5 Oerard ferbroke ook in marathon De arm van de regie reikt ver Kremlin eenvoutiger binnen te dringen dan Olympisch dorp Wie kan mij de weg in Moskou wijzen Rus wint ©erstêgeucl Roeisters blijven geconcentreerd BU WK°veldrijden 1982 in Frankrijk Onbegrepen LEIDSE COURANT MAANDAG 21 JULI 1980 PAGIN MOSKOU Het wereldkampioen^ veldrijden voor amateurwielrerlts wordt in februari 1982 in Frankrijl^g houden. Het jaar daarop is Zwitseigi het land waar het kampioenschap p! heeft. Die beslissing is genomen in l kou tijdens het congres van de lnteu tionale Amateurwielerfederatie (FFVl Bovendien besloot het IOC om het d kampioenschap voor dames in 198jnc het Olympische programma te zette^ t MOSKOU Gerard Terbroke, op het laatste moment door het Nederlands Olympisch Comité toch nog waardig gevonden voor uitzending naar de Olympische Spelen, zal daar de tweede marathon van zijn leven lopen. De Aaltenaar, Nederlands recordhouder op de vijf en tien kilometer, is door het NOC ook ingeschreven voor de marat hon, die op 1 augustus wordt gelopen. Hij zal daarin uitkomen met Gerard Nij- boer (met 2.09.01 aanvoerder van de wereldseizoenranglijst) en Cor Vriend. Terbroke liep zijn eerste marathon op 21 oktober 1979 in New York in 21.18.14. De leden van de 4x400 meterploeg ko men ook individueel in actie. Mario West broek is ingeschreven voor de 100 meter en Henk Brouwer voor de 200 meter. De Arnhemmer is met 20.95 seconden Ne derlands recordhouder op dit nummer. Koen Gijsbers, Marcel Klarenbeek en Harry Schulting komen uit op de 400 me ter. Schulting start daarnaast uiteraard ook op zijn specialiteit de 400 meter hor den. Els Vader, geselecteerd op basis van haar 200 metertijd (23.08) loopt eveneens de 100 meter. MOSKOU Alexander Melentev uit de Sowjet-Unie heeft gisteren de eerste gouden medaille tijdens de 22e Olym pische Zomerspelen behaald. Melentev zegevierde op het onderdeel vrij pistool schieten van een afstand van 50 meter. Met 581 punten, uit een maximum van 600, verbeterde hij het wereldrecord. Het zilver was voor de Oostduitser Harald Vollmar. De bronzen medaille ging naar Loebtsjo Diakov uit Bulgarije. Pistoolschutter Melentev haalde de eer ste medaille voor Rusland binnen. Het zal niet de laatste zijn, mede door het weg blijven van een aantal prominente sport- n&ties. MOSKOU - De show was perfect, de re gie nog beter. Die regie betreft niet al leen het Leninstadion, waar behalve briljante kwaliteit ook bleek hoe doel treffend de Russen te werk gaan als het erom gaat de politieke uitwassen rond de Spelen dood te zwijgen. De Olym pische vlaggen, die in het défilé werden gedragen, waren op het tv-scherm nau welijks te zien. Enkele momenten slechts werd het naambord van het land in beeld gebracht, waarna de ca mera pijlsnel werd gericht op het land dat wel met zijn ploeg aanwezig was. De maatregelen die buiten het Leninsta dion, tot ver buiten Moskou, getroffen waren, getuigen van een nog strakkere regie dan tijdens het openingsgebeuren. Alles wat niet met de opening te maken had, telde zaterdag niet mee. Het vlieg veld van Moskou was tijdens de duur van de ceremonie gesloten. De Britse judo ka's ondervonden dat aan den lijve. Het vliegtuig waarmee zij in Moskou arriveer den, moest voor enkele uren uitwijken naar Helsinki. Zeven westerse luchtvaart maatschappijen zullen hiertegen bij de autoriteiten in de Sovjet-Unie een protest indienen, temeer omdat een vliegtuig van de Oosteuropese maatschappij Interflu- HARRY VERMEULEN g(ODId) wel gedurende de gesloten pe riode geland zou zijn. Gesloten was ook het Olympisch dorp, dat bovendien nagenoeg onbereikbaar was gemaakt. Een indrukwekkende poli tiemacht van