale om mee te werken aan dit experiment van de PTT. Men ziet een bi bliotheek als een bij uitstek geschikte gele genheid om een toestel te plaatsen dat straks zal dienen als informatiesysteem voor oud en jong. De Viditel is uitgerust met een toet senbord waarmee middels vastgestelde co denummers bepaalde programma's kunnen worden opgeroepen. Programma's waarvan de aard uiteenloopt en het best is te vergelij ken met een encyclopedie. Opgeroepen kunnen worden gegevens over de meest uit eenlopende algemene zaken en tevens actu ele informatie. Welke prijs betaal ik voor een vliegticket naar Londen of New York en welke maatschappij vraagt minder voor dezelfde reis. Welke films gaan komend week-end in première en welke levensmid delen zijn vrijdag in de speciale aanbiedin gen? Welke boeken zijn in de bibliotheek te lenen voor mijn dochter van zes jaar en welke voor mijn zoon van dertien? De Alp hense bibliotheek meent dat het beeld scherm uitstekend past in de doelstellingen van een bibliotheek, nl. het verstrekken van informatie aan een ieder. Deskundigen hebben reeds voordspeld dat het informa tiesysteem in de jaren 90 de krant volledig zal vervangen. Met de Viditel is nl. ook het laten verschijnen van krantenpagina's mo gelijk. Iets dat ook in de Alphense biblio theek gedemonstreerd kan worden. De be diening van het apparaat is kinderlijk een voudig. Geïnteresseerden kunnen in augus tus deelnemen aan enkele instruktie-avon- den die door de Alphense bibliotheek zullen worden georganiseerd. De proef zal uitwij zen of er behoefte bestaat aan dit vergaande informatiesysteem van de toekomst. Voorlo pig zullen gebruikers er een reisje naar de bibliotheek voor over moeten hebben. Aan het Ammonslaantje kan volgens Wassenaar voldoende ruimte geboden worden aan twaalf woonwagens. WASSENAAR Of de door de provincie aan Wassenaar opgelegde twaalf woonwagenstandplaatsen nu op de Hoge Klei of bij het Am monslaantje worden gesitueerd; nog voordat er iets is besloten, zijn de bewoners van beide potentiële standplaatsen al in de pen geklom men om hun ongenoegen over een eventuele toewijzing in hun omge ving kenbaar te maken. Hetgeen de fractieleider van de CDA, mr. H.J. Otte onlangs deed verzuchten: „Ie dereen in de gemeente is het erover eens, dat die woonwagenbewoners een plek dienen te hebben, maar dan liefst niet in hun achtertuin". Ondertussen zijn de woonwagenbe woners uitermate gegriefd door de minimale belangstelling van het gemeentebestuur voor de huidige problemen in het kampje aan de Ruigelaan. De bewoners willen voor het overgrote deel graag ver trekken van deze standplaats. "Wij willen onder de mensen. Wat weten die hoge heren nu van ons leven af', aldus de woonwagenbewoners. De woonwagenbewoners voelen zich in de steek gelaten. Het kampje (in to taal staan er vijf woonwagens aan de Ruigelaan) heeft nagenoeg geen ac commodatie. In de afgelopen jaren is er nagenoeg niets aan gedaan. Vele raadsleden spreidden wel iets van schroom ten toon over de staat van verwaarlozing van de woonwagenlo- katie, zoals die nu bestaat aan de Rui gelaan. De heer A. Lodder (Partij Wassenaar) sprak er zelfs van dat de raad .jaren tekort geschoten is". De woonwagenbewoners zitten buiten de bebouwde kom en met name 's win ters ondervinden de bewoners hier veel hinder van. Om enkele klachten te noemen: in de winter afgesloten van de buitenwereld door sneew en ijs, geluidsoverlast van het vliegveld