'Scherpe kritiek Khomeiny =pp Iraanse regering Onze kinderen geen terroristen Met uw krant naar Parijs Bolivia heeft weinig e verwachten van 190e egering in 155 jaar TAATSGREEP NAAR CHILEENS N ARGENTIJNS MODEL Veel verzet tegen herinvoering van dienst plicht in de VS VV Vaak een slecht gewetenomdatikal vrij ben en zijniet" il Pleidooi voor verbod op walvisvaart Afghaanse president concentreert macht Arabisch diplomaat in Parijs vermoord DWAZE MOEDERS" OP SCHIPHOL: UNA DlTENLAND LEIDSÈ COURANT DINSDAG 22 JULI 1980 PAGINA. 7 ..ijl in zeker twee mijncentra van Bolivia gisteren het verzet ■s en het nieuwe bewind van generaal Luis Garcia Meza voortduurde, rden in de hoofdstad La Paz ongeveer 500 gevangenen in het etbalstadion bijeengebracht, waar zij bewaakt worden door litairen. lor Boliviaanse politici en vakbondsleiders is vanmorgen :roepen tot een internationale blokkade van het land. Velen van zijn in La Paz ondergedoken onder wie presidentskandidaat ü^Javo. vakbonden hebben opgeroepen tot een algemene staking. De ilomatieke vertegenwoordigingen van Bolivia in Parijs en Genève n korte tijd bezet. In Brussel nam de Boliviaanse ambassadeur tslag. In de hoofdstad La Paz werden gisteren barricades opgeroepen om voertuigen van het leger te verhinde ren door de straten te rijden. PAZ De kans dat de drie man sterke junta in slaagt de politieke en economische kwalen Haraan Bolivia sinds mensenheugenis lijdt, te ge- ^aa sen, wordt uiterst klein geacht. Directe aanlei- "arig voor de coup was zoals bekend de verkie- J! gsoverwinning van de linkse, 68-jarige, Hernan *'es Zuazo, die naar alle waarschijnlijkheid op 5 Justus door het congres tot president benoemd I zijn. lgens sommige tellingen heeft Bolivia in de 155 r dat het land onafhankelijk is, 190 verschillen- .regeringen gekend. Wat neerkomt op een ge- ddelde levensduur van 9,8 maanden per rege- g. Sinds 1952 zijn er 18 regeringen geweest arvan negen de macht in handen kregen via militaire staatsgreep. Na de onafhankelijkheid 1825 is de Boliviaanse grondwet zestien maal vangen en vanaf 1966 is er geen president meer benoemd die was gekozen door. het volk. Het is nog nooit voorgekomen dat er verkiezingen zijn gehouden waarbij iedereen zich kon neerleggen en in de afgelopen jaren is de macht nooit op vreedzame wijze in handen gekomen van de op positie. De reden voor het politiek weinig stabiele klimaat van Bolivia moet men zoeken in de economische problemen en de onderling verscheurde politieke groeperingen, die geen van alle bereid zijn een compromis te sluiten. De situatie zou de lachlust opwekken als er niet telkens weer zoveel bloed werd yergoten onder de steeds armer wordende Boliviaanse bevolking, die voor drie kwart uit In dianen bestaat. De nieuwe junta heeft gezegd dat ze een nationale, anti-communistische regering zal vormen, maar tegenstanders hebben onmiddellijk na de staats greep alles in'Stelling gebracht om de nieuwe mili taire leiders ten val te brengen. Als de junta niet door andere regeringen wordt erkend, zal Bolivia waarschijnlijk niet langer de buitenlandse schul den, inmiddels opgelopen tot 8,1 miljard gulden, kunnen aflossen. In een poging de broze democra tie van Bolivia te steunen, hebben internationale organisaties, na de terugkeer van de democratie vorig jaar, financiële hulp verleend ter waarde van 400 miljoen gulden. Na de staatsgreep is de kans niet denkbeeldig dat deze leningen worden stopgezet. Zo hebben de Verenigde Staten hun fi nanciële hulp al gestaakt. Van 1964 tot 1979 is het Boliviaans presidentschap in handen geweest van oudere legerofficieren, ter wijl de jongere officieren tevreden werden gehou den met allerlei voorrechten, zoals belastingvrije invoer en goedkope landtransacties. De Indianen,, werden eveneens rustig gehouden, vooral met hoge subsidies op de eerste levensbehoeften. Volgens een diplomatieke bron in La Paz was de enige reden dat het leger in 1979 besloot de macht over te dragen aan het volk, dat het land