telefoontjes 'Smart en grote bezorgdheid' bij kerk van Bolivia Fraaiste voorwerp ongesch onden 071-122244 GESLOTEN BIJZONDERE TOET-ANCH-AMON TENTOONSTELLING INKEULEN Geen breuk verwacht tussen GOS en Nederlandse gereformeerden KORTE METTEN GRIEKENLAND CORFU Bel D-Tours 020-198822 BEHANG de 3 eonen Kom in de bus- Doe 'n D-Tour! Bel D-Tours 020-198822 KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 22 JULI 1980 (Van onze correspondent Ami van Vree) KEULEN Als drie we ken na de opening van de tentoonstelling al ruim 250.000 mensen deze hebben bezocht, moet het om iets bijzonders gaan. Dit is in derdaad het geval in het ste delijk museum van Keulen, waar 121 dagen lang (tot 19 oktober) de fraaiste voor werpen uit het beroemde graf van de Egyptische ko ning Toet-anch-Amon, het enige dat niet door plunde raars is beschadigd en welks ontdekking m no vember 1922 tot de sensaties van deze eeuw wordt gere kend, zijn bijeengebracht. De 55 tentoongestelde stuk ken zijn niet alleen van een verbijsterende schoonheid en rijkdom aan verwerkte mate rialen, wat de toeschouwers vooral moet treffen zijn de ongedwongenheid en natuur lijkheid, de speelsheid en de Kreativiteit waarmee het le ven en de symbolen daar van in de vorm van goden, dieren, bloemen en riten worden weergegeven. Deze artistieke benadering van de kunstenaars is des te indruk wekkender wanneer men zich realiseert dat het om een schat gaat die dateert van cir ca 1323 voor Christus, tientah len eeuwen derhalve voordat in onze streken zich een ook maar enigszins vergelijkbare cultuur begon te ontwikkelen. Het graf van de jonge koning Toet-anch-Amon, die op 9-ja- rige leeftijd de troon besteeg en die als 17-jarige jongen stierf, gaf bij zijn ontdekking een volledig nieuw, en zelfs tot nu toe nog niet geheel uit gewerkt beeld van het leven tijdens de periode dat het Egyptische rijk, zij het in zijn nadagen, de toen beschaafde wereld domineerde. Het was een tijd vol revolutie en reli gieuze hervormingen, van on derlinge twisten tussen farao Achnaton en een kaste van conservatieve tempelpriesters welke laatsten hun opvattin gen over de rug van diens op volger en zoon, de onvolwas sen Toet-anch-Amon wisten door te drukken. Het ontbreken van deze histo rische context en van een uit voerige beschrijving van de levensomstandigheden in die tijd moet als een tekortko ming van de overigens voor treffelijke tentoonstelling worden genoemd. Weliswaar tracht men overal met de kleuren blauw en geel (die de lucht en het zand symbolise ren) en door een ongedwon gen inrichting iets over te brengen van de helderheid en het onopgesmukte die deze Egyptische kunst typeren, maar tegelijkertijd roept de adembenemende schoonheid van de tentoongestelde voor werpen om een nadere toe lichting van de tijd waarin zij ontstonden. Hoewel deze lacu ne slechts ten dele wordt ge vuld door de tekst van de bandcassette's die bij de ten toonstelling aanwezig zijn, verdient het toch aanbeveling om zich (voor 3,50 DM) door deze electronische gids te la ten begeleiden. De bandjes, die in vijf talen verkrijgbaar zijn (daaronder Nederlands en wat erg sympathiek over komt Turks) verschaffen in ieder geval inlichtingen over details van het tentoon gestelde die men als leek licht over het hoofd zou zien of niet zou begrijpen. Daarnaast is er voor deze Egyptische tentoonstelling in Keulen (die eerder in de Ver enigde Staten en in West-Ber- lijn zeer grote aandacht heeft getrokken) een fraaie catalo gus vervaardigd, waarin elk stuk wat er te zien is veel-, kleuring vyordt afgebeeld met een goede toelichtende tekst. (Kosten van het 168 pagina's tellende boekje in harde kaft 15,- DM.). Voor kinderen die naar de tentoonstelling meek omen is er bovendien een kleurboek te koop (6,- DM.) met Egyptische motieven en voorstellingen die hun belangstelling voor het gezie ne kunnen stimuleren. Hoewel vrijwel elke bezoeker volgens voorschrift het meest onder de indruk komt van het kostbaarste, bekend ste en daardoor in de hemel geprezen stuk, namelijk het gouden dodenmasker van de jonge