TlRiissische feministen ^Sovjet-Unie uitgezet liegtuigkaapster Leila haled dook na tien jaar eer in Kopenhagen op Stakingen in Polen nog niet ten einde I Europa wacht nieuwe stroom Zuidamerikaanse politieke vluchtelingen Meest preutse Franse stad strijdt voor behoud antiek bordeel Turkse oud-premier Erim vermoord 'AGI ïjtlTENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 21 JULI 1980 PAGINA 7 SUNDAY TIMES: RUSSEN ZITTEN ACHTER GEWELD {NEN Drie Russische vrouwen, die het ste feministische blad in de Sovjet-Unie lichtten, zijn in Wenen aangekomen na- i ze door de autoriteiten hun land waren eezet. De drie zijn verbannen na de publi- lie, vorige week, van de derde editie van n a ondergrondse tijdschrift „Vrouwen en pland". In deze editie stond een verkla- g afgedrukt, waarin de Russische vrou- p werden opgeroepen hun echtgenoten en ins over te halen nog liever naar de ge- igenis te gaan dan te vechten in Afghani- tbozn. ij zijn hier slechts met onze hoofden en onze :n gekomen," zo zeiden twee van de vrou- tegen verslaggevers bij aankomst in We als verklaring voor het feit, dat ze op korte lijn en met weinig bezittingen hadden moe- vertrekken. Ze onderstreepten dat ze geen v" linistes zijn in de strikt-Westerse zin van het ird. Irie feministes zijn Tatjana Mamonova, Tat- bloew jana Goritsjeva en Natalja Nalatsjoskaja. Mamo nova kwam in Wenen aan met haar echtgenoot Gennadi en haar zoontje Sillip (4), Nalatsjoskaja had haar negenjarige zoon Vaija bij zich. Vrienden in de Sovjet-Unie zeiden dat me vrouw Mamonova nog geen twee weken terug de waarschuwing had gekregen dat zij flink zou worden gestraft, tenzij ze vrijwillig de Sovjet- Unie zou verlaten. Ze weigerde en zaterdag verschenen agenten van de KGB met de aan kondiging dat zij, haar man en hun zoontje bin nen 24 uur moesten vertrekken. Het tijdschrift „Vrouwen en Rusland" werd in getypte vorm verspreid. Het vormde een verzameling van ar tikelen, verklaringen en gedichten over de pro blemen van de vrouwen in de Sovjet-samenle ving. In het blad werd de aanklacht geuit dat de Sovjet-Unie in hoge mate een door mannen gedomineerde samenleving is, ondanks commu nistische proclamaties van volledige gelijkheid tussen de seksen. De vermoorde Turkse oud-premier Erim. ISTANBUL De oud premier van Turkije, Ni- hat Erim, is zaterdag in Istanbul door drie onbe kenden vermoord, zo heeft de politie meege deeld. De oud-premier werd door verscheidene kogels getroffen en over leed op weg naar het zie kenhuis. Nihat Erim nam het premier schap op zich, toen de regering van Suleyman Demirel begin 1971 onder druk van de mili tairen tot aftreden werd ge dwongen. In december dat jaar kwam zijn kabinet in moeilijk heden en diende hij zijn onts lag in. Op verzoek van de toenmalige president van Tur kije vormde hij een nieuwe re gering, die aanbleef tot april 1972. Hij trad af omdat de grootste politieke partijen wei gerden te voldoen aan zijn verzoek om buitengewone be voegdheden om het extremis me een halt toe te roepen en hervormingen in te voeren die de militairen wensten. Volgens de correspondent van de „Sunday Times" in Ankara is de Sovjet-Unie rechtstreeks betrokken bij het politieke geweld in Turkije. De correspondent laat een mi nister, die zijn naam niet ge noemd wil zien, zeggen dat groepen terroristen, ambtena ren en vakbondsbestuurders rechtstreeks orders van Mos kou opvolgen om het land te ondermijnen. De correspon dent schrijft dat de minister „geloofwaardig" is. De „Sunday Times" haalt een niet nader genoemde diplo maat uit het