Alphens gif onderzoek nog niet afgerond Veertiende Dag van het Paard99 op Duindigt Cees Kroon is 9bezeten van Hazerswoude Alphense politie schiet na wilde achtervolging Beperkte parkeer ruimte Vrijspraak voor Alphenaar REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 22 JULI 1980 PAGII OP „ZEER KORTE TERMIJN" GESPREK TUSSEN GEMEENTE ALPHEN, PROVINCIALE WATERSTAAT EN VOLKSGEZONDHEID ALPHEN AAN DEN RIJN No? steeds worstelt de gemeente Alphen met het che misch afval-probleem. Nadat overduidelijk was aangetoond dat er geen chemisch afval is gestort in de grond van de Alphense vuil stortplaats in de Coupépolder en de rook rond vermeende omkoperij van met toezicht belaste ambtenaren is opgetrokken, is wel degelijk gif gevonden in net terrein van een boer aan de West Kanaal weg. Landbouwer De Lange had hiervan eind mei melding ge daan. Op zijn mededeling dat zo'n acht jaar geleden ongeveer veertig vaten in zijn grond waren be graven, werd door gemeente- en provinciale waterstaat een onderzoek ingesteld. Begin deze maand werden tijdens een onderzoek op zijn land enkele vergane vaten chemisch afval ge vonden. In het laboratorium bleken deze vaten wel degelijk chemisch gif te bevatten. Gezien de plaats waar deze zich thans (nog) bevinden, be staat er voor zover men op dit moment kan overzien, geen gevaar voor de volksgezondheid of het milieu. Althans, zo luidde een eerste con clusie. Tevens werd vorige week een diepgaand onderzoek in het vooruitzicht gesteld van het gehele terrein van de boer. Desgevraagd deelt provinciale waterstaat mede, dat dit onderzoek nog niet is afgerond. Echter zal er wel op zeer korte termijn een vergadering worden belegd tussen de gemeente Alphen, pro vinciale waterstaat en de dienst volksgezond heid. Woordvoerder de heer Brandt van provin ciale waterstaat wilde in dit stadium nog niet mededelen, welke agendapunten besproken zul len worden. Het op handen zijnde gesprek wiist er echter wel op, dat men danig met het chemisch (ge vaarlijke) afval in de maag zit. Ook mag de con clusie worden getrokken, dat er in de grond van landbouwer De Lange inderdaad veertig rijn „opgeborgen". Ook dit kon men hangj het onderzoek nog niet bevestigen. De he Lange echter is zeker van de juistheid va beweringen. Ook had De Lange in een stadium beweerd, dat de gemeente hiervan degelijk afwist Iets dat ten stelligste wordtl kend door het college van burgemeester en i houders. Ook ontkend wordt dat de firma j terveldt en Jannes de Vos het gif daar hebben gedeponeerd. WASSENAAR Het paard staat de laatste tijd volop in de belang stelling. Met de Haagse en Scheveningse paar dendagen nog vers in het geheugen wordt op dit moment de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor de veertiende „Dag van het Paard". Het evene ment wordt op morgen gehouden op de welbe kende renbaan voor edele viervoeters „Duindigt". Hoogte punt is volgens de orga nisator, de stichting Ne derlandse Draf- en Ren sport, het „concours tweespannen Friezen", waaraan tien combina ties meedoen. Het num mer wordt uitgevoerd in originele Friese sje zen, de bemanning ge kleed in Friese kleder dracht. Maar ook de de monstratie vier- en vijf spannen wordt aange merkt als zeer attrac tief. In tegenstelling tot de ge- bruikelijke aanwezigheid van ranke, slanke maar vooral snelle paarden op Duindigt, krijgen ook de beduidend omvangrijkere trekpaarden nu eens de gelegenheid te to nen wat zij kunnen. De ko- De organisatoren van de veertiende „Dag van het Paard" op Duindigt verwachten zo'n tien vijftiendui zend paardenlief hebbers. In verband met de waterover last op de weilanden die als parkeerruim ten worden gebruikt verzoekt de Wasse- naarse politie de be zoekers zoveel mo gelijk gebruik te maken van het o- penbare vervoer. lossen verschijnen, onder lei ding van de heer A. Brooy- mans uit het Zeeuwse Oud- Vossemeer, met zeventien aanspanningen. Getracht wordt met deze paarden een tienspan te formeren. Alle in Nederland gevestigde stam boeken