Komt Joop nu naar de „Rip" of niet? e De gehaktbal wint langzaam terrein in Voorschoten Tijdelijke standplaats naast Leids Molenmuseum ZAT ZO' EN ÏN EEN WIP 70 UffiR 0P| -JOOP VLUG Hugo Ekker overklast door Clements EN wijs xse kinderen brengen vakantie ;ior in Hazerswoude en Koudekerk Jan Enthoven aan kop in 350 cc klasse ^D/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 22 JULI 1980 PAGINA 5 NA DERDE GEHAKTBAL-KAMPIOENSCHAP Wellicht tot grote vreugde van de plaatselijke middenstand geniet de gehaktbal tegenwoordig in Voorschoten weer enig aanzien. Het tafelattribuut dat het de laatste jaren met de status van eetbare vleespulp op een speciaal daarvoor uitgekozen woensdag moest doen, is door een redelijk elitair Voorschotens gezelschap uitgeroepen tot culinair hoogstandje. „Wat is nou een gehaktbal in dit land", vindt Jelle Pijpers als onbetwist lid van het promotieteam. „Gewoon goorlapperij 'uit de muur' of goedkoop vlees op woensdag. Ik zie al voor me hoe dat gaat: balletje draaien, peper en zout erbij, beetje paneermeel, in de pan en kledder...op het bord. Nee, de mensen zouden eens moeten weten wat je allemaal met gehakt kunt doen. Drie jaar geleden kwam de Neerlandicus Pijpers (33) met Annemarie van der Pol op het idee om jaarlijks een open kampioenschap voor de gehaktbal te houden. Er werd een plaats van. handeling gevonden, een bereidwillige jury en niet te vergeten; een handjevol kandidaten. Criteria vormden smaak, kleur en vorm. Een voorlopig reglement moest het aanbieden van de wedstrijdballen in de juiste banen leiden. „Het is eigenlijk volkomen idioot begonnen en daarna eigenlijk elk jaar serieuzer geworden. Nu zou ik kunnen zeggen; het is ongeveer half idioot. Het wedstrijd reglement wordt ieder jaar wel strenger. Vorig jaar bijvoorbeeld is de helft van de jury doodziek afgevoerd na het eten van sinaasappel gehaktballen. Dat zou nu nooit meer kunnen gebeuren", aldus de dit jaar onttroonde gehaktballen-kampioen. Dit jaar keurde de onpartijdige jury in totaal 68 gehaktballen die volgens reglement zonder jus of saus in aluminiumfolie werden opgediend door zes finalisten. Om de smaak een beetje te neutraliseren werd er tussendoor salade geserveerd. De eerste prijs ging naar Annemarie van der Pol- Schrofer, terwijl de noten creatie van Bertus Verheij uit Voorburg het moest doen met een laatste plaats. De gemiddelde gehaktbal bevatte ruim 20 ingrediënten. De ex- kampioen had twee uur nodig om zijn inzending te vervaardigen. „De truc zit echt niet altijd in het vlees. De meeste mensen denken dat ze een kampioensbal van ossehaas moeten maken, maar dat wordt juist heel droog en korrelig als je er ingrediënten aan toe gaat voegen. Dit jaar heeft een gehaktbal gewonnen die bestond uit dubbelgedraaid lamsgehakt. Het is ook onverstandig om knoflook te gebruiken, gewoon omdat dat nogal overheerst. Ikzelf gebruik bijvoorbeeld weer wel sambal waar knoflook inzit. Je moet het een beetje in je vingers hebben, ik maak elke keer weer andere gehaktballen. Er wordt ook eigenlijk niet met recepten gewerkt". Na een nederlaag die hij dit weekeinde moest verwerken, zet Jelle Piioers definitief een Op zijn omwegen door stad en land komt Ton Rieters graag ménsen tegen. En dat doet hij ook, zij het dan 'dat 'dé schrijver van Langs Omwegen zijn werkterrein tijdelijk naar het'zonovergoten Denemarken heelt verplaatst. Teneinde als uit zendkracht bereikbaar te zijn voor tips, rest mij slechts zijn geduldige telefoon. Het nummer is nog'steeds'071 - 122244, toestel 22^ TkIDS DOOR ED OLIVIER punt achter zijn culinaire deelname aan de gehaktballen kampioenschappen. Pijpers heeft besloten om zich in de toekomst meer op de organisatie toe te gaan leggen. Voor volgend