Valkenburg, een slechte bestrating, de kinderen moeten vier keer per dag naar school wórden gebracht omdat het voor hen te ver is om te fietsen, een vuile boel omdat twee sloperijen te dichtbij staan en bovenal een on metelijk gebrek aan ruimte. Installa ties zijn in een zodanig bouwvallig hokje geplaatst dat calamiteiten niet uit te sluiten zijn. heden kan de provincie niet accoord Protesten gaan, omdat deze lokatie te ver buiten de bebouwde kom ligt. Het integratie proces wordt hierdoor in ernstige mate bemoeilijkt", aldus mevrouw drs. I. Günther, afgevaardigde van de Provinciale Staten. Afgekeurd De standplaats aan de Ruigelaan is door de provincie Zuid-Holland afge keurd. "Ondsr de huidige omstandig- VVD-fractieleider ir. K.Nieuwzwaag bleek in de onlangs gehouden Wasse- naarse raadsvergadering bereid tot een Kroonberoep tegen de provinciale afwijzing van de Ruigelaan als moge lijke lokatie voor de twaalf woonwa genstandplaatsen. De liberaal Nieuw- zwaag had vooral moeite met de werkgelegenheid, die aan de toekom stige woonwagenbewoners geboden zou moeten worden. De heer Otte leg de echter minder nadruk op de loka tie Ruigelaan, hoewel hij juist vindt dat „de Ruigelaan als mogelijkheid niet mag worden geschrapt". In de pas uitgekomen gemeentelijke nota „Stedebouwkundige Verkenning van woonwagenlokaties" wordt buiten bet Ammonslaantje en de Hoge Klei ook nog gesproken over andere mogelijke woonwagenlokaties als Vinkelaan, Kerkehout en de Oostdorperweg- Oost. Deze zijn echtervolgens het col lege uit planologische overwegingen minder geschikt De bewoners van de Hoge Klei heb ben zich nu al uitgesproken tegen de mogelijke standplaats voor twaalf woonwagens in hun buurt. De woon wagenbewoners zelf zouden het liefst op de Hoge klei gaan wonen. "De bloembollenkwekers op de Hoge Klei hoeven echt niet bang te zijn want, 'we zullen ze echt niet opeten' aldus de bewoners van de woonwagens. De kwekers zijn echter van mening dat de grond beschikbaar moet blijven voor agrarische doeleinden. Op zich zeggen zij niets te hebben tegen de woonwagenbewoners. Blijft over de situering van de twaalf standplaatsen aan het Ammonslaantje. Deze bewo ners keren zich eveneens bij voorbaat tegen een kamp maar zijn in mindere mate gekant tegen de standplaatsen. „De brieven van de bewoners zijn slechts schoten voor de boeg, waar ie echter niet omheen kan", aldus de heer Otte. De slechte accommodatie wordt niet opgeknapt aangezien er eerst duide lijkheid moet komen over waar het kampje nu gesitueerd moet worden. Volgens het college zijn de minimale voorzieningen in de loop van de jaren steeds aangepast. ZOETERWOUDE Voor het derde achtereenvolgende jaar zal de KPJ op vrijdagavond 8 en zondag 10 augustus wieler wedstrijden voor alle inwoners van Zoeterwoude en leden van de KPJ afdeling Zoeterwoude houden. Alle enthousias te wielrenners die niet in het bezit zijn van een startlicentie van de KNWU mogen meerijden met deze Zoeterwoudse kampioenschappen. Het wielerkampioenschap bestaat uit drie onderdelen. Op de vrijdagavond wordt een tijdrit over 12 kilometer gereden. Om de minuut zullen de deelnemers vanaf de Geerbrug starten, via de Nieuweweg en Gelderswoudseweg richting het strandje van Zoetermeer gaan en zo weer bij de Geerbrug finishen. Een sprint van 1 kilometer op zondag is het tweede onderdeel. Na een kleine pauze zal dan op het industrieterrein een criterium over 55 kilometer verreden worden. De