Eerste goud voor westen Poloploeg 'mist' tegen Hongarije numerieke meerderheid Op Conny van Bentum en Eefting na zwemt Nederland in achterhoede Ad Paulen een jaar langer voorzitter IAAF Asar jan jureert turnende zoon Alleen Geert Bakk^ heeft de win in de zeilen •S WOEDENDE BARBARA KRAUSE NOG SNELLER SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 22 JULI 1980 PAGINA van het kruisrak (Van onze verslaggever) MOSKOU Ad Paulen blijft nog minstens een jaar voorzitter van de Internationale Atletiek Unie (IAAF). Het IAAF-congres besloot gisteren met 224 tegen 140 stemmen het nemen van de belangrijkste beslissingen een jaar op te schorten. Van 4 tot 6 sep tember zal volgend jaar in Eome een buitengewoon congres worden belegd. In de Italiaanse hoofdstad worden dan de wedstrijden om de wereldbe ker gehouden. Als kandidaat om Paulen op te volgen staat de Italiaan Ebolo op de lijst. Naast deze verkiezingen zijn ook de belang rijkste beslissingen over het aanzien van de amateurstatus tot volgend jaar uitge steld. Bovendien worden dè reglements wijzigingen en nog twee hete politieke hangijzers naar Rome verschoven, na melijk de kwestie Taiwan en het ver zoek van Israël niet meer tot Azië maar tot Europa te worden gerekend. MOêKOU - De turnwedstrijden in Mos kou hebben voor een novum gezorgd. Bij de verplichte oefenstof voor de heren maakte de 21-jarige Armeniër Eduard Asaijan deel uit van de favoriete Russi sche ploeg. Zijn vader Albert, winnaar van de gouden medaille op de ringen in Rome (1960) en twee jaar geleden nog trainer van de Nederlandse turnploeg, was tegelijkertijd in dezelfde hal als jurylid aanwezig bij het nummer paard- voltigeren. MOSKOU Op papier leek het pure waanzin te durven tornen aan de su prematie van Hongarije als waterpo- lonatie. Maar toch, Nederland had na afloop van het duel danig moeite om de nederlaag (5-3) te accepteren. Maar er werden geen verontschuldigingen aangevoerd. Het verUes werd aan ei gen feilen geweten, wat niet weg neemt dat het uitzicht op de finale poule er niet beter op geworden is. Hongarije is een grootmacht op waterpo- logebied. De-Magyaren veroverden zes keer de Olympische titel: in 1932, 1936, 1952, 1956, 1964 en 1976. Ook in Moskou behoren zij tot de favorieten. Het gelijk spel (6-6) op de eerste dag van het polo- toernooi was daarom een streep door de rekening. Coach Degso Gyarmati had van de Roemenen én van Nederland willen winnen om in de laatste wedstrijd tegen de Grieken met de tweede garni tuur te komen. Dat ging dus niet door, reden waarom, op enkele minuten na, de eerste opstelling tegen Nederland in het water lag met de opdracht een zo groot mogelijke voorsprong te nerrten. Dat luk te maar ten dele, want Nederland .verde digde goed en Ruud Misdorp, aan wie bondscoach Ivo Trumbic opnieuw de voorkeur had gegeven boven Wouly de Bie, maakte vrijwel geen fouten. Aanvallend ging er echter veel mis. Ne- FRANS VAN DE MESPEL derland schoot slecht en te weinig, liet kansen liggen en buitte zelfs vier keer een numerieke meerderheid niet uit. Zelfs werd twee keer in een dergelijk geval tegen gescoord. Het is daarom te begrijpen dat in de discussies na afloop menigmaal het woordje „als" viel. Hongarije ging zeker niet tot het uiterste nadat het eenmaal een geruststellende voorsprong had genomen. Het maakte nuttig gebruik van zijn fysieke kracht, strooide wat overtredingen in het spel als het moest en gaf het initiatief geen moment uit handen. Hans van Zeeland klagend: „Onze zwemsnelheid was veel beter dan de dag tevoren tegen de Grieken maar-af en toe kreeg ik de indruk dat ik tegen beton botste". En Tonny Buunk, met zijn ruim honderd kilogram in de buurt van de Hongaarse zwaargewichten komend: „Het was een beetje vervelend dat zij veel meer mochten dan wij. Ik ben half gewurgd". Een verwijt aan de arbitrage is echter niet op zijn plaats want zes keer werd een Hongaar uit het water ge stuurd en