Festijn verregend Plein van Oudshoornse kerk ^ordt nu ook gerestaureerd Talentvol Tutti Frutti in Alphen o. IsHlE® Nieuw Leids politiebureau niet voor ^85 van de grond Vier gewonden na aanrijding in Zevenhoven Dodelijk verkeersongeluk op Rijksstraatweg reen Peace-ballon ?ileef aan de grond ire How| CulturéfP" Cultur< WDR[ ariser G •ie lustij 22.45 >hjSlEN AAN DEN RIJN Bij de uratie van het uit 1665 daterende e meld£eb°uw van de Nederlands Her- 3 Jourflde Gemeente te Oudshoorn is men 2fiverwachte tegenvallers gestuit, itieseria onlangs gebleken dat de toren pet cultuur-historisch monument n zeer slechte staat verkeert. Er ^verrottingsverschijnselen gecon- dum. 2?rd bij de poten waarop de spits ansa s) Het gevolg daarvan is geweest io Muz..e spits ging „doorzakken". Bij de S uratiewerkzaamheden die nu wor- 19.30 viitgevoerd wordt de oude spits dan Morgejielemaal afgebroken en bij her- Citl daarvan de vergane delen ver- 'speieH ankelijk werd uitgegaan van alleen 30 Sponwendige restauratie. Daarbij werd Reg. fccent gelegd op de verzakte kerk- Jfou[3 Eerst werden palen geheid waarop 21 50 T?etonnen ondervloer werd gestort. Epovenop werd een tweede vloer ge- waarin een nieuwe verwarming j ingebouwd. Op deze tweede vloer van demen de oorspronkelijke tegels weer 22.0(jelegd. Waarschijnlijk vanwege het nult M^ieve bouwen gedurende de laatste de naaste omgeving van de kerk Sit drukke verkeer over de vlak langs srk liggende Albert Schweitzerbrug een ernstige verzakking op van de Oudshoornse kerk. Ondanks genvallers inzake de toren verloopt Actualpstauratjeicarwej naar wens. Als alles meezit kan de kerk in het voorjaar 1$981 weer voor de kerkdiensten wor- r. I7.56pgeleverd. gezegd werd de Oudshoornse kerk 30 Pro|65 in gebruik genomen. Twee jaar n. I7.fr was er met de bouw begonnen, na- Gevar-b 18 juni 1663 de eerste steen was ge- NET (door de broer van ambachtsheer Cor- ische Sde Vlaming van Oudshoorn, Dirk de ]ing. Van meet af aan werden de 172 NET laten van de Oudshoornse gemeente et NE^kken bij de voorbereidingen om te komen tot de bouw van een eigen kerk. Zo liet de ambachtsheer een houten model maken terwijl tevens het idee werd geop perd om net zo'n soort kerk te bouwen als Woubrugge sinds 1653 had. De Oudshoor- ners wilden echter geen kopie van de kerk in hun buurgemeente hebben en ko zen voor de suggestie van De Vlaming. De ambachtsheer kreeg van de Staten van Holland toestemming om de kosten voor de bouw over de bewoners van zijn heer lijkheid om te slaan, terwijl de Staten zelf met een subsidie van duizend gulden over de brug kwamen. Zij verbonden daaraan wel de voorwaarde dat zij in de kerk een gebrandschilderd raam mochten laten plaatsen met hun wapen. Men begrootte de bouw van de Ouds hoornse kerk aanvankelik op 20.000.-. Driekwart daarvan zou voor rekening van de gemeente zelf komen, tewijl De Vlaming de rest zou betalen ook wan neer de bouw duurder zou uitvallen. Dat laatste was ook inderdaad het geval. De uiteindelijke kosten bedroegen f 42.000.-, maar voor dat bedrag stond er bij de kerk dan ook nog een pastorie, een woning voor de koster en een schoolgebouwtje. Het verhaal gaat dat De Vlaming uitein delijk wel meer dan 30.000,- zou hebben bijgedragen. Erg veel moeite behoefde hij daar blijkbaar niet voor te doen, daar hij dat bedrag trok uit boeten die hij als hoofdschout van Amsterdam van de daar gevestigde speelholen had geïnd Architect van de Oudshoornse kerk was de befaamde Daniël Stalpaert, stadsarchi tect van Amsterdam. Voor de uitvoering van de bouw werd de hulp ingeroepen van Hans Jansz. van Petersom, die later stadstimmerman van 's Rijks hoofdstad werd. Van Petersoms beloning voor zijn werk in Oudshoorn was 1.200 gulden per jaar. Maar aan zijn opdracht werd de voorwaarde verbonden dat hij „geen bur- gerwerk zal mogen maken noch sigh tot eenigh particulier werk zal laten employ- Nadat in deze omgeving al eerder het kerkgebouw van Woubrugge vanwege