aan de rand van een faillisement stond. En het leger wil de daarvoor niet de verantwoordelijkheid dragen. Al maanden gingen in La Paz de geruchten over een ophanden zijnde staatsgreep. Sommige politie ke waarnemers voorspelden dat de coup georgani seerd zou worden naar het voorbeeld van Chili en Argentinië, waar opponenten werden vermoord of verbannen. Afgaande op de werkwijze van de nieuwe junta tot dusver lijkt deze voorspelling re delijk uit te komen. TOM FENTON THE GUARDIAN NEW YORK Op de eerste dag van de dienstplichtregistratie in de Verenigde Staten zijn gisteren tientallen tegenstan ders van de dienstplicht de dienst plicht werd in Amerika na het Vietnam- avontuur niet langer nodig geacht aangehouden. In Boston was er handge meen tussen tegenstanders van de dienstplicht en bouwvakkers, in New York City belemmerden ruim duizend tegenstanders de gang van zaken. De anti-registratiebeweging die hoopt jongeman nen ervan af te houden zich voor de dienstplicht- registratie te melden aan postkantoren in de Vere nigde Staten, ging in andere delen van het land over tot het opricnten van menselijke barricades, het houden van een „stille wake" en zelfs het stoppen van lijm in sloten van postkantoren. De animo om zich te laten registreren was gering. Veel postkantoren meldden dat ze op het punt van registratie weinig te doen hadden gehad. Hoewel de stemmingmakers tegen registratie de eerste sinds vijf jaar erg hun best deden, was er geen sprake van de intensiteit of passie uit de tijd van de oorlog in Vietnam. Nog het meest opvallende incident had plaats in Boston waar bouwvakkers onder het zingen van God bless America een demonstratie van van 150 anti-dienstplichtijveraars verstoorden. In Kansas City in Missouri lieten vier vrouwen zich vastmaken aan een bureau in een postkan toor, maar een aantal jongemannen dat zich kwam inschrijven, stapte gewoon over het viertal heen. EEI ASHINGTON De wakers van de gij aars in de Ameri- anse ambassade te heran hebben vol- 1 ns de vrijgelaten chard Queen bij "*ld m geen poging tot rsenspoeling onder men. Ook de verho- verliepen zonder zware druk werd (geoefend, zo zei hij steren. De 28-jarige ce-consul was een La% If uur lang in het 'isterie van buiten- se zaken in Was- *jHgton om vragen '*tn journalisten over Kin negen maanden vangenschap te antwoorden. Voor- ar en hadden de minis- van buitenlandse :en, Edmund Mus- en enkele honder- ird n medewerkers hem gejuich ontvan- a uin- en een deed met rustige all Vrijgelaten gijzelaar Queen: stem verslag van de omstandigheden in Te heran. Hij zei steeds weer, dat hij slechts voor zichzelf kon spre ken, omdat hij weinig contact met de andere 52 gijzelaars gehad had. De teerste twee of drie maanden was hij samen met andere gijzelaars in een kelder zonder ra men gevangen gehou den. De Amerikanen mochten niet met el kaar spreken. De gijze laars hadden weinig contact met hun bewa kers, Iraanse studenten, van wie er enkelen zeer fanatiek waren. Andere bewakers waren vrien delijker, spraken wel eens met hen en enke len haalden zelfs op verzoek kleding voor de gijzelaars. Maar meestal bleef het be perkt tot het opsluiten van de gijzelaars, het brengen van de maaltij den en het begeleiden naar de toiletten. De eerste weken kregen de gevangenen Iraanse kost, meestal rijst. Later mochten de koks die vroeger in de Ameri kaanse ambassade werkten, weer voor hen gaan koken. Tenslotte gingen ook enkele gijze laars achter het fornuis staan. Richard Queen gelooft niet, dat er één gijzelaar bij is, die er lichamelijk of geestelijk slecht aan toe zou zijn. De brieven van familie en vrienden zijn het belangrijkste, zei hij. Nieuws hoorden zij nauwelijks. „Ik weet niet wat er de laatste negen maanden in de wereld aan de hand ge weest is", aldus Queen. Van da mislukte Ame rikaanse bevrijdingspo ging hebben zij niets ge merkt, zij werden ook niet anders behandeld. Queen gelooft dat de bezetting van de ambas sade een spontane daad was, die niet door