jaar zit er een nationaal kampioenschap in de pen. En als hij zwaar getafeld heeft, droomt Jelle wel eens van een Europees Kampioenschap. Bijvoorbeeld in 1982 in het kader van de lustrumviering van de Voorschotense gehaktbal en natuurlijk ook een beetje de 700-jarige claim van Voorschoten op door Floris de Vijfde welwillend afgestane marktrechten. Jie zich afvraagt hoe et staat met de opvang onwagenbewoners in Leidse regio, moet iaar eens op het )rkeerterrein bij Molen e Valk gaan kijken, inds enige dagen heeft It terrein een beetje het krakter gekregen van )n dependance van het eidse Ponwagencentrum. iet centrum op de grens iet Warmond is rervol, terwijl de door 6 provincie gewenste "centralisatie niet zo lot verloopt dat er de ïrste vijf jaar een erbetering te ?rwachten valt. Het ïaliseren van kleinere ampjes lijkt in Zuid plland in ieder geval in zaak van lange woonwagenfamilies uit Arnhem die voor familiebezoek een weekje in Leiden zijn, hebben met medeweten van de Leidse autoriteiten voorlopig een standplaats ingenomen bij het molenmuseum. Maar dan wel verstoken van adem te worden. Twee gas, licht, water en sanitaire voorzieningen. De politie heeft aangekondigd de zaak enige tijd 'oogluikend' te willen aanzien. Dat lijkt een redelijke zaak, zeker zolang de rijks- en provinciale overheid het intergemeentelijke knoeiwerk 'oogluikend' aanzien. Op familiebezoek in Leiden. Naast het molenmuseum De Valk werd een voorlopige, oogluikend toegestane tijdelijke standplaats gevonden. ?heen Oudhd 630 d4 at „A ondeii ?derlal imte i 'oor. tullen I te li jf dwona i. Eni{ t getto naar •en anj jg" agrnid i de C aait r een I bij ik tvele Oudhi rnene* i was Rijpwetering nog optimistisch: Joop in een wip op de Rip... Wakkere gemeentebestuurders van Alkemade die ook de scepter zwaaien in het kerkdorp Rijpwetering, hebben dezer dagen getracht de gevoelens die in Alkemade leven ten aanzien van 'hun Joop' te verwoorden in een telegram aan de tourwinnaar en één soortgelijke gelukwens aan zijn ouders in Rijpwetering. Naar verluid is het geschrift de wielervedette in zijn Franse woonplaats Germigny- l'Eveque in goede orde overhandigd. Zo zie je maar; iedereen pikt zijn graantje mee. En dat allemaal in afwachting van het moment dat.de Leeuw van Rijpwetering met een grijns van oor tot oor zijn opwachting komt maken in het dorp waar ooit zijn wieg heeft gestaan. Het gemeentebestuur van Alkemade feliciteert je alvast van harte met het behalen van dit fantastisch resultaat in de Tour de France. Stop. We hebben je verrichtingen met trots gadegeslagen. Stop. Hopen je binnenkort hier persoonlijk geluk te kunnen wensen. Stop...." Was getekend; het gemeentebestuur van Alkemade. Intussen is het ijlings uit de grond gestampte ontvangstcomité de wanhoop nabij, want Joop Zoetemelk die woensdag naar Rijpwetering zou komen, heeft bij het maken van die afspraak zijn agenda wat al te luchtig doorgebladerd. Volgens contract zit hij overmorgen in het Belgische Beer waai nog 'ne course op het programma staat En dan is er ook nog de 'Acht van Chaam'. „Ja, en contractbreuk plegen dat kan niet, ik ben tenslotte geen amateur meer", zo lichtte de Tourwinnaar het slechte nieuws gistermorgen toe per telefoon Nou, daar zitten ze dan in Rijpwetering. De uitnodigingen zijn de deur uit, de broodjes zijn al gesmeerd, er is een boot gehuurd voor een rondvaart door de vaarten van Rijpwetering, de fanfare staat te trappelen van ongeduld, de slingers zijn opgehangen en ruim 50 politiemannen staan paraat in het dorp waar meestal agent Bouma in z'n eentje de openbare orde moet handhaven. Er is een wegen- en parkeerplan vervaardigd, want er worden volgens hele voorzichtige schattingen een kleine 10.000 belangstellenden verwacht. 