Opgra ving Romeinse villa in Hoogeloon vordert al gestaag Marokkaanse vrouw door Amsterdammer doodgeslagen PTT-pand komt naast chemische fabriek jmfietser er trein Van der Klaauw naar Oslo voor overleg over olie embargo -r-flENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 21 JULI 1980 PAGINA 5 ?rschaft EN De 14-jarige blim Brouwer uit Wier* Nedq zaterdagochtend in :ke7;jk»onplaats om het le- meendcomen toen hij met tegen de reed. ;eluk werd pas later machinist van een trein ontdekt. De ■it is nog niet duidelijk. Neg waar het drama d. is met knipperlich- feiligd. i Kamerlid sen leden iVIJK Het Eerste id J. L. P. M. Teijs- )A) is zaterdag op ze il trige leeftijd in zijn aats Waalwijk over- )e heer Teijssen was i de Eerste Kamer 1958, eerst voor de ater voor het CDA. I op als vice-fractie- ^ïad zich bij de recen- iezingen niet herkies- isteld. Hij was sinds i lid van de Provincia len van Noord-Brabant. conomisch lei en Wee Ie St. Aagtenstraat 20 geves- .eidse Autopoets Centrale" tsbedrijf) is per 12-5-80 op- listerlj ..De Zon" aan het Be- )lein 13 is per 12-5-80 opge- i winkelruimte wordt getrok- i reeds op nr. 12 bestaande jn het Juweliers/horlogerie W. Plessen. kantoorpand Vondellaan 47 5-80 het Actuarieel bureau Nijhoff afkomstig uit Den stigd. Obrechtstraat 23 is per 5- Rossum. onderaann. I- en bestratingswerken, ge- esl O Oude Singel 2 (hoek Bees- is per 9-5-80 gevestigd het ledrijf „The Duke", werk rep.bedrijf van N. Car- van Anrooystraat 28 is per geheven. orsstraat 18 Is In plaats van cafetaria J. v.d. Steen het cafetaria bedrijf „Ca- ■Jo" gevestigd, el in schoenen van D. Zwart Vagnerplein 18 is per 29-2- 5-80 is aan de Roosevelt- gevestigd „Trend-Line Fur- imp. en groothandel in nden Kruisstraat 17 (leeg- verkrotte v.m. woning) en 20 (atelierruimte) worden ji.000 k.k. te koop aangebo- ?tel i, le g Ipei ■luk ew< t de 41 vi e ikel in Oosterse ingre- „Tong-Penn" aan de 'j at 470 is opgeheven. -'80 is op dit adres ge- „Part-time shop", win- abak/-art., zoetwaren, ften. Ie Carneoolstraat 78 is .5-'80 „Home Exchan- midd. woningruil tij- kantie, gevestigd, iet woonschip Brizo, Hoge Morsweg 136 is '80 de groothandel in 'al J. de Ridder geves- inkel in handwerkart. luren „De Nijverheid" ij. laarlemmerstraat 40 is en. Per 25/4-'80 is op een winkel (filiaal) in en kampeerart. van C(jjergers gevestigd. •Bloemenhuis Regina", in bloemen en planten Hogewoerd 93 is per opgeheven. pand Garenmarkt 23 15/4-'80 „Auto Vega", beschermingsbedrijf Eerder was de in gebruik door auto- Sasburg, handel in ge- auto's. in tabak/-art „Si- agazijn Irene" aan de "straat 55 is per 17/34- de naam Sigarenma- Janssen overgenomen Igezet door J. J. S. F. rgen Kloksteeg 7 is de Bi- Bisschop" door H. S. an der Zee overgeno- voortgezet. B/4-*80 is aan het Gan- (hoek Breestraat) het van het regionaal I orleningscentrum 'rijf (R.D.K.) voor en noord Zuid-Hol- ■tigd. p drijf I vest HOOGELOON De opgravingen van de resten van een grote min of meer luxe Romeinse boerenvilla aan de kerkakker in het Brabantse Hooge loon vordert gestaag. Het team van de Vrije Universiteit van Amsterdam, dat onder leiding van archeoloog Jan Slofstra de opgraving verricht, houdt er rekening mee dat rondom de villa nog tal van bijgebouwen hebben ge staan. Om die ook allemaal in kaart te brengen is vrijwel onbegonnen werk. Daarom beperkt men zich voor alsnog tot de villa zelf en de directe omgeving. De opgraving is een onderdeel van het zogeheten Kempenproject van het Archeologisch Instituut van de Vrije Universiteit. Dit project is in 1974 ge start om een inzicht te krijgen in de bewoningsgeschiedenis van de Kem pen in de periode 3000 voor Christus tot ongeveer 400 na Christus. Het project spitste zich al snel toe op de zogenaamde Romeinse tijd. Het was al sedert 1953 bekend dat er aan de kerkakker in