farao, zijn allerlei ande re voor- werpen, die hem in "het graf werden meegegeven, minstens even interessant: De verfijnde sieraden, de natuur getrouwe dierentaferelen, de minitieus bewerkte dolk met schede, de doorzichtige, bijna Jugendstil-achtige voorwer pen van albast, om maar een paar voorbeelden te noemen. De tentoonstelling zal later nog in enkele andere Duitse steden te zien zijn, maar niet meer zo dicht bij de Neder landse grens als in Keulen. Het museum ligt bovendien slechts op enkele honderden meters van het station verwij derd, wat een onderbreking van de (verregende) vakantie rechtvaardigt. Als u even moet wachten voor de entree staat u droog onder een he melsblauw linnen afdak. Al leen de één miljoenste bezoe- ker krijgt een reis naar Egyp- te aangeboden, waar hij of zij alle 5000 voorwerpen uit het unieke koningsgraf kan be wonderen: De overigen kun nen dichterbij terecht. Dit eif kilo zware gouden masker van Toet-anch- Amon is het pronkstuk op de expositie. Het masker was over hoofd en schouders van de mummie geschoven. De vijfendertig gereformeerde kerken in de wereld, bijeen in hun Gereformeerde Oecu menische Synode (GOS) in Nimes, hebben besloten de kwestie van de rechten van de mens in studie te nemen. Een studiecom missie zal de bijbelse en historische aspec ten van die rechten overwegen. Een voor stel om de kerken nu al op te roepen zich, met de verklaring van de Verenigde Naties in de hand, in te zetten voor de mensenrech ten, is aangehouden tot later deze week. Het lijkt erop, dat de theologische situatie in de Gere formeerde Kerken in Nederland en hun lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken geen gevolgen voor de gereformerde oecumene zullen hebben. Tot nu toe zijn de twee Nederlandse afgevaardigden in deze com missie de praeses van de Nederlandse gereformeer de synode ds. A. C. Hofland en ds. J. van der Repst geslaagd in hun missie. Na lange dagen van commis sievergaderingen zou men vandaag komen met een unanieme aanbeveling aan de GOS. Wat de publikaties betreft van prof. dr. H. M. Kuitert wordt voorgesteld het fundamentele tppport van de Nederlandse deputaten „Kerk en Theologie" af te wachten. In de zaak van de afwijkende verzoenings leer van dr. H. Wiersinga hebben de Nederlandse ge reformeerden, aldus het voorstel aan de GOS, de tucht gehandhaafd door Wiersinga's leer te veroordelen. Weliswaar wordt betreurd, dat daarna dr. Wiersinga (studenten)predikant mocht blijven nu in Leiden maar verdere stappen worden door de commissie niet aanbevolen. De laatste harde noot, die de commissie voor interne oecumene deze week nog krijgt te kra ken, is de kwestie van de homofilie. De kerk van Bolivia heeft, nadat de mili tairen het bewind van mevrouw Lidia Gu- eiler ten val hadden gebracht, opgeroepen tot eerbiediging van de rechten van de mens. De aartsbisschop van La Paz, mgr. Jorge Manrique, heeft in een boodschap verklaard, dat de kerk „met smart en grote bezorgdheid" de politieke ontwikkelingen gadesloeg. In de verklaring worden de aanhouding en eenzame opsluiting van talrijke burgers veroordeeld. Om hoe veel mensen het gaat is niet bekend. „Het ontbreken van vrijheid en middelen van voorlichting heeft in het land een klimaat van angst geschapen", aldus de verklaring. „Op dit ogenblik ontbreekt het ons aan af doende informatie over de gebeurtenissen, maar wij hebben de plicht onheuse behandeling aan de kaak te stellen en van degenen die verantwoordelijk zijn te ei sen, dat zij de bevolking groot lijden en beproevingen besparen". In El Salvador heeft mgr. Arturo Rivera y Damas van San Salvador de regering opgeroepen de linkse groe peringen in het land te erkennen, „niet als vijanden die moeten worden geëlimineerd maar als verdedigers van het gezamenlijke welzijn". De regering moet „haar eigen fouten aanvaarden en een eind maken aan haar ongelijke, wrede en blinde onderdrukking". Vorige week hadden verscheidene juntaleden indivi dueel opgeroepen tot onderhandelingen met het revo lutionaire front. Een woordvoerder van het front heeft die voorstellen