Groot deel van Nederland geteisterd door noodweer le Franse reacties na aanslag op Bakhtiar lilitairen en tbeiders slaags S Champs Elysées stukje Nederland REGEN BREEKT NA 44 JAAR RECORD 1MENZWEERDERS IN IRAN TERECHTGESTELD VROUW OMGEKOMEN BI JBRAND IN RIJSWIJK Rose Kennedy 90 jaar (3owa/nt HKekersdilk 34. 2313 DD Leiden, poslbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas redacteur: Wim Buljleweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) t reoacieur. wim Duijieweg. Movenenues (exci. m W) u,o^ per mm. i pementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Maandag li juli 1030, 70c jaargang no. 21712 Muzikaal sprookje Muzikaal sprookje „Rock roll-wolf" om 19.17 uur op Ned. I en om 20.40 herhaling' documentaire „Bootvluchtelin gen? O ja, dat is waar ook...". Op Ned. II om 19.25 uur „Dirk van Haveskerke" en om 21.40 uur „Televizier-magazine" over inhuldiging Joop Zoete melk. Opklaringen Opklaringen en nog echts een enkele bui. Middagiempe- ratuur ongeveer 17 graden. Afnemende noordwestenwind. Morgen zon: 5.44 - 21.44. Schev. hoogw.: 11.11 en 23.44. Laagw.: 6.38 en 19.12. «ronwjyaze moeders" ikzij Nederland r Kopenhagen ^^NHAGEN Twee ^^^ïtijnse vrouwen, verte- oordigsters van de ze moeders", die al ja- mtamm bij de Argentijnse ithebbers protesteren ina, Vé (je verdwijning van fa-, h» i°7 /e^en> zullen morgen in Inhagen kunnen deelne- ftan de conferentie van ►renigde Naties over de [e van de vrouw, en RE idorm. jomst van de vrouwen aag.telf onder meer mogelijk ftkt door de Nederland- gering. die de vliegtic- ■l^oor de vrouwen heeft ld. Vanmiddag zijn zij MMiiphol aangekomen en doorgereisd naar ^^^ïhagen. l 213B, ndtent- pers ——estcren EVF.NINGEN mmmt strandtent- ers uit Sche igen en Kij- gaan deze bij het mi- rie van CRM steren tegen feit dat, op na, niemand hen hoeft te len op een le- |via de Rijks- jsregeling zelfstandi- regeling valt tus. ^raar onder pinisterie van i«.«Fische zaken- staatssecreta- iazekamp is ikantie. Daar- daglCRM voor de actie geko- ie strandtent jes hebben gis- nd tijdens (gal geëmotio- vergadering im tot dit pro- loten. sushifihuana in 16 inklijhe aU\}EN Scot- Yard heeft week 69 p.Rvanaplanten kt die onder jekweekt wer- m een steen- ■P" I fstand van tigham Pala- namelijk in 26 Jij^ric, een ko- Ijke tuin. Scot- Yard onder- rotperef de dertig i door kannen die )g tot het ter- hebben. De ANVRl/j werden bij ontdekt door in die op zoek l naar een Paragnost Gerard Croiset overleden UTRECHT In het St. Anthoni- usziekenhuis in Utrecht is gister middag onverwacht de 71-jarige paragnost Gerard Croiset overle den. Croiset was een der meest beken de „helderzienden" van deze tijd. Dank zij zijn integriteit en ver scheidenheid aan buitenzintuiglij ke gaven was hij een zeer gewaar deerd studie-object Roltrap eist kinderleven AMSTERDAM Een zesjarig Irakees» jongetje heeft zijn spel op een roltrap in Amsterdams waren huis met de dood moeten bekopen. De jongen, die met zijn ouders in een Amsterdams hotel verbleef, duikelde af gelopen donderdag in de vrije ruimte tus sen de trappen. Hij kwam terecht op de vloer van het tien meter lager gelegen souterrain. Dit week einde overleed hij in het ziekenhuis aan' de gevolgen van zijn val. De zomer is niet meer om aan te zien, zij is voor iedereen verloren. Het enige wat nog overblijft is een paraplu met alleen zicht op elkaar. Alles wat verder reikt dan deze beperkte horizon is vol natte narigheid, die men be ter uit zijn gezichtsveld kan bannen foto MILAN KONVALINKA DEN HAAG Een groot deel van