Rotterdamse autoriteiten verontrust over nalatigheid op supertanker lastic frisdrankfles stelt Verheid voor grote problemen RIVIEREN KUNNEN WATERMASSA'S NIET VERWERKEN rijs landbouwgrond nauwelijks gedaald rdere beperking handel litheemse diersoorten JETFLES" MOET WEG OM AFVALBERG TE REDDEN Ballonnen moeten vliegverkeer hinderen weer pag»)NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 22 JULI 1980 PAGINA 9 rokkanen toch het land uit pAAG De Marokkanen die vorige week ia Aarden* Ijn gearresteerd moeten toch het land uit Onderzoek jiitgewezen dat de elf niet onder de overgangsregeling TDit antwoordde de staatssecretaris op vragen die in jeede Kamer werden gesteld door Waltmans (PPR), foijn (PvdA7 en Bisschoff (D'66). Itssecretaris stelt in haar antwoord dat ze er voor zal ijve- t de nauwst betrokken maatschappelijke groepingen „nog- j worden geraadpleegd. Volgens haar voldoet echter het in deze zaak echter aan de eisen van redelijkheid en irdigheid. (Van onze parlementaire redactie) \G Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM Thandel in uitheemse diersoorten binden aan strenge* «n. Een werkgroep op het ministerie van CRM is fmomenteel aan een zodanige aanpassing van de Wet [bescherming, dat ook een aantal niet bedreigde uit- t diersoorten aan de particulier niet meer mogen wor* jrkocht i dan met name gaan om die soorten die volgens de In- I Dierenbescherming niet of minder geschikt zijn als huis- |it leveringsverbod betekent echter niet dat het bezit van ieren strafoaar zal worden. Men mag de dieren alleen niet fcr verkoop aanbieden. ntelen LPG- kwagen loopt goed af ÈLT Het mag volgens een woordvoerder van de politie een wonder heten dat zich geen ernstige onge- i hebben voorgedaan bij het kantelen van een met eladen tankauto, gistermorgen "op de weg Hasselt- sluis. [de voorwielen door de harde wind in de berm raakten, !t vloeibare gas klotsen. Daardoor kantelde de wagen van drie meter hoge dijkweg, waarbij een van de tankafslui- i raakte en een onbekende hoeveelheid van het gas vrij- a na het ongeval, waarbij de chauffeur ongedeerd is geble- ioot de politie de weg af en werd groot alarm gegeven, r ongelukken konden de uiterst brandbare 6500 liters gas andere auto worden overgepompt. 'aarienwerking Krupp-Hoogovens DEN Estel NV (Hoesch-Hoogovens) en Krupp AG willen een samenwerkingsverband aangaan. ienwerking zal betrekking hebben op nog nader te bepa- iviteiten op het gebied van staal en staalverwerking. Een ;r met volledig behoud van de juridische en organisatori- Ifstandigheid van de concerns. Een wederzijdse financiële >atie van Estel en Krupp Stahl, waarvan het hoofdkan- gevestigd in het Westduitse Bochum, ligt niet in de be- ngel; en d< (Vervolg van voorpagina) ROTTERDAM De Rotterdamse havenauto riteiten gaan een diep gaand onderzoek instel len naar de oorzaak van de breuk van de „Energy Concentration", waar door vanmorgen vijftig ton olie uit de olieleidin gen in het Rotterdams haven gebied is ge stroomd. Bij het lossen, dat gisteravond al is be gonnen, moeten fouten zijn gemaakt, aldus de autoriteiten. Bij dit los sen moet namelijk even wicht worden bewaard tussen de diverse olie tanks om breuken in de tanks of de leidingen te voorkomen. De daar voor ingebouwde mee tapparatuur moet voort durend worden gecon troleerd. Deskundigen menen, dat Rot terdam en verre omgeving zeer waarschijnlijk aan een grote ramp zijn ontsnapt, om dat er geen brand is uitgebro ken. Daardoor konden de voor dergelijke