EG-delegatie voor onderzoek naar Midden-Oosten Werkloosheid op Britse eilanden bereikt nieuw na-oorlogs record Politieke rel in België na interview Nederlands weekblad Moordend tempo van premier Martens maakt slachtoffers onder Belgische regering ioliviaanse leger [aster in het zadel president Carter - erispt broer Billy Italiaanse premier moet zich verantwoorden Verbod op walvisvaart afgewezen Tass waarschuwt buurlanden Dit jaar 144 Russische dissidenten opgepakt IITENLAND ze Arafat boze PLO-leider Yassar Arafat heeft giste- pp een persconferentie in Managua in Nica- b verklaard, dat de Verenigde Staten door H worden gechanteerd. Hij doelde hierbij te verschillende presidentskandidaten, die n de gunst van de belangrijke, invloedrijke |se kiezers in de VS te geraken, niets an- i doen dan Israël alle hulp en steun toezeg- Arafat was in Nicaragua ter gelegenheid de eerste verjaardag van de omverwerping het bewind van de dictator Somoza. Op de conferentie deelde Arafat verder mee, dat ragua de PLO heeft erkend. BRUSSEL De Europese Gemeenschap heeft gisteren besloten komende maand een delegatie te zenden naar het Midden-Oosten om een onder zoek in te stellen naar een mogelijke regeling tussen Is raël en zijn Arabische vijan den. De delegatie zal onder leiding staan van de Luxem burgse minister van Buiten landse Zaken Gaston Thorn, die momenteel voorzitter is van de EG-raad van minis ters van Buitenlandse Zaken. Thorn zal bij zijn werk de Verenigde houdend gereageerd op het jongste Staten nauwkeurig informeren over EG-initiatief. Men is namelijk bang, de vorderingen van zijn missie. Een definitieve lijst van de te bezoe- ken landen was nog niet voorhan- desproces. den, maar hoogstwaarschijnlijk zal Thorn een ontmoeting met de „mi nister van buitenlandse zaken"' van de Palestijnse bevrijdingsbeweging, Sarouk Khaddoumi. Uitgangspunt van het EG-standpunt blijft de in juni aangenomen verkla ring van de EG-landen op de top conferentie in Venetië. Hierin wordt onder meer gesproken over het Pa lestijnse recht op zelfbeschikking. De Verenigde Staten hebben terug- dat de EG-initiatieven een bedrei ging kunnen vormen voor het in Camp-David in gang gebrachte vre- Gisteren is in New York een vijf da gen durende spoedzitting begonnen van de Algemene Vergadering van de VN over de Palestijnse kwestie, nadat Amerika zijn veto over een besluit van eind april in de Veilig heidsraad had uitgesproken dat de oprichting aanbeval van een Pales tijnse staat op de westelijke Jordaan- oever. Amerika en Israël werden fel aangevallen in het debat, de In Los Angeles, Reagan, gemaakt toont het nieuwste naar een scene uit product van zijn be- de film „Santa Fe drijf. Het is een pos- Trail". De poster en hael Cole, de ei- ter van de Republi- de daarop vermelde laar van een klei- keinse presidents- tekst spreken voor poster-drukkerij kandidaat Ronald zich. I PAZ De nieuwe Boliviaanse leiders versterken hun op het land door razzia-achtige acties op arbeiderswij- i La Paz waarin nog verzet wordt geboden tegen de htswisseling van afgelopen week. Nadat in verscheide- irbeiderswijken jongeren barricades hadden opgewor- b bestormde het leger deze wijken. Over slachtoffers zijn In duidelijke cijfers bekend. De algemene staking tegen staatsgreep verloopt langzaam. mijnstreek in de Andes is van de buitenwereld afgesloten lat ze door het leger is omsingeld. De mijnwerkers hebben tot toe het meeste verzet gebóden tegen de militaire junta, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- m, heeft de Boliviaanse leiders dringend opgeroepen terecht- lingen na snelrecht te beëindigen. Waldheim zei „diep ver rust" te zijn na deze berichten.Het hoofd van de militaire la, Luis Garcia Meza weigerde te zeggen hoeveel mensen tot j kverre zijn gedood. H overkoepelende organisatie van vakverenigingen in Latijns- lerika, C1AT, heeft alle arbeiders in dat werelddeel opgeroe- O i tot een algemene staking tegen de „fascistische" staatsgreep r Cé i generaal Garcia Meza. De staking zou op 28 juli moeten ats vinden. Genève zijn Bolivianen die hun ambassade hadden bezet uit Oitest tegen de staatsgreep in hongerstaking gegaan. I PPR-kamerlid Waltmans heeft minister Van der iuaauw raagd de economische betrekkingen tussen Nederland en Bo- jt PPR; Taagd ia op te schorten. &SHINGTON President