Nederland heeft gisteren en vannacht te lijden gehad van een door hier en daar zelfs 53 mm regen en wind veroorzaakt noodweer. Vooral het oosten en zuid-oosten van Ne derland heeft hiervan te lijden gehad. In een groot deel van Noord-Brabant en in Midden-Limburg heerste gisteren een noodtoestand, doordat straten, kelders en uiterwaarden door de zware regenval onder water kwamen te staan. Langs de Waal moesten tal van kampeerders hun heil ergens an ders zoeken, omdat de uiterwaarden onder water liepen. Een deel van de Nederlandse kust had even eens opnieuw van het slechte weer te lijden. Het ergste werd het zuidoosten van Noord-Brabant getroffen. De tunnels onder de spoorlijn in Eindhoven, die dwars door de stad loopt waren door het binnenstromende regenwater onbe gaanbaar geworden. Het noord-zuidverkeer was hierdoor gerui me tijd onmogelijk. Op tal van plaatsen in dit gebied stonden het vgater op de wegen een halve meter hoog, waardoor tioentallen aatbmóbiiisten strandden. De brandweerkorpsen hadden de handen vol aan het leegpompen van ondergelopen kelders. Langs de Waal bij Herwijnen sloeg een dijk door, waardoor de uiterwaarden onder water kwamen te staan. Dit gebeurde ook bij Roermond, waar bovendien vele in de verschillende jachtha vens afgemeerde pleziervaartuigen in moeilijkheden dreigden te komen. In Hengelo (Overijssel) liep een aantal straten en via ducten onder water, waardoor het verkeer geruime tijd moest worden omgeleid. In Friesland moest het Skutjesilen wegens de te harde wind en de te hoge golven worden afgelast, terwijl in het Limburgse Brunssum de vierjaarlijkse internationale folklo ristische parade werd afgelast. De festiviteiten waren zaterdag begonnen, maar gisteren moesten de zeker 40.000 toeschouwers toch worden teleurgesteld. Voor strandtenthouders en campingbeheerders heeft dit week einde de deur dichtgedaan. Zij hebben zonder meer een totaal verloren seizoen, dat ook niet door de voorspelde mooie maand augustus is goed te maken. Gisteravond zijn opnieuw honderden vakantiegangers ijlings naar huis teruggegaan. Wat wil men ook met deze regen, die haar eigen record na 44 ja ren heeft geslagen. Hier en daar viel 44 tot zelfs 53 mm regen: meer dan de helft van de normale hoeveelheid in de hele juli maand. Toch moet Nederland volgens weerman Hans de Jong blijven hopen op beter weer. Hij verwacht van morgen af een geleidelijke verbetering. De kans op neerslag neemt af en er komt gaandeweg meer zon. De temperatuur begint dan ook langzaam te stijgen. JS TEHERAN Ijl in Teheran in een ite sfeer de terechtstel- l begonnen zijn van root aantal militairen ëtrokken zouden zijn en complot waarvan de toedracht en om- peer weinig bekend is, e de betrekkingen van irijk met Iran het afge- weekeinde flink onder spanning komen te staan. In feite staat tussen beide lan den de strijdvraag centraal wie verantwoordelijk is voor de mislukte aanslagpo ging op de Iraanse oud-pre mier Sjapoer Bakhtiar afge lopen vrijdag. De Franse .pers en autoriteiten hebben in de afgelopen dagen woe dend gereageerd op de schietpartij van vrijdag waarbij twee mensen wer den gedood, vooral nadat de aanslag was opgeëist door Iraanse bewakers van de re volutie. De regering waar schuwde dat ze haar conclu sies zal trekken uit de ge welddaad. In Iran schijnt Frankrijk de nieuwe vijand te zijn geworden van de isla mitische geestelijken. Fran se belangen zijn in het Mid den-Oosten bedreigd. De Iraanse minister Sadeq Ghotzbadeh, die dit weekeinde in Parijs aankwam op doorreis naar