'Dit is een ramp', zo luidde gisteren een voorzichtige reactie van een van de organisatoren. Paniek onder de Rijpweteringse gelederen. Koortsachtige telefonische onderhandelingen met Joop Zoetemelk'kan je donderdag of zaterdag O, hoe laat Ja, dat is o.k. We proberen het wel te regelen. Wat zeg je Ja, dat komt wel in orde. Tot ziens dan maar. O ja, ennekusjes van Van Agt snd ba •d me i de toll in van lijk si e keu] der Vc ierkon it". WRSWOUDE/KOUDE- i geenl AAN DEN RIJN it om xdagavond 24 juli om- id HazB zes uur arriveert bij ubgebouw van de Ha- WERBudse tafeltennisvere- J Avanti het gezel van veertig jongens lisjes uit de.Noordierse EGOM Uit de etala- n juwelier Dijkgraaf ie Hillegomse Hoofd- is vanmorgen om- half vijf voor twin- iile aan sieraden ges to- ►e daders zijn op nog ende wijze met de buit -ht. De afrlers> vermoedelijk twee gmade0- gooiden twee trot- ïn te fb d°°r de etalageruit, luto vi de ruit bevindt zich tan gasbek maar de dieven ;rd ofocb kans om door de phensiVan het traliewerk vijf -jarige* e" enkele gouden >en ne>den met een verkoop- itslagé van twintigduizend varinfi weg te grissen. Het i. Hij ,an de zaak, een sirene, het Door bet lawaai van vijs. he werden de buurtbe- wakker. stad Belfast De jongelui, twintig rooms-katholieken en evenzoveel protestanten, zullen in genoemde lokali teit kennismaken met de ou derparen uit Hazerswoude en^ Koudekerk aan den Rijn, bij wie zij tot de veertiende augustus een 'thuis' zullen vinden. Het drie weken durende ver blijf van de jongens en meisjes uit de protestantse wijk Tiger Bay uit Belfast en het rooms- katholieke kwartier New Lod ge is niet een vakantie zonder meer. Het gaat er eerst en vooral om dat ze moeten leren en ervaren dat de leeftijdgeno ten uit 'het andere kamp' ook gewone mensen zijn. Dat je met hen kunt leven, zonder hen met stenen te bekogelen. Of erger- Met een begeleidingsteam van zes personen (drie r.k., drie protestants) komt het jonge volk uit Belfast donderdag om 17.15 uur op de nationale luchthaven Schiphol aan. Bij deze leiders, van wie er enkele in de wijken Tiger Bay en New Lodge onder de jeugd werkzaam zijn, is Cathryn Hall. Bij de leden van de Ha- zeiswouds/ Koudekerkse werkgroep HUlp Noord-Ier- land (HUNI) geen onbekende, want zij was in de zomer van 1978 en in december van het afgelopen jaar ook in Hazers woude, toen daar kinderen uit Belfast voor een paar Weken op vakantie waren. Chris de Groot, Elly Vergeer en Harro Madern vormen te zamen met de zes Noordieren de dagelijkse leiding bij de uit voering van het programma. Want behalve op zondag, wan neer verwacht wordt dat de gastouders ter kerke gaan met hun pleegkinderen (telkens twee, ook een rk en een pro testants) en de rest van de dag met hen doorbrengen, is er op elke dag wel een of meer acti viteiten" geprogrammeerd. De dag na aankomst worden de kinderen uit Ulster bijvoor beeld bezig gehouden met een vossenjacht, een spelletjespro gramma en een discofestijn. Zaterdag 26 juli wordt er op het complex van Hazerswoud- se Boys gesport en wordt de Amerikaanse speelfilm "M.A.S.H." vertoond. Op maandag 28 juli worden de jonge Noordieren in het ge meentehuis te Hazerswoude door het gemeentebestuur ont haald, is er een puzzelspeur tocht en kunnen de jongens en meisjes hun creativiteit bot vieren. Dinsdag 29 juli weet vogelpark Avifauna de gasten uit Belfast in haar omgeving en staat opnieuw een disco feest gepland. Midgetgolf, pony rijden, zwemmen en een strandwandeling vormen op woensdag 30 juli de program mapunten. Bowling, hand- en voetbal en een creativiteits- avond zullen de éénendertigste juli 'vullen'. hazerswoude en Koudekerk zijn gereed voor de ontvangst van de jongelui die in Belfast dagelijks worden geconfron teerd met de burger/godsdien stoorlog. Een bedrag van f 45.000.