de leiding op touw was ge zet. „In het begin was het erg chaotisch". Van daag heeft Queen fami lieleden van de andere 52 gijzelaars ontmoet. „Dikwijls heb ik een slecht geweten, omdat ik vrij ben en zij niet". ïHERAN De Iraanse geestelijke lei- r Khomeiny. heeft gisteren tijdens de |p rste werkzitting van het parlement op- roepen tot een grootscheepse zuivering volledige islamisering van alle Iraanse Wj itituties. Hij leverde scherpe kritiek op t gebrek aan revolutionair gehalte van "^regering, het leger en de Iraanse am- ssades in het buitenland. Khomeiny's ti- 11 was het voorlopige hoogtepunt, van een drie weken weken geleden ingezette campagne van de orthodoxe islamieten de de revolutie te redden. Gisteren zijn tien mensen terechtgesteld, onder wie enige hoge officieren die als sa menzweerders werden aangeduid. Ook werden er weer heroïnehandelaren ter dood gebracht. De leider van het moordcommando tegen Bakhtiar, de 29-jarige Anis Naccache, heeft tegenover de politie verklaard dat hij in opdracht van PLO-leider Arafat had gehandeld. „Arafat heeft me gezegd dat de operatie door de Iraanse autoritei ten was bevolen." Een hoge Iraanse gees telijke, de oud-presidentskandidaat Farsi, die Naccache voor de actie had ontmoet, had zijn plannen goedgekeurd. BRIGHTON De Verenigde Staten en Groot Brittannië hebben bij het begin van de 32ste jaarlijkse vergadering van de Internationale Com missie voor de Walvisvaart in Brighton gepleit voor een wereldwijd verbod op de com merciële walvisvaart. Tijdens de bijeenkomst van de commissie, die in 1946 werd opgericht en waarvan 24 lan den deel uitmaken, zal een voorstel van de VS, Frankrijk en Nederland aan de orde ko men, waarin zo'n totaal verbod wordt bepleit. Vooral Japan en de Sovjet-Unie verzetten zich tegen een verbod op de com merciële walvisvaart. De Ja panse delegatieleider verklaar de dat hij zich zal blijven ver zetten tegen een dergelijke maatregel. Russische vertegen woordigers lieten zich in de zelfde zin uit. NEW DELHI President Babrak Karmal van Afghani stan heeft in vergaande regeringswijzigingen de macht ge centraliseerd en de invloed van het ministerie van binnen landse zaken sterk beknot, zo heeft radio-Kaboel bekendge maakt. De Afghaanse politie arresteerde intussen een twaalftal werkne mers van de nationale luchtvaartmaatschappij „Airiana", naar aanleiding van de verdwijning van de door de regering aange stelde directeur van de maatschappij. De veronderstelling is geuit dat deze, Mohd Nadir, door verzetsstrijders is vermoord. Nadir was pro-Russisch. Onder de wijzigingen die Karmal heeft aangebracht is de op richting van een presidentiële dienst voor het geven van leiding aan en het beter organisereren van het werk van provincies en gemeenten. PARIJS De vroegere vice-premier van de Verenigde Ara bische Republiek, waarin indertijd Egypte ea Syrië samen gingen, Salah Al-Bitar, is gisteren in zijn kantoor in het centrum van Parijs door een onbekende doodgeschoten. Al-Bitar, een van de oprichters van de Baath-partij, leefde sinds 1966 in ballingschap. In Parijs was hij hoofdredacteur van een tijdschrift, dat gekant was tegen de twee stromingen in de Bath- partij, die op het ogenblik respectievelijk in Syrië en Irak aan de macht zijn. De moord is de tweede politieke gewelddaad in Pa rijs in drie dagen. Vrijdag probeerde een moordcommando de vroegere premier van Iran, Bakhtiar, van het leven te beroven. W. -Duitsland mag weer grotere oorlogsschepen bouwen LONDEN De permanente raad van de Westeuropese Unie heeft gisteren in Londen besloten tot een gedeeltelijke opheffing van de beperkingen, die na de tweede wereldoor log aan West-Duitsland waren opgelegd voor het bouwen van oorlogsschepen. De Westduitse marine mag nu bij Duitse wer ven grotere oorlogsbodems bestellen. De WEU heeft vorige maand al in Parijs het politieke besluit genomen tot versoepeling van de voorwaarden van het verdrag van Brussel uit 1954, waarbij West-Duitsland bij de vloot- bouw