Nicaragua, maar zijn reis wegens de troebelen in zijn ei gen land annuleerde, noemde de Franse beschuldiging bela chelijk dat de groep van vijf die voor de aanslag verant woordelijk is gesteld, door Iraanse functionarissen op pad was gestuurd. Volgens Ghotz badeh maakte de aanslag deel uit van een samenzwering, „georganiseerd vanuit Parijs door-Bakhtiar zelf". Volgens Ghotzbadeh is Frank rijk een land dat in samenwer king met Amerika samenzwe ringen tegen Iran uitbroedt. Hij zei dat het bewind in Iran „niet veel langer" de Franse houding zal dulden. De vijf mannen die in verband met de moordaanslag zijn gearres teerd twee Iraniërs, twee Palestijnen en een Libanees kunnen als zij schuldig wor den bevonden aan moord de doodstraf krijgen door middel van de guillotine. (Zie verder pagina 7 AZLegereenheden in Bolivia hebben na de door de liren gepleegde rechtse staatsgreep van donderdag hef- [evechten geleverd met arbeiders in het mijndistrict Ana die de opmars van het leger wilden verhinderen. >ij zouden veel slachtoffers zijn gevallen. Men ver- I nog meer gevechten tussen legereenheden en het lige linkse Boliviaanse arbeidersverbond. fuwe regering zocht in La Paz contact met buitenlandse ttatieke vertegenwoordigers waarbij zij beweerde dat de [reep noodzakelijk was „om de nationale integriteit te brgen". gezette presidente van Bolivia, mevrouw Lidia Gueiler, een toevlucht gezocht in het gebouw van de pauselijke Ituur. Venezuela heeft haar politiek asiel aangeboden, ris de linkse presidentskandidaat Herna Siles Suazo, die na jkiezingen van afgelopen maand op 5 augustus als wettige Snt geïnstalleerd had moeten worden, probeert de militai- a onder leiding van Luis Garcia Meza het Argentijnse mi- model te herhalen door met hulp van Argentijnse instruc- -'en plan tot intimidatie van het Boliviaanse volk uit te NA STAATSGREEP IN BOLIVIA In de hoofdstad La Paz vonden in het weekein de incidenten plaats nadat het leger de macht aan zich had ge trokken. RIJSWIJK De 30-jarige mevrouw J.A. Zijderveld uit de Tollensstraat in Rijswijk is in de afgelopen nacht om het leven gekomen bij een uitslaande brand in haar woning. Haar echtgenoot was ten tijde van de brand afwezig. De brand is begonnen in de keuken; over de oorzaak tast de po litie nog in ^et duister. De brand is omstreeks half een uitgebroken. Het slachtoffer werd beneden aan de trap bij de woonkamer gevonden. Ver moed wordt dat zij is overleden als gevolg van verstikking door de sterke rookontwikkeling. De brandweer heeft de brand in de eengezinswoning bestreden met twee hogedrukstralen. BOSTON Mevrouw Rose. Kennedy-Fitzgerald, de moe der van wijlen president John F. Kennedy, wijlen Robert F. Kennedy en de huidige sena tor Edward M. Kennedy, is het afgelopen weekeinde 90 jaar geworden. Op haar verjaardag nam mevrouw Rose Kennedy nog deel aan een mars van grootouders om geld te verza melen voor de ploeg die over vier jaar moet deelnemen aan de Olympische Spelen voor gehandicapten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wo^dt de krant alsnog bezorgd. PARIJS - De vele tiendui zenden wielersupporters zijn niet voor niets naar Parijs getogen. Zoals mocht worden verwacht hield Joop Zoetemelk de gele trui tot aan de finish om de schouders en dat was het startsein voor dol le tonelen op de Champs- Elysées en de vele straten in de directe omgeving van dé vermaarde Parijse boulevard, die na afloop van de 67e Tour de France was uitgegroeid tot een stukje Nederland. Joop Zoetemelk schreef gisteren het laatste hoofdstuk in de