gebeurtenissen voorgeschreven maatregelen snel worden getroffen. Rijn- Schelde-Verolme heeft na drukkelijk alle geruchten uit scheepskringen ontkend, dat de tanker vorig jaar op deze DIEPGAAND ONDERZOEK NAAR GANG VAN ZAKEN Bedrukt lopen bemanningsleden van de Energy Concen tration bij hun schip vandaan. werf is gerepareerd. Zij wijst daarmee tevens elke verant*. woordelijkheid voor de ontsta ne breuken in de tanker af. Het rampenplan voor het Rot terdams havengebied heeft vanmorgen vroeg uitstekend gewerkt, aldus de autoriteiten. Dat heeft onder meer ertoe ge leid, dat de oliestroom uit de lekgeslagen supertanker tijdig kon worden ingedamd door het plaatsen van zogenaamde olieschermen in Europoort. Het alarm was gegeven op meldingen dat de tanker ver moedelijk in tweeën was ge broken zodat duizenden ton nen olie in het havengebied zou stromen. Explosiegevaar is daarbij zeker niet uitgesloten, zoals de ramp met de Franse tanker vorig jaar bij de Ierse kust heeft aangetoond. Toen kwamen 50 mensen om het le ven: alle opvarende van de tanker en enkele Ieren aan de wal. Het bleef vanmorgen in Rot terdam beperkt tot vijftig ton olie. Deze stroom werd in Eu ropoort door zogenaamde olie- sdchermen ingedamd. Deson danks bleef men op alles voor bereid, omdat getij verschillen grote invloed op de bewegin gen van het schip kunnen hebben. Men verheelt echter niet, dat de gevolgen niet te overzien zouden zijn geweest, wanneer inderdaad, zoals de eerste be richten lieten weten, vierdui zend ton olie uit de tanker zou zijn gestroomd. Lekkende tanker veroorzaakt stankoverlast DEN HAAG De lekkende supertanker in het Rotter dams havengebied heeft vanmorgen geleid tot stank verlast in het hele Westland en verder tot aan de grens van Den Haag-Schevenin- Ï;en. In totaal kwamen 21 te- efonische klachten binnen uit de directe omgeving van Rotterdam: Maassluis, Vlaardingen. Een gering aantal aldus de Centrale Meld- en Regelkamer Rijn mond. Waarschijnlijk was dit het ge volg van de windrichting, die in de loop van de ochtend naar het zuidwesten draaide. Bo vendien zal een aantal mensen rekening hebben gehouden met de weersverandering van gisteren op vandaag. Dit gaat vaak gepaard met stankover last, aldus de Centrale Meldka mer. Verdachte aangehouden in moordzaak zwerver AMSTERDAM De politie van Amsterdam heeft de ar restatie bekend gemaakt van de 18-jarige A.A. uit de hoofdstad. De jongeman wordt verdacht van de moord op de 54-jarige zwer ver Hendrikus van Vrou- werf. Diens lijk werd een week gele den met ingeslagen schedel aangetroffen in de Sarphati- straat in Amsterdam. De verr dachte ontkent zijn betrokken heid bij de moord. Smelter omgekomen bij Hoogovens ijMUIDEN Bij een be drijfsongeval op het terrein van Estel-Hoogovens is gis teren de 44-jarige smelter j." Birze uit Heerhugowaard om het leven gekomen. De heer Buze viel in een af- tapgoot toen hij, geschrokken van een explosie, opeens hard wegrende. De brandwonden die hij hierbij opliep, bleken fataal. Man wilde broer doodrijden DEN BOSCH Een 52-jari- ge man uit Eindhoven wordt ervan verdacht gisteren in Den Bosch te hebben gepro beerd zijn broer met de auto dood te rijden. De man is door de politie gearresteerd. De verdachte zou vermoed hebben dat zijn vrouw, van wie hij wil scheiden, bij zijn broer was ingetrokken. Een gesprek daarover liep op ruzie uit, waarna de verdachte ge probeerd zou hebben zijn broer uit de weg te ruimen. llen v gaat, xponel ïialisti) trume [kingj I omi j. onze