sturen voor het ge bruikelijke rassendefilé een afvaardiging, bestaande uit een hengst en drie merries. Voor het eerst wordt ook een groep Lippizaners in het de- filé opgenomen. Een leuk kijkspel belooft het programmaonderdeel „sprint van mens tegen paard" te worden. Hiervoor is een aan tal atleten uitgenodigd, dat het moet opnemen tegen paarden van verschillende rassen. De sprint wordt ge houden over vijftig meter. De atleten zijn Ruben Eckhorst uit Maassluis van de A.V. „Rotterdam" met een per soonlijk record over 100 me ter van 10,8 seconden, Henk Macnack (10,6 sec.), Mike Bienfais (10.8 sec.) beiden van de A.V. „Haarlem", Hans Verroen (10,9 sec.) van V. en L.T.C. uit Den Haag en Mark van der Krogt (10,6 sec.) van de Atletiekvereniging Ilion uit Zoetermeer. Tot hun vier voetige tegenstanders beho ren een Fries paard, een Shetlander, een W.P.N.- paard, een volbloed en een rijpony. Verder zijn er ponyrennen en is er weer het traditionele barrière-springen. Voor dat laatste onderdeel hebben zich topruiters laten inschrijven, onder wie de Nederlandse kampioen Piet Raaymakers met het paard Eurotex. Ook voor wat betreft de draf- en rensport wordt het nodige geboden. Belangrijkste prij zen die bij deze onderdelen kunnen worden gewonnen zijn de „Baron van Heem stra-beker" voor een wed strijd over 2600 meter en de „Engelse Volbloed-prijs" voor een race over 3200 me- Friese sjezen: morgen weer op Duindigt tijdens de „Dag van het Paard". Hazerswoudse kweker mag pomp houden DEN HAAG Het was een strafrechterlijke zaak waarin een 40-jarige kweker uit Ha- zerswoude was betrokken bij de Haagse politierechter, maar het bleek ook wel een ci viele kwestie te zijn. De officier hield het op een diefstal en eiste 250 gulden boete en teruggaaf van een waterpomp, waar de hele kwestie om draaide. De poli tierechter zag onvoldoende be wijs voor de diefstal en sprak verdachte vrij. Verdachte had zijn vroegere kwekerij verkocht maar zou daarbij hebben bedongen dat hij de beschikking hield over de waterpomp die hij voor zijn aangrenzend bedrijf nodig had. Maar er rezen moeilijkheden en de koper sloot de kraan af. Daarop haalde de kweker de pomp weg en dat betrof dan de diefstal. Ma&r de rechter moest er op wijzen dat kennelijk bij de verkoop bij de notaris niet de kwestie van de pomp was ge regeld en geen duidelijke af spraken waren gemaakt, zodat ae rechter het oogmerk tot toeëigenen van de pomp niet aangetoond vond en tot vrij spraak concludeerde. DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse po litierechter eiste tegen een 27- jarige verdachte uit Alphen aan den Rijn wegens verduis tering van een auto, welke hij in huurkoop had, 2.500 gulden boete en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. De politierechter zag evenwel on voldoende bewijs in deze af faire en sprak verdachte vrij. Het was een ingewikkelde ge schiedenis en betrof een auto ter waarde van 40.000 gulden, welke voor een opgerichte B.V., waarin verdachte was betrokken, zou zijn aange kocht. Na betaling van de eer ste termijn bleek verdachte de auto te hebben verkocht én de opbrengst was in de B.V. ge stort In het geheel kwam ook nog de aankoop van een Jagu ar ter sprake. Ook om andere redenen zat verdachte in de problemen en de officier constateerde dat verdachte teveel hooi op zijn vork had genomen en onver antwoorde activiteiten ont plooid. De verdediger zag juridische problemen en wees erop dat verdachte door de gebeurtenis sen failliet is gegaan. Hij zou alles ook niet zo goed hebben begrepen en de werkelijke da der zit in Engeland. Er was geen sprake van huurkoop en pleiter concludeerde tot vrij spraak, waartoe de rechter be sloot Cees Kroon: unieke collectie. AMATEUR -HISTORICUS WEET ALLES VAN ZUN WOONPLAATS lot HAZERSWOUDE Al meer dan twintig jaar houdt de Hazerswoude- naar Cees Kroon zich intensief bezig met de historie van ,*ijn" dorp. In al die jaren bouwde hij een unieke col lectie foto's, documenten en boeken op die allemaal te maken