al van de hand gewezen, omdat de linkse oppositie nooit zal ohderhandelen met „rechtsen en hun militaire steungevers". De katholieke bisschoppenconferentie van Enge land en Wales heeft de Britse regering met klem verzocht „een einde te maken aan de verschrikke lijke escalatie van de nucleaire capaciteit voor het te laat is". Dit verzoek is een reactie op het besluit van de regering om het atomaire wapensysteem uit te breiden. De bisschoppen schrijven, dat het jongste besluit van de Britse regering over het Trident-l-rakettensystëem „verschrikkelijk" dui delijk wijst op de huidige internationale spannin gen, terwijl volgens hen, de hele mensheid om vre de roept. Mgr. Franz Hengsbach, voorzitter van de commissie van Europese bisschoppenconferenties, heeft in een interview met het Franse persbureau AFP de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap opgeroepen nieuwe leden broederlijk in hun midden op te nemen en een nieuwe houding aan te nemen jegens de derde wereld. Wat dit laatste betreft zei hij, dat de betrek kingen niét alleen bepaald zouden mogen worden door economische belangen, maar dat men de landen in ontwikkeling moest zien als partners met dezelfde belangen. De Eg heeft veel tot stand gebracht, maar de nadruk ligt teveel op economische en financiële za ken. „Europa moet zijn ziel hervinden en zich zijn ge meenschappelijke christelijke geest en verleden herin neren", aldus mgr. Hengsbach. De nieuwe regering van Zimbabwe heeft bisschop Donal Lamont uitgenodigd terug te keren naar Zimbabwe. De bisschop werd drie jaar geleden uit gewezen uit het land, dat toen nog Rhodesië heet te. Lamont was bisschop van Umtali en mag dat nu weer worden. De 69-jarige bisschop, die carme- liet is en uit Ierland komt, werd het land uitgezet, omdat hij protesteerde tegen de racistische poli tiek van de regering van lan Smith. De gesuspendeerde Franse aartsbisschop Marcel Le- fèbvre (73) heeft zondag in Montalenghe, in de Noor- ditaliaanse Alpen, een klooster geopend. Verslagge vers en fotografen werden niet toegelaten. Het ge bouw werd twee jaar geleden gekocht van een congre gatie. Aan de theologische faculteit van Boedapest is on langs een student de priesterwijding geweigerd, omdat hij lid was van een basisgemeenschap en andere studenten had overgehaald om ook lid te worden. Basisgemeenschappen komen steeds meer in Hongarije voor, maar zij worden door de kerk om voornamelijk politieke redenen niet erkend. Volgens de „Internationale Informatiedienst" van Kerk in Nood/Oostpriesterhulp hebben vijftien studenten uit Boedapest de Hongaarse bisschop penconferentie verzocht de jongeman toch tot de wijding toe te laten. Het gevolg was, dat de stu dent alsnog werd gewijd. De vijftien studenten echter werden van verdere studie aan de theologi sche faculteit uitgesloten. In de periode van januari tot en met mei 1980 heeft Memisa steun toegezegd aan 174 projecten voor een to taal van 3,2 miljoen gulden: 111 in Afrika voor 2,16 miljoen, 17 in Amerika voor ruim vier ton en 46 in Azië en Oceanië voor bijna zes ton. Deze projecten va riëren van medicijnzendingen tot de bouw en inrich-' ting van ziekenhuizen, klinieken en apotheken. Bo vendien kon Memisa 279 kleinere aanvragen (tot tweeduizend gulden) honoreren. Minister Zimbabwe noemt anglicaan bisschop 'e ongewenst Edgar Etere, ministei* het kabinet van Rol Mugabe in ZimbaL heeft openlijk kritiek verd op de anglicaanse] schop van het diocees 1 honaland, de Engelsfge John P. Burrough en tty, glicaanse deken van S* bury, John Da Costa. Etere heeft de beide bli anglicanen tot „ongewa personen" verklaard en a aangedrongen, dat zij willig" het land zullen i ten. Volgens hem gaatl hier om „twee exponel - van de kolonialisti! staatskerk" en „instrumei van de onderdrukking"™ tegenstelling tot andere ken hebben de anglici niets geleerd van de om\ teling, aldus Etere. Burrough is een van de l bisschoppen van de ook I bia en Malawi omvattf anglicaanse kerkprovT Centraal-Afrika, die hui^ tel hebben in het h Zimbabwe. Bisschop rough heeft de beschuldl gen van minister Etere de hand gewezen als uitir van persoonlijke rancune zei, dat hij in de tijd vaE blanke minderheidsregc van Ian Smith geregeld? de zwarten in Zimbabvff opgekomen. Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het ook zeli in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine i advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna niets. Ook als u wat voordelig op de kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 23.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in een oogopslag kunt u in de laatste kolom zién wat de advertentie gaat kosten .Prijzen zijn excl.4% btw Extra meevallertje! Als u de advertentie op drie achtereenvolgende dagen laat plaatsen, hoeft u maar voor 2 x te betalen. Bij 6 achtereen volgende dagen worden slechts 3 plaatsingen in rekening gebracht. NB. U kunt ons ook bellen. Ons nummer 071-122244 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 3,96 4,95 5,94 6,93 7,92 8,91 9,90 10,89 11,88 12,87 13,86 14,85 15,84 Deze advertentie De rekening sturen naar: Naami _x plaatsen op _Adres_ Postcode- Woonplaats - -Telefoon- brieven onder nummer 2,90 extra) worden afgehaald brieven moeten worden doorgezonden bewijsnummer toezenden 2.40 extra) (aankruisen wa» van toepassing is) Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Leidse Courant, Antwoordnr. 349, 2300 VB Leiden. LEIDSE COURANT Dames, unieke zomeraanbie- ding. Nu bontmantel kopen en 20% korting verdie nen!! Nu eerste keus uit de nieu we collectie. Gratis bewaren en' in de winter pas betalen. Cre- dietservice mogelijk. HET BONTPALEIS, Hoogstraat 153 (voetgangersgebied), Rotter dam-C., tel. 010-143337. Reis geld v. 2 pers. vanuit geh. Ne derland bij aankoop terug. Dames, grijp de kanslll Alléén juli bontmantels tot 25% korting m. garantie. Eerste keuze, voll. kollektie 1980/81. Nu kopen a.s. winter pas betalen. Desgew. zeer soe pele kredietservice. De Bontkoning Hoogstraat 97. Rotterdam-C. Tel. 010-117117. Parkeerterrein direkt t.o. zaak. Bij koop reis geld binnen geh. Ned. v. 2 pers. terug. I KUNST EN ANTIEK LIJSTEN! Restantlijsten tot 50% korting, aluminium wissellijsten in vele kleuren. Art Gallery 1900, Geversstraat 25, Oegst- geest, tel. 071-156444. PacerX 1975, kleur geel. zwart Inter., ra dio, autm., nieuwe banden, ge tint glas, verchroomd imperial, werkelijk i.n.st., 7950.-. Inruil financiering mogelijk. Tel. 071- 411302. Daf 44 Combi 1975, kleur groen, 52.000 km, radio, i.n.st., 2500.-. Tel. 01713-4519. Ford Granada 2.0 L Combi, 1976, eerste eig., Gold met., radio, 65.000 km, vijf- deurs, I.n.st., 6500.-. Finan ciering mogelijk. Tel. 071- 411302. Mazda 616 autm. 1975. wit, zwart vinyl dak, bruin inter., radio. 60.000 km, 2500.-. Tel. 01713-4519. Opel Ascona 16 S 1975, eerste eig., rood, zwart In- ter., prima banden, radio, l.z.g.st., 3650.-. Tel. 071- 411302. Tot 50% KORTING op banden, accu's, uitlaten, schokbrekers, trekhaken. Jansen, Nassaus- traat 2. Bodegraven. Tel. 01726-1.43.61. Daar schijnt de zon! Nog vrij: appartementen in Dassia of Ipsos vertrek op 4 augustus v.a. 799,- p.p. RHODOS Hotel „Metropolitan Capsis" vertrek op 2 augustus halfpens. v.a. 1.199,-pp. Wegens vakantie 28 julit.m. 18 augustus Profiteer nu dus nog van onze honderden restanten Haarlemmerstraat 111 Lelden tel. 123867 Nog enkele plaatsen vrij op onze volverzorgde busreizen^ naar o.a. Valkenburg 8-daagse busreis, vertrek 9 augustu9 399.- Alpirsbach/Zwarte Woud 8-daagse busreis, vertrek 9 augustus v.a. 549.- Bad Wimpfen/Neckardal 8-daagse busreis, vertrek 2 augustus 489.- Rimbach/Beierse Woud 10-daagse busreis, vertrek 6 augustus v.a. 589.- Bled/Joegoslavlë 10-daagse busreis, vertiék 2 en 9 augustus v.a. 649.- Levico, a.h. meer v. Levico/ltalF' 10-daagse busreis, vertrek 13 augustus v.a. 649.- Kandersteg/Zwitserland 10-daagse busreis, vertrek 2 augustus v.a. 759.- Opatija/Adriatische Kust 13-daagse busreis, vertrek 6 augustus v.a. 799.- Prijzen per persoon. Incl. volledige verzorging en excursies (of Uw A.N.R.V.-Reisbureau).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8