Carter van de Verenigde Sta- mt heeft gisterenavond zijn broer Billv openlijk berispt ■gens diens activiteiten voor de Libische regering. Presi- Carter liet weten dat het een „naaste verwant van de sident niet past opdrachten uit te voeren voor een bui- landse regering". verklaring van net Witte Huis duidt op een verandering van beleid ten aanzien van de positie van Billy Carter, omdat der uitlatingen voortdurend hadden beklemtoond dat de pre- ent zich niet wilde mengen in de zaken van zijn broer. In- idels hebben Republikeinse leden van de Senaat aangedron- °p een onderzoek naar de positie van Billy Carter. Wanneer A irmee begonnen wordt is niet bekend. SOCIALIST NOEMT CHRISTEN-DEMOCRATIE „EEN KWAL" BRUSSEL In België is grote politieke op winding ontstaan naar aanleiding van een interview dat voorzitter Louis Tobback van de Kamerfractie van de Belgische socialis ten (BSP) aan het weekblad Vrij Nederland heeft gegeven. Voorzitter Leo Tindemans van de Christen-Democratische CVP noem de gisteren de uitspraken die Tobback in het vraaggesprek heeft gedaan „vulgair scheldproza", slagen onder de gordel van een coalitiepartner, en „verbale lichtzinnig heid in delicate regeringszaken". De woede van Tindemans was met name ge wekt door Tobback's omschrijving van de christen-democratie als „een kwal die in met midden drijft, en af en toe een tentakel naar links of naar rechts uitsteekt". De Belgische so cialistenleider zei dit naar aanleiding van de beweerde onduidelijkheid van de CVP over ac tuele politieke kwesties in België als de kernra ketten en de inkomens van artsen. „De chris ten-democratie is het bederf van de democra tie", aldus Tobback, die zich ook richtte tot de CD-partijen in bijvoorbeeld Nederland en Ita lië. Tindemans zei gisteren dat zijn partij „het 'niet pikt" dat een leider van een regeringspartij (het kabinet Martens wordt gesteund door socialis ten, christen-democraten en liberalen) dergelij ke taal uitslaat over een partij waarmee men samenwerkt. Volgens Tindemans zijn de poli tieke zeden in Belgie blijkbaar sterk verslech terd. Tobback echter hield gisteren in een reactie voet bij stuk. „Ik heb mijn persoonlijke visie gegeven, die niets te maken heeft met de huidi ge regeringscombinatie. Ik denk al twintig jaar zo over christen-democratische partijen. De po litieke zeden waren trouwens ook al slecht toen Tindemans nog minister-president van België was. Toen heb ik voor het eerst een premier zijn eigen regeerakkoord zien verloochenen" (Tobback doelde op de val van het rooms-rode kabinet Tindemans-II, eind 1978, nadat Tinde mans met een beroep op de grondwet had ge weigerd het toenmalige akkoord over de Belgi sche gewestvorming uit te voeren). (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Vandaag maken de 952 leden van de beide ka mers van het Italiaanse par lement een begin met de be handeling van het rapport, dat een parlementaire onderzoekscommissie een maand geleden heeft uitge bracht over de rol, die de mi nisterpresident Francesco Cossiga heeft gespeeld in de vlucht van de terrorist Mar co Donat Gattin naar het buitenland. In het ergste ge val wordt Cossiga uitgeno digd af te treden en zich be schikbaar te houden voor een justitieel onderzoek, zoals geëist door de minder heid van links-radicalen en de ultra-rechtsen. Hoewel er aanwijzingen zijn, dat Cbssiga zijn boekje ernstig te buiten is gegaan, voelen tal van parlementsleden er echter niets voor om de minister-pre sident het lot te doen onder gaan van de vroegere Ameri kaanse president Nixon en hem met een „impeachment (inbeschuldigingstelling) te bedreigen. De economische moeilijkheden van Italië ver dragen op dit ogenblik trou wens geen lange kabinetscri sis, die het gevolg zou zijn van zijn aftreden. De kern van de zaak waar het om gaat is, dat Cossiga ervan verdacht wordt de vader van de terrorist Marco Donat Cat- tin, drievoudig moordenaar en vooraanstaand lid van de ter roristische organisatie Prima Linea, een wenk te hebben ge geven dat de politie hem op het spoor zat Donald Cattin sr., meermalen oud-minister was een dergenen die Cossiga in het zadel hielpen. Naast alle betogingen van tegenstanders van de walvisvangst was deze Japanner In Brighton, om de mensen ervan op de hoogte te stellen, dat hij juist door middel van de omstreden Jacht op de