beperkingen werden opgelegd. Het be langrijkste motief was de wens van SHAPE, het hoofdkwartier van de geallieerde vloot- strijdkrachten in Europa, om de noordflank van de NAVO-defensie op de Atlantische Oceaan te versterken met het oog op de vloot- opbouw van de Sovjet-Unie in dit gebied. Nederland geeft 25 miljoen extra aan Bangladesh DEN HAAG Bangladesh krijgt dit jaar een extra fi nanciële steun van 25 mil joen gulden aangeboden. Dit besluit heeft de Nederlandse regering genomen op grond van de zeer kwetsbare posi tie, waarin Bangladesh zich op dit moment bevindt De uiterst precaire financiële situatie is voor een belangrijk deel te wijten aan de grote droogte, die het land vorig jaar geteisterd heeft. De schenking is bedoeld om te voorkomen dat de uitvoering van hèt tweede vijfjarenplan, dat 1 juli van start is gegaan, in gevaar komt en de positie van de armste bevolkingsgroepen nog verder verslechtert. Nog groter tekort op begroting VS WASHINGTON Het te- kort op de Amerikaanse be groting voor 1980 komt naar schatting uit op een bedrag van 122 miljard gulden, veel meer dan de 73 miljard gul den waarmee in maart nog rekening werd gehouden. Dit staat in het halfjaarlijk se economische overzicht van de Amerikaanse rege ring. President Carter heeft onlangs verklaard te hopen dat de be groting volgend jaar in even wicht zou zijn. Dit jaar moet er in elk geval twintig miljard gulden meer worden uitgege ven dan was voorzien. De ra mingen moesten worden ge wijzigd als gevolg van een „verbazingwekkend diepe re cessie", aldus het rapport. S: nieuw [eiligheids- fsteem voor kerncentrales HINGTON De Ameri- ise Commissie voor de Re- lentering van Kernener- (NRC) komt binnenkort 't de aanbeveling dat alle icentrales in de Verenigde iten worden uitgerust met veiligheidssysteem, dat in it is bij ongelukken de ireactor „te doven". :or Stello, hoofd van de ligheidsdienst van de NRC, 03 ertelde dat dit nieuwe sy- jjg eem de mogelijkheid bezit de actor van de kerncentrales hc op te zetten, zelfs als de con- IQ! ole-apparatuur, waarmee de je uidige centrales zijn uitge est, in het ongerede geraakt, tello gaf toe, dat deze moder- isering van het veilig- „vi eidssysteem voor „miljoenen ïiei ollars" aan kosten met zich wi rengt. ikl et lijkt erop dat de Ameri- i ii aanse NRC besloten heeft het te eiligheidsprobleem rond erncentrales veel krachtiger irti an te pakken sinds een ind ent op 28 juni in de kerncen- 0 ale van Browns Ferry in )bl labama, waar het huidige eiligheidssysteem niet goed 3/>leek te werken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Het is be langrijk dat de Argentijnse „Dwaze moeders van het Plaza de Mayo" naar Kopenhagen kunnen komen om publiekelijk gesteund te worden", zo ver klaarde prinses Irene gisteren in Kopenhagen, waar zij op ei gen gelegenheid de wereldvrou wenconferentie enkele dagen heeft bijgewoond. Volgens haar is het van belang dat de wereld ziet dat de conferentie, die zich ook met wereldproblemen en mensenrechten bezighoudt, de zaak van de „dwaze moeders" steunt. Gisteren waren de twee „dwaze moe- ders", die op doorreis naar Kopenhagen waren, enkele uren op de luchthaven Schiphol. „Onze kinderen zijn geen gu- errillo's of terroristen. Ze hebben nooit een wapen gedragen. Het zijn mensen met idealen", zo spraken de afgevaar digden, mevrouw Renée Epelbaum en mevrouw Elida de Galetti, die op kos ten van Nederland naar de alternatieve vrouwenconferentie Forum hebben kunnen reizen. Sinds de militaire junta van generaal Jorge Videla in 1976 de regering van Isabella Peron verdreef, zijn er officieel zo'n 6.000 mensen'verdwenen. Volgens de twee „dwaze moeders" zijn het er zo'n 15.000 tot 20.000. In 1977 wilde een aantal moeders van vermisten een ver zoekschrift aan Videla overhandigen. De afspraak werd verschoven naar de eerstvolgende donderdag en daarna steeds opnieuw uitgesteld. Sindsdien komen de moeders elke donderdag bijeen op het „Plaza de Mayo", tegeno ver het ministerie van