Westen aan, vol gens wie de Russen onder grondse Marxistische bewegin gen in Turkije voorzien van wapens en geld. Jonge Turken worden vertrouwd gemaakt met tefroristische methoden en anderen worden aangemoe digd ambtenaar te worden om in een dominerende positie cellen te vormen. n jaar geleden kaapte Leila Khaled roals vliegtuig om de aandacht op de Pa- "e£ttjnse zaak te vestigen. De media moe *tten zich gretig op deze buitenge- uier'jon mooie, jonge vrouw die als verbe- en terroriste, gewapend en wanhopig, maakf leden en vrijheid riskeerde voor en Ar volk. Maar na een korte en dra- tische periode van zeven dagen, ifde haar ster aan het westers firma nt. Lange tijd was het stil rond ]ee1 ur, maar nu, tijdens de vrouwencon- paai entie van de Verenigde Naties in suiki penhagen, stond ze plotseling weer ris zhet centrum van de belangstelling de i lij van de vijftien leden tellende lijke e^atie die de PLO naar Denemarken rami andere vrouwen van de delegatie vor- daai n een hechte en anonieme muur rond at Khaled. Gespannen en doof voor de (ënde woorden van de journalisten „igeren ze stelselmatig elk verzoek om n gesprek met de ex-vliegtuigkaapster. zijn naar Kopenhagen gekomen, zo halen ze keer op keer, om bekendheid geven aan de dappere strijd van de D en om de zionistische agressie, bezet en uitbuiting te veroordelen. Wat het ierwerp van de conferentie betreft zijn Teen bereid te praten over Palestijnse telaressen en de ellende van de vluch- ingenkampen waar nog „elke dag" fuwen gemarteld worden en om het le- komen door bombardementen. JEAl Leila Khaled. Tijdens de eerste dagen van de conferen tie weigerden ze in te gaan op de vraag of Palestijnse mannen en vrouwen gelijk zijn. Telkens als iemand daarover begon, volgde het steevaste antwoord: „Daar wil len we niet over praten". Journalisten moesten hun vragen van te voren indie nen en alle vragen die betrekking hadden op Leila- Khaled als vliegtuigkaapster werden consequent doorgestreept. ïn ben gesprek met Leila Khaled - hoe wel... gesprek is eigenlijk een te mooi woord voor de vier minuten, dat ik haar een paar vragen kon stellen kwam ik te weten, dat ze na de vliegtuigkaping in Beiroet is gaan wonen. Ze is nog niet ge trouwd en werkt overdag als lid van de Eenheid van Palestijnse vrouwen in de Libanese vluchtelingenkampen waar ze les geeft en zorgt voor de kinderen die beide ouders verloren hebben. „Ik ben dol op kinderen", zegt ze. In het nauw gedreven moeten zij en de andere vrouwen van de delegatie uitein delijk wel toegeven, dat mannen en vrou wen niet gelijk zijn bij de Palestijnen en dat vrouwen moeten vechten om als ge lijkwaardige partners erkend te worden, maar elke discussie kapt ze af door te zeg gen, dat dit soort minder belangrijke vraagstukken „na de revolutie" 'wel aan de orde komen en dat op dit moment an dere dingen belangrijker zijn. En trouwens, de tradities die door de loop der eeuwen heen zijn gegroeid en die „de Arabische vrouwen hebben achtergesteld" gelden niet meer voor de Palestijnse vrou wen sinds de „zionistische agressie" aan het begin van deze eeuw toesloeg. „Man en vrouw hebben gelijk op gestreden in alle oorlogen", zegt ze. „De vrouwen heb ben gebroken met de oude tradities en vechten even hard mee als de mannen. En zoals U kunt zien, hebben we gewon nen. Het is een geweldige prestatie van ons volk, dat we nu deelnemen aan een internationale conferentie op hoog niveau waarbij we het lot van de Palestijnen aan de orde kunnen stellen. JILL TWEEDY/THF. GUARDIAN Hittegolf in VS eist al meer