uit die situaties sproten slechts twee doelpunten voort. Imponerend Nederland geloofde volop in zijn kansen en leek in het eerste kwart nog gelijk te krijgen ook. Doelman Molnar, die sinds mensenheugenis in het Hongaarse doel ligt, had uitstekende reddingen nodig om schoten van Van Belkum te stoppen. Ook in het verdere verloop speelde Mol nar een imponerende partij. Toch moest hij Nieuwenhuizen de openingstreffer toestaan, maar de Nederlandse vreugde was van korte duur. Farago, ooit de beste waterpolospeler ter wereld ge noemd, lokte Misdorp uit zijn doel en scoorde met een listige achterwaartse be weging. Met een Hongaar op de kant leek Nederland opnieuw op voorsprong te komen, maar Van Zeeland trof de lat, Farago counterend niet: 2-1. In de volgende periode kreeg Nederland al de genadeslag. Hongarije liep door Csapo en Horkai uit naar 4-1 en Neder land kon alleen maar toekijken want Buunk, die op de midvoorplaats zo be weeglijk was als de rots van Gibraltar, had weinig in te brengen tegen Czivos. In het derde kwart had eindelijk Lande- weerd met een stuitschot succes, maar Gerondas hield de Nederlanders voor dat zij zich geen illusies moesten maken. Met een man meer scoorde hij 5-2. Er leek een grote nederlaag in het ver schiet, maar de Magyaren vonden het goed zo. Zij stonden zelfs toe dat Buunk de stand een draaglijker aanzien gaf. Ondertussen staat Oranje wel voor de taak vandaag van Roemenië te winnen, dat gisteren met 6-4 Griekenland ver sloeg. Bij winst op de Roemenen gaat Nederland met Hongarije naar de finale poule.' De stand is: 1. Hongarije 2 1 103 11-9 2. Roemenie 2 1 1 0 3 12-10 3. Nederland 2 10 12 11-12 4. Griekenland 2 0 0 2 0 11-14 Hongaarse aanval. Farago probeert te schieten, Nieuwenhuizen tracht dat te voorkomen en doelman -MiSr dorp heft de handen al afwerend omhoog. Groep B In groep B is de kwalificatie van wereld kampioen Italië voor de finalepoule hoogst twijfelachtig. Na de nederlaag te gen de Sovjet Unie in de openingswed strijd werd gisteren 4-4 gespeeld tegen Zweden. Indien Italië de laatste wed strijd tegen Spanje verliest of gelijk speelt, is het uitgeschakeld.In deze groep won Rusland met 4-3 van Spanje, waar door de stand is: 1. Sovjet Unie 2 2 0 0 4 12-9 2. Spanje 2 1 0 1 2 10- 7 3. Italië 2 0 111 10-12 4. Zweden 2 0 111 7-11 Groep C 1. J.Slavie 2 1 1 0 3 15- 8 2. Cuba 2 110 3 12-10 3. Australië 2 1 0 1 2 13-11 4. Bulgarije 2 0 0 2 0 7-18 TALLINN De Nederlandse zei dt zijn gisteren in de baal voor Tal >n de Olympische regatta matig be ni nen. Slechts in twee van de zes tydt sen mochten de resultaten hoo vend worden genoemd. Alleen raan Geert Bakker (tweede in dak lingklasse) en Willem van ltot Meijer (vierde in de Tornado) mde] ten tevreden terugkijken op de ite strijden, die veel tijd in beslag na^ig door een te flauwe wind (2—4 mdt per seconde). De anderen kwame niet aan te pas. Ook de gebroe^al Vollebregt niet De favorieten intie- Flying-Dutchmanklasse, die de t>ns voorgaande jaren eerste werden e i hetzelfde water in de Baltische re. ta, reikten niet verder dan de achjt- plaats. „Laat die ouwe maar schuiven", ploegleider Ben Staartjes toen hij hac its hoord, dat Geert Bakker (59) als e< r i het bovendewindse baken had ger rei „Vooral bii lichte wind heeft hij er r hele goeie kijk op". Lange tijd bleef 1 c_ ker met zijn „Cadans" eerste. Hij v aai echter voortdurend op de voet gev bui li- (met als bemanning zijn zoon Stevei Dick Coster) slechts zeven secor J J voorsprong op zijn achtervolger. „We sloten het laatste stuk verdedigend te ren", aldus Geert Bakker, die tens door de Deen Jensen werd geklopt. „We hebben gewoon slecht gevan was alles wat Sjoerd Vollebregt kw*. wilde over de teleurstellende ach ff plaats in het vijftien boten tellende i Flying Dutchman. Bij de eerste boei de tweeling zevende om in het eei 'H ruimschootse rak een plaatsje op schuiven. Dat bleek echter het hi ïn 'P haalbare. In