parlementaire redactie) ^AAG Het overheidsbeleid, mvattt °P het zoveel mogelijk beper- huishoudelijk afval, huiM worden doorkruist door het hu£n Strongpac (een dochter van KZO-concern) die de plastic jinkflessen samen met glazen F+orol *n de bestaande glasbakken Is Uiüftmelen- I?et bedrijf wil niet ™Kr Ginjaar (Volksgezondheid -I keu) binnen een jaar een re egeld Fteem met statiegeld in te voe- ïemen is ook opgenomen in ;pt overeenkomst van de over- let de frisdrankfabrikanten, ivoering van het statiegeld-sy- pen idee van de overheid, werd sloten de bestaande marktver- g tussen éénmalige verpakkin- Iretourverpakkingen te handha- bij introduktie van nieuwe pro- eerst overleg te voeren. Strong- ift dit nagelaten, delige gevolgen van het gebruik istic flessen worden op de maat schappij afgeschoven. Met houdt totaal geen rekening met de gevolgen voor het milieu van de eigen economische en industriële belangen. Men kiest een zeer eenzijdige benadering", aldus Gin jaar in een commentaar op de Strong- pac-voornemens, die benadrukt dat dit bedrijf nooit overleg met hem heeft ge voerd. Er is alleen een informeel voorstel ge daan de plastic flessen via de bestaande glasbakken op te halen, omdat volgens het bedrijf inzamelen ervan via het sy steem van statiegeld niet zal werken. De maatschappij is aldus Strongpac al op wegwerpverpakkingen ingesteld, bestaande distributiesystemen zijn niet berekend op retourtransport, opslag van lege plastic flessen bij winkels is brandgevaarlijk, de handel is niet van plan mee te werken en statiegeld bete kent een vorm van dwang voor de con sument. „Ik geef toe dat de plastic fles veiliger is dan een glazen fles en dat men meer drank in de fles kwijt kan. Maar daar mee houden de positieve kanten ook wel op. Gebruik van de plastic flessen draagt bij tot een enorme vergroting van de hoeveelheid huishoudelijk afval terwijl het overheidsbeleid er juist op gericht is de afvalstromen te beperken. Wij denken daarbij aan herinvoering van retourverpakkingen wat natuurlijk wel een omschakeling van het bedrijfs leven met zich meebrengt. Jaren is men gewend aan éénmalige verpakkin gen", aldus de bewindsman. Volgens schattingen van zijn ministerie zijn co ladranken, vooral verpakt in de plastic flessen, in opmars en zullen binnenkort 30 procent van de frisdrankenmarkt beheersen. Nu komt jaarlijks via de verpakkingen van dranken 900.000 ton afval vrij op een totaal van 3,5 miljoen ton huishoudelijk afval. Zou alle frisdrank in plastic worden verpakt dan wordt het totaal gewicht van huishoudelijk afval 1 miljoen ton hoger. Het gaat daarbij niet zozeer om het extra gewicht als wel om de om vang van de plastic flessen die 300.000 kubieke meter zal bedragen voor 150 miljoen flessen. Na gebruik is alleen hergebruik van de grondstof polyester bij de tapijtvervaardiging mogelijk. Het opnieuw gebruiken van de fles is on mogelijk omdat ontsmetting er toe zou leiden dan het plastic smelt. Strongpac maakt de voorvorm voor de flessen ih een vestiging te Emmen waarna de flessen worden „opgeblazen" in Don gen (Noord Brabant) „Alles wat wij tot nu toe hebben ge daan toont aan dat gescheiden inzame ling van afval best kan slagen. Gebruik van de glasbak voor inzameling van de plastic fles kan echter niet. Daardoor zou het systeem teveel' verstoord wor den en zou de opzet van glasbakken economisch stuklopen. Glazen flessen zouden met de plastic flessen in de bak ken niet meer stukvallen. Bij vervoer wordt bovendien alleen