dan 1100 doden )e hittegolf in de Verenigde Staten heeft volgens de laatste cijfers aan meer dan 1.100 mensen i! iet leven gekost. In de meer zuidelijkere staten was de temperatuur het afgelopen weekeinde ets lager, maar meer naar het noorden bleef de hitte onverminderd. In de stad New York werd iteen record-temperatuur van 39 graden Celsius bereikt. i De hittegol heeft er inmiddels ook toe geleid, dat rivieren en meren zijn drooggevallen, wat T(Weer tot gevolg heeft dat boeren hun veestapels moeten inkrimpen en de aanvoer naar de c slachthuizen bijna drie maal zo groot is als in andere jaren. ARSCHAU Het sta- Md spoorwegpersoneel in Oostpoolse stad Lublin i^jeft een compromisvoor- ■rei d aanvaard, waardor er 5( einde is gekomen aan de 1 rvoersstaking van vier da- 5 d, die het leven in de stad Soed als lamlegde. Nu ordt echter melding ge- aakt van stakingen in na- rige steden, zoals Chelm i Krosnik. keel Polen hebben in de af- iSj 'open dagen arbeiders pri- cties gehouden, voorname lijk uit protest tegen de stijging van de vleesprijzen. Ook wor den betere werkomstandighe den gevraagd, maar de be richtgeving is vaag. Kennelijk vreest men reacties van de Sovjet-Unie, getuige een verklaring van het polit bureau van de Poolse commu nistische partij, waarin wordt gezegd, dat de toestand „onge rustheid bij onze vrienden" tot gevolg kan hebben. Het polit bureau heeft een speciale com missie in het leven geroepen, die de eisen van de werkne mers zal bespreken. Er is geen melding gemaakt van ongere geldheden of plunderingen. Gesprek Castro met Amerikaanse YN - ambassadeur MANAGUA De Cubaanse president Castro heeft het afgelopen weekeinde, tij dens de eerste viering van de Sandinistische revolutie in Nicaragua, een gesprek gevoerd met de Amerikaan se VN-ambassadeur McHenry, die eveneens in de hoofdstad Managua aanwe zig was. Het was voor het eerst sinds de VS en Cuba in 1961 de di plomatieke betrekkingen ver broken, dat er een recht streeks gesprek plaatsvond tussen regeringsvertegenwoor digers uit beide landen. Tij dens hun gesprek op een re ceptie werden Castro en McHenry door een ring van veiligheidsagenten afge schermd, zodat niemand hun conversatie kon volgen. Libische Mig-23 verongelukt in Zuid-Italië CATANZARO De Ita- liaanse politie heeft een uit gebreid kordon gelegd, rond om het wrak van de Mig-23 van de Libische luchtmacht, die zaterdag is neergestort in het berggebied van Catan- zaro in Zuid-I talië. De piloot kwam daarbij om. Volgens onofficiële kringen vloog het toestel bijna op boomtophoogte en kwam niet op het radarscherm. Het botste tegen een berghelling en ont plofte. In de buurt bevinden zich moderne radio-installaties van de NAVO. Queen op bezoek bij president De verleden week uit Iran vrijgelaten Amerikaanse gijze laar Richard Queen is het het afgelopen weekeinde op het Witte Huis ontvan gen door president Carter. Queen, die vrijdag in de VS was aangekomen, werd na het bezoek aan Carter terugge bracht naar het zie kenhuis, waar hij wordt verpleegd. BRAZILIë GAAT ILLEGALE IMMIGRANTEN AANPAKKEN BRAZILIA De buitenlan ders en met name de politie ke vluchtelingen krijgen in Brazilië „een behandeling die gelijk staat aan die van de joden in de eerste fase van de anti-semitische cam pagne in Nazi-Duitsland". Deze vrees uitte dezer dagen het Braziliaanse oppositio nele parlementslid Marcelo Cerqueiro. Zijn noodkreet was gericht tegen een wets ontwerp, dat de vorige maand bekend werd en dat zo goed als zeker in augus tus van kracht wordt. De gevolgen van de nieuwe wet, die