- is middels acties en giften voorhanden om het ver blijf van hen te financieren. Op papier heeft de werkgroep HUNI alles klaar. Het is voor hen en voor de leden van de commissies die met de diverse facetten van de vakantie van de jongelui uit de Noordierse hoofdstad verband houden (voeding, huisvesting, finan ciën, programma, publiciteit), te hopep dat het gestelde doel wordt bewaarheid: dat de jon ge katholieken en protestanten uit Belfast meer begrip voor elkaar gaan tonen. SASSENHEIM De Sassenheimse motorcoureur Jan Ent hoven werd afgelopen weekeinde in België eerste in de der de race voor het Nederlands kampioenschap in de 350 cc klasse. Na drie ritten voert Enthoven de ranglijst aan. In de 500 cc klasse eindigde Enthoven als derde. Zondag volgt op het circuit van Zandvoort de vierde wedstrijd in 350 cc klasse die meetelt voor het Nederlands kampioenschap. Jan Enthoven zal ook daar starten. Voor de nationale titel wor den in totaal acht races verreden. De vijf beste prestaties zijn van belang voor de eindklassering. TUDENS STORMACHTIGBADGASTENTOERNOOI VOORDWIJK AAN ZEE Het internationale Badgasten- toernooi is moeizaam van start gegaan. Gelukkig heeft de wedstrijdleiding afgelopen weekeinde al voor het officië le begin van het toernooi een aantal partijen tussen de buien door laten spelen, want gisteren kwam het er nauwe lijks van. Het was weliswaar droog, maar in de eerste par tijen bleek, dat iedere half hoog geslagen bal door de wind weer op eigen helft werd teruggeblazen. De wind maak te het spelen echt onmogelijk, iets wat in de jaarlijkse toer- nooienreeksen nog niet vaak is voorgekomen. Pas om half vijf ging de storm wat liggen en konden de eer ste SDelers het gravel betreden. Bij de heren in A strijden 64 spelers om acht plaatsen in het hoofdtoernooi, dat woensdag zal beginnen. Van de acht ge plaatste spelers in dit qualifi- catie A-toernooi vielen er gis- teiën al drie uit. Sakomandi en Brisco kwamen eenvoudig niet opdagen, terwijl de als tweede geplaatste Australiër Begley door Stephan v. Erven werd uitgerangeerd. Het re gende overigens walk- overs in het A-toernooi gisteren. Een onbetrouwbare categorie spe lers deze A-mensen. Hugo Ek ker, favoriet in B, werd in A met maar liefst 6—3, 6—0 aan de kant gezet door Clements. De in de nadagen van zijn ten niscarrière verkerende Nick Fleury kwam net te kort tegen Novelo (6—7, 6—4, 4—6). Het dames A-toernooi vangt vandaag aan. In het herenen kelspel B moesten drie spelers uit de Leidse regio in actie ko men tegen een Duitse „bad gast". Marinus Brooshooft won, beheerst tennissend, met 63, 64 van Van Thiel. Bub v.d. Zee leverde een goede prestatie door Irmler, die ook in A van de partij is, met 7—6, 61 te kloppen. Har Meyer kwam niet tot winst. Met 63, 64 ging hij ten onder tegen Rasch. Jan Theunissen en Jaap Uittenbogaard vochten een spannend, maar ook on vriendelijk duel uit Zondaga vond had Theunissen de eerste ronde met 76 in zijn voor deel beslist, maar bij de voort zetting gisteren was hij aan merkelijk minder op dreef. Uittenbogaard leek op een vlotte zege af te stevenen, maar bij 61, 41 kwam Theunissen toch nog terug. Pas op 97 kon Uittenbogaard de steeds feller wordende strijd beslissen, maar een handje schudden na de wed strijd kon er bij hem niet van af. In het dubbelspel gooit Har Meyer met Philip v.d. Kwast wel hoge ogen. Alleen hoeft hij er niet voor te spelen. Via twee walk-overs bereikten ze al op de eerste wedstrijddag de kwart-finale. In C speelde de Duister Kannebley zich als eerste bij de laatste zestien via een 62, 6—4 zege op Tromp.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5