hebben met bet dorp waarvan Cees zegt dat hij er nooit vandaan zou willen. Hij kent Hazerswoude dat volgend jaar haar zevenhonderdjarig bestaan gaat vieren als zijn eigen broekzak. Op hun beurt kennen alle inwoners van bet dorp ook Kroonal vele malen werden hem schenkingen gedaan. Het meeste daarvan is keurig gerubri ceerd en opgeborgen terug te vinden op de zolder van zijn woning aan de Rubenslaan en vanuit dit „magazijn" werkt hij ieder jaar gedurende de wintermaanden aan een tentoonstel ling. Sinds enige jaren is de 35-jarige Cees Kroon namelijk ook conservator van de plaatselijke Oudheidkamer aan de Dorpsstraat Kroon is „bezeten" van Hazerswoude, zoals hij het zelf uitdrukt. Alles wat maar iets te maken heeft met de historie van deze plaats wil ik voor mijn archief hebben. Óf het nu foto's of documenten zijn, voorwerpen of boeken waarin de naam Hazerswoude een keer voorkomt, dat behoort dan in mijn archief. Ik heb sinds mijn trouwen enige jaren in Lei den gewoond, noodgedwongen, maar ik was blij dat ik terug kon naar Hazers woude", vertelt de amateur-historicus, die voor een belangrijk deel van zijn hobby ook zijn beroep wist te makenhij werkt in een Leids boekenantiquariaat. Cees Kroon publiceerde in de loop der jaren diverse boeken over het wel en wee van Hazerswoude in vroeger dagen. Onlangs verscheen Uit de geschiedenis van Hazerswoude", een fraai uitgegeven boekwerk met vele illustraties. Het be handelt in een populaire en prettig lees bare stijl allerlei aspecten uit het verle den van Hazerswoude, dat toen zeven eeuwen geleden in 1281 te boek stond als „Haduartswoude". Ook over de histo rie van die tijd doet Kroon in zijn recen te publicatie een boekje open. Hoewel vrij kostbaar is de helft van de oplage al verkocht „Ik ben niet bang dat het boek niet zal lopen", zegt Kroon. „Het is nu eenmaal zo dat de mensen toch graag wat meer willen weten over het verle den van de plaats waar ze wonen en daar hebben sommigen best wat meer geld voor over. Bovendien houden de mensen van veel illustraties en in dit nieuwe boek zijn die ruim voorhanden". Achterop het boek wordt al gezinspeeld op een mogelijk vervolg op dit stand aardwerk over Hazerswoude. Kroon wacht er niet op of daar wel een markt voor is. Hij is al druk aan het schrij ven Het is de bedoeling dat er in het tweede deel verhaald zal worden over onder andere het onderwijs en het verenigingsleven, die tot nu toe buiten beschouwing bleven. Overigens schrijft Kroon niet alleen voor zichzelf. Er wordt ook wel eens een beroep gedaan op zijn grondige kennis van het verle den. Zo schreef hij enkele jaren geleden een historische reeks in een plaatselijk blad, bijdragen voor gidsen voor kerke lijke genootschappen en werd hem van gemeentewege meerdere malen ge vraagd om ideeën voor straatnamen. Hazerswoude- 700 Cees Kroon mag dus zo langzamerhand wel een autoriteit worden genoemd als het gaat om de plaatselijke geschiedenis. Vandaar ook, dat hij deel uitmaakt van een werkgroep die de viering van het zevenhonderdjarig bestaan in de zomer van 1981 voorbereidt. „Die verjaardag moet groots gevierd worden. Tenslotte is het niet niks als een dorp al zo oud is. En waarom zouden we het niet vieren? Mijn aandeel? Het wordt weer een boek Dat zal handelen over klederdrachten in Hazerswoude. Niet alleen de bekende Rijnlandse kle derdracht komt aan de orde, maar ook de kleding die de mensen droegen bij het uitoefenen van hun werk, dus de slager, de bakker en de melkboer in hun speci fieke kledij", zegt de Hazerswoudena Veel foto's die in het jubileumboek len worden afgedrukt zijn nooit een gepubliceerd en Kroon kennende zul de Hazerswoudenaren van hem in kader van het zevende eeuwfeest het dorp weer een expositie verwacht Museum Sinds enige jaren is Kroon de beheen conservator van de plaatselijke Oudht kamer, gevestigd in een uit 1630 di rende woning aan de Dorpsstraat „A vankei ijk was het museum on dei bracht in de toren van de Nederla Hervormde kerk, maar die ruimte i daar helemaal niet geschikt voor. was er veel te vochtig en de spullen ik er had staan hadden er veel te lij vari de weersinvloeden. Noodgedwon moest ik de toren weer verlaten. Em jaren later kon de gemeente dit gebo huren. Eigenlijk nóg te klein, maar schien dat ik er ooit nog eens een ar, gedeelte van het huis bij krijg", Cees Kroon, die iedere zaterdagmid steevast van twee tot vijf uur in cle C heidkamer suppoostdiensten draait „Ik streef er naar om ieder jaar een dere expositie te houden, waarbij ik zoveel mogelijk inhaak op actuele beurtenissen. Dit jaar staat de Oudh kamer in het teken van de Gernenex die binnen afzienbare tijd ingrijptQ véranderd zal worden, omdat deze die Hazerswoude-dorp als het wart^^ tweeën snijdt een gevaarlijk pun\ geworden. Zoveel mogelijk zaken het~" achterhaald en in een begeleidend ba je beschreven.tl* Cees Kroon wist zelfs het bord met*- tarieven voor het passeren van de toll tot omstreeks 1930 aan het begin van Gemeneweg bij de Hoge Rijndijk stig- op te sporen. „Het hing in de keuf\_ van het huis Ter Wadding onder Vc schoten, tegenwoordig het onderkon van de Provinciale Waterstaat". VKRS een bewijs dat voor Cees Kroon geeni A te hoog gaat wanneer het gaat om rd; vinden van oude zaken over oud Haze z> woude Dbg HANS VAN DER WERBud Jsje INBREKER RUDT MET AUTO OP POLITIEMAN IN ALPHEN AAN DEN RIJN De 23-jarige automobilist A. W. uit Amsterdam is na een wilde achtervolging door de Alphense politie aangehouden op de afslag Hoogmade van Rijksweg 4. Behalve het negeren van stoptekens trachtte de Am sterdammer een politieman omver te rijden, waarna door de politie schoten wer den gelost op de auto. De man bleek in een gestolen wagen te rijden en had bo vendien 75 sloffen sigaretten bij zich die hij kort tevoren had gestolen in een super markt in Woubrugge. De man bevindt zich in voorlo pige hechtenis. De surveillerende Alphense politie wilde polshoogte nemen toen de verdachte met hoge snelheid door de gemeente reed. Noch het geven van stoptekens of het voeren van optische en geluidssignalen eens extra op, de politie kreeg kon de Amsterdammer bewe- nog meer argwaan en zette de gen om zijn auto tot stilstand achtervolging in. De wilde te brengen. Integendeel, de tour voerde de wagens door man voerde de snelheid nog een aantal gemeenten in de ADVERTENTIE NORITtbeW»'^n^pLmS^fod^ Rijnstreek; bijvoorbeeld Wou brugge, Hoogmade, Roelofa- rendsveen werden door hen met grote snelheid doorkruist. Door de duisternis en het slechte weer was het voor de politieauto niet mogelijk om de man op de tweebaansweg in te halen, mede door het feit dat de man snelheden bereikte van 135 kilometer per uur. Uiteindelijk schoot de vluchte ling bij Hoogmade Rijksweg 4 op, richting Amsterdam. Op de rijksweg had de politieauto de ruimte en de Amsterdammer werd ingehaald en tot stoppen gedwongen. De jongeman bracht zijn voertuig tot stil stand en een politieman stapte uit om naar nem toe te gaan. Op dat moment gaf de ver dachte echter vol gas en de po litieman kon zich ternauwer nood van de aanslag op zijn le ven redden door zeer snel in zijn politieauto te duiken. Het portier van de politieauto werd hierbij door de, na ach teraf bleek, gestolen wagen ge raakt. De Amsterdammer keerde op de Rijksweg en reed als een 'spookrijder' tegen de verplichte rijrichting in we derom naar afslag Hoogmade. De politieman sprong uit de auto en loste een waarschu wingsschot Daar dit eveneens niet hielp werden er enkele schoten op de wagen van de Amsterdammer gelost; het mocht niet baten, de auto was iht. reeds te ver weg. De afi^rs rijksweg 4 bij Hoogmadeh* versperd door een teps schietende dienstauto vi de Rijkspolitie. De man galmei gewonnen en werd o^oci 'bracht naar het AlphensiVar tiebureau. De 23-jarige!s sterdammer was toen ne'dei dagen geleden ontslagé v het Huis van Bewaring Wl eerdere vergrijpen. Hij Jra*> bovendien niet in het bt- E rijn Van een rijbewijs. ne

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4