Binnenlandse Zaken om de aandacht te vestigen op Ie vermissing van hun kinderen. Om- jat er de laatste maanden erg hard te gen deze vrouwen wordt opgetreden, vinden deze bijeenkomsten steeds min der plaats. Op de alternatieve wereldvrouwencon ferentie Forum, die parallel loopt met de officiële vrouwenconferentie in Ko penhagen, kwam een aantal groeperin gen, waaronder de Nederlandse stich ting Steun aan Argentijnse Moeders (SAAM), met het voorstel om de „dwa ze moeders" voor te dragen voor de Nobelprijs voor de Vrede. De Neder landse regering, bij monde van minis ter de Koning van ontwikkelingssa menwerking, stelde enkele „moeders" in staat om de conferentie te bezoeken door hun reis te betalen. „Wij gaan naar Kopenhagen omdat we daar steun willen vinden. Wanneer iedereen zou schreeuwen, zou de regering in Argen tinië ons misschien kunnen horen", al dus mevrouw De Galetti. Beide vrou wen verklaarden dat ze het gebaar van de Nederlandse regering beschouwen als een uiting van de sympathie die het Nederlandse volk voor hun strijd voelt. Oorlog „Er is geen aanklacht tegen onze kin deren ingediend. Daarom wordt er ook niet naar gezocht. Zij zijn gewoon ver dwenen". Zo spraken de vrouwen, van wie de een zelf drie kinderen en de an der een dochter en schoonzoon mist. „Wat is het voor een oorlog, waarin geen gewonden zijn, waarin ongewa pende mensen zomaar verdwijnen!" De vrouwen hopen dat veel landen er bij de Argentijnse regering op zullen aan dringen de familieleden van het lot van hun kinderen op de hoogte te brengen. „Geef ze een proces. Veroordeel ze wanneer ze de wet overtreden hebben, maar laat ze niet zo maar verdwijnen". Volgens de vrouwen is de Argentijnse regering zeer bang voor het verlies van zijn prestige. Momenteel bereiden ze zelf een politieke „dialoog" voor in het land. Maar één onderwerp is taboe: de vermisten. „De sympathie van onze landgenoten is erg klein. De kranten schrijven er niet over en de mensen zijn bang om openlijk hun medeleven te betuigen". Daarom zoeken de „moe ders" steun in het buitenland. De No belprijs zou hun zaak bekendheid ge ven. Volgens de voorzitster van de stichting SAAM, mevrouw Liesbe.th den Uyl," was het echter niet nodig de vrouwen naar Kopenhagen te laten ko men: „Ze lopen het gevaar dat er tegen hen of tegen hun kinderen represailles genomen worden". Zelf zijn de „moe ders" niet bevreesd. „We zoeken slechts solidariteit. Wij willen antwoord op de vraag waar onze kinderen zijn! Want wij lijden omdat onze kinderen lijden!". Mini-trips naar Parijs. Opnieuw stelt uw krant u in de gele^ genheid een weekeinde in de Franse hoofdstad door te brengen. Daartoe is van vrijdag 29 tot en met zondag 31 augustus 1950 een uitgebreid programma samengesteld, waardoor men een ruime indruk kan krijgen van de licht stad. U gaat een avondje uit in de vermaarde Folies Bergères. Voorts staats een excursie naar het paleis van Napoleon in Fontainebleau op het programma, alsmede bezoeken aan het nieuwe Centre Pompidou, de Notre Dame en de Place du Tertre in het charmante Montmartre. Een lichtjestoer geeft een goed beeld van Parijs-bij-avond. Gelogeerd wordt in het Sofra Motel Relais des Chartreux, waar twee keer wordt overnacht. Daar worden ook de een voudige, maar goede maaltijden geserveerd, alsmede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor eigen rekening. Drie dagen Parijs voor 185 per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag éénpersoonskamer 30. Mi nimum aantal deelnemers: 40. De Maaskant-touringcars vertrekken vrijdag 29 augustus 1980 's morgens om negen uur vanuit Den Haag (Centraal Station) en om half tien uit Rotterdam (Coolsingel). Bij vol doende belangstelling wordt deze tour herhaald in de weekeinden 5 t/m 7. september en 12 t/m 14 september 1980. Inlichtingen en boekingen (na 9 uur 's morgens en niet op zaterdag) uitsluitend telefonisch bij Sijthoff Pers Reisorga nisatie Den Haag tel. 070-635918.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7