haar unieke bouwtrant lof was toezwaaid, lieten schrijvers niet na om over de Ouds hoornse kerk de loftrompet te steken. Zo schreven de 18de eeuwse auteurs Bak-' ker en Van Ollefen in hun „Nederland- sche Stad en Dorpsbeschryver" onder meer de volgende woorden: „Deeze kerk nu is een schoon gebouw en kan met recht als één der fraaiste in gantsch Rhijnland aangemerkt worden; deselve is in de smaak van de Oosterkerk te Am sterdam zeer luchtig en kruisgewijze, dog iets lager dan deze opgebouwd". Een bijzonderheid van de Oudshoornse kerk vormen de zeventien gebrandschil derde glazen. Het zijn veelal kostbare schenkingen, voor een belangrijk deel af komstig van familie en kennissen van ambachtsheer Cornelis de Vlaming. Van een tiental ramen was De Vlaming de op drachtgever. De Amsterdamse glassnijder Pieter Janszoon kreeg een som van f 1.050,- uitbetaald voor zijn werk. Ten tijde van de oplevering van de kerk kende het bedehuis nog geen orgel. Pas in 1780 werden er serieuze stappen onderno men om zo'n instrument aan te schaffen. In de zomer van 1783 had de ingebruikna me plaats van een door de Goudse orgel bouwer Hendrik Harman Hess geleverd instrument. In totaal hadden de aanschaf en installatie van het orgel de Oudshoorn se gemeente 6715 gulden, 9 stuivers en 11 penningen gekost. Tot twee maal toe werd het instrument hersteld en verbeterd, na melijk in de jaren 1825 en 1912. Met de Oudshoornse kerk heeft de gemeente Alp hen aan den Rijn, waartoe Oudshoorn sinds 1918 behoort, een fraai monument van cultuur en grote historische waarde. Vandaar dat de grote bedragen die ge moeid zijn met de nu zijn einde naderende restauratie beslist geen weggegooide pen ningen zijn. HANS VAN DER WERELD Cijfers 1 Het aantal echtscheidingen in Leiden is in het voor jaar gedaald van 30 naar 13 terwijl het aantal huwelij ken in dezelfde twee maanden steeg van 33 naar 61. Hoopvolle cijfers die staan vermeld in het maande lijks statistiek van het stadhuis Leiden. Het aantal nieuwkomers was groter dan het aantal Leidenaren die hun stad verlieten, waarmee het totale inwoner saantal van Leiden op 103126 werd gebracht, 80 meer dan eind '79. Cijfers 2 Het constante probleem van de woningzoekenden heeft zich de laatste maanden volgens het statistiek alleen maar verergerd. Bij de Stichting Studentenhuisvesting stonden eind mei 2281 woningzoekenden ingeschreven. Bij de Stichting Johgerenhuisvesting bedroeg dit aantal 925. In beide gevallen gaat het vooral om jongeren die woonruim te zoeken. De laatste cijfers van de afdeling huisvesting zijn nog niet bekend maar in maart bedroeg het aantal wo ningzoekenden al 5600, bijna 300 meer dan drie maanden tevoren. Met de om huisvesting verlegen zittende stroom van nieuwe studenten in het vooruitzicht hebben wij van allerleids niet de verwachting dat het volgende maandsta- tistiekje van de gemeente lagere aantallen woningzoeken den zal laten zien. Nieuw telefoonnummer De Stichting Welzijn in Leiden heeft een nieuw tele- foonnumer. Vanaf 24 juli is de Stichting aan de Bree- straat 117, 2311 CL in Leiden te bereiken onder num mer 071-120945. De Oudshoornsekerk, gezien vanaf de achterzijde, zonder spits. ALPHEN AAN DEN RIJN Meike Touw en haar groep TUTTI FRUTTI mochten af gelopen zaterdag tevreden zijn na hun optre den in het Alphense jongerencentrum Mi- das. Het publiek was massaal opgekomen en toonde zich zeer ingenomen met de per formance van deze nieuwe groep. Nieuw voor wat betreft de opzet althans. De forma tieleden zijn geenszins nieuwkomers in pop- land. Met name geldt dit voor Meike Touw. Zij heeft jarenlang meegewerkt aan de succes volle Gruppo Sportivo, de groep die op het hoogtepunt van zijn bestaan werd opgeheven. Bij Tutti Frutti is de „Grupo Sportivo-stijl" nog goed te merken. Het meisje Touw is nog niet geheel los van haar vorige groep. Bij bijna elke compositie van Tutti Frutti klinkt de sound van GS door. Iets dat overigens niet als