lucht vervoerd. De plastic flessen nemen veel ruimte in. Voorts is er de kans dat de mensen met de plastic flessen ook andere plas tic zaken in de bakken gaan stoppen", aldus Ginjaar, die liever spreekt van de petfles. Ambtelijke kringen op het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne hebben overigens de indruk dat Strongpac bezig is de zaak op de spits te drijven. Daarbij wordt ook de suggestie naar voren gebracht dat Strongpac nog snel vóór de invoering van het statie geld-systeem het nieuwe produkt in de markt wil drukken. Actie-groepen uit Brabant en Limburg willen de komende weken met behulp van ballon nen het militair luchtverkeer op het vliegveld De Peel in de war sturen. Aan de ballonnen hangen metalen strips die ondermeer de ra dar van slag kunnen brengen. De actie be helst een protest tegen militair geweld in het algemeen en tegen de aanschaf van het F-16 gevechtsvliegtuig in het bijzonder. In de pe riode tot 5 augustus worden op De Peel oefe ningen met de F-16 gehouden. Gisteren gin gen de eerste honderd ballonnen de lucht in. Hiervan had niemand last, omdat de geplan de oefenvluchten wegens het slechte weer waren afgelast. jd lal gemeester hem: politie kte geen lopnamen EM De gemeente- van Arnhem heeft jeimelijke bandopna- ;emaakt tijdens een nanifestatie op 30 tt de Arnhemse Stok en. Zouden die opna- |(J el zijn gemaakt, dan ctiig I dat tot de normale lak. Dit schrijft bur ster J. Drijber van h aan de Renkumse rnt van politie, J. de ilitieman protesteerde kraakmanifestatie sa- /Jtalpt een collega-hoofda zen het heimelijke van lopnamen. De beide ;nten vinden het ant- mbevredigend, omdat informatie van colle ger weten dat er wèl opnamen zijn ge- lij zullen wederom in limmen. ;Van een onzer verslaggevers) DE BILT Het weer van de komende dagen kan met enig (voorzichtig) optimis me tegemoet worden gezien. Maar daar zijn land en tuin bouw niet mee geholpen. Het toeristisch bedrijf even min. De wekenlange regen val heeft daar een miljoe- nenschade aangericht, die door een droog en zonnig zo- merrestant niet meer valt goed te maken. En nog is de ellende niet ten einde. De grote rivieren kunnen de enorme hoeveelheid water niet meer verwerken en tre den onbelemmerd buiten hun oevers. Volgens Rijkswaterstaat is het waterpeil van de Rijn iets aan. het zakken. Stroomopwaarts echter, in West-Duitsland, is nog een massa water dat ook nog deze kant op moet komen. Het bontst maakt het momen teel de Maas. Deze rivier sloeg vannacht een gat van dertig meter in de dijk bij het Lim burgse Heel. Honderd militai ren zijn aan het werk gegaan om met zandzakken het water te helpen keren. Meerdere campings in de uiterwaarden zijn ontruimd. Als gevolg van de extreem hoge waterstanden zijn de stuwen in Borgharen, Linne en Belfeld gestreken. Door de dijkdoorbraak bij Heel worden ook de in het ge bied liggende inrichtingen St. Anna en Klein Bethlehem be dreigd. De pupillen van de laaggelegen paviljoens zijn naar hoger gelegen afdelingen overgebracht. Rijkswaterstaat heeft opdracht gegeven de achthonderd ku bieke meter cynanidehouden- de grond, die sinds begin dit jaar in de uiterwaarden bij Empel (gemeente Den Bosch) ligt, onmiddellijk te verwijde ren, zodat de kans dat het gif met het Maaswater in aanra king komt is uitgesloten. Ook grote gebieden van België hebben met wateroverlast te kampen. En ook hier is de Maas de grote boosdoenster. Borgharen: Wadend door het water naar het bier. Bij Maasmechelen werd een Zelfs