walvissen in zijn levensonderhoud kan blijven voorzien. BRIGHTON De internationale commis- Japan en de Sovjet-Unie. Zij kregen de steun sie voor de walvisvaart heeft gisteren een van Canada, Chili, Peru, Spanje, Zuid-Afrika, van Nederland, de Verenigde Staten en Zuid-Korea en IJsland. Frankrijk afkomstig voorstel voor een al gemeen verbod op de commerciële walvis- Met een zelfde stemverhouding wees de com- vaart verworpen. missie een voorstel af om over twee jaar een Van de 24 lid-staten van de commissie die verbod op de commerciële walvisvaart te la- sinds maandag in het Engelse Brighton ver- ten ingaan. Dit voorstel was afkomstig van gaderen, stemden 13 voor en negen tegen, Zweden. Vorig jaar was een Amerikaans ini- terwijl twee leden zich van stemming ont- tiatief om tot een verbod te komen ook mis- hielden. Voor aanvaarding van het voorstel lukt. Volgens milieubeschermers zullen de was een meerderheid van drie vierden nood- walvissen wellicht binnen tien jaar zijn uitge- zakelijk. roeid, als niet spoedig en verbod op hun .Het verzet tegen een verbod werd geleid door vangst wordt uitgevaardigd. PARIJS Gen darmes in het Zuidfranse dépar tement Gard heb ben borden langs de wegen ge plaatst, waarop in vier talen wordt gewaar schuwd voor aan- Toeristen doelwit van agressieve Zuidfranse bijen 120 miljoen bijen, deels eigendom der agressieve van imkers, deels bijen. Een week bijen die van elders geleden werden toe zij komen vlie- twee nietsvermoe- gen. Op bevel van dende automobi- de autoriteiten zijn listen zo ernstig inmiddels 130 bij- door de bijen ge- enkorven verwij- stoken, dat zij in derd. een ziekenhuis De agressiviteit moesten worden van de bijen wordt opgenomen. waarschijnlijk ver oorzaakt door de Naar schatting be- sterke Mistral, vinden zich in het waardoor de beest betrokken gebied jes eedwoneen worden laag te vliegen. Omdat hun pogingen om naar hogere regio nen te stijgen voortdurend mis lukken, worden de bijen agressief. Volgens anderslui dende verklarin gen vindt de woede van de dieren zijn oorsprong in het onweersachtige weer en de par fums van potentië le slachtoffers. MOSKOU Het Sovjetrussische persbureau Tass heeft de Westeuropese buurlanden van West-Duitsland gisteren met klem gewaarschuwd er niet mee akkoord te gaan dat Bonn gro tere oorlogsschepen gaat bouwen dan na de Tweede Wereldoor log werd vastgesteld. Tass reageerde hiermee op het besluit van de Westeuropese Unie (WEU), een defensief samenwerkings verband van de Westeuropese landen dat Westduitse werven voortaan oorlogsschepen van alle formaten mogen bouwen. Iraanse ex-diplomaat vermoord WASHINGTON In een voorstad van Washington is gisteren Ali Tabatabai, lei der van de Iranian Freedom Foundation vermoord. Zo werd door de politie meegde- deeld. De 43-jarige Tabatabai, Iraans ambassaderaad in Washington ten tijde van de sjah werd bij de deur van zijn nuis door een nep-postbode doodgeschoten. Hij was leider van een organi satie van tegenstanders van het revolutionair regime in Iran, de Iranian Freedom Foundation. Deze strijdt voor vestiging van een parlemen tair en pacifistisch bewind in Iran. Tabatabai onderhield ge regeld contact met oud-pre mier Bakhtiar, op wie vorige week in Parijs een mislukte aanslag werd gepleegd. Stierenvechter op snelweg AVERSA Een Italiaan heeft gisterenavond voor een dodelijk ongeval op een autosnelweg bij het Italiaan se Aversa gezorgd. „Gewapend" met een rode cape stapte hij de autostrada op eft voerde als een vol leerd matadoor een klassie ke „Veronica" uit, waarbij hij de auto's als stier ge bruikte. Een 33-jarige man probeerde de stierenvechter te ontwijken, verloor de macht over zijn stuur en bot ste tegen een lichtmast De man verloor hierbij het le ven. De man met de cape is spoorloos verdwenen. AMNESTY INTERNA TIONAL WENEN Tussen oktober 1979 en juni van dit jaar, de slotfase van de voorbereidin gen voor de Olympische Spe len, zijn in de Sovjet-Unie 144 dissidenten opgepakt, veroor deeld of opgesloten in een psy chiatrische kliniek. Dit staat in een gisteren uitgegeven rapport van de Oostenrijkse afdeling van Amnesty Inter national. Volgens dit stuk worden de straffen zwaarder, met name tegen Alexander en Kyril Po- drabinek, die zich verzetten tegen het gebruik van de psy chiatrie voor politieke doelein den, de