exacte starttijden zullen later bekend gemaakt worden. Dat een wielerevenement in deze vorm voor tal van recreatierijders een leuke gelegenheid vormt om de eigen snelheid eens te testen, bewijzen de stijgende deel nemersaantallen over de afgelopen jaren. Werd twee jaar gele den schuchter begonnen met totaal ongeveer-14 deelnemers, vo rig jaar waren dat er al 66 geworden. Dennis v.d. Berg onttroon de Adrie van Diemen toen als kampioen van Zoeterwoude. De voorinschrijving, die er ook dit jaar weer is duidt nu al op een fors aantal deelnemers. Men kan zich laten inschrijven tot 31 juli bij Peter de Jong, Weipoortseweg 98 of Lieneke Onderwa ter, Noordbuurtseweg 2. Het inschrijfgeld voor alle drie de on derdelen is voor junioren (van 12 tot en met 15 jaar) een rijks daalder en voor de senioren (dames en heren vanaf 16 jaar) 5 gulden. Wel zal elke deelnemer aan een aantal belangrijke eisen moeten voldoen om het risico zo klein mogelijk te maken. De organisatie van het wielerdrieluik stelt zeer beslist dat een ieder voor eigen risico meerijdt en dat tijdens het criterium verplicht een racehelm gedragen zal moeten worden. Daarnaast zal iedere fiets een keuring ondergaan. Gekeken zal worden naar onder andere de banden, remmen en loszittende/uitstekende delen. Band HAZERSWOUDE In de pe riode van 5 tot 7 september wordt in Waldkappel de tien de verjaardag van de band met Hazerswoude gevierd. Zoals bekend onderhouden het dorp aan de Oude Rijn en het stadje in West-Duitsland, nabij de grens met de DDR, bijna tien iaar een „zusterschap" in het kader van het lidmaat schap van de Vereniging van Europese Gemeenten. Het ligt in de bedoeling dat het tweede lustrum in 1981, het jaar dat men het zevenhonderdjarig bestaan viert, in Hazerswoude wordt herdacht De Vereniging ter bevordering van Europese betrekkingen uit Hazerswoude organiseert een trip naar Waldkappel op 5, 6 en 7 september. Ieder lid kan hiervoor inschrijven tegen een bedrag van veertig gulden per persoon. Niet-leden moeten vijftig gulden betalen. trgi VOORSCHOTEN schotense kinderen k maandag 28 juli in 'H| pen van Voorschoten' foa tegenheid om gratis tejar naar het winnend paai de op dezelfde dag teWnJ kortebaandraverij. D/ra; zen bestaan uit dertig fee mer kaasjes. e i De kinderen kunnerS 's ochtends elf tot 's nr één uur in het 'Wape1^ formulier invullen en <J ren in de voor dit doel Pe de bus. Verwacht wore omstreeks vier uur 's i de trekking wordt gel®01 in de muziektent aan d(fn hardlaan. Paa Vat KORTWEG LISSE Het gemeenipoi centrum De Poel houdt ïas in het Poelhuys weeee filmmiddag voor de Voor de prijs van een kan men 14.00 tot 16.00. de „bioskoop" doorbren NOORDWIJK Het luchtconcert van de wijkse Harmonie 'Ecli Duinen', dat gepland voor donderdag 24 om half negen s avo niet door. Het concei. onbepaalde tijd uitgeste UITHOORN De ge Uithoorn ontvangt i weekeinde van 5 tot eir'r september 110 inwonei de Duitse gemeente Rad Het is voor een derde i jaar dat een Duits ge: in Uithoorn op bezoek' Het programma voor dejj bevat onder meer een in buurtschap De Kwal Een zwaar verzilverd miniatuur van het gerestaured Kurhaus sturen wij u graag, toe als u de kleine moeit| een nieuwe abonnee^KciLaan te brengen. Postcode/Plaatsr Betaald wordt per maand (automatische afschrijf per kwartaal S Stuur mij als dank voor de moeite een miniatuur van het Kurhaus. i*1 Postcode/Plaats_ Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4