tienduizenden agenten had zelfs de sluipweg, die langs het Leninsta dion loopt, volledig afgegrendeld. De eni ge mogelijkheid om het Olympisch dorp te bereiken was via een omweg van tien tallen kilometers. Al die moeite bleek bi] aankomst tevergeefs omdat een gesprek met de achtergebleven atleten onmoge lijk werd gemaakt door een verbogïi binnen te treden. Dat verraste zelfs I Leeuwenhoek, chef de mission valEC Nederlandse delegatie. „Dat ze oolhe Internationale gedeelte van het dorpi'8( den afsluiten, had ik niet verwacht'pai dus Leeuwenhoek. Ongelukkig zal l) v niet mee zijn geweest, want LeeujSc hoek stelt alles in het werk om te vod C men dat zijn atleten tot uitspraken'K* men die door de Russische gastriiar verkeerd zouden kunnen worden Jc legd. teii Er hebben zich overigens zaterdag b! achterblijvers weinig adembenem^id zaken afgespeeld. „Er zijn er die naage televisie hebben gekeken en andererjluJ gaan trainen", aldus een begeleiderje geloof ook niet dat onze atleten eridt wig om waren dat ze er niet bij koi zijn. Ze wisten waarom de maatregel^ genomen en ze hadden er begrip \l Slechts de jongsten keken met scheef oog naar andere delegaties did© keurig uitgedost op uit trokken. Ze den het misschien wel eens mee i maken. Er is echter geen kwaad i. gevallen. Het was zaterdag een rustdag. De meesten hebben zelf^ dorp totaal niet verlaten". Verwondering bij de toeschouwers toen bij de openingsceremonie eensklaps een Amerikaanse vlag werd geheven. Dat deed Don Pattarson uit Ohio, geholpen door andere Amerikaanse toeschouwers, terwijl Nick Paul, ook een Amerikaan, na drukkelijk wuift naar het publiek. Mis schien heeft niet iedereen het gebaar be grepen. Dat was evenmin het geval toen de Brit Philip Hubble en de Britse 4x 100 m wisselslagploeg dames bij de ceremo- .nie protocolaire hun zilveren medaillf ontvangst kwamen nemen. Toen w niet de Britse maar, volgens afspraak,! Olympische vlag gehesen en keken toeschouwers in het zwemstadion w r verwonderd. Misschien begrepen ze weer niets van. i, MOSKOU Hoewel de roeisters, die Nederland tijdens de Spelen vertegen woordigen, de jaren des onderscheids wel hebben bereikt en gezien de oplei ding in staat mogen worden geacht hun woordje te doen is een interview niet mogelijk wanneer de chef d'equipe af wezig is. Een merkwaardige zaak? Vol gens Jacqueline van der Pol, de verant woordelijke official, zeker niet. „In het kader van de politieke ontwikkelingen is er tussen de roeibond en het NOC de afspraak gemaakt dat de chef d'equi- pes meeluisteren wat er wordt ge vraagd teneinde later eventueel geen problemen te krijgen". Volgens deze bijna in de psychologie af gestudeerde Nijmeegse studente een uit stekend besluit. Ook al om praktische re denen. „De roeisters hebben met deze afspraak geen enkele moeite. Ze zijn er nu zelfs blij mee zodat de gesprekken met de pers meestal plaatsvinden op tijdstippen dat er eigenlijk moet worden gerust". De roeisters worden duidelijk door het politieke gebeuren niet beroerd. Jacqueline van der Pol bevestigt dat met „er wordt getraind. Over de politiek wordt weinig of niet gesproken". De dubbelvier bestaande uit Jos Com- PETER VAN PUTTEN paan (Amsterdam), Greet Hellemans (Groningen), Lily Meeuwissen (Den Haag), Ineke Donkervoort (Amsterdam) en stuurvrouwe Monique Pronk werkt de laatste maanden een programma af dat ten koste gaat van de studie. Jacqueline van der Pol: „We zijn mede door een trainingskamp in Finland al drie weken samen op pad. Op een bepaald ogenblik gaan zelfs de kleinste dingen irriteren. Toch laten ze zich daardoor niet afleiden. Ze blijven geconcentreerd. Natuurlijk is er wel eens een twistgesprek, maar