hinderlijk wordt ervaren. De composities van deze forma tie zijn goed en origineel. Leuke teksten zijn verpakt in goed in gehoor liggende rockmu ziek. Ook de repertoire-opbouw zit goed in el kaar en elk nummer sluit prima aan op het daar op volgende. Vocaal laat Meike zich assis teren dor zangeres/pianiste Fay Lovesick. Ook zij lijkt te beschikken over een redelijke dosis talent en mag met haar vocale en muzikale kwaliteiten met recht all-round worden ge noemd. Beide meisjes laten zich bij een optre den ook van hun beste „show-kant" zien. Het oog wil ook wat bij een bühne-optreden en Tut- ti-Frutti's gevoel voor het showelement komt uitstekend en zeker niet opdringerig over. Iets dat natuurlijk ook wel verwacht mag worden bij deze geroutineerde musici. Wel mag bij Tutti Frutti enig kritiek worden geuit over de wijze waarop met de volumeknop is omgesprongen. Popmuziek is geen achtergrondmuziek, natuur lijk niet. Men mag er echter wel rekening mee houden dat men soms in beperkte ruimte op treedt. Het veel te harde volume deed de mu ziek van Tutti Frutti meer dan eens afbreuk. Als deze formatie ook dit (kleine) onderdeel van een optreden onder de knie heeft, mag van zekere perfectie worden gesproken. Tutti Frutti mag zich dan zeker kandidaat noemen om straks bij de betere Nederlandse popgroepen een hoge plaats te bezetten. ROBERT J. BLOM AD/REGIO LEIDSE COURANTMAANDAG 21 JULI 1980 PAGINA 3 Minister Wiegel van binnen- meenten. Tot 1984 is er overi- landse zaken liet dat eind vo- gens al 120 miljoen uitgetrok- rige week weten. Er wordt in ken voor verbeteringen in dat tijkdvak 200 miljoen gul- deze richting. Onder meer zui den ter verbetering van de len de gemeenten Amsterdam huisvesting van politiekorpsen en Rotterdam daarvan kunnen beschikbaar gesteld aan 33 ge- profiteren. ZEVENHOVEN Vier inzittenden van een personenauto uit Maarssenbroek zijn gistermorgen ernstig gewond ge raakt na een aanrijding op de Zevenhovense kruising pro vinciale weg/Achterweg. Het ongeval ontstond doordat een 47-jarige automobilist uit Hazerswoude geen voorrang ver leende. De 24-jarige bestuurder van de andere auto moest zwaargewond naar het Amsterdamse VU-ziekenhuis worden overgebracht. Zijn vrouw (21), schoonzusje (17) en dochter (4) zijn met ernstige botbreuken in het Leidse Academisch Ziekenhuis opgenomen. De bestuurder en inzittende van de auto uit Hazerswoude liepen snij- en schaafwonden op. 1 DODE, 1 ZWAARGEWONDE WASSENAAR Enkele tcfen een boom botste. De uren nadat hij zondagmor- chauffeur werd op slag ge- gen met twee vriendinnen dood. Een 17-jarig meisje, en een vriend uit Dortmund dat achterin zat, werd naar Nederland was ver- zwaargewond. Zij is met een trokken voor een vakantie, bekken- en armfractuur en verongelukte de 19-jarige schedelletsel opgenomen in Duitser Hans Peter Ja- het Academisch Ziekenhuis klitsch op de Rijksstraat- in Leiden. Er bestaat geen weg in Wassenaar ter hoogte levensgevaar. De twee ande van Maaldrift. De auto die re inzittenden, een 19-jarige hij bestuurde, raakte door jongeman en een 17-jarig onbekende oorzaak van de meisje, allen uit Dortmund, rechter rijbaan in de berm, konden na behandeling hei waarna de wagen frontaal Leidse ziekenhuis verlaten. hee Een po- £1°° - van Green Peace-aktie- v9° 'ders om op het strand het Oranjebad een bal- op te laten, mislukte de sterke wind. Overi- was dit gebeuren wel aanvulling op de slecht- de [recreatie in de bad- «frts. badgasten en strandgan- kwamen namelijk een kijkje nemen bij het opblazen van de bol. Ondanks de niet- geslaagde pogingen de ballon de lucht in te krijgen, was het voor Green Peace geen verlo ren dag, want door de ver spreiding van honderden fol ders onder de talrijke toe schouwers werd toch de aan dacht gevestigd op de bedrei ging van diersoorten als wal vissen en jonge zeehondjes. dat het winkelende publiek slechts één doel voor ogen had, en dat was: zo snel mogelijk naar huis. Zelfs enkele