helikopters kwamen doorbraak gevreesd. Bewoners eraan te pas; soms om toeristen is gevraagd zich gereed te hou- van het dak van hun caravans den voor evacuatie. In Wallo- te halen. In de valleien van de nië zijn al tal van huizen ont- Ourthe, de Lesse en andere ruimd. Brandweer en burger- Ardenner rivieren zijn tal van bescherming hebben met inzet -doorgaande wegen afgezet we- van groot materieel tientallen gens overstroming en gevaar geïsoleerde mensen gered, voor verzakking. AAG Het aanbod van iwgronden blijkt in de eer- t van dit jaar over het alge zijn toegenomen, maar het 'an de grondmarkt blijft, k gezien, gekarakteriseerd itief hoge prijzen. Minister ir. G. Braks van landbouw zegt dit in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp landbouwgronden. Bij de indiening hiervan vorig jaar, werd gesteld dat de prijs zou moeten dalen tot 25 a 30.000 gulden per hec tare. Uit de memorie van antwoord komt nu naar voren dat de grondprij zen in de periode 1977 - 1979 zijn blij ven schommelen rond de 55 duizend gulden per hectare. In de drie noor delijke provincies vertonen, de prij zen, mede als gevolg van afwijkende omstandigheden, een dalende ten dens. Iri de andere provincies schom melen de prijzen tussen stabiel en in cidenteel licht dalend. De daling van de prijzen moet volgens het wetsont werp worden bereikt door kopers en nieuwe pachters aan bepaalde eisen te laten voldoen. Uit een nota van wijzigingen, die de memorie van ant woord verfgezelt, blijkt dat het kabi net de groep familie-transacties waarvoor vrijstelling van de eisen geldt, beperkter wil houden aanvan kelijk het plan was. DROOG WEER DE BILT - Na het wegtrekken van een buiengebied gistera vond klaarde het flink op. In de nacht daalde de tempera tuur op enkele plaatsen dan ook to.t ongeveer 5 graden. Ook vandaag is er vrijwel geen bewolking. Een regenge- bied dat boven Engeland ligt en dat aanvankelijk _een be dreiging voor het weer bij ons kon vormen, zal ons land de eerste komende dagen niet be reiken. Het regengebied volgt een noordoostelijke koers waardoor het ook op iets lan gere termijn de weersontwik kelingen vrij gunstig zijn. Ook morgen wordt droog en zonnig weer verwacht. Voor Schot land en Skandinavie is de weersontwikkeling minder gunstig. In Frankrijk, Duits land en de landen om de Mid dellandse Zee is het de eerst komende dagen goed vakan- tieweer. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Den Helder Frankfort Helsinki Klager.furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Vooruitzichten voor donder dag: In het algemeen droog, enkele zonnige perioden en hogere temperaturen. .Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 14 gr. Max. temp.: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van minstens 12^ uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden, Benelux, Noord-Frankrijk: Wisselvallig, af en toe regen, 17 graden. Duitsland, Polen, Zwitserland, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Noord-Italië: Buien, afgewis seld door enkele opklaringen, 15 tot 18 graden. Midden- en Zuid-Italië, Joe goslavië en overige Balkanlan- den: Droog en warm, 26 tot 32 graden. Midden- en Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden, enkele lo kale buien, 20 tot 25 graden. Spanje, Portugal: Zeer warm, 32 tot 37 graden. Scandinavië: Wisselvallig, in het noorden overwegend droog en vrij zonnig, in het zuiden ook af en toe regen, 15 tot 20 graden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9