Oekrainse filosoof Li- sov en de gewezen journalist Tsjornovil. Voorts behoorden talrijke aangehoudenen tot godsdienstige groeperingen, zoals Baptisten, Jehova's getui gen en orthodoxe Russen en Oekrainers. Nkomo sust moeilijkheden SALISBURY Joshua Nko mo, die als minister van Bin nenlandse Zaken fungeert in het kabinet van premier Ro bert Mugabe, heeft in opmer kingen die gisteren zijn gepu bliceerd gezegd dat zijn partij en die van Mugabe „eensge zind werken voor het welzijn van het land". Hij weet de moeilijkheden tussen hem en Mugabe aan een verkeerde voorstelling van zaken in de pers. In de afgelopen weken zijn de partijgangers van Mugabe en Nkomo herhaalde malen slaags geraakt Van Nkomo. die bij de verkiezingen rond de onafhankelijkheid sterk achterbleef bii Mugabe, is het bekend dat hij het moeilijk heeft kunnen verkroppen dat hij en zijn partij een sterk on dergeschikte positie innemen in het huidige Zimbabwe. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL In België is het parlement nog steeds niet op vakantie. Integendeel, de se natoren, de leden van de Kamer van Volks vertegenwoordigers en de ministers staan nog maar aan het begin van de ongetwijfeld grootste parlementaire krachttoer uit de 150-jarige geschiedenis van het land: het de bat over de omstreden staatshervorming. Tot ver in augustus kan de vergadering, die sinds afgelopen weekeinde ook op zaterdag en zondag voortgaat nog duren. Inmiddels vallen er echter letterlijk slachtoffers. Gis terochtend was het de minister voor Begro ting, Gaston Geens, die wegens overver moeidheid in een ziekenhuis in Brussel werd opgenomen. Geens is niet de eerste die instort onder de po gingen van premier Wilfried Martens om nog voor de zomervakantie alle grondwetswijzigin gen door te voeren, die het land na eindeloze taaltwisten moeten verdelen in de deels zelf standige gewesten Vlaanderen en Wallonië. Enkele weken geleden moest de minister van Financiën Robert Henrion afreden, omdat het werk hem te zwaar viel. De minister van Eco nomische Zaken, Willy Claes, heeft vorige week ook een inzinking gehad, maar is voorals nog op de been gebleven. En dan is er koning Boudewijn, die met hartklachten in het zieken huis ligt en van wie velen veronderstellen, dat overwerktheid daaraan niet vreemd is. Juist de onderhavige grondwetswijzigingen hebben im mers de volle aandacht van het staatshoofd ge vergd. Na de nodige vertraging begon de senaat vorige week de marathonzitting, die volgens schattin gen vijentwintig dagen zou gaan duren. Daar om besloten de senatoren elke week zeven da gen te vergaderen, van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Er liggen alleen al vijfhon derd wijzigingsvoorstellen ter tafel, die stuk voor stuk bespreking en Stemming eisen. De kleine maar venijnige oppositie van de Waalse en Vlaamse taaipartijen stellen bovendien alles in het werk om zo langzaam mogelijk te vorde ren. Gisteren waren daarom nog maar v(jf van de 94 artikelen afgehandeld. WOENSDAG 23 JULI 1980 PAGINA 1? LEIDSE COURANT midige ij te looptj Aan ttxpn onze correspondent) f^PfJoNDEN De werkloosheid heeft de Britse eilanden een nieuw na- logs record bereikt Volgens sren gepubliceerde statistieken er nu bijna 1,9 miljoen werklo- u En dat gaf aanleiding tot hevig itestgehuil in het Lagerhuis van ur-af ge vaardigden, die het vooral gemunt hadden op de minis ter voor de Werkgelegenheid, Ja mes Prior. Het aantal van twee miljoen zal binnen afzienbare tijd worden overschreden. Het Britse verbond van ondernemers heeft voorspeld, dat over twee jaar 2,5 miljoen Britten geen werk zullen heb ben, afgezien nog van de jonge men sen die de school verlaten en geen werk kunnen vinden. Dit jaar waren dat er 300.000. Het aantal werklozen is de afgelopen maand met meer dan een kwart mil joen gestegen. Schotland en Wales worden het zwaarst door de werkloos heid getroffen. In het noorden van Engeland bereikte de werkloosheid een niveau van bijna twaalf procent en in Noord-Ierland van bijna vijftien procent. Verwacht wordt, dat Labour vóór het zomerreces van het Lager huis op basis van het werkgelegen heidsbeleid een motie van afkeuring tegen de regering zal indienen. pe t gering Thatcher zit overigens vast in het zadel met een meerderheid van 43 zetels.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13