het volgende rak warer Vollebregts al weer gezakt tot de nejrïE de plaats. „Het tweetal diende na af**" protesten in tegen de Deense broers Ier en de Brazilianen Conrad en K mann wegens onregelmatigheden bi ronden van een boei. De Möllers m ten in het laatste kruisrak een speet 1 laire sprong van de negende naar de ste plaats, maar werden 's avonds g kwalificeerd. De jury besloot ook acht Finnjollei Iers uit te sluiten. Bij hen was de naar, de Griek Ilias Hadjipavlis Hongaar Istvan Rujak, die als derde digde. De vier bij de baan aanwe juryleden, onder wie de Einhovei Klaas Schat, hadden schommelen pompen geconstateerd. Door het eei ander schoof Mark Neeleman plaatsen op naar de vijfde positie. Zo blij was Bengt Baron met zijn goud en het doorbreken van de Russische-Oostduitse medaille coalitie. MOSKOU Bengt Baron heeft op de tweede dag van de Spelen een wig ge dreven in de Russische-Oostduitse al liantie om de verdeling van de me dailles. De Zweed verraste de Oosteu- ropese grootmachten door in het zwemtournooi de hoofdprijs op de 100 meter rugslag op te eisen. Zijn zege betekende tegelijkertijd de eerste gou den medaille voor een westerse natie. De zege van Baron voorkwam de algehe le Russische suprematie bij het heren- zwemmen. Sergei Kopliakov had de 200 meter vrij slag, bij afwezigheid van de Amerikanen geen moeite zijn naam in gouden letters in de Olympische boeken te laten bijschrijven. Bij de dames speelt Oost-Duitsland de eerste, tweede en meestal ook de derde viool. Op de 100 meter vrije slag zeker. Barbare Krause stelde haar wereldre cord van zondag (54.98) scherper door in de finale 54.79 af te laten drukken. Zij werd gevolgd door twee landgenoten, Caren Metschuck en Ines Diers. Op de 200 meter vlinderslag was Andrea Pol lack een fractie te'traag op opnieuw alle medailles in Oostduitse handen te spe len. Michelle Ford, de snelste in de se ries, veroverde brons voor Australië. Goud en zilver waren natuurlijk voor de Oostduitse zwemsters; voor Ines Geis- sler, die met l/100e seconde verschil Sy- bille Schönrock voor bleef. Conny van Bentum en Fred EEfting hielden aan hun Olympische optreden een oorkonde over. Van Bentum werd op de 100 vrij vijfde, Eefting op de 100 rug zesde. Wilma van Velsen, Peter Drost en Cees-Jan Winkel, werden on danks de absentie van sterke zwemna- ties, in de series kansloos uitgeschakeld. Relatief de beste Nederlandse prestatie van de dag kwam op naam van Albert Boonstra. Hij zwom op de 100 meter schoolslag een nationaal record. Niet alleen het zwemmen leverde wereldrecords op. Bij het gewichtheffen verbeterde de Cubaan Nunez twee wereldrecords in het bantamgewicht: trekken en tweekamp. Bij het schieten voegde de Hongaar Vargas op het onder deel klein kaliber geweer (liggend, 50 meter) zijn naam toe aan de lijst van zes wereldrecordhouders door 599 treffers te plaatsen. Chris van Velzen schoot niet al te scherp. Hij eindigde als 44e van de 56 deelnemers. De zesde gouden medaille op de tweede dag ging naar Irini Kalini- na uit de Sovjet-Unie. Zij veroverde ver reweg de meeste punten met haar spron gen van de drie meterplank. De Nederlandse prestaties waren over het algemeen niet al te opwekkend. Be halve het snelzwemmen schoot het wa- terpolöteam tegen Hongarije duidelijk tekort (3-5), werden de roeisters naar de herkansingen verwezen en behaalden de zeilers in Tallinn op de eerste dag van de zeilregatta matige klasseringen in vrij wel alle klasse. Alleen Geert Bakker sprong er uit. Hij eindigde in de Soling- klasse op de tweede plaats. FRANS VAN DE MESPEL MOSKOU - Weer Barbara Krause. Op de tweede avond van het Olympisch zwemtoernooi was zij veruit de sterk ste op het koninginnenummer, de 100 meter vrije slag. Om haar suprematie en tegelijk het ongelijk van de Oost duitse trainers te bewijzen, legde zij opnieuw al haar irritatie in een razen de sprint en dat leverde haar voor de tweede keer binnen 