daar komen ze zelf uit". Deze ervaren sportvrouwen weten uitste kend hoe onder moeilijke omstandig! den te handelen. Echt zeuren is er fit bij. Er is gekozen. Daarom piekeren zijjer, niet over dat de sterk ontwikkelde I venarmen een altijd mode-bewu|w vrouw niet aanspreken. Jacqueline vrw der Pol weer: „Zij malen daar niet om. Frankrijk blijken dit soort dingen and< te liggen. De directeur van de Fran roeifederatie heeft me onlangs verti dat er in zijn land alleen door junioren !e,< de dames wordt geroeid. Senioren zijn ir niet. Misschien wel door die afkeer vfPe stevige armen". In de Oostbloklanden maakt dat niets J Gewicht geeft kracht die op alle moge ke manieren in snelheid wordt omgezl el! Om vooraan te eindigen komt er m meer kijken. Door de spreiding van wedstrijden moet de topvorm een wen lang worden vastgehouden. Volgeni week zal blijken of de roeideputatie das |e" in slaagt. Tegenvallende prestaties ku nen niet aan de banen worden toeg1(3 schreven. Door de aanleg van een sp ciaal kanaal kan het door de wind opg stuwde water gemakkelijk wegvloeien is er minder sprake van roeivoordei Een unieke zaak, waarvan de roeiste met tevredenheid «hebben kennis gen M" men. MOSKOU Het Kremlin binnendrin gen lijkt momenteel eenvoudiger dan het betreden van het Olympisch dorp. De Spelen in Moskou staan in het teken van de absolute veiligheid en het dorp is een nagenoeg ondoordringbare ves ting. Controleren lijkt (alleen in deze weken) de meest beoefende bezigheid in de Russische hoofdstad. Zo gortig als de veiligheidsmaatregelen in en rond het Olympische dorp zijn, is uniek. Het kleine stukje Moskou dat in het te ken moet staan van de verbroedering, lijkt op een stad in oorlog. Een voor alle partijen uiterst hinderlijke situatie. Wil men als journalist een kans maken het dorp van de binnenkant te bekijken, dan is men verplicht vierentwintig uur van te voren een verzoek daartoe in te dienen bij het Nederlands Olympisch Co mité, dat dagelijks drie pasjes voor het dorp mag uitreiken. Gelijktijdig met dit verzoek moet ook worden gemeld op welk tijdstip men naar binnen denkt te gaan. Krijgt men het pasje, dan begint het veiligheidscircus pas op volle toeren te draaipn. Tas op een lopende band door de röntgenstralen, sleutels uit de zak, evenals losse munten, polshorloge en eventueel bril af en dan door een screener; het behoort binnen enkele uren tot de Moskouse routinebehandelingen. Men moet ze immers bij het betreden van elke Olympische accommodatie of hotel ondergaan. Bij de veiligheidssluis van het Olympisch dorp wordt ook nog het tijdstip van aankomst en vertrek ge noteerd. Valt er ten slotte helemaal niets aan te merken, dan kan men zijn eigen dommen weer inpakken en naar binnen gaan. Voor de atleten en de in het dorp woon achtige begeleiders zijn de veiligheids maatregelen iets minder strikt. Zij dienen echter wel steeds hun tassen via de rönt genstralen te transporteren en hun pas jes te tonen. Ook bij het in- en uitgaan van hun woonflats. En de bewoners wil len nogal eens naar buiten, want hoewel de achttien woonblokken er van enige af stand niet onaantrekkelijk uitzien, blijken ze bij nadere beschouwing slecht afge werkt. Voor de Hagenaar Jan Schouten, In het burgerleven schilder, maar nu met de zwemploeg mee als trainer, aanleiding op te merken: „In Nederland worden der gelijke flats afgekeurd". Qua ruimte zijn de bewoners er in verge lijking met Montreal op vooruitgegaan. Het wegblijven van onder anderen de Canadezen zal daar niet vreemd aan zijn. Moesten in Montreal soms twaalf atleten een doucheruimte delen, in Moskou heb ben drie wooneenheden van ieder twee personen de beschikking over een