formeel de aanwezig heid van buitenlanders in Bra zilië reglementeert, zijn moei lijk te voorspellen, maar heb ben al grote ongerustheid te weeg gebracht in kringen van de oppositie, onder juristen en vooral onder de duizenden vluchtelingen die vrezen dat zij elders, met name in Europa, een toevluchtsoord zullen moeten zoeken. Volgens de jurist Belisario dos Santos junior heeft die nieuwe wetgeving alleen maar zin als je tussen de regels doorleest, dat voor „buitenlanders" in feite wordt bedoeld de Zuid- Amerikanen, die in hun eigen land worden vervolgd. Vol gens parlementslid Cerqueiro zullen het juist die (Zuidameri kaanse) buitenlander zijn die een speciale werkvergunning zullen moeten hebben, die spe ciale identitieitspapieren bij de politie dienen aan te vragen en wier aanwezigheid volgens de nieuwe wet door iedere Braziliaan moet worden aan gegeven als hij in zijn huis verblijft. „Het enige wat eraan ontbreekt zou het dragen van de Davidster zijn", aldus een verontwaardigde Cerqueiro. Er zijn op het wetsvoorstel 34 amendementen ingediend, maar zij lijken geen schijn van kans te maken. Het militaire bewind dat natuurlijk in het parlement over een grote meerderheid beschikt, voelt weinig voor wijzigingen en trekt zich niets aan van de protesten, dat het wetsvoorstel op tal van punten in strijd zou zijn met de grondwet. Hoewel veel van de uitvoering van de nieuwe wet zal afhangen, ver denkt de oppositie het bewind er bij voorbaat van „een legaal kader" te willen scheppen voor wat tot voor kort duistere ontvoeringen waren. De Brazi liaanse geheime diensten zul len dan geen steun meer hoe ven te verlenen aan de ont- voeringscommando's van om liggende dictaturen, omdat zij de politieke vluchteling op „le gale basis" kunnen uitleveren. Een dergelijke regeling heeft als voordeel, dat de sinds kort niet meer gecensureerde Bra- TOERISTISCHE TREKPLEISTER IN TOURS PARIJS Tours, de hoofdstad van de Loire-streek, stond jarenlang bekend als de meest preutse stad van Frankrijk. De burgemeester, monsieur Royer, trok stee vast als een kruisridder ten strijde tegen alles wat de oude en goede zeden te na dreigde te komen. Momenteel evenwel lijkt men in Tours een politieke draai van 180 graden te hebben gemaakt. De burgers zijn in actie gekomen om een van de oud ste bordelen „L'Etoile Bleue" een bor deel-buiten-dienst uiteraard want deze in stellingen zijn sedert 1946 officieel geslo ten en verboden van de ondergang te redden. In twee weken tijd heeft men bijna 2.000 handtekeningen verzameld onder een „smeekschrift", waarin het stadsbestuur wordt gevraagd het bordeel te redden. In het kader van de stadsvernieuwing zou „L'Etoile Bleue", het centrum van een oud maar pitto resk stadsdeel, worden afgebroken. En met L'Etoile de hele buurt. Behoud van het bor deel zou ook het behoud van de overige ver vallen maar historische panden in de wijk be tekenen. Het voormalige bordeel is geen historisch pand in de gebruikelijke zin des woords. De voorvechters voor het behoud ervan wijzen echter op andere bijzonderheden, zoals de erotische fresco's uit de jaren twintig, het sy steem elektrische bellen, de vermaarde „ka mer van mijnheer pastoor", de trap met zijn leuning in de vorm van dijen, het dakterras en ook het „cachot" waar onwillige „werk neemsters" werden opgesloten. Een legertje studenten is inmiddels, vooruit lopend op het besluit om de „L'Etoile Bleue" al dan niet af te breken, begonnen met de restauratie. Verder organiseren zij excursies naar het „huis", waarbij bezoekers worden vergast