24 uur een wereld record op. De inkt in de recordboeken waarmee 54.98 in de series was opgete kend, was nog niet droog of zij kwam in de finale tot de ongelooflijke tijd van 54.79. De woede van Barbara Krause betrof het feit dat zij zondag als vrije slagzwemster was gepasseerd voor de wisselslag- esta fette. De trainers zetten de vier meisjes in die bij de selectiewedstrijden in Oost Duitsland het snelst waren geweest, maar Krause dacht op grond van haar wereldrecord die plaats te kunnen clai men. De trainers gaven echter de voor keur aan Caren Metschuk en dat scheel de Krause een gouden medaille. Zondag zwom zij de 100 meter in 54.98 en keek daarna zeer uitdagend naar haar trainer. Gisteren legde de 21-jarige de weg leggen. Zij weerde zich evenwel goed en dat leverde een vijfde plaats op in 57.63. Tot nu toe heeft de DDR bij de dames alle zwemnummers gewonnen want ook de 200 meter vlinderdslag, waarop ooit Ada Kok Olympisch goud won, ging naar Oost-Duitsland. Ines Geissler ver overde het goud voor haar landgenote Sybille Schönrock. De Australische Mi chelle Ford, die in de series de snelste tijd had gemaakt, hield vrij verrassend Andrea Pollack van het brons af. Er was in de finale geen baan beschikbaar voor Wilma van Velsen. Zij sneuvelde zeer royaal met een tijd van 2.21.81 in de se rie. In de finale 100 meter rugslag heeft Fred Eefting geen rol van betekenis kunnen spelen Zijn 57.95 was goed voor een zes de plaats. Toch leverde deze wedstrijd een levensgrote verrassing op. Niet de torenhoge Russische favoriet Viktor Koeznetsov eiste het goud op maar de buiten eigen land volslagen onbekende Zweed Bengt Baron. Hij achterhaalde op de tweede vijftig meter de Russische tan dem, gevormd door Koeznetsov en Dol - gov, en sloeg zijn hand ruim 0.4 seconde eerder tegen de bassinrand dan Koeznet sov. Baron is de grote verrassing tot op he den. Hij heeft, met uitzondering van de wedstrijd om de FINA-cup, aan nog geen enkele internationale wedstrijd deelge nomen, maar dat bleek dus geen handi cap te zijn. Al blij Albert Boonstra kreeg op de 100 meter schoolslag een troostprijs. De aanstaande arts kwam niet verder dan de series. Maar zijn 1.06.47 betekende een verbete- Conny van Bentum haalde de finale 100 m. vrije slag, werd daarin vijfde en kijkt (achteraan) naar Barbara Krause die zegevierend de hand heft na winst en een wereldrecord. sergeant bij de Volkspolizei er nog een schepje bovenop en dat werd dus 54.79. Het was overigens een schitterend ge zicht de drie Oostduitse meisjes Krause, Metschuk en Diers op de centrale banen naar de finish te zien stomen. De verge lijking van een vlootshow met begelei dingsschepen drong zich op. De jonge Nederlandse Conny van Bentum kon ae Oostduitsen natuurlijk geen strobreed in Dit is niet de Hulk maar de Bi zwemmer Duncan Goodhew [jg zich concentreert op zijn race pai de 100 m. schoolslag. ring van zijn eigen Nederlands ret dat sinds juni op 1.06.51 stond. En d mee is de Nederlandse zwemkolonie, zich maar zwak presenteert, al blij. gens plan, zou men bijna zeggen, o leefden de Nederlandse vertegenwoo gers op de 200 meter vrije slag ooi hun series niet. Peter Drost finisht! 1.55.41 en Cees-Jan Winkel was 1.56^48 ruim een seconde langzai Daarmee werden beiden op afstand de finale gehouden en ook zij kun zich richten op de estafette. Hoe snel op de vrije slag tegenwooi wordt gezwommen, liet ae Rus Ko WO! kov zien, die 1.49.81 liet afdruk taai Daarmee kwam hij aardig in de b 'e f van het wereldrecord van de Ameri) Gaines (41.49.16) maar de beste EuP wa se- nen Olympische tijd tot du Wm (1.50.29 van de Amerikaan Fufltag moest er wel aan geloven. DDR-zw Pres mer Woithe leidde na 100 meter (53 «ar maar had zijn krachten niet goed 1 1 deeld. Daardoor waren de andere pl ®P sen op het erepodium voor de Rus 1 wei lov (1.50.76) en de Australiër Bre (1.51.60).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10