bad gelegenheid. Ondanks deze ruimte, waarin het redelijk comfortabel toeven is, willen de bewoners graag het dorp ont vluchten, want er valt binnen de onhei- ning niets, maar dan ook niets te bele ven. Dus maar weer voorbij de veilig heidssluis, maar men wordt er niet vrolij ker van. Ook op het grote plein, grenzend aan het dorp en bedoeld als internationale ont moetingsplaats, valt nog nauwelijks sfeer te ontdekken. De ruim van souveniers voorziene winkels en de plaatsen waar men (alleen sportlieden) een drankje kan nuttigen, worden druk bezocht. Van ver broedering en jolijt, toch onderdelen van een Olympisch gebeuren, valt weinig te merken. Nadia Comanecl loopt er cha Hoewel was gezegd dat allerlei, voor buitenlanders onontbeerlijke, aanwijzingen ook in latijns schrift zouden worden aangebracht, blijkt de weg naar de Olympische ac commodaties toch nog een zoekplaatje te zijn. De aanduidingen van de sport die er wordt bedreven, zijn evenwel een hulp. Dit bord dient de bezoeker van boks- en bas ketballwedstrijden wegwijs te maken. Die vinden plaats in een arena voor 45.000 toe schouwers en dat is de grootste specifieke sporthal ter wereld. Er staan ook de aan duidingen voor zwemmen en waterpolo op maar dat stadion ligt naast de boksarena. In elk geval kom je zo toch in de buurt. (van een onzer verslaggevers) MOSKOU- De organisatie van de Olym pische Spelen in Moskou probeert de vervoersproblemen, die zich tijdens de Winterspelen in Lake Placid voorgedaan hebben, zoveel mogelijk te vermijden. Daartoe heeft men een enorme vloot au tobussen ingezet. Deze dienen uiteraard ook bestuurd te worden. En dat kan soms aanleiding geven tot merkwaardige gebeurtenissen. Zo kwamen journalisten, die dachten van het perscentrum naar hun hotel vervoerd te worden, ineens op een van de Moskouse vliegvelden te recht. De chauffeur was de weg kwijt geraakt. Kaartlezen ging hem ook al niet goed af, zodat hij zijn vehikel enkele ma len tot stilstand moest brengen om aan een Moskoviet de weg te vragen Deelnemers kunnen ook gedupeerd wor den door het gedrag van de buschauf feurs. Dat overkwam de Australische en Zweedse zwemploeg, die gebruik wilden maken van het toegewezen trainingsuur in het Olympisch zwembad. Zij waren echter langs allerlei omwegen zo lang onderweg dat bij aankomst in het bad de Oostduitsers, die na hen dienden te trai nen, al in het water lagen. De Zweedse en Australische zwemcoaches kenden geen pardon en lieten hun mensen bo venop de Oostduitsers in het water springen, die daarop snel afdropen. Maar tien minuten later, met de klok in hun hand, terugkeerden. Hun tijd was aange broken. Zekerheid voor alles en de controle is dan ook uiterst nauwkeurig. Een wielrenner, In dit geval de Zwitser Hubert Seiz, moest zich uitgebreid legitimeren voor hij in het Olympisch dorp werd toegelaten. Tenslotte kan iedereen zich als fietser vermommen, nietwaar. grijnig bij, met in haar kielzog de rest van de Roemeense turnploeg (een soort kleu terklas). Zelfs de vele fotografen kunnen de turnvedette van Montreal geen lachje ontlokken. Enkele Brazilianen proberen via een Im mense cassetterecorder de zon door het regenachtige zwerk te laten breken. Maar Pluvius laat zich niet leiden. Enkele verregende parasols zijn daarvan de stille getuigen. Alles bij elkaar valt er nog wei nig te lachen in en rond het Olympische dorp. Wellicht wordt het beter wanneer alle ploegen voltallig aanwezig zijn. Ook de Russische, die regelmatig verplicht is tijdens de Spelen in het dorp te verblij ven. Of zij sfeermakers zijn valt echter te betwijfelen. Misschien zijn daar ook pas jes voor.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14