op authentieke anecdoten en histori sche bijzonderheden. Men heeft goede hoop, dat de actie een succes wordt en „L'Etoile Bleue" behouden blijft. Er zijn al suggesties gedaan om er een tehuis voor kunstenaars van te maken. Het gemeen tebestuur van Tours wil van zijn kant, dat in het pand de collectie manuscripten van Geor ges Courteline, de vermaarde humoristische literator uit Tours, wordt ondergebracht. Zijn werk „Le train de 8 heures 47 begint im mers in een bordeel en Courteline staat erom bekend, dat zijn werk altijd uitstekend gedo cumenteerd is. ziliaanse pers geen nieuwe onthullingen over de wanda den van de geheime diensten kan doen. Dergelijke onthul lingen hebben de laatste maanden veel ongenoegen ge wekt onder de militairen. De meest recente openbarin gen betroffen die van de Uru- guese soldaat Hugo Garcia, die onlangs via Brazilië naar Noorwegen is gevlucht. Als fo tograaf was hij toegevoegd aan een internationaal commando, bestaande uit vooraanstaande Uruguese officieren, dat in sa menwerking met collega's aan de andere kant van de grens ontvoeringen en moorden had gepleegd in Brazilië en Argen tinië. Gevreesd wordt dat de nieuwe wet met name bedoeld is tegen de duizenden Argentijnen, Uruguezen, Paraguezen en Chilenen, die om politieke re denen (tijdelijk) hun land zijn uitgevlucht en Brazilië zijn binnengekomen als toerist. Na iedere drie maanden verlen gen deze „politieke toeristen" hun toeristenvisa door telkens even de grens over te wippen en weer terug te keren. Offi cieel mogen zij niet werken, maar in de praktijk wordt er veel gerommeld. Anderen ont vangen steun van familiele den, vrienden, politieke par tijen of van de Braziliaanse kerk, die zich vooral in Sao Paulo zeer actief bezighoudt met de vluchtelingenproble matiek. Deze duizenden politieke „toe risten" weigeren tot op heden zich officieel als vluchteling te laten inschrijven bij de vluch telingenorganisatie van de Verenigde Naties. De officiële vluchtelingen genieten be scherming, krijgen zakgeld en reizen vroeg of laat af naar Europa of Noord'-Amerika. Te genover al die voordelen staat een groot nadeel: de officiële registratie als vluchteling houdt in de praktijk in, dat je niet meer kunt terugkeren naar je land van herkomst zo lang de daar heersende dicta tor niet is verjaagd of er een amnestie is afgekondigd. Vluchtelingen die als „toerist" in Brazilië vertoeven nemen wat meer risico's, maar hou den anderzijds de deur open om terug te keren naar hun land van herkomst, sommigen om te vechten, maar de mees ten alleen maar om rustig te leven zodra zij weten dat zij niet „zijn verraden" of op geen zwarte lijsten staan, of zodra de ergste vervolgingen achter- de rug zijn. Aldus zijn het af gelopen jaar al vele honder den, voornamelijk Chilenen, naar hun land teruggekeerd. Met de nieuwe wetgeving ko men de politieke „toeristen" in Brazilië in de val te zitten. De mogelijkheden naar andere buurlanden uit te wijken zijn gering. Een nieuwe vluchte lingenstroom van Zuid-Ameri kanen naar Europa lijkt, tenzij de Braziliaanse autoriteiten alsnog tot andere gedachten worden gebracht, nauwelijks ,|e vermijden. Militairen terechtgesteld (Vervolg van voorpagina) TEHERAN Ayatollah Khomeiny, de feitelijke machthebber van Iran, heeft dit weekeinde verklaard dat alle „samenzweerders", be trokken bij de jongste po ging tot een staatsgreep in Iran, „zonder uitzondering ter dood moeten worden ver oordeeld". Khomeiny noem de de doodstraf wel de mild ste van de vier straffen waarin de Koran voorziet voor „dergelijke