koop lieden zagen het om drie uur niet meer zitten en vertrokken huiswaarts. Daarbij kwam nog dat er vanwege de verschillen de muziekgroepen een behoor lijk arsenaal aan elektrische apparaten was opgesteld; deze waren weliswaar goed geïso leerd, maar met zulke aanhou dende regen weet je maar nooit. Door de vele affiches en kran- teberichten mag het program ma van het Leids Plein Festijn wel bekend worden veronder steld: elke middag wordt om drie uur geopend met een kin derprogramma; een slimme zet, want wie de kinderen heeft getrokken, heeft daar meteen de ouders bij. Toneel en muziek wisselen elkaar beurtelings af, zodat afwisse ling gewaarborgd is. Boven dien treedt ook tweemaal een dansgroep op met eigentijdse en veelal persoonlijke dans stukken. Vorige week trad deze groep op voor slechts een klein aantal toeschouwers, daar de meesten naar huis wa ren gegaan om te eten. Moge lijk kan de organisatie een dergelijk gat voorkomen door te zorgen dat er- voedzamer dingen te krijgen zijn dan ge vulde koeken. Want bij goed weer is tijdens het festijn het Stadhuisplein de gezelligste plek in de stad. LEIDEN De gemeente Leiden kan pas na 1985 (in de periode tot '89) rekenen op financiële steun van het Rijk waar het de bouw van een nieuw politiebureau be treft. Duitse Badgaste overleden NOORDWIJK Een 72-jari- ge Duitse badgaste uit \Vup- pertal is in Noord wijk plot seling onwel geworden en vrijwel onmiddellijk overle den. De vrouw die met een reisge zelschap een dagje naar Noordwijk was gekomen, kreeg op het Jan Kroonsplein ademhalingsmoeilijkheden. Een gewaarschuwde plaatselij ke arts constateerde dat de be jaarde vrouw inmiddels was overleden. Michelle I zaait roosjes De Leidse Michelle I (30), sinds kort uitverkoren als Haagse rozenkoningin, be zocht zatermiddag de markt in haar woonplaats om het publiek met milde hand roos jes uit te delen. Een stukje natuurlijke good will, dat de Hofstad in combi natie met de badplaatsen Scheveningen en Kijkduin op deze wijze in verschillende vaderlandse gemeenten om zich heen tracht te kweken. Een gebaar dat VVV-direc- teur R Dekker en de voorzit ter van het marktwezen, J. Verplancke, na een korte kennismaking op het feest vierende stadhuisplein, on danks de ook op dat moment gestaag vallende regen, be slist op prijs bleken te stel len. In het gevolg van de ro- zenzaaiende Leidse schone bevond zich hofdame Joyce Varney, die zich op de pro- motietoer evenmin onbetuigd liet. Op de foto is de Leidse Mi chelle op de verregende ^narkt in actie. r dejutomobiliste rijdt -ge vjeuwveense woning binnen '^WVEEN Een automobiliste uit Leimuiden is zater- 'avond in de Nieuwvecnse Dorpsstraat in volle vaart een - ling binnengereden nadat zij de macht over het stuur kwijtgeraakt. vr°uw moest met een zwake hersenschudding en diverse Dat JzinSen naar het Alphense Rijnoordziekenhuis worden afge- ree ^et aut0^usje raakte de stoeprand met een voorwiel en o de hierna de woning van mevrouw J. de Bruyn-Naron die Imf at moment n'et thuis was. De schade aan de auto en de wo- is aanzienlijk. aanblik van het Leidse Plein Festijn. uit te stellen, maar om kwart voor drie moest het harde woord eruit: het festijn zou voor deze middag worden af gelast. Een strop en grote te leurstelling voor de mensen die zoveel tijd in de organisatie hadden gestoken, en ook voor degenen die zouden optreden. Velen komen immers uit Lei den of directe omgeving en hadden graag voor eigen pu bliek hun kunnen laten zien. Het was echter wel duidelijk dee( en Het weer gooide za- vro igmiddag danig roet in het van het Leids Plein Fes- Evenals vorige week had 1 irganisatie gezorgd voor d afwisselend programma divde mensen van drie uur Rii ddags tot tien uur 's a- Mar Is kon bezighouden. De viel echter al van 's och- vroeg uit de hemel, en Met niet te zullen ophouden, d a loud ang mogelijk heeft men aeurobeerd de fatale beslissing

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3