vaderlandse wielerge- schiedenis in flonkerende letters door als tweede Nederlander de Ronde op zijn naam te brengen na Jan Janssen in 1968. Het Nederlandse succes werd compleet gemaakt door Hennie Kuiper die in de schaduw van zijn landgenoot definitief de tweede plaats greep. Na de laatste etappe van het wieler spektakel, dat Europa ruim drie weken in de ban hield, delen vrouw Yvonne en zoon Karl Zoetemelk in de feestvreugde. Geen verrassing DEN HAAG- Dat de ploeg van Peter Post zaterdag in de voorlaatste etappe van de Tour de France het dagploegenklassement zou winnen, kwam voor slechts weinig deelnemers aan onze Tourprijsvraag als een verrassing. Sterker nog, de meeste inzen ders hadden vraag 22 juist beantwoord. T-shirts gaan naar A. Hilgersom uit Leidschendam, Karin van der Berg uit Hoogmade en C. Loos-Zoetendaal uit Roelofarendsveen. De afsluitende vraag 23 lever de heel wat meer problemen op. Niemand had na melijk voorspeld dat Pol Verschuere in Parijs als eerste de eindstreep zou passeren. Mathe Klein uit Ter Aar zat maar 3 minuten en 10 seconden van de te raden totaaltijd af. Hij krijgt daarvoor een T-shirt toegestuurd. Hij krijgt daarvoor een T-shirt. De einduitslag van onze Tourprijsvraag zal later deze week in de krant bekend worden gemaakt. Sober MOSKOU Nederland was één van de weinige na ties die zich zaterdagmiddag tijdens de opening van de Olympische Spelen in Moskou zeer sober presen teerden. Achter een bord met een tekst in het Frans en Russisch "NOC Nederland" liep slechts een Russi sche vlaggedraagster.de vlaggedrager. Tijdens de technisch volmaakte en indrukwekkende openingsce remonie deed zich geen enkel incident voor. Op de eerste dag gisteren van de Spelen was het optreden van de Nederlandse delegatie van een matig tot pover gehalte. De wielrenners, roeiers en zwemmers stelden teleur. Alleen de waterpoloploeg kwam tot winst, maar de zege op het zwakke Griekenland kwam slechts met zeer veel moeite tot stand. Wielartniet DEN HAAG - Ruud Wielart, de Nederlandse kampioen hoogspringen, gaat niet naar Moskou. Wielart, die al maanden sukkelt met een knieblessure, heeft die be slissing genomen samen met bondscoach Bob Bover- man en chef d'equipe John Derks. Volgens de behan delende artsen zou de blessure van Wielart niet zijn genezen voor 31 juli als het kwalifikatietoernooi be gint. Regen geweerd MOSKOU - Het zag er slecht uit met het weer in Mos kou. Contact met de kosmonauten Popov en Rjumin bevestigde dat het tijdens de openingsceremonie hoogstwaarschijnlijk zou regenen. De organisatie kwam in actie en zond vliegtuigen met „weermachi nes" de lucht in. Men neemt aan dat de regenwolken met chemicaliën zijn beschoten waardoor het vroegtij dig ging regenen. Omdat zulks ver buiten Moskou is gebeurd, was het tijdens de ceremonie droog. Twee uur daarna stroomde de regen weer met bakken uit de hemel. Toestand coureur kritiek ZANDVOORT De Westduitse autocoureur Hans- Georg Bürger is gisteren zwaar gewond geraakt, na dat hij tijdens de warming-up voor de race in de For mule 2-klasse op het circuit van Zandvoort in een slip was geraakt. Bürger is met een schcdelbasisfractuur en zwaar hersenletsel opgenomen in het Wilhclmina Gasthuis in Amsterdam. De Westduitser bevindt zich in béwusteloze toestand en zijn overlevingskansen worden zeer gering genoemd. Tijdens trainingen voor de zijspanraces op Hockenheim is Siegfried Schazau zaterdag ernstig ten val gekomen. Na 24 uur was het directe levensgevaar geweken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1