verdorven lieden". Zondag werden door een speciale islamitische re volutionaire rechtbank in een gevangenis in Teheran vijf militairen onder wie een generaal voor het vuur peloton gebracht. Het proces was zaterdagavond begon nen. Er zouden naar schat ting driehonderd man ge recht moeten staan. Khomeiny oefende deze week ook heftige kritiek uit op de Iraanse ministers die volgens hem „nergens toe dienen". „De heer Bani-Sadr (de huidi ge president van Iran) moet "bij mij geëngageerde en doeltref fend optredende revolutionai re ministers voordragen", zo verklaarde hij voor de hoge Raad van Rechters. Hij meen de dat de revolutionaire tribu- naals waartegen Bani-Sadr zich heeft gekeerd, moetën blijven bestaan. Het Iraanse parlement is giste ren officieel zijn werkzaamhe den begonnen met de verkie zing van een nieuwe voorzit ter, de orthodoxe geestelijke Rafsandjani. Nederlandse journaliste dient aanklacht in BELFAST De Nederlandse journaliste Elizabeth van Hout, die zes dagen geleden in Belfast werd aangehouden, heeft een aanklacht ingediend tegen de politie van Ulster, zo is officieel bekendgemaakt. Zij beschuldigt de politie van ongrondwettelijke arrestatie en mishandeling. De advoca ten van de 33-jarige Van Hout daagden politiechef Jack Her- mon voor de rechter, nadat de minister voor Noord-Ierland, Atkins, op grond van de anti- terreur wetgeving de gerech telijke procedure voor de vrij lating van Van Hout. had stop gezet. Deze vaardigde een uit wijzingsbevel uit, waardoor haar het recht op toegang tot het Verenigd Koninkrijk werd ontnomen. Zuidkoreaanse politici aangehouden SEOEL In Zuid-Korea zijn in het kader van de corruptie bestrijding 17 politici aange houden, zo hebben de autori teiten in Seoel meegedeeld. Onder de arrestanten zijn twee oud-ministers van binnenland se zaken en een van opbouw. De overige arrestanten zijn zes parlementsleden van de De- mocratisch-Republikeinse Par tij, die de meerderheid heeft in het parlement en acht van de Nieuwe Democratische Partij, die in de oppositie is. Alle aangehoudenen is corrup tie, machtsmisbruik en om koopbaarheid in openbare dienst ten laste gelegd. Bonn voor Europees- Arabische conferentie BONN De Westduitse rege ring is vóór een conferentie van Arabische en Europese ministers van buitenlandse zaken. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Gen- scher zei dit in een interview met het Franse persbureau AFP. Aan de vooravond van zijn eerste ontmoeting met de se cretaris-generaal van de Ara bische Liga, Chedli Klibi, zei minister Genscher dat hij de opvatting deelde die in de Arabische wereld is geopperd, dat zulk een ministersconfe rentie een concreet bewijs van de Europees-Arabische samen werking zou zijn. Genscher zei veel belang te hechten aan het ontwikkelen van de politieke kanten van de Europees-Arabische dialoog en in dit opzicht gebruik te maken van de gelegenheid die de ontmoeting met Klibi hem bood. Registratie Amerikaanse dienstplichtigen gaat door WASHINGTON William Brennan, lid van het Ameri kaanse hooggerechtshof, heeft zaterdag een uitspraak van een federaal hof vernie tigd en verklaard dat de re gistratie van potentiële dienstplichtigen, die van daag zou beginnen, gewoon kan doorgaan. Een federaal hof van beroep had vrijdag bepaald, dat de re gistratie in strijd met de Ame rikaanse grondwet is omdat vrouwen worden uitgesloten. De inschrijving was bevolen door president Carter, die hiermee reageerde op de inval van de Russen in Afghanistan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7