Hoogeloon een histori sche bebouwing moet hebben gestaan. Dat jaar vond de plaatselijke amateur-ar cheoloog Gerrit Beex ergens langs de weg namelijk een deel van een Romein se dakpan. Onderzoek leerde hem dat die dakpan afkomstig was van een stuk grond aan de kerkakker waar op dat moment zand werd afgegraven. „We zijn er toen niet meteen aan begonnen, om dat de resten verborgen en dus ook goed beschermd lagen onder een dikke laag bouwgrond", aldus Slofstra. Eerste in Brabant Eind vorig jaar werd de akker zo diep omgeploegd dat een grote hoeveelheid scherven naar boven kwam. Luchtfoto's, gemaakt om een beter overzicht te krij gen, wezen uit dat ter plaatse een groot rechthoekig gebouw moet hebben ge staan. Dat kon niets anders zijn dan een Romeinse villa. Hoewel in Nederland zo'n 30 van dergelijke gebouwen zijn ge vonden was dit toch wel iets bijzonders. Het was namelijk de eerste villa die in Brabant werd aangetroffen. Een team van 15 studenten en vrijwilli gers van het Archeologisch Instituut streek neer in Hoogeloon. Voor een schappelijke prijs werd het oude leeg staande café „De Kroon" gehuurd. Een ideale plaats voor de inrichting van een kleine tentoonstellingsruimte, de nood zakelijke werkplaatsen en enkele slaap kamers. De fundamenten van de villa liggen in middels bloot. Het gebouw moet een op pervlakte hebben gehad van 50 bij 20 meter. Al het zand uit de opgravingsput- ten wordt schep voor schep gezeefd en gespoeld met water en daarna onder zocht op scherven en andere resten van gebruiksvoorwerpen. Dat leverde tal van aardige vondsten op zoals een metalen mestvork die gezien de vorm volgens de plaatselijke boeren nooit oud kan zijn. Toch stamt die vork beslist uit de Ro meinse tijd, aldus Slofstra. Badkamer Een deel van het gebouw is waarschijn lijk ingericht geweest als badkamer. De hele villa zelf was vermoedelijk centraal verwarmd door middel van pijpen die in de wanden waren weggewerkt. Van die wanden zelf is niets teruggevonden. Het is dan ook niet duidelijk of het een ste nen of houten villa is geweest. Wel heeft men resten van het pleisterwerk gevon den waarvan sommige stukken bleken te zijn beschilderd. Verder werden resten van een omhei ning gevonden alsmede twee kalkputten en twee waterputten met een diameter van maar liefst zes meter. Die kalkput ten werden gebruikt om ongebluste kalk te blussen en er daarna witkalk of specie van te maken. In èèn van die putten is nog een hoeveelheid witkalk gevonden die, zo heeft Slofstra zich laten vertellen door een plaatselijke schilder, ook van daag nog gebruikt zou kunnen worden. De villa dateert waarschijnlijk uit de pe riode 100 tot 200 na Christus. De fundamenten van de villa worden gevormd door ijzeroer, een sterk ijzer houdend erts dat gevonden werd in de Brabantse beken. Dat ijzer heeft waar schijnlijk ook iets te maken met de plaats van de villa. „Dergelijke gebou wen werden meestal neergezet langs de Rijn, waar de Romeinse legers lagen of bij de grote steden", aldus Slofstra. Het zoeken is nu naar eventuele resten van ovens die gebruikt zijn om het ijze roer te smelten, tot nu tot is alleen een fragment van een klein oventje gevon den. Slofstra denkt echter de plaats te kennen waar hij met zijn team een grote oven zal aantreffen als de opgravingen in een verder stadium verkeren. Verder zijn er inmiddels aanwijzingen gevonden dat op de villa ook het boerenbedrijf werd uitgeoefend, vermoedelijk voor ei gen onderhoud. Bewoners Een punt waar de archeologen nog niet uit zijn is de vraag wie de bewoners van de villa zijn geweest. Slofstra: „Het is ze ker niet een echte Romein geweest. Die mensen vestigden zich niet in de binnen landen. Waarschijnlijk heeft er een gero maniseerde inheemse familie gewoond of een oud-veteraan afkomstig uit die streken". Is dat laatste het geval en heb ben de archeologen bovendien geluk, dan zouden ze wel eens de exacte identi teit van de bewoners kunnen vaststellen. ÖUd-legionairs kregen na 25 jaar trouwe dienst namelijk niet alleen een stukje land waarop ze mochten bijkomen van de vermoeienissen, maar ook een soort bronzen oorkonde waarop naast de ver richte heldendaden onder meer ook de naam werd vermeld. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gaat deze week naar Oslo om te proberen zijn Noorse collega te bewegen een Nederlands olie-embar go tegen Zuid-Afrika te steu nen. Zijn collega's van Zweden en Denemarken, die nu met va kantie zijn, hoopt hij de laatste week van september voor een zelfde gesprek te treffen tij dens de vergadering van de assemblee van de VN in New York. De minister geeft hiermede uitvoering aan de toezegging van premier Van Agt in de Tweede Kamer. De Kamer verlangde eind vorige maand een onmiddellijk eenzijdig olie-embargo nu in het kader van de EG voor zo'n embargo geen steun te vinden bleek. Het kabinet wees zo'n eenzij dig optreden van Nederland af maar wilde wel proberen me dewerking te vinden bij de Scandinavische regeringen en de regeringen van de Benelux. KERNGROEP SPREIDING PROTESTEERT TEGEN PLANNEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het gemeentebestuur van Groningen is van plan zeshonderd PTT-ers, die vanuit Den Haag worden overgeplaatst, tijdelijk te huisvesten in een kantoorge bouw naast de chemische fabriek Aagrunol. Het bedrijf heeft het bewuste terrein ge bruikt voor de opslag van chemische pro- dukten en bovendien staat een bestem mingsplan de bouw van een kantoor niet toe. De gemeente Groningen probeert echter met alle macht dit bestemmingsplan tijdig te wijzi gen waarbij milieu- en gezondheidaspecten be wust buiten beschouwing worden gelaten. Dit schrijft de kerngroep van de centrale diens tcommissies (ondernemingsraad) bij de PTT in een brief aan de directeur-generaal van de PTT, de heer Leenman. Verder heeft men de brief gestuurd aan de regionale inspectie van de volksgezondheid in Groningen, de dienst mi lieu van de provinciale waterstaat aldaar, de gemeenteraad van Groningen en de medewer kers van de Centrale Directie van de PTT zelf. In de brief eisen de schrijvers dat alle activitei ten tot huisvesting in Groningen op het terrein naast de Aagrunolfabriek gestaakt worden to- dat een onafhankelijk onderzoek is gedaan naar de veiligheids- en gezondheidsaspecten van huisvesting aldaar. Krakers beschuldigen Pelle Mug (PvdA) van klikken AMSTERDAM De kra- kers van de 47 appartemen ten van het nieuwbouwcom- plex aan de Prins Hendrik kade in Amsterdam, zijn boos op Pelle Mug, de frac tievoorzitter van de PvdA in de Amsterdamse gemeente raad. Mug zou tegenover een eigenaar-bewoner van het complex de naam hebben ge noemd van een van de kra kers, terwijl juist het ont breken van de namen uitzet ting kan voorkomen. Dit maakten de krakers giste ren tijdens een persconferentie bekend aan de hand van af schriften van getuigenverkla ringen voor de rechter-com- missaris. In het tweede kort geding dat de eigenaars woensdag tegen de krakers aanspannen, moe ten zij de namen van de kra kers kennen. Want alleen dan kunnen zij bewijzen of de vijf gedaagden tot de oorspronke lijke krakers behoren, opdat de eis tot uitzetting ingewilligd wordt. Noodlanding op openbare weg BROUWERSHAVEN Een Belgisch sportvliegtuigje heeft zaterdagmiddag een noodlanding gemaakt op de weg Brouwershaven-Seroos- kerke. Het toestel, dat op weg was van Gent naar Kopenhagen, had geen brandstof meer. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Later die middag is het toestel weer opgestegen, waarbij de weg nu niet als landingsbaan, maar als startbaan werd gebruikt 13.000 Fietsguldens voor Greenpeace AMSTERDAM Da bijna honderd deelnemers aan de Walvisfietstocht hebben on geveer 13.000 gulden bij el kaar gefietst. De fietsers lie ten zich door sponsors beta len voor elke gefietste kilo meter op weg naar het Von delpark in Amsterdam. De opbrengst van de actie zal worden besteed aan de ac ties van Greenpeace voor be scherming van walvissen. Overigens viel de zaterdag middag in het Vondelpark gehouden Greenpeace-mani- festatie tot bescherming van de met uitsterven bedreigde walvissen in het water, dank zij de aanhoudende plensbui ten. In plaats van de duizen den mensen op wie de orga nisatoren hadden gerekend, verschenen er slechts enkele tientallen. CAO-akkoord bij apothekers assistenten UTRECHT Een algemene ledenvergadering van de bij de FNV aangesloten Alge mene Apothekers-Assisten- bond (AAAB), heeft zater dag in Utrecht besloten ak koord te gaan met het resul taat van de onderhandelin gen over de CAO voor 1980. Eenzelfde besluit is al eer der genomen door de zuste rorganisaties NCBO en KABO. Verbeteringen in de CAO zijn onder andere uitbreiding van de tijd die als overwerk geldt, invoering van een maaltijd vergoeding bij avonddienst en vakantie-uitbreiding met twee dagen. De vraag van de bonden om de minimale compensatie voor een nachtdienst uit te breiden van een uur vrij naar vier uur, werd door de apothekersorga nisatie KNMP niet ingewil ligd. Catarina Valente gescheiden LONDEN In Londen is de scheiding uitgesproken tussen Roy Budd en de zangeres Ca tarina Valente. Valente woonachtig in Zwitserland was eiseres. De zangeres en de 43-jarige pianist en componist Budd wa ren in maart 1972 getrouwd. Twee jaar geleden gingen ze gescheiden wonen. Catarina Valente die al een keer ge scheiden was heeft uit het huwelijk een zoon van zes jaar. GEWELDDADIG WEEKEINDE AMSTERDAM Een 33-jarige Am sterdammer heeft gisteren bekend de 53-jarige Marokkaanse weduwe II. Z. Fatma te hebben vermoord. De man, die naar zijn zeggen in een echtscheidingsprocedure is gewikkeld, kwam de vrouw vrijdagavond in Am sterdam-Oost op straat tegen en viel haar lastig. Mevrouw Fatma was daar van niet gediend. Daarop heeft hij haar met geweld proberen te dwingen aan zijn sexuele verlangens te voldoen. De vrouw verzette zich hevig, waarop de Amsterdammer zo kwaad werd dat hij de vrouw met een steen op het hoofd sloeg. Toen hij merkte dat hij mevroüV Fatma daardoor had gedood, begroef hij haar haastig onder puin en stenen op een terrein aan de Polderweg. Een voorbijganger ontdekte het lichaam za terdagochtend en meldde zijn vondst bij de politie. In de loop van de dag meldde ook de dader zich bij de politie met het verhaal dat hij een dode vrouw had gezien. Hij zag er echter nogal ver dacht uit, want hij zat onder dé schrammen en het bloed. Ook klopte zijn verhaal niet helemaal. Zondagoch tend viel hij door de mand. In Nieuwe-Pekela is zaterdagnacht de 21-jarige M. Steinfelder bij een buren ruzie doodgeschoten. Tijdens een woor denwisseling trok de 76-jarigevbuurman. van het slachtoffer een pistool, waar mee hij het dodelijke schot loste. In Yerseke is vrijdagavond een 24-jari- ge wachtmeester van de rijkspolitie ernstig gewond geraakt toen twee jonge bromfietsers op hem inreden. Na een klopjacht konden de twee jongens za terdag worden aangehouden. Zij be kenden geen gehoor aan het stopteken van de politieman te hebben gegeven, omdat ze bang waren dat hij hun opge voerde brommers in beslag zou nemen. Ze reden daarom recht op de agent af, die de eerste brommer wist te ontwij ken, maar door de tweede werd ge schept. Hij is met zwaar hoofdletsel in een ziekenhuis in Goes opgenomen. In Den Bosch is gistermiddag een 78-ja- rige alleenwonende vrouw van 60.000 gulden beroofd. Zij had het geld in de loop der jaren opgespaard. Toen de die ven hun slag sloegen, was de vrouw niet thuis. De politie in Groningen heeft gistera vond een 40-jarige man in de benen ge schoten, die hooglopende ruzie had met zijn vrouw. De politie was door de echt genote al twee keer te hulp geroepen. Toen politie-agenten voor de derde keer probeerden tussenbeide te komen, haalde de man drie messen uit de keu ken, waarmee hij de agenten bedreigde. Pas na het derde schot kon hij worden overmeesterd. Brand verwoest dancing SWALMEN Een dancing in het Limburgse Swalmen is in de nacht van zaterdag op zondag door brand verwoest. Ook een woonhuis op de eerste verdieping brandde uit. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. De brand brak om half vier uit, toen de dancing al gesloten was. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van de brand is niet bekend. Vooruitzichten voor woensdag: Eerst enkele opklaringen, maar later weer kans op re gen. Geleidelijk hogere tempe raturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10 Min. temp.: omstreeks 13 gra den Max. temp.: omstreeks 20 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië, Finland: Een bewolkings- en regenge- bied trekt van zuid naar noord over dit gebied. Later in Zuid- Scandinavië nu en dan zon af gewisseld door een bui. Mid- dagtemperatuur tussen 16 en 22 gr. Britse Eilanden: Tijdelijke weersverbeteringen met vooral in het zuidoosten zon. Later vooral in het wes ten en noorden weer regen. Middagtemperaturen van 15 gr. in het noorden en westen tot 22 gr. in het zuiden. Benelux, Noord-Duitsland en Denemarken: Eerst nog buien vooral in het oosten, later droog en vooral in het zuiden zon. Frankrijk, Zuid-Duitsland: Vanuit het westen geleidelijk meer zon en een flinke stijging van de temperatuur. In West- Frankrijk later weer meer be wolking. Temperaturen dins dag en woensdag oplopend tot 23 gr. in het noorden en 25 a 30 gr. in het midden en zui den. Spanje, Italië, Corsica, Balea ren: Eerst in Noord-Italië nog on weer, wegtrekkend naar het oosten, overigens zonnig en warm. Temperaturen bij zee 27 gr., meer in het binnenland tot 36 gr. Alpengebied: Eerst bewolkt met regen èn vooral in het zuiden onweer, later vanuit het westen weers- verbetering. Temperaturen van 13 tot 16 gr. aan de noord zijde tot 23 gr. aan de zuidzij de. Later aan de noordzijde flinke temperatuurstijging. Polen, DDR: Eerst regen of buien, later in het westen meer zon. Middag- temperatuur omstreeks 20 gr. Balkan, Griekenland: In het noorden enkele on weersbuien, bij middagtempe raturen van 23 tot 28 gr., in het zuiden zonnig bij tempera turen van 27 tot 34 gr. Kusten Adriatische Zee en Zwarte Zee: Vrij zonnig maar ook hier en daar een onweersbui. Middag- temperatuur van 25 tot 30 gr. Hazerswoude wil hondenbelasting verhogen HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse commissie voor openbare werken heeft het college van burgemeester en wethouders geadviseerd om de hondenbelasting in deze gemeente te verhogen. Daar bij moet dan wel de moge lijkheid worden gecrecërd om belastingplichtigen ont heffing te verlenen. Met de verhoging van de hon denbelasting menen de leden van de commissie het enige middel te hebben gevonden om het hondevuilprobleem te bestrijden. Een commissielid deed in de vergadering de sug gestie aan de hand om in de plantsoenen tegels te plaatsen met teksten die hondenbezit ters venvijzen naar 'het plaats je' voor dieren. Wethouder De Wit twijfelt aan het effect van dergelijke maatregelen en voelt veel meer voor een stevi ge aanpak in de vorm van een verhoging van de hondenbe lasting. Moeite moet beloond worden. Daarom deze onmisbare paraplu met krante-dessin voor u als u de moeite doet een nieuwe abonnee aan f te brengen voor deze krant, j Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een leuke paraplu met krante-dessin. Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. Êcïdóc 0ou/ta/nt IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5