<3owta/nt Rotterdam in alarm door gebroken supertanker Stakingsgolf in Polen breidt zich uit |Fi Meubelfabriek Eïr Oisterwijjk 0 Lestella &v. BOTSING OP RODE PLEIN 'OUTEN BIJ LOSSING WAARSCHIJNLIJK OORZAAK Met Joop inde prijzen toonaangevend in eiken Nederland mag in i1981 weer op haring vissen ^rsdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas ÏI:. ft,*®1, BTW) 0.52 per^mm. Telefoontjes 0 29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) lenten: kwartaal 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 22 juli 1980, 70e jaargang no. 21713 Tv- sene Tv-serie „Dé Sullivans" om 20.27 uur op Ned. II en om 21.40 uur documentaire „Le ven op aarde". I Op Ned. II om 19.30 uur „Paul Stookey in concert" en om 20.00 uur documentaire „Apen en na-apen". Warmer en zonnig Zonnig en hogere temperatu ren tot omstreeks 19 graden. Matige zuidenwesten tot zui denwind. Morgen zon: 5.45 - 21.43. Schev. hoogw.: 12.24. Laagw.: 7.41 en 20.20. theekrente euw omlaag ^^lilRDAM - Na de ABN en de nil Sank hebben ook andere hy- tverschaffers besloten hun ta- net ingang van vandaag te i. De Postgiro en Rijkspost- ik verlagen met ingang van de hypotheekrente zowel indbetalingen als voor half- tlingen met 0,3 pet. voor gewone hypotheken met waal'jkse betalingen wordt nu 10,5 leurstjoor tophypotheken 10,7 pet. De ettemioor gewone hypotheken met Wijkse betalingen wordt 10,7 pet- as gewi tophypotheken io,9 pet. ad he^tland-Utrecht Hypotheekbank Nu de basisrente met 0,2 pet. de :arriei er m eii di irop aag li Aanval op nep - firma's door thuiswerk DEN HAAG De consumentenorga nisatie Konsumenten Kontakt heeft van een aantal „nep-thuiswerkfirma's" geëist dat zij hun werkzaamheden sta ken. Het gaat om firma's en 'nstellin- gen die per advertentie thuiswerk aan bieden, een borgsom of inschrijfgeld la ten betalen en dan niets meer van zich laten horen. Het regent op het ogenblik klachten van mensen die op zulke mis leidende advertenties reageerden. Een van de door KK aangeschreven firma's heeft al laten weten niet te zullen stop pen. Advocaten van KK bereiden nu een kort geding voor. Volgens KK zit ten achter de bewuste firma's drie per sonen die als „oude bekenden in de branche" mogen worden beschouwd. Late melding PEKING Chinese kranten hebben van morgen melding ge maakt van een ernstig ongeluk met een boor eiland voor de Chinese kust, dat op25 no vember 1979 aan 72 personen het leven heeft gekost. Slechts twee mensen hebben de ramp over leefd. Het eiland zou bij het verslepen zijn ge zonken. Eerder deze maand was geen enkele functionaris in Peking gereid de geruchten over het ongeluk te be vestigen. Twee jongetjes van vijfling naar huis LEIDEN Twee jongetjes van de op 8 mei in het Academisch Ziekenhuis Leiden geboren vijf ling, hebben vandaag het AZL mogen verlaten. De twee andere jongetjes van het zo uitgebreide Leidse gezin Heuer - het vijfde jongetje overleed twee weken na de geboorte - zijn „ter aanster king" op de kinderafdeling van het ziekenhuis gebleven. Binnen enkele weken zullen ook zij zich naar huis mogen begeven. Khomeiny voortaan op postzegels Iran TEHERAN „Als gebaar van dank baarheid van het Iraanse volk jegen zijn geestelijke en revolutionaire lei der" zullen alle Iraanse postzegels voortaan de beeltenis van ayatollah Khomeiny dragen. Het Iraanse ministerie voor poste rijen heeft dit gisteren bekendge maakt. Voor de revolutie in Iran droegen alle postzegels de beeltenis van de sjah. Nadien werden zij ver vangen door revolutionaire taferelen en bekende religieuze of nationale persoonlijkheden. Tour de France te voet PARIJS Precies een etmaal na dat Joop Zoetemelk als winnaar van de Tour de France in Parijs over de eindstreep kwam, arriveer de de laatste deelnemer aan de meet op de Champs Elysées. Het voornaamste verschil tussen de Ne derlandse tourwinnaar en deze 26- jarige student, Herve Aüclair, is, dat de laatste het, 3.500 kilometer lange Tour-traject in 70 etappes te voet heeft afgelegd. Hij werd, op de fiets, begeleid door zijn verloofde. Aanvankelijk waren de twee van plan te voet naar Moskou te gaan, maar de Russische autoriteiten ver strekten geen visa. s. De doorgezakte Concentration", die vanmorgen vroeg in de Rotterdamse haven olie verloor |r,ve|OTTERDAM Fouten bij de lossing» zijn er zeer li. ocfaarschijnlijk de oorzaak van geweest dat vannacht dagè1 Rotterdam de supertanker „Energy Concentration" an hrijwel in tweeën is gebroken. In het schip, dat een je raadvermogen heeft van 215.000 ton, bevindt zich nog agnJ 11.000 ton ruwe olie. In tegenstelling tot wat men at is, ;rder dacht is er betrekkelijk weinig olie wegge ld iroomd, namelijk vijftig ton. Desondanks waren er, ze'hcooral uit Vlaardingen, veel klachten over stankover- en it ist. I Po: ns he Rotterdamse havenautoriteiten aren ibben de gehele zevende Petroleum- Zo iven (ongeveer drie kilometer ten wel esten van Rozenburg) afgesloten met I jaarn oliescherm. Tot twaalf uur van- jhtend heeft men zich bezig gehou- en ben met het meten van eventuele gas- Stoppncentraties, met het oog op explosie- evaar. Ook hoopt men op deze wijze Dnde weten te komen hoe het schip ver- de >r gelost kan worden. „Dat is onze :orcl «te zorg," aldus een woordvoerder aat) p» Mobil Oil, waar het schip lag afge- el vgeerd. Hij noemde het een groot geluk van de rederij Golden Peak Maritime veroorzaakten toen spanningen V „waartegen het sterkste staal niet be- f stand is," aldus de woordvoerder. De - - tanker ligt met het middenstuk naar boven geknikt (een hoek van 150 a 160 graden) in de haven, waarbij voor- en achterschip op de bodem rusten. Vol gens de havendienst is de weggevloei de olie afkomstig uit gebroken leidin gen. Alle ruimen zouden nog intact zijn. De «Energy Concentration", die voer onder Liberiaanse vlag, is eigendom S eePt er geen brand was uitgebroken. I boet scheepvaartverkeer ter plaatse is de middels wel normaal, eot et ongeluk gebeurde omstreeks pvart voor twee in de nacht. Volgens r ggetuigen veroorzaakte het scheuren n de u het 326 meter lange schip een hels )eter i buitengewoon angstwekkend la- echt aai. Daardoor raakte de bemanning Ipen paniek en probeerde zo snel moge- i de k op de wal te komen. De „Energy i de incentration" had 43 koppen aan 1 dopord, allen Chinezen. Een man rong overboord, maar kon vrij spoe- at ikg weer worden opgevist. Een ander mer manningslid is met ademhalingspro- L Ik emen in het ziekenhuis opgenomen. boi ïn woordvoerder van Bureau Veri- s, de internationale classificatiemaat- happij, dat het schip heeft geclassifi- een erd, zei begrepen te hebben dat de lime'n aan de voorkant van de tanker (heel waren geleegd, terwijl de ach- cols rste ruimen nog practisch vol waren, opwaartse druk aan de voorzijde en 'o '1 wegzinken van het achterschip Agencies Ltd. in Hongkong, die in Ja panse handen is. Het vervoerde 140.000 ton ruwe olie in opdracht van de Belgische oliemaatschappij FINA. Volgens Veritas, dat al „zijn" schepen jaarlijks inspecteert, verkeerde de tan ker in goede staat. Het schip, gebouwd bij Kawasaki in Japan, was tien jaar in de vaart, wat voor een mammoettan ker niet bijzonder lang is. De levens duur van dit soort schepen bedraagt normaliter zestien a achttien jaar. De verantwoordelijkheid voor het los sen berustte bij de (Chinese) gezag voerder van de „Energy Concentra tion". Men neemt echter aan dat hij deze taak,, zoals vrijwel altijd gebeurt, had gedelegeerd aan de eerste stuur man. Door een soortgelijk ongeval met een Franse tanker in Zuid-Ierland, in januari 1979, kwamen ongeveer vijftig mensen om het leven, zowel beman ningsleden als havenarbeiders. (Zie verder pagina 9) een oplichter met een af g verhaal van Neder- Hi i toeristen in Spanje en t b geld „leent"... Nederlandse „thuis- '•bedrijven het in het WARSCHAU In de Poolse hoofdstad Warschau hebben gisteren vrachtwagenchauffeurs gestaakt voor hogere lo nen, zo heeft het staatspersbureau meegedeeld. Uit kringen van dissidenten is vernomen dat de zaterdag begonnen sta king van metaalarbeiders in zuidelijk Polen voortduurt. Deze staking is de eerste actie voor loonsverhoging in het geïndustrialiseerde zuiden van het land. De stakingsgolf in Polen begon nadat op 1 juli een forse verho ging van de vleesprijzen was afgekondigd. De Poolse regering is de stakers tot nu toe uiterst welwillend tegemoet getreden. Bij voedselrellen in 1956 en 1970 kwam het tot ernstige onlusten. In Lublin, waar vandaag 36 jaar geleden het communistische regi me werd geproclameerd, zijn chauffeurs en spoorwegpersoneel na forse salaristoezeggingen weer aan het werk gegaan. Ruim drie weken Tour de Fran ce zitten erop. We hebben het peloton gevolgd door de regen van Noord-Frankrijk, over de hoogste toppen van de Alpen tot aan die glorieuze zondag 20 juli op de Champs Elyseés in Parijs. Joop Zoetemelk werd daar door tienduizenden sup porters binnengehaald als de nieuwe Nederlandse sportheld en opvolger van Ard en Kees- sie. Minister-president Van Agt noemde hem zelfs de Neder landse Napoleon. Het einde van het grote wieler spektakel in Frankrijk betekent tevens het einde van onze Tourprijsvraag, die zich even als de Tour in een zeer grote belangstelling mocht verheu gen. Vandaag kan de balans worden opgemaakt en zijn de winnaars van de hoofdprijzen bekend. Een deelnemer had tien punten en dat was het hoogste aantal dat gehaald werd. Voor de tweede prijs kwamen meer deelnemers in aanmerking en zodoende be sliste het antwoord op de extra vraag: Wat is de totaaltijd van de winnaar van de Tour de France?" Zoals bekend ontvangt iedere deelnemer een dezer dagen een spel kaarten en een Bin nenhof-paspoort. De winnaars, die nader bericht krijgen over het in ontvangst nemen van hun prijzen, zijn: 1ste prijs: Weekend Parijs voor twee personen Gerard van der Hoeven, Noordbuurt8eweg 40A, 2381 EV, Zoeterwoude 2e prijs: Racefiets 3e prijs: Albatros Binnenwater sportvisuitrusting Fred Verlaan, Prinsestraat 61, 2411 TP Bodegraven. C.G. Kerkvliet, Zonnegaarde 54, 2381 LP Zoeterwoude 5e prijs: Albatros „Daiwa" Mi- nispincombinatie P. van der Klauw, Zevenge sternte 1, 2163 AK Li88e. Hans van Goozen, Europlant soen 43, 2355 AS Hoogmade J.J.M. Borst, Oud-Adesestraat 31, 2375 XB, Rijpwetering 9e prijs: Digital Quartz horloge P. Kraan, Bruijnlaan 51, 2355 BK Hoogmade. 10e prijs: Portable radio Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. MOSKOU Verscheidene westerse journalisten en foto grafen zijn gisteren in botsing gekomen met de Russische po litie toen een Italiaan op het Rode Plein een demonstratie hield voor de rechten van ho moseksuelen. De 32-jarige Italiaan Vincenzo Francone had zichzelf vastge ketend aan een hek midden op het Rode Plein. Politie in bur ger greep onmiddellijk in en er ontstond tumult toen wes terse journalisten foto's wilden maken van de geketende Ita liaan. De journalisten, van wie er een volgens eigen zeggen geslagen was, werden kort na hun aanhouding weer vrijgela ten. De Italiaan, die ook al in Teheran demonstreerde voor de rechten van de homoseksu elen, zit nog steeds vast. Oplichter doet zielig op campings AMSTERDAM Op cam pings in Italië en Spanje waar veel Nederlanders verblijven opereert al enkele maanden de Amsterdamse oplichter R.G.S., die naar schatting duizenden guldens van zijn landgenoten heeft afgetroggeld. Hij hangt het verhaal op dat zijn auto is leeggeroofd en dat hij zonder geld en papieren zit. Hij praat honderd gulden los zodat hij terug kan. Hij geeft een vals adres en telefoonnummer op, en het kenteken van zijn auto, die ook niet van hem blijkt te zijn. Geld weg dus. MINISTER BRAKS: LUXEMBURG De Neder landse minister van land bouw en visserij, ir. Braks, rekent er op dat Nederland volgend jaar weer haring mag vangen in de Noordzee. Ir. Braks zei dit gisteren in Luxemburg, waar de minis ters van visserij van de EG- lidstaten bijeen waren. Volgens de Nederlandse be windsman'zal er volgend jaar ongeveer 100.000 ton haring mogen worden gevangen. Hiervan zal Nederland 10 tot 12,5 procent krijgen toegewe zen, aldus de minister. In Luxemburg werd verder de dit jaar te vangen hoeveelheid vis verdeeld. Als resultaat hiervan mag Nederland dit jaar 54.080 ton schol vangen. Voor tong bestaat een maxi mum van 12.550 ton, die voor meer dan 90 procent in de Noordzee